Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak
28 Mart'tan itibaren indirimlere gelen önemli değişiklikleri aklınızda bulundurun. Daha fazla bilgi için lütfen İndirim Kuralı Değişiklikleri belgelendirmesine bakın.

Genel Bakış

İndirim, Steam'deki kullanıcı sayınızı ve ürününüzün ömrünü uzatmak için değerli bir araç olabilir. Resmî indirim etkinliklerine katılabilir ve kendi özel indirimlerinizi oluşturmak için indirim araçlarından faydalanabilirsiniz.

Zaman içerisinde her fiyat noktasında bir alıcı kitlesi olduğunu fark ettik ve etkili bir indirim stratejisinin oyununuzun Steam'deki başarısına uzun vadede olumlu katkı yapabileceğini gördük.

Bu tavsiye çok geniş bir ürün, geliştirici ve müşteri yelpazesi için genelleştirilmiş olduğundan karar alırken kendi ürününüzü ve topluluğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

İndirimleri yapılandırabilmeniz için ilgili üründe "Fiyatı Yönet ve İndirimler" iznine sahip olmalısınız. Buna ek olarak ayrıca indirime sokmak istediğiniz ürün için ödeme alan Steamworks partnerinin bir üyesi olmalısınız.

Yapılandırma Süreci

 1. Şuradaki yeni indirim sayfasına gidin: https://partner.steamgames.com/promotion/discounts/dashboard/ (veya "Uygulamalar ve Demetler -> İndirim Onayları")
 2. Bu sayfada fiyatlandırma iznine sahip olduğunuz oyunlar ve bu oyunların katılabileceği yaklaşan indirimler görünür.
 3. Her demet ve etkinlik için geçerli bir indirim girmeniz ve sayfanın altındaki "kaydet" butonuna tıklamanız yeterlidir.

İndirim Düzenlemek

İndirimler, indirim başlayana kadar düzenlenebilir. Bunu yapmak için indirimi oluştururken kullandığınız aynı pano bağlantısını ziyaret edin ve indirim oranını istediğiniz şekilde değiştirin.

İndirim Silmek

İndirim, indirim başlayana kadar silinebillir. İndirim silmek için indirim panonuzu ziyaret edip indirim oranı kısmına 0 sayısını girin. Tıpkı indirim girerken olduğu gibi "kaydet"e tıklayın, indirim silinecektir.

İndirim Uygulamakla İlgili Belirli Kurallar

 • Çıkışta ürününüzü indirime sokabilirsiniz fakat çıkış indirimi bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha indirime sokamazsınız.
 • Herhangi bir para birimindeki bir fiyat artışından sonra 28 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.
 • Steam genelinde yapılan dönemsel etkinlikler dışında bir indirim bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha ürününüzü indirime sokamazsınız.
 • Ürününüz çıktıktan sonraki 28 gün boyunca veya çıkış indiriminizin bittiği günden sonraki 28 gün boyunca ya da herhangi bir para biriminde fiyat artışı yaptıktan sonraki 28 gün boyunca ürününüzü dönemsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.
 • Devam eden bir promosyon esnasında, ya da gelecekte yapılması programlanmış olan bir promosyonda fiyatınızı değiştiremezsiniz.
 • Ürününüzü %90'dan yüksek veya %10'dan düşük bir indirime sokamazsınız.
 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

İndirim Türleri

Self Servis

Aşağıda yer alan indirimleri partnerler kendileri oluşturabilir ve yönetebilir.

