Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak

Genel Bakış

İndirim, Steam'deki kullanıcı sayınızı ve ürününüzün ömrünü uzatmak için değerli bir araç olabilir.
Uygun gördüğünüz zamanlarda indirimlere katılmanızı ve indirim araçlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Zaman içerisinde her fiyat noktasında bir alıcı kitlesi olduğunu fark ettik ve etkili bir indirim stratejisinin oyununuzun Steam'deki başarısını uzun vadede olumlu olabileceğini gördük.

Bu tavsiye çok geniş bir ürün, geliştirici ve müşteri yelpazesi için genelleştirilmiş olduğundan karar alırken kendi ürününüzü ve topluluğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

İndirimleri yapılandırabilmeniz için ilgili üründe "Fiyatı Yönet ve İndirimler" iznine sahip olmalısınız. Buna ek olarak ayrıca indirime sokmak istediğiniz ürün için ödeme alan Steamworks partnerinin bir üyesi olmalısınız.

Yapılandırma Süreci

1. Steamworks ana sayfasından indirime sokmak istediğiniz ürünü seçerek ürünün açılış sayfasına gidin.
2. Açılış sayfasında üst taraflarda mağaza paketlerinin yer aldığı bir kısmı göreceksiniz. İndirime sokmak istediğiniz paketi seçin.
3. Paket detayları sayfasındaki paket fiyatlandırma kısmından "İndirimleri düzenle" seçeneğine tıklayın.
4. "Yeni İndirim"e tıklayın.

İndirime sokmak istediğiniz her paket için bu adımları tekrar edin.

İndirim Kuralları

 • Çıkışta ürününüzü indirime sokabilirsiniz fakat çıkış indirimi bittikten sonra iki ay boyunca bir daha indirime sokamazsınız.

 • Herhangi bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.

 • Discounts cannot be run within 6 weeks of your prior discount, with the exception of Steam-wide seasonal events or other specific Valve-organized sale events.

 • Ürününüz çıktıktan sonra 30 gün boyunca veya çıkış indiriminizden sonra 30 gün boyunca ürününüzü mevsimsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.

 • Promosyon esnasında fiyatı değiştiremezsiniz.

 • Ürününüzü %100 indirime sokamazsınız.

 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

İndirim Türleri

Self Servis

Aşağıda yer alan indirimleri partnerler kendileri oluşturabilir ve yönetebilir.

  Çıkış İndirimi

  Çıkış indirimleri, ürününüz Steam'de çıktıktan sonra başlar ve 7 gün sürer. Çıkış indirimleri genellikle %10 ilâ %15 arasında olur. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri tamamen seçime bağlıdır.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Hafta boyu fırsatları Pazartesi günü saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve 7 gün sürer. İndirime katılan ürünler hafta boyu fırsatları açılış sayfasında öne çıkartılır ve bir Steam Haberleri gönderisine de dâhil edilir. Bu haber ayrıca Twitter ve Facebook'ta da gösterilir. Hafta boyu fırsatlarına katılmak için fırsatlar başlamadan en az iki saat önce katılmalısınız.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. Özel indiriminizi şu saatlerden birinde başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yani eğer indirimi girdiğiniz saat 08:13 ise indiriminizi 09:00'da başlayacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

Aşağıdaki indirim türleri Valve tarafından oluşturulmuştur ve Valve tarafından yönetilmektedir. Bu ön sayfa promosyonel slotlar için ürün seçerken elimizden geldiğince âdil olmaya çalışıyor ve müşterilerimizin en çok ilgilendiğini düşündüğümüz ürünleri seçerek müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz. While there aren't strict rules, as a base guideline we tend to focus on the top 10-20% selling games on Steam that are positively reviewed and have otherwise proven to be successful. Eğer ürününüz bir öne çıkarılacak fırsatlar slotu için uygunsa da gerekli detaylarla birlikte sizinle iletişime geçiyoruz.

  Günlük Fırsat

  Bu promosyon 48 saat boyunca sürer ve 10:00 PST itibarıyla başlar. Günlük fırsatlar Steam ana sayfasında 24 saat boyunca öne çıkartılır.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta sonu fırsatı Perşembe günü, saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve Pazartesi günü, saat 10:00 PST'ye kadar sürer. Bu süre boyunca da Steam ana sayfasında öne çıkarılırlar.

  Hafta Ortası Çılgınlığı

  Hafta ortası çılgınlığı promosyonu Salı günü, saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve Cuma günü, saat 10:00 PST'ye kadar sürer. Hafta ortası çılgınlığı fırsatları Steam ana sayfasında Salı günü 10:00 PST'den Perşembe günü 10:00 PST'ye kadar öne çıkartılır.

  Free Weekends

  Free Weekends are promotions where customers have temporary access to your game. Users can try out the game for free, but lose access when the time period expires. This kind of offer is used strategically for certain types of games or circumstances, and is usually paired with a discount to help convert trial players to paying customers. Learn more here.

