Dokumentacja Steamworks
Wczesny dostęp

Wprowadzenie

Czym jest wczesny dostęp?

Wczesny dostęp na Steam pozwala ci na sprzedaż swojej gry na Steam w fazie rozwoju oraz poinformowanie klientów, że produkt powinien być uznawany za nieukończony. Wczesny dostęp to miejsce dla gier, które są grywalne w fazie alfa lub beta, są warte ceny ich obecnej grywalnej kompilacji oraz które planujesz rozwijać dalej aż do premiery.

Wydanie gry we wczesnym dostępie pomaga potencjalnym użytkownikom zrozumieć grę i informuje ich o twoich planach i celach przed wydaniem „ostatecznej” wersji.

Czym nie jest wczesny dostęp?

Wczesny dostęp nie jest sposobem na finansowanie rozwoju twojego produktu przez społeczność.
Nie należy korzystać z wczesnego dostępu wyłącznie do tego celu. Jeśli liczysz na sprzedaż określonej liczby kopii, by ukończyć grę, musisz uważnie pomyśleć o tym, co to oznacza dla ciebie lub twojego zespołu, gdy nie uda ci się osiągnąć wyznaczonego celu. Czy jesteś gotów na dalszy rozwój gry bez żadnej sprzedaży? Czy jesteś gotów na poszukiwanie innych form finansowania?

Wczesny dostęp nie jest przedsprzedażą.
Wczesny dostęp nie jest formą przedsprzedaży, ale narzędziem do pokazania twojej gry użytkownikom Steam w celu zebrania ich opinii w czasie, gdy kończysz pracować nad grą.

Gry lub programy we wczesnym dostępie powinny być możliwe do użycia natychmiast po zakupie, podczas gdy gry w przedsprzedaży są zwykle dystrybuowane użytkownikom w późniejszym terminie. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Czy wczesny dostęp jest dla mnie odpowiedni?

Wczesny dostęp jest narzędziem do rozwijania twojej gry z udziałem społeczności poprzez umożliwienie im dostępu przed oficjalną premierą produktu. Powinieneś dobrze przemyśleć, czy takie rozwiązanie jest odpowiednie dla twojej gry. Zalecamy zapoznanie się z innymi grami we wczesnym dostępie na Steam, forami producentów, a także wymienionymi poniżej studiami przypadków, by dowiedzieć się więcej o doświadczeniach innych producentów z tą formą dostarczania produktów.

Podczas Steam Dev Days w styczniu 2014 roku czterech producentów podzieliło się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wczesnego dostępu Steam. Między innymi: jaki miał wpływ na rozwój produktu, sprzedaż oraz w jakich przypadkach wczesny dostęp ma sens.

https://www.youtube.com/watch?v=JRDwA3cQmlc
Podczas panelu wystąpili: Justin Bailey (Double Fine), Bob Berry (Uber Entertainment), Jamie Cheng (Klei Entertainment) oraz Mark Morris (Introversion).

https://youtu.be/xXeoByO-OFE

Zasady

1. Musisz umieścić znaki marki wczesnego dostępu Steam oraz informacje o obecnym stanie gry na każdej stronie zewnętrznej, na której dystrybuujesz klucze Steam do danej gry we wczesnym dostępie. Pracujemy nad tym, by użytkownicy rozumieli, co otrzymują, kiedy kupią grę we wczesnym dostępie na Steam lub na innych platformach, na których udostępniane są klucze Steam. Musisz umieścić znaki marki wczesnego dostępu Steam oraz informacje o obecnym stanie gry i link do najczęściej zadawanych pytań na temat wczesnego dostępu na Steam na każdej stronie, na której rozprowadzasz klucze Steam do swojego tytułu w fazie wczesnego dostępu. Ponadto należy również załączyć kopię kwestionariusza wczesnego dostępu Steam. Możesz przeczytać więcej w artykule na temat wytycznych marki Steam.

2. Nie składaj konkretnych obietnic dotyczących przyszłych wydarzeń. Przykładowo na pewno nie jesteś w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy twoja gra zostanie ukończona, czy gra zostanie ukończona lub czy planowana zawartość na pewno zostanie dodana w przyszłości. Nie proś klientów, aby stawiali na przyszłość twojej gry. Klienci powinni kupować twoją grę na podstawie jej obecnego stanu, a nie na podstawie obietnic przyszłości, które mogą, ale nie muszą zostać zrealizowane.

