Steamworks Belgeleri
Erken Erişim

Genel Bakış

Erken Erişim Nedir?

Steam Erken Erişim, oyununuzu Steam'de hâlâ geliştirme aşamasındayken satabilmenizi sağlar ve müşterilerinize oyununuzun henüz "bitmemiş" olduğuna dair bilgi verir. Erken Erişim, alfa veya beta sürümlerinde oynanabilir durumda olan, mevcut oynanabilir derlemesinin değerini karşılayan ve tam çıkış için geliştirmeye devam etmeyi planladığınız oyunlar içindir.

Bir oyunu Erken Erişim'de yayınlamak müşterilerin içerik hakkında bakış açılarını anlamanıza ve "tam" sürümünden önce onlarla planlarınızı ve hedeflerinizi paylaşmanız için yardımcı olmaktadır.

Erken Erişim Ne Değildir

Erken Erişim, ürününüzü kitlesel fonlamayla geliştirmenin bir yöntemi değildir.
Erken Erişim'i sadece geliştirme finansmanı için kullanmamalısınız. Eğer oyununuzu tamamlamak için belirli miktarda satış yapmayı düşünüyorsanız, satış hedefinize ulaşamamanın sizin ve ekibiniz açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını dikkatle düşünmeniz gerekmektedir. Hiçbir satış olmasa da geliştirmeye niyetli misiniz? Diğer yatırım kaynaklarını da araştırmaya açık mısınız?

Erken Erişim bir ön sipariş değildir.
Erken Erişim, ön siparişin farklı bir biçimi olarak değil, oyununuzu Steam kullanıcılarına sunmanız ve oyununuzu geliştirmeyi tamamlarken Steam kullanıcılarından geri bildirim toplamanız için tasarlanmıştır.

Erken Erişim ürünleri satın alındığı sırada müşterilere mutlaka oynanabilir bir oyun veya kullanılabilir bir yazılım sunarken; ön sipariş oyunları ileri bir tarihte yayınlanmak içindir. Daha ayrıntılı bilgiyi Steam'de Ön Sipariş belgesinden edinebilirsiniz.

Erken Erişim Benim İçin Uygun Mudur?

Erken Erişim oyununuzu resmî olarak yayınlanmadan önce topluluğa sunarak onlarla birlikte geliştirmeniz için oluşturulmuştur. Oyununuza uygun olup olmadığını etraflıca düşünmelisiniz. Steam'deki diğer Erken Erişim oyunlarına, Geliştirici Forumlarına bakarak ve ayrıca Erken Erişim ile ilgili tecrübelerini anlatan aşağıdaki geliştiricileri dinleyerek ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz:

Ocak 2014'teki Steam Geliştirici Günleri'nde dört geliştirici, Erken Erişim'den ne öğrendiklerini, Erken Erişim'in geliştirme aşamasına ve satışlarına nasıl etki ettiğini ve Erken Erişim'in neden mantıklı olduğunu bizimle paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Konuşmacılar: Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment), Mark Morris (Introversion)

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Kurallar

1. Ürününüzün Erken Erişim'de olduğunu ve mevcut durumunu Erken Erişimdeki oyununuz için Steam anahtarı dağıttığınız üçüncü taraf internet sitelerinde belirtmeniz gerekmektedir. Müşterilerin Erken Erişim ürünlerini satın alırken ne olarak satın aldıklarını anlamaları için oldukça çok çalışıyoruz, aynı beklentiyi Steam anahtarlarının dağıtıldığı yerler için de taşıyoruz. Erken Erişim ürününüz için Steam anahtarlarını sattığınız tüm sitelerde, ürünlerin Erken Erişim'de ve hangi aşamada olduğunu belirtmenin yanı sıra Steam Erken Erişim SSS bağlantısını da eklemenizi talep ediyoruz. Ayrıca, Erken Erişim soru cevap bölümünün bir kopyasını da eklemeniz gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgiyi Steam Markalaştırma Yönergeleri belgesinde okuyabilirsiniz.

2. Gelecekteki etkinlikler için sözler vermeyin. Örneğin; oyunun tamamlanacağını, ne zaman tamamlanacağını veya gelecekteki planlanan eklemelerin kesinlikle olacağını bilmenizin hiçbir yolu yoktur. Müşterilerinizden oyununuzun gelecekteki hâline güvenmelerini istemeyin. Müşterilerin oyunu gelecekte gerçekleştirebileceğiniz veya gerçekleştiremeyeceğiniz sözleriniz için değil mevcut durumunda satın alması gerekir.

