Dokumentacja Steamworks
Zniżki

Wprowadzenie

Zniżki są cennym narzędziem pomocniczym w powiększaniu grupy odbiorców i przedłużaniu życia produktu na Steam. Możesz brać udział w oficjalnych wydarzeniach wyprzedażowych i korzystać z narzędzi zniżek, by przeprowadzać swoje własne zniżki.

Mówiąc ogólnie, udało nam się ustalić, że znalezienie klienta jest możliwe dla każdego progu cenowego, a skuteczna strategia zniżkowa może pomóc w długofalowym sukcesie na Steam.

Tak jak w każdym przypadku, ta rada jest uogólniona dla ogromnego katalogu produktów, producentów oraz klientów, więc nie zapomnij uwzględnić własnego produktu oraz otaczającej go społeczności w podejmowanych decyzjach.

Konfiguracja zniżek

Wymagane uprawnienia

Wprowadzanie zniżek wymaga uprawnienia „Zarządzanie cenami i zniżkami” dla danego produktu. Dodatkowo musisz być członkiem konta partnerskiego Steamworks, które otrzymuje przychód ze sprzedaży produktu, którego cenę chcesz obniżyć.

Jak skonfigurować

 1. Przejdź do nowego panelu głównego zniżek tutaj: https://partner.steamgames.com/promotion/discounts/dashboard/ (lub wybierz kolejno opcje Aplikacje i pakiety > Zarządzanie zniżkami).
 2. Na tej stronie zobaczysz siatkę gier, wobec których masz uprawnienie do edycji ceny, oraz wszelkie nadchodzące wyprzedaże, w których twoje gry mogą uczestniczyć.
 3. Po prostu wprowadź prawidłową wartość zniżki dla każdego pakietu i wydarzenia wedle uznania, a następnie kliknij przycisk „Zapisz” na dole strony.

Jak edytować zniżkę

Zniżki można edytować do momentu, aż wejdą w życie. Możesz to zrobić, odwiedzając ww. stronę zniżek i po prostu zmienić wartość procentową na pożądaną.

Jak usunąć zniżkę

Zniżki można usuwać do momentu, aż wejdą w życie. Możesz to zrobić, odwiedzając stronę zniżek i wprowadzając numer 0 jako procentową wartość. Kliknij „Zapisz” na dole strony, a zniżka zostanie usunięta.

Konkretne zasady zniżek


Steam's discount rules are as follows:
 • Discounts cannot be run within 30 days of your prior discount, with the exception of Steam-wide seasonal events (Summer, Autumn, Winter and Springs sales).
 • Możesz nałożyć zniżkę z okazji wydania swojego produktu, ale po jej zakończeniu nie będzie można nałożyć kolejnej w ciągu następnych 30 dni.
 • Nie możesz nałożyć zniżki na swój produkt przez 30 dni po zwiększeniu jego ceny w dowolnej walucie.
 • Zniżki z okazji wydarzeń wyprzedaży sezonowych nie mogą zostać nałożone w ciągu 30 dni od wydania twojego produktu, w ciągu 30 dni od zakończenia zniżki premierowej lub w ciągu 30 dni od zwiększenia ceny w dowolnej walucie.
 • Nie możesz zmienić ceny swojego produktu, gdy zniżka jest aktywna lub zaplanowana na przyszłość.
 • Nie możesz obniżyć ceny produktu o więcej niż 90% lub mniej niż 10%. Launch discounts in particular cannot exceed 40%.
 • Nie możesz utworzyć dla produktu nowych zniżek, które skutkowałyby spadkiem ceny w którejkolwiek walucie poniżej minimalnej ceny transakcyjnej Steam. Zobacz szczegóły.
 • Niestandardowe zniżki muszą trwać przynajmniej przez jeden dzień, ale nie dłużej niż 2 tygodnie. Launch disconts cannot run shorter than 7 days or longer than 14 days.