  Çıkış İndirimi

  Çıkış indirimleri, ürününüz Steam'de çıktıktan sonra başlar ve 7 gün sürer. Çıkış indirimleri genellikle %10 ilâ %15 arasında olur. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri isteğe bağlıdır ve ürününüzün uygulama açılış sayfasındaki yayınlanma tarihi ayarının yakınındaki kısımdan ayarlayabilirsiniz.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Hafta boyu fırsatları Pazartesi günü saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve 7 gün sürer. Katılan ürünlere alışveriş sepeti sayfasındai afişten ulaşılabilecek. Bu afiş Hafta Boyu Fırsatları listelemesine gider. %20 veya üstü her indirimde olduğu gibi, bu indirim için de oyunu istek listesine eklemiş oyunculara e-posta bildirimi gönderilir. Oyununuz sahip olduğu etiketlere, popülaritesine ve önerildiği oyunculara göre Steam'deki çeşitli "fırsatlar" kısımlarında görünebilir. Hafta boyu fırsatlarına katılmak için fırsatlar başlamadan en az iki saat önce katılmalısınız.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. Özel indiriminizi şu takvim günlerinden birinde başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

Aşağıdaki indirim türleri Valve tarafından oluşturulmuştur ve Valve tarafından yönetilmektedir. Bu ön sayfa promosyonel slotlar için ürün seçerken farklı fiyat ve türe sahip tüm oyunlardan seçiyoruz. Bununla ilgili çok net kurallarımız yok ancak genellikle Steam'de en çok oynanan ya da satan oyunlara odaklanıyoruz. Eğer ürününüz bir öne çıkarılacak fırsatlar slotu için uygunsa da gerekli detaylarla birlikte sizinle iletişime geçiyoruz. Bu promosyon slotları satılmaz veya bu slotlar için pazarlık edilmez, bu slotlardaki oyunlar oyuncu verilerinden yola çıkılarak belirlenir. Oyununuzun bir sürü mutlu müşterisi varsa ve promosyon seçenekleri hakkında konuşmak istiyorsanız bizimle her zaman irtibata geçebilirsiniz.

Ürünlerinizin için üç türde derlenmiş promosyon slotu vardır. The default discount length for all three promo slots is one week, but we're happy to be flexible with shorter or longer discounts, within our existing discount policies.

  Günlük Fırsat

  Günlük fırsatlar Steam ana sayfasında 24 saat boyunca öne çıkartılır ve her gün 10:00'da (Pasifik saati) değişir. Her gün iki Günlük Fırsat slotu vardır. The artwork used for the Daily Deal is our standard "Header Capsule" 460px x 215px , and is imported from the associated game or bundle automatically. Daily Deal discounts default to one week, but by publisher request we can run those discounts anywhere from 2 to 14 days.

  Hafta Ortası Çılgınlığı

  Midweek Madness promotions are featured on the Steam homepage for 72 hours, from Monday at 10am Pacific until Thursday at 10am Pacific. Her hafta en fazla altı Hafta Ortası Çılgınlığı slotu vardır. Hafta Ortası Çılgınlığı için kullanılan çizimin varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Midweek discounts default to one week, but by publisher request we can run those discounts anywhere from 3 to 14 days.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta Sonu Fırsatı promosyonları Steam ana sayfasında perşembe günü 10:00'dan (Pasifik saati) pazartesi günü 10:00'a (Pasifik saati) kadar 96 saat boyunca öne çıkartılır. Her hafta en fazla altı Hafta Sonu Fırsatı slotu vardır. Hafta Ortası Çılgınlığı'na benzer olarak Hafta Sonu Fırsatı için kullanılan çizimin varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Weekend Deal discounts default to one week, but by publisher request we can run those discounts anywhere from 4 to 14 days.

  Görsel Örnek

  Aşağıda, Steam'in ana sayfasındaki ''Özel Teklifler'' karuselinin gösterim örneği verilmiştir. Hafta Ortası ve Hafta Sonu öne çıkarmaları sol tarafta büyük bir kısmı kaplar. Günlük Fırsatlar sağ tarafta yer alır. Kullanıcılar bu karuselde kaydırma yaparak birden fazla indirim etkinliği arasında gezebilir, ayrıca bu esnada kullanıcılara, mevcut müşteriler arasındaki popülerliklerine göre başka indirimli ürünler de gösterilir.

  specialoffersvisualexample.png

  Ücretsiz Hafta Sonları

  Ücretsiz Hafta Sonları, müşterilerin oyunlarınıza geçici olarak erişim sağladığı promosyonlardır. Kullanıcılar oyunu ücretsiz olarak deneyebilir, ancak süre sona erdiğinde erişimi kaybederler. Bu tür teklifler, belirli tür oyunlar veya durumlar için stratejik olarak kullanılır ve genellikle deneme yapan oyuncuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için indirimle birlikte uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan ulabilirsiniz.