3. Steam Erken Erişim ürünlerinin Steam'deki müşterilere erişilebilir olması gerekir. Eğer Steam, Erken Erişim oyununuzu etkinleştirirse Erken Erişim oyununu Steam mağazasında satışa sunmanızı bekleriz. Başka yerlerde sunduğunuz indirimi Steam'de daha geç sunmayın.

4. Steam müşterilerine fahiş fiyat sunmayın. Erken Erişim fiyatı oyunun diğer servis ve internet sitelerinde sunulan fiyattan daha fazla olmamalıdır. Lütfen Steam'deki müşterilerinize özen gösterin.

5. Oyununuz hakkında konuşurken beklentilerinizi doğru bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. Topluluğunuza karşı şeffaf olun. Mesela Erken Erişim güncellemesinin oyunun kayıt dosyalarını etkileyeceğini biliyorsanız bunu mutlaka müşterilerinize önceden bildirin. Steam anahtarlarınızı sattığınız her yerde de bunu dile getirin.

6. Oynanabilir durumda olmadığında Erken Erişim'de yayınlamayın. Eğer teknik bir demonuz varsa ve çok fazla oynanış sunmuyorsanız oyununuzu Erken Erişim'de yayınlamak için muhtemelen daha erkendir. Eğer bir konsepti test etmeye çalışıyorsanız ve oyuncuların oyunda eğlenceli şeyler yapmak için neler yapacağını henüz kavrayamadıysanız muhtemelen daha erkendir. Erken Erişim'de yayınlamadan önce oyununuzun anahtarlarını küçük ve odaklanmış bir hayran kitlesine vererek başlamak isteyebilirsiniz. En azından, oyunu gösteren bir tanıtım videosuna ihtiyacınız olacaktır. Oyunu etkileyecek geri bildirim isteseniz bile müşteriler bilinçli geri bildirim ve öneriler sunması için bir şeylere ihtiyaç duyacaktır.

7. Eğer geliştirmesini tamamlamadıysanız Erken Erişim'de yayınlamayın. Eğer oynanışınızı tamamen belirlediyseniz ve sadece nihai hata testini yapmak istiyorsanız Erken Erişim sizin için uygun değildir. Muhtemelen hayranlarınıza anahtar göndermek ve içeriden bir oynanış testi yapmak isteyeceksiniz. Erken Erişim, oyuncuların oyunun en son hâline etki edebileceği bir özellik olarak tasarlanmıştır.

Erken Erişim Soru/Cevap

Aşağıda, Erken Erişim formunu doldurmak için tavsiye edilen birkaç yönerge bulunmaktadır. Ürününüzü en iyi tanıyan sizsinizdir bu yüzden aşağıdaki yanıtları bir rehber olarak kullanın. Her şeyden çok, müşterilerle karşı ayrıntılı ve şeffaf olmaya çalışmalısınız. Bu, planlarınız hakkında konuşmak, genel beklentileri belirlemek ve son sürümü yayınlamaya çalışırken topluluğunuzla sohbet başlatmak için bir fırsattır. Ayrıca beğendiğiniz ürün veya geliştiricilerden ilham almanıza yardımcı olabilir.

Neden Erken Erişim?
Hedefleriniz nedir? Mağaza sayfanızı oluşturmadan önce bu sorunun cevabını alacağınızı umuyoruz. Erken Erişim kısa mesafeli bir koşu değil maratondur. Ürününüz üzerinde çalışmaya, geri bildirim almaya ve projenizi tamamlanmaya kadar devam etmeye kararlı olduğunuzdan emin olun.

Bu oyun ne kadar süre için Erken Erişim'de olacak?

Mümkün olduğunca açık olun. Eğer hedeflediğiniz bir tarih yoksa bunu nedeniyle belirtin.

Erken Erişim sürümünün tam sürümden ne kadar farklı olması planlanıyor?
Hedeflerinizin ne olduğunu dikkatlice düşünün. "Tam sürüm" her bir ürün için farklılık arz etmektedir ve bu sadece sizin karar verebileceğiniz bir şeydir. Gelecekte eklemeyi düşündüğünüz şeyler hakkında veya toplamayı umduğunuz veri hakkında net olun. Sonrasında fikrinizi değiştirdiğinizde endişeye kapılmayın. Bu özelliğin amacı da budur! Eğer topluluğunuza karşı şeffaf olur ve onları dinlerseniz iyi bir pozisyonda olursunuz.

