Steamworks Belgeleri
Erken Erişim

Genel Bakış

Erken Erişim Nedir?

Steam Erken Erişim, oyununuzu Steam'de hâlâ geliştirme aşamasındayken satabilmenizi sağlar ve müşterilerinize oyununuzun henüz "bitmemiş" olduğuna dair bilgi verir. Erken Erişim, oyunların mevcut derlemelerinin alfa veya beta sürümlerinde oynanabilir olduğunu gösteren ve oyunu yayınlamak için geliştirmeye devam etmeyi planladığınız bir özelliktir.

Bir oyunu Erken Erişim'de yayınlamak müşterilerin içerik hakkında bakış açılarını anlamanıza ve "tam" sürümünden önce onlarla planlarınızı ve hedeflerinizi paylaşmanız için yardımcı olmaktadır.

Erken Erişim Ne Değildir

Erken Erişim, ürününüzü malî topluluk destekli geliştirmek için bir yöntem değildir.
Erken Erişim'i sadece geliştirme finansmanı için kullanmamalısınız. Eğer oyununuzu tamamlamak için belirli miktarda satış yapmayı düşünüyorsanız, satış hedefinize ulaşamamanın sizin ve takımınız açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını dikkatle düşünmeniz gerekmektedir. Hiçbir satış olmasa da geliştirmeye niyetli misiniz? Diğer yatırım kaynaklarını da araştırma niyetinde misiniz?

Erken Erişim bir ön sipariş değildir.
Erken Erişim, ön siparişin farklı bir biçimi olarak değil, oyununuzu Steam kullanıcılarına sunmanız ve oyununuzu tamama erdirirken Steam kullanıcılarından geri bildirim toplamanız için tasarlanmıştır.

Erken Erişim ürünleri satın alındığı sırada müşterilere mutlaka bir oynanılabilirlik veya kullanılabilir bir yazılım sunarken; ön sipariş oyunları ileri bir tarihte yayınlanmak içindir. Daha ayrıntılı bilgiyi Steam'de Ön Sipariş belgelendirmesinden edinebilirsiniz.

Erken Erişim Benim İçin Uygun Mudur?

Erken Erişim oyununuzu resmî olarak yayınlanmadan önce topluluğa sunarak onlarla birlikte geliştirmeniz için oluşturulmuştur. Oyununuza uygun olup olmadığını etraflıca düşünmelisiniz. Steam'deki diğer Erken Erişim oyunlarına, Geliştirici Forumlarına bakarak ve ayrıca Erken Erişim ile ilgili tecrübelerini anlatan aşağıdaki geliştiricileri dinleyerek ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz:

Ocak 2014'teki Steam Geliştirici Günleri'nde dört geliştirici, Erken Erişim'den ne öğrendiklerini, Erken Erişim'in geliştirme aşamasına ve satışlarına nasıl etki ettiğini ve Erken Erişim'in neden mantıklı olduğunu bizimle paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Konuşmacılar: Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment), Mark Morris (Introversion)

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Kurallar

1. Ürününüzün Erken Erişim'de olduğunu ve mevcut durumunu Erken Erişimdeki oyununuz için Steam anahtarı dağıttığınız üçüncü taraf internet sitelerinde belirtmeniz gerekmektedir. Müşterilerin Erken Erişim ürünlerini satın alırken ne olarak satın aldıklarını anlamaları için oldukça çok çalışıyoruz, aynı beklentiyi Steam anahtarlarının dağıtıldığı yerler için de taşıyoruz. Erken Erişim ürününüz için Steam anahtarlarını sattığınız tüm sitelerde, ürünlerin Erken Erişim'de ve hangi aşamada olduğunu belirtmenin yanı sıra Steam Erken Erişim SSS bağlantısını da eklemenizi talep ediyoruz. Ayrıca, Erken Erişim soru cevap bölümünün bir kopyasını da eklemeniz gerekmektedir. Daha ayrıntlı bilgiyi Markalaşma Önerileri belgelendirmesini okuyabilirsiniz.