  Temalı İndirimler

  Steam, belirli oyun kategorilerini sergilemek için çeşitli temalı indirim etkinlikleri organize eder. Bu etkinliklere katılmak için belirli koşullar, davet edilme, kaydolma ve oyunlarınızı indirime sokma süreci oluyor. Bu indirimlerin her biri Steam'in ana sayfasında tanıtılacaktır ve her etkinliğe uygun alt kategorilerde organize edilecektir. Buradan daha fazlasını öğrenin.

  Mevsimsel İndirimler

  Bir yılda dört büyük dönemsel indirim vardır ve bunlar Steam mağaza sayfasını büyük ölçüde değiştirir. Steam'deki tüm oyunlar bir indirimle katılmaya davetlidir. Bu dört etkinlik; Ay Takvimi Yeni Yılı İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi'dir.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. Örneğin, bir sene ya da daha fazla bir süre içerisinde bir ürünün indirim oranı %33 ile başlayıp, %50, %66, %75 veya daha yukarısına çıkabilir Ürününüz çıktıktan haftalar sonra ürününüz doğrudan %50 ya da %75 indirime sokmak ya da çok yüksek bir çıkış indirimiyle başlamak oyununuzu tam fiyatından alan müşterilere kötü bir mesaj gönderebilir ve ürününüzün değerini azaltabilir.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  İndirimlerinizi mümkün olduğunca büyük bir etkinlik olarak planlayın ve indirimle beraber güncelleştirmeler de çıkartmaya gayret gösterin. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  Küçük indirimleri kullanarak en çok satanlar listesine girmek veya daha fazla kişiye ulaşmak kulağa çok cazip gelebilir fakat indirim sunmadan önce ürününüzü tam fiyatından alan müşteri sayısını göz önünde bulundurun. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Ürününüzün sadece bir bölümünü ya dasadece temel oyunu bu hafta indirime sokup delüks sürümü bir sonraki hafta indirime sokmanız, ürününüzün çekeceği ilgiliyi azaltır. Bunu yaparak ayrıca, ürününüzle ilgili aynı anda heyecan duymaya başlayan kullanıcıların oluşturacağı Steam'in yaygınlaştırıcı etkisinden de yararlanamayacaksınız. Her pakettekiindirim oranını aynı tutmamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir DLC bir yıllıksa ve bir diğeri daha yeni çıktıysa her biri için farklı bir indirim oranı belirlemek mantıklı olacaktır.
Not: Aynı anda birden fazla indirim kullanmak
Eğer üründe bir indirim varsa paketler aracılığıyla uygulanan indirimler dışında oyuna başka bir indirim uygulanmaz.

Sıkça Sorulan Sorular


 • S: Promosyonların zamanlaması nasıl ayarlanıyor? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgelendirmesine göz atın.
 • S: Bir indirimi güncelleyebilir miyim?
  C: Evet. İndiriminiz henüz uygulanmamışsa bu indirimde değişiklik yapabilir veya bunu tamamen silebilirsiniz.

  Çıkış indiriminizde değişiklik yapmak için oyununuzun açılış sayfasına gidin ve girmiş olduğunuz indirimin karşısındaki kutucuğa tıklayın.

  Yaklaşan bir hafta boyu indirimi, özel indirim veya Steam genelinde gerçekleşen dönemsel bir indirim için girdiğiniz indirimi değiştirmek istiyorsanız ve istediğiniz indirimin oranını değiştirin.