3. Produkty we wczesnym dostępie na Steam muszą być dostępne dla klientów poprzez Steam. Jeśli Steam włączy wczesny dostęp w twojej grze, oczekujemy, że gra będzie dostępna w sprzedaży poprzez Sklep Steam. Nie oferuj jej w sprzedaży na Steam później niż gdziekolwiek indziej.

4. Nie podwyższaj ceny dla klientów Steam. Cena za grę we wczesnym dostępie nie powinna być wyższa niż cena oferowana na innych stronach lub serwisach. Dbaj o swoich klientów na Steam.

5. Upewnij się, że jasno wykreujesz wśród klientów oczekiwania, rozmawiając o swojej grze. Bądź szczery ze swoją społecznością. Na przykład jeśli wiesz, że aktualizacje podczas wczesnego dostępu będą psuć zapisy stanu gry, upewnij się, że społeczność ma pełną świadomość tej informacji. Przekaż ją również w każdym miejscu, w którym sprzedajesz klucze Steam.

6. Nie wydawaj swojej gry we wczesnym dostępie, jeśli nie jest ona jeszcze grywalna. Jeśli posiadasz demo technologiczne, ale rdzeń rozgrywki jeszcze jest w początkowym stadium rozwoju, to prawdopodobnie jest za wcześnie, aby wydać grę we wczesnym dostępie. W przypadku, gdy starasz się przetestować swój pomysł, ale jeszcze nie zadecydowałeś, co będzie zadaniem twoich graczy w twojej grze i co sprawi, że będą się dobrze bawić, to prawdopodobnie nie jest ona jeszcze gotowa. Możesz zacząć od rozdania kluczy wybranym graczom oraz zebrania opinii od małej i skoncentrowanej grupy użytkowników, zanim wydasz grę we wczesnym dostępie. Jako minimum musisz posiadać zwiastun, który pokazuje rozgrywkę. Nawet jeśli prosisz o opinie, które będą miały wpływ na rozgrywkę, klienci muszą mieć od czego zacząć, by przekazać ci świadome opinie i sugestie.

7. Nie wydawaj gry we wczesnym dostępie, jeśli faza rozwoju gry została zakończona. Jeśli gra jest praktycznie gotowa i chcesz tylko ostatecznie ją przetestować w poszukiwaniu błędów, to wczesny dostęp nie jest dla ciebie. Prawdopodobnie zamiast tego najlepiej będzie wysłać klucze do twoich fanów lub zorganizować więcej wewnętrznych testów. Wczesny dostęp został zaprojektowany jako miejsce, w którym klienci będą mieli wpływ na finalną wersję produktu.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiono wskazówki pomocne w wypełnianiu kwestionariusza wczesnego dostępu. To ty znasz swój produkt najlepiej, więc potraktuj poniższe odpowiedzi jako porady. Spośród wszystkich kwestii najbardziej skoncentruj się na przedstawieniu swoim klientom szczegółowych i szczerych informacji. Jest to twoja szansa, by porozmawiać o swoich planach, zarysować oczekiwania i rozpocząć rozmowę z twoją społecznością podczas pracy nad ostateczną wersją. Zastanów się nad zaczerpnięciem inspiracji od produktów lub producentów, których podziwiasz.

Dlaczego wczesny dostęp?
Jakie są twoje cele? Mamy nadzieję, że będziesz znać odpowiedź na to pytanie przed stworzeniem strony swojego produktu w sklepie. Wczesny dostęp to maraton, a nie sprint – upewnij się, że jesteś gotów na kontynuację prac nad swoim produktem, sprawdzanie opinii i sugestii użytkowników oraz doprowadzenie produktu do jego końcowej wersji.

Mniej więcej jak długo gra będzie w fazie wczesnego dostępu?

Podaj możliwie najdokładniejsze informacje. Jeśli nie posiadasz docelowego zakresu dat, wyjaśnij dlaczego.

Czym różni się zaplanowana pełna wersja od tej z wczesnego dostępu?
Tak jak wcześniej, pomyśl o swoich celach. „Pełna wersja” oznacza coś innego dla każdego produktu i jest to coś, o czym tylko ty możesz zadecydować. Opisz dokładnie to, co planujesz dodać lub jakie dane chcesz zgromadzić. Nie martw się, jeśli później zmienisz zdanie – właśnie o to chodzi! Jeśli jesteś szczery i słuchasz swojej społeczności, wszystko będzie w porządku.

