Документація Steamworks
Дочасний доступ

Огляд

Що таке дочасний доступ?

Дочасний доступ Steam дозволяє продавати ігри в Steam, коли вони ще знаходяться на стадії розробки, і є сигналом для користувачів, що продукт незавершений. Дочасний доступ — це місце для ігор з альфа- чи бета-версією, у яку можна грати, збірка яких вартує витрачених на неї коштів, і над якою ви плануєте активно працювати до моменту випуску.

Випуск гри в дочасному доступі дає потенційним користувачам контекст та інформацію про ваші плани й цілі ще до остаточного випуску.

Чим не є дочасний доступ

Дочасний доступ — це не спосіб збирати кошти на розробку вашого продукту.
Ви не повинні використовувати дочасний доступ для фінансування розробки. Якщо для завершення розробки гри ви плануєте продати певну кількість копій, тоді вам слід добре обдумати, що станеться з вами й командою, якщо цього не вдасться зробити. Чи зможете ви продовжити розробку без цих продажів? Чи готові ви шукати інші форми інвестицій?

Дочасний доступ — це не завчасне замовлення.
Дочасний доступ не є формою завчасного замовлення. Це спосіб представлення гри користувачам Steam із метою отримання відгуків під час завершального етапу розробки.

Після купівлі продукту в дочасному доступі користувач одразу повинен мати змогу запустити гру чи використати ПЗ, тоді як завчасно придбані ігри з’являться в його бібліотеці у майбутньому. Докладніше читайте в розділі про завчасне замовлення.

Чи підійде мені дочасний доступ?

Дочасний доступ — це спосіб розробляти гру зі спільнотою шляхом надання гравцям доступу до неї перед її офіційним випуском. Вам слід серйозно обдумати, чи підходить це для вашої гри. Ми рекомендуємо поглянути на інші ігри в дочасному доступі Steam, почитати форуми розробників та ознайомитися з досвідом інших розробників, які користувалися дочасним доступом:

Під час конференції Steam Dev Days у січні 2014 року четверо розробників поділилися тим, чого навчилися під час користування дочасним доступом, як це вплинуло на хід розробки, продажі, і за яких умов дочасний доступ має сенс.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Виступали Джастін Бейлі (Double Fine), Боб Беррі (Uber Entertainment), Джеймі Чен (Klei Entertainment), Марк Морріс (Introversion)

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Правила

1. Ви повинні включати брендові зображення дочасного доступу Steam та інформацію про поточний стан гри на будь-яких сторонніх сайтах, де ви поширюєте ключі Steam для своєї гри. Ми наполегливо працюємо над тим, щоби користувачі чітко розуміли, що саме вони купують, коли отримують продукт у дочасному доступі. Це стосується не лише самого Steam, а й усіх інших сайтів, де поширюються ключі до ігор у Steam. Ви повинні включати брендові зображення дочасного доступу Steam, інформацію про поточний стан гри та посилання на ЧаПи дочасного доступу Steam на будь-яких сайтах, де ви продаєте ключі до ваших ігор дочасного доступу в Steam. Окрім того, вам потрібно включати в ці матеріали копію повідомлення розробників про дочасний доступ. Докладнішу інформацію можна прочитати в розділі про брендові зображення Steam.

2. Не давайте конкретних обіцянок про майбутні події. Наприклад, ви не можете точно знати, коли гра буде завершена, чи вона взагалі буде завершена, або що заплановані доповнення обов’язково будуть зроблені. Не просіть користувачів робити ставку на майбутнє вашої гри. Користувачі повинні купувати вашу гру відповідно до її поточного стану, а не обіцянок про майбутнє, яке може й не настати.

3. Продукти дочасного доступу Steam повинні бути доступними для покупців у Steam. Якщо Steam підключить для вашої гри дочасний доступ, то ми очікуємо, що гра буде доступна для продажу в крамниці Steam. Вона має бути виставлена для продажу в Steam не пізніше, аніж в будь-якому іншому місці.

4. Не завищуйте ціни для покупців у Steam. Ціна вашої гри в дочасному доступі не повинна бути вища за її ціну в будь-якому іншому сервісі чи сайті. Будь ласка, турбуйтеся про своїх покупців у Steam.