This table summarizes the above rules:

Price MoveTriggers a 30-day discount cooldown?Steam-wide seasonal sales exempt from this cooldown?Notes
Price DecreaseNo-Not possible during active discounts
Subject to minimum price thresholds
Price IncreaseYesNoNot possible during active discounts
Product Release (Launch)YesNo-
Zniżki premieroweYesNoDiscount: min 10% / max 40%
Duration: min 7-day / max 14-day
Custom Discount (Post Launch)YesYesDiscount: min 10% / max 90%
Duration: min 1-day / max 14-day

Rodzaje zniżek

Samodzielne

Partnerzy mogą tworzyć i zarządzać następującymi zniżkami we własnym zakresie. Każda zniżka o przynajmniej 20% automatycznie aktywuje przesłanie powiadomień e-mail do graczy posiadających twoją grę na liście życzeń. Tytuły ze zniżką spełniają także warunki pojawienia się w różnych sekcjach Steam z ofertami specjalnymi na podstawie ich tagów, popularności i tego, którym użytkownikom są polecane.

  Launch Discount

  Zniżki premierowe są aktywne od momentu wydania twojej gry na Steam, trwają 7 – 14 dni i kończą się o 10:00 czasu pacyficznego odpowiedniego dnia. Ogólnie zalecamy, by oscylowały one między 10% a 15%, jeśli zdecydujesz się takową zniżkę nałożyć. Maksymalna wartość wynosi 40%. Zniżki z okazji premiery są opcjonalne i można je skonfigurować na twojej stronie docelowej aplikacji obok ustawionej przez ciebie daty wydania.

  Oferty tygodniowe

  Oferty tygodniowe rozpoczynają się każdego poniedziałku o 10:00 czasu pacyficznego i trwają 7 dni.

  Zniżki niestandardowe

  Możesz skonfigurować swoje własne zniżki, by zbiegały się one ze specjalnymi wydarzeniami takimi jak duża aktualizacja dla twojego produktu lub rocznica jego wydania. Niestandardową zniżkę można zaplanować tak, by rozpoczęła się od następnego dnia kalendarzowego.

  Tematyczne wyprzedaże

  Steam organizuje różne tematyczne wydarzenia wyprzedażowe mające na celu wyróżnić konkretne kategorie gier. Te wydarzenia będą miały określone kryteria warunków uczestnictwa, a także proces zapraszania, rejestracji i nakładania zniżki. Każda z tych wyprzedaży będzie promowana na stronie głównej Steam i zostanie zorganizowana w podkategorie odpowiednie dla każdego z tych wydarzeń. Dowiedz się więcej tutaj.

  Wyprzedaże sezonowe

  W ciągu roku odbywają się cztery ważne wyprzedaże sezonowe, które w znaczący sposób wpływają na Sklep Steam. Możliwość wprowadzenia zniżki i uczestnictwa w tych wydarzeniach jest otwarta dla wszystkich gier na Steam. Te wydarzenia to wyprzedaże wiosenna, letnia, jesienna i zimowa. Dowiedz się więcej tutaj.

Nadzorowane

Niniejsze rodzaje zniżek są tworzone i zarządzane przez Valve. Wybierając produkty do tych pól promocyjnych na głównej stronie, bierzemy pod uwagę gry we wszystkich przedziałach cenowych i gatunkach. Mimo że nie ma żadnych dokładnych zasad, głównie skupiamy się na najczęściej rozgrywanych lub najlepiej sprzedających się tytułach na Steam. Jeżeli twój produkt spełnia wymogi dla nadchodzącego miejsca na promocji nadzorowanej, skontaktujemy się z tobą i podamy szczegółowe informacje. Obecności na tych polach promocyjnych nie da się wynegocjować ani kupić, po prostu wykorzystują one dane dotyczące graczy. Jeżeli w twoją grę gra wielu zadowolonych klientów i chcesz porozmawiać o opcjach promowania, śmiało skontaktuj się z nami w dowolnym momencie.

Istnieją trzy główne rodzaje nadzorowanych miejsc promocyjnych dla produktów. Domyślnym okresem zniżki dla każdego z nich jest tydzień, ale z chęcią dostosujemy się do krótszych lub dłuższych zniżek zgodnie z naszą istniejącą polityką zniżek.

