Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak

Genel Bakış

İndirim, Steam'deki kullanıcı sayınızı ve ürününüzün ömrünü uzatmak için değerli bir araç olabilir. Resmî indirim etkinliklerine katılabilir ve kendi özel indirimlerinizi oluşturmak için indirim araçlarından faydalanabilirsiniz.

Zaman içerisinde her fiyat noktasında bir alıcı kitlesi olduğunu fark ettik ve etkili bir indirim stratejisinin oyununuzun Steam'deki başarısına uzun vadede olumlu katkı yapabileceğini gördük.

Bu tavsiye çok geniş bir ürün, geliştirici ve müşteri yelpazesi için genelleştirilmiş olduğundan karar alırken kendi ürününüzü ve topluluğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

İndirimleri yapılandırabilmeniz için ilgili üründe "Fiyat ve İndirimleri Yönet" iznine sahip olmalısınız. Buna ek olarak, indirime sokmak istediğiniz ürün için ödeme alan Steamworks partnerinin bir üyesi olmalısınız.

Yapılandırma Süreci

 1. Şuradaki yeni indirim panosuna gidin: https://partner.steamgames.com/promotion/discounts/dashboard/ (veya "Uygulamalar ve Demetler -> İndirim Yönetimi")
 2. Bu sayfada fiyatlandırma iznine sahip olduğunuz oyunlar ve bu oyunların katılabileceği yaklaşan indirimler görünür.
 3. Her demet ve etkinlik için geçerli bir indirim girmeniz ve sayfanın altındaki "kaydet" butonuna tıklamanız yeterlidir.

İndirim Düzenlemek

İndirimler, indirim başlayana kadar düzenlenebilir. Bunu yapmak için indirimi oluştururken kullandığınız aynı pano bağlantısını ziyaret edin ve indirim oranını istediğiniz şekilde değiştirin.

İndirim Silmek

İndirim, indirim başlayana kadar silinebilir. İndirim silmek için indirim panonuzu ziyaret edip indirim oranı kısmına 0 sayısını girin. İndirim girerken yaptığınız gibi "kaydet"e tıklayın, indirim silinecektir.

İndirim Uygulamakla İlgili Belirli Kurallar


Steam'in indirim kuralları şu şekildedir:
 • Steam genelinde yapılan mevsimse etkinlikler (Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar indirimleri) dışında bir indirim bittikten sonra 30 gün boyunca bir daha ürününüzü indirime sokamazsınız.
 • Ürününüz için çıkış indirimi uygulayabilirsiniz fakat bu indirim bittikten sonra 30 gün boyunca bir daha indirime sokamazsınız.
 • Herhangi bir para birimindeki bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.
 • Ürününüz çıktıktan sonraki 30 gün boyunca veya çıkış indiriminizin bittiği günden sonraki 30 gün boyunca ya da herhangi bir para biriminde fiyat artışı yaptıktan sonraki 30 gün boyunca ürününüzü dönemsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.
 • Devam eden bir promosyon esnasında ya da gelecekte yapılması programlanmış olan bir promosyonda fiyatınızı değiştiremezsiniz.
 • Ürününüzü %90'dan yüksek veya %10'dan düşük bir indirime sokamazsınız. Özellikle çıkış indirimleri %40'tan fazla olamaz.
 • Bir ürünün herhangi bir para birimi cinsinden fiyatının Steam'in minimum işlem fiyatının altına düşmesine neden olacak yeni indirimler oluşturmak mümkün değildir. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz. Çıkış indirimleri 7 günden kısa veya 14 günden uzun olamaz.


Bu tablo yukarıdaki kuralları özetlemektedir:

Fiyat Hareketi30 günlük indirimler arası bekleme süresini tetikler mi?Steam genelindeki mevsimsel indirimler bu bekleme süresinden muaf mı?Notlar
Fiyat DüşüşüHayır-Aktif indirimler sırasında mümkün değil.
Minimum fiyat sınırlarına tabidir.
Fiyat ArtışıEvetHayırAktif indirimler sırasında mümkün değil.
Ürünün Yayınlanması (Çıkış)EvetHayır-
Çıkış İndirimiEvetHayırİndirim: Minimum %10 / maksimum %40
Süre: Minimum 7 gün / maksimum 14 gün
Özel İndirim (Çıkış Sonrası)EvetEvetİndirim: Minimum %10 / maksimum %90
Süre: Minimum 1 gün / maksimum 14 gün

İndirim Türleri

Self Servis

Aşağıda yer alan indirimleri partnerler kendileri oluşturabilir ve yönetebilir. %20 veya üstü bir indirim yapıldığında, indirimin yapıldığı oyunu istek listesine eklemiş oyunculara otomatik olarak e-posta bildirimi gönderilir. İndirimde olan oyunlarınız etiketine, popülaritesine ve önerildiği oyunculara göre Steam'deki çeşitli "fırsatlar" kısımlarında görünebilir.