5. Переконайтеся, що правильно вказуєте очікування всюди, де говорите про свою гру. Будьте прозорими для своєї спільноти. Наприклад, якщо ви знаєте, що оновлення під час дочасного доступу зроблять непридатними старі збереження, то обов’язково попередьте про це гравців. І згадайте про це всюди, де продаєте ключі Steam.

6. Не випускайте гру в дочасний доступ, якщо в неї не можна зіграти. Якщо ви маєте технічну демоверсію без повноцінного ігрового процесу, то ще занадто рано для дочасного доступу. Якщо ви намагаєтеся перевірити концепцію і ще не з’ясували, що гравці мають робити у вашій грі аби вона була цікавою, то, імовірно, ще занадто рано. Ви можете почати давати ключі невеликій фокус-групі прихильників і зібрати їхні відгуки, перш ніж випускати гру в дочасному доступі. Як мінімум, у вас повинен бути трейлер, котрий показує ігролад. Навіть якщо ви просите про відгуки, які впливатимуть на ігролад, користувачам потрібно з чогось починати, аби вони могли лишати змістовні відгуки й поради.

7. Не випускайте гру в дочасний доступ, якщо ви завершили розробку. Якщо весь ігролад вже визначено і вам треба тільки фінальне тестування і пошук помилок, то дочасний доступ не для вас. Замість цього можете надіслати ключі прихильникам або провести більше внутрішнього тестування. Дочасний доступ створений із метою впливу користувачів на остаточний варіант гри.

Опитування про дочасний доступ

Нижче подаються настанови щодо заповнення опитування про дочасний доступ. Ви краще знаєте свій продукт, тож розглядайте відповіді нижче просто як настанови. Найголовніше: ви повинні надавати якнайбільше інформації й бути максимально відвертими із користувачами. Це ваша можливість поговорити про свої плани, встановити загальні очікування, а також почати обговорення зі спільнотою в процесі роботи над фінальною версією продукту. Ви також можете знайти натхнення у продуктах і розробниках, якими самі захоплюєтеся.

Чому дочасний доступ?
Які ваші цілі? Сподіваємося, що у вас буде відповідь на це питання до того, як ви створите свою сторінку в крамниці. Дочасний доступ — це марафон, а не спринтерська дистанція. Переконайтеся, що готові до тривалої роботи над своїм продуктом, до вивчення відгуків і доведення продукту до завершення.

Як довго ця гра буде в дочасному доступі?

Будьте максимально конкретні. Якщо у вас немає запланованих дат випуску, то поясніть чому.

Як повна версія відрізнятиметься від версії в дочасному доступі?
Знову ж таки, подумайте про свої цілі. «Повна версія» може означати різні речі для різних продуктів, і рішення лишається тільки за вами. Якомога точніше опишіть, що ви плануєте додати та які дані сподіваєтеся зібрати. Не турбуйтеся, якщо згодом зміните свої плани — це нормально! Якщо ви відверті зі своєю спільнотою і слухаєте її, то все буде гаразд.

Який поточний стан продукту в дочасному доступі?
Що саме можна придбати й використовувати вже зараз? Якомога точніше опишіть доступні режими, особливості, рівні тощо. Можливо, вам потрібно буде оновлювати цей розділ кожні кілька тижнів чи місяців, щоби розповідати про поступ у розробці.

Чи буде різниця в ціні до й після дочасного доступу?
Немає правил чи офіційних практик щодо ціни вашого остаточного продукту. Багато успішних розробників підвищували ціну в момент виходу гри, тоді як інші навпаки знижували її. Загалом старайтеся дивитися на це з точки зору покупців дочасного доступу. Подумайте про те, як вони почуватимуться через те чи інше рішення. Вам слід прагнути нагородити тих, хто рано підтримав вас, і дати їм зрозуміти, що їхній час і зусилля не були даремними. Це не обов’язково значить, що ціна за дочасний доступ має бути нижча за фінальну. Просто постарайтеся надати раннім користувачам щось цінне.

Як ви плануєте залучати спільноту до процесу розробки?
Спільнота грає ключову роль у розробці гри дочасного доступу. Як ви спілкуватиметеся з користувачами? На форумі? На сайті? Як часто? Це ваш шанс розказати своїм користувачам, як вони зможуть впливати на процес розробки.

