Steamworks Belgeleri
Fiyatlandırma

Genel Bakış

Steam'deki partnerler ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludurlar. Steamworks Geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimlerinin yer aldığı fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur. İlk fiyat ve fiyat değişiklikleri Valve tarafından incelemeye alınıp bir veya iki iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Tecrübelerimize dayalı fiyatlandırma stratejilerimizi tavsiye etmekteyiz ve size para birimi dönüştürmeleri ve diğer faktörlere dayalı olarak fiyat tavsiye edebiliriz. Bu işlem esnasında fiyatlarınızı girdi hatasına karşı kontrol edeceğiz ancak bu hataların her birini tespit edebileceğimizi garanti edemiyoruz o yüzden gönderirken oldukça dikkatli olun.

Fiyatlandırmayı Düzenlemek İçin Gerekli İzinler

Sadece bazı yayıncı hesaplarının Steam'deki ürününüz için fiyat girme veya düzenleme yetkisi ya da indirim yapılandırma yetkisi vardır. Yeni Steamworks partnerleri için varsayılan hesap, Steam Dağıtım Anlaşması için gerekli dijital evrakları tamamlamış olan Steam hesabıdır. Ancak kurumunuzdaki uygun kişi değişiklik gösterebilir.

Eğer aşağıda detayları verilen gerekli yetkilere sahip değilseniz yapılacak en iyi şey, kuruluşunuzda yetki verme yetkisine sahip olan Steamworks yöneticilerinizden biriyle irtibata geçmenizdir. Steamworks yöneticilerinin bir listesi Steamworks ana sayfasının sağ tarafında bulunabilir (eğer siz yönetici değilseniz).


Belirli bir hesabın ürün fiyatını ayarlaması veya değiştirmesi için şu izinler gereklidir:

 • Üyesi olduğunuz Steamworks partneri, ürünün satışlarından elde edilen geliri alan partner olmalıdır. Örneğin, eğer bir oyunda başka bir stüdyo ile çalışıyorsanız ve diğer stüdyo oyunun gelirlerini alacak şekilde işaretlenmişse sadece o stüdyodaki üyeler fiyatı değiştirebilecektir.
 • Hesabınızda gerekli izin olmalıdır: ilgili ürünün "Fiyatlandırmasını ve indirimlerini yönet". Daha fazla detay için lütfen Kullanıcıları ve İzinleri Yönetmek makalesine bakın.

Fiyatlandırmayı Güncellemek ve İndirim Eklemek

Aşağıdaki videoda Steam'deki ürününüz için fiyatı nasıl ayarlayacağınız ve indirim gireceğiniz gösterilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=EQHt1X33MKM

En İyi Fiyatlandırma Yöntemleri

Oyununuzun çıkış fiyatını düşünürken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Müşterilerin oyununuzu bitirmesi ne kadar sürüyor?
 • Oyun tekrar oynanabilir mi?
 • Çoklu oyuncu desteği var mı?
 • Erken Erişim'de misiniz?
 • Benzer oyunların fiyatlandırmaları ne kadar?
 • Gelecekteki promosyonları düşünerek mi fiyatı belirliyorsunuz?

Eğer oyununuzu satma işi konusunda ciddiyseniz, buna diğer her işe davrandığınız şekilde davranmalı ve biraz pazar araştırması yapmalısınız. Diğer benzer oyunları satın alın ve oynayın. Kullanıcı incelemelerini ve müşteri geri bildirimlerini okuyarak müşterilerin ne derece değer aldığını anlayabilir ve bu verileri kullanarak kendi fiyatlandırma kararınızı verebilirsiniz. Mesele rakiplerinizin fiyatını kırmak değildir. Mesele, pazarı anlayarak müşterilerin aldıkları ürünün harcadıkları paraya karşın yüksek değer sunmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Ürünümün fiyatını ne sıkılıkta değiştirebilirim?
C: Oyununuz çıktıktan sonra fiyatı değiştirmeden önce en az iki ay beklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu aynı zamanda ürününüz için indirim sunmadan önce beklemeniz gereken süredir.

S: Oyunumun fiyatını Erken Erişim'den çıkarken artırabilir miyim?
C: Evet. Fiyatlandırmanızın zamanında onaylanması için Erken Erişim'den çıkmadan birkaç gün önce fiyat değişikliği talebinde bulunmalısınız.

Herhangi bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamayacağınızı lütfen aklınızda bulundurun. Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçişinizden önce 30 gün içinde fiyatınızı yükseltirseniz, yükseltme indiriminiz uygulanmayacaktır.

Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçiş yapacağınız vakitlerde ürününüzün fiyatını yükseltmek ve V1.0 sürümünü bir indirimle kutlamak istiyorsanız, aşağıdaki durumları göz önüne almak isteyebilirsiniz:
 • Fiyatınızı olduğu gibi bırakıp Erken Erişim'den V1.0 sürümüne geçerken indirim yapabilir ve ardından fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkarken fiyatınızı yükseltebilir ve bir indirim uygulamayabilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkmadan 30 günden fazla bir süre önce fiyatınızı yükseltebilir ve ardından V1.0 sürümünde bir indirim uygulayabilirsiniz.


S: Eğer ürünüm yakın bir dönemde yayınlandıysa büyük indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
C: Genel olarak çıkışın ardından sonra 30 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 30 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz ilk çıktığında devreye girecek bir çıkış indirimi sunabilirsiniz ve eğer ürününüz büyük bir indirimden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün esnasında yayınlanmışsa Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacaktır bu nedenle sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

S: Oyunumu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilir miyim?
A: You're welcome to change your game from free to paid, so please use the support form here to contact us to change from a Free to Play game to a paid package. Müşterilere adil davranmak bizim için en önemli şeydir. Bu yüzden, oyun içi satın alımları kaldırmadan en az 30 gün önce müşterilere bu kararı bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler geçersiz olmadan kalan oyun içi paralarını harcayabilir ya da öğelerini tüketebilir.

S: Oyunumu ücretliden oynaması ücretsize geçirebilir miyim?
C: Oynaması ücretsizden ücretliye geçirme sürecinde olduğu gibi, eğer oyununuzda bu yönde bir değişiklik yapmak isterseniz lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Again, we'd ask that you give your customers at least 30 days notice before changing so that they can make an informed decision whether or not to buy a game that's intending to change its business model in the near future.