Dokumentace systému Steamworks
Slevy

Přehled

Slevy mohou být užitečným nástrojem pro rozšíření hráčské základny a prodloužení života daného produktu ve službě Steam. Pro uspořádání slevy navíc nemusíte spoléhat pouze na oficiální výprodeje nebo události a díky příslušným nástrojům může každý zlevnit svoji hru, kdy chce a jak chce.

Obecně platí, že „každé zboží má svého kupce“ a zákazníky si hra najde nezávisle na ceně, avšak efektivní zlevňování může přispět k dlouhodobému úspěchu.

Jako vždy také upozorňujeme, že rady na této stránce byly zobecněny pro širokou škálu produktů, vývojářů a zákazníků, takže při rozhodování nezapomeňte vzít v potaz potřeby svého produktu a jeho komunity.

Nastavení slev

Vyžadovaná oprávnění

Pro možnost zadání slevy musíte pro daný produkt disponovat oprávněním „Spravování cen a slev“. Dále musíte být členy partnera systému Steamworks, který dostává zaplaceno za prodeje daného produktu.

Jak nastavit slevu

 1. Přejděte na stránku se správou slev: https://partner.steamgames.com/promotion/discounts/dashboard/ (případně v systému Steamworks vyberte „Aplikace a balíky > Správa slev“).
 2. Na této stránce uvidíte mřížku her, pro které disponujete vhodným oprávněním, a seznam nadcházejících slev, kterých se tyto hry mohou zúčastnit.
 3. Jednoduše zadejte platnou hodnotu slevy pro vybrané balíky a/nebo události a naspodu stránky klikněte na tlačítko „Uložit“.

Jak upravit slevu

Slevu lze upravovat do té doby, než dojde k jejímu zahájení. Pokud potřebujete slevu upravit, přejděte na stránku se správou slev (viz výše) a změňte výši slevy v procentech.

Jak smazat slevu

Slevu je možné smazat kdykoli předtím, než dojde k jejímu zahájení. Abyste slevu smazali, přejděte na stránku se správou slev a jako výši slevy zadejte „0“. Když poté kliknete na tlačítko „Uložit“, sleva bude smazána.

Specifická pravidla slev


Ve službě Steam platí ohledně slev tato pravidla:
 • Slevy od sebe musí vždy dělit nejméně 30 dnů, výjimkou jsou sezónní výprodeje ve službě Steam (jaro, léto, podzim a Vánoce).
 • Pro hru je možné uspořádat počáteční slevu (slevu pro oslavu vydání), nicméně jak tato sleva skončí, 30 dnů poté není možné uspořádat jinou slevu.
 • Pro hru není možné uspořádat slevu v rámci 30 dnů poté, co byla v libovolné měně zvýšena její cena.
 • Sleva pro sezónní výprodej nemůže být uspořádána v rámci 30 dnů od vydání hry, v rámci 30 dnů od skončení počáteční slevy nebo v rámci 30 dnů od navýšení ceny v libovolné měně.
 • Zatímco probíhá nebo je naplánována sleva, nelze změnit cenu hry.
 • Sleva nemůže být vyšší než 90 % nebo nižší než 10 %. Počáteční sleva pak nemůže přesáhnout 40 %.
 • Pro hru není možné uspořádat slevu, pokud by konečná cena po zlevnění v libovolné měně nedosahovala nejnižší možné ceny transakce. Více informací naleznete zde.
 • Vlastní sleva nemůže trvat déle než dva týdny nebo méně než jeden den. Počáteční sleva nemůže trvat méně než 7 dnů nebo déle než 14 dnů.


Pravidla shrnuje následující tabulka:

Změna cenySpustí 30denní prodlevu?Existuje výjimka pro sezónní výprodeje?Poznámky
Snížení cenyNe-Není možné provést, zatímco je aktivní sleva.
Plus musí být dodrženy minimální cenové hranice.
Zvýšení cenyAnoNeNení možné provést, zatímco je aktivní sleva.
Vydání hryAnoNe-
Počáteční slevaAnoNeVýše slevy nejméně 10 % a nejvýše 40 %.
Trvání slevy nejméně 7 dnů a nejdéle 14 dnů.
Vlastní sleva (po vydání)AnoAnoVýše slevy nejméně 10 % a nejvýše 90 %.
Trvání slevy nejméně 1 den a nejdéle 14 dnů.