  Çıkış İndirimi

  Çıkış indirimleri, oyununuz Steam'de çıktığında başlar ve 7 - 14 gün sürecek şekilde ayarlanabilir ve indirimin son gününde Pasifik saatiyle 10.00'da sona erer. Çıkış indirimi yapmayı tercih ederseniz, genel olarak %10 - %15 oranında olmasını öneririz. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri isteğe bağlıdır ve ürününüzün uygulama açılış sayfasındaki yayınlanma tarihi ayarının yakınındaki kısımdan ayarlayabilirsiniz.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Hafta boyu fırsatları pazartesi günü Pasifik saatiyle 10.00'da başlar ve 7 gün sürer.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. Özel indiriminizi şu takvim günlerinden birinde başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

  Temalı İndirimler

  Steam, belirli oyun kategorilerini sergilemek için çeşitli temalı indirim etkinlikleri organize eder. Bu etkinliklere katılmak için belirli koşullar, davet edilme, kaydolma ve oyunlarınızı indirime sokma süreci oluyor. Bu indirimlerin her biri Steam'in ana sayfasında tanıtılacak ve her etkinliğe uygun alt kategorilerde organize edilecektir. Buradan daha fazlasını öğrenin.

  Mevsimsel İndirimler

  Bir yılda dört büyük dönemsel indirim vardır ve bunlar Steam mağaza sayfasını büyük ölçüde değiştirir. Steam'deki tüm oyunlar bir indirimle katılmaya davetlidir. Bu dört etkinlik; İlkbahar İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi'dir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

Aşağıdaki indirim türleri Valve tarafından oluşturulur ve yönetilir. Ana sayfada yer alan bu promosyon slotlarında gösterilecek ürünleri seçerken her fiyattan ve türden oyunları göz önünde bulunduruyoruz. Bununla ilgili çok net kurallarımız yok ancak genellikle Steam'de en çok oynanan ya da satan oyunlara odaklanıyoruz. Eğer ürününüz bir öne çıkarılacak fırsatlar slotu için uygunsa gerekli detaylarla birlikte sizinle iletişime geçiyoruz. Bu promosyon slotları satılmaz veya pazarlığı yapılmaz, sadece oyuncu verilerine göre oluşturulur. Oyununuzun çok sayıda mutlu müşterisi varsa ve promosyon seçenekleri hakkında konuşmak istiyorsanız bizimle her zaman irtibata geçebilirsiniz.

Ürünleriniz için üç ana türde derlenmiş promosyon slotu vardır. Bu üç promosyon türünün varsayılan indirim uzunluğu bir haftadır, ancak isterseniz mevcut indirim kurallarımız çerçevesinde indirimlerinizi uzatabilir veya kısaltabiliriz.

  Günlük Fırsat

  Günlük fırsatlar Steam ana sayfasında 24 saat boyunca öne çıkartılır ve her gün 10:00'da (Pasifik saati) değişir. Her gün iki veya daha fazla Günlük Fırsat slotu vardır. Günlük Fırsat için kullanılacak çizim 460 x 215 piksel boyutlarındaki standart "başlık kapsülümüz"dür. Bu kapsül, ilişkilendirilmiş oyun veya paketten otomatik olarak içe aktarılır. Günlük Fırsat indirimleri 7-14 gün arası sürer. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  Hafta Ortası Fırsatı

