Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak

Genel Bakış

İndirim, Steam'deki kullanıcı sayınızı ve ürününüzün ömrünü uzatmak için değerli bir araç olabilir.
Uygun gördüğünüz zamanlarda indirimlere katılmanızı ve indirim araçlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Zaman içerisinde her fiyat noktasında bir alıcı kitlesi olduğunu fark ettik ve etkili bir indirim stratejisinin oyununuzun Steam'deki başarısını uzun vadede olumlu olabileceğini gördük.

Bu tavsiye çok geniş bir ürün, geliştirici ve müşteri yelpazesi için genelleştirilmiş olduğundan karar alırken kendi ürününüzü ve topluluğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

İndirimleri yapılandırabilmeniz için ilgili üründe "Fiyatı Yönet ve İndirimler" iznine sahip olmalısınız. Buna ek olarak ayrıca indirime sokmak istediğiniz ürün için ödeme alan Steamworks partnerinin bir üyesi olmalısınız.

Yapılandırma Süreci

1. Steamworks ana sayfasından indirime sokmak istediğiniz ürünü seçerek ürünün açılış sayfasına gidin.
2. Açılış sayfasında üst taraflarda mağaza paketlerinin yer aldığı bir kısmı göreceksiniz. İndirime sokmak istediğiniz paketi seçin.
3. Paket detayları sayfasındaki paket fiyatlandırma kısmından "İndirimleri düzenle" seçeneğine tıklayın.
4. "Yeni İndirim"e tıklayın.

İndirime sokmak istediğiniz her paket için bu adımları tekrar edin.

İndirim Kuralları

 • Çıkışta ürününüzü indirime sokabilirsiniz fakat çıkış indirimi bittikten sonra 6 hafta boyunca bir daha indirime sokamazsınız.

 • Herhangi bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.

 • Steam genelinde yapılan ve Valve tarafından düzenlenen satış etkinlikleri dışında bir indirim bittikten sonra 6 hafta boyunca bir daha ürününüzü indirime sokamazsınız.

 • Ürününüz çıktıktan sonra 30 gün boyunca veya çıkış indiriminizden sonra 30 gün boyunca ürününüzü mevsimsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.

 • Promosyon esnasında fiyatı değiştiremezsiniz.

 • Ürününüzü %100 indirime sokamazsınız.

 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

İndirim Türleri

Self Servis

Aşağıda yer alan indirimleri partnerler kendileri oluşturabilir ve yönetebilir.

  Çıkış İndirimi

  Çıkış indirimleri, ürününüz Steam'de çıktıktan sonra başlar ve 7 gün sürer. Çıkış indirimleri genellikle %10 ilâ %15 arasında olur. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri tamamen seçime bağlıdır.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Hafta boyu fırsatları Pazartesi günü saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve 7 gün sürer. Participating titles will be accessible through a spotlight banner on the homepage, that leads to the Weeklong Deals full listing. As with any other discount of 20% or greater, it will trigger email notifications to any players with your game on their wishlist. And your game can appear in various 'specials' sections throughout Steam, based on your game's tags, popularity of your game, and to users that it is recommended. Hafta boyu fırsatlarına katılmak için fırsatlar başlamadan en az iki saat önce katılmalısınız.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. Özel indiriminizi şu takvim günlerinden birinde başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

Aşağıdaki indirim türleri Valve tarafından oluşturulmuştur ve Valve tarafından yönetilmektedir. Bu ön sayfa promosyonel slotlar için ürün seçerken elimizden geldiğince âdil olmaya çalışıyor ve müşterilerimizin en çok ilgilendiğini düşündüğümüz ürünleri seçerek müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili çok sıkı kurallarımız yok ancak genellikle Steam'de çok satan, olumlu incelemeler almış ve genel anlamda başarılı olmuş oyunların %10 ilâ %20'sine odaklanıyoruz. Eğer ürününüz bir öne çıkarılacak fırsatlar slotu için uygunsa da gerekli detaylarla birlikte sizinle iletişime geçiyoruz.

