Steamworks Belgeleri
Fiyatlandırma

Genel Bakış

Steam'deki partnerler kendi ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludur. Steamworks geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimleri için, fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur. İlk fiyat ve fiyat değişiklikleri Valve tarafından incelemeye alınıp bir veya iki iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Tecrübelerimize dayalı fiyatlandırma stratejilerimizi tavsiye etmekteyiz ve size para birimi dönüştürmeleri ve diğer faktörlere dayalı olarak fiyat tavsiye edebiliriz. Bu işlem esnasında fiyatlarınızı girdi hatasına karşı kontrol edeceğiz ancak bu hataların her birini tespit edebileceğimizi garanti edemiyoruz o yüzden gönderirken oldukça dikkatli olun.

Fiyatlandırma Türleri

Steam tam oyun, DLC, oyun içi satın alım veya tekrar eden abonelik dâhil, oyunların içeriğini ücretlendirmek için birçok işletme modelini desteklemektedir. Bu makale çoğunlukla, oyunun Steam mağaza sayfasında müşterilere gösterilen satın alma seçeneği olan paket fiyatlandırmasına odaklanmaktadır.

Diğer fiyatlandırmalar oyun içi satın alımları ve tekrar eden abonelikleri kapsamaktadır. Bu fiyatlandırma türlerinin uygulanmasıyla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Fiyatlandırmayı Düzenlemek İçin Gerekli İzinler

Sadece bazı yayıncı hesaplarının Steam'deki ürününüz için fiyat girme veya düzenleme yetkisi ya da indirim yapılandırma yetkisi vardır. Yeni Steamworks partnerleri için varsayılan hesap, Steam Dağıtım Anlaşması için gerekli dijital evrakları tamamlamış olan Steam hesabıdır. Ancak kuruluşunuzdaki uygun kişi değişiklik gösterebilir.

Eğer aşağıda detayları verilen gerekli yetkilere sahip değilseniz yapılacak en iyi şey, kuruluşunuzda yetki verme yetkisine sahip olan Steamworks yöneticilerinizden biriyle irtibata geçmenizdir. Steamworks yöneticilerinin bir listesi Steamworks ana sayfasının sağ tarafında bulunabilir (eğer siz yönetici değilseniz).


Belirli bir hesabın ürün fiyatını ayarlaması veya değiştirmesi için şu izinler gereklidir:

 • Üyesi olduğunuz Steamworks partneri, ürünün satışlarından elde edilen geliri alan partner olmalıdır. Örneğin, eğer bir oyunda başka bir stüdyo ile çalışıyorsanız ve diğer stüdyo oyunun gelirlerini alacak şekilde işaretlenmişse sadece o stüdyodaki üyeler fiyatı değiştirebilecektir.
 • Hesabınızda şu gerekli izin olmalıdır: İlgili ürünün "Fiyatlandırmasını ve indirimlerini yönet". Daha fazla detay için lütfen Kullanıcıları ve İzinleri Yönetmek makalesine bakın.

Fiyatlandırmayı Güncellemek ve İndirim Eklemek

Aşağıdaki videoda Steam'deki ürününüz için fiyatı nasıl ayarlayacağınız ve indirim gireceğiniz gösterilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=_cPdvPBfy5M

En İyi Fiyatlandırma Yöntemleri

Oyununuzun çıkış fiyatını düşünürken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Müşterilerin oyununuzu bitirmesi ne kadar sürüyor?
 • Oyun tekrar oynanabilir mi?
 • Çoklu oyuncu desteği var mı?
 • Erken Erişim'de misiniz?
 • Benzer oyunların fiyatlandırmaları nasıl?
 • Gelecekteki promosyonları düşünerek mi fiyatı belirliyorsunuz?

