Dokumentace systému Steamworks
Předběžný přístup

Přehled

Co je předběžný přístup?

Předběžný přístup Vám umožňuje prodávat hru ve službě Steam, zatímco na ní pracujete, přičemž zákazníci budou upozorněni, že by na ni mělo být nahlíženo jako na „nedokončenou“. Předběžný přístup je vhodný pro hry nacházející se ve fázi hratelné alfa/beta verze, které už dokáží ospravedlnit svoji cenovku a které chcete dokončit se zapojením samotných hráčů.

Vydáním hry v předběžném přístupu nastavíte očekávání potenciálních zákazníků a poskytnete jim informace o svých plánech a cílech před „skutečným“ vydáním.

Co předběžný přístup není

Předběžný přístup není způsob, jak financovat vývoj hry
Předběžný přístup by neměl být jedinou cestou, jak budete financovat vývoj své hry. Pokud pro dokončení hry spoléháte na určitý počet prodaných kopií, měli byste se důkladně zamyslet, co by pro Vás nebo pro Váš tým znamenalo, kdybyste tohoto počtu nedosáhli. Byli byste ochotni pokračovat ve vývoji i navzdory nulovým prodejům? Hledali byste jiné způsoby financování?

Předběžný přístup není předobjednávka
Předběžný přístup není zamýšlený jako typ předobjednávky, ale jako nástroj, jak dostat hru před zákazníky a při dokončování vzít v potaz i jejich zpětnou vazbu.

Hry v předběžném přístupu musí nabídnout funkční zážitek ihned po zakoupení, zatímco předobjednané hry jsou zákazníkům doručeny k budoucímu datu. Více informací naleznete na stránce Předobjednávky.

Je předběžný přístup vhodný pro moji hru?

Předběžný přístup je nástroj, prostřednictvím kterého mohou vývojáři pracovat na titulech ruku v ruce s komunitou, která má na oplátku možnost hrát ještě před oficiálním vydáním. To, zdali je Vaše hra vhodná pro vydání ve formě předběžného přístupu, byste si měli pořádně rozmyslet, a pokud můžeme radit, doporučujeme si prohlédnout jiné hry už dostupné v předběžném přístupu, projet fóra sdružující herní vývojáře a pustit si níže odkázaná videa o zkušenostech tvůrců s předběžným přístupem:

Na události Steam Dev Days v lednu 2014 se čtyři vývojáři podělili o to, co se v předběžném přístupu naučili, jak ovlivnil jejich práci, jaký dopad měl na prodeje a kdy se podle nich tato cesta vyplatí.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Mluvčími jsou Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment) a Mark Morris (Introversion).

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Pravidla

1. Branding předběžného přístupu a informace o aktuálním stavu své hry musíte zahrnout také ve všech obchodech třetích stran, kde distribuujete klíče. Ze všech sil se snažíme, aby zákazníci chápali, co získají zakoupením hry v předběžném přístupu ve službě Steam, a tyto informace musí doprovázet i klíče jednotlivých her. Branding předběžného přístupu, informace o aktuálním stavu své hry a odkaz na časté dotazy ohledně předběžného přístupu musíte tedy zahrnout také všude jinde, kde mimo službu Steam prodáváte klíče. Je-li to možné, poskytněte zároveň své odpovědi na dotazník předběžného přístupu (jinak dostupné na stránce v obchodu služby Steam). Více informací najdete na stránce Steam Branding Guidelines.

2. Neslibujte nic konkrétního. Například nemůžete vědět, kdy přesně bude hra dokončena, zdali bude vůbec dokončena nebo jestli do ní zvládnete zahrnout všechny plánované prvky. Jednoduše řečeno nenechávejte hráče sázet na budoucnost své hry – zákazníci by si měli Vaši hru zakoupit na základě jejího aktuálního stavu, nikoli na základě příslibu, který nemusíte splnit.

3. Hry nabízející předběžný přístup ve službě Steam musí být dostupné ve službě Steam. Pokud je Vaše hra schválena pro vydání ve službě Steam, musíte ji ve službě Steam také začít prodávat. Je zakázáno nabízet hru v předběžném přístupu k prodeji dříve v jiných obchodech než v obchodu služby Steam.

