Документація Steamworks
Дочасний доступ

Огляд

Що таке дочасний доступ?

Дочасний доступ Steam дозволяє вам продавати ігри в Steam, коли вони ще на стадії розробки. При цьому покупці знають, що продукт незавершений. Дочасний доступ — це місце для ігор, котрі мають придатну до гри альфа- чи бета-версію, їхня збірка вартуватиме потрачених на неї коштів, а ви плануєте активно продовжувати розробку до моменту випуску.

Випуск гри в дочасному доступі дає потенційним користувачам контекст та інформацію про ваші плани й цілі ще до остаточного випуску.

Чим не є дочасний доступ

Дочасний доступ — це не спосіб збирати кошти на розробку вашого продукту.
Ви не повинні використовувати дочасний доступ для фінансування розробки. Якщо для завершення розробки гри ви плануєте продати певну кількість копій, тоді вам слід добре обдумати, що станеться з вами й командою, якщо цього не вдасться зробити. Чи зможете ви продовжити розробку без цих продажів? Чи готові ви шукати інші форми інвестицій?

Дочасний доступ — це не завчасне замовлення.
Дочасний доступ не є формою завчасного замовлення. Це спосіб представлення гри користувачам Steam із метою отримання відгуків під час завершального етапу розробки.

Застосунки в дочасному доступі повинні надавати придатний для гри продукт на момент купівлі, тоді як завчасне замовлення надає користувачам ігри в майбутньому. Докладніше читайте в розділі про завчасне замовлення.

Чи підійде мені дочасний доступ?

Дочасний доступ — це спосіб розробляти гру зі спільнотою шляхом надання гравцям доступу до гри до її офіційного випуску. Вам слід серйозно обдумати, чи підходить це для вашої гри. Ми рекомендуємо поглянути на інші ігри в дочасному доступі Steam, почитати форуми розробників та ознайомитися з досвідом інших розробників, які користувалися дочасним доступом:

Під час конференції Steam Dev Days у січні 2014 року четверо розробників поділилися тим, чого навчилися під час користування дочасним доступом, як це вплинуло на хід розробки, продажі, і за яких умов дочасний доступ має сенс.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Виступали Джастін Бейлі (Double Fine), Боб Беррі (Uber Entertainment), Джеймі Чен (Klei Entertainment), Марк Морріс (Introversion)

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Правила

1. Ви повинні включати брендові зображення дочасного доступу Steam та інформацію про поточний стан гри на будь-яких сторонніх сайтах, де ви поширюєте ключі Steam для своєї гри. Ми наполегливо працюємо над тим, щоби користувачі чітко розуміли, що саме вони купують, коли отримують продукт у дочасному доступі. Це стосується не лише самого Steam, а й усіх інших сайтів, де поширюються ключі до ігор у Steam. Ви повинні включати брендові зображення дочасного доступу Steam, інформацію про поточний стан гри та посилання на ЧаПи дочасного доступу Steam на будь-яких сайтах, де ви продаєте ключі до ваших ігор дочасного доступу в Steam. Окрім того, вам потрібно включати в ці матеріали копію повідомлення розробників про дочасний доступ. Докладнішу інформацію можна прочитати в розділі про брендові зображення Steam.

2. Не давайте конкретних обіцянок про майбутні події. Наприклад, ви не можете точно знати, коли гра буде завершена, чи вона взагалі буде завершена, або що заплановані доповнення обов’язково будуть зроблені. Не просіть користувачів робити ставку на майбутнє вашої гри. Користувачі повинні купувати вашу гру відповідно до її поточного стану, а не обіцянок про майбутнє, яке може й не настати.

3. Продукти дочасного доступу Steam повинні бути доступними для покупців у Steam. Якщо Steam підключить для вашої гри дочасний доступ, то ми очікуємо, що гра буде доступна для продажу в крамниці Steam. Вона має бути виставлена для продажу в Steam не пізніше, аніж в будь-якому іншому місці.

4. Не завищуйте ціни для покупців у Steam. Ціна вашої гри в дочасному доступі не повинна бути вища за її ціну в будь-якому іншому сервісі чи сайті. Будь ласка, турбуйтеся про своїх покупців у Steam.

5. Переконайтеся, що правильно вказуєте очікування всюди, де говорите про свою гру. Будьте прозорими для своєї спільноти. Наприклад, якщо ви знаєте, що оновлення під час дочасного доступу зроблять непридатними старі збереження, то обов’язково попередьте про це гравців. І згадайте про це всюди, де продаєте ключі Steam.

