Dokumentacja Steamworks
Zniżki

Wprowadzenie

Tymczasowa zniżka ceny może okazać się cennym narzędziem pomocnym w rozwinięciu bazy klientów oraz przedłużeniu życia twojego produktu na Steam.
Pragniemy zachęcić cię do uczestnictwa w wyprzedażach i skorzystaniu z odpowiednich narzędzi tam, gdzie odniesie to najlepszy rezultat.
Mówiąc ogólnie, udało nam się ustalić, że dla każdego progu cenowego można znaleźć klienta, a skuteczna strategia marketingowa może pomóc w długofalowym sukcesie na Steam.

Tak jak w każdym przypadku, ta rada jest uogólniona dla szerokiego wachlarza produktów, producentów oraz klientów, więc nie zapomnij uwzględnić własnego produktu oraz otaczającej go społeczności w podejmowanych decyzjach.

Konfiguracja zniżek

Wymagane uprawnienia

Wprowadzanie zniżek wymaga uprawnienia „Zarządzanie cenami i zniżkami” dla danego produktu. Dodatkowo musisz być członkiem konta partnerskiego Steamworks, które otrzymuje przychód ze sprzedaży produktu, którego cenę chcesz obniżyć.

Jak skonfigurować

1. Przejdź do strony docelowej produktu, którego cenę chcesz obniżyć, wybierając produkt z poziomu głównej strony Steamworks.
2. Na górze strony docelowej będzie widoczna sekcja z pakietami sklepowymi. Wybierz pakiet, którego cenę chcesz obniżyć.
3. Na stronie szczegółów pakietu kliknij „Edytuj zniżki” znajdujące się w sekcji wyceny pakietu.
4. Kliknij „Nowa zniżka”.

Powtórz te kroki dla każdego pakietu, dla którego chcesz wprowadzić zniżkę.

Zasady zniżek

 • Możesz nałożyć zniżkę z okazji wydania swojego produktu, ale po jej zakończeniu nie będzie można nałożyć kolejnej w ciągu następnych 6 tygodni.

 • Nie możesz nałożyć zniżki na swój produkt przez 30 dni po zwiększeniu jego ceny.

 • Zniżek nie można nałożyć w ciągu 6 tygodni od ostatniej z wyjątkiem wyprzedaży sezonowych na całym Steam lub innych określonych wydarzeń wyprzedaży organizowanych przez Valve.

 • Zniżki z okazji wydarzeń wyprzedaży sezonowych nie mogą zostać nałożone w ciągu 30 dni od wydania twojego produktu lub 30 dni od zakończenia ostatniej zniżki.

 • Nie możesz zmienić ceny swojego produktu, gdy zniżka jest aktywna.

 • Nie można obniżyć ceny produktu o 100%.

 • Niestandardowe zniżki muszą trwać przynajmniej przez jeden dzień, ale nie dłużej niż 2 tygodnie.

Rodzaje zniżek

Samodzielne

Partnerzy mogą tworzyć i zarządzać następującymi zniżkami we własnym zakresie.

  Zniżki premierowe

  Zniżki premierowe są aktywne od momentu wydania twojej gry na Steam i trwają 7 dni. Zazwyczaj powinny one oscylować między 10% a 15%. Maksymalny limit wynosi 40%. Ten rodzaj zniżki jest opcjonalny.

  Oferty tygodniowe

  Oferty tygodniowe rozpoczynają się każdego poniedziałku o godzinie 19:00 czasu polskiego i trwają 7 dni. Participating titles will be accessible through a spotlight banner on the homepage, that leads to the Weeklong Deals full listing. As with any other discount of 20% or greater, it will trigger email notifications to any players with your game on their wishlist. And your game can appear in various 'specials' sections throughout Steam, based on your game's tags, popularity of your game, and to users that it is recommended. To participate in a Weeklong Deal, you will need to opt in at least two hours before that deal begins.

  Zniżki niestandardowe

  Możesz skonfigurować swoje własne zniżki, by odpowiadały one specjalnym wydarzeniom takim jak duża aktualizacja dla twojego produktu lub rocznica jego wydania. Niestandardową zniżkę można zaplanować tak, by rozpoczęła się od następnego dnia kalendarzowego.

