Steamworks Belgeleri
İstek Listeleri
Kısaca
Oyuncular Steam'deki oyunları istek listelerine ekleyerek ilgilendikleri oyunları takip ederler. Oyununuz çıktığında veya indirime girdiğinde bu oyunculara otomatik olarak bildirim gönderilir.
Entegrasyon seviyesi
Mağaza sayfanızı oluşturmak dışında entegrasyon gerektirmez.

Genel Bakış

Oyununuz Steam'deki mağaza sayfasında herkese görünür olduktan sonra oyuncular oyununuzu istek listelerine eklemeye başlayabilir. Oyununuz çıkana kadar, bu sayfayı oyununuza ilgi duyan müşterilere ve hayranlarınıza, oyununuzu güncel olarak takip edebilecekleri bir yer olarak gösterebilirsiniz. Bu şekilde potansiyel müşteri ilgisini ölçebilir ve oyununuz çıktığında ya da indirime girdiğinde ilgilenen müşterilere bunlarla ilgili bildirimde bulunabilirsiniz.

https://youtu.be/AVo9fVPcls0

İstek Listesi Bildirimleri

E-posta bildirimleri Steam'de yer alan oyununuz, yazılımınız veya videonuzla ilgili birçok farklı tetikleyici eyleme göre gönderilir. Bu tetikler gelecekte değişebilir ancak bu, mevcut özelliklerin bir açıklamasıdır.

İndirim e-postaları genellikle ürününüz çıktıktan veya indirime girdikten sonra birkaç saat içinde gönderilir. Yüksek hacimli e-posta gönderilme dönemlerinde bildirim süresi daha da uzayacaktır.

Geçen 1- 2 hafta içinde oyununuzla ilgili bildirim alan müşteriler ("çıktı" e-posta bildirimleri de dâhil olmak üzere) bildirim bekleme süresine girer ve bu süre geçene kadar ürününüzle ilgili ilave bilgi bildirimi almazlar. Bildirim trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde (Steam dönemsel indirimleri gibi) bu süre uzayabilir.

Sadece e-posta hesaplarını doğrulayan müşterilerin bildirim mesajları aldığını ve bazı müşterilerin bu tür bildirim e-postalarını almak istemeyecek şekilde tercihte bulunabileceklerini unutmayın.

Ürün Çıkışları (Çıkış ya da Erken Erişim)

Ürününüz tam olarak ya da Erken Erişim'e çıktığı zaman, bu ürünü istek listesine eklemiş kullanıcılara oyunun çıktığına dair bir bildirim e-postası ve/veya telefon bildirimi gönderilir.

Eğer oyununuz önce Erken Erişim'e sonra tam çıkışa geçtiyse, oyunu istek listesine eklemiş olan kullanıcıları başka bir e-posta gönderilir.

Yayınlamaya hazırlık hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Yayınlama Süreci belgesine bakın.

Promosyonel İndirimler

Oyununuzu indirime soktuğunuzda, oyunu istek listesine eklemiş olan oyunculara bir e-posta bildirimi veya mobil bildirimi gönderilir, ancak bunun için şu gereksinimleri karşılamış olmanız gereklidir:
  • %20 veya üzeri her türlü (seçilerek öne çıkarılanlar, hafta boyu fırsatı, özel indirim) indirim.
  • İndirimler en azından oyunun en düşük fiyatlı paketini etkileyecek şekilde olmalıdır. Örneğin eğer oyununuzun 20 USD değerinde normal bir paketi ve 30 USD değerinde delüks paketi varsa, sadece delüks paketinin indirime sokulması istek listesi bildirim e-postalarını tetiklemeyeceği için normal paketi de indirime sokmanız gerekecektir.
  • İndirimler küresel olmalıdır. Farklı bölgeler için farklı paketler olabilir ancak bütün bölgeler indirime tâbi olmak zorundadır.
  • İndirimlerin süresi 8 saatten fazla olmalıdır
  • Not: Bir e-posta herhangi bir nedenle bir haftayı aşkın bir sürede gitmemiş olursa o e-postayı tekrar göndermeyi denemeyeceğiz.