  Oferta dnia

  Oferty dnia są wyróżnione na stronie głównej Steam przez 24 godziny i zmieniają się codziennie o 10:00 czasu pacyficznego. Dla tego rodzaju promocji istnieją przynajmniej dwa pola. Pracą graficzną używaną dla ofert dnia jest standardowa nagłówkowa miniatura w rozdzielczości 460 × 215 pikseli, która jest automatycznie importowana z powiązanej gry lub zestawu. Zniżki oferty dnia trwają od 7 do 14 dni. Dowiedz się więcej tutaj.

  Oferta w środku tygodnia

  Promocje oferty w środku tygodnia są wyróżniane na stronie głównej Steam przez 72 godziny, od poniedziałku do czwartku o 10:00 czasu pacyficznego. Dla tego rodzaju promocji istnieje maksymalnie sześć pól w danym tygodniu. Dla szaleństwa w środku tygodnia wymagana jest praca graficzna w niestandardowej rozdzielczości – więcej o tej kwestii możesz dowiedzieć się tutaj. Zasoby te zostaną zlokalizowane przez Valve. Zniżki szaleństw w środku tygodnia trwają domyślnie tydzień, ale na prośbę wydawcy możemy ustawić dowolny czas w przedziale 3 – 14 dni.

  Oferta weekendowa

  Oferty weekendowe są wyróżniane na stronie głównej Steam przez 96 godzin, od czwartku do poniedziałku o 10:00 czasu pacyficznego. Dla tego rodzaju promocji istnieje maksymalnie sześć pól w danym tygodniu. Tak jak w przypadku szaleństwa w środku tygodnia, oferty weekendowe wymagają prac graficznych w niestandardowej rozdzielczości – więcej o tej kwestii możesz dowiedzieć się tutaj. Zasoby te zostaną zlokalizowane przez Valve. Zniżki ofert weekendowych trwają domyślnie tydzień, ale na prośbę wydawcy możemy ustawić dowolny czas w przedziale 4 – 14 dni.

  Wizualny przykład nadzorowanych ofert

  Oto przykład tego, jak wyświetlana jest karuzela ofert specjalnych na stronie głównej Steam. Pola promujące oferty weekendowe i w środku tygodnia zajmują większe obszary po lewej stronie i na środku, z kolei oferty dnia znajdują się po prawej. Użytkownicy mogą przełączać się na inne strony tej karuzeli, gdzie zobaczą wiele innych wyróżnionych pól z nadzorowanymi ofertami, a także inne produkty objęte zniżką, które są polecane automatycznie na podstawie obecnej popularności wśród graczy.

  specialoffersvisualexample.png

  Darmowe weekendy

  Darmowe weekendy są promocjami, w których użytkownicy mają tymczasowy dostęp do twojej gry. Mogą oni wypróbować ją za darmo, ale tracą do niej dostęp po upłynięciu okresu promocji. Ta oferta jest używana strategicznie w przypadku określonych gier lub warunków i zazwyczaj jest łączona ze zniżką, by pomóc w nakłonieniu graczy grających w darmową wersję twojej gry do zakupu jej. Dowiedz się więcej tutaj.

Najlepsze praktyki zniżek

  Obniżaj ceny stopniowo

  Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zwiększanie poziomu obniżek wraz z upływem czasu. Przykładowo w ciągu roku (lub na dłuższej przestrzeni czasu) produkt może przechodzić w kolejne fazy zniżki, od 33% poprzez 50%, 66% aż do 75% i więcej. Pośpieszne wprowadzanie zniżki na poziomie 50% lub 75% na kilka tygodni od premiery lub wysoka zniżka premierowa wysyła negatywny przekaz klientom, którzy zakupili produkt w pełnej cenie i obniża jego wartość.

  Planuj zniżki wraz z aktualizacjami treści

  Tworząc swoją strategię marketingową, staraj się zrobić ze zniżki możliwie jak największe wydarzenie. Idealnym sposobem będzie powiązanie jej z aktualizacją wprowadzającą nowe treści. Nawet jeśli zniżka przyciąga uwagę sama w sobie, to pokazanie twojego przywiązania do społeczności poprzez usprawnienie twojego produktu będzie jeszcze lepszym posunięciem.