Erken Erişim sürümünün şu anki durumu nedir?
Bir müşteri günümüzde ne satın alabilir veya kullanabilir? Modlar, özellikler, seviyeler ve benzeri şeyler açısından net olun. Bu bölümü birkaç haftada veya ayda bir ilerlemenizin durumuna göre güncelleyebilirsiniz.

Erken Erişim sırasında ve sonrasında oyunun fiyatı değişecek mi?
Ürününüzün tam sürümünü nasıl fiyatlandırılacağına dair bir kural veya resmî tavsiye edilen bir yöntem bulunmamaktadır. Başarılı birçok geliştirici fiyatı yükseltmişken birçoğu da düşürmüştür. Genel olarak bir Erken Erişim müşterisinin bakış açısından düşünmeye çalışın. Vereceğiniz karar hakkında ne düşüneceklerdir. Erkenden size destek olanları ödüllendirmeyi ve onlara zaman ve emeğin değdiğini hissettirmeyi amaçlamalısınız. Bu, muhakkak Erken Erişim fiyatınızın son sürümünüzde düşük olacağı anlamına gelmez; ancak Erken Erişim topluluğunuza değerli olduklarını hissettirin.

Topluluğu, geliştirme sürecine nasıl dahil etmeyi düşünüyorsunuz?
Topluluk, Erken Erişim sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılarınızla nasıl irtibat kuracaksınız? Bir forum üzerinden mi? İnternet sitenizden mi? Ne sıklıkla? Bu, kullanıcılarınıza ürününüzü nasıl şekillendireceğinizi anlatmak için bir şanstır.

Erken Erişim'i Etkinleştirmek

Bu adımlar oyununuz piyasaya çıkmadan önce atılmalıdır.

Ürününüzde Erken Erişim'i etkinleştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:
 1. Ürününüzün mağaza sayfası yapılandırma bölümündeki "Erken Erişim" sekmesi altındaki "Erken Erişim" kutucuğunu işaretleyin.
 2. Erken Erişim Soru ve Cevap bölümünü doldurun. Soru ve Cevap hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Mağaza sayfanız ve Soru ve Cevap bölümünü tamamladığınızda ve Valve tarafından incelendiğinde ürününüzü Erken Erişim olarak yayınlayabilirsiniz. Ürününüzü yayınlama hakkında ayrıntılı bilgi için Yayınlama Süreci belgesine bakabilirsiniz.
Not: Eğer ürününüz için bir Pek Yakında sayfası yayımladıysanız Erken Erişim'i etkinleştirmek için Valve ile irtibat kurmanız gerekecektir. Mağaza sayfanızın yayınlanmadan önce tekrar incelenmesi gerekecektir.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Erken Erişim Mağaza Sayfanızın Yönetimi

Her ne kadar oyunların gerektiği kadar Erken Erişim'de kalması sorun olmasa da mevcut ve potansiyel oyuncuların geliştirme planlarınız hakkında güncel bilgiler alması çok önemlidir. Yani mağaza sayfanız daima aşağıdaki bilgileri yansıtmalıdır:
 1. Erken Erişim oyununuzun mevcut durumu.
 2. Ve nihai 1.0 sürümüne ilişkin en güncel planlarınız.
Erken Erişim mağaza sayfanızda sunulan bilgilerin ilgili ve güncel olduğundan emin olmak için bu sayfayı yılda en az bir kez gözden geçirmenizi öneriyoruz. Mağaza sayfanızı güncel tutabilmeniz (ki tutmalısınız da) için birkaç yol vardır:
 • Erken Erişim Soru Cevap Bölümünü Güncellemek - Oyuncuların karşılaşabileceği Erken Erişim soru ve cevaplarını güncellemek için, Steamworks'te oyununuza giriş yapın, "Mağaza Sayfasını Düzenle"ye > ardından "Erken Erişim" sekmesine tıklayın (Erken Erişim soru cevap bölümü hakkında daha fazla bilgi için yukarıya bakın). Güncellemelerinizi kaydetmeyi ve yayınlamayı unutmayın!
 • Pazarlama Materyallerinizi Güncellemek - Pazarlama materyallerinizi oyununuzun en son sürümünü yansıtacak şekilde düzenlemeniz gerekiyorsa Steamworks'te oturum açın ve "Mağaza Sayfasını Düzenle"ye tıklayın, ardından pazarlama materyallerinizi gerektiği gibi güncellemek için uygun sekmeleri seçin. Mağaza sayfanızı güncellemeyle ilgili daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz.
 • Haber Etkinliği Yayınlamak - Topluluğunuzla paylaşacağınız heyecan verici yeni bir özellik veya beklenmedik bir gecikme gibi büyük bir güncellemeniz mi var? Öyleyse, bu detayları mevcut oyuncularınızla paylaşmak için bir haber etkinliği yayınlamayı da göz önünde bulundurun.