4. Neúčtujte zákazníkům ve službě Steam vyšší cenu. Cena Vaší hry v předběžném přístupu nesmí být vyšší než cena, za jakou hru nabízíte v jiné službě nebo v jiném obchodě. Dbejte na své zákazníky ve službě Steam!

5. Nastavte očekávání zákazníků rozumně a všude stejná. Buďte transparentní vůči své komunitě. Pokud například víte, že aktualizace v rámci předběžného přístupu zneplatní uložené pozice hráčů, upozorněte je na to předem. A upozorněte je na všech místech, kde prodáváte klíče.

6. Nevydávejte hru v předběžném přístupu, pokud není hratelná. Pokud máte technologické demo, ale ještě v něm není nic moc ke hraní, pravděpodobně je příliš brzy na vydání v předběžném přístupu. Chcete-li otestovat koncept a ještě jste nevymysleli, co ve Vaší hře bude skutečně zábavné, je pravděpodobně také příliš brzy. Můžete ale třeba zkusit rozdat klíče několika vybraným fanouškům a před vydáním v předběžném přístupu zapracovat zpětnou vazbu od menšího specifického publika. Obecně platí, že pro vydání v předběžném přístupu potřebujete minimálně upoutávku, ve které zákazníci uvidí, jak se titul hraje. I když totiž žádáte zpětnou vazbu formující základ hratelnosti, zákazníci musí z něčeho vycházet.

7. Nevydávejte hru v předběžném přístupu, pokud už jste dokončili její vývoj. Pokud už máte definovanou hratelnost a potřebujete hru finálně otestovat, předběžný přístup není pro Vás. V takovém případě bude nejlepší, když rozešlete klíče vybraným fanouškům nebo uspořádáte interní testování a hru naplno vydáte. Předběžný přístup by měl totiž dát zákazníkům možnost ovlivnit finální produkt.

Dotazník

V této sekci jsme sepsali několik doporučení týkajících se dotazníku ohledně předběžného přístupu, ale samozřejmě chápeme, že svoji hru znáte nejlépe Vy sami. Využijte toho a svým potenciálním zákazníkům poskytněte co nejdetailnější a nejtransparentnější informace. Dotazník je obecně ideální příležitostí, jak nastínit plány do budoucna, nastavit očekávání a zahájit dialog s komunitou, který bude pokračovat až do vydání plné verze (a možná i déle). Inspiraci můžete případně nabrat také u jiných her nebo vývojářů.

Proč předběžný přístup?
Jaké jsou Vaše cíle? Na tuto otázku byste nejlépe měli znát odpověď ještě před vytvořením stránky své hry v obchodu. Pamatujte, že předběžný přístup není sprint, ale maraton, a buďte připraveni vložit do vývoje veškeré úsilí, přijmout a zapracovat zpětnou vazbu, a bude-li to možné, hru plně dokončit.

Přibližně jak dlouho bude tato hra v předběžném přístupu?

Buďte tak konkrétní, jak nejvíc to jde. Pokud ještě nemáte vytyčené ani přibližné datum vydání, vysvětlete proč.

Jak se bude plná verze lišit od předběžného přístupu?
Znovu se zamyslete nad svými cíli. Pojem „plná verze“ znamená pro každou hru něco jiného a vždy o tom rozhoduje právě vývojář. Buďte tedy konkrétní v tom, co plánujete přidat nebo jaká data chcete v předběžném přístupu posbírat. A ničeho se nebojte, pokud se Vaše plány časem změní – dokud budete vůči komunitě transparentní a budete jí naslouchat, vše bude v pořádku.

V jaké fázi vývoje se hra nachází?
Co zákazník získá právě teď? Vypište konkrétní módy, vlastnosti, úrovně apod. Tuto odpověď budete možná muset čas od času aktualizovat, aby odpovídala skutečnosti a Vašemu postupu.

Změní se cena hry po skončení předběžného přístupu?
Ohledně ceny plné verze hry neexistují žádná pravidla, a dokonce ani oficiální tipy. Řada úspěšných vývojářů tak cenu po předběžném přístupu zvýšila, zatímco jiní ji naopak snížili. Obecně se na tento problém snažte nahlížet jako koncový zákazník. Jak byste na danou cenu reagovali Vy? Zkuste také své „předběžné patrony“ odměnit za důvěru – to ani nemusí znamenat, že cena v předběžném přístupu bude nižší než cena plné verze (byť je to časté), ale spíš že své rané komunitě nabídnete něco navíc.

Jak plánujete zapojit komunitu do vývoje této hry?
Komunita hraje v předběžném přístupu klíčovou roli. Jak s hráči hodláte komunikovat? Ve fórech? Na Vašich stránkách? Jak často s nimi budete interagovat? V této odpovědi máte příležitost sdělit zákazníkům, kde a jak konkrétně budou pomáhat s vývojem.

Povolení předběžného přístupu

Před vydáním ve formě předběžného přístupu je nutné provést několik kroků.

Pro povolení předběžného přístupu postupujte následovně:
  1. V sekci „Úpravy stránky v obchodu“ přejděte do záložky „Předběžný přístup“ a zaškrtněte políčko vedle textu „Early Access“.
  2. Vyplňte dotazník ohledně předběžného přístupu. Více informací se dozvíte zde.

Jakmile společnost Valve zkontroluje dotazník a stránku Vaší hry v obchodu, budete moci postoupit na vydání v předběžném přístupu. O procesu vydání se dozvíte vše potřebné na této stránce.
Poznámka: Pokud už máte stránku hry v obchodě zveřejněnou jako „Zanedlouho vychází“, můžete předběžný přístup povolit svépomocí. Před vydáním však bude stále nutná další kontrola stránky.

Tipy pro předběžný přístup

Správa stránky hry v obchodu

Ačkoli mohou hry v předběžném přístupu strávit tolik času, kolik potřebují, je důležité o postupu jejich vývoje informovat stávající i potenciální hráče. Stránka Vaší hry v obchodu by tak vždy měla odrážet:
  1. aktuální stav Vaší hry
  2. a Vaše co možná nejaktuálnější plány na eventuální vydání plné verze.
Ideální je stránku hry zkontrolovat nejméně jednou do roka, abyste zajistili, že informace na ní uvedené jsou stále platné. Údržba samotná se pak může skládat z několika akcí:
  • Upravte odpovědi na dotazník ohledně předběžného přístupu – Chcete-li aktualizovat veřejně viditelné odpovědi na dotazník ohledně předběžného přístupu (viz výše), přihlaste se do systému Steamworks, přejděte na vstupní stránku dané hry, klikněte na „Úpravy stránky v obchodu“ a vyberte záložku „Předběžný přístup“. Případné změny nezapomeňte uložit a zveřejnit!
  • Aktualizujte marketingové materiály – Pokud potřebujete upravit marketingové materiály, aby odpovídaly aktuální verzi hry, přihlaste se do systému Steamworks, přejděte na vstupní stránku dané hry, klikněte na „Úpravy stránky v obchodu“ a vyberte příslušné záložky podle toho, které materiály chcete měnit. Více informací o aktualizování stránky hry v obchodě najdete zde.
  • Zveřejněte oznámení – Máte na srdci něco velkého, co by Vaše komunita měla vědět? Ať už je to zajímavá novinka do hry, nebo neočekávaný odklad vydání, zvažte zveřejnění oznámení, v němž se podělíte o podrobnosti a uvedete své hráče do obrazu.

Cenění

Rozhodnutí o ceně závisí na typu Vaší hry a chování, které byste si přáli vidět u zákazníků. Většina vývojářů začíná s nižší cenou, než jakou zamýšlí pro plnou verzi, čímž dává najevo, že cena je úměrná aktuálně nabízenému obsahu a poroste společně se hrou.

Někteří vývojáři ale zvolili opačný přístup a cenu v předběžném přístupu nastavili vyšší, aby zacílili na menší skupinu zapálených fanoušků.

Ať už se ale rozhodnete jakkoli, upozorňujeme, že od navýšení ceny nebudete moci 30 dnů uspořádat slevu, což zahrnuje i slevu při přechodu z předběžného přístupu na plnou verzi. Pokud tedy v rámci 30 dnů před přechodem zvýšíte základní cenu své hry, nebude možné pro ni zadat počáteční slevu běžně doprovázející vydání.

Více informací naleznete na stránce Cenění.
Je nesmírně důležité informovat o ceně zákazníky, obzvlášť pokud ji plánujete v budoucnu navýšit. Také vezměte na vědomí, že titul v předběžném přístupu nemůže být zlevněn permanentně – chcete-li hru v předběžném přístupu prodávat levněji, nastavte jí nižší základní cenu.