  Uwzględnij spadek sprzedaży

  Wykorzystanie drobnych zniżek celem znalezienia się na liście bestsellerów lub zyskania rozgłosu w początkowych dniach tuż po premierze może być kuszące, jednak radzimy uważnie przyjrzeć się liczbie klientów kupujących twój produkt w pełnej cenie przed wprowadzeniem zniżki. Pozytywne odczucia klientów po dokonanym zakupie są ważnym aspektem, więc prawdopodobnie najlepszym momentem na rozpoczęcie obniżki będzie przejście w okres spadkowy sprzedaży.

  Obniż cenę wszystkich powiązanych pakietów (np. DLC czy edycje deluxe) w tym samym czasie

  Jeżeli twój produkt posiada wiele edycji bądź DLC, aktywuj zniżkę dla nich wszystkich. Obniżenie ceny tylko części twojego produktu lub zawarcie podstawowej wersji gry w wyprzedaży w tym tygodniu, a wersji deluxe w następnym, osłabia twój rozgłos i uniemożliwia skorzystanie z efektów sieci Steam, jakie mogą mieć miejsce, gdy coraz większa liczba użytkowników omawia i kupuje twój produkt w tym samym czasie. Wprowadzenie tej samej wartości zniżki dla każdego pakietu jest niezalecane. Przykładowo, jeśli jedno DLC zostało wydane rok temu, a drugie dopiero niedawno, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie różnych progów dla każdego z nich.

Uwaga: nakładanie się zniżek
Pamiętaj, że zniżki na zestawy łączą się z aktywnymi zniżkami, którymi są objęte elementy zestawu.

Najczęściej zadawane pytania


 • P: W jaki sposób organizowane są promocje nadzorowane na Steam? Czy mogę przekazać Steam swoje sugestie?
  O: Planowanie promocji zazwyczaj odbywa się w ramach konwersacji między tobą a Steam. Możemy zwrócić się do ciebie z pomysłami, ale jeśli myślisz, że masz plan na unikalne wydarzenie, które mogłoby być nadzorowane przez nas, daj nam znać. Możesz też zorganizować swoje własne promocje w dogodnym dla siebie okresie lub wziąć udział w cyklicznych wyprzedażach.

 • P: Czy uczestnictwo w promocjach na Steam jest obowiązkowe?
  O: Nie. Możemy zaprosić cię do wzięcia udziału w specjalnym wydarzeniu, ale nie istnieje żaden wymóg uczestnictwa.

 • P: W jaki sposób zniżki są zatwierdzane?
  O: W przypadku promocji nadzorowanych przez Valve skontaktujemy się z tobą z proponowaną zniżką, jeżeli myślimy, że twój produkt wpasowuje się w daną promocję. Decyzja o zatwierdzeniu leży w twoich rękach.

  W przypadku promocji samoobsługowych gra automatycznie trafi na wyprzedaż w podanym przez ciebie terminie po konfiguracji zniżki przy użyciu naszego narzędzia do zniżek.

  Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych praktykach związanych ze zniżkami, sprawdź najlepsze praktyki zniżek.
 • P: Czy mogę zaktualizować zniżkę?
  O: Tak. Jeżeli twoja zniżka nie jest jeszcze aktywna w sklepie, to możesz ją edytować lub usunąć.

  Jeżeli chcesz dostosować swoją zniżkę premierową, możesz to zrobić, przechodząc do strony docelowej twojej gry i klikając pole obok obecnie wprowadzonej zniżki premierowej.

  Jeżeli chcesz zmienić wartość zniżki dla nadchodzącej całotygodniowej wyprzedaży, niestandardowej zniżki czy wyprzedaży sezonowej na całym Steam, to możesz zwyczajnie powrócić do strony zniżek i zmienić wartość procentową na dowolną inną. Aby usunąć zniżkę, po prostu ustaw ją na 0%.

