Dokumentacja Steamworks
Wycena

Wprowadzenie

Partnerzy na Steam są odpowiedzialni za ustalanie oraz zarządzanie cenami swoich produktów. Narzędzia na stronie partnerskiej Steamworks pozwalają dostosować ceny oraz zniżki dla każdej waluty wspieranej na Steam. Wstępne wyceny wraz z indywidualnymi poprawkami zostaną ocenione przez Valve w ciągu dwóch dni roboczych. Nasze sugestie cenowe ustalane są w oparciu o nasze wcześniejsze doświadczenia, obecne kursy walut oraz inne czynniki. Staramy się również weryfikować sugerowane ceny pod kątem poprawnego wprowadzenia, jednak nie możemy zapewnić, że wszystkie pomyłki z tym związane zostaną zidentyfikowane. Zalecamy dokładne sprawdzenie cen przed ich przesłaniem.

Uprawnienia wymagane do edycji cen

Tylko niektóre konta wydawców posiadają uprawnienia potrzebne do wprowadzania i zmiany ceny lub konfiguracji zniżek dla twoich produktów na Steam. Dla nowych partnerów Steamworks takie uprawnienia domyślnie posiada konto osoby, która wypełniła cyfrową dokumentację dla Umowy dystrybucyjnej Steam. Niemniej jednak może się okazać, że w twojej organizacji tą osobą będzie ktoś inny.

W przypadku braku uprawnień wyszczególnionych poniżej najlepiej skontaktować się z jednym z administratorów Steamworks — są to użytkownicy w twojej organizacji odpowiedzialni za nadawanie uprawnień. Lista administratorów Steamworks znajduje się w prawej części strony domowej Steamworks (chyba, że to ty jesteś administratorem).


Następujące uprawnienia są wymagane, by móc wprowadzać zmiany w cenach:

 • Konto partnerskie Steamworks, którego jesteś członkiem, musi być uprawnione do otrzymywania przychodów ze sprzedaży produktu. Przykładowo, jeżeli współpracujesz przy tworzeniu gry wraz z inną firmą, i to ona jest uprawniona do otrzymywania przychodów, to tylko ona będzie mogła zmieniać ceny.
 • Twoje konto musi posiadać uprawnienie „Zarządzanie cenami i zniżkami” dla danego produktu. Więcej informacji znajduje się w dziale o zarządzaniu użytkownikami i uprawnieniami.

Aktualizowanie cen i dodawanie zniżek

Poniżej znajduje się krótki film instruktażowy, dzięki któremu dowiesz się, jak wprowadzać obniżki i aktualizować ceny produktów na Steam.
https://www.youtube.com/watch?v=EQHt1X33MKM

Wycena – najlepsze praktyki

Podczas ustalania ceny premierowej produktu warto rozważyć kilka różnych czynników.

 • Ile zajmie graczom ukończenie gry?
 • Czy w grę można zagrać na wiele różnych sposobów?
 • Czy oferuje ona tryb wieloosobowy?
 • Czy wydajesz ją w fazie wczesnego dostepu?
 • Jaką cenę mają podobne gry?
 • Czy bierzesz pod uwagę zniżki w przyszłości?

Jeżeli poważnie podchodzisz do sprzedaży swojej gry, należy potraktować ten proces jak każde inne przedsięwzięcie biznesowe i sprawdzić sytuację na rynku. Kupuj i graj w podobne gry. Czytaj recenzje i opinie użytkowników na ich temat, by dowiedzieć się, jaką wartość otrzymują. Następnie użyj tych informacji we własnej strategii wycenowej. Celem nie jest podcięcie konkurencji skrzydeł przez zaniżanie ceny własnego produktu. Zamiast tego warto zapoznać się z sytuacją panującą na rynku i upewnić się, że klienci otrzymują produkt o cenie stosownej do jego jakości.

Najczęściej zadawane pytania

P: Jak często mogę zmieniać cenę mojego produktu?
O: Przed zmianą ceny sugerujemy odczekanie przynajmniej dwóch miesięcy po premierze. Tyle samo czasu należy odczekać przed obniżeniem ceny danego produktu.

P: Czy mogę zwiększyć cenę mojej gry po zakończeniu okresu wczesnego dostępu?
O: Tak. Konieczne będzie zgłoszenie nowej ceny na kilka dni przed pełnym wydaniem gry, by upewnić się, że zostanie ona zatwierdzona do momentu zakończenia okresu wczesnego dostępu.

Zwróć uwagę, że po zwiększeniu ceny nałożenie zniżki nie będzie możliwe przez 30 dni. Jeżeli zwiększysz cenę w ciągu 30 dni od wyjścia produktu z fazy wczesnego dostepu, zniżka premierowa nie zostanie zastosowana.

Jeśli planujesz podnieść cenę podczas przejścia z wczesnego dostępu do pełnej wersji i chcesz ustalić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0, rozważ następujące scenariusze:
 • Można pozostawić cenę bez zmian, ustawić zniżkę na przejście do pełnej wersji i dopiero po tym podnieść cenę.
 • Można podnieść cenę, przechodząc do pełnej wersji bez ustalania rabatu.
 • Można podnieść cenę na więcej niż 30 dni przed przejściem do pełnej wersji, a następnie ustawić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0.


P: Czy mogę uczestniczyć w ważnych wydarzeniach wyprzedażowych, jeżeli mój produkt został niedawno wydany?
O: Przeważnie nałożenie zniżki jest niemożliwe przez okres 30 dni licząc od premiery gry lub od końca zniżki premierowej. Jednakże możesz aktywować zniżkę premierową – jeśli data wydania gry ma miejsce w ciągu 7 dni od ważnego wydarzenia (np. letniej wyprzedaży Steam), Valve może przedłużyć okres zniżki premierowej na czas trwania całego wydarzenia.

W przyszłości pojawi się wiele okazji do nałożenia zniżek, więc nie należy zmieniać daty wydania tylko z powodu większej wyprzedaży.

P: Co, jeśli chcę zmienić status gry z darmowej na płatną?
O: Nie ma z tym żadnego problemu. Aby poinformować nas o chęci zmiany statusu gry z darmowej na płatną, skorzystaj z tego formularza pomocy technicznej znajdującego się tutaj. Uczciwość wobec klientów jest dla nas priorytetem, dlatego prosimy o powiadomienie ich na co najmniej 30 dni przed odebraniem możliwości zakupów w grze. Klienci powinni zostać uprzedzeni odpowiednio wcześnie, aby mieli okazję na wykorzystanie pozostałej waluty w grze i przedmiotów – zanim te stracą swoją użyteczność.

P: Co, jeśli chcę zmienić status gry z płatnej na darmową?
O: Podobnie jak w ww. pytaniu, jeśli chcesz zmienić status gry z płatnej na darmową, użyj formularza pomocy technicznej, by nas o tym poinformować. Analogicznie prosimy o powiadomienie klientów z wyprzedzeniem co najmniej 30 dni przed wprowadzeniem zmiany, tak aby mogli podjąć świadomą decyzję o zakupie gry, która zmieni w najbliższej przyszłości swój model biznesowy.