Dokumentacja Steamworks
Wczesny dostęp

Wprowadzenie

Czym jest wczesny dostęp?

Wczesny dostęp na Steam pozwala ci na sprzedaż swojej gry na Steam w fazie rozwoju oraz poinformowanie klientów, że produkt powinien zostać uznany za nieukończony. Wczesny dostęp to miejsce dla gier, które są grywalne w fazie alfa lub beta, są warte swojej ceny oraz planujesz je rozwijać dalej aż do premiery.

Wydanie gry we wczesnym dostępie pomaga potencjalnym użytkownikom zrozumieć grę i informuje ich o twoich planach i celach przed wydaniem „ostatecznej” wersji.

Czym nie jest wczesny dostęp?

Wczesny dostęp nie jest sposobem na finansowanie rozwoju twojego produktu przez społeczność.
Nie należy korzystać z wczesnego dostępu wyłącznie do tego celu. Jeśli liczysz na sprzedaż określonej liczby kopii, aby ukończyć grę, musisz pomyśleć o tym, co się stanie, gdy nie uda ci się osiągnąć wyznaczonego celu. Czy jesteś gotów na dalszy rozwój gry bez żadnej sprzedaży? Czy jesteś gotów na poszukiwanie innych form finansowania?

Wczesny dostęp nie jest przedsprzedażą.
Wczesny dostęp nie jest formą przedsprzedaży, ale narzędziem do pokazania twojej gry użytkownikom Steam w celu zebrania ich opinii w czasie, gdy kończysz pracować nad grą.

Gry lub programy we wczesnym dostępie powinny być dostępne do użycia natychmiast po zakupie, podczas gdy gry w przedsprzedaży są zwykle dostarczane użytkownikom w przyszłości. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Czy wczesny dostęp jest dla mnie odpowiedni?

Wczesny dostęp jest narzędziem do rozwijania twojej gry ze społecznością poprzez umożliwienie im dostępu przed oficjalną premierą produktu. Powinieneś dobrze przemyśleć, czy takie rozwiązanie jest odpowiednie dla twojej gry. Zalecamy zapoznanie się z innymi grami we wczesnym dostępie na Steam oraz z forami producentów, a także z poniższymi studiami przypadków, aby dowiedzieć się więcej o doświadczeniach innych producentów z tą formą dostarczania produktów:

Podczas Steam Dev Days w styczniu 2014 roku czterech producentów podzieliło się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wczesnego dostępu Steam: między innymi jaki miał wpływ na rozwój produktu, sprzedaż oraz w jakich przypadkach wczesny dostęp ma sens.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Podczas panelu wystąpili: Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment), Mark Morris (Introversion)

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Zasady

1. Musisz umieścić znaki marki wczesnego dostępu Steam oraz informacje o obecnym stanie gry na każdej stronie zewnętrznej, na której sprzedajesz klucze Steam do danej gry we wczesnym dostępie. Pracujemy nad tym, aby użytkownicy rozumieli, co otrzymują kiedy kupią grę we wczesnym dostępie na Steam lub na innych platformach, na których sprzedawane są klucze Steam. Musisz umieścić znaki marki wczesnego dostępu Steam oraz informacje o obecnym stanie gry i link do najczęściej zadawanych pytań na temat wczesnego dostępu na Steam na każdej stronie, na której rozprowadzasz klucze Steam do swojego tytułu w fazie wczesnego dostępu. Ponadto należy również załączyć kopię kwestionariusza wczesnego dostępu Steam. Możesz przeczytać więcej w artykule na temat wytycznych marki Steam.

2. Nie składaj konkretnych obietnic dotyczących przyszłych wydarzeń. Przykładowo na pewno nie jesteś w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy twoja gra zostanie ukończona, czy gra zostanie ukończona lub czy planowana zawartość na pewno zostanie dodana w przyszłości. Nie proś klientów, aby stawiali na przyszłość twojej gry. Klienci powinni kupować twoją grę na podstawie jej obecnego stanu, a nie na podstawie obietnic przyszłości, które mogą, ale nie muszą zostać zrealizowane.

3. Produkty we wczesnym dostępie na Steam muszą być dostępne dla klientów poprzez Steam. Jeśli Steam włączy wczesny dostęp w twojej grze, oczekujemy, że gra będzie dostępna w sprzedaży poprzez Sklep Steam. Nie oferuj jej w sprzedaży na Steam później niż gdziekolwiek indziej.

