Steamworks Belgeleri
Fiyatlandırma

Genel Bakış

Steam'deki partnerler ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludurlar. Steamworks Geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimlerinin yer aldığı fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur. İlk fiyat ve fiyat değişiklikleri Valve tarafından incelemeye alınıp bir veya iki iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Tecrübelerimize dayalı fiyatlandırma stratejilerimizi tavsiye etmekteyiz ve size para birimi dönüştürmeleri ve diğer faktörlere dayalı olarak fiyat tavsiye edebiliriz. Bu işlem esnasında fiyatlarınızı girdi hatasına karşı kontrol edeceğiz ancak bu hataların her birini tespit edebileceğimizi garanti edemiyoruz o yüzden gönderirken oldukça dikkatli olun.

Fiyatlandırma Türleri

Steam tam oyun, DLC, oyun içi satın alım veya tekrar eden abonelik dahil, oyunların içeriğini ücretlendirmek için birçok işletme modelini desteklemektedir. Bu makale çoğunlukla, oyunun Steam mağaza sayfasında müşterilere gösterilen satın alma seçeneği olan paket fiyatlandırmasına odaklanmaktadır.

Diğer fiyatlandırmalar oyun içi satın alımları ve tekrar eden abonelikleri kapsamaktadır. Bu fiyatlandırma türlerinin uygulanmasıyla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Fiyatlandırmayı Düzenlemek İçin Gerekli İzinler

Sadece bazı yayıncı hesaplarının Steam'deki ürününüz için fiyat girme veya düzenleme yetkisi ya da indirim yapılandırma yetkisi vardır. Yeni Steamworks partnerleri için varsayılan hesap, Steam Dağıtım Anlaşması için gerekli dijital evrakları tamamlamış olan Steam hesabıdır. Ancak kuruluşunuzdaki uygun kişi değişiklik gösterebilir.

Eğer aşağıda detayları verilen gerekli yetkilere sahip değilseniz yapılacak en iyi şey, kuruluşunuzda yetki verme yetkisine sahip olan Steamworks yöneticilerinizden biriyle irtibata geçmenizdir. Steamworks yöneticilerinin bir listesi Steamworks ana sayfasının sağ tarafında bulunabilir (eğer siz yönetici değilseniz).


Belirli bir hesabın ürün fiyatını ayarlaması veya değiştirmesi için şu izinler gereklidir:

 • Üyesi olduğunuz Steamworks partneri, ürünün satışlarından elde edilen geliri alan partner olmalıdır. Örneğin, eğer bir oyunda başka bir stüdyo ile çalışıyorsanız ve diğer stüdyo oyunun gelirlerini alacak şekilde işaretlenmişse sadece o stüdyodaki üyeler fiyatı değiştirebilecektir.
 • Hesabınızda şu gerekli izin olmalıdır: İlgili ürünün "Fiyatlandırmasını ve indirimlerini yönet". Daha fazla detay için lütfen Kullanıcıları ve İzinleri Yönetmek makalesine bakın.

Fiyatlandırmayı Güncellemek ve İndirim Eklemek

Aşağıdaki videoda Steam'deki ürününüz için fiyatı nasıl ayarlayacağınız ve indirim gireceğiniz gösterilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=EQHt1X33MKM

En İyi Fiyatlandırma Yöntemleri

Oyununuzun çıkış fiyatını düşünürken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Müşterilerin oyununuzu bitirmesi ne kadar sürüyor?
 • Oyun tekrar oynanabilir mi?
 • Çoklu oyuncu desteği var mı?
 • Erken Erişim'de misiniz?
 • Benzer oyunların fiyatlandırmaları nasıl?
 • Gelecekteki promosyonları düşünerek mi fiyatı belirliyorsunuz?

Eğer oyununuzu satma işi konusunda ciddiyseniz, buna diğer her işe davrandığınız şekilde davranmalı ve biraz pazar araştırması yapmalısınız. Diğer benzer oyunları satın alın ve oynayın. Kullanıcı incelemelerini ve müşteri geri bildirimlerini okuyarak müşterilerin ne derece değer aldığını anlayabilir ve bu verileri kullanarak kendi fiyatlandırma kararınızı verebilirsiniz. Mesele rakiplerinizin fiyatını kırmak değildir. Mesele, pazarı anlayarak müşterilerin aldıkları ürünün harcadıkları paraya karşın yüksek değer sunmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Oyunum Steam'in desteklediği birkaç yerel para biriminde fiyatlandırmaya sahip değil. Bu bir sorun mu?
C: Kullanılabilir tüm para birimlerinde fiyatlandırma yapmamak, kullanıcıların ürününüzü satın almasını engeller. Örneğin, Japon Yeni'nde bir fiyat girmediyseniz, Japonya'daki kullanıcılar oyununuzu satın alamayacaktır.