Jaki jest obecny stan wersji z wczesnego dostępu?
Co klient może kupić i z czego może korzystać już teraz? Bądź konkretny, jeśli chodzi o tryby, funkcje, poziomy itd. Być może zajdzie konieczność aktualizowania tej sekcji co kilka tygodni lub miesięcy, aby odzwierciedlić twoje postępy.

Czy cena gry ulegnie zmianie podczas i po wczesnym dostępie?
Nie ma żadnych zasad dotyczących cen twojego produktu końcowego ani oficjalnych najlepszych praktyk. Wielu producentów odnoszących sukcesy podniosło ceny, a wielu ostatecznie zdecydowało się je obniżyć. Ogólnie staraj się patrzeć na wszystko z punktu widzenia klienta widzącego produkt we wczesnym dostępie i co myślałby on odnośnie tej decyzji. Twoim celem powinno być wynagrodzenie pierwszych zwolenników i docenienie ich czasu i wysiłku włożonego w produkt. To nie musi oznaczać, że cena produktu we wczesnym dostępie ma być niższa od ostatecznej wersji, ale spróbuj docenić swoją społeczność wczesnego dostępu czymś wartościowym.

Jak zamierzacie włączyć społeczność w wasz proces tworzenia?
Społeczność odgrywa kluczową rolę w rozwoju gry w fazie wczesnego dostępu. Jak będziesz komunikować się ze swoimi użytkownikami? Na forum? Poprzez swoją stronę internetową? Jak często? To twoja szansa, aby powiedzieć użytkownikom, jak mogą wpłynąć na rozwój produktu.

Aktywowanie wczesnego dostępu

Poniższe kroki muszą zostać wykonane przed wydaniem twojej gry.

Aby aktywować wczesny dostęp dla swojego produktu, wykonaj następujące kroki:
 1. Zaznacz pole „Wczesny dostęp” w zakładce o tej samej nazwie w obszarze konfiguracji strony twojego produktu w sklepie.
 2. Wypełnij sekcję najczęściej zadawanych pytań dotyczących wczesnego dostępu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Kiedy twoja strona produktu oraz sekcja najczęściej zadawanych pytań zostaną ukończone i ocenione przez Valve, będziesz mógł wydać swój produkt we wczesnym dostępie. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydania swojego produktu, przeczytaj dokumentację procesu wydawniczego.
Uwaga: jeśli posiadasz już stronę informującą o przyszłej dostępności swojego produktu, możesz samodzielnie włączyć wczesny dostęp. Strona twojego produktu w sklepie będzie musiała zostać oceniona ponownie przed wydaniem.

Najlepsze praktyki

Prowadzenie strony produktu we wczesnym dostępie w sklepie

Mimo że nie ma problemu, by gry pozostawały we wczesnym dostępie tak długo, jak to konieczne, niezwykle ważne jest, by obecni i potencjalni gracze otrzymywali aktualne informacje o twoich planach rozwojowych. Oznacza to, że twoja strona w sklepie powinna zawsze odzwierciedlać te 2 kwestie:
 1. obecny stan twojej gry we wczesnym dostępie,
 2. twoje aktualne plany dotyczące wydania końcowej wersji 1.0.
Najlepiej odwiedzać swoją stronę w produktu we wczesnym dostępie w sklepie co najmniej raz w roku, by upewnić się, że widoczne na niej informacje wciąż mają zastosowanie i są aktualne. Istnieje wiele sposobów, w jakie możesz (i powinieneś!) na bieżąco aktualizować swoją stronę:
 • Odśwież swoją sekcję pytań i odpowiedzi dotyczących twojego produktu we wczesnym dostępie. Aby zaktualizować twoje odpowiedzi widoczne dla graczy w tej sekcji, zaloguj się do swojej gry w Steamworks, kliknij opcję „Edytuj stronę w sklepie”, a następnie zakładkę „Wczesny dostęp”. Więcej informacji dotyczących pytań i odpowiedzi o udziale we wczesnym dostępie znajdziesz wyżej. Nie zapomnij zapisać i opublikować swoich zmian!
 • Zaktualizuj swoje materiały marketingowe. Jeśli musisz odświeżyć swoje materiały marketingowe, by odzwierciedlały najnowszą wersję twojej gry, zaloguj się do Steamworks i kliknij opcję „Edytuj stronę w sklepie”, a następnie wybierz odpowiednie zakładki, by zaktualizować swoje materiały marketingowe wedle potrzeb. Więcej informacji o aktualizowaniu strony w sklepie znajdziesz tutaj.
 • Zamieść wydarzenie z aktualnościami. Masz ważny komunikat do podzielenia się ze swoją społecznością, np. nową funkcję lub doświadczasz niespodziewanego opóźnienia? Jeśli tak, to rozważ także opublikowanie wydarzenia z aktualnościami, by podzielić się tymi szczegółami ze swoimi obecnymi graczami.