 • S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
  C: Genel olarak çıkışın ardından sonra 28 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 28 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz Steam genelinde gerçekleşecek mevsimsel bir indirim etkinliğinden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün esnasında çıkacaksa ve oyun için bir çıkış indirimi gönderdiyseniz, Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

  Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

  Çıkış indiriminizin Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim boyunca devam edecek şekilde uzatılmasını istiyorsanız OYUNUNUZ ÇIKMADAN ÖNCE aşağıdaki adımları takip edin:
  • Oyununuzun çıkış tarihinin bir Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel bir etkinlikten önceki 7 güne denk geldiğinden emin olun. Eğer denk gelmiyorsa bu seçenek oyununuz için geçerli değildir.
  • Oyununuzu Steam'de çıkarmak için gerekli bütün adımları tamamlayın. Daha fazla detay için lütfen Yayınlama Süreci makalesine bakın.
  • Çıkış indiriminizi girin.
  • Steam genelinde gerçekleşecek indirim için bir indirim değeri girin. Bunu yapmak için "Uygulamalar ve Paketler" açılır menüsünden "İndirim Onayları"nı seçin ve indirimleri doğru sütuna girin ya da bu belgelendirmenin Yapılandırma Süreci başlığı altında anlatılanları takip edin. "İndirim Türü" açılır menüsünden istediğiniz Steam genelinde gerçekleşecek mevimsel bir indirimi seçin.
  • Çıkış ve Steam genelinde gerçekleşecek indirim için gireceğiniz indirim değerinin aynı olduğundan emin olun.
  • Bir yardım talebi göndererek çıkış indiriminizin Steam genelinde gerçekleştirilecek mevsimsel indirim boyunca da devam etmesini istediğinizi onaylayın. Sizin için bu değişikliği yapabileceğimizi doğruladıysak oyununuzu belirlemiş olduğunuz tarihte çıkarabilirsiniz.
  • Oyununuz çıkmadan önce indirim süresini uzatamayacağımız için oyununuz çıktıktan sonra bu yardım talebini bir defa yanıtlayın.

 • S: Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir miyim?
  C: 28 gün içerisinde ürününüzün fiyatını artırmadığınız müddetçe Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir ve Steam mevsimsel indirim etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için lütfen Erken Erişim belgelendirmesine bakın.

 • S: Oyunumu ne sıklıkla indirime sokabilirim?
  C: Özel indirimlerin arasında en az 28 gün olmalıdır ve oyununuz çıktıktan bu yana en az 28 gün geçmiş olmalıdır. Özel indirimler Steam mevsimsel indirimlere katılabilme uygunluğunu etkilemez. Yeni çıkan ürünler ve fiyat artışları için geçerli olan 28 günlük bekleme süresinin Steam etkinliklerinde de geçerli olduğunu unutmayın.

 • S. Bu yeni indirim bekleme süresi, öne çıkan indirimler için de geçerli mi?
  C. Evet, indirim bekleme süresi Günün Fırsatı, Hafta Ortası Çılgınlığı, Hafta Sonu Fırsatları, Hafta Boyu Fırsatları, yayıncı hafta sonları ve diğer tüm özel indirimler için geçerlidir. Bir oyuna uygulanan indiriminin, bir önceki indirimden 28 gün sonra ve bir sonraki indirimden 28 gün önce olması gerekir. Bu bekleme süresinin tek istisnası dört büyük dönemsel indirimdir: Ay Takvimi Yeni Yılı İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi.

 • S: Bir oyuna ne kadar indirim uygulayabileceğime dair bir sınır var mı?
  C: Bir oyuna %90'a varan bir indirim uygulayabilirsiniz. Ancak Steam mağazasında bir ürünü en az 0,49 USD veya bir para birimindeki veya bölgedeki eşdeğer miktarına satabilirsiniz. Bu nedenle, bir demete uygulayacağınız indirimden sonra indirimli fiyat en düşük 0,49 USD olabilir. Ayrıca, fiyatları bir para biriminde veya bölgede tavsiye edilen denk fiyatın altında belirlerseniz indirimleriniz o bölge veya para birimindeki minimum indirimli fiyat kısıtlamasına takılabilir. Bu sınırların altında içerik satmak istiyorsanız oyun içinde öğe satmak için Steam envanter hizmetini kullanabilirsiniz.