Typy slev

Spravované partnery

Následující typy slev mohou vytvářet a spravovat partneři systému Steamworks. Vezměte na vědomí, že každá sleva rovná nebo vyšší 20 % je e-mailem automaticky oznámena všem uživatelům, kteří mají zlevněnou hru ve svém seznamu přání. Zlevněné hry se také mohou v závislosti na značkách a popularitě objevit v různých „zlevněných“ sekcích obchodu a v doporučeních.

  Počáteční sleva

  Počáteční sleva začíná vydáním dané hry ve službě Steam a může trvat mezi 7 až 14 dny (včetně), což v praxi znamená, že skončí daný den v 10.00 pacifického času (19.00 SEČ). Obecně by se výše této slevy měla pohybovat mezi 10 až 15 %, ale maximem je 40 %. Počáteční sleva je volitelná a lze ji zadat poblíž data vydání na vstupní stránce příslušné aplikace.

  Týdenní akce

  Týdenní akce začínají vždy v pondělí v 10.00 pacifického času (19.00 SEČ) a trvají 7 dní.

  Vlastní sleva

  Vlastní slevu můžete nastavit a uspořádat podle svých potřeb, například pro účely vydání velké aktualizace nebo oslav výročí od vydání. Vlastní sleva musí být naplánována nejméně den předem.

  Tematické výprodeje

  Ve službě Steam jsou pořádány různé oficiální tematické výprodeje určené k vypíchnutí určitých kategorií her. Tyto události mají specifická kritéria pro účast a proces pozvánek, přihlášek a zlevňování. Každý tematický výprodej je propagován na hlavní stránce obchodu služby Steam a je rozdělen do podkategorií relevantních pro dané téma. Více informací naleznete zde.

  Sezónní výprodeje

  Každý rok jsou pořádány čtyři velké sezónní výprodeje, které se „rozprostírají“ přes celý obchod služby Steam. Se slevou se jich mohou zúčastnit všechny hry bez rozdílu. Sezónní výprodeje jsou Jarní, Letní, Podzimní a Vánoční. Více informací naleznete zde.

Spravované společností Valve

Následující typy slev jsou vytvářené a spravované společností Valve. Při vybírání her k zaplnění propagačních slotů hlavní stránky obchodu zvažujeme všechny ceny a žánry. A přestože neexistují žádná konkrétní pravidla, obecně se zaměřujeme na nejhranější nebo nejprodávanější hry ve službě Steam. Pokud je Vaše hra vybrána pro nadcházející slevu, kontaktujeme Vás ohledně podrobností. Tyto propagační sloty (resp. slevy) nelze vyžádat nebo zakoupit, závisí u nich pouze na uživatelských datech. Jestliže má Vaše hra spousty šťastných zákazníků a Vy byste s námi chtěli prodiskutovat možnosti propagace, neváhejte nás kontaktovat.

Propagační sloty se dále dělí na tři hlavní typy, přičemž výchozí délka všech tří je jeden týden. Nicméně dokud je vše ve stávajících mantinelech, nedělá nám problém nastavit kratší nebo delší slevu.

  Nabídka dne

  Nabídky dne jsou vystaveny na hlavní stránce obchodu služby Steam 24 hodin a mění se vždy v 10.00 pacifického času (19.00 SEČ). Pro každý den jsou dostupné nejméně dva sloty. Obrázek použitý pro nabídku dne je standardní „výběr v hlavičce“ (460×215 px), který je importován z dané hry nebo balíčku automaticky. Nabídky dne trvají od 7 do 14 dnů. Více informací naleznete zde.

  Slevové šílenství

  Slevová šílenství jsou vystavena na hlavní stránce obchodu služby Steam 72 hodin, od pondělí 10.00 pacifického času (19.00 SEČ) do čtvrtka 10.00 pacifického času (19.00 SEČ). Pro každý týden je dostupných šest slotů. Slevové šílenství vyžaduje speciální obrázek (podrobnosti naleznete zde), který je lokalizován společností Valve. Ve výchozím nastavení trvá slevové šílenství jeden týden, ale na žádost vydavatele ho můžeme změnit na libovolnou dobu od 3 do 14 dnů.

  Víkendová akce

  Víkendové akce jsou vystaveny na hlavní stránce obchodu služby Steam 96 hodin, od čtvrtka 10.00 pacifického času (19.00 SEČ) do pondělí 10.00 pacifického času (19.00 SEČ). Pro každý týden je dostupných šest slotů. Podobně jako slevové šílenství, také víkendová akce vyžaduje speciální obrázek (podrobnosti naleznete zde), který je lokalizován společností Valve. Ve výchozím nastavení trvá víkendová akce jeden týden, ale na žádost vydavatele ho můžeme změnit na libovolnou dobu od 4 do 14 dnů.

