Steamworks Belgeleri
İndirim Uygulamak

Genel Bakış

İndirim, Steam'deki kullanıcı sayınızı ve ürününüzün ömrünü uzatmak için değerli bir araç olabilir.
Uygun gördüğünüz zamanlarda indirimlere katılmanızı ve indirim araçlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Zaman içerisinde her fiyat noktasında bir alıcı kitlesi olduğunu fark ettik ve etkili bir indirim stratejisinin oyununuzun Steam'deki başarısını uzun vadede olumlu olabileceğini gördük.

Bu tavsiye çok geniş bir ürün, geliştirici ve müşteri yelpazesi için genelleştirilmiş olduğundan karar alırken kendi ürününüzü ve topluluğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

İndirimleri Yapılandırmak

Gerekli İzinler

İndirimleri yapılandırabilmeniz için ilgili üründe "Fiyatı Yönet ve İndirimler" iznine sahip olmalısınız. Buna ek olarak ayrıca indirime sokmak istediğiniz ürün için ödeme alan Steamworks partnerinin bir üyesi olmalısınız.

Yapılandırma Süreci

1. Steamworks ana sayfasından indirime sokmak istediğiniz ürünü seçerek ürünün açılış sayfasına gidin.
2. Açılış sayfasında üst taraflarda mağaza paketlerinin yer aldığı bir kısmı göreceksiniz. İndirime sokmak istediğiniz paketi seçin.
3. Paket detayları sayfasındaki paket fiyatlandırma kısmından "İndirimleri düzenle" seçeneğine tıklayın.
4. "Yeni İndirim"e tıklayın.

İndirime sokmak istediğiniz her paket için bu adımları tekrar edin.

İndirim Kuralları

 • You can run a launch discount, but once your launch discount ends, you cannot run any other discounts for 6 weeks.

 • Herhangi bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.

 • Steam genelinde yapılan ve Valve tarafından düzenlenen satış etkinlikleri dışında bir indirim bittikten sonra 6 hafta boyunca bir daha ürününüzü indirime sokamazsınız.

 • Ürününüz çıktıktan sonra 30 gün boyunca veya çıkış indiriminizden sonra 30 gün boyunca ürününüzü mevsimsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.

 • Promosyon esnasında fiyatı değiştiremezsiniz.

 • Ürününüzü %100 indirime sokamazsınız.

 • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

İndirim Türleri

Self Servis

Aşağıda yer alan indirimleri partnerler kendileri oluşturabilir ve yönetebilir.

  Çıkış İndirimi

  Çıkış indirimleri, ürününüz Steam'de çıktıktan sonra başlar ve 7 gün sürer. Çıkış indirimleri genellikle %10 ilâ %15 arasında olur. Sınır %40'tır. Çıkış indirimleri tamamen seçime bağlıdır.

  Hafta Boyu Fırsatları

  Hafta boyu fırsatları Pazartesi günü saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve 7 gün sürer. İndirime katılan ürünler hafta boyu fırsatları açılış sayfasında öne çıkartılır ve bir Steam Haberleri gönderisine de dâhil edilir. Bu haber ayrıca Twitter ve Facebook'ta da gösterilir. Hafta boyu fırsatlarına katılmak için fırsatlar başlamadan en az iki saat önce katılmalısınız.

  Özel İndirimler

  Büyük güncellemeler ya da ürününüz birinci yıl dönümü gibi özel etkinlikler için kendi indirimlerinizi yapılandırabilirsiniz. You can schedule a custom discount to begin on the following calendar day.

Öne Çıkarılan Fırsatlar

Aşağıdaki indirim türleri Valve tarafından oluşturulmuştur ve Valve tarafından yönetilmektedir. Bu ön sayfa promosyonel slotlar için ürün seçerken elimizden geldiğince âdil olmaya çalışıyor ve müşterilerimizin en çok ilgilendiğini düşündüğümüz ürünleri seçerek müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz. While there aren't strict rules, as a base guideline we tend to focus on the top 10-20% selling games on Steam that are positively reviewed and have otherwise proven to be successful. Eğer ürününüz bir öne çıkarılacak fırsatlar slotu için uygunsa da gerekli detaylarla birlikte sizinle iletişime geçiyoruz.

  Günlük Fırsat

  Bu promosyon 48 saat boyunca sürer ve 10:00 PST itibarıyla başlar. Daily Deals are featured on the Steam homepage for 24 hours. See Promo Spot: Daily Deal for more information.