Ustalanie ceny produktu we wczesnym dostępie

Decyzja o cenie zależy od charakteru twojej gry oraz zachowań, do jakich chcesz zachęcić. Większość producentów wybiera na początek niższą cenę niż docelowa cena gotowego produktu. Dzięki temu ustanawiana jest uczciwa cena, która bierze pod uwagę treść dostarczoną w danym momencie, pokazując zamiar podniesienia ceny wraz z dopracowywaniem gry i dodawaniem do niej zawartości.

Z drugiej strony, niektórzy producenci wolą ustalić cenę wyższą niż docelowa, aby mogli pracować z niewielką grupą oddanych fanów.

Pamiętaj, że nie będzie możliwe nałożenie zniżki przez 30 dni od podwyższenia cen. Dotyczy to również zniżki z okazji premiery, kiedy to twoja gra przechodzi z okresu wczesnego dostępu do pełnego wydania. Jeśli podniesiesz cenę bazową w ciągu 30 dni przed tym przejściem, nie będziesz w stanie zaoferować zniżki z okazji premiery.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj dział najczęściej zadawanych pytań na temat wyceny produktu we wczesnym dostępie.
Ważne, aby być szczerym ze swoją społecznością w związku z decyzjami o cenach, szczególnie jeśli planujesz je podnieść w przyszłości. Przy wczesnym dostępie niemożliwe jest ustalenie stałej zniżki. Jeśli chcesz, aby cena twojego produktu była niższa we wczesnym dostępie, powinieneś ustawić niższą cenę bazową.

Przejście z wczesnego dostępu do pełnego wydania

Kiedy uznasz, że twój produkt stał się w pełni funkcjonalny i nie będzie przechodził już znacznych zmian, możesz rozpocząć proces przejścia z fazy wczesnego dostępu do pełnego wydania. Należy zauważyć, że to przejście nie oznacza, że powinieneś przestać dodawać nowe funkcje czy aktualizować produkt – dodawaj zawartość i naprawiaj błędy, kiedy to konieczne.
Uwaga: jeśli produkt nie jest dłużej oznaczony jako będący we wczesnym dostępie, klienci będą oczekiwać stabilnego produktu, który jest pełnym doświadczeniem.

Kiedy będziesz gotowy do usunięcia statusu wczesnego dostępu z produktu, wykonaj następujące kroki:
 1. Prześlij i opublikuj zaktualizowaną kompilację swojej gry lub programu.
 2. Kliknij „Pokaż opcje wydania” na górze strony docelowej swojego produktu, aby przygotować i wydać w pełni grę. Kliknięcie przycisku „Wydaj” zaktualizuje datę premiery twojej gry, a także usunie status wczesnego dostępu ze strony w sklepie. Ponadto zostanie również zastosowana zniżka z okazji premiery, jeśli została określona.
 3. Zalecamy opublikowanie ogłoszenia w twoim centrum społeczności, które powiadomi klientów, że gra opuściła fazę wczesnego dostępu.

Marketing i widoczność gier we wczesnym dostępie

W wielu aspektach tytuły we wczesnym dostępie są traktowane w taki sam sposób jak w pełni wydane gry. Można je sprzedawać po obniżonej cenie, wyróżniać w dziale promocji, a także polecać innym użytkownikom. Jednak gra nie będzie posiadać widoczności w pełni wydanego produktu do momentu premiery. Sprawdź sekcję dotyczącą widoczności na Steam, by dowiedzieć się więcej.

Najczęściej zadawane pytania

 • P: Czy na stronie w sklepie mojej niewydanej gry we wczesnym dostępie może być widoczna informacja, że gra będzie dostępna wkrótce?