  Hafta Ortası Fırsatı promosyonları, Steam ana sayfasında pazartesi günü 10.00'dan (Pasifik saati) perşembe günü 10.00'a (Pasifik saati) kadar 72 saat boyunca öne çıkartılır. Her hafta en fazla altı Hafta Ortası Fırsatı slotu vardır. Hafta Ortası Fırsatı için kullanılan çizimin varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Hafta Ortası Fırsatı indirimleri varsayılan olarak bir haftadır, ancak yayıncı isteği doğrultusunda bu indirimlerin süresini 3 ilâ 14 gün arasında değiştirebiliriz.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta Sonu Fırsatı promosyonları Steam ana sayfasında perşembe günü 10:00'dan (Pasifik saati) pazartesi günü 10:00'a (Pasifik saati) kadar 96 saat boyunca öne çıkartılır. Her hafta en fazla altı Hafta Sonu Fırsatı slotu vardır. Hafta Ortası Fırsatlarında olduğu gibi, Hafta Sonu Fırsatları için kullanılan çizimlerin de varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Hafta Sonu Fırsatı indirimleri varsayılan olarak bir haftadır, ancak yayıncı isteği doğrultusunda bu indirimlerin süresini 4 ilâ 14 gün arasında değiştirebiliriz.

  Öne Çıkan Fırsatlardan Görsel Örnek

  Aşağıda, Steam'in ana sayfasındaki ''Özel Teklifler'' karuselinin gösterim örneği verilmiştir. Hafta Ortası ve Hafta Sonu öne çıkarmaları sol tarafta büyük bir kısmı kaplar. Günlük Fırsatlar sağ tarafta yer alır. Kullanıcılar bu karuselde kaydırma yaparak birden fazla indirim etkinliği arasında gezebilir, ayrıca bu esnada kullanıcılara, mevcut müşteriler arasındaki popülerliklerine göre başka indirimli ürünler de gösterilir.

  specialoffersvisualexample.png

  Ücretsiz Hafta Sonları

  Ücretsiz Hafta Sonları, müşterilerin oyunlarınıza geçici olarak erişim sağladığı promosyonlardır. Kullanıcılar oyunu ücretsiz olarak deneyebilir, ancak süre sona erdiğinde erişimi kaybederler. Bu tür teklifler, belirli tür oyunlar veya durumlar için stratejik olarak kullanılır ve genellikle deneme yapan oyuncuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için indirimle birlikte uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. Örneğin, bir sene ya da daha fazla bir süre içerisinde bir ürünün indirim oranı %33 ile başlayıp, %50, %66, %75 veya daha yukarısına çıkabilir Ürününüz çıktıktan haftalar sonra ürününüz doğrudan %50 ya da %75 indirime sokmak ya da çok yüksek bir çıkış indirimiyle başlamak oyununuzu tam fiyatından alan müşterilere kötü bir mesaj gönderebilir ve ürününüzün değerini azaltabilir.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  İndirimlerinizi mümkün olduğunca büyük bir etkinlik olarak planlayın. En iyi sonuçlar için indirimi bir içerik güncellemesiyle birlikte olarak çalışın. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  İlk günlerde küçük indirimleri kullanarak en çok satanlar listesine girmek veya daha fazla kişiye ulaşmak kulağa çok cazip gelebilir fakat indirim sunmadan önce ürününüzü tam fiyatından alan müşteri sayısını göz önünde bulundurun. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Ürününüzün sadece bir bölümünü ya da sadece ana oyunu bu hafta indirime sokup delüks sürümü bir sonraki hafta indirime sokmanız, ürününüzün çekeceği ilgiliyi azaltır. Bunu yaparak ayrıca, ürününüzle ilgili aynı anda heyecan duymaya başlayan kullanıcıların oluşturacağı Steam'in yaygınlaştırıcı etkisinden de yararlanamayacaksınız. Her paketteki indirim oranını aynı tutmamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir DLC bir yıllıksa ve bir diğeri daha yeni çıktıysa her biri için farklı bir indirim oranı belirlemek mantıklı olacaktır.

Not: İndirimlerin Birlikte Kullanımı
Paket indirimlerinin, her bir paket bileşenine uygulanan indirimlere ek olarak uygulandığını unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular


 • S: Steam tarafından seçilen promosyonlar nasıl ayarlanır? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgesine göz atın.
 • S: Bir indirimi güncelleyebilir miyim?
  C: Evet. İndiriminiz henüz uygulanmamışsa bu indirimde değişiklik yapabilir veya bunu tamamen silebilirsiniz.

