Dokumentacja Steamworks
Narzędzia wydarzeń i ogłoszeń
W skrócie
Możesz opublikować posty lub zaplanować wydarzenia, by komunikować się ze swoimi graczami na temat aktualności, wydarzeń na żywo lub aktualizacji, które zostały dodane do twojej gry. Są one widoczne dla graczy w różnych obszarach Steam.
Poziom integracji
Integracja z grą nie jest wymagana. Post może zawierać tekst zarówno prosty, jak i sformatowany oraz zawierający obrazy, wideo i tabele.


Pracujemy nad rozbudową systemu wydarzeń i ogłoszeń na Steam, aby umożliwić zintegrowaną i przyciągającą uwagę komunikację z twoimi użytkownikami. Zapewne w czasie produkcji, premiery, aktualizacji i zarządzania twoją grą pojawiły się ciekawe informacje, którymi chcesz się podzielić lub wydarzenia, do których chcesz, by gracze dołączyli. W tym celu wzbogaciliśmy twoje narzędzia do komunikacji z użytkownikami, zapewniając scentralizowane miejsce do opisywania wydarzeń związanych z twoją grą oraz poprawiliśmy sposób, w jaki można je przekazać.

PrzykładyKliknij tutaj, aby zobaczyć, jak wydarzenia i ogłoszenia wyglądają w Sklepie Steam, Społeczności Steam i bibliotece użytkownika.
Zasoby graficznePobierz szablony ukazujące wymiary i umiejscowienie tekstu na obrazach wydarzeń.
Zobacz specyfikacje zasobów, by poznać wymiary, użycia oraz opisy banerów i obrazów.

Wideo omawiające system wydarzeń

Pierwsze kroki

Zanim opublikujesz wydarzenie lub ogłoszenie, upewnij się, że konto, którego chcesz użyć do publikacji, spełnia poniższe warunki. Pamiętaj także, że konto, które zostanie użyte do publikacji, wyświetlane będzie jako autor wraz z publicznymi informacjami dotyczącymi danego profilu (awatar, nazwa profilu, komentarze).

 • Upewnij się, że konto należy do twojej grupy wydawcy i posiada stosowne uprawnienia dla danego produktu. Więcej informacji na temat konfiguracji użytkowników i uprawnień można znaleