Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak

Yeni sürüm İngilizce dilinde mevcuttur

Bu sayfanın İngilizce sürümü, bu çeviri yayınlandıktan sonra güncellendi.
Bu sayfanın İngilizce sürümünü görmek için buraya tıklayın.

Genel Bakış

Discounting can be a valuable tool to help grow your audience and extend the life of your product on Steam. You can participate in official sales events and take advantage of discounting tools to run your own custom discounts.

In general, we've found that there is a customer at every price point, and an effective discounting strategy can contribute to overall long term success on Steam.

As always, this advice is generalized for a huge variety of products, developers, and customers, so take your own product and community into account when making decisions.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

Discounting requires the "Manage Pricing & Discounts" permission for the relevant product. In addition, you must be a member of the Steamworks partner that is getting paid for the product you are trying to discount.

Yapılandırma Süreci

 1. Şuradaki yeni indirim panosuna gidin: https://partner.steamgames.com/promotion/discounts/dashboard/ (veya "Uygulamalar ve Demetler -> İndirim Onayları")
 2. Bu sayfada fiyatlandırma iznine sahip olduğunuz oyunlar ve bu oyunların katılabileceği yaklaşan indirimler görünür.
 3. Her demet ve etkinlik için geçerli bir indirim girmeniz ve sayfanın altındaki "kaydet" butonuna tıklamanız yeterlidir.

İndirim Düzenlemek

Discounts can be edited up until the discount itself has started. You can do so by visiting the same dashboard URL as you used to create the discount and simply change the discount % you wish to set.

İndirim Silmek

Discount can be deleted up until the discount itself has started. You can delete a discount by visiting your discounting dashboard and entering the number 0 for the discount percentage. Click 'save' the same way you would when entering a discount and you will have removed that discount.

İndirim Uygulamakla İlgili Belirli Kurallar

 • You can run a launch discount, but once your launch discount ends, you cannot run any other discounts for 30 days.
 • It is not possible to discount your product for 30 days following a price increase in any currency.
 • Discounts cannot be run within 30 days of your prior discount, with the exception of Steam-wide seasonal events.
 • Discounts for seasonal sale events cannot be run within 30 days of releasing your title, within 30 days from when your launch discount ends, or within 30 days of a price increase in any currency.
 • You may not change your price while a promotion is currently live or scheduled for the future.
 • Ürününüzü %90'dan yüksek veya %10'dan düşük bir indirime sokamazsınız.
 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

İndirim Türleri

Self Servis

Partners are able to create and manage the following discounts on their own. %20 veya üstü bir indirim yapıldığında, indirimin yapıldığı oyunu istek listesine eklemiş oyunculara otomatik olarak e-posta bildirimi gönderilir. Discounted titles are eligible to appear in various 'specials' sections throughout Steam, based on your game's tags, popularity of your game, and to users that it is recommended.

  Çıkış İndirimi

  Launch discounts start once your title is released on Steam and will last for 7 days, ending at 10am Pacific on the 7th day. We generally suggest launch discounts around 10% to 15%, should you chose to set one. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri isteğe bağlıdır ve ürününüzün uygulama açılış sayfasındaki yayınlanma tarihi ayarının yakınındaki kısımdan ayarlayabilirsiniz.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Weeklong Deals begin every Monday morning at 10AM Pacific time and run for 7 days.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. Özel indiriminizi şu takvim günlerinden birinde başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

The following discount types are created and managed by Valve. When selecting products to fill these front-page promotional slots, we consider games of all price points and genres. While there aren't exact rules, as a base guideline we tend to focus on the most-played or best-selling games on Steam. If your title qualifies for an upcoming curated slot, we will contact you with details. These promotional slots aren't negotiated for or sold, they're just built around player data. If your game has lots of happy customers and you'd like to discuss promotion options, feel free to contact us any time.

There are three types of curated promo slots for products. The default discount length for all three promo slots is one week, but we're happy to be flexible with shorter or longer discounts, within our existing discount policies.

  Günlük Fırsat

  Günlük fırsatlar Steam ana sayfasında 24 saat boyunca öne çıkartılır ve her gün 10:00'da (Pasifik saati) değişir. Her gün iki Günlük Fırsat slotu vardır. Günlük Fırsat için kullanılacak çizim bizim 460 x 215 piksel boyutlarındaki standart "başlık kapsülümüz"dür. Bu kapsül, ilişkilendirilmiş oyun veya paketten otomatik olarak içe aktarılır. Günlük Fırsat indirimleri varsayılan olarak bir haftadır, ancak yayıncı isteği doğrultusunda bu indirimlerin süresini 2 ilâ 14 gün arasında değiştirebiliriz.