4. Nie podwyższaj ceny dla klientów Steam. Cena za grę we wczesnym dostępie nie powinna być wyższa niż cena oferowana na innych stronach lub serwisach. Dbaj o swoich klientów na Steam.

5. Stwórz realne oczekiwania, rozmawiając o swojej grze. Bądź szczery ze swoją społecznością. Na przykład jeśli wiesz, że aktualizacje podczas wczesnego dostępu będą psuć zapisy stanu gry, upewnij się, że społeczność ma pełną świadomość tej informacji. Przekaż ją również w każdym miejscu, w którym sprzedajesz klucze Steam.

6. Nie wydawaj swojej gry we wczesnym dostępie, jeśli nie jest ona jeszcze grywalna. Jeśli posiadasz demo technologiczne, ale rdzeń rozgrywki jeszcze jest w początkowym stadium rozwoju, to prawdopodobnie jest za wcześnie, aby wydać grę we wczesnym dostępie. W przypadku, gdy starasz się przetestować swój pomysł, ale jeszcze nie zadecydowałeś, co będzie zadaniem twoich graczy w twojej grze i co sprawi, że będą się dobrze bawić, to prawdopodobnie nie jest jest ona jeszcze gotowa. Możesz zacząć rozdawać klucze wybranym graczom i uzyskać potrzebne informacje od małej grupy użytkowników, zanim wydasz grę we wczesnym dostępie. Jako minimum musisz posiadać zwiastun, który pokazuje rozgrywkę. Nawet jeśli prosisz o opinie, które będą miały wpływ na rozgrywkę, klienci muszą mieć od czego zacząć, by przekazać ci świadome opinie i sugestie.

7. Nie wydawaj gry we wczesnym dostępie, jeśli faza rozwoju gry została zakończona. Jeśli gra jest praktycznie gotowa i chcesz tylko ostatecznie ją przetestować w poszukiwaniu błędów, to wczesny dostęp nie jest dla ciebie. Prawdopodobnie zamiast tego najlepiej będzie wysłać klucze do twoich fanów lub zorganizować więcej wewnętrznych testów. Wczesny dostęp został zaprojektowany jako miejsce, w którym klienci będą mieli wpływ na finalną wersję produktu.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiono wskazówki pomocne w wypełnianiu ankiety wczesnego dostępu. To ty znasz swój produkt najlepiej, więc potraktuj poniższe odpowiedzi jako porady. To bardzo ważne, aby przedstawić swoim klientom jak najwięcej szczegółów i być z nimi szczerym. To twoja szansa, by porozmawiać o swoich planach, zarysować oczekiwania i rozpocząć rozmowę z twoją społecznością podczas pracy nad ostateczną wersją. Zastanów się nad zaczerpnięciem inspiracji od produktów lub producentów, których podziwiasz.

Dlaczego wczesny dostęp?
Jakie są twoje cele? Mamy nadzieję, że będziesz znać odpowiedź na to pytanie przed stworzeniem strony swojego produktu w sklepie. Wczesny dostęp to maraton, a nie sprint – upewnij się, że jesteś gotów na kontynuację prac nad swoim produktem, sprawdzanie opinii i sugestii użytkowników oraz doprowadzenie produktu do jego końcowej wersji.

Mniej więcej jak długo gra będzie w fazie wczesnego dostępu?

Podaj możliwie najdokładniejsze informacje. Jeśli nie posiadasz docelowego zakresu dat, wyjaśnij dlaczego.

Czym różni się zaplanowana pełna wersja od tej z wczesnego dostępu?
Tak jak wcześniej, pomyśl o swoich celach. „Pełna wersja” oznacza coś innego dla każdego produktu i jest to coś, o czym tylko ty możesz zadecydować. Opisz dokładnie to, co planujesz dodać lub jakie dane chcesz zgromadzić. Nie martw się, jeśli później zmienisz zdanie – właśnie o to chodzi! Jeśli jesteś szczery i słuchasz swojej społeczności, wszystko będzie w porządku.