  Ukázka slev

  Níže můžete vidět ukázku toho, jak vypadá kolotoč „Momentálně zlevněné“ na hlavní stránce obchodu služby Steam. Sloty pro slevová šílenství a víkendové akce jsou větší a po levé straně, zatímco nabídky dne jsou menší a na pravé straně. Tento kolotoč má více stránek, které lze procházet a kromě dalších slev spravovaných společností Valve v něm narazit na organická doporučení odvíjející se od momentální popularity.

  specialoffersvisualexample.png

  Bezplatný víkend

  Bezplatný víkend je propagační akce, během které mají uživatelé dočasný přístup k Vaší hře, takže si ji mohou zdarma vyzkoušet, ale jakmile akce skončí, o přístup automaticky přijdou. Tato akce bývá používána strategicky pro určité typy her nebo příležitostí a většinou je doprovázena slevou, která popostrčí „hráče na zkoušku“ k zakoupení neomezené plné verze. Více informací naleznete zde.

Tipy pro slevy

  Stupňujte své slevy

  Typicky dává smysl zlevňovat s rozmyslem a slevu navyšovat postupně. Například přechody z 33% na 50% a poté na 66%, 75% a vyšší slevy se mohou udát v průběhu roku nebo delší doby. Když pár týdnů po vydání vystřelíte 50% nebo 75% slevu, případně hru vydáte s velkou počáteční slevou, akorát tím namíchnete zákazníky, kteří si hru zakoupili za plnou cenu, a snížíte skutečnou hodnotu své hry.

  Spojujte slevy s aktualizacemi

  Při plánování slev zkuste z každé akce udělat co největší událost, ideálně spojením s aktualizací hry. Ačkoli sleva samotná přiláká zájem, ještě lepší je, když zároveň všem ukážete, že jste na svoji hru nezanevřeli a nadále ji vylepšujete.

  Berte v potaz klesání křivky prodejů

  I když to svádí využívat menších slev k dosažení špičky nejprodávanějších her nebo získání pozornosti zákazníků v prvních dnech po vydání, vždy se před zadáním slevy pořádně podívejte, kolik zákazníků si Vaši hru kupuje za plnou cenu. Je důležité, aby zákazníci nelitovali své investice, takže slevy by správně měly počkat až do chvíle, kdy výrazně klesne křivka prodejů.

  Zlevňujte dohromady všechny související balíky (DLC, Deluxe edice)

  Pokud má Vaše hra více edic nebo jsou pro ni dostupná DLC, zlevňujte vše dohromady. Když zlevníte pouze část své hry nebo jeden týden zlevníte základní hru a další týden její Deluxe edici, připravíte se tím o viditelnost a nevyužijete všech funkcí služby Steam, které souvisí s tím, kolik uživatelů má v jednu chvíli zájem o daný produkt. Pozor, sleva všech balíků nemusí být stejná. Pokud je tedy jedno DLC například rok staré a druhé právě vyšlo, nejspíš bude lepší, když na každé bude jiná sleva.

Poznámka o sčítání slev
Upozorňujeme, že slevy balíčků se sčítají s aktivními slevami jednotlivých položek balíčků.

Časté dotazy


 • Jak jsou plánovány slevy spravované společností Valve? A mohu přijít s vlastním nápadem?
  Plánování slev je obecně konverzací mezi Vámi a společností Valve. Nejčastěji přijdeme s nápadem my za Vámi, ale jestli máte v hlavě nějakou unikátní slevu/akci, kontaktujte Vy nás. Nebo uspořádejte vlastní slevu, kdykoli potřebujete, případně se zúčastněte pravidelné týdenní akce.

 • Je zlevňování v obchodu služby Steam povinné?
  Ne. Čas od času Vás můžeme pozvat k účasti na slevové události nebo akci, ale účast není nikdy povinná.

 • Jak jsou slevy schvalovány?
  Co se slev spravovaných společností Valve týče, je schválení na Vás, protože Vás kontaktujeme s nabídkou účasti a Vy rozhodnete, jestli ji chcete využít.

  Pro slevy spravované partnery je to ještě jednodušší – nastavíte slevu na stránce se správou slev a Vaše hra bude v určený čas automaticky zlevněna.

  Pokud hledáte tipy pro slevy a zlevňování, na této stránce je na toto téma celá sekce.
 • Je možné aktualizovat slevu?
  Ano, dokud sleva neprobíhá, můžete ji kdykoli upravit nebo smazat.