  Hafta Ortası Çılgınlığı

  Hafta Ortası Çılgınlığı promosyonları, Steam ana sayfasında pazartesi günü 10:00'dan (Pasifik saati) perşembe günü 10:00'a (Pasifik saati) kadar 72 saat boyunca öne çıkartılır. Her hafta en fazla altı Hafta Ortası Çılgınlığı slotu vardır. Hafta Ortası Çılgınlığı için kullanılan çizimin varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Hafta Ortası Çılgınlığı indirimleri varsayılan olarak bir haftadır, ancak yayıncı isteği doğrultusunda bu indirimlerin süresini 3 ilâ 14 gün arasında değiştirebiliriz.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta Sonu Fırsatı promosyonları Steam ana sayfasında perşembe günü 10:00'dan (Pasifik saati) pazartesi günü 10:00'a (Pasifik saati) kadar 96 saat boyunca öne çıkartılır. Her hafta en fazla altı Hafta Sonu Fırsatı slotu vardır. Hafta Ortası Çılgınlığında olduğu gibi, Hafta Sonu Fırsatları için kullanılan çizimlerin de varlık boyutları farklıdır. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu varlık Valve tarafından yerelleştirilir. Hafta Sonu Fırsatı indirimleri varsayılan olarak bir haftadır, ancak yayıncı isteği doğrultusunda bu indirimlerin süresini 4 ilâ 14 gün arasında değiştirebiliriz.

  Görsel Örnek

  Aşağıda, Steam'in ana sayfasındaki ''Özel Teklifler'' karuselinin gösterim örneği verilmiştir. Hafta Ortası ve Hafta Sonu öne çıkarmaları sol tarafta büyük bir kısmı kaplar. Günlük Fırsatlar sağ tarafta yer alır. Kullanıcılar bu karuselde kaydırma yaparak birden fazla indirim etkinliği arasında gezebilir, ayrıca bu esnada kullanıcılara, mevcut müşteriler arasındaki popülerliklerine göre başka indirimli ürünler de gösterilir.

  specialoffersvisualexample.png

  Ücretsiz Hafta Sonları

  Ücretsiz Hafta Sonları, müşterilerin oyunlarınıza geçici olarak erişim sağladığı promosyonlardır. Kullanıcılar oyunu ücretsiz olarak deneyebilir, ancak süre sona erdiğinde erişimi kaybederler. Bu tür teklifler, belirli tür oyunlar veya durumlar için stratejik olarak kullanılır ve genellikle deneme yapan oyuncuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için indirimle birlikte uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan ulabilirsiniz.

  Temalı İndirimler

  Steam, belirli oyun kategorilerini sergilemek için çeşitli temalı indirim etkinlikleri organize eder. Bu etkinliklere katılmak için belirli koşullar, davet edilme, kaydolma ve oyunlarınızı indirime sokma süreci oluyor. Bu indirimlerin her biri Steam'in ana sayfasında tanıtılacaktır ve her etkinliğe uygun alt kategorilerde organize edilecektir. Buradan daha fazlasını öğrenin.

  Mevsimsel İndirimler

  Bir yılda dört büyük dönemsel indirim vardır ve bunlar Steam mağaza sayfasını büyük ölçüde değiştirir. Steam'deki tüm oyunlar bir indirimle katılmaya davetlidir. Bu dört etkinlik; İlkbahar İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi'dir.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. For example, a title might move from 33% to 50% to 66% to 75% and beyond over the course of a year or more. Rushing into a 50% or 75% discount weeks after your launch, or releasing with a very high launch discount, sends a bad message to customers who bought at full price and undermines the value of your title.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  When figuring out your discounting plan, try to make as big an event as possible, ideally tying the discount to a content update as well. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  It can be tempting to use small discounts in an attempt to climb the Top Sellers list or gain more exposure in the early days of your title, but look carefully at how many customers are purchasing your product at full price before entering a discount. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Discounting only part of your product, or putting the base game on sale this week and the Deluxe Edition next week, dilutes your exposure and prevents you from taking advantage of all the network effects of Steam that happen as more users get excited about your product at the same time. You might not want to match the discount on every package. For example, if one DLC is a year old, and the another just came out, it probably makes sense to choose a different discount percentage for each.