Eğer oyununuzu satma işi konusunda ciddiyseniz, buna diğer her işe davrandığınız şekilde davranmalı ve biraz pazar araştırması yapmalısınız. Diğer benzer oyunları satın alın ve oynayın. Kullanıcı incelemelerini ve müşteri geri bildirimlerini okuyarak müşterilerin ne derece değer aldığını anlayabilir ve bu verileri kullanarak kendi fiyatlandırma kararınızı verebilirsiniz. Mesele rakiplerinizin fiyatını kırmak değildir. Mesele, pazarı anlayarak müşterilerin aldıkları ürünün harcadıkları paraya karşın yüksek değer sunmasıdır.

Bölgesel Fiyatlandırma Önerileri

Steam'deki geliştiriciler her para biriminde istediği fiyatı girmekte serbesttir. Ancak onlarca farklı para birimi için araştırma yapmak ve ideal fiyatları tespit etmek bazı geliştiriciler için güç olabilir.

Fiyatlarınızı tüm bu farklı para birimlerinde yönetmenize yardımcı olabilmek için Steam, seçtiğiniz USD fiyatı üzerinden diğer tüm para birimleri için fiyat tavsiyelerinde bulunur. Oyununuzun fiyatını girdiğinizde, Steam'in girdiğiniz USD fiyatı temel alarak sunduğu tavsiyeleri göreceksiniz. Tavsiyelerimizi uygun gördüğünüz ölçüde bazı veya tüm para birimlerinde kullanmayı veya hiçbir para biriminde kullanmamayı seçebilirsiniz!

Peki Valve tavsiye edilen fiyatları nasıl belirliyor?

Farklı bölgelerde fiyatlandırma girerken fiyatları sadece ilgili para birimi çiftinin döviz kuruna göre belirlemek isteyebilirsiniz. Ancak bu strateji, bir bölgenin başka bir bölgeye kıyasla sahip olacağı bambaşka ekonomik koşulları göz ardı etmek olacaktır. Döviz kurlarının her ne kadar makroekonomik sonuçları olsa da, bir müşterinin yapacağı satın alımlar üzerinde genellikle kısa vadeli büyük bir etkisi yoktur.

Fiyat önerilerimizi belirlerken bunları sadece döviz kurlarına endekslemekten ziyade, oyuncuların mal ve hizmetler için kendi yaşamlarında ne kadar ödediklerini tespit edebilmek için derinlemesine araştırmalar yapıyoruz. Bu araştırmalarımıza, birden farklı ekonomik sektördeki fiyatları ve mâliyetleri daha geniş ölçekte karşılaştırmaya yardımcı olan satın alma gücü paritesi ve tüketici fiyat endeksleri gibi ölçütler dâhildir. Ancak Steam'deki oyunlar özelinde daha net kararlar verebilmek için eğlence sektörü harcamalarına da bakıyoruz.
Tüm bu etmenler bizi, zaman içerisinde gerçekleşen ekonomik değişikliklerden geri kalmamak adına bu fiyat tavsiyelerini daha düzenli bir sıklıkta gözden geçirmeye itti.

Birçok oyun, fiyat tavsiyelerimizi göz ardı ederek her para biriminde kendi fiyatlarını giriyor ve bunda tabii ki hiçbir sorun yok. Ancak bu tavsiyelerin, her para biriminde fiyat araştırması yapacak zamanı veya ilgisi olmayan geliştiricilere yardımcı olacak bir veri kaynağı olacağını umuyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Oyunum Steam'in desteklediği birkaç yerel para biriminde fiyatlandırmaya sahip değil. Bu bir sorun mu?
C: Herhangi bir para biriminde fiyatı eksik olan bir oyun, ilgili para birimlerinin kullanıldığı yerlerde satın alınamayacaktır. Örneğin, Japon Yeni'nde bir fiyat girmediyseniz Japonya'daki kullanıcılar oyununuzu satın alamayacaktır.

S: Oyunumda eksik demetler var. Nasıl fiyatlandırma göndereceğim?
C: Zaman zaman ilk olarak appID'nin oluşturulduğu ancak bu appID için standart demetlerin oluşturulmadığı bir hata meydana gelebilmektedir. "Tüm İlişkili Demetler, DLC'ler, Demolar ve Araçlar" sayfasına gidip ardından üstte yer alan "Standart Demet Oluştur" butonuna basarak bu demetleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca, bu sayfanın en üstündeki ''Destek'' butonu aracılığıyla istediğiniz zaman yardım almak için bize bir not gönderebilirsiniz.