  Hafta Sonu Fırsatı

  Hafta sonu fırsatı Perşembe günü, saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve Pazartesi günü, saat 10:00 PST'ye kadar sürer. Bu süre boyunca da Steam ana sayfasında öne çıkarılırlar.

  Hafta Ortası Çılgınlığı

  Hafta ortası çılgınlığı promosyonu Salı günü, saat 10:00 PST itibarıyla başlar ve Cuma günü, saat 10:00 PST'ye kadar sürer. Hafta ortası çılgınlığı fırsatları Steam ana sayfasında Salı günü 10:00 PST'den Perşembe günü 10:00 PST'ye kadar öne çıkartılır.

  Ücretsiz Hafta Sonları

  Ücretsiz Hafta Sonları, müşterilerin oyunlarınıza geçici olarak erişim sağladığı promosyonlardır. Kullanıcılar oyunu ücretsiz olarak deneyebilir, ancak süre sona erdiğinde erişimi kaybederler. Bu tür teklifler, belirli tür oyunlar veya durumlar için stratejik olarak kullanılır ve genellikle deneme yapan oyuncuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için indirimle birlikte uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan ulabilirsiniz.

  Mevsimsel İndirimler

  Yıl boyunca katılma şansı elde edebileceğiniz birkaç indirim etkinliği mevcuttur. Yaz indirimi veya kış indirimi gibi bazı indirim etkinlikleri bütün partnerlere açıktır. Bazı indirimler ise sadece belirli kategorideki (anime veya VR gibi) ürünlere açıktır. Bu etkinliklerle ilgili ve ürünleriniz için nasıl indirim gönderebileceğinizle ilgili duyuruları etkinlik öncesinde alacaksınız.

En İyi İndirim Yöntemleri

  İndirimlerinizi kademeli yapın

  İndirim oranını başta düşük tutarak ilerleyen zamanlarda yükseltmek genellikle en iyi yöntemdir. Örneğin, bir sene ya da daha fazla bir süre içerisinde bir ürünün indirim oranı %33 ile başlayıp, %50, %66, %75 veya daha yukarısına çıkabilir Ürününüz çıktıktan haftalar sonra ürününüz doğrudan %50 ya da %75 indirime sokmak ya da çok yüksek bir çıkış indirimiyle başlamak oyununuzu tam fiyatından alan müşterilere kötü bir mesaj gönderebilir ve ürününüzün değerini azaltabilir.

  İndirimleri içerik güncellemelerine denk getirin

  İndirimlerinizi mümkün olduğunca büyük bir etkinlik olarak planlayın ve indirimle beraber güncelleştirmeler de çıkartmaya gayret gösterin. İndirim, ürününüzü daha dikkat çekici bir hâle getirir ancak içerik güncellemeleriyle ürününüzü iyileştirerek ürününüze bağlı olduğunuzu topluluğunuza göstermeniz bu durumu daha da iyi bir hâle getirecektir.

  Satışların azalma eğrisini göz önünde bulundurun

  Küçük indirimleri kullanarak en çok satanlar listesine girmek veya daha fazla kişiye ulaşmak kulağa çok cazip gelebilir fakat indirim sunmadan önce ürününüzü tam fiyatından alan müşteri sayısını göz önünde bulundurun. Müşterilerin, yaptıkları satın alımla ilgili iyi hissetmesi önemli olduğu için satış eğriniz azalmaya başlamadan önce indirim sağlamayın.

  Bütün ilişkili paketleri (DLC, delüks sürümler) aynı anda indirime sokun

  Eğer ürününüzün birden fazla DLC'si ya da sürümü varsa, bunları aynı anda indirime sokun. Ürününüzün sadece bir bölümünü ya dasadece temel oyunu bu hafta indirime sokup delüks sürümü bir sonraki hafta indirime sokmanız, ürününüzün çekeceği ilgiliyi azaltır. Bunu yaparak ayrıca, ürününüzle ilgili aynı anda heyecan duymaya başlayan kullanıcıların oluşturacağı Steam'in yaygınlaştırıcı etkisinden de yararlanamayacaksınız. Her pakettekiindirim oranını aynı tutmamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir DLC bir yıllıksa ve bir diğeri daha yeni çıktıysa her biri için farklı bir indirim oranı belirlemek mantıklı olacaktır.
Not: Aynı anda birden fazla indirim kullanmak
Eğer üründe bir indirim varsa, paketler aracılığıyla uygulanan indirimler dışında oyuna başka bir indirim uygulanmaz.