2. Gelecekteki etkinlikler için sözler vermeyin. Örneğin; oyunun tamamlanacağını, ne zaman tamamlanacağını veya gelecekteki planlanan eklemelerin kesinlikle olacağını bilmenizin hiçbir yolu yoktur. Do not ask your customers to bet on the future of your game. Müşterilerin oyunu gelecekte gerçekleştirebileceğiniz veya gerçekleştiremeyeceğiniz sözleriniz için değil mevcut durumunda satın alması gerekir.

3. Steam Erken Erişim ürünlerinin Steam'deki müşterilere erişilebilir olması gerekir. Eğer Steam, Erken Erişim oyununuzu etkinleştirirse Erken Erişim oyununu Steam mağazasında satışa sunmanızı bekleriz. Do not offer it for sale on Steam any later than you offer it anywhere else.

4. Steam müşterilerine fahiş fiyat sunmayın. Erken Erişim fiyatı oyunun diğer servis ve internet sitelerinde sunulan fiyattan daha fazla olmamalıdır. Lütfen Steam'deki müşterilerinize özen gösterin.

5. Oyununuz hakkında konuşurken beklentilerinizi doğru bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. Topluluğunuza karşı şeffaf olun. For example, if you know your updates during Early Access will break save files, make sure you tell players up front. Steam anahtarlarınızı sattığınız her yerde de bunu dile getirin.

6. Oynanabilir durumda olmadığında Erken Erişim'de yayınlamayın. Eğer teknik bir demonuz varsa ve çok fazla oynanış sunmuyorsanız oyununuzu Erken Erişim'de yayınlamak için muhtemelen daha erkendir. Eğer bir konsepti test etmeye çalışıyorsanız ve oyuncuların oyunda eğlenceli şeyler yapmak için neler yapacağını henüz kavrayamadıysanız muhtemelen daha erkendir. Erken Erişim'de yayınlamadan önce oyununuzun anahtarlarını küçük ve odaklanmış bir hayran kitlesine vererek başlamak isteyebilirsiniz. En azından, oyunu gösteren bir tanıtım videosuna ihtiyacınız olacaktır. Oyunu etkileyecek geri bildirim isteseniz bile müşteriler bilinçli geri bildirim ve öneriler sunması için bir şeylere ihtiyaç duyacaktır.

7. Eğer geliştirmesini tamamlamadıysanız Erken Erişim'de yayınlamayın.Eğer oynanışınızı tamamen belirlediyseniz ve sadece nihai hata testini yapmak istiyorsanız Erken Erişim sizin için uygun değildir. Muhtemelen hayranlarınıza anahtar göndermek ve içeriden bir oynanış testi yapmak isteyeceksiniz. Erken Erişim, oyuncuların oyunun en son hâline etki edebileceği bir özellik olarak tasarlanmıştır.

Erken Erişim Soru/Cevap

Aşağıda, Erken Erişim formunu doldurmak için tavsiye edilen birkaç yönerge bulunmaktadır. Ürününüzü en iyi tanıyan sizsinizdir bu yüzden aşağıdaki yanıtları bir rehber olarak kullanın. Her şeyden çok, müşterilerle karşı ayrıntılı ve şeffaf olmaya çalışmalısınız. This is your opportunity to talk about your plans, set overall expectations, and start the conversation with your community as you work towards a final release. Ayrıca beğendiğiniz ürün veya geliştiricilerden ilham almanıza yardımcı olabilir.

Neden Erken Erişim?
Hedefleriniz nedir? Mağaza sayfanızı oluşturmadan önce bu sorunun cevabını alacağınızı umuyoruz. Erken Erişim kısa mesafeli bir koşu değil maratondur. Ürününüz üzerinde çalışmaya, geri bildirim almaya ve projenizi tamamlanmaya kadar devam etmeye kararlı olduğunuzdan emin olun.

Bu oyun ne kadar süre için Erken Erişim'de olacak?