  O: Tak, pod warunkiem, że twojego produktu nie można jeszcze nabyć. Dla gier dostępnych w sprzedaży ze statusem wczesnego dostępu nie istnieje pojęcie obejmujące jednocześnie te możliwe do nabycia i te będące dostępne wkrótce. Jeśli chcesz oznajmić, że wkrótce opuścisz fazę wczesnego dostępu, napisz o tym w kwestionariuszu.

 • P: Czy po wydaniu mojej gry we wczesnym dostępie mogę ją potem usunąć i przywrócić do stanu wczesnego dostępu?

  O: Nie, to niemożliwe. Wczesny dostęp jest przeznaczony dla gier, które pozostaną dostępne i grywalne w miarę postępu prac nad ich rozwojem. Jeśli wolisz tymczasowo przeprowadzić testy kompilacji gry z możliwością późniejszego usunięcia, to w tym celu lepszą opcją będzie funkcja Steam Playtest.

 • P: Czy w porządku jest podniesienie ceny po opuszczeniu fazy wczesnego dostępu?

  O: Tak, ale jeśli podniesiesz cenę, musisz odczekać co najmniej 30 dni, zanim możliwa będzie ponowna zmiana ceny lub zaoferowanie zniżki. Jeśli podniesiesz cenę w ciągu 30 dni przed opuszczeniem wczesnego dostępu, zniżka premierowa nie zostanie zastosowana.

  Jeśli planujesz podnieść cenę podczas przejścia z wczesnego dostępu do pełnej wersji i chcesz ustalić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0, rozważ następujące scenariusze:
  • Można pozostawić cenę bez zmian, ustawić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0 po przejściu z wczesnego dostępu i dopiero po tym podnieść cenę.
  • Można podnieść cenę, przechodząc do pełnej wersji bez ustalania rabatu.
  • Można podnieść cenę na więcej niż 30 dni przed przejściem do pełnej wersji, a następnie ustawić zniżkę z okazji wydania wersji 1.0.

 • P: W jaki sposób wydanie gry we wczesnym dostępie będzie reklamowane? Czy gry korzystające z tego programu otrzymują widoczność w sklepie?

  O: Gry we wczesnym dostępie (tak jak pozostałe) mogą być sprzedawane ze zniżką, wyróżniane w dziale promocji, a także będą polecane innym użytkownikom. Gry we wczesnym dostępie nie otrzymują tej samej widoczności na premierę co wydanie wersji 1.0. Przeczytaj sekcję dokumentacji na temat widoczności na Steam, aby uzyskać więcej informacji.

 • P: Czy gry we wczesnym dostępie otrzymują „widoczność na premierę”?

  O: Tytuły korzystające z wczesnego dostępu pojawią się w zakładce „Wszystkie nowe tytuły” w sekcji wczesnego dostępu, a użytkownicy posiadający twoją grę na swojej liście życzeń otrzymają e-mail o jej wydaniu we wczesnym dostępie. Oprócz tego produkty we wczesnym dostępie mogą być polecane konkretnym użytkownikom w różnych sekcjach strony głównej w zależności od ich preferencji oraz gustu. Jeżeli tytuł dobrze sobie radzi, to może pojawić się w sekcji „Wschodzące nowości” na stronie wczesnego dostępu. Z kolei jeśli osiągnął on odpowiedni poziom sprzedaży, może też pojawić się na liście „Bestsellery” na głównej stronie sklepu oraz na powiązanych z nim stronach tagów i gatunków.

  Kiedy będziesz gotów do pełnego wydania swoich gier, zastosowanie będą miały dodatkowe obszary gwarantujące widoczność. Więcej informacji znajdziesz w sekcji „Widoczność podczas pełnego wydawania” w artykule dokumentacji o widoczności na Steam.

 • P: Jak z powodzeniem opuścić fazę wczesnego dostępu?