Sıkça Sorulan Sorular


 • S: Promosyonların zamanlaması nasıl ayarlanıyor? Steam'e fikir sunabiliyor muyuz?
  C: Promosyonların zamanlaması genellikle siz ve Steam arasında konuşulup belirlenmektedir. Size bazı fikirler sunabileceğimiz gibi eğer sizin de öne çıkarılan promosyonlarla ilgili benzersiz bir fikriniz varsa bizle irtibata geçebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz kendi indirimlerinizi size uygun olan bir zaman için yapılandırabilir veya düzenli haftalık indirimlere katılabilirsiniz.

 • S: Steam'deki promosyonlar mecburî mi?
  C: Hayır. Sizi özel etkinliklere ve promosyonlara davet edebiliriz ancak bunlara katılma gibi bir mecburiyetiniz yok.

 • S: İndirimler nasıl onaylanıyor?
  C: Öne çıkan indirimlerden birisi için eğer ürününüzün uygun olduğunu düşünürsek Valve olarak size onayınız için bir fikir sunarız.

  Self servis promosyonlarda indirim aracımızla bir indirim belirledikten sonra oyununuz otomatik olarak belirttiğiniz tarih ve zamanda indirime girer.

  İndirimlerle ilgili en iyi yöntemler için En İyi İndirim Yöntemleri belgelendirmesine göz atın.
 • S: Bir indirimi güncelleyebilir miyim?
  C: Evet. İndiriminiz henüz uygulanmamışsa bu indirimde değişiklik yapabilir veya bunu tamamen silebilirsiniz.

  Çıkış indiriminizde değişiklik yapmak için oyununuzun açılış sayfasına gidin ve girmiş olduğunuz indirimin karşısındaki kutucuğa tıklayın.

  Yaklaşan bir hafta boyu indirimi, özel indirim veya Steam genelinde gerçekleşen mevsimsel bir indirim için girdiğiniz indirimi değiştirmek istiyorsanız planladığınız indirime gidin, bunu silin ve yenisini girin.

  1. Navigate to the landing page for the product you intend to discount by selecting the product from your Steamworks home page.
  2. On the landing page, you will see a section of store packages listed near the top. Select the package you wish to discount.
  3. On the package detail page, click 'Edit discounts' in the package pricing section.
  4. Click the Delete button next to the discount you would like to remove.
  5. If you would like to enter a new discount to replace the one you just deleted, you can then click "New Discount"

 • Q: Can I participate in Steam-wide seasonal sale events if my product recently launched?
  A: Generally, you cannot submit a discount within 30 days of release or 30 days from when the launch discount ends. However, if you submitted a launch discount and your product releases within 7 days of a Steam-wide seasonal sale events (like the Steam Summer Sale, for example), Valve can help you extend that introductory launch discount to last through the sale event.

  There are always future opportunities to put your game on discount, so you shouldn't feel pressured to change your release date for the sake of a seasonal sale event.

  If you decide you would like to extend your launch discount so that it lasts through a Steam-wide seasonal sale then please do the following BEFORE YOUR GAME IS RELEASED:
  • Make sure your game's release falls within 7 days of a Steam-wide seasonal sale, if it does not, then this option does not apply to your game.
  • Complete all the necessary steps to releasing your game on Steam. See Release Process for more information.
  • Enter your launch discount.
  • Enter the Steam-wide seasonal sale discount. This can be done by either going to the Apps & Packages drop down menu > Sale Approvals and entering the discount(s) in the correct column, or following the process outlined in the How to Configure section of this documentation. Select the intended Steam-wide seasonal sale in the "Discount Type" dropdown menu.
  • Make sure the launch discount and Steam-wide seasonal sale discount are the same.
  • Submit a ticket and confirm that you would like your launch discount to be extended into the Steam-wide seasonal sale. If we confirm that we can make this adjustment, then go ahead and launch your game on its intended release date.
  • Reply to the ticket once your game has been released as we cannot extend the launch discount prior to the game being released.

 • S: Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir miyim?
  C: 30 gün içerisinde ürününüzün fiyatını artırmadığınız müddetçe Erken Erişim'den tam çıkışa geçerken çıkış indirimi sunabilir ve Steam mevsimsel indirim etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için lütfen Erken Erişim belgelendirmesine bakın.

 • Q: How often can I discount my game?
  A: Custom discounts must be spaced at least 6 weeks apart and at least 1 month after the release of your product on Steam. Custom discounts don't affect eligibility for Steam-wide seasonal sale events. Note that the 30-day cool-down for new releases and price increases will still apply for the Steam-wide events.

 • Q: What happens if my discount time period overlaps with another discount?
  A: Overlapping discounts will not get combined. If you do run a custom discount back-to-back to another sale, we do ask you to offer the same discount percentages.