  Günlük Fırsat

  Bu promosyon 48 saat boyunca sürer ve 10:00 PST itibarıyla başlar. Günlük fırsatlar Steam ana sayfasında 24 saat boyunca öne çıkartılır. Daha fazla detay için lütfen Promosyon Kısmı: Günlük Fırsat makalesine bakın.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta sonu fırsatı Perşembe günü, saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve Pazartesi günü, saat 10:00 PST'ye kadar sürer. Bu süre boyunca da Steam ana sayfasında öne çıkarılırlar.

  Hafta Ortası Çılgınlığı

  Hafta ortası çılgınlığı promosyonu Pazartesi günü, saat 10:00 (Pasifik saati) itibarıyla başlar ve Cuma günü, saat 10:00'a (Pasifik saati) kadar sürer. Hafta ortası çılgınlığı fırsatları Steam ana sayfasında Pazartesi günü 10:00'dan (Pasifik saati) Perşembe günü 10:00'a (Pasifik saati) kadar öne çıkartılır.

  Ücretsiz Hafta Sonları

  Ücretsiz Hafta Sonları, müşterilerin oyunlarınıza geçici olarak erişim sağladığı promosyonlardır. Kullanıcılar oyunu ücretsiz olarak deneyebilir, ancak süre sona erdiğinde erişimi kaybederler. Bu tür teklifler, belirli tür oyunlar veya durumlar için stratejik olarak kullanılır ve genellikle deneme yapan oyuncuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için indirimle birlikte uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan ulabilirsiniz.

  Mevsimsel İndirimler

  Yıl boyunca katılma şansı elde edebileceğiniz birkaç indirim etkinliği mevcuttur. Yaz indirimi veya kış indirimi gibi bazı indirim etkinlikleri bütün partnerlere açıktır. Bazı indirimler ise sadece belirli kategorideki (anime veya VR gibi) ürünlere açıktır. Bu etkinliklerle ilgili ve ürünleriniz için nasıl indirim gönderebileceğinizle ilgili duyuruları etkinlik öncesinde alacaksınız.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. Örneğin, bir sene ya da daha fazla bir süre içerisinde bir ürünün indirim oranı %33 ile başlayıp, %50, %66, %75 veya daha yukarısına çıkabilir Ürününüz çıktıktan haftalar sonra ürününüz doğrudan %50 ya da %75 indirime sokmak ya da çok yüksek bir çıkış indirimiyle başlamak oyununuzu tam fiyatından alan müşterilere kötü bir mesaj gönderebilir ve ürününüzün değerini azaltabilir.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  İndirimlerinizi mümkün olduğunca büyük bir etkinlik olarak planlayın ve indirimle beraber güncelleştirmeler de çıkartmaya gayret gösterin. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  Küçük indirimleri kullanarak en çok satanlar listesine girmek veya daha fazla kişiye ulaşmak kulağa çok cazip gelebilir fakat indirim sunmadan önce ürününüzü tam fiyatından alan müşteri sayısını göz önünde bulundurun. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Ürününüzün sadece bir bölümünü ya dasadece temel oyunu bu hafta indirime sokup delüks sürümü bir sonraki hafta indirime sokmanız, ürününüzün çekeceği ilgiliyi azaltır. Bunu yaparak ayrıca, ürününüzle ilgili aynı anda heyecan duymaya başlayan kullanıcıların oluşturacağı Steam'in yaygınlaştırıcı etkisinden de yararlanamayacaksınız. Her pakettekiindirim oranını aynı tutmamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir DLC bir yıllıksa ve bir diğeri daha yeni çıktıysa her biri için farklı bir indirim oranı belirlemek mantıklı olacaktır.
Not: Aynı anda birden fazla indirim kullanmak
Eğer üründe bir indirim varsa, paketler aracılığıyla uygulanan indirimler dışında oyuna başka bir indirim uygulanmaz.

Sıkça Sorulan Sorular


 • S: Promosyonların zamanlaması nasıl ayarlanıyor? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgelendirmesine göz atın.
 • S: Bir indirimi güncelleyebilir miyim?
  C: Evet. İndiriminiz henüz uygulanmamışsa bu indirimde değişiklik yapabilir veya bunu tamamen silebilirsiniz.