Вмикання дочасного доступу

Нижченаведені дії слід виконати до випуску гри.

Для вмикання дочасного доступу виконайте наступне:
 1. Поставте прапорець «Дочасний доступ» на однойменній вкладці в зоні конфігурації сторінки крамниці свого продукту.
 2. Заповніть опитування про дочасний доступ. Прочитайте докладніше про опитування ось тут.

Коли сторінка продукту й опитування будуть завершені й перевірені Valve, ви зможете випустити свою гру в дочасному доступі. Для докладнішої інформації про випуск продукту перегляньте розділ про процес випуску.
Примітка: якщо сторінка «Незабаром» для вашого продукту вже опублікована, то ви можете ввімкнути дочасний доступ самостійно. Сторінка в крамниці має бути знову перевірена перед випуском.

Корисні поради

Управління вашою сторінкою дочасного доступу в крамниці

Попри те, що ігри можуть лишатися в дочасному доступі скільки потрібно, дуже важливо, щоби поточні й потенційні гравці отримували актуальну інформацію про ваші плани розвитку. Це означає, що ваша сторінка крамниці завжди має показувати:
 1. Поточний стан вашої гри в дочасному доступі.
 2. І ваші найактуальніші плани щодо майбутнього випуску 1.0.
Радимо переглядати свою сторінку дочасного доступу в крамниці принаймні раз на рік, щоби переконатися, що подана ​​там інформація досі актуальна. Існує декілька способів, за допомогою яких ви можете (і повинні!) підтримувати свою сторінку крамниці в актуальному стані:
 • Оновіть відповіді на питання про дочасний доступ — для оновлення відповідей, які гравці бачать у відповідному розділі, увійдіть в Steamworks і виберіть свою гру, клацніть «Редагувати сторінку крамниці», а потім перейдіть на вкладку «Дочасний доступ» (докладніше про відповіді на питання щодо дочасного доступу дивіться вище). Не забудьте зберегти та опублікувати зміни!
 • Оновіть свої маркетингові матеріали — якщо вам потрібно оновити маркетингові матеріали, щоб у них йшлося про останню версію гри, увійдіть в Steamworks і виберіть свою гру, клацніть «Редагувати сторінку крамниці», а потім перейдіть на ті вкладки, ресурси яких хочете оновити. Докладніше про оновлення сторінки крамниці можна прочитати ось тут.
 • Опублікуйте новину про подію – чи є у вас велике оновлення, яким ви хочете поділитися зі своєю спільнотою, як-от чудова нова функція чи несподівана затримка? Якщо так, то вам слід опублікувати новину, щоби поділитися цією інформацією зі своїми поточними гравцями.

Ціни в дочасному доступі

Рішення щодо ціни залежить від суті вашої гри й того, яку поведінку ви хочете заохотити. Більшість розробників встановлюють нижчу ціну, ніж їхня цільова для фінальної версії гри. Це справедливе рішення з урахуванням підвищення ціни пізніше, коли гра отримає більше вмісту й буде вдосконалена.

Деякі розробники навпаки встановлюють ціну дочасного доступу вищою, аніж ціна фінальної версії гри, оскільки прагнуть залучити лише невелику кількість найвідданіших прихильників.

Зверніть увагу, що ви не зможете встановити знижку на продукт впродовж 30 днів після збільшення ціни. Це стосується також знижки з нагоди виходу гри, коли продукт переходить із дочасного доступу в остаточний випуск. Якщо ви піднімали свою базову ціну в межах 30 днів до цього переходу, то ви не зможете встановити знижку з нагоди випуску.

Для отримання додаткової інформації перегляньте розділ ЧаПів в документації про ціноутворення.
Важливо прозоро повідомляти своїй спільноти про рішення стосовно цін, особливо якщо ви плануєте піднімати ціну в майбутньому. У дочасному доступі не можна встановити постійну знижку. Якщо ви хочете встановити більш низьку ціну в дочасному доступі, то повинні встановити нижчу базову ціну.