Q: My game is missing packages, how do I submit pricing?
A: We encounter a bug from time to time where when an App ID is first created, the standard packages for that App ID are not. You can create these packages by going to the “All Associated Packages, DLC, Demos And Tools” page and hitting the green “Create Standard Packages” button up top.

Q: What currencies does Steam support?
A: A full list of currencies can be found in the Supported Currencies page, which also includes information on which currencies support pricing and purchasing in partial unit amounts, how they're reported and in what increments.

Q: How often can I change the price of my product?
A: We suggest that you wait at least two months after release before you change your price. That is the same period of time you should wait until you first offer a discount on your title.

Q: Can I schedule my price updates to happen automatically?
A: No, pricing changes cannot be scheduled to happen automatically, but you have the option to publish prices changes on your own schedule after Valve reviews them, or have Valve publish them immediately after review.

If you choose to publish price changes yourself, after the price changes have been reviewed by Valve, you will be notified via email. You'll be then given an option to publish your future price change at a time that is convenient for you. Once you publish the changes, they'll immediate be live for customers.

This option can be found in the Propose Pricing section of the package landing page.

pricechangeschedule.JPG

Q: Can I raise the price of my game when transitioning from Early Access to fully released?
A: Yes. You'll need to request a price change a couple days ahead of your Early Access transition to ensure that it is approved prior to your transition.

Note that it's not possible to discount your product for 30 days after any price increase. If you increase your price within 30 days of your transition from Early Access to fully released, your launch discount will not apply.

If you're planning on raising your price at or around the time of releasing out of Early Access and want to run a discount to celebrate your V1.0 release, you may want to consider these scenarios:
 • Fiyatınızı olduğu gibi bırakıp Erken Erişim'den V1.0 sürümüne geçerken indirim yapabilir ve ardından fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkarken fiyatınızı yükseltebilir ve bir indirim uygulamayabilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkmadan 30 günden fazla bir süre önce fiyatınızı yükseltebilir ve ardından V1.0 sürümünde bir indirim uygulayabilirsiniz.


Q: Can I participate in major sale events if my product recently launched?
C: Genel olarak çıkışın ardından sonra 30 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 30 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz ilk çıktığında devreye girecek bir çıkış indirimi sunabilirsiniz ve eğer ürününüz büyük bir indirimden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün esnasında yayınlanmışsa Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağı için sırf mevsimsel bir indirim etkinliği için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

S: Oyunumu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilir miyim?
C: Evet, oyununuzu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilirsiniz. Oyununuzu oynaması ücretsizden ücretli bir pakete geçirmek için lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Treating customers fairly is the most important thing to us, so if your game will no longer have in-game purchasing when changing from Free to Play to a paid package, then we ask that you give your customers at least 30 days notice before removing in-game purchasing, so that customers have fair warning and get a chance to use up any remaining in-game currency or items before they no longer are purchasable or consumable. Hesaplarında oyununuz için ücretsiz lisansı olan kullanıcılar oyun ücretsizden ücretliye geçtikten sonra oyuna sahip olmaya ve oynayabilmeye devam eder.

S: Oyunumu ücretliden oynaması ücretsize geçirebilir miyim?
C: Oynaması ücretsizden ücretliye geçirme sürecinde olduğu gibi, eğer oyununuzda bu yönde bir değişiklik yapmak isterseniz lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Bu durumda da aynı şekilde müşterilere kararınızı en az 30 gün önceden bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler, yakın zamanda iş modeli değişecek oyununuzu almak ya da almamak konusunda daha sağlıklı bir şekilde karar verebilir.

S: Steam fiyatlandırması reklama sahip oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, diğer oyunlara ücretli reklam ve/veya ürünler ya da hizmetler göstererek reklam veya yönlendirme geliri elde etmeyi desteklemez. Diğer platformlarda oyununuzun geliri reklama dayalıysa Steam'de yeni bir gelir modeli bulmanız gerekmektedir. Ancak reklamlarla desteklenen bir oyuna sahipseniz ve bunu Steam'de çıkarmak istiyorsanız, oyunu tek seferlik satın alınabilir yapabilir veya ücretsiz yapıp oyuna mikro ödeme ya da DLC olarak ilave içerik ekleyebilirsiniz.

S: Steam fiyatlandırması "ödeme duvarı" (paywall) kullanan oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, müşterinin engellendiği ve oynamaya devam etmesi için ödeme yapması gerektiği modelleri desteklemez. Oyununuzu ücretsiz bir demoyla göstermek istiyorsanız bunu yapmakta serbestsiniz. Oynamaya devam edilebilmesi için demonuz ve tam oyununuz aynı dosyaları paylaşabilir. Demonun sizin için doğru olup olmadığını görmek istiyorsanız lütfen Demolar adlı belgelendirmemize bakın.