Přechod z předběžného přístupu na plné vydání

Až svoji hru uznáte za „dokončenou“ a nevyžadující žádné další dramatické změny, můžete přejít z předběžného přístupu na vydání plné verze. Pozor, tím nechceme říct, že musíte přestat hru aktualizovat nebo do ní přidávat obsah – opravy chyb a novinky budete moci zveřejňovat dle potřeby a libosti.
Poznámka: Jakmile titul opustí předběžný přístup, zákazníci budou logicky očekávat, že je stabilní a nabízí dokončený herní zážitek.

Až budete připraveni opustit předběžný přístup, dokončete následující kroky:
  1. Nahrajte a zveřejněte aktualizovaný build své aplikace.
  2. Ve vrchní části vstupní stránky hry klikněte na „Zobrazit možnosti vydání“ a dokončete přípravy na plné vydání. Až hru poté pomocí příslušného tlačítka vydáte, bude aktualizováno její datum vydání, ze stránky v obchodu zmizí branding předběžného přístupu a bude zahájena případná počáteční sleva.
  3. Společně s vydáním plné verze doporučujeme také zveřejnit oznámení v komunitním centru hry, aby se radostnou novinu dozvědělo co nejvíce lidí.

Marketing a viditelnost v předběžném přístupu

Hry v předběžném přístupu jsou v mnoha směrech brány stejně jako „plně vydané“ tituly. I v rámci předběžného přístupu může tedy být hra zlevněna, účastnit se výprodejů a být organicky doporučována zákazníkům. Na druhou stranu platí, že viditelnost na úrovni plného vydání získá hra skutečně až po vydání plné verze. Více informací se dozvíte na stránce Viditelnost.

Časté dotazy

  • Může být moje nevydaná hra v předběžném přístupu uvedena jako „Zanedlouho vychází“?

    Ano, ale pouze dokud ji není možné zakoupit. Jakmile hru vydáte v předběžném přístupu a zákazníci si ji budou moci zakoupit, nelze tyto dva stavy kombinovat. Pokud chcete zákazníky informovat o tom, že hra zanedlouho opustí předběžný přístup, využijte k tomu dotazník.

  • Mohu hru po vydání v předběžném přístupu stáhnout z prodeje a vrátit ji do stavu „Zanedlouho vychází“?

    Ne. Předběžný přístup je určen pro hry, které zůstanou dostupné a hratelné po zbytek svého vývoje. Pokud chcete otestovat build své hry a po nějaké době ho stáhnout, využijte funkci Steam Playtest.

  • Je v pořádku, když po opuštění předběžného přístupu zvýším cenu své hry?

    Ano, ale nezapomeňte, že když zvýšíte cenu své hry, musíte před opětovnou změnou ceny nebo uspořádáním slevy počkat nejméně 30 dnů. Pokud tedy zvýšíte cenu v rámci 30 dnů před přechodem z předběžného přístupu na plné vydání, počáteční sleva (tzn. sleva při vydání) nebude platit.

    Chcete-li při nebo po přechodu na plné vydání zvýšit cenu své hry a zároveň s plným vydáním uspořádat slevu, zvažte následující možnosti:
    • Ponechte cenu bez změn, uspořádejte slevu k vydání plné verze a teprve po ní cenu zvyšte.
    • Zvyšte cenu při přechodu na plnou verzi a slevu nepořádejte.
    • Zvyšte cenu dříve než 30 dnů před vydáním plné verze a poté s jejím vydáním uspořádejte slevu.

  • Jak je to s marketingem a viditelností her v předběžném přístupu?

    Hry v předběžném přístupu mohou být zlevňovány, účastnit se výprodejů a být organicky doporučovány zákazníkům. Na druhou stranu platí, že viditelnost po vydání v předběžném přístupu není stejná jako viditelnost po plném vydání. Více informací naleznete na stránce Viditelnost.

  • Jak je to konkrétně s viditelností po vydání hry v předběžném přístupu?

    Hra vydaná ve formě předběžného přístupu se objeví v seznamu „Všechny nově vydané“ při zahrnutí her s předběžným přístupem a v e-mailových schránkách uživatelů, kteří ji mají v seznamu přání. Kromě toho může být hra doporučena konkrétním uživatelům v různých sekcích domovské stránky obchodu na základě jejich historie a předvoleb, pokud si vede dobře, může se objevit v záložce „Nové a populární“ v centru her s předběžným přístupem, a pokud její prodeje překonaly určitou hranici, může se objevit v záložce „Nejprodávanější“ na domovské stránce obchodu a také v centrech vhodných žánrů a značek.