Nadzorowane

Niniejsze rodzaje zniżek są tworzone i zarządzane przez Valve. Przy wyborze produktów zapełniających pola promocyjne na stronie głównej staramy się być jak najbardziej fair i stawiać na tytuły, które naszym zdaniem przyciągną największą uwagę klientów i z zakupu których będą usatysfakcjonowani. Mimo że nie ma żadnych restrykcyjnych zasad, głównie skupiamy się na tytułach będących w czołowych 10-20% na Steam pod względem sprzedaży, które są dobrze oceniane i odniosły sukces na Steam. Jeżeli twój produkt spełnia wymogi dla miejsca na nadzorowanej liście, skontaktujemy się z tobą i podamy szczegółowe informacje.

  Oferta dnia

  Ta promocja zaczyna się o godzinie 19:00 czasu polskiego i trwa 48 godzin. Oferty dnia są wyróżnione na stronie głównej Steam przez 24 godziny. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź artykuł na temat miejsca promocyjnego, jakim jest oferta dnia.

  Oferta weekendowa

  Oferty weekendowe rozpoczynają się w czwartek o godzinie 19:00 czasu polskiego i trwają do poniedziałku, również do godziny 19:00. Są one wyróżnione na stronie głównej Steam przez cały czas ich trwania.

  Szaleństwo w środku tygodnia

  Szaleństwo w środku tygodnia rozpoczyna się w poniedziałek o godzinie 19:00 czasu polskiego i trwa do piątku, również do godziny 19:00. Oferty tego rodzaju są wyróżnione na stronie głównej Steam od poniedziałku o 19:00 do czwartku o 19:00.

  Darmowe weekendy

  Darmowe weekendy są promocjami, w których użytkownicy mają tymczasowy dostęp do twojej gry. Mogą ją oni wypróbować za darmo, ale tracą do niej dostęp po upłynięciu okresu promocji. Ta oferta jest używana strategicznie w przypadku określonych gier lub warunków i zazwyczaj jest łączona ze zniżką, by pomóc w nakłonieniu graczy grających w darmową wersję twojej gry do jej zakupu. Dowiedz się więcej tutaj.

  Wyprzedaże sezonowe

  W ciągu roku odbywa się kilka wyprzedaży sezonowych, w których możesz uczestniczyć. Niektóre z nich (np. wyprzedaże letnie i zimowe) są dostępne dla wszystkich partnerów. Inne z kolei będą otwarte tylko dla określonych rodzajów produktów, np. anime lub VR. Przed rozpoczęciem tych wydarzeń otrzymasz odpowiednią wiadomość wraz z instrukcjami odnośnie ustawiania zniżek dla swoich produktów.

Najlepsze praktyki zniżek

  Obniżaj ceny stopniowo

  Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zwiększanie poziomu obniżek wraz z upływem czasu. Przykładowo, w ciągu roku (lub dłużej) produkt może przechodzić w kolejne fazy zniżki, od 33% poprzez 50%, 66% aż do 75% i więcej. Pośpieszne wprowadzanie zniżki na poziomie 50% lub 75% na kilka tygodni od premiery lub wysoka zniżka premierowa wysyła negatywny przekaz klientom, którzy zakupili produkt w pełnej cenie i obniża jego wartość.

  Planuj zniżki wraz z aktualizacjami treści

  Tworząc swoją strategię marketingową, staraj się zrobić ze zniżki możliwie jak największe wydarzenie. Idealnym sposobem będzie powiązanie jej z aktualizacją wprowadzającą nowe treści. Nawet jeśli zniżka przyciąga uwagę sama w sobie, to pokazanie twojego przywiązania do społeczności poprzez usprawnienie twojego produktu będzie jeszcze lepszym posunięciem.