  Çıkış indiriminizde değişiklik yapmak için oyununuzun açılış sayfasına gidin ve girmiş olduğunuz indirimin karşısındaki kutucuğa tıklayın.

  Yaklaşan bir hafta boyu indirimi, özel indirim veya Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel bir indirim için girdiğiniz indirimi değiştirmek istiyorsanız planladığınız indirime gidin, bunu silin ve yenisini girin.

  1. Steamworks ana sayfasından indirime sokmak istediğiniz ürünü seçerek ürünün açılış sayfasına gidin.
  2. Açılış sayfasında üst taraflarda mağaza paketlerinin yer aldığı bir kısmı göreceksiniz. İndirime sokmak istediğiniz paketi seçin.
  3. Paket detayları sayfasındaki paket fiyatlandırma kısmından "İndirimleri düzenle" seçeneğine tıklayın.
  4. Silmek istediğiniz indirimin yanındaki "Sil" butonuna tıklayın.
  5. Sildiğiniz bu indirime yeni bir indirimle değiştirmek isterseniz "Yeni İndirim" sçeneğine tıklaybilirsiniz.

 • S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
  C: Genel olarak çıkışın ardından sonra 30 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 30 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz Steam genelinde gerçekleşecek mevsimsel bir indirim etkinliğinden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün esnasında çıkacaksa ve oyun için bir çıkış indirimi gönderdiyseniz, Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

  Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

  Çıkış indiriminizin Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel indirim boyunca devam edecek şekilde uzatılmasını istiyorsanız OYUNUNUZ ÇIKMADAN ÖNCE aşağıdaki adımları takip edin:
  • Oyununuzun çıkış tarihinin bir Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel bir etkinlikten önceki 7 güne denk geldiğinden emin olun. Eğer denk gelmiyorsa bu seçenek oyununuz için geçerli değildir.
  • Oyununuzu Steam'de çıkarmak için gerekli bütün adımları tamamlayın. Daha fazla detay için lütfen Yayınlama Süreci makalesine bakın.
  • Çıkış indiriminizi girin.
  • Steam genelinde gerçekleşecek indirim için bir indirim değeri girin. Bunu yapmak için "Uygulamalar ve Paketler" açılır menüsünden "İndirim Onayları"nı seçin ve indirimleri doğru sütuna girin ya da bu belgelendirmenin Yapılandırma Süreci başlığı altında anlatılanları takip edin. "İndirim Türü" açılır menüsünden istediğiniz Steam genelinde gerçekleşecek mevimsel bir indirimi seçin.
  • Çıkış ve Steam genelinde gerçekleşecek indirim için gireceğiniz indirim değerinin aynı olduğundan emin olun.
  • Bir yardım talebi göndererek çıkış indiriminizin Steam genelinde gerçekleştirilecek mevsimsel indirim boyunca da devam etmesini istediğinizi onaylayın. Sizin için bu değişikliği yapabileceğimizi doğruladıysak oyununuzu belirlemiş olduğunuz tarihte çıkarabilirsiniz.
  • Oyununuz çıkmadan önce indirim süresini uzatamayacağımız için oyununuz çıktıktan sonra bu yardım talebini bir defa yanıtlayın.

 • S: Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir miyim?
  C: 30 gün içerisinde ürününüzün fiyatını artırmadığınız müddetçe Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir ve Steam mevsimsel indirim etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için lütfen Erken Erişim belgelendirmesine bakın.

 • S: Oyunumu ne sıklıkla indirime sokabilirim?
  C: Özel indirimlerin arasında en az 6 hafta olmalıdır ve oyununuz çıktıktan bu yana en az 1 ay geçmiş olmalıdır. Özel indirimler Steam mevsimsel indirimlere katılabilme uygunluğunu etkilemez. Yeni çıkan ürünler ve fiyat artışları için geçerli olan 30 günlük bekleme süresinin Steam etkinliklerinde de geçerli olduğunu unutmayın.

 • S: İndirim sürem farklı bir indirime denk gelirse ne olur?
  C: Denk gelen indirimlerin oranları birleştirilmez. Başka bir indirimin akabinde özel bir indirim sunacaksanız, akabinde sunacağınız indirimde de bir önceki indirimde kullandığınız indirim oranlarını kullanmanızı istiyoruz.