  O: Pojęcie powodzenia mocno zależy od twojej gry oraz jej szczegółów, więc bardzo trudno jest nam zaoferować ogólną, uniwersalną poradę. Pomyśl o czynnikach takich jak odbiór gry podczas pobytu we wczesnym dostępie, zadowolenie graczy oraz jak wielki jest wytworzony popyt. Jeżeli twój tytuł we wczesnym dostępie był już wysoce dopracowany i satysfakcjonujący, to wytworzony popyt może być niewielki. W związku z tym może nie pojawić się spory wzrost liczby graczy bez przeprowadzenia większej kampanii marketingowej lub znaczącego zwiększenia jakości gry w dniu premiery. Taki popyt zostanie odzwierciedlony w stabilnej sprzedaży rozłożonej w czasie. Prawdopodobnie będziesz w stanie oszacować swoje przejście z wczesnego dostępu do wersji 1.0 lepiej niż ktokolwiek inny, ponieważ to ty najlepiej wiesz, jak twój tytuł korzystał z tej funkcji.

 • P: Zapomniałem o aktywowaniu wczesnego dostępu, co muszę zrobić?

  O: Jeśli posiadasz już stronę informującą o przyszłej dostępności swojego produktu, możesz samodzielnie włączyć wczesny dostęp. Strona twojego produktu w sklepie będzie musiała zostać oceniona ponownie przed wydaniem. Jeśli twoja gra została już wydana, nie jest możliwe przeniesienie jej z powrotem z wydanych do wczesnego dostępu. Steam posiada inny okres promowania po premierze, miejsca, w których gra jest pokazywana, i oznaczenie recenzji, kiedy gra wchodzi do wczesnego dostępu. Jeśli chcesz podzielić się szczegółami swoich planów produkcyjnych, użyj centrum społeczności (przypięty post może okazać się pomocny) lub zastanów się nad dodaniem odpowiednich informacji do sekcji „O tej grze” na jej stronie w sklepie.

 • P: Jeśli moja gra zostanie wydana we wczesnym dostępie, czy mogę ustawić datę premiery wersji 1.0?

  O: Nie ma określonego pola, w którym można wpisać planowaną datę pełnego wydania (datę premiery wersji 1.0). Możesz jednak utworzyć ogłoszenie zawierające informacje na temat planowanej premiery łącznie z datą i przyszłymi aktualizacjami, które zostaną udostępnione wraz z wersją 1.0.

 • P: Co się stanie, jeśli nie ukończę prac nad swoją grą we wczesnym dostępie?

  O: Czasami rzeczy nie idą po twojej myśli i może zdarzyć się sytuacja, kiedy konieczne będzie zaprzestanie prac rozwojowych nad twoją grą we wczesnym dostępie, nim będziesz gotów na wydanie pełnej wersji. Jeśli tak się stanie, możesz skontaktować się z Valve, aby zastanowić się nad dalszymi krokami. Istnieją dwie możliwości:

  Jeśli twoja gra we wczesnym dostępie jest grywalna i cieszy się powodzeniem wśród odbiorców, ale nie jesteś w stanie rozwinąć jej do momentu, w którym wydanie pełnej wersji byłoby uzasadnione, to możemy zatrzymać ją w sklepie, ale usunąć ją ze wczesnego dostępu. Usunie to tag wczesnego dostępu oraz sekcję pytań i odpowiedzi ze strony w sklepie, ale nie aktywuje widoczności premierowej, która normalnie ma miejsce po wydaniu gry po pomyślnym zakończeniu wczesnego dostępu. W tym wypadku byłaby to trwała zmiana – nie będziemy w stanie przywrócić wczesnego dostępu po jej wprowadzeniu, więc uważnie rozważ ten wybór, zanim skontaktujesz się z nami i dasz nam znać o szczegółach. W takim wypadku powinieneś dać swojej społeczności znać o swojej decyzji o opuszczeniu wczesnego dostępu poprzez post na forum lub wydarzenie aktualności.

  Ewentualnie możemy usunąć twoją grę we wczesnym dostępie ze Steam. Jednak zanim skontaktujesz się z nami w tej sprawie, powinieneś zapoznać się z procesem usuwania gry ze Steam i poświęcić chwilę, aby dogłębnie rozważyć, czy to działanie jest na pewno właściwym wyborem. Czy ta decyzja jest reakcją na negatywne opinie, czy jest to po prostu odpowiedni krok? Traktujemy poważnie nasze relacje z użytkownikami, więc jeśli zdecydujesz się zrezygnować z rozwoju gry lub usunąć ją ze sprzedaży w sklepie, nie opublikujemy jej ponownie. Ponadto możemy zaoferować zwrot pieniędzy użytkownikom, którzy kupili grę. Uczciwość względem użytkowników jest dla nas najważniejsza.