Note: Discount Stacking
Please note that bundle discounts stack on top of any individual bundle component discounts that are occurring.

Sıkça Sorulan Sorular


 • Q: How are Steam curated promotions scheduled? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgelendirmesine göz atın.
 • Q: Can I update a discount?
  A: Yes, if your discount is not yet live, then you can edit or delete it.

  If you would like to adjust your Launch Discount, you can do so by going to your game's landing page and clicking the box next to the launch discount you have entered currently.

  If you would like to change a discount for an upcoming weeklong sale, custom discount or Steam-wide seasonal sale, then you can simply return to your discounting dashboard and change the percentage you wish for any given discount. To remove a discount, just set the discount percentage to 0%.

 • S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
  A: Generally, you cannot submit a discount within 30 days of release or 30 days from when the launch discount ends. However, if you submitted a launch discount and your product releases within 7 days of a Steam-wide seasonal sale events (like the Steam Summer Sale, for example), we can help you extend that introductory launch discount to last through the sale event.

  Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

  Çıkış indiriminizin Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim boyunca devam edecek şekilde uzatılmasını istiyorsanız OYUNUNUZ ÇIKMADAN ÖNCE aşağıdaki adımları takip edin:
  • Oyununuzun çıkış tarihinin bir Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel bir etkinlikten önceki 7 güne denk geldiğinden emin olun. Eğer denk gelmiyorsa bu seçenek oyununuz için geçerli değildir.
  • Oyununuzu Steam'de çıkarmak için gerekli bütün adımları tamamlayın. Daha fazla detay için lütfen Yayınlama Süreci makalesine bakın.
  • Çıkış indiriminizi girin.
  • Submit a ticket and confirm that you would like your launch discount to be extended into the Steam-wide seasonal sale. If we confirm that we can make this adjustment, then go ahead and launch your game on its intended release date.
  • Reply to the ticket once your game has been released as we cannot extend the launch discount prior to the game being released.

 • Q: Can I run a launch discount when transitioning from Early Access to fully released?
  A. You may run a launch discount and participate in the Steam-wide seasonal sales events when transitioning from Early Access to fully released, unless you have increased your product's price within the last 30 days.

  For more information, please see Early Access documentation.

 • Q: How often can I discount my game?
  A: Custom discounts must be spaced at least 30 days apart and at least 30 days after the release of your product on Steam. Custom discounts don't affect eligibility for Steam Seasonal Sales. Note that the 30-day cooldown for new releases and price increases still applies for the Steam Seasonal Sales.

 • S. Bu yeni indirim bekleme süresi, öne çıkan indirimler için de geçerli mi?
  C. Evet, indirim bekleme süresi Günün Fırsatı, Hafta Ortası Çılgınlığı, Hafta Sonu Fırsatları, Hafta Boyu Fırsatları, yayıncı hafta sonları ve diğer tüm özel indirimler için geçerlidir. Any discount applied to a game must have 30 days between the end of one discount and the beginning of the next discount. Bu bekleme süresinin tek istisnası dört büyük dönemsel indirimdir: İlkbahar İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi.

 • S: Bir oyuna ne kadar indirim uygulayabileceğime dair bir sınır var mı?
  C: Bir oyuna %90'a varan bir indirim uygulayabilirsiniz. Ancak Steam mağazasında bir ürünü en az 0,49 USD veya bir para birimindeki veya bölgedeki eşdeğer miktarına satabilirsiniz. Bu nedenle, bir demete uygulayacağınız indirimden sonra indirimli fiyat en düşük 0,49 USD olabilir. Ayrıca, fiyatları bir para biriminde veya bölgede tavsiye edilen denk fiyatın altında belirlerseniz indirimleriniz o bölge veya para birimindeki minimum indirimli fiyat kısıtlamasına takılabilir. Bu sınırların altında içerik satmak istiyorsanız oyun içinde öğe satmak için Steam Envanter Hizmetini kullanabilirsiniz.

 • Q: I thought the cooldown was 28 days, not 30 days?
  A: As of January 1, 2023, the cooldown requirement has been extended from 28 days to 30 days.