Dokumentacja Steamworks
Wycena

Wprowadzenie

Partnerzy na Steam są odpowiedzialni za ustalanie oraz zarządzanie cenami swoich produktów. Narzędzia na stronie partnerskiej Steamworks pozwalają dostosować ceny oraz zniżki dla każdej waluty wspieranej na Steam. Wstępne wyceny wraz z indywidualnymi poprawkami zostaną ocenione przez Valve w ciągu dwóch dni roboczych. Nasze sugestie cenowe ustalane są w oparciu o nasze wcześniejsze doświadczenia, obecne kursy walut oraz inne czynniki. Staramy się również weryfikować sugerowane ceny pod kątem poprawnego wprowadzenia, jednak nie możemy zapewnić, że wszystkie pomyłki z tym związane zostaną zidentyfikowane. Zalecamy dokładne sprawdzenie cen przed ich przesłaniem.

Rodzaje wyceny

Steam obsługuje wiele modeli biznesowych, które gry wykorzystują do wyceny zawartości – niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy zakup pełnej gry, DLC, mikrotransakcje w grze lub odnawialne subskrypcje. Ten artykuł skupia się głównie na wycenie pakietów – jest to opcja zakupu, która wyświetla się klientom na stronie gry w Sklepie Steam.

Inne modele wyceny to m.in. mikrotransakcje i odnawialne subskrypcje. Więcej informacji na temat implementacji tych rodzajów wyceny można znaleźć tutaj:

Uprawnienia wymagane do edycji cen

Tylko niektóre konta wydawców posiadają uprawnienia potrzebne do wprowadzania i zmiany ceny lub konfiguracji zniżek dla twoich produktów na Steam. Dla nowych partnerów Steamworks takie uprawnienia domyślnie posiada konto osoby, która wypełniła cyfrową dokumentację dla Umowy dystrybucyjnej Steam. Niemniej jednak może się okazać, że w twojej organizacji tą osobą będzie ktoś inny.

Jeżeli nie posiadasz uprawnień wyszczególnionych poniżej, najlepiej jest skontaktować się z jednym z administratorów Steamworks – są to użytkownicy odpowiedzialni za nadawanie uprawnień. Lista administratorów Steamworks znajduje się w prawej kolumnie strony domowej Steamworks (chyba, że to ty jesteś administratorem).


Następujące uprawnienia są wymagane, by móc wprowadzać zmiany w cenach:

 • Konto partnerskie Steamworks, którego jesteś członkiem, musi być uprawnione do otrzymywania przychodów ze sprzedaży produktu. Przykładowo, jeżeli współpracujesz przy tworzeniu gry wraz z inną firmą, i to ona jest uprawniona do otrzymywania przychodów, to tylko ona będzie mogła zmieniać ceny.
 • Twoje konto musi posiadać uprawnienie „Zarządzanie cenami i zniżkami” dla danego produktu. Więcej informacji znajduje się w dziale o zarządzaniu użytkownikami i uprawnieniami.

Aktualizowanie cen i dodawanie zniżek

Poniżej znajduje się krótki film instruktażowy, dzięki któremu dowiesz się, jak wprowadzać obniżki i aktualizować ceny produktów na Steam.
https://www.youtube.com/watch?v=EQHt1X33MKM

Wycena – najlepsze praktyki

Podczas ustalania ceny premierowej produktu warto rozważyć kilka różnych czynników.

 • Jak długo zajmie klientom przejście gry?
 • Czy w grę można zagrać na wiele różnych sposobów?
 • Czy oferuje ona tryb wieloosobowy?
 • Czy wydajesz ją w fazie wczesnego dostępu?
 • Jaką cenę mają podobne gry?
 • Czy bierzesz pod uwagę zniżki w przyszłości?

Jeżeli poważnie podchodzisz do sprzedaży swojej gry, należy potraktować ten proces jak każde inne przedsięwzięcie biznesowe i sprawdzić sytuację na rynku. Kupuj i graj w podobne gry. Czytaj recenzje i opinie użytkowników na ich temat, by dowiedzieć się, jaką wartość otrzymują. Następnie użyj tych informacji we własnej strategii cenowej. Celem nie jest podcięcie konkurencji skrzydeł przez zaniżanie ceny własnego produktu. Zamiast tego skoncentruj się na zrozumieniu sytuacji panującej na rynku i upewnieniu się, że klienci otrzymują produkt o cenie stosownej do jego jakości.

Najczęściej zadawane pytania

P: Moja gra nie posiada cen w kilku lokalnych walutach, które obsługuje Steam. Czy ma to jakieś znaczenie?
O: Brak wprowadzonych cen dla wszystkich mających zastosowanie walut uniemożliwia użytkownikom dokonanie zakupu. Jeżeli przykładowo nie wprowadzisz ceny w jenach japońskich, to użytkownicy znajdujący się w Japonii nie będą mogli kupić twojej gry.

P: Jakie waluty obsługuje Steam?
O: Pełną listę walut można znaleźć na stronie obsługiwanych walut, która również zawiera informacje na temat tego, które waluty obsługują wycenę oraz zakup w jednostkach częściowych, na co się dzielą i w jakich wielokrotnościach są naliczane.

