Steamworks Belgeleri
Mikrohareketler (Oyun İçi Satın Alımlar)

Genel Bakış

Steam oyun içi satın alımlar için dünya standartlarında destek sağlar. Bu satın alım öğe, oyun içi para veya aklınıza gelen farklı herhangi bir şey olabilir. Steam Mikrohareket API'larını kullanarak müşterilere daha fazla seçenek sunabilirsiniz.

Eğer oyununuzu Steam'de oyun içi satışlarla çıkaracaksanız başlangıç için size sunabileceğimiz birkaç öneri, en iyi yöntem ve kaynaklar var. İster oynaması ücretsiz isterseniz de ücretli bir oyunu Steam'de yayınlamaya hazırlanıyor olun, bu hazırlık esnasında oyun içi satışın olduğu oyunların sahip olduğu bazı aklınızda bulundurmanız gereken ortak unsurları vardır.

Oyun İçi Satın Alımı Gereksinimleri

Steam müşterilerinin sadece Steam Cüzdanları'nı kullanarak satın alım yapabilmeleri için oyun için satın alımlarda mikrohareket API'ını kullanmalısınız. Bu entegrasyonu nasıl tamamlayacağınızı Mikrohareket Entegrasyon Rehberi belgelendirmesinden öğrenebilirsiniz.

Steam Cüzdanı'nı kullanarak öğe veya oyun içi para satın alabilirsiniz.

Dolandırıcılığı Tahmin Etmek

Satın alınabilecek değere sahip bir şeyler teklif edildiği zaman bir dolandırıcılık riski ortaya çıkartmış olursunuz. Oyun içi mağazanız için Steam size ödeme işleme hizmeti sağlar. Dolandırıcılık kontrollerini Steam yapar fakat kullanıcının oyununuzda yaptığı satın alımın bağlamını sadece oyun sunucularınız anlayabilir.

Eğer oyun içi satın alımlarınız sonucu gelen sanal eşyalar ve hizmetler takas edilebiliyor ya da hediye edilebiliyorsa oyununuz özellikle risk altındadır. Eğer dolandırıcılık önlenmezse bu, ekonomideki öğelerin değerlerini kaybetmesine veya oyunda dengesizliğe neden olarak düzgün bir şekilde oyununuzu oynayan oyuncuların tecrübelerinin bozulmasına neden olabilir.

Dolandırıcılık olaylarında bir kullanıcı yüksek değere sahip bir para birimini ve öğeleri çalıntı bir ödeme yöntemi ile (mesela bir kredi kartı) satın alır. Dolandırıcıların amacı sanal malları başka bir hesaba aktarmaktır. Bu hesap sahtekâra veya sistem dışından bu malları almak için para ödeyen bir oyuncuya ait olabilir. Alternatif olarak, dolandırıcılar sistem dışından ödeme almak maksadıyla bu hesabı satmaya kalkışabilir.

Ekibiniz, ekonomizdeki kötü kullanıcıları engellerken meşru kullanıcıları etkilemeyecek bir orta yol bulmalıdır. Aşağıda basit dolandırıcılıklara karşı korunmaya dair bazı genel öneriler yer almaktadır:

