Steamworks Belgeleri
Erken Erişim

Genel Bakış

Erken Erişim Nedir?

Steam Erken Erişim, oyununuzu Steam'de hâlâ geliştirme aşamasındayken satabilmenizi sağlar ve müşterilerinize oyununuzun henüz "bitmemiş" olduğuna dair bilgi verir. Erken Erişim, oyunların mevcut derlemelerinin alfa veya beta sürümlerinde oynanabilir olduğunu gösteren ve oyunu yayınlamak için geliştirmeye devam etmeyi planladığınız bir özelliktir.

Bir oyunu Erken Erişim'de yayınlamak müşterilerin içerik hakkında bakış açılarını anlamanıza ve "tam" sürümünden önce onlarla planlarınızı ve hedeflerinizi paylaşmanız için yardımcı olmaktadır.

Erken Erişim Ne Değildir

Erken Erişim, ürününüzü malî topluluk destekli geliştirmek için bir yöntem değildir.
Erken Erişim'i sadece geliştirme finansmanı için kullanmamalısınız. Eğer oyununuzu tamamlamak için belirli miktarda satış yapmayı düşünüyorsanız, satış hedefinize ulaşamamanın sizin ve takımınız açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını dikkatle düşünmeniz gerekmektedir. Hiçbir satış olmasa da geliştirmeye niyetli misiniz? Diğer yatırım kaynaklarını da araştırma niyetinde misiniz?

Erken Erişim bir ön sipariş değildir.
Erken Erişim, ön siparişin farklı bir biçimi olarak değil, oyununuzu Steam kullanıcılarına sunmanız ve oyununuzu tamama erdirirken Steam kullanıcılarından geri bildirim toplamanız için tasarlanmıştır.

Erken Erişim ürünleri satın alındığı sırada müşterilere mutlaka bir oynanılabilirlik veya kullanılabilir bir yazılım sunarken; ön sipariş oyunları ileri bir tarihte yayınlanmak içindir. Daha ayrıntılı bilgiyi Steam'de Ön Sipariş belgelendirmesinden edinebilirsiniz.

Erken Erişim Benim İçin Uygun Mudur?

Erken Erişim oyununuzu resmî olarak yayınlanmadan önce topluluğa sunarak onlarla birlikte geliştirmeniz için oluşturulmuştur. Oyununuza uygun olup olmadığını etraflıca düşünmelisiniz. Steam'deki diğer Erken Erişim oyunlarına, Geliştirici Forumlarına bakarak ve ayrıca Erken Erişim ile ilgili tecrübelerini anlatan aşağıdaki geliştiricileri dinleyerek ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz:

Ocak 2014'teki Steam Geliştirici Günleri'nde dört geliştirici, Erken Erişim'den ne öğrendiklerini, Erken Erişim'in geliştirme aşamasına ve satışlarına nasıl etki ettiğini ve Erken Erişim'in neden mantıklı olduğunu bizimle paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Konuşmacılar: Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment), Mark Morris (Introversion)

Kurallar

1. Ürününüzün Erken Erişim'de olduğunu ve mevcut durumunu Erken Erişimdeki oyununuz için Steam anahtarı dağıttığınız üçüncü taraf internet sitelerinde belirtmeniz gerekmektedir. Müşterilerin Erken Erişim ürünlerini satın alırken ne olarak satın aldıklarını anlamaları için oldukça çok çalışıyoruz, aynı beklentiyi Steam anahtarlarının dağıtıldığı yerler için de taşıyoruz. Erken Erişim ürününüz için Steam anahtarlarını sattığınız tüm sitelerde, ürünlerin Erken Erişim'de ve hangi aşamada olduğunu belirtmenin yanı sıra Steam Erken Erişim SSS bağlantısını da eklemenizi talep ediyoruz. Ayrıca, Erken Erişim soru cevap bölümünün bir kopyasını da eklemeniz gerekmektedir. Daha ayrıntlı bilgiyi Markalaşma Önerileri belgelendirmesini okuyabilirsiniz.

2. Gelecekteki etkinlikler için sözler vermeyin. Örneğin; oyunun tamamlanacağını, ne zaman tamamlanacağını veya gelecekteki planlanan eklemelerin kesinlikle olacağını bilmenizin hiçbir yolu yoktur. Müşterilerinize oyununuzun geleceği hakkında iddiada bulunmayın. Müşterilerin oyunu gelecekte gerçekleştirebileceğiniz veya gerçekleştiremeyeceğiniz sözleriniz için değil mevcut durumunda satın alması gerekir.