S: Steam hangi para birimlerini desteklemektedir?
C: Desteklenen tüm para birimlerini Desteklenen Para Birimleri sayfamızdan görebilirsiniz. Bu sayfada ayrıca hangi para birimlerinin küsuratlı fiyatlandırmayı desteklediği ve raporlarda nasıl gösterildiği yer almaktadır.

S: Ürünümün fiyatını ne sıklıkta değiştirebilirim?
C: Oyununuz çıktıktan sonra fiyatı değiştirmeden önce en az bir ay beklemenizi tavsiye ediyoruz. Ancak, oyununuzu çıkartırken yapmış olduğunuz büyük bir fiyat hatası varsa bunu düzeltmenize yardımcı oluyoruz.
Bu süreden sonra fiyatlarınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ancak unutmayın, bir veya daha fazla para biriminde fiyat artırdığınız takdirde ürününüz indirim bekleme süresine girecektir. Bu konuya dair daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız İndirim adlı belgelendirmeyi okuyabilirsiniz.


S: Fiyat artışlarımı otomatik olarak gerçekleşecek şekilde planlayabilir miyim?
C: Hayır, fiyat artışları otomatik gerçekleşecek şekilde planlanamaz fakat gönderdiğiniz fiyatlar Valve tarafından onaylandıktan sonra bu değişikliği istediğiniz zaman yayınlayabilir veya inceleme sona erdiğinde Valve'ın bunları anında yayınlamasını isteyebilirsiniz.

Fiyat değişikliklerini kendiniz yayınlamayı seçerseniz gönderdiğiniz değişiklik Valve tarafından incelendiğinde buna dair bir bilgilendirme e-postası alırsınız. Ardından size bu fiyatı istediğiniz zaman yayınlayabilme seçeneği verilir. Değişiklikler, yayınladığınız an müşteriler için geçerli olur.

Bu seçeneğe paketin açılış sayfasındaki "Fiyatlandırma Öner" kısmından ulaşabilirsiniz.

pricechangeschedule.JPG

S: Oyunumun fiyatını Erken Erişim'den çıkarken artırabilir miyim?
C: Evet. Fiyatlandırmanızın zamanında onaylanması için Erken Erişim'den çıkmadan birkaç gün önce fiyat değişikliği talebinde bulunmalısınız.

Herhangi bir fiyat artışından sonra 30 gün boyunca ürününüz için indirim sunamayacağınızı lütfen aklınızda bulundurun. Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçişinizden önce 30 gün içinde fiyatınızı yükseltirseniz çıkış indiriminiz uygulanmayacaktır.

Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçiş yapacağınız vakitlerde ürününüzün fiyatını yükseltmek ve V1.0 sürümünü bir indirimle kutlamak istiyorsanız aşağıdaki durumları göz önüne almak isteyebilirsiniz:
 • Fiyatınızı olduğu gibi bırakıp Erken Erişim'den V1.0 sürümüne geçerken indirim yapabilir ve ardından fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkarken fiyatınızı yükseltebilir ve bir indirim uygulamayabilirsiniz.
 • Erken Erişim'den çıkmadan 30 günden fazla bir süre önce fiyatınızı yükseltebilir ve ardından V1.0 sürümünde bir indirim uygulayabilirsiniz.


S: Ürünüm yakın bir dönemde çıkmış olsa bile Steam'deki büyük indirim etkinliklerine katılabilir miyim?
C: Genel olarak çıkışın ardından sonraki 30 gün boyunca ya da çıkış indirimi sona erdikten sonra 30 gün boyunca bir indirim sunamazsınız. Ancak oyununuz ilk çıktığında devreye girecek bir çıkış indirimi sunabilirsiniz ve eğer ürününüz büyük bir indirimden (örneğin Steam Yaz İndirimi) önceki 7 gün içinde yayınlanmışsa Valve, çıkış indirimini indirim etkinliği süresince devam edecek şekilde uzatabilir.