Erken Erişim Fiyatlandırması

Fiyatlandırma kararları, oyununuzun doğasına ve ne tür davranışı teşvik etmek isteğinize bağlıdır. Çoğu geliştirici tam sürüm fiyatından daha düşük fiyatla başlamayı seçmiştir. Bu, daha fazla içerik eklenip oyun daha göz alıcı hâle geldiğinde, fiyatın zamanla artacağı niyetiyle, o sırada sağlanan içerik için adil bir fiyat oluşturur.

Aksi durumda ise bazı geliştiriciler, Erken Erişim fiyatını tam sürüm fiyatından daha yüksek bir değere ayarlamayı seçerek gönül vermiş daha az sayıda hayran grubuna ulaşabiliyordu.

Fiyatı artırdıktan sonra 30 gün içinde bir indirim gerçekleştiremeyeceğinizi aklınızda bulundurun. Bu durum ürününüzün Erken Erişim'den tam sürüme geçişindeki çıkış indiriminde de geçerlidir. Eğer ürününüzün temel fiyatını bu geçişten itibaren 30 gün içinde artırdıysanız, çıkış indirimi yapamayacaksınız.

Ayrıntılı bilgi için lütfen Erken Erişim Fiyatlandırması SSS'sine göz atın.
Fiyatlandırma kararlarınızda, özellikle gelecekte bir artışa gidecekseniz, topluluğunuza karşı şeffaf olmanız oldukça önemlidir. Erken Erişim sırasında kalıcı bir indirim yapamazsınız. Erken Erişim'deki ürününüzü daha düşük fiyatla fiyatlandırmak isterseniz, daha düşük bir taban fiyat belirlemelisiniz.

Erken Erişim'den "Yayınlandı" Aşamasına Geçiş

Eğer ürününüzün "özelliklerinin tamamlandığını" düşünüyorsanız ve artık önemli bir değişikliğe gitmeyecekseniz ürününüzü Erken Erişim'den çıkartıp "Yayınlandı" olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, özellik eklemeyi veya ürününüzü güncellemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Ürününüze içerik eklemeye veya var olan hatalarını gidermeye devam etmelisiniz.
Not: Eğer ürününüz artık Erken Erişim olarak işaretli değilse müşterileriniz ürününüzün kararlı çalışmasını ve tam bir deneyim sunmasını bekleyecektir.

Ürününüzü Erken Erişim kategorisinden çıkartmaya hazırsanız aşağıdaki adımları takip edin:
 1. Ürününüzün veya yazılımınızın güncellenmiş derlemesini yükleyin veya yayınlayın.
 2. Ürününüzün açılış sayfasının üst tarafındaki "Yayınlanma Seçeneklerini Görüntüle" seçeneğine tıklayın ve oyununuzu tam hâliyle yayınlayın. "Yayınla" butonuna basmak ürününüzün çıkış tarihini güncelleştirecek, mağaza sayfanızdan Steam Erken Erişim ibaresini kaldıracak ve tanımladığınız indirimleri uygulayacaktır.
 3. Topluluk Merkezi'nizde müşterilere oyununuzun Erken Erişim'den çıktığını bildiren bir duyuru yayımlamanızı tavsiye ediyoruz.

Erken Erişim Pazarlaması ve Görünürlüğü

Birçok açıdan Erken Erişim ürünleri "tam sürüm" ürünlerle aynı şekilde değerlendirilir. İndirimler yapabilir, promosyonlarda yer alabilir ve diğer müşterilere normal yollarla önerilebilirsiniz. Ancak tam sürümde yayınlanana kadar tam yayınlanma görünürlüğünü kazanamayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için Steam'de görünürlük belgesine göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

 • S: Henüz çıkmamış Erken Erişim oyunum "Pek Yakında" olarak listelenebilir mi?