İndirimlerle ilgili daha fazla bilgi için lütfen İndirim Uygulamak belgesine bakın.

İstek Listesi Verileriniz

Uygulamanın İndirimler ve Etkinleştirme Raporları Portalı'nda yer alan detaylar sayfasına gittiğinizde "İstek Listeleri" kısmını göreceksiniz. Bu kısımda oyununuzu istek listesine ekleyen, çıkaran ve istek listesinden satın alan kullanıcılar takip edilir. Buna ek olarak, uygulamanın "Bölgesel satışlar raporu" kısmından istek listesi sayılarının bölgelere ve ülkelere göre olan dağılımını görebilirsiniz. İstek listesi verisi bir gün aralıkla günlük olarak güncellenir. Yani örneğin, 2 Mart'ta 1 Mart'a kadar olan verileri güncel olarak görebilirsiniz.

İstek listesi e-postalarının ve istek listesi dönüşümlerinin de yer aldığı, eski bir istek listesi davranış analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yöntemler

En büyük üç tavsiyemiz şu şekilde:
  1. Oyununuza ilgi duyan müşterilerin oyununuzu istek listelerine ekleyebilmeleri ve çıkış esnasında bildirim alabilmeleri için mümkün olan en kısa zamanda bir "Pek Yakında" sayfası ekleyin.
  2. Sadece oyununuzu çıkarıp bırakmayın. Oyununuz çıkmadan önce ve sonra müşterilerle etkileşim içinde olun. Birçok kullanıcı Erken Erişim'den çıkma, içerik güncellemesi, indirim veya birlikte oynayacak bir arkadaş bulma gibi nedenlere sahip olana kadar oyununuzu satın almaz.
  3. Gelecekte vereceğiniz kararları için bir indirim veya promosyonel bir etkinlik sonrası istek listesi verilerini inceleyin. Hem satın alma hem de istek listesi açısından en çok ilgiye neden olan etkileşim türlerini belirlemek için zaman içindeki trendleri kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Bildirimler, tetiklendikten ne kadar süre sonra gönderilir?

C: E-posta bildirimleri, sistemin göndermesi gereken kullanıcı sayısına bağlı olarak birkaç saat içerisinde gönderilir. Ayrıca, müşterinin istek listesindeki ürünlere bağlı olarak bildirim e-postalarında birden fazla ürün yer alabilir.

S: Bir ürün için e-posta gönderme sıklığı nedir?

C: Evet, istek listesi e-postaları arasında 1-2 haftalık bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu süre, trafiğin yoğun olduğu dönemlerde (dönemsel indirimler gibi) uzayabilir.

S: Kullanıcılar e-posta tercihlerini nereden yapabilir?

C: Steam'de sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınıza tıklayarak açılır menüyü açın ve "Hesap detayları" seçeneğini seçin. Buradan "E-posta Tercihlerini Yönet" seçeneğini seçerek almak istediğiniz e-posta türlerini seçebilirsiniz.

S: Bütün müşterilere istek listesi bildirimi gönderilir mi?

C: Sadece Steam'deki e-posta adreslerini doğrulayan müşterilere bildirim gönderilir.

S: E-posta bildirimlerinden gelen etkinliği nasıl takip edebilirim?

C: Eğer ürününüz için bir e-posta bildirimi gönderildiyse, uygulama açılış sayfanızdaki "Pazarlama ve Görünürlük" -> "Trafik Dağılımı" kısmına giderek mağaza sayfanıza bildirim aracılığıyla yapılan ziyaretleri görebilirsiniz.

Buna ek olarak e-posta kampanyalarını ve dönüşüm oranlarını görmek için finansal raporlama sitesine gidin ve "Detaylı istek listesi dağılımını görüntüle"yi seçin, ardından sayfanın en altına inin. Seçtiğiniz zaman aralığında gönderilen e-posta bildirimlerini buradan görebilirsiniz.