Mümkün olduğunca açık olun. Eğer hedeflediğiniz bir tarih yoksa bunu nedeniyle belirtin.

Erken Erişim sürümünün tam sürümden ne kadar farklı olması planlanıyor?
Hedeflerinizin ne olduğunu dikkatlice düşünün. "Tam sürüm" her bir ürün için farklılık arz etmektedir ve bu sadece sizin karar verebileceğiniz bir şeydir. Gelecekte eklemeyi düşündüğünüz şeyler hakkında veya toplamayı umduğunuz veri hakkında net olun. Sonrasında fikrinizi değiştirdiğinizde endişeye kapılmayın. Bu özelliğin amacı da budur! Eğer topluluğunuza karşı şeffaf olur ve onları dinlerseniz iyi bir pozisyonda olursunuz.

Erken Erişim sürümünün şu anki durumu nedir?
Bir müşteri günümüzde ne satın alabilir veya kullanabilir? Modlar, özellikler, seviyeler ve benzeri şeyler açısından net olun. Bu bölümü birkaç haftada veya ayda bir ilerlemenizin durumuna göre güncelleyebilirsiniz.

Erken Erişim sırasında ve sonrasında oyunun fiyatı değişecek mi?
Ürününüzün tam sürümünü nasıl fiyatlandırılacağına dair bir kural veya resmî tavsiye edilen bir yöntem bulunmamaktadır. Başarılı birçok geliştirici fiyatı yükseltmişken birçoğu da düşürmüştür. Genel olarak bir Erken Erişim müşterisinin bakış açısından düşünmeye çalışın. Vereceğiniz karar hakkında ne düşüneceklerdir. Erkenden size destek olanları ödüllendirmeyi ve onlara zaman ve emeğin değdiğini hissettirmeyi amaçlamalısınız. Bu, muhakkak Erken Erişim fiyatınızın son sürümünüzde düşük olacağı anlamına gelmez; ancak Erken Erişim topluluğunuza değerli olduklarını hissettirin.

Topluluğu, geliştirme sürecine nasıl dahil etmeyi düşünüyorsunuz?
Topluluk, Erken Erişim sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılarınızla nasıl irtibat kuracaksınız? Bir forum üzerinden mi? İnternet sitenizden mi? Ne sıklıkla? Bu, kullanıcılarınıza ürününüzü nasıl şekillendireceğinizi anlatmak için bir şanstır.

Erken Erişim'i Etkinleştirmek

Bu adımlar oyununuz piyasaya çıkmadan önce atılmalıdır.

Ürününüzde Erken Erişim'i etkinleştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Ürününüzün mağaza sayfası yapılandırma bölümündeki "Erken Erişim" sekmesi altındaki "Erken Erişim" kutucuğunu işaretleyin.
 2. Erken Erişim Soru ve Cevap bölümünü doldurun. Soru ve Cevap hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.
Mağaza sayfanız ve Soru ve Cevap bölümünü tamamladığınızda ve Valve tarafından incelendiğinde ürününüzü Erken Erişim olarak yayınlayabilirsiniz. Ürününüzü yayınlama hakkında ayrıntılı bilgi için Yayınlama Süreci belgelendirmesine bakabilirsiniz.
Not: Eğer ürününüz için bir Pek Yakında sayfası yayımladıysanız Erken Erişim'i etkinleştirmek için Valve ile irtibat kurmanız gerekecektir. Mağaza sayfanızın yayınlanmadan önce incelenlemesi gerekecektir.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Erken Erişim Fiyatlandırması

Fiyatlandırma kararları, oyununuzun doğasına ve ne tür davranışı teşvik etmek isteğinize bağlıdır. Çoğu geliştirici tam sürüm fiyatından daha düşük fiyatla başlamayı seçmiştir. Bu, daha fazla içerik eklenip oyun daha göz alıcı hâle geldiğinde, fiyatın zamanla artacağı niyetiyle, o sırada sağlanan içerik için adil bir fiyat oluşturur.