  C: Evet, ürününüz satın alınabilir olmadığı müddetçe bu yapılabilir. Ürününüz Erken Erişim'de satışa çıktıktan sonra bu ürünü aynı zamanda "Pek Yakında" olarak ayarlayamazsınız. Yakında Erken Erişim'den çıkacağınızı söylemek istiyorsanız Erken Erişim soru cevaplarını kullanın.

 • S: Erken Erişimdeki oyunumu çıkardıktan sonra daha sonra kaldırabilir ve Pek Yakında durumuna geri döndürebilir miyim?

  C: Hayır, bu mümkün değil. Erken Erişim, geliştirilmeye devam eden ve oynanabilir durumda olan oyunlar içindir. Bir oyun derlemesini daha sonra kaldırmak üzere geçici olarak test etmeyi tercih ederseniz, Steam Playtest daha iyi bir alternatiftir.

 • S: Erken Erişim'den çıktıktan sonra fiyatı yükseltebilir miyim?

  C: Evet. Ancak fiyatınızı yükselttiğiniz takdirde, tekrar fiyat değiştirmeden veya ürünü indirime sokmadan önce 30 gün beklemeniz gerekir. Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçişinizden önce 30 gün içinde fiyatınızı yükseltirseniz çıkış indiriminiz uygulanmayacaktır.

  Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçiş yapacağınız vakitlerde ürününüzün fiyatını yükseltmek ve V1.0 sürümünü bir indirimle kutlamak istiyorsanız, aşağıdaki durumları göz önüne almak isteyebilirsiniz:
  • Fiyatınızı olduğu gibi bırakıp Erken Erişim'den V1.0 sürümüne geçerken indirim yapabilir ve ardından fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
  • Erken Erişim'den çıkarken fiyatınızı yükseltebilir ve bir indirim uygulamayabilirsiniz.
  • Erken Erişim'den çıkmadan 30 günden fazla bir süre önce fiyatınızı yükseltebilir ve ardından V1.0 sürümünde bir indirim uygulayabilirsiniz.

 • S: Erken Erişim'e çıkışım nasıl pazarlanacak? Erken Erişim oyunlarına mağazada görünürlük tanınıyor mu?

  C: Erken Erişim ürünlerinde indirimler yapabilir, promosyonlarda yer alabilir ve diğer kullanıcılara doğal yollarla önerilebilirsiniz. Erken Erişim ürünleri v1.0 çıkışlarıyla aynı görünürlüğe sahip olmaz. Ayrıntılı bilgi için Steam'de Görünürlük belgesine göz atın.

 • S: Erken Erişim ürünlerine "çıkış görünürlüğü" tanınıyor mu?

  C: Erken Erişim ürünleri, Erken Erişim bölümünde "Tüm Yeni Çıkanlar" sekmesinde görünür ve kullanıcılara, ürününüzü istek listelerine eklemişlerse bu Erken Erişim çıkışıyla ilgili bir e-posta bildirimi gönderilir. Ayrıca, Erken Erişim ürünleri kullanıcıların tercihlerine veya zevklerine göre ana sayfanın çeşitli bölümlerinde kullanıcılara tavsiye edilebilir. Oyununuz beğenildiyse Erken Erişim sayfasının "Yeni ve Popüler" kısmında ve aynı zamanda çok satıyorsa mağaza ana sayfasındaki "Çok Satanlar" listesinde ve ilgili tür ve etiket sayfalarında görünebilir.

  Ürünlerinizi tam olarak çıkardıktan sonra ilave görünürlük bölgelerinde görünmeye başlarsınız. Daha fazla bilgiye Steam'de Görünürlük makalesinde yer alan "Tam Çıkış Görünürlüğü" kısmından ulaşabilirsiniz.

 • S: Erken Erişim'den nasıl başarılı bir çıkış yapabilirim?