S: İstek listelerine eklenme oyunumun Steam'deki görünürlüğüne nasıl etki ediyor?

C: İstek listeleri, oyununuzun Steam'de nerelerde gösterileceğini belirleme konusunda önemli bir faktördür. Bir kullanıcı oyununuzu istek listesine eklediğinde oyun farklı öne çıkarma kısımlarında gösterilir ve bu esnada kullanıcıya ilgili oyunu istek listesine eklemiş olduğu belirtilir. Çıkıştan önce oyununuz çıkış tarihi, popülarite, etiket ve diğer kategoriler gibi çeşitli filtreler doğrultusunda yaklaşan oyunların gösterildiği listelerde yer alır. Buna ek olarak oyununuz çıktıktan sonra ve indirime girdiğinde Steam, oyununuzu istek listesine eklemiş kullanıcılara bir hatırlatma e-postası veya mobil bildirim gönderir. Steam genel itibarıyla her oyuncu için kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak şekilde tasarlanmıştır. Bir oyunun "Etikete Göre Tavsiye Edilenler", "Küratör", "İnteraktif Tavsiye Sistemi", "Çok Satanlar" veya "Yeni Güncellenenler" kısımlarında görünüp görünmemesi kullanıcının beğendiği, oynadığı oyunlara; yaşadığı yere, tercih ettiği dile, arkadaşlarının oynadığı oyunlara, Steam küratörlerini takip edip etmediğine vb. kriterlere bağlıdır. Steam mağazası bağlam temellidir ve birçok farklı faktöre bağlı olarak her oyuncu için kişiselleşir.

S: Steam'in oyunumu kullanıcılara göstermeye başlaması için belirli bir istek listelerine eklenme sınırı var mı?

C: Hayır.

S: Kullanıcılar oyunumu istek listelerine ekledi. Şimdi ne olacak?

C: Bu, çıkış öncesinde ve sonrasında yaptığınız pazarlama/farkındalık kampanyalarının bir sonucu olarak kullanıcılarda oyununuza karşı bir ilgi olduğu anlamına gelir. Oyununuzu canlı yayınlayıp çıkış fragmanını sosyal medyada mı gösterdiniz? Bu istek listelerine eklenme sayısında muhtemelen bir artışın olacağı anlamına gelir. Oyununuz çıktı ve çıkardığınız büyük bir güncellemeyle birlikte şimdi indirime mi girdi? Bu durumda hem oyununuzu istek listelerine eklemiş kullanıcılardan hem de oyunuzu ilk defa gören kullanıcılardan satın alma göreceksiniz. Belki bu oyuncular oyununuzu oynamak için müsait olacakları bir vakti, bir bayramı veya doğum gününü bekliyordu; ya da kendi bütçelerine veya satın alma alışkanlıklarına uyan bir fiyata inmesi için indirim bekliyordu.

Herkesin istek listesini kullanma nedeni farklı olduğundan, istek listelerinden satışları doğru tahmin etmenizi sağlayacak bir formül yoktur. Ne olursa olsun, istek listelerinin değeri büyüktür ve oyununuzu piyasa çıkardığınız anda ve sonrasında potansiyel kitlenizi büyütmek için yaptığınız çalışmaların sonucudur.

S: İstek listelerini bölgeye veya ülkeye göre gruplanmış biçimde nasıl görebilirim?

C: Uygulamanın İndirimler ve Etkinleştirme Raporları Portalı'nda yer alan detaylar sayfasına gittiğinizde "İstek Listeleri" kısmını göreceksiniz. Bu kısımda oyununuzu istek listesine ekleyen, çıkaran ve istek listesinden satın alan kullanıcılar takip edilir. Her uygulama için "Regional Sales Report" (Bölgesel Satışlar Raporu) kısmından istek listesi sayılarının bölgelere ve ülkelere göre olan dağılımını görebilirsiniz.