 • P: Czy mogę uczestniczyć w wydarzeniach wyprzedaży sezonowej na całym Steam, jeżeli mój produkt został niedawno wydany?
  O: Przeważnie nałożenie zniżki jest niemożliwe przez okres 30 dni, licząc od premiery gry lub od końca zniżki premierowej. Mimo tego istnieje kilka opcji na wypadek, gdyby twoja gra „dopiero co” się ukazała.
  • Jeśli twoja gra została wydana na 30 dni przed rozpoczęciem wyprzedaży i NIE MIAŁA zniżki premierowej, to możesz dołączyć do wyprzedaży sezonowej i wprowadzić zniżkę.
  • Jeśli twoja gra została wydana na 30 dni przed rozpoczęciem wyprzedaży i MIAŁA zniżkę premierową, to czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia kolejnej zniżki będzie czynnikiem powstrzymującym cię od udziału w wyprzedaży. Możesz zdecydować się na dołączenie do wyprzedaży w jej trakcie poprzez wprowadzenie niestandardowej zniżki po tym, jak czas oczekiwania na zniżkę dobiegnie końca (po 30 dniach od daty zakończenia zniżki premierowej). W przyszłości pojawi się wiele okazji do nałożenia zniżek, więc nie należy zmieniać daty wydania tylko z powodu wydarzenia sezonowej wyprzedaży.
  • Od teraz możesz określić czas trwania swojej zniżki premierowej w zakresie od 7 do 14 dni, więc jeśli wydasz grę niedługo od rozpoczęcia wyprzedaży sezonowej i będziesz chciał przedłużyć zniżkę premierową na czas tej wyprzedaży, to możesz w takim wypadku wybrać maksymalny czas trwania dla tej promocji. Nie możemy przedłużyć zniżki premierowej na więcej niż 14 dni, więc jest możliwe, że ominą cię końcowe dni wyprzedaży.

 • P: Czy mogę skorzystać ze zniżki premierowej przy opuszczaniu fazy wczesnego dostępu?
  O: Możesz nałożyć zniżkę premierową oraz uczestniczyć w wydarzeniach wyprzedaży sezonowych na całym Steam, chyba że w ciągu ostatnich 30 dni cena została zwiększona.

  Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do dokumentacji dotyczącej wczesnego dostępu.

 • P: Jak często mogę przeceniać swoją grę?
  O: Czas między zniżkami musi wynosić co najmniej 30 dni. Ma to zastosowanie zarówno dla twoich zniżek niestandardowych, jak i po wydaniu twojego produktu na Steam. Niestandardowe zniżki nie mają wpływu na możliwość uczestnictwa w wyprzedażach sezonowych Steam. Jednak zwróć uwagę, że 30-dniowy okres oczekiwania dla nowych tytułów oraz zwiększenie ceny wciąż będą mieć zastosowanie w przypadku sezonowych wyprzedaży Steam.

 • P: Czy te nowe odstępy czasowe między zniżkami będą miały również zastosowanie dla promocji nadzorowanych?
  O: Tak. Ten okres oczekiwania będzie miał również zastosowanie w przypadku promocji takich jak oferty dnia, oferty w środku tygodnia, oferty weekendowe, oferty tygodniowe, weekendy wydawcy i wszelkich innych niestandardowych zniżek. Aby wprowadzić zniżkę, musi minąć przynajmniej 30 dni od zakończenia poprzedniej. Wyjątkiem od tej zasady są cztery główne sezonowe wyprzedaże: wiosenna, letnia, jesienna i zimowa.

 • P: Czy istnieje górne ograniczenie zniżki na grę?
  О: Zniżka na grę może wynosić maksymalnie 95%. Mimo tego minimalna cena obsługiwanej sprzedaży jednostkowej w Sklepie Steam to 0,49 $ lub równowartość tej kwoty w każdej walucie lub regionie. Sprawdź minimalne progi cenowe, by zobaczyć tabelę z minimalnymi cenami dla indywidualnych walut. Z tego powodu obniżona cena pakietu nie może wynosić mniej niż 0,49 $. Zwróć także uwagę na to, że jeżeli ustawione przez ciebie ceny będą poniżej sugerowanej dla jakiejkolwiek waluty lub regionu, to zniżki mogą być ograniczone z powodu minimalnej ceny po zniżce w tej walucie lub regionie. Jeżeli chcesz sprzedawać zawartość poniżej tych ograniczeń, zalecamy skorzystanie z usługi Ekwipunku Steam, by sprzedawać przedmioty w twojej grze.

 • P: Myślałem, że okres oczekiwania to 28 dni, a nie 30?
  O: Począwszy od 1 stycznia 2023 roku, wymagany okres oczekiwania pomiędzy zniżkami został wydłużony z 28 do 30 dni.