Aksi durumda ise bazı geliştiriciler, Erken Erişim fiyatını tam sürüm fiyatından daha yüksek bir değere ayarlamayı seçerek gönül vermiş daha az sayıda hayran grubuna ulaşabiliyordu.

Fiyatı artırdıktan sonra 30 gün içinde bir indirim gerçekleştiremeyeceğinizi aklınızda bulundurun. Bu durum ürününüzün Erken Erişim'den tam sürüme geçişindeki çıkış indiriminde de geçerlidir. Eğer ürününüzün temel fiyatını bu geçişten itibaren 30 gün içinde artırdıysanız, çıkış indirimi yapamayacaksınız.

Ayrıntılı bilgi için lütfen Erken Erişim Fiyatlandırması SSS'sine göz atın.
Fiyatlandırma kararlarınızda, özellikle gelecekte bir artışa gidecekseniz, topluluğunuza karşı şeffaf olmanız oldukça önemlidir. Erken Erişim sırasında kalıcı bir indirim yapamazsınız. Erken Erişim'deki ürününüzü daha düşük fiyatla fiyatlandırmak isterseniz, daha düşük bir taban fiyat belirlemelisiniz.

Erken Erişim'den "Yayınlandı" Aşamasına Geçiş

Eğer ürününüzün "özelliklerinin tamamlandığını" düşünüyorsanız ve artık önemli bir değişikliğe gitmeyecekseniz ürününüzü Erken Erişim'den çıkartıp "Yayınlandı" olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, özellik eklemeyi veya ürününüzü güncellemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Ürününüze içerik eklemeye veya var olan hatalarını gidermeye devam etmelisiniz.
Not: Eğer ürününüz artık Erken Erişim olarak işaretli değilse müşterileriniz ürününüzün kararlı çalışmasını ve tam bir deneyim sunmasını bekleyecektir.

Ürününüzü Erken Erişim kategorisinden çıkartmaya hazırsanız aşağıdaki adımları takip edin:


 1. Ürününüzün veya yazılımınızın güncellenmiş derlemesini yükleyin veya yayınlayın.
 2. Ürününüzün açılış sayfasının üst tarafındaki "Yayınlanma Seçeneklerini Görüntüle" seçeneğine tıklayın ve oyununuzu tam haliye yayınlayın. "Yayınla" butonuna basmak ürününüzün çıkış tarihini güncelleştirecek, mağaza sayfanızdan Steam Erken Erişim ibaresini kaldıracak ve tanımladığınız indirimleri uygulayacaktır.
 3. Topluluk Merkezi'nizde müşterilere oyununuzun Erken Erişim'den çıktığını bildiren bir duyuru yayımlamanızı tavsiye ediyoruz.

Erken Erişim Pazarlaması ve Görünürlüğü

Birçok açıdan Erken Erişim ürünleri "tam sürüm" ürünlerle aynı şekilde değerlendirilir. İndirimler yapabilir, promosyonlarda yer alabilir ve diğer müşterilere doğal yollarla önerilebilirsiniz. Ancak tam sürümde yayınlanana kadar tam yayınlanma görünürlüğünü kazanamayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için Steam'de görünürlük belgelendirmesine göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Q: Can my Early Access Game be listed as Coming Soon?

  A: Yes, as long as your product isn't already available for purchase. Once you have an Early Access title up for purchase, there is no notion of a product as being available to purchase in Early Access and coming soon at the same time. If you want to communicate that you will be leaving Early Access soon, use the Early Access Q&A.

 • Q: Is it okay to raise my price after leaving Early Access?

  A: Yes, though if you raise your price, you must wait at least 30 days before changing your price again or running a discount. If you increase your price within 30 days of your transition from Early Access to fully released, your launch discount will not apply.