P: Jak często mogę zmieniać cenę mojego produktu?
O: Przed zmianą ceny sugerujemy odczekanie przynajmniej dwóch miesięcy po premierze. Tyle samo czasu należy odczekać przed nałożeniem pierwszej zniżki.

P: Czy mogę zaplanować, by moja aktualizacja cen została wprowadzona automatycznie?
O: Nie, zmiany cen nie można zaplanować w ten sposób, ale masz opcję opublikowania zmian w cenach według swojego własnego harmonogramu po tym, jak Valve je sprawdzi. Ewentualnie możesz poprosić Valve o ich publikację natychmiast po sprawdzeniu.

Jeżeli wybierzesz samodzielną publikację zmian w cenach, otrzymasz powiadomienie e-mail o tym, jak Valve już je sprawdzi. Następnie otrzymasz opcję opublikowania swoich przyszłych zmian w cenach w dogodnym dla ciebie czasie. Opublikowane zmiany będą natychmiastowo widoczne dla klientów.

Tę opcję można znaleźć w sekcji „Zaproponuj ceny” na stronie docelowej pakietu.

pricechangeschedule.JPG

P: Czy mogę zwiększyć cenę mojej gry po zakończeniu okresu wczesnego dostępu?
O: Tak. Konieczne będzie zgłoszenie nowej ceny na kilka dni przed pełnym wydaniem gry, by upewnić się, że zostanie ona zatwierdzona do momentu zakończenia okresu wczesnego dostępu.

Zwróć uwagę, że po zwiększeniu ceny nałożenie zniżki nie będzie możliwe przez 30 dni. Jeżeli zwiększysz cenę w ciągu 30 dni od wyjścia produktu z fazy wczesnego dostępu, zniżka premierowa nie zostanie zastosowana.

Jeśli planujesz podnieść cenę podczas przejścia z wczesnego dostępu do pełnej wersji i chcesz ustalić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0, rozważ następujące scenariusze:
 • Można pozostawić cenę bez zmian, ustawić zniżkę na przejście do pełnej wersji i dopiero po tym podnieść cenę.
 • Można podnieść cenę, przechodząc do pełnej wersji bez ustalania rabatu.
 • Można podnieść cenę na więcej niż 30 dni przed przejściem do pełnej wersji, a następnie ustawić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0.


P: Czy mogę uczestniczyć w ważnych wydarzeniach wyprzedażowych, jeżeli mój produkt został niedawno wydany?
O: Przeważnie nałożenie zniżki jest niemożliwe przez okres 30 dni, licząc od premiery gry lub od końca zniżki premierowej. Jednakże możesz aktywować zniżkę premierową – jeśli data wydania gry ma miejsce w ciągu 7 dni od ważnego wydarzenia (np. letniej wyprzedaży Steam), Valve może przedłużyć okres zniżki premierowej na czas trwania całego wydarzenia.

W przyszłości pojawi się wiele okazji do nałożenia zniżek, więc nie należy zmieniać daty wydania tylko z powodu wydarzenia sezonowej wyprzedaży.

P: Co, jeśli chcę zmienić status gry z darmowej na płatną?
O: Nie ma z tym żadnego problemu. Aby poinformować nas o chęci zmiany statusu gry z darmowej na płatną, skorzystaj z tego formularza pomocy technicznej, byśmy zmienili darmową grę na płatny pakiet. Treating customers fairly is the most important thing to us, so if your game will no longer have in-game purchasing when changing from Free to Play to a paid package, then we ask that you give your customers at least 30 days notice before removing in-game purchasing, so that customers have fair warning and get a chance to use up any remaining in-game currency or items before they no longer are purchasable or consumable.

P: Co, jeśli chcę zmienić status gry z płatnej na darmową?
O: Podobnie jak w ww. pytaniu, jeśli chcesz zmienić status gry z płatnej na darmową, użyj tego formularza pomocy technicznej, by nas o tym poinformować. Analogicznie prosimy o powiadomienie klientów z wyprzedzeniem co najmniej 30 dni przed wprowadzeniem zmiany, tak aby mogli podjąć świadomą decyzję o zakupie gry, która zmieni w najbliższej przyszłości swój model biznesowy.

P: Czy wycena na Steam wspiera gry z płatnymi reklamami?
O: Nie. Steam nie wspiera płatnych reklam ani przychodów uzyskanych z wyświetlania reklam zawierających inne gry, produkty i/lub usługi. Jeżeli przychody twojej gry opierają się na reklamowaniu się na innych platformach, musisz znaleźć nowy model finansowy, by wydać grę na Steam. Natomiast jeżeli posiadasz grę wspierającą reklamy i chcesz ją wydać na Steam, zastanów się nad zmianą swojej gry, by obsługiwała model pojedynczego zakupu lub uczyń ją darmową z mikrotransakcjami czy dodatkową zawartością jako DLC.

P: Czy wycena na Steam wspiera gry z tzw. „paywallem”?
O: Nie. Steam nie wspiera modeli finansowych, w których klient zostaje zablokowany i musi zapłacić, by grać dalej. Jeżeli chcesz stworzyć darmowe demo, by pokazać swoją grę, możesz to zrobić bez przeszkód. Twoje demo i pełna gra mogą również współdzielić pliki, by kontynuacja rozgrywki była możliwa. Aby zadecydować, czy demo jest czymś, na czym skorzystałaby twoja gra, sprawdź dokumentację dem.