  Uwzględnij spadek sprzedaży

  Ucieknięcie się do drobnych zniżek celem wskoczenia na listę bestsellerów lub zyskania rozgłosu może być kuszące, jednak radzimy uważnie przyjrzeć się liczbie klientów kupujących twój produkt w pełnej cenie przed wprowadzeniem zniżki. Pozytywne odczucia klientów po dokonanym zakupie są ważnym aspektem, więc prawdopodobnie najlepszym momentem na rozpoczęcie obniżki będzie przejście w okres spadkowy sprzedaży.

  Obniż cenę wszystkich powiązanych pakietów (np. DLC, edycje Deluxe) w tym samym czasie

  Jeżeli twój produkt posiada wiele edycji bądź DLC, aktywuj zniżkę dla nich wszystkich. Obniżenie ceny tylko części twojego produktu lubzawarcie podstawowej wersji gry w wyprzedaży w tym tygodniu, a wersji Deluxe w następnym, osłabia twój rozgłos i uniemożliwia skorzystanie z efektów sieci Steam, jakie mogą mieć miejsce, gdy coraz większa liczba użytkowników omawia i kupuje twój produkt w tym samym czasie. Wprowadzenie tej samej wartości zniżki dla każdego pakietu jest niezalecane. Przykładowo, jeśli jedno DLC zostało wydane rok temu, a drugie dopiero niedawno, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie różnych progów dla każdego z nich.
Uwaga: nakładanie się zniżek
Jeżeli na produkt została już nałożona zniżka, to wszelkie dodatkowe zniżki poza tymi nakładanymi poprzez zestawy nie będą wpływać na cenę gry.

Najczęściej zadawane pytania


 • P: W jaki sposób promocje są organizowane? Czy mogę przekazać Steam swoje sugestie?
  O: Planowanie promocji zazwyczaj odbywa się w ramach konwersacji między tobą a Steam. Możemy zwrócić się do ciebie z pomysłami, ale jeśli myślisz, że masz plan na unikalne wydarzenie, które mogłoby być nadzorowane przez nas, daj nam znać. Możesz też zorganizować swoje własne promocje w dogodnym dla siebie okresie lub wziąć udział w cyklicznych wyprzedażach.

 • P: Czy uczestnictwo w promocjach na Steam jest obowiązkowe?
  O: Nie. Możemy zaprosić cię do wzięcia udziału w specjalnym wydarzeniu, ale nie istnieje żaden wymóg uczestnictwa.

 • P: W jaki sposób zniżki są zatwierdzane?
  O: W przypadku promocji nadzorowanych przez Valve skontaktujemy się z tobą z proponowaną zniżką, jeżeli myślimy, że twój produkt wpasowuje się w daną promocję. Decyzja o zatwierdzeniu leży w twoich rękach.

  W przypadku promocji samoobsługowych gra automatycznie trafi na wyprzedaż w podanym przez ciebie terminie po konfiguracji zniżki przy użyciu naszego narzędzia do zniżek.

  Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych praktykach związanych ze zniżkami, sprawdź najlepsze praktyki zniżek.
 • P: Czy mogę zaktualizować zniżkę?
  O: Tak. Jeżeli twoja zniżka nie jest jeszcze aktywna w sklepie, to możesz ją edytować lub usunąć.

  Jeżeli chcesz dostosować swoją zniżkę premierową, możesz to zrobić, przechodząc do strony docelowej twojej gry i klikając pole obok obecnie wprowadzonej zniżki premierowej.

  Jeżeli chcesz zmienić wartość zniżki dla nadchodzącej całotygodniowej wyprzedaży, niestandardowej zniżki czy wyprzedaży sezonowej na całym Steam, musisz przejść do przygotowanej zniżki, usunąć ją, a następnie wprowadzić nową.

  1. Przejdź do strony docelowej produktu, którego cenę chcesz obniżyć, wybierając produkt z poziomu głównej strony Steamworks.
  2. Na górze strony docelowej będzie widoczna sekcja z pakietami sklepowymi. Wybierz pakiet, którego cenę chcesz obniżyć.
  3. Na stronie szczegółów pakietu kliknij „Edytuj zniżki” znajdujące się w sekcji wyceny pakietu.
  4. Kliknij przycisk „Usuń” obok zniżki, którą chcesz usunąć.
  5. Jeżeli chcesz wprowadzić nową zniżkę w celu zastąpienia tej właśnie usuniętej, możesz następnie kliknąć „Nowa zniżka”.