 1. Kullanıcının oyun içindeki geçmişini, dolandırıcılığa neden olabilecek eylemleri engellemek için kullanın. Örneğin, eğer kullanıcının yeni olduğunu biliyorsanız kullanıcının yüksek değere sahip öğeleri veya para almasını kısıtlayabilirsiniz. Meşru yeni kullanıcıların 200 USD değerinde öğe veya para alacak olması pek mümkün değildir. Bunu başarmak için kullanıcıyla ilgili belirli verileri kullanın.
  • Kullanıcı oyununuzdaki asgari seviyelerden birine ulaştı mı?
  • Kullanıcı daha önce bir şey satın aldı mı? Davranışları meşru görünüyor mu?
  • Oyununuzdaki ortalama genel satın alma miktarları nedir? Bu işlem şüphe uyandıracak kadar bu ortalamanın üzerinde mi?
  • Bir şeyler alan müşterileriniz bir ayda ortalama olarak kaç adet işlem gerçekleştiriyor? Bu kullanıcı şüphen uyandıracak kadar bu ortalamadan fazla işlem gerçekleştiriyor mu?
  • Kullanıcının meşru görünen bir takas geçmişi var mı?
 2. Steam'in kullanıcı hakkında sahip olduğu geçmişi kullanarak bir işlem ya da kullanıcıyla ilgili endişelerinizi giderin. Bu bilgileri Steam'den edinerek bir kullanıcının gerçekleştirebileceği eylemleri düzenleyebilirsiniz. Kullanıcı hakkında bilgi almak için ISteamMicroTxn API'ındaki GetUserInfo()'yu çağırın. Bir kullanıcıya ne kadar güveneceğinizi belirlemek için gelecek üç ana yanıt işinize yarayabilir:
  • Country - kullanıcının satın alımı yaparken bağlandığı ülkeyi gösterir. Bu veri tek başına pek bilgilendirici değildir lakin para birimiyle birlikte kullanılırsa işe yarayabilir.
  • Currency - kullanıcının Steam Cüzdanı para birimi kodunu döndürür. Bu genellikle kullanıcıya gösterilecek fiyatlandırma bilgisi için kullanılır fakat para birimini talebin geldiği ülkeyle karşılaştırarak, bu para biriminin talebin geldiği ülkeyle uyuşup uyuşmadığını anlayabilirsiniz. Bu her zaman dolandırıcılıkla ilişkili olmayabilir çünkü kullanıcılar seyahat esnasında giriş yapıp bir şey satın alabilirler. Ancak bu karşılaştırma, dolandırıcılık aktivitesi örüntülerini bulmaya çalışırken size oldukça yararlı bilgiler sağlar.
  • Status - "Active", "Trusted" veya "Locked" olarak döner.
   1. Bir hesap varsayılan olarak Active (etkin) durumundadır.
   2. Trusted (güvenilir) durumundaki hesaplarda 90 günden eski satın alımlar vardır ve Steam hesabıyla ilişkili bir ters ibraz yoktur. Trusted (güvenilir) durumuna sahip olan bir hesabın, çalınmış olabileceğini veya düşük miktarda bir satın alın yapılarak "Trusted" durumundaymış gibi gösterilebileceğini lütfen aklınızda bulundurun. Bir satın alımı kabul ederken veya redderken sadece bu duruma güvenmemelisiniz.
   3. Locked (kilitli) durumundaki hesaplar sahtekârlık, ters ibraz, hesabın çalınması veya Steam Hizmet Şartları'nı ihlâl ettikleri için Steam'de satın alım yapamaz. Bu durum her zaman kalıcı değildir, özellikle de hesabın çalınması veya yanlışlıkla bankalar tarafından yapılan ters ibraz durumlarında.
 3. Ekonomiyi etkilemeden önce hileli işlemleri yakalamanız oldukça mühimdir.
  • Steam çoğu hileli işlemi ilk satın almadan sonraki 48 saat içerisinde yakalar. İşlemlerdeki değişiklikleri güncellenmiş durumlarıyla karşılaştırmak için her gün en az bir defa GetReport() API'ını çağırın.
  • You should prevent trading or gifting of the newly purchased items for at least 72 hours from the time of purchase. Birçok oyuncu satın aldıkları öğeleri ve paraları kendileri kullanacağı için bu önlem oyuncularınızın büyük bir kısmını etkilemez fakat dolandırıcılar, kâr edebilmek için edindikleri malları hemen ellerinden çıkarmaya çalışırlar.
  • Bir satın alım iade edildikten sonra sahtekâr hesap tarafından bu satın alım sonucu elden edilen öğeleri veya bakiyeyi iptal etmek için kullanılacak otomatik bir "geri alma" sistemi, insanları bu tür davranışlardan caydırmaya yarayacaktır. Bunun dışında tespit süresi ve takas kısıtlamaları sayesinde dolandırıcı, sahtekâr hesaptan herhangi bir kâr elde etmemiş olur.
 4. Oyun içi satın alım sonucu farklı bir hesapta kullanılabilecek bir ürün anahtarı göstermeyin. Kopyalanmaya müsait bir ürün anahtarını kullanıcıya göstermeden o kullanıcıya paket ya da içerik sağlamanıza olanak tanıyan Steam API'ları vardır.
 5. Kullanıcıların bir sonraki kısımda bahsedilen ilişkili hesapları değiştirmesine izin vermeyin: Hesapları İlişkilendirmek.
Steam Envanter Hizmeti'ni kullanarak bu önerilerin çoğunu entegre edebilirsiniz.