  Eğer Erken Erişim'den tam sürüme geçiş yapacağınız vakitlerde ürününüzün fiyatını yükseltmek ve V1.0 sürümünü bir indirimle kutlamak istiyorsanız, aşağıdaki durumları göz önüne almak isteyebilirsiniz:
  • You could leave your price as is, run a discount as you release V1.0 out of Early Access and then raise your price after that.
  • You could raise your price as you transition out of Early Access and not run a discount.
  • You could raise your price more than 30 days before you release out of Early Access, and then run a discount to go with your V1.0 release.

 • Q: What happens if I don't complete my game?

  A: Sometimes things don't work out as you planned, and you may need to discontinue development of your game. If this happens, you should contact Valve to figure out the next steps. Before reaching out, take a moment to carefully consider whether or not pulling your game down is actually the right choice. Are you acting based on an emotional response to negative feedback, or is retiring your game the appropriate next step? We take our relationship with customers seriously, so if you choose to cancel development of a game and retire it from the store, we will not republish it again later and we may offer refunds to any users who purchased it. Treating customers fairly is the most important thing to us. You can learn more by reading Removing a Product From Steam.

 • Q: How will my early access launch be marketed? Do early access games get visibility on the store?

  A: Early Access titles are still able to run discounts, be featured in promotions, and be organically recommended to other users. Early Access titles do not receive the same launch visibility as a v1.0 release. Check the Visibility on Steam documentation for more details.

 • Q: Do Early Access titles get "launch visibility"?

  A: Early Access titles will appear in the "All New Releases" tab in the Early Access section and if users have your title on their wishlist, they will receive an e-mail notification of its Early Access release. Also, Early Access titles may be recommended to specific users in various sections of the home page based on those users' preferences and tastes, it may appear on the "New and Trending" section on the Early Access page if the title is doing well and it can appear on 'top sellers' list on store home page and on relevant genre and tag pages if it has achieved sales rank.

  Once you're ready to fully release your titles, additional visibility areas apply. More can be found in the "Full Release Launch Visibility" section here: Visibility on Steam

 • Q: How can I make my transition out of Early Access successful?

  A: Whether this is successful depends very heavily on your game and details about your game, so it’s very hard to give any sort of generalized advice. Think about factors like your game's performance while in Early Access, how satisfied players have been, and how much pent up demand there is. If your Early Access experience was already very polished & satisfying, there may not be a lot of pent up demand and therefore you may not see a big spike on launch without doing a larger launch campaign or huge difference in quality of the game on launch, it would simply be reflected in steady sales over time. You’ll probably be able to estimate your Early Access to 1.0 exit better than anyone else, because you know how you’ve been using Early Access best.

 • S: Erken Erişim'i etkinleştirmeyi unuttum, ne yapmalıyım?

  C: Ürününüz için hâlihazırda bir "Pek Yakında" sayfanız varsa "Erken Erişim"i kendiniz etkinleştirebilirsiniz. Mağaza sayfanızın yayınlanmadan önce tekrar incelenlemesi gerekecektir. Oyununuz piyasaya zaten çıkarıldıysa, "Çıktı" durumundan "Erken Erişim" durumuna almanız mümkün değildir. Bir oyun erken erişimden yayınlandığında, Steam'in bu durum için farklı görünürlük, görüntü, değerlendirme seçenekleri mevcuttur. Geliştirme planlarınız hakkında detayları duyurmak isterseniz lütfen Topluluk Merkezi'ni (başa tutturulmuş bir gönderi çok faydalı olabilir) kullanın veya "Oyun Hakkında" kısmına ilgili bilgileri eklemeyi değerlendirin.

 • S: Oyunum Erken Erişim'de çıktıktan sonra 1.0 sürümü çıkışı için bir tarih belirleyebilir miyim?

  C: Ne yazık ki tam çıkış tarihini (1.0 sürümü çıkış tarihi) girebileceğiniz bir alan yoktur. Bu çıkış tarihini kesinleştirdiyseniz, 1.0 sürümünün çıkış tarihinin ve varsa, güncellemelere dair bilgilerin yer aldığı bir duyuru oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.