 • P: Czy mogę uczestniczyć w wydarzeniach wyprzedaży sezonowej na całym Steam, jeżeli mój produkt został niedawno wydany?
  O: Przeważnie nałożenie zniżki jest niemożliwe przez okres 30 dni, licząc od premiery gry lub od końca zniżki premierowej. Jednakże jeżeli wprowadzono zniżkę premierową dla twojego produktu i jego data wydania odbędzie się w ciągu 7 dni poprzedzających wyprzedaż sezonową na całym Steam (np. letnia wyprzedaż Steam), Valve może przedłużyć okres zniżki premierowej na czas trwania całego wydarzenia wyprzedaży.

  W przyszłości pojawi się wiele okazji do nałożenia zniżek, więc nie należy zmieniać daty wydania tylko z powodu wydarzenia sezonowej wyprzedaży.

  Jeżeli zdecydujesz się na przedłużenie twojej zniżki premierowej tak, by trwała jeszcze przez całą wyprzedaż sezonową na całym Steam, wykonaj poniższe kroki PRZED PREMIERĄ TWOJEJ GRY:
  • Upewnij się, że premiera twojej gry ma miejsce w ciągu 7 dni poprzedzających wyprzedaż sezonową na całym Steam – jeżeli nie, ta opcja nie ma zastosowania dla twojej gry.
  • Wykonaj wszystkie kroki konieczne do wydania twojej gry na Steam. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź artykuł na temat procesu wydawniczego.
  • Wprowadź swoją zniżkę premierową.
  • Wprowadź zniżkę dla wydarzenia wyprzedaży sezonowej na całym Steam. Możesz to zrobić, albo przechodząc do rozwijanego menu „Aplikacje i pakiety” -> „Potwierdzenia wyprzedaży” i wprowadzając zniżkę (lub zniżki) w poprawnej kolumnie, albo wykonując instrukcje podane w sekcji Jak skonfigurować w tej dokumentacji. Wybierz dane wydarzenie wyprzedaży sezonowej na całym Steam w rozwijanym menu „Rodzaj zniżki”.
  • Upewnij się, że zniżka premierowa i zniżka dla wydarzenia wyprzedaży sezonowej na całym Steam są takie same.
  • Prześlij zgłoszenie i potwierdź, że chcesz, by twoja zniżka premierowa została przedłużona do wyprzedaży sezonowej na całym Steam. Jeżeli potwierdzimy, że jesteśmy w stanie dokonać tej poprawki, to po prostu wydaj swoją grę w ustalonym dniu jej premiery.
  • Odpowiedz na zgłoszenie po wydaniu swojej gry, ponieważ nie możemy przedłużyć zniżki premierowej przed jej premierą.

 • P: Czy mogę skorzystać ze zniżki premierowej przy opuszczaniu fazy wczesnego dostępu?
  O: Możesz nałożyć zniżkę premierową oraz uczestniczyć w wydarzeniach wyprzedaży sezonowych na całym Steam, chyba że w ciągu ostatnich 30 dni cena została zwiększona.

  Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do dokumentacji dotyczącej wczesnego dostępu.

 • P: Jak często mogę przeceniać swoją grę?
  O: Niestandardowe zniżki muszą być oddalone od siebie o przynajmniej 6 tygodni oraz o przynajmniej miesiąc od wydania twojego produktu na Steam. Niestandardowe zniżki nie mają wpływu na możliwość uczestnictwa w wydarzeniach wyprzedaży sezonowych na całym Steam. Jednak zwróć uwagę, że 30-dniowy okres oczekiwania dla nowych tytułów oraz zwiększenie ceny wciąż mają zastosowanie.

 • P: Co się stanie, jeśli czas trwania mojej zniżki pokrywa się z inną zniżką?
  O: Nakładające się zniżki nie połączą się. Jeżeli dokonasz niestandardowej zniżki zaraz po innej wyprzedaży, prosimy o zaoferowanie tej samej wartości procentowej zniżki.