  Chcete-li aktualizovat počáteční slevu, přejděte na vstupní stránku své hry a klikněte na políčko vedle aktuálně platné počáteční slevy.

  Chcete-li aktualizovat slevu pro nadcházející týdenní akci, vlastní slevu nebo sezónní výprodej, vraťte se do správy slev a změňte procentuální hodnotu vybrané slevy. Abyste slevu smazali, zadejte hodnotu „0“.

 • Mohu se zúčastnit sezónního výprodeje, pokud byla má hra vydána teprve nedávno?
  Obecně platí, že nelze zadat slevu v rámci 30 dnů od vydání nebo v rámci 30 dnů od skončení počáteční slevy, nicméně pokud byla Vaše hra „právě vydána“, nabízí se několik alternativních možností.
  • Pokud byla Vaše hra vydána v rámci 30 dnů před zahájením sezónního výprodeje a NEMĚLA počáteční slevu, můžete pro ni zadat slevu a zúčastnit se s ní sezónního výprodeje.
  • Pokud byla Vaše hra vydána v rámci 30 dnů před zahájením sezónního výprodeje a měla počáteční slevu, pak jí prodleva mezi slevami skutečně BRÁNÍ v účasti. Výprodeje se ale případně můžete zúčastnit i v jeho průběhu (po skončení 30denní prodlevy od konce počáteční slevy zadáte běžnou slevu), nebo ho jednoduše přeskočíte – příležitostí ke zlevnění budete mít ještě spoustu, takže se kvůli sezónnímu výprodeji nemusíte nijak stresovat, nebo dokonce měnit datum vydání.
  • Trvání počáteční slevy lze určit mezi 7 a 14 dny (včetně), takže pokud vydáváte svoji hru poblíž sezónního výprodeje, můžete počáteční slevu nastavit na maximálních 14 dnů a protáhnout ji přes část výprodeje. Delší trvání bohužel možné není, takže Vaše sleva teoreticky skončí ještě před skončením samotného výprodeje.

 • Mohu uspořádat počáteční slevu, když má hra přechází z předběžného přístupu na plnou verzi?
  Při přechodu z předběžného přístupu na plnou verzi můžete uspořádat počáteční slevu a zúčastnit se sezónního výprodeje, pokud tedy v posledních 30 dnech nedošlo ke zvýšení ceny Vaší hry v libovolné měně.

  Pro více informací navštivte stránku Předběžný přístup.

 • Jak často mohu zlevňovat svoji hru?
  Vlastní slevy od sebe musí dělit nejméně 30 dnů a po vydání také nelze 30 dnů uspořádat slevu. Upozorňujeme však, že zatímco vlastní slevy neovlivňují použitelnost hry pro sezónní výprodeje, 30denní prodlevy způsobené vydáním hry nebo navýšením ceny účast na sezónním výprodeji znemožní.

 • Vztahuje se prodleva mezi slevami také na slevy spravované společností Valve?
  Ano, prodleva mezi slevami může znemožnit účast na/v nabídce dne, slevovém šílenství, víkendové akci, týdenní akci, víkendu vydavatele a libovolné vlastní slevě. Začátek („datum zahájení“) jakékoli slevy na hru musí od konce („data ukončení“) předchozí slevy dělit nejméně 30 dnů. Jedinou výjimkou jsou čtyři sezónní výprodeje (jaro, léto, podzim a Vánoce).

 • Je stanovena maximální výše slevy?
  Maximálně lze hru zlevnit o 95 % ze základní ceny. K tomu je ale nutné připočíst pravidlo, že v obchodu služby Steam je nejnižší možná cena nastavená na 0,49 USD nebo ekvivalent v každé jiné měně/regionu (kompletní tabulku nejnižších možných cen naleznete na stránce Minimální cenové hranice). Sleva na balík proto může být maximálně taková, aby výsledná cena dosáhla 0,49 USD. Pokud navíc nastavíte ceny pod doporučené ekvivalentní hodnoty v jiných měnách či regionech, může se stát, že v dané měně/regionu nebude sleva dostupná z důvodu příliš nízké ceny. Chcete-li nějaký obsah prodávat pod cenovým limitem, využijte funkce Inventář a prodávejte položky přímo ve své hře.

 • Takže prodleva mezi slevami už není 28 dnů?
  Prodleva mezi slevami byla od 1. ledna 2023 změněna z 28 na 30 dnů.