    Jakmile hru převedete z předběžného přístupu na plnou verzi, objeví se na dalších místech. Kompletní informace naleznete v sekci „Viditelnost po plném vydání“ na stránce Viditelnost.

  • Jak mohu zajistit, že přechod mé hry z předběžného přístupu na plné vydání bude úspěšný?

    Úspěch přechodu z předběžného přístupu na plné vydání výrazně závisí na samotné hře, takže není snadné poskytnout nějaké obecné rady. Zkuste se ale zamyslet například nad tím, jakou úroveň kvality Vaše hra nabízela v rámci předběžného přístupu, jak spokojení byli Vaši hráči nebo jak velká očekávání jsou na Vaši hru kladena. Aneb pokud byla hra „relativně dokončená“ už v předběžném přístupu a zákazníci byli spokojení, nemusíte po plném vydání zaznamenat velký výkyv v prodejích, protože si lidé hru kupovali průběžně. Když ale pro vydání uspořádáte marketingovou kampaň a/nebo Vaše hra výrazně poskočí v kvalitě, může být prodejní úspěch znatelnější. Konkrétní kroky však budete muset promyslet sami, jelikož svoji hru znáte lépe než kdokoli jiný.

  • Zapomněl jsem povolit předběžný přístup. Co teď?

    Pokud už máte stránku hry v obchodě zveřejněnou jako „Zanedlouho vychází“, můžete předběžný přístup povolit svépomocí, akorát počítejte s tím, že před vydáním bude nutná další kontrola stránky. Pokud už jste hru vydali, není možné ji „vrátit“ do předběžného přístupu, protože pro hry v předběžném přístupu existují ve službě Steam jiná pravidla viditelnosti, zobrazení a uživatelských recenzí. Teoreticky však můžete zákazníky upozornit na to, že hra bude nadále aktivně vyvíjena, k čemu lze využít komunitní centrum hry nebo přímo její stránku v obchodě.

  • Až hru vydám v předběžném přístupu, mohu nastavit datum vydání plné verze?

    Nikde v systému není políčko, kam by se zadávalo plánované datum vydání plné verze (neboli verze 1.0). Pokud ale chcete poskytnout informace o vydání (datum a případné změny, které verze 1.0 přinese), vytvořte oznámení.

  • Co se stane, když svoji hru nedokončím?

    Někdy se holt stane, že plány nevyjdou, jak jste čekali, a musíte vývoj své hry přerušit před dosažením verze 1.0. Pokud se v takové situaci ocitnete, kontaktujte nás a společně zkusíme vymyslet další kroky. Možnosti jsou následující:

    Pokud je Vaše hra hratelná a zákazníky dobře přijatá, ale Vy ji z nějakého důvodu nejste schopni dotáhnout do bodu, kdy by podle Vás zasluhovala plné vydání, můžeme ji odebrat z předběžného přístupu a zároveň ji ponechat v prodeji. Tato změna případně vyústí v odstranění značky předběžného přístupu od hry a skrytí odpovědí na dotazník ohledně předběžného přístupu ze stránky hry v obchodu, ale nezahájí zviditelnění po vydání, které doprovází hry přecházející na plnou verzi. Tato změna je také nevratná a hra už se do předběžného přístupu nemůže vrátit, takže si tuto možnost nejprve důkladně promyslete a teprve poté nás kontaktujte. Zároveň nezapomeňte informovat své zákazníky, ať už ve fórech, nebo skrze novinkový příspěvek.

    Druhou možností je pak vyřazení hry z prodeje. Než se pro něj ale rozhodnete, přečtěte si o souvisejícím procesu a věnujte chvíli pečlivému zvážení, zdali je to správné řešení. Aneb jednáte na základě emocí souvisejících s nepříznivými reakcemi zákazníků, nebo ukončení vývoje představuje logický další krok? Vztah se zákazníky nebereme na lehkou váhu, takže pokud přerušíte vývoj hry a vyřadíte ji z prodeje, už ji znovu do prodeje nevrátíme a vyhrazujeme si právo nabídnout za ni vrácení peněz všem zákazníkům – férové jednání je u nás totiž na prvním místě.