Перехід із дочасного доступу до остаточного випуску

Коли вирішите, що ваш продукт завершений і більше не буде суттєво змінюватися, ви можете перевести гру з дочасного доступу в стан остаточного випуску. Слід відзначити, що цей перехід не означає припинення додавання вмісту чи оновлення вашого продукту — ви можете робити це тоді, коли це буде доречно для вашої гри.
Примітка: якщо ваш продукт більше не позначається як продукт дочасного доступу, то ваші користувачі очікуватимуть, що він стабільний і надає повноцінний ігровий досвід.

Коли ви будете готові вивести свій продукт із дочасного доступу, виконайте наступні кроки:
 1. Вивантажте й опублікуйте оновлену збірку своєї гри чи програмного забезпечення.
 2. Клацніть на «Переглянути параметри випуску» вгорі сторінки управління вашим продуктом, щоби підготуватися й випустити повну версію гри. Натискання кнопки «Випуск» оновить і випустить дані вашої гри, вилучить стиль дочасного доступу з вашої сторінки крамниці й застосує знижку з нагоди випуску, якщо така була вказана.
 3. Ми рекомендуємо опублікувати оголошення у вашому центрі спільноти, щоби повідомити користувачів про вихід гри з дочасного доступу.

Реклама та видимість у дочасному доступі

Багато в чому ігри дочасного доступу не відрізняються від повністю випущених. Вони можуть продаватися зі знижкою, просуватися в промо-акціях, а також будуть органічно рекомендуватися іншим користувачам. Однак до остаточного випуску гра не отримає такого рівня видимості, який мають повністю випущені продукти. Для докладнішої інформації перегляньте розділ про видимість у Steam.

Часті питання

 • П. Чи може моя невипущена гра з дочасним доступом показуватися як «Незабаром»?

  В. Так, якщо ваш продукт ще не доступний для придбання. Щойно це зміниться, він не може бути доступний для придбання в дочасному доступі й «Незабаром» одночасно. Якщо ви хочете повідомити користувачів, що ваша гра невдовзі виходить із дочасного доступу, то скористайтеся полем опису дочасного доступу на сторінці крамниці.

 • П. Чи можна повернути гру в стан «Незабаром» після її випуску в дочасному доступі?

  В. Ні, це неможливо. Дочасний доступ призначений для ігор, які лишатимуться доступними й у які можна грати під час продовження їхньої розробки. Якщо ви бажаєте відкрити тимчасове тестування гри й пізніше закрити доступ до нього, кращою альтернативою є функція Steam Playtest.

 • П. Чи можна піднімати ціну після виходу з дочасного доступу?

  В. Так. Однак якщо ви піднімете ціну, то мусите чекати щонайменше 30 днів до моменту, коли зможете знову змінити ціну чи встановити знижку. Якщо ви збільшите ціну протягом 30 днів до виходу з дочасного доступу, то не зможете встановити знижку з нагоди повного виходу гри.

  Якщо ви плануєте підняти ціну під час виходу з дочасного доступу й бажаєте встановити знижку з нагоди випуску версії 1.0, то можливі такі сценарії:
  • Ви можете лишити ціну без змін, встановити знижку в момент виходу версії 1.0, а після завершення акції підняти базову ціну гри.
  • Ви можете підняти ціну під час виходу з дочасного доступу і не встановлювати знижку.
  • Ви можете підняти ціну раніше ніж за 30 днів до виходу з дочасного доступу, а потім встановити знижку з нагоди випуску версії 1.0.

 • П. Як рекламуватиметься вихід мого продукту в дочасний доступ? Чи показуються в крамниці ігри в дочасному доступі?

  В. Ігри дочасного доступу можуть продаватися зі знижкою, просуватися в промо-акціях, а також будуть органічно рекомендуватися іншим користувачам. Продукти дочасного доступу не отримують таку ж видимість, як вихід версії гри 1.0. Для докладнішої інформації перегляньте документацію про видимість у Steam.

 • П. Чи мають продукти дочасного доступу видимість під час випуску?

  В. Продукти дочасного доступу з’являються на вкладці «Усі новинки» у розділі дочасного доступу, а якщо користувач має вашу гру в списку бажаного, то отримає сповіщення на електронну пошту про її вихід у дочасний доступ. Також продукти дочасного доступу можуть рекомендуватися конкретним користувачам у різних місцях домашньої сторінки, що обумовлено їхніми вподобаннями та смаками. Гра може з’явитися у розділі «Новинки та популярне» на сторінці дочасного доступу, якщо вона добре продається, а також у розділі «Хіти продажу» на головній сторінці крамниці, на відповідних сторінках жанрів і позначок, якщо досягає певного рівня продажів.

