Steamworks Belgeleri
Fiyatlandırma

Genel Bakış

Steam'deki partnerler ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludurlar. Steamworks Geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimlerinin yer aldığı fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur. İlk fiyat ve fiyat değişiklikleri Valve tarafından incelemeye alınıp bir veya iki iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Tecrübelerimize dayalı fiyatlandırma stratejilerimizi tavsiye etmekteyiz ve size para birimi dönüştürmeleri ve diğer faktörlere dayalı olarak fiyat tavsiye edebiliriz. Bu işlem esnasında fiyatlarınızı girdi hatasına karşı kontrol edeceğiz ancak bu hataların her birini tespit edebileceğimizi garanti edemiyoruz o yüzden gönderirken oldukça dikkatli olun.

Fiyatlandırma Türleri

Steam tam oyun, DLC, oyun içi satın alım veya tekrar eden abonelik dahil, oyunların içeriğini ücretlendirmek için birçok işletme modelini desteklemektedir. Bu makale çoğunlukla, oyunun Steam mağaza sayfasında müşterilere gösterilen satın alma seçeneği olan paket fiyatlandırmasına odaklanmaktadır.

Diğer fiyatlandırmalar oyun içi satın alımları ve tekrar eden abonelikleri kapsamaktadır. Bu fiyatlandırma türlerinin uygulanmasıyla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Fiyatlandırmayı Düzenlemek İçin Gerekli İzinler

Sadece bazı yayıncı hesaplarının Steam'deki ürününüz için fiyat girme veya düzenleme yetkisi ya da indirim yapılandırma yetkisi vardır. Yeni Steamworks partnerleri için varsayılan hesap, Steam Dağıtım Anlaşması için gerekli dijital evrakları tamamlamış olan Steam hesabıdır. Ancak kuruluşunuzdaki uygun kişi değişiklik gösterebilir.

Eğer aşağıda detayları verilen gerekli yetkilere sahip değilseniz yapılacak en iyi şey, kuruluşunuzda yetki verme yetkisine sahip olan Steamworks yöneticilerinizden biriyle irtibata geçmenizdir. Steamworks yöneticilerinin bir listesi Steamworks ana sayfasının sağ tarafında bulunabilir (eğer siz yönetici değilseniz).


Belirli bir hesabın ürün fiyatını ayarlaması veya değiştirmesi için şu izinler gereklidir:

 • Üyesi olduğunuz Steamworks partneri, ürünün satışlarından elde edilen geliri alan partner olmalıdır. Örneğin, eğer bir oyunda başka bir stüdyo ile çalışıyorsanız ve diğer stüdyo oyunun gelirlerini alacak şekilde işaretlenmişse sadece o stüdyodaki üyeler fiyatı değiştirebilecektir.
 • Hesabınızda şu gerekli izin olmalıdır: İlgili ürünün "Fiyatlandırmasını ve indirimlerini yönet". Daha fazla detay için lütfen Kullanıcıları ve İzinleri Yönetmek makalesine bakın.

Fiyatlandırmayı Güncellemek ve İndirim Eklemek

Aşağıdaki videoda Steam'deki ürününüz için fiyatı nasıl ayarlayacağınız ve indirim gireceğiniz gösterilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=EQHt1X33MKM

En İyi Fiyatlandırma Yöntemleri

Oyununuzun çıkış fiyatını düşünürken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Müşterilerin oyununuzu bitirmesi ne kadar sürüyor?
 • Oyun tekrar oynanabilir mi?
 • Çoklu oyuncu desteği var mı?
 • Erken Erişim'de misiniz?
 • Benzer oyunların fiyatlandırmaları nasıl?
 • Gelecekteki promosyonları düşünerek mi fiyatı belirliyorsunuz?

Eğer oyununuzu satma işi konusunda ciddiyseniz, buna diğer her işe davrandığınız şekilde davranmalı ve biraz pazar araştırması yapmalısınız. Diğer benzer oyunları satın alın ve oynayın. Kullanıcı incelemelerini ve müşteri geri bildirimlerini okuyarak müşterilerin ne derece değer aldığını anlayabilir ve bu verileri kullanarak kendi fiyatlandırma kararınızı verebilirsiniz. Mesele rakiplerinizin fiyatını kırmak değildir. Mesele, pazarı anlayarak müşterilerin aldıkları ürünün harcadıkları paraya karşın yüksek değer sunmasıdır.

Bölgesel Fiyatlandırma Önerileri

Steam'deki fiyatlandırma kararları tamamen siz geliştiricilerin ellerindedir. Biz de sizi her zaman oyuncularınız için en iyi olanı yapmanız konusunda teşvik ederiz. Ve oyununuz için bir sürü farklı para birimi ve ülkede oyununuz için doğru fiyatı belirlemenin oldukça karmaşık olabileceğinin farkındayız.