  Seasonal Sales

  There are several sale events per year, which you may have the chance to participate in. Some of these, like the Summer Sale or Winter Sale, are open to all partners. Some may be only open to products of a certain category, like Anime or VR. You will receive announcements about these events ahead of time, as well as instructions for submitting discounts for your products.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. Örneğin, bir sene ya da daha fazla bir süre içerisinde bir ürünün indirim oranı %33 ile başlayıp, %50, %66, %75 veya daha yukarısına çıkabilir Ürününüz çıktıktan haftalar sonra ürününüz doğrudan %50 ya da %75 indirime sokmak ya da çok yüksek bir çıkış indirimiyle başlamak oyununuzu tam fiyatından alan müşterilere kötü bir mesaj gönderebilir ve ürününüzün değerini azaltabilir.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  İndirimlerinizi mümkün olduğunca büyük bir etkinlik olarak planlayın ve indirimle beraber güncelleştirmeler de çıkartmaya gayret gösterin. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  Küçük indirimleri kullanarak en çok satanlar listesine girmek veya daha fazla kişiye ulaşmak kulağa çok cazip gelebilir fakat indirim sunmadan önce ürününüzü tam fiyatından alan müşteri sayısını göz önünde bulundurun. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Ürününüzün sadece bir bölümünü ya dasadece temel oyunu bu hafta indirime sokup delüks sürümü bir sonraki hafta indirime sokmanız, ürününüzün çekeceği ilgiliyi azaltır. Bunu yaparak ayrıca, ürününüzle ilgili aynı anda heyecan duymaya başlayan kullanıcıların oluşturacağı Steam'in yaygınlaştırıcı etkisinden de yararlanamayacaksınız. Her pakettekiindirim oranını aynı tutmamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir DLC bir yıllıksa ve bir diğeri daha yeni çıktıysa her biri için farklı bir indirim oranı belirlemek mantıklı olacaktır.
Not: Aynı anda birden fazla indirim kullanmak
Eğer üründe bir indirim varsa, ilave indirimler bunun üzerine eklenebilir. Örneğin, eğer hafta boyu fırsatı olarak bir üründe %20 indirim varsa ve bu yaz indiriminin %20'si ile kesişirse, müşteriye gösterilen indirim oranı %40 olur. Müşterilerinizin kafasını karıştırmamak için eğer mümkünse bu tür indirim kesişmelerinin olmamasına dikkat edin. Eğer toplam indirim %100 veya daha fazla olursa ürününüz Steam'de satın alınamaz olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular


 • S: Promosyonların zamanlaması nasıl ayarlanıyor? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgelendirmesine göz atın.

 • S: Ürünümün yakın zamanda çıkmış olmasına rağmen Steam genelinde yapılan mevsimsel indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
  C: Normalde ürününüz çıktıktan sonra 30 gün boyunca veya çıkış indirimi sona erdikten 30 gün sonra indirim gönderemezsiniz. Ancak eğer bir çıkış indirimi gönderdiyseniz ve ürününüz bir Steam mevsimsel indirim etkinliğine (Steam yaz indirimi örneğin) 7 gün kala çıkacaksa, Valve, ilk çıkış indirimi süresinin etkinlik boyunca uzatılabilmesi konusunda size yardımcı olabilir.

  Gelecekte oyununuzu indirime sokmak için çok sayıda fırsatınız olacağı için çıkış tarihinizi sırf mevsimsel bir indirim etkinliğine denk gelecek diye değiştirmek zorunda hissetmeyin.

 • S: Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir miyim?
  C: 30 gün içerisinde ürününüzün fiyatını artırmadığınız müddetçe Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir ve Steam mevsimsel indirim etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için lütfen Erken Erişim belgelendirmesine bakın.

 • Q: How often can I discount my game?
  A: Custom discounts must be spaced at least 6 weeks apart and at least 1 month after the release of your product on Steam. Özel indirimler Steam mevsimsel indirimlere katılabilme uygunluğunu etkilemez. Yeni çıkan ürünler ve fiyat artışları için geçerli olan 30 günlük bekleme süresinin Steam etkinliklerinde de geçerli olduğunu unutmayın.

 • S: İndirim sürem farklı bir indirimle kesişirse ne olur?
  C: Katılacağınız bir Steam mevsimsel indirim etkinliğinden bir hafta önce indirim sunacaksanız, yapılandırdığınız indirimin ve mevsimsel etkinliğin başlangıç ve bitiş tarihlerini göz önünde bulundurmak durumundasınız. Eğer iki indirim kesişirse her iki indirim de uygulanır. Eğer toplam indirim %100 veya daha fazla olursa ürününüz Steam'de satın alınamaz olacaktır.

  Yapılandırdığınız bir indirimin başka bir planlı indirimle kesiştiğini fark ederseniz lütfen bize bunu haber verin. Böylece bu indirimlerden birinin başlangıç ve bitiş tarihini değiştirebiliriz.