3. Steam Erken Erişim ürünlerinin Steam'deki müşterilere erişilebilir olması gerekir. Eğer Steam, Erken Erişim oyununuzu etkinleştirirse Erken Erişim oyununu Steam mağazasında satışa sunmanızı bekleriz. Steam'de satışa sunmadan önce başka bir yerde satışa sunmayın.

4. Steam müşterilerine fahiş fiyat sunmayın. Erken Erişim fiyatı oyunun diğer servis ve internet sitelerinde sunulan fiyattan daha fazla olmamalıdır. Lütfen Steam'deki müşterilerinize özen gösterin.

5. Oyununuz hakkında konuşurken beklentilerinizi doğru bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. Topluluğunuza karşı şeffaf olun. Mesela Erken Erişim güncellemesinin oyunun kayıt dosyalarını etkileyeceğini biliyorsanız bunu müşterilerinize doğrudan iletiğinize emin olun. Steam anahtarlarınızı sattığınız her yerde de bunu dile getirin.

6. Oynanabilir durumda olmadığında Erken Erişim'de yayınlamayın. Eğer teknik bir demonuz varsa ve çok fazla oynanış sunmuyorsanız oyununuzu Erken Erişim'de yayınlamak için muhtemelen daha erkendir. Eğer bir konsepti test etmeye çalışıyorsanız ve oyuncuların oyunda eğlenceli şeyler yapmak için neler yapacağını henüz kavrayamadıysanız muhtemelen daha erkendir. Erken Erişim'de yayınlamadan önce oyununuzun anahtarlarını küçük ve odaklanmış bir hayran kitlesine vererek başlamak isteyebilirsiniz. En azından, oyunu gösteren bir tanıtım videosuna ihtiyacınız olacaktır. Oyunu etkileyecek geri bildirim isteseniz bile müşteriler bilinçli geri bildirim ve öneriler sunması için bir şeylere ihtiyaç duyacaktır.

7. Eğer geliştirmesini tamamlamadıysanız Erken Erişim'de yayınlamayın.Eğer oynanışınızı tamamen belirlediyseniz ve sadece nihai hata testini yapmak istiyorsanız Erken Erişim sizin için uygun değildir. Muhtemelen hayranlarınıza anahtar göndermek ve içeriden bir oynanış testi yapmak isteyeceksiniz. Erken Erişim, oyuncuların oyunun en son hâline etki edebileceği bir özellik olarak tasarlanmıştır.

Erken Erişim Soru/Cevap

Aşağıda, Erken Erişim formunu doldurmak için tavsiye edilen birkaç yönerge bulunmaktadır. Ürününüzü en iyi tanıyan sizsinizdir bu yüzden aşağıdaki yanıtları bir rehber olarak kullanın. Her şeyden çok, müşterilerle karşı ayrıntılı ve şeffaf olmaya çalışmalısınız. Bu, planlarınız hakkında konuşmak, genel beklentileri belirlemek ve son sürümü yayınlamaya çalışırken çalışırken topluluğunuzla sohbet başlatmak için bir fırsattır. Ayrıca beğendiğiniz ürün veya geliştiricilerden ilham almanıza yardımcı olabilir.

Neden Erken Erişim?
Hedefleriniz nedir? Mağaza sayfanızı oluşturmadan önce bu sorunun cevabını alacağınızı umuyoruz. Erken Erişim kısa mesafeli bir koşu değil maratondur. Ürününüz üzerinde çalışmaya, geri bildirim almaya ve projenizi tamamlanmaya kadar devam etmeye kararlı olduğunuzdan emin olun.

Bu oyun ne kadar süre için Erken Erişim'de olacak?

Mümkün olduğunca açık olun. Eğer hedeflediğiniz bir tarih yoksa bunu nedeniyle belirtin.

Erken Erişim sürümünün tam sürümden ne kadar farklı olması planlanıyor?
Hedeflerinizin ne olduğunu dikkatlice düşünün. "Tam sürüm" her bir ürün için farklılık arz etmektedir ve bu sadece sizin karar verebileceğiniz bir şeydir. Gelecekte eklemeyi düşündüğünüz şeyler hakkında veya toplamayı umduğunuz veri hakkında net olun. Sonrasında fikrinizi değiştirdiğinizde endişeye kapılmayın. Bu özelliğin amacı da budur! Eğer topluluğunuza karşı şeffaf olur ve onları dinlerseniz iyi bir pozisyonda olursunuz.