6. Не випускайте гру в дочасний доступ, якщо в неї не можна зіграти. Якщо ви маєте технічну демоверсію без повноцінного ігрового процесу, то ще занадто рано для дочасного доступу. Якщо ви намагаєтеся перевірити концепцію і ще не з’ясували, що гравці мають робити у вашій грі аби вона була цікавою, то, імовірно, ще занадто рано. Ви можете почати давати ключі невеликій фокус-групі прихильників і зібрати їхні відгуки, перш ніж випускати гру в дочасному доступі. Як мінімум, у вас повинен бути трейлер, котрий показує ігролад. Навіть якщо ви просите про відгуки, які впливатимуть на ігролад, користувачам потрібно з чогось починати, аби вони могли лишати змістовні відгуки й поради.

7. Не випускайте гру в дочасний доступ, якщо ви завершили розробку. Якщо весь ігролад вже визначено і вам треба тільки фінальне тестування і пошук помилок, то дочасний доступ не для вас. Замість цього можете надіслати ключі прихильникам або провести більше внутрішнього тестування. Дочасний доступ створений із метою впливу користувачів на остаточний варіант гри.

Опитування про дочасний доступ

Нижче подаються настанови щодо заповнення опитування про дочасний доступ. Ви краще знаєте свій продукт, тож розглядайте відповіді нижче просто як настанови. Найголовніше: ви повинні надавати якнайбільше інформації й бути максимально відвертими із користувачами. Це ваша можливість поговорити про свої плани, встановити загальні очікування, а також почати обговорення зі спільнотою в процесі роботи над фінальною версією продукту. Ви також можете знайти натхнення у продуктах і розробниках, якими самі захоплюєтеся.

Чому дочасний доступ?
Які ваші цілі? Сподіваємося, що у вас буде відповідь на це питання до того, як ви створите свою сторінку в крамниці. Дочасний доступ — це марафон, а не спринтерська дистанція. Переконайтеся, що готові до тривалої роботи над своїм продуктом, до вивчення відгуків і доведення продукту до завершення.

Як довго ця гра буде в дочасному доступі?

Будьте максимально конкретні. Якщо у вас немає запланованих дат випуску, то поясніть чому.

Як повна версія відрізнятиметься від версії в дочасному доступі?
Знову ж таки, подумайте про свої цілі. «Повна версія» може означати різні речі для різних продуктів, і рішення лишається тільки за вами. Якомога точніше опишіть, що ви плануєте додати та які дані сподіваєтеся зібрати. Не турбуйтеся, якщо згодом зміните свої плани — це нормально! Якщо ви відверті зі своєю спільнотою і слухаєте її, то все буде гаразд.

Який поточний стан продукту в дочасному доступі?
Що саме можна придбати й використовувати вже зараз? Якомога точніше опишіть доступні режими, особливості, рівні тощо. Можливо, вам потрібно буде оновлювати цей розділ кожні кілька тижнів чи місяців, щоби розповідати про поступ у розробці.

Чи буде різниця в ціні до й після дочасного доступу?
Немає правил чи офіційних практик щодо ціни вашого остаточного продукту. Багато успішних розробників підвищували ціну в момент виходу гри, тоді як інші навпаки знижували її. Загалом старайтеся дивитися на це з точки зору покупців дочасного доступу. Подумайте про те, як вони почуватимуться через те чи інше рішення. Вам слід прагнути нагородити тих, хто рано підтримав вас, і дати їм зрозуміти, що їхній час і зусилля не були даремними. Це не обов’язково значить, що ціна за дочасний доступ має бути нижча за фінальну. Просто постарайтеся надати раннім користувачам щось цінне.

Як ви плануєте залучати спільноту до процесу розробки?
Спільнота грає ключову роль у розробці гри дочасного доступу. Як ви спілкуватиметеся з користувачами? На форумі? На сайті? Як часто? Це ваш шанс розказати своїм користувачам, як вони зможуть впливати на процес розробки.

Вмикання дочасного доступу

Наступні кроки слід виконати до випуску гри. Якщо вам потрібно повернутися назад та увімкнути дочасний доступ до вже випущеної гри, то зверніться до Valve.

Для вмикання дочасного доступу виконайте наступне:

 1. Поставте прапорець «Дочасний доступ» на однойменній вкладці в зоні конфігурації сторінки крамниці свого продукту.
 2. Заповніть опитування про дочасний доступ. Прочитайте докладніше про опитування ось тут.
Коли сторінка продукту й опитування будуть завершені й перевірені Valve, ви зможете випустити свою гру в дочасному доступі. Для докладнішої інформації про випуск продукту перегляньте розділ про процес випуску.
Примітка: якщо сторінка «Незабаром» для вашого продукту вже опублікована, то ви можете ввімкнути дочасний доступ самостійно. Сторінка в крамниці має бути знову перевірена перед випуском.

Найкращі практики

Ціни в дочасному доступі

Рішення щодо ціни залежить від суті вашої гри й того, яку поведінку ви хочете заохотити. Більшість розробників обирають почати з нижчої ціни, ніж запланована для фінальної версії гри. Це справедливе рішення з урахуванням підвищення ціни пізніше, коли гра отримає більше вмісту й буде вдосконалена.

Деякі розробники навпаки встановлюють ціну дочасного доступу вищою, аніж ціна фінальної версії гри, оскільки прагнуть залучити лише невелику кількість найвідданіших прихильників.

Зверніть увагу, що ви не зможете встановити знижку на продукт впродовж 30 днів після збільшення ціни. Це стосується також знижки з приводу виходу гри, коли продукт переходить із дочасного доступу в остаточний випуск. Якщо ви піднімали свою базову ціну в межах 30 днів до цього переходу, то ви не зможете встановити знижку з нагоди випуску.

Для докладнішої інформації перегляньте розділ ЧаПів про дочасний доступ.
Важливо прозоро повідомляти своїй спільноти про рішення стосовно цін, особливо якщо ви плануєте піднімати ціну в майбутньому. У дочасному доступі не можна встановити постійну знижку. Якщо ви хочете встановити більш низьку ціну в дочасному доступі, то повинні встановити нижчу базову ціну.

Перехід із дочасного доступу до остаточного випуску

Коли вирішите, що ваш продукт завершений і більше не буде суттєво змінюватися, ви можете перевести гру з дочасного доступу в стан остаточного випуску. Слід відзначити, що цей перехід не означає припинення додавання вмісту чи оновлення вашого продукту — ви можете робити це тоді, коли це буде доречно для вашої гри.
Примітка: якщо ваш продукт більше не позначається як продукт дочасного доступу, то ваші користувачі очікуватимуть, що він стабільний і надає повноцінний ігровий досвід.

Коли ви будете готові вивести свій продукт із дочасного доступу, виконайте наступні кроки:


 1. Вивантажте й опублікуйте оновлену збірку своєї гри чи програмного забезпечення.
 2. Клацніть на «Переглянути параметри випуску» вгорі сторінки управління вашим продуктом, щоби підготуватися й випустити повну версію гри. Натискання кнопки «Випуск» оновить і випустить дані вашої гри, вилучить стиль дочасного доступу з вашої сторінки крамниці й застосує знижку з нагоди випуску, якщо така була вказана.
 3. Ми рекомендуємо опублікувати оголошення у вашому центрі спільноти, щоби повідомити користувачів про вихід гри з дочасного доступу.

Реклама та видимість у дочасному доступі

Багато в чому ігри дочасного доступу не відрізняються від повністю випущених. Вони можуть продаватися зі знижкою, просуватися в промо-акціях, а також будуть органічно рекомендуватися іншим користувачам. Однак до остаточного випуску гра не отримає такого рівня видимості, який мають повністю випущені продукти. Для докладнішої інформації перегляньте розділ про видимість у Steam.

Часті питання

 • П. Чи може моя гра в дочасному доступі показуватися як «Незабаром»?
  В. Так, доки ваш продукт недоступний для придбання. Коли ваш продукт дочасного доступу почне продаватися, то не буде причин тримати його в розділі «Незабаром». Якщо ви хочете повідомити, що незабаром вийдете з дочасного доступу, то вкажіть це в опитуванні.

 • П. Чи можна підвищувати ціну після виходу з дочасного доступу?
  В. Так, однак якщо ви збільшите ціну, то впродовж 30 днів не зможете її змінювати чи застосовувати знижку.

 • П. Що трапиться, якщо я не завершу свою гру?
  В. Іноді все йде не так, як заплановано, і у вас може не вийти завершити розробку гри. Якщо це трапилося, то вам слід звернутися до Valve, щоби визначити наступні кроки. Перед зверненням до нас ретельно обдумайте, чи припинення розробки є дійсно правильним рішенням. Воно викликане емоційною реакцією на негативні відгуки чи є доцільним кроком? Ми серйозно ставимося до наших стосунків із покупцями, тож після скасування розробки гри й вилучення її з крамниці ми не станемо публікувати її знову пізніше. Окрім того, ми можемо запропонувати повернути кошти всім користувачам, які придбали гру. Чесне ставлення до покупців є надважливим для нас. Більше інформації ви знайдете в розділі «Вилучення продукту зі Steam».

 • П. Як буде рекламуватися мій вихід у дочасний доступ? Чи показуються ігри дочасного доступу в крамниці?
  В. Продукти дочасного доступу можуть продаватися зі знижкою, просуватися в промо-акціях, а також будуть органічно рекомендуватися іншим користувачам. Однак вони не матимуть такого рівня видимості, як версія 1.0. Докладнішу інформацію читайте в розділі видимість у Steam.