  C: Bunun başarılı olup olmayacağı çok büyük oranda oyununuza ve oyununuzla ilgili detaylara bağlı olduğundan, buna dair genel bir öneride bulunmak oldukça güçtür. Oyununuzun Erken Erişim'deki performansı, oyuncuların ne derece memnun kaldığı ve ne kadar bekleyen talep olduğu gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Erken Erişim deneyiminiz oldukça sorunsuz ve tatmin ediciyse bekleyen pek fazla talep olmayabilir ve bu yüzden büyük bir çıkış kampanyası yapmadan ya da çıkış esnasında oyunun kalitesini büyük ölçüde değiştirmeden, çıkış esnasındaki satış sayılarında büyük bir artış görmeyebilirsiniz; bunun yerine başarı ölçütü olarak da zaman içerisindeki istikrarlı satış sayılarını ele alabilirsiniz. Erken Erişim'den 1.0 sürümüne geçişinizi en iyi siz tahmin edebilirsiniz zira Erken Erişimi nasıl kullandığınızı en iyi bilen yine sizsiniz.

 • S: Erken Erişim'i etkinleştirmeyi unuttum, ne yapmalıyım?

  C: Ürününüz için hâlihazırda bir "Pek Yakında" sayfanız varsa "Erken Erişim"i kendiniz etkinleştirebilirsiniz. Mağaza sayfanızın yayınlanmadan önce tekrar incelenmesi gerekecektir. Oyununuz piyasaya zaten çıkarıldıysa, "Çıktı" durumundan "Erken Erişim" durumuna almanız mümkün değildir. Bir oyun erken erişimden yayınlandığında, Steam'in bu durum için farklı görünürlük, görüntü, değerlendirme seçenekleri mevcuttur. Geliştirme planlarınız hakkında detayları duyurmak isterseniz lütfen Topluluk Merkezi'ni (başa tutturulmuş bir gönderi çok faydalı olabilir) kullanın veya "Oyun Hakkında" kısmına ilgili bilgileri eklemeyi değerlendirin.

 • S: Oyunum Erken Erişim'de çıktıktan sonra 1.0 sürümü çıkışı için bir tarih belirleyebilir miyim?

  C: Tam çıkış tarihini (1.0 sürümü çıkış tarihi) girebileceğiniz bir alan yoktur. Ancak çıkış tarihinin ve varsa 1.0 sürümüyle birlikte çıkacak güncellemelere dair bilgilerin de yer aldığı bir duyuru oluşturabilirsiniz.

 • S: Erken Erişim oyunumu tamamlamazsam ne olur?

  C: Bazen işler planladığınız gibi gitmeyebilir ve 1.0 sürümünü çıkarmadan Erken Erişim oyununuzun geliştirmesini durdurmanız gerekebilir. Bu durumda, sonraki adımları konuşmak için Valve ile irtibata geçebilirsiniz. İki seçenek vardır:

  Erken Erişim oyununuz oynanabilir olmasına ve beğenilmesine rağmen oyununuzu tam 1.0 sürümünü çıkarmayı gerektirecek noktaya kadar geliştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız oyununuzu mağazada tutabiliriz. Aksi takdirde Erken Erişim'den kaldırabiliriz. Bu durumda oyununuzun mağaza sayfasındaki Erken Erişim etiketi ve Erken Erişim soru cevap kısmı kaldırılır fakat normalde bir oyunu Erken Erişim'den tam sürüme çıkartırken devreye giren çıkış görünürlüğü devreye girmez. Bu kalıcı bir değişikliktir ve bir daha oyunu Erken Erişim'e geri sokamayız. Dolayısıyla, detaylarla birlikte bizimle irtibata geçmeden önce lütfen bu seçeneği ayrıntılı bir şekilde gözden geçirin. Bu durumda, bir forum gönderisi veya haber etkinliği aracılığıyla Erken Erişim'den çıkma kararınızı topluluğunuza bildirmelisiniz.

  Alternatif olarak, Erken Erişim oyununuzu Steam'den kaldırabiliriz. Bize ulaşmadan önce, bir oyunu Steam'den kaldırma süreci hakkındaki bilgileri okumalı ve oyununuzu kaldırmanın gerçekten doğru seçim olup olmadığını dikkatlice değerlendirmelisiniz. Olumsuz geri bildirimden ötürü duygusal bir karar mı veriyorsunuz yoksa oyunu emekliye ayırmak gerekli bir eylem mi? Müşterilerimizle olan ilişkilerimizi oldukça ciddiye aldığımız için eğer bir oyunun geliştirilmesini iptal etmek istiyor veya mağazadan emekliye ayırmak istiyorsanız, oyunu daha sonra tekrar yayınlamayacağız ve bu ürünü satın almış kullanıcılara iadede bulunma teklifi sunabiliriz. Bizim için en önemli şey müşterilere adil davranmaktır.