35'ten fazla para biriminde size yardımcı olmak için Steam, USD cinsinden fiyatınızı ilgili bölge için uygun bir fiyata dönüştürme tavsiyesi sunar. Bu tavsiyeleri belirlerken para birimi karşılıklarını, bölgesel satın alma gücünü, gerekli vergileri ve bu bölgelerdeki satış deneyimimizi göz önünde bulundururuz. Satın alma gücü ülkeden ülkeye büyük oranda değişebilir, ayrıca mal ve eğlence ürünlerinin fiyatları birçok unsurdan etkilenir. Bunun bir sonucu olarak da Valve'ın tavsiye ettiği fiyatlar döviz kurlarını tam yansıtmaz. Döviz kurları veya diğer pazar unsurları güncelleme gerektirdikçe, bu tavsiyeleri düzenli aralıklarla güncelliyoruz.

Oyununuzun fiyatını girerken, Steam'in girdiğiniz USD fiyatı temel alarak sunduğu tavsiyeleri göreceksiniz. Bu fiyatları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Oyunum Steam'in desteklediği birkaç yerel para biriminde fiyatlandırmaya sahip değil. Bu bir sorun mu?
C: Kullanılabilir tüm para birimlerinde fiyatlandırma yapmamak, kullanıcıların ürününüzü satın almasını engeller. Örneğin, Japon Yeni'nde bir fiyat girmediyseniz, Japonya'daki kullanıcılar oyununuzu satın alamayacaktır.

S: Oyunumda eksik demetler var. Nasıl fiyatlandırma göndereceğim?
C: Zaman zaman ilk olarak appID'nin oluşturulduğu ancak bu appID için standart demetlerin oluşturulmadığı bir hata meydana gelebilmektedir. "Tüm İlişkili Paketler, DLC'ler, Demolar ve Araçlar" sayfasına gidip ardından üstte yer alan "Standart Demetleri Oluştur" butonuna basarak bu demetleri oluşturabilirsiniz.

S: Steam hangi para birimlerini desteklemektedir?
C: Desteklenen tüm para birimlerini Desteklenen Para Birimleri sayfamızdan görebilirsiniz. Bu sayfada ayrıca hangi para birimlerinin küsuratlı fiyatlandırmayı desteklediği ve raporlarda nasıl gösterildiği yer almaktadır.

S: Ürünümün fiyatını ne sıklıkta değiştirebilirim?
C: Oyununuz çıktıktan sonra fiyatı değiştirmeden önce en az iki ay beklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu süre, ürününüz için bir indirim sunmaya başlayabilmeniz için de geçmesi gereken süreyle aynıdır.

S: Fiyat artışlarımı otomatik olarak gerçekleşecek şekilde planlayabilir miyim?
C: Hayır, fiyat artışları otomatik gerçekleşecek şekilde planlanamaz fakat gönderdiğiniz fiyatlar Valve tarafından onaylandıktan sonra bu değişikliği istediğiniz zaman yayınlayabilir veya inceleme sona erdiğinde Valve'ın bunları anında yayınlamasını isteyebilirsiniz.

Fiyat değişikliklerini kendiniz yayınlamayı seçerseniz gönderdiğiniz değişiklik Valve tarafından incelendiğinde buna dair bir bilgilendirme e-postası alırsınız. Ardından size bu fiyatı istediğiniz zaman yayınlayabilme seçeneği verilir. Değişiklikler, yayınladığınız an müşteriler için geçerli olur.

Bu seçeneğe paketin açılış sayfasındaki "Fiyatlandırma Teklif Et" kısmından ulaşabilirsiniz.

pricechangeschedule.JPG

S: Oyunumun fiyatını Erken Erişim'den çıkarken artırabilir miyim?
C: Evet. Fiyatlandırmanızın zamanında onaylanması için Erken Erişim'den çıkmadan birkaç gün önce fiyat değişikliği talebinde bulunmalısınız.

Herhangi bir fiyat artışından sonra 28 gün boyunca ürününüz için indirim sunamayacağınızı lütfen aklınızda bulundurun. Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçişinizden önce 28 gün içinde fiyatınızı yükseltirseniz, çıkış indiriminiz uygulanmayacaktır.

Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçiş yapacağınız vakitlerde ürününüzün fiyatını yükseltmek ve V1.0 sürümünü bir indirimle kutlamak istiyorsanız, aşağıdaki durumları göz önüne almak isteyebilirsiniz:
 • Fiyatınızı olduğu gibi bırakıp Erken Erişim'den V1.0 sürümüne geçerken indirim yapabilir ve ardından fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkarken fiyatınızı yükseltebilir ve bir indirim uygulamayabilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkmadan 28 günden fazla bir süre önce fiyatınızı yükseltebilir ve ardından V1.0 sürümünde bir indirim uygulayabilirsiniz.