Gelecekte her zaman oyununuzu indirime sokabileceğiniz fırsatlarınız olacağından, sırf dönemsel bir indirim için oyununuzun çıkış tarihini değiştirme konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin.

S: Oyunumu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilir miyim?
C: Evet, oyununuzu oynaması ücretsizden ücretliye geçirebilirsiniz. Oyununuzu oynaması ücretsizden ücretli bir demete geçirmek için lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Müşterilere adil davranmak bizim için en önemli şeydir. Bu yüzden, ücretsiz oyun demetinden ücretli oyun demetine geçerken oyun içi satın alımları kaldıracaksanız oyun içi satın alımları kaldırmadan en az 30 gün önce müşterilere bu kararı bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler geçersiz olmadan kalan oyun içi paralarını harcayabilir ya da öğelerini tüketebilir. Hesaplarında oyununuz için ücretsiz lisansı olan kullanıcılar oyun ücretsizden ücretliye geçtikten sonra oyuna sahip olmaya ve oynayabilmeye devam eder.

S: Oyunumu ücretliden oynaması ücretsize geçirebilir miyim?
C: Oynaması ücretsizden ücretliye geçirme sürecinde olduğu gibi, eğer oyununuzda bu yönde bir değişiklik yapmak isterseniz lütfen buradaki destek formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. Bu durumda da aynı şekilde müşterilere kararınızı en az bir ay önceden bildirmenizi rica ediyoruz. Bu sayede müşteriler, yakın zamanda iş modeli değişecek oyununuzu almak ya da almamak konusunda daha sağlıklı bir şekilde karar verebilir.

S: Steam fiyatlandırması reklama sahip oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, diğer oyunlara ücretli reklam ve/veya ürünler ya da hizmetler göstererek reklam veya yönlendirme geliri elde etmeyi desteklemez. Diğer platformlarda oyununuzun geliri reklama dayalıysa Steam'de yeni bir gelir modeli bulmanız gerekmektedir. Ancak reklamlarla desteklenen bir oyuna sahipseniz ve bunu Steam'de çıkarmak istiyorsanız, oyunu tek seferlik satın alınabilir yapabilir veya ücretsiz yapıp oyuna ilaveten mikrohareket ya da DLC içerikler ekleyebilirsiniz.

S: Steam fiyatlandırması "ödeme duvarı" (paywall) kullanan oyunları destekliyor mu?
C: Hayır. Steam, müşterinin engellendiği ve oynamaya devam etmesi için ödeme yapması gerektiği modelleri desteklemez. Oyununuzu ücretsiz bir demoyla göstermek istiyorsanız bunu yapmakta serbestsiniz. Oynamaya devam edilebilmesi için demonuz ve tam oyununuz aynı dosyaları paylaşabilir. Demo göstermenin oyununuz için iyi olup olmayacağına karar verme konusunda yardım istiyorsanız lütfen Demolar adlı belgelendirmemize bakın.

C: Bilmediğim para birimleri için nasıl bir fiyat uygulamalıyım?
C: "Fiyatlandırma Öner" aracında seçilen bir USD fiyatını baz alarak fiyat öneriyoruz. Bunları kabul edebilir veya kendi değerlendirmenize göre değiştirebilirsiniz. Steam'deki fiyatlandırma kararları tamamen siz geliştiricilerin ellerindedir.

S: Tavsiye edilen fiyatlara vergiler dâhil mi?
C: Bazı ülkelerdeki müşteriler vergiyi satın aldıkları malın fiyatına dâhil olarak görmeye alışkınken başka ülkelerdeki müşterilerse vergiyi satın aldıkları malın fiyatına ayrıca eklenecek şekilde görmeye alışkındır. Steam, müşterilere fiyatları ve vergileri gösterirken ilgili bölgenin yerel standartlarını ve kurallarını kullanır. Vergilerle ilgili daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz: Vergi SSS