Erken Erişim sürümünün şu anki durumu nedir?
Bir müşteri günümüzde ne satın alabilir veya kullanabilir? Modlar, özellikler, seviyeler ve benzeri şeyler açısından net olun. Bu bölümü birkaç haftada veya ayda bir ilerlemenizin durumuna göre güncelleyebilirsiniz.

Erken Erişim sırasında ve sonrasında oyunun fiyatı değişecek mi?
Ürününüzün tam sürümünü nasıl fiyatlandırılacağına dair bir kural veya resmî tavsiye edilen bir yöntem bulunmamaktadır. Başarılı birçok geliştirici fiyatı yükseltmişken birçoğu da düşürmüştür. Genel olarak bir Erken Erişim müşterisinin bakış açısından düşünmeye çalışın. Vereceğiniz karar hakkında ne düşüneceklerdir. Erkenden size destek olanları ödüllendirmeyi ve onlara zaman ve emeğin değdiğini hissettirmeyi amaçlamalısınız. Bu, muhakkak Erken Erişim fiyatınızın son sürümünüzde düşük olacağı anlamına gelmez; ancak Erken Erişim topluluğunuza değerli olduklarını hissettirin.

Topluluğu, geliştirme sürecine nasıl dahil etmeyi düşünüyorsunuz?
Topluluk, Erken Erişim sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılarınızla nasıl irtibat kuracaksınız? Bir forum üzerinden mi? İnternet sitenizden mi? Ne sıklıkla? Bu, kullanıcılarınıza ürününüzü nasıl şekillendireceğinizi anlatmak için bir şanstır.

Erken Erişim'i Etkinleştirmek

Aşağıdaki adımlar oyununuz yayınlanmadan önce atılması gerek öncelikli adımlardır. Eğer yayınladığınız bir oyunda geriye dönüp Erken Erişim'i etkinleştirmek isterseniz Valve ile irtibat kurun.

Ürününüzde Erken Erişim'i etkinleştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Ürününüzün mağaza sayfası yapılandırma bölümündeki "Erken Erişim" sekmesi altındaki "Erken Erişim" kutucuğunu işaretleyin.
 2. Erken Erişim Soru ve Cevap bölümünü doldurun. Soru ve Cevap hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.
Mağaza sayfanız ve Soru ve Cevap bölümünü tamamladığınızda ve Valve tarafından incelendiğinde ürününüzü Erken Erişim olarak yayınlayabilirsiniz. Ürününüzü yayınlama hakkında ayrıntılı bilgi için Yayınlama Süreci belgelendirmesine bakabilirsiniz.
Not: Eğer ürününüz için bir Pek Yakında sayfası yayımladıysanız Erken Erişim'i etkinleştirmek için Valve ile irtibat kurmanız gerekecektir. Mağaza sayfanızın yayınlanmadan önce incelenlemesi gerekecektir.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Erken Erişim Fiyatlandırması

Fiyatlandırma kararları, oyununuzun doğasına ve ne tür davranışı teşvik etmek isteğinize bağlıdır. Çoğu geliştirici tam sürüm fiyatından daha düşük fiyatla başlamayı seçmiştir. Bu, daha fazla içerik eklenip oyun daha göz alıcı hâle geldiğinde, fiyatın zamanla artacağı niyetiyle, o sırada sağlanan içerik için adil bir fiyat oluşturur.

Aksi durumda ise bazı geliştiriciler, Erken Erişim fiyatını tam sürüm fiyatından daha yüksek bir değere ayarlamayı seçerek gönül vermiş daha az sayıda hayran grubuna ulaşabiliyordu.

Fiyatı artırdıktan sonra 30 gün içinde bir indirim gerçekleştiremeyeceğinizi aklınızda bulundurun. Bu durum ürününüzün Erken Erişim'den tam sürüme geçişindeki çıkış indiriminde de geçerlidir. Eğer ürününüzün temel fiyatını bu geçişten itibaren 30 gün içinde artırdıysanız, çıkış indirimi yapamayacaksınız.

Ayrıntılı bilgi için lütfen Erken Erişim Fiyatlandırması SSS'sine göz atın.
Fiyatlandırma kararlarınızda, özellikle gelecekte bir artışa gidecekseniz, topluluğunuza karşı şeffaf olmanız oldukça önemlidir. Erken Erişim sırasında kalıcı bir indirim yapamazsınız. Erken Erişim'deki ürününüzü daha düşük fiyatla fiyatlandırmak isterseniz, daha düşük bir taban fiyat belirlemelisiniz.