  Після повного випуску вашого продукту застосовуються додаткові зони видимості. Докладніше можна прочитати в розділі про видимість під час повного виходу продукту в статті «Видимість у Steam».

 • П. Як мені зробити вихід із дочасного доступу успішним?

  В. Успішність виходу значною мірою залежить від вашої гри та її особливостей, тож важко дати якісь загальні поради. Подумайте про такі фактори, як показники результативності вашої гри під час її перебування в дочасному доступі, рівень задоволення гравців і обсяг прихованого попиту. Якщо ваш продукт у дочасному доступі вже відшліфований і дає максимальне задоволення, то на нього може не бути багато прихованого попиту. Через це ви можете не побачити стрибка продажів під час виходу із дочасного доступу, якщо не проведете велику рекламну компанію з нагоди виходу чи не зробите помітне покращення якості після нього. Результатом будуть просто стабільні, тривалі продажі. Ви самі зможете найкраще оцінити те, яким буде ваш вихід із дочасного доступу, бо ніхто краще за вас не знає ваш продукт і те, як ви використовуєте дочасний доступ.

 • П. Я забув(-ла) увімкнути дочасний доступ. Що мені робити?

  В. Якщо сторінка «Незабаром» для вашого продукту вже опублікована, то ви можете ввімкнути дочасний доступ самостійно. Сторінка в крамниці має бути знову перевірена перед випуском. Якщо ваша гра вже випущена, її неможливо повернути зі стану «Випущена» в стан «Дочасний доступ». Steam має іншу видимість під час випуску, місця показу й рецензії на ігри, що вийшли в дочасному доступі. Якщо ви хочете обговорити зі спільнотою подробиці своїх розробницьких планів, то скористайтеся центром спільноти (закріплений допис може бути дуже корисним) або додайте відповідну інформацію в розділ «Про гру».

 • П. Якщо моя гра вийшла в дочасному доступі, то чи можу я встановити дату виходу версії 1.0?

  В. На жаль, немає окремого поля для введення запланованої дати повного виходу (версії 1.0). Проте ви можете створити оголошення з подробицями про випуск, зокрема його датою та майбутніми оновленнями до версії 1.0.

 • П. Що трапиться, якщо я не дороблю свою гру в дочасному доступі?

  В. Іноді не все йде за планом, і може виникнути необхідність припинити розробку гри в дочасному доступі до завершення роботи над версією 1.0. Якщо це станеться, слід звернутися до Valve для визначення подальших кроків. Є два варіанти:

  Якщо у вашу гру в дочасному доступі можна грати й вона подобається гравцям, але ви не можете довести її до довершеного вигляду для випуску версії 1.0, ми можемо залишити її в крамниці, але вилучити з дочасного доступу. Тоді на сторінці вашої гри в крамниці зникне позначка «дочасний доступ» і відповіді на питання щодо нього, але видимість, яку гра отримує після остаточного випуску з дочасного доступу, не розпочнеться. Це буде остаточною зміною. Ми не зможемо ввімкнути дочасний доступ знову, тож ретельно обдумайте це рішення, перш ніж звертатися до нас за подробицями. У цьому випадку вам слід опублікувати допис на форумі чи створити новину, щоб повідомити спільноту про своє рішення покинути дочасний доступ.

  Якщо вам це не підходить, ми можемо вилучити вашу гру в дочасному доступі зі Steam. Перед зверненням до нас прочитайте статтю про вилучення гри зі Steam і ретельно обміркуйте, чи це те, що вам потрібно. Воно викликане емоційною реакцією на негативні відгуки чи є доцільним кроком? Ми серйозно ставимося до наших стосунків із покупцями, тож після скасування розробки гри й вилучення її з крамниці ми не станемо публікувати її знову пізніше. Окрім того, ми можемо запропонувати повернути кошти всім користувачам, які придбали гру. Для нас найважливішим є чесне ставлення до користувачів.