  Çıkış indiriminizde değişiklik yapmak için oyununuzun açılış sayfasına gidin ve girmiş olduğunuz indirimin karşısındaki kutucuğa tıklayın.

  Yaklaşan bir hafta boyu indirimi, özel indirim veya Steam genelinde gerçekleşen dönemsel bir indirim için girdiğiniz indirimi değiştirmek istiyorsanız ve istediğiniz indirimin oranını değiştirin. Bir indirimi kaldırmak için indirim yüzdesini %0 yapın.

 • S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
  C: Genel olarak çıkış tarihi sonrası 30 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 30 gün boyunca bir indirim sunamazsınız ancak oyununuz "yeni çıktıysa" birkaç seçeneğiniz vardır.
  • Oyununuz mevsimsel indirim başlamadan 30 gün önce çıktıysa ve çıkış indirimi yapmadıysanız mevsimsel indirime katılabilir ve bir indirim girebilirsiniz.
  • Oyununuz indiriminden 30 gün önce çıktıysa ve çıkış indirimi yaptıysanız, indirimler arası bekleme süresi nedeniyle mevsimsel indirimlere katılamazsınız. Taban fiyatınızı belirlemek için indirimler arası bekleme süresi sona erdikten sonra dilerseniz hâlihazırda devam eden indirim etkinliğine katılabilirsiniz. Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.
  • Artık çıkış indirim sürenizi 7 ila 14 gün arasında yapabilirsiniz. Oyununuz mevsimsel bir indirime yakın bir zamanda çıkıyorsa ve çıkış indiriminizin bu indirime de dâhil olmasını istiyorsanız 14 günlük maksimum çıkış indirimi süresini seçebilirsiniz. Çıkış indirimini 14 günden fazla uzatamayız, bu nedenle mevsimsel indirimin son günlerini kaçırabilirsiniz.

 • S: Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir miyim?
  C: 30 gün içerisinde ürününüzün fiyatını artırmadığınız müddetçe Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir ve Steam dönemsel indirim etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için lütfen Erken Erişim belgesine bakın.

 • S: Oyunumu ne sıklıkla indirime sokabilirim?
  C: Özel indirimlerin arasında en az 30 gün olmalıdır ve oyununuz çıktıktan bu yana en az 30 gün geçmiş olmalıdır. Özel indirimler Steam mevsimsel indirimlere katılabilme uygunluğunu etkilemez. Yeni çıkan ürünler ve fiyat artışları için geçerli olan 30 günlük bekleme süresinin Steam mevsimsel indirimleri için de geçerli olduğunu unutmayın.

 • S. Bu yeni indirim bekleme süresi, öne çıkan indirimler için de geçerli mi?
  C. Evet, indirim bekleme süresi Günün Fırsatı, Hafta Ortası Fırsatları, Hafta Sonu Fırsatları, Hafta Boyu Fırsatları, yayıncı hafta sonları ve diğer tüm özel indirimler için geçerlidir. Bir oyuna uygulanan indiriminin, bir önceki indirimden 30 gün sonra ve bir sonraki indirimden 30 gün önce olması gerekir. Bu bekleme süresinin tek istisnası dört büyük mevsimsel indirimdir: İlkbahar İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi.

 • S: Bir oyuna ne kadar indirim uygulayabileceğime dair bir sınır var mı?
  C: Bir oyuna %95'e varan bir indirim uygulayabilirsiniz. Ancak Steam mağazasında bir ürünü en az 0,49 USD veya bir para birimindeki veya bölgedeki eşdeğer miktarına satabilirsiniz (her para biriminden minimum fiyatları görmek için minimum fiyat sınırlarına bakın). Bu nedenle, bir demete uygulayacağınız indirimden sonra indirimli fiyat en düşük 0,49 USD olabilir. Ayrıca, fiyatları bir para biriminde veya bölgede tavsiye edilen denk fiyatın altında belirlerseniz indirimleriniz o bölge veya para birimindeki minimum indirimli fiyat kısıtlamasına takılabilir. Bu sınırların altında içerik satmak istiyorsanız oyun içinde öğe satmak için Steam Envanter Hizmetini kullanabilirsiniz.

 • S: Bekleme süresinin 30 değil, 28 gün olduğunu sanıyordum?
  C: 1 Ocak 2023'ten itibaren zorunlu bekleme süresi 28 günden 30 güne uzatıldı.