Erken Erişim'den "Yayınlandı" Aşamasına Geçiş

Eğer ürününüzün "özelliklerinin tamamlandığını" düşünüyorsanız ve artık önemli bir değişikliğe gitmeyecekseniz ürününüzü Erken Erişim'den çıkartıp "Yayınlandı" olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, özellik eklemeyi veya ürününüzü güncellemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Ürününüze içerik eklemeye veya var olan hatalarını gidermeye devam etmelisiniz.
Not: Eğer ürününüz artık Erken Erişim olarak işaretli değilse müşterileriniz ürününüzün kararlı çalışmasını ve tam bir deneyim sunmasını bekleyecektir.

Ürününüzü Erken Erişim kategorisinden çıkartmaya hazırsanız aşağıdaki adımları takip edin:


 1. Ürününüzün veya yazılımınızın güncellenmiş derlemesini yükleyin veya yayınlayın.
 2. Ürününüzün açılış sayfasının üst tarafındaki "Yayınlanma Seçeneklerini Görüntüle" seçeneğine tıklayın ve oyununuzu tam haliye yayınlayın. "Yayınla" butonuna basmak ürününüzün çıkış tarihini güncelleştirecek, mağaza sayfanızdan Steam Erken Erişim ibaresini kaldıracak ve tanımladığınız indirimleri uygulayacaktır.
 3. Topluluk Merkezi'nizde müşterilere oyununuzun Erken Erişim'den çıktığını bildiren bir duyuru yayımlamanızı tavsiye ediyoruz.

Erken Erişim Pazarlaması ve Görünürlüğü

Birçok açıdan Erken Erişim ürünleri "tam sürüm" ürünlerle aynı şekilde değerlendirilir. İndirimler yapabilir, promosyonlarda yer alabilir ve diğer müşterilere doğal yollarla önerilebilirsiniz. Ancak tam sürümde yayınlanana kadar tam yayınlanma görünürlüğünü kazanamayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için Steam'de görünürlük belgelendirmesine göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

 • S: Erken Erişim oyunum Pek Yakında olarak listelenebilir mi?
  C: Evet, ürününüz zaten erişilebilir değilse listelenecektir. Erken Erişim ürününüz satın alınabilir olduğunda ürününüzün hem Erken Erişim'de olması hem de pek yakında yayınlanacak olması mümkün değildir. Eğer Erken Erişim'den yakın bir gelecekte çıkmak istediğinizi bildirmek istiyorsanız bunu Erken Erişim Soru ve Cevap kısmını kullanarak yapın.

 • S: Erken Erişim'den çıktıktan sonra ürünüm fiyatını artırabilir miyim?
  C: Evet, ürününüzün fiyatını artıracaksanız bir indirim yapmadan veya fiyatı tekrar değiştirmeden 30 gün beklemeniz gerekecektir.

 • S: Oyunumu tamamlamazsam ne olur?
  C: Bazen işler planladığınız gibi gitmez ve oyununuzun geliştirmesini bırakmanız gerekebilir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse sonraki adımları anlamak için Valve ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bize ulaşmadan önce, oyunu satıştan kaldırmanın doğru bir seçim olup olmadığını dikkatlice düşünün. Olumsuz geri bildirimden ötürü duygusal bir karar mı veriyorsunuz yoksa oyunu emekliye ayırmak gerekli bir eylem mi? Müşterilerimizle olan ilişkilerimizi oldukça ciddiye aldığımız için eğer bir oyunun geliştirilmesini iptal etmek istiyor veya mağazadan emekliye ayırmak istiyorsanız, oyunu daha sonra tekrar yayınlamayacağız ve bu ürünü satın almış kullanıcılara iadede bulunabiliriz. Müşterilere adil davranmak bizim için en önemli husustur. Bir Ürünü Steam'den Kaldırmak makalesini okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 • S: Erken Erişim ürünüm nasıl pazarlanacak? Erken erişim ürünleri mağazada görünüyor mu?
  C: Erken Erişim ürünleri indirim yapabilir, promosyonlarda öne çıkabilir ve kullanıcılar tarafından doğal yollarla tavsiye edilebilir. Erken Erişim ürünleri v1.0 yayınlanma sürümüyle aynı görünürlüğe sahip değildir. Ayrıntılı bilgi için Steam'de Görünürlük makalesine göz atın.