S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam'deki büyük indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
C: Genel olarak çıkışın ardından sonra 28 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 28 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz ilk çıktığında devreye girecek bir çıkış indirimi sunabilirsiniz ve eğer ürününüz büyük bir indirimden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün esnasında yayınlanmışsa Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

S: Oyunumu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilir miyim?
C: Evet, oyununuzu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilirsiniz. Oyununuzu oynaması ücretsizden ücretli bir pakete geçirmek için lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Müşterilere adil davranmak bizim için en önemli şeydir. Bu yüzden, ücretsiz oyun paketinden ücretli oyun paketine geçerken oyun içi satın alımları kaldıracaksınız oyun içi satın alımları kaldırmadan en az 28 gün önce müşterilere bu kararı bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler geçersiz olmadan kalan oyun içi paralarını harcayabilir ya da öğelerini tüketebilir. Hesaplarında oyununuz için ücretsiz lisansı olan kullanıcılar oyun ücretsizden ücretliye geçtikten sonra oyuna sahip olmaya ve oynayabilmeye devam eder.

S: Oyunumu ücretliden oynaması ücretsize geçirebilir miyim?
C: Oynaması ücretsizden ücretliye geçirme sürecinde olduğu gibi, eğer oyununuzda bu yönde bir değişiklik yapmak isterseniz lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Bu durumda da aynı şekilde müşterilere kararınızı en az bir ay önceden bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler, yakın zamanda iş modeli değişecek oyununuzu almak ya da almamak konusunda daha sağlıklı bir şekilde karar verebilir.

S: Steam fiyatlandırması reklama sahip oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, diğer oyunlara ücretli reklam ve/veya ürünler ya da hizmetler göstererek reklam veya yönlendirme geliri elde etmeyi desteklemez. Diğer platformlarda oyununuzun geliri reklama dayalıysa Steam'de yeni bir gelir modeli bulmanız gerekmektedir. Ancak reklamlarla desteklenen bir oyuna sahipseniz ve bunu Steam'de çıkarmak istiyorsanız, oyunu tek seferlik satın alınabilir yapabilir veya ücretsiz yapıp oyuna mikro ödeme ya da DLC olarak ilave içerik ekleyebilirsiniz.

S: Steam fiyatlandırması "ödeme duvarı" (paywall) kullanan oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, müşterinin engellendiği ve oynamaya devam etmesi için ödeme yapması gerektiği modelleri desteklemez. Oyununuzu ücretsiz bir demoyla göstermek istiyorsanız bunu yapmakta serbestsiniz. Oynamaya devam edilebilmesi için demonuz ve tam oyununuz aynı dosyaları paylaşabilir. Demonun sizin için doğru olup olmadığını görmek istiyorsanız lütfen Demolar adlı belgelendirmemize bakın.

C: Bilmediğim para birimleri için nasıl bir fiyat uygulamalıyım?
C: Fiyatlandırma Öner aracında seçilen bir USD fiyatını baz alarak fiyatlar öneriyoruz. Bunları kabul edebilir veya kendi değerlendirmenize göre ayarlama yapabilirsiniz. Steam'deki fiyatlandırma kararları tamamen siz geliştiricilerin ellerindedir. Biz de sizi her zaman oyuncularınız için en iyi olanı yapmanız konusunda teşvik ederiz.

S: Valve, önerilen fiyatları nasıl hesaplıyor?
C: Bu tavsiyeleri belirlerken para birimi karşılıklarını, bölgesel satın alma gücünü, gerekli vergileri ve kendi deneyimimizi göz önünde bulundururuz. Satın alma gücü ülkeden ülkeye büyük oranda değişebilir, ayrıca mal ve eğlence ürünlerinin fiyatları birçok unsurdan etkilenir. Bunun bir sonucu olarak da Valve'ın tavsiye ettiği fiyatlar döviz kurlarını tam yansıtmaz. Döviz kurları veya diğer pazar unsurları güncelleme gerektirdikçe, bu tavsiyeleri düzenli aralıklarla güncelliyoruz.

S: Tavsiye edilen fiyatlara vergiler dâhil mi?
C: Bazı ülkelerdeki müşteriler vergiyi satın aldıkları malın fiyatına dâhil olarak görmeye alışkınken başka ülkelerdeki müşterilerse vergiyi satın aldıkları malın fiyatına ayrıca eklenecek şekilde görmeye alışkındır. Steam, müşterilere fiyatları ve vergileri gösterirken ilgili bölgenin yerel standart ve kurallarını kullanır. Vergilerle ilgili daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz: Vergi SSS