Steamworks Belgeleri
İstek Listeleri

Genel Bakış

Oyununuz Steam'deki mağaza sayfasında herkese görünür olduktan sonra oyuncular oyununuzu istek listelerine eklemeye başlayabilir. Oyununuz çıkana kadar, bu sayfayı oyununuza ilgi duyan müşterilere ve hayranlarınıza, oyununuzu güncel olarak takip edebilecekleri bir yer olarak gösterebilirsiniz. Bu şekilde potansiyel müşteri ilgisini ölçebilir ve oyununuz çıktığında ya da indirime girdiğinde ilgilenen müşterilere bunlarla ilgili bildirimde bulunabilirsiniz.

İstek Listesi Bildirimleri

E-posta bildirimleri Steam'de yer alan oyununuz, yazılımınız veya videonuzla ilgili birçok farklı tetikleyici eyleme göre gönderilirler. Bu tetikler gelecekte değişebilir ancak bu, mevcut özelliklerin bir açıklamasıdır.

İndirim e-postaları genellikle ürününüz çıktıktan veya indirime girdikten sonra birkaç saat içinde gönderilir. Yüksek hacimli e-posta gönderilme dönemlerinde bildirim süresi daha da uzayacaktır.

Geçen bir hafta içinde oyununuzla ilgili bildirim alan müşteriler ("çıktı" e-posta bildirimleri de dâhil olmak üzere) bildirim bekleme süresine girer ve bir hafta geçene kadar ürününüzle ilgili ilave bilgi bildirimi almazlar.

Sadece e-posta hesaplarını doğrulayan müşterilerin bildirim mesajları aldığını ve bazı müşterilerin bu tür bildirim e-postalarını almak istemeyecek şekilde tercihte bulunabileceklerini unutmayın.

Ürün Çıkışları (Çıkış ya da Erken Erişim)

Ürününüz tam olarak ya da Erken Erişim'e çıktığı zaman, bu ürünü istek listesine eklemiş kullanıcılara oyunun çıktığına dair bir bildirim e-postası gönderilir.

Eğer oyununuz önce Erken Erişim'e sonra tam çıkışa geçtiyse, oyunu istek listesine eklemiş olan kullanıcıları başka bir e-posta gönderilir.

Çıkışa hazırlık hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Yayınlama Süreci belgelendirmesine bakın.

Promosyonel İndirimler

Any type of discount at or above 20%, whether a curated feature spot, a weeklong deal, or a custom configured discount will trigger a notification e-mail to users with your game on their wishlist.

İndirimler en azından oyunun en düşük fiyatlı paketini etkileyecek şekilde olmalıdır. Örneğin eğer oyununuzun $20 değerinde normal bir paketi ve $30 değerinde delüks paketi varsa, sadece delüks paketinin indirime sokulması istek listesi bildirim e-postalarını tetiklemeyeceği için normal paketi de indirime sokmanız gerekecektir.

İndirimler küresel olmalıdır. Farklı bölgeler için farklı paketler olabilir ancak bütün bölgeler indirime tâbi olmak zorundadır.

İndirimlerin süresi 8 saatten fazla, bir haftadan az olmalıdır.

İndirimlerle ilgili daha fazla bilgi için lütfen İndirim Uygulamak belgelendirmesine bakın.

İstek Listesi Verileriniz

Uygulamanın İndirimler ve Etkinleştirme Rapoları Portalı'nda yer alan detaylar sayfasına gittiğinizde "İstek Listeleri" kısmını göreceksiniz. Bu kısımda oyununuzu istek listesine ekleyen, çıkaran ve istek listesinden satın alan kullanıcılar takip edilir. Buna ek olarak, uygulamanın "Bölgesel satışlar raporu" kısmından istek listesi sayılarının bölgelere ve ülkelere göre olan dağılımını görebilirsiniz. İstek listesi verisi bir gün aralıkla günlük olarak güncellenir. Yani örneğin, 2 Mart'ta 1 Mart'a kadar olan verileri güncel olarak görebilirsiniz.

İstek listesi e-postalarının ve istek listesi dönüşümlerinin de yer aldığı, eski bir istek listesi davranış analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yöntemler

En büyük üç tavsiyemiz şu şekilde:
  1. Oyununuza ilgi duyan müşterilerin oyununuzu istek listelerine ekleyebilmeleri ve çıkış esnasında bildirim alabilmeleri için mümkün olan en kısa zamanda bir "Pek Yakında" sayfası ekleyin.
  2. Sadece oyununuzu çıkarıp bırakmayın. Oyununuz çıkmadan önce ve sonra müşterilerle etkileşim içinde olun. Birçok kullanıcı Erken Erişim'den çıkma, içerik güncellemesi, indirim veya birlikte oynayacak bir arkadaş bulma gibi nedenlere sahip olana kadar oyununuzu satın almaz.
  3. Gelecekte vereceğiniz kararları için bir indirim veya promosyonel bir etkinlik sonrası istek listesi verilerini inceleyin. Hem satın alma hem de istek listesi açısından en çok ilgiye neden olan etkileşim türlerini belirlemek için zaman içindeki trendleri kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Bildirimler, tetiklendikten ne kadar süre sonra gönderilir?

C: E-posta bildirimleri, sistemin göndermesi gereken kullanıcı sayısına bağlı olarak birkaç saat içerisinde gönderilir. Ayrıca, müşterinin istek listesindeki ürünlere bağlı olarak bildirim e-postalarında birden fazla ürün yer alabilir.

S: Bir ürün için e-posta gönderme sıklığı nedir?

C: Eğer bir üründe bildirimi tetikleyecek etkinliklerin arasında bir veya iki haftadan daha kısa bir süre varsa, aynı kullanıcıya ikinci bir e-posta gönderilmeyebilir.

S: Kullanıcılar e-posta tercihlerini nereden yapabilir?

C: Steam'de sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınıza tıklayarak açılır menüyü açın ve "Hesap detayları" seçeneğini seçin. Buradan "E-posta Tercihlerini Yönet" seçeneğini seçerek almak istediğiniz e-posta türlerini seçebilirsiniz.

S: Bütün müşterilere istek listesi bildirimi gönderilir mi?

C: Sadece Steam'deki e-posta adreslerini doğrulayan müşterilere bildirim gönderilir.

S: E-posta bildirimlerinden gelen etkinliği nasıl takip edebilirim?

C: Eğer ürününüz için bir e-posta bildirimi gönderildiyse, uygulama açılış sayfanızdaki "Pazarlama ve Görünürlük" -> "Trafik Dağılımı" kısmına giderek mağaza sayfanıza bildirim aracılığıyla yapılan ziyaretleri görebilirsiniz.

Buna ek olarak e-posta kampanyalarını ve dönüşüm oranlarını görmek için finansal raporlama sitesine gidin ve "Detaylı istek listesi dağılımını görüntüle"yi seçin, ardından sayfanın en altına inin. Seçtiğiniz zaman aralığında gönderilen e-posta bildirimlerini buradan görebilirsiniz.