Hesap İlişkilendirmek

Kendi hesap sisteminiz mi var? Eğer öyleyse, Steam müşterilerine oyununuz ya da internet siteniz aracılığıyla hesap oluşturmayı zorunlu tutmaktansa hesapların kendi sisteminizle ilişkilendirmesi için Steamworks API'ını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Farklı bir hizmet aracılığıyla hesap oluşturmak bazı müşterilere çok zor gelebilir ve bu da potansiyel müşteri sayınızın çok düşmesine neden olabilir.

Kullanıcının Steam hesabının benzersiz tanımlayıcısı olan SteamID'yi alıp doğrulayarak, kullanıcının Steam hesabını kendi sisteminizle ilişkilendirebilirsiniz.

Ideally, it shouldn't be possible for a customer to disassociate their Steam account from your account system and then re-link another Steam account.

For more information on account linking, please see the "Account Linking" section in the Kullanıcı Doğrulama ve Sahiplik documentation.

Oyun içi ekonomiler için göz önünde bulundurulacak şeyler ve en iyi yöntemler

Steamworks provides a variety of opportunities to integrate microtransactions and in-game economies. There are a few things to consider on the topic.

Watch Kyle Davis’s presentation from Steam Dev Days for more detailed information.
https://www.youtube.com/watch?v=RHC-uGDbu7s

 1. Oyun içi ekonominizi ürününüzü daha iyi bir hâle getirmek ve müşterilerinizi mutlu etmek için kullanın, mutsuz müşterilerden gelir elde etmek için değil.

  Yapay ilerleme engelleri ve değeri gizleyen sanal para birimleri, müşterilerin yaptıkları satın alımlardan uzun vadede pişman olmasına neden olabilir. Eğer oyun içi işlemleri müşterilerinizin memnuniyetini engelleyerek para isteyecek bir fırsat olarak görüyorsanız müşterileriniz zamanla oyununuzu terk etmeye daha meyilli olacaktır. Para ödeyerek kösteklenmeyi ortadan kaldırmak sürdürülebilir bir iş modeli olmadığı gibi ortada yeterince rekabet olduğu için müşteri zamanını ve parasını harcayacak daha iyi bir alternatife yönelebilir.
 2. Müşteri satın alımlarının, oyununuzu diğer müşteriler için daha iyi bir hâle getirdiği sistemler oluşturun.

  Birçok oynaması ücretsiz ürün, özellikle de çok oyunculu oyunlar, çok para harcayan bir oyuncunun harcadığı parayla orantılı olarak oyunu diğer oyuncular için daha kötü hâle getirdiği sistemlere sahiptir. Oyuncuların diğer oyuncuları kötü bir şekilde etkileyebileceği sistemler oluşturmaktan kaçının ve bu sistemler yerine oyununuzda olumlu dışsallıklara neden olacak ürünlere ve öğelere odaklanın. Steam Dev Days sunumunda bunlarla ilgili spesifik örnekler verdik ama ürününüzü şu basit konsept çevresinde tasarlamak iyi bir başlangıç noktası olabilir: "Yanımdaki oyuncu bir şey aldığında ben mutlu oluyorum." Bu, her türdeki ve tarzdaki oyun için gayet ulaşılabilirdir. Oyununuzda bu tür ürünleri baz alarak deneyler yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 3. Kullanıcıların birbirleri için değer oluşturmasına imkân tanıyın.

  The Steam Workshop consists of tools that allow your customers to create content and value for one another. Müşteriler oyununuz için modeller, haritalar, modlar veya diğer değerli bileşenler oluşturabilir. Depending on your product and your goals, you can choose between an open or curated Workshop. Her iki durumda da müşterilerin yaratıcılığı ve tutkusu ürününüzün değerini oldukça artırabilir ve size ilave içerik için harika bir kaynak sağlamış olur. Steam Atölyesi'yle ilgili daha fazla bilgi için Steam Atölyesi belgelendirmesine göz atın ve Steamworks Geliştirici Tartışmaları'nı ziyaret edin.

Overall, being a slave to metrics like revenue-per-day or per-user can drive short-term decisions that harm your players and the longevity of your product. Watch the full Steam Dev Days talk above for specific examples and additional insights.

Güncellemelerden En İyi Şekilde Yararlanmak

Updates are an important part of your product's lifecycle and a critical form of communication with customers. You'll need to make updates to fix bugs and address issues, but major updates are also a huge opportunity to add new content, new modes of play, or new features to help keep customers engaged and attract new audiences.

Check out Best Practices, Marketing documentation for suggestions and best practices around getting the most from your product updates.