Jaki jest obecny stan wersji z wczesnego dostępu?
Z czego klient może korzystać po zakupie w tej chwili? Bądź konkretny, jeśli chodzi o tryby, funkcje, poziomy itd. Konieczne może okazać się aktualizowanie tej sekcji co kilka tygodni lub miesięcy, aby odzwierciedlić swoje postępy.

Czy cena gry ulegnie zmianie podczas i po wczesnym dostępie?
Nie ma żadnych zasad dotyczących cen twojego produktu końcowego ani oficjalnych najlepszych praktyk. Wielu producentów odnoszących sukcesy podniosło ceny, a wielu ostatecznie zdecydowało się je obniżyć. Ogólnie staraj się patrzeć na wszystko z punktu widzenia klienta wczesnego dostępu i co myślałby on odnośnie tej decyzji. Twoim celem powinno być wynagrodzenie pierwszych zwolenników i docenienie ich czasu i wysiłku włożonego w produkt. To nie musi oznaczać, że cena produktu we wczesnym dostępie jest niższa od ostatecznej wersji, ale spróbuj docenić swoją społeczność wczesnego dostępu czymś wartościowym.

Jak zamierzacie włączyć społeczność w wasz proces tworzenia?
Społeczność odgrywa kluczową rolę w rozwoju gry w fazie wczesnego dostępu. Jak będziesz komunikować się ze swoimi użytkownikami? Na forum? Poprzez swoją stronę internetową? Jak często? To twoja szansa, aby powiedzieć użytkownikom, jak mogą wpłynąć na rozwój produktu.

Aktywowanie wczesnego dostępu

Poniższe kroki muszą zostać wykonane przed wydaniem twojej gry.

Aby aktywować wczesny dostęp w swoim produkcie, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaznacz pole „Wczesny dostęp” w zakładce o tej samej nazwie w obszarze konfiguracji strony twojego produktu w sklepie.
 2. Wypełnij sekcję najczęściej zadawanych pytań dotyczących wczesnego dostępu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Kiedy twoja strona produktu oraz sekcja najczęściej zadawanych pytań zostaną ukończone i ocenione przez Valve, możesz wydać swój produkt we wczesnym dostępie. Aby uzyskać więcej informacji na temat wydania swojego produktu, przeczytaj sekcję dokumentacji na temat procesu wydawniczego.
Uwaga: jeśli posiadasz już stronę informującą o przyszłej dostępności swojego produktu, możesz samodzielnie włączyć wczesny dostęp. Strona twojego produktu w sklepie będzie musiała zostać oceniona ponownie przed wydaniem.

Najlepsze praktyki

Ustalanie ceny produktu we wczesnym dostępie

Decyzja o cenie zależy od charakteru twojej gry oraz zachowań, do jakich chcesz zachęcić. Większość producentów wybiera na początek niższą cenę niż docelowa cena gotowego produktu. Dzięki temu ustanawiana jest uczciwa cena, która bierze pod uwagę treść dostarczoną w danym momencie, pokazując zamiar podniesienia ceny z czasem, gdy dodasz do gry zawartość i dopracujesz ją.

Z drugiej strony, niektórzy producenci wolą ustalić cenę wyższą niż docelowa, aby mogli pracować z niewielką grupą oddanych fanów.

Pamiętaj, że nie można oferować zniżki na produkt w ciągu 28 dni od podniesienia ceny. Dotyczy to również zniżki z okazji premiery, kiedy to twoja gra przechodzi z okresu wczesnego dostępu do pełnego wydania. Jeśli podniesiesz bazową cenę do 28 dni przed tym przejściem, nie będziesz w stanie zaoferować zniżki z okazji premiery.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj dział najczęściej zadawanych pytań na temat wyceny produktu we wczesnym dostępie.
Ważne, aby być szczerym ze swoją społecznością w związku z decyzjami o cenach, szczególnie jeśli planujesz je podnieść w przyszłości. Przy wczesnym dostępie niemożliwe jest ustalenie stałej zniżki. Jeśli chcesz, aby cena twojego produktu była niższa we wczesnym dostępie, powinieneś ustawić niższą cenę bazową.

Przejście z wczesnego dostępu do pełnego wydania

Kiedy uznasz, że twój produkt stał się w pełni funkcjonalny i nie będzie przechodził już znacznych zmian, możesz rozpocząć proces przejścia z fazy wczesnego dostępu do pełnego wydania. Należy zauważyć, że to przejście nie oznacza, że powinieneś przestać dodawać nowe funkcje czy aktualizować produkt – dodawaj zawartość i naprawiaj błędy, kiedy to konieczne.
Uwaga: jeśli produkt nie jest dłużej oznaczony jako będący we wczesnym dostępie, klienci będą oczekiwać stabilnego produktu, który jest pełnym doświadczeniem.

Kiedy zdecydujesz usunąć status wczesnego dostępu z produktu, wykonaj następujące kroki:


 1. Prześlij i opublikuj zaktualizowaną kompilację swojej gry lub programu.
 2. Kliknij „Pokaż opcje wydania” na górze strony docelowej swojego produktu, aby przygotować i wydać w pełni grę. Kliknięcie przycisku „Wydaj” zaktualizuje datę premiery twojej gry, a także usunie status wczesnego dostępu ze strony w sklepie. Ponadto zostanie również zastosowana zniżka z okazji premiery, jeśli została określona.
 3. Zalecamy opublikowanie ogłoszenia w twoim centrum społeczności, które powiadomi klientów, że gra opuściła fazę wczesnego dostępu.

Marketing i widoczność gier we wczesnym dostępie

W wielu aspektach tytuły we wczesnym dostępie są traktowane w taki sam sposób jak w pełni wydane gry. Można je sprzedawać po obniżonej cenie, wyróżniać w dziale promocji, a także polecać innym użytkownikom. Jednak gra nie będzie posiadać widoczności w pełni wydanego produktu do momentu premiery. Sprawdź sekcję dotyczącą widoczności na Steam, aby uzyskać więcej informacji.

Najczęściej zadawane pytania

 • P: Czy na stronie w sklepie mojej gry we wczesnym dostępie może być widoczna informacja, że gra będzie dostępna wkrótce?

  O: Tak, pod warunkiem, że twojego produktu nie można jeszcze nabyć. Dla gier dostępnych w sprzedaży ze statusem wczesnego dostępu nie istnieje pojęcie obejmujące jednocześnie możliwe do nabycia i będące dostępne wkrótce. Jeśli chcesz oznajmić, że wkrótce opuścisz fazę wczesnego dostępu, napisz o tym w kwestionariuszu.

 • P: Czy w porządku jest podniesienie ceny po opuszczeniu fazy wczesnego dostępu?

  O: Tak, ale jeśli podniesiesz cenę, musisz odczekać co najmniej 28 dni, zanim możliwa będzie ponowna zmiana ceny lub zaoferowanie zniżki. Jeżeli zwiększysz cenę w ciągu 28 dni od wyjścia produktu z fazy wczesnego dostępu, zniżka premierowa nie zostanie zastosowana.

  Jeśli planujesz podnieść cenę podczas przejścia z wczesnego dostępu do pełnej wersji i chcesz ustalić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0, rozważ następujące scenariusze:
  • Można pozostawić cenę bez zmian, ustawić zniżkę na przejście do pełnej wersji i dopiero po tym podnieść cenę.
  • Można podnieść cenę, przechodząc do pełnej wersji bez ustalania rabatu.
  • Można podnieść cenę na więcej niż 28 dni przed przejściem do pełnej wersji, a następnie ustawić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0.

 • P: Co się stanie, jeśli nie ukończę prac nad swoją grą?

  O: Czasami rzeczy nie idą po twojej myśli i może zdarzyć się sytuacja, kiedy konieczne będzie zaprzestanie prac rozwojowych twojej gry. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z Valve, aby zastanowić się nad dalszymi krokami. Jednak zanim to zrobisz, poświęć chwilę, aby dogłębnie rozważyć, czy usunięcie gry jest na pewno właściwym wyborem. Czy jest to emocjonalna reakcja na negatywne opinie, czy po prostu odpowiedni kolejny krok? Traktujemy poważnie nasze relacje z użytkownikami, więc jeśli zdecydujesz się zrezygnować z rozwoju gry lub usunąć ją ze sprzedaży w sklepie, nie opublikujemy jej ponownie. Ponadto możemy zaoferować zwrot pieniędzy użytkownikom, którzy kupili grę. Uczciwość względem użytkowników jest dla nas najważniejsza. W celu uzyskania więcej informacji przeczytaj sekcję dokumentacji na temat usuwania produktu ze Steam.

 • P: W jaki sposób wydanie gry we wczesnym dostępie będzie reklamowane? Czy gry korzystające z tego programu otrzymują widoczność w sklepie?

  O: Gry we wczesnym dostępie (tak jak pozostałe) mogą być sprzedawane ze zniżką, wyróżniane w dziale promocji, a także będą polecane innym użytkownikom. Gry we wczesnym dostępie nie otrzymują tej samej widoczności na premierę co wydanie wersji 1.0. Przeczytaj sekcję dokumentacji na temat widoczności na Steam, aby uzyskać więcej informacji.

 • P: Czy gry we wczesnym dostępie otrzymują „widoczność na premierę”?

  O: Tytuły korzystające z wczesnego dostępu pojawią się w zakładce „Wszystkie nowe tytuły” w sekcji wczesnego dostępu, a użytkownicy posiadający twoją grę na swojej liście życzeń otrzymają e-mail o jej wydaniu we wczesnym dostępie. Oprócz tego produkty we wczesnym dostępie mogą być polecane konkretnym użytkownikom w różnych sekcjach strony głównej w zależności od ich preferencji oraz gustu. Jeżeli tytuł dobrze sobie radzi, to może pojawić się w sekcji „Wschodzące nowości” na stronie wczesnego dostępu. Z kolei jeśli osiągnął on odpowiednią sprzedaż, może też pojawić się na liście bestsellerów na głównej stronie Sklepu Steam oraz na powiązanych z nim stronach tagów i gatunków.

  Kiedy będziesz gotów do pełnego wydania swoich gier, zastosowanie będą miały dodatkowe obszary gwarantujące widoczność. Więcej informacji znajdziesz w sekcji „Widoczność — pełne wydanie gry” w artykule dokumentacji o widoczności na Steam.

 • P: Jak z powodzeniem opuścić fazę wczesnego dostępu?

  O: Pojęcie powodzenia mocno zależy od twojej gry oraz jej szczegółów, więc bardzo trudno jest nam zaoferować ogólną, uniwersalną poradę. Pomyśl o czynnikach takich jak odbiór gry podczas pobytu we wczesnym dostępie, zadowolenie graczy oraz jak wielki jest wytworzony popyt. Jeżeli twój tytuł we wczesnym dostępie był już wysoce dopracowany i satysfakcjonujący, to wytworzony popyt może być niewielki. W związku z tym może nie pojawić się spory wzrost liczby graczy bez przeprowadzenia większej kampanii marketingowej lub znaczącego zwiększenia jakości gry w dniu premiery. Taki popyt zostanie odzwierciedlony w stabilnej sprzedaży rozłożonej w czasie. Prawdopodobnie będziesz w stanie oszacować swoje przejście z wczesnego dostępu do wersji 1.0 lepiej niż ktokolwiek inny, ponieważ to ty najlepiej wiesz, jak twój tytuł korzystał z tej funkcji.

 • P: Ustawienie wczesnego dostępu wyleciało mi z pamięci, co muszę zrobić?

  O: Jeśli posiadasz już stronę informującą o przyszłej dostępności swojego produktu, możesz samodzielnie włączyć wczesny dostęp. Strona twojego produktu w sklepie będzie musiała zostać oceniona ponownie przed wydaniem. Jeśli twoja gra została już wydana, nie jest możliwe przeniesienie jej z powrotem z „Wydanych” do „Wczesnego dostępu”. Steam posiada inny okres promowania po premierze, miejsca, w których gra jest pokazywana, i oznaczenie recenzji, kiedy gra wchodzi do wczesnego dostępu. Jeśli chcesz podzielić się szczegółami swoich planów produkcyjnych, użyj centrum społeczności (przypięty post może okazać się pomocny) lub zastanów się nad dodaniem odpowiednich informacji do sekcji z informacjami na temat gry na jej stronie w sklepie.

 • P: Jeśli moja gra zostanie wydana we wczesnym dostępie, czy mogę ustawić datę premiery wersji 1.0?

  O: Nie ma określonego pola, w którym można wpisać planowaną datę pełnego wydania (data premiery wersji 1.0). Możesz jednak utworzyć ogłoszenie zawierające informacje na temat planowanej premiery łącznie z datą i przyszłymi aktualizacjami, które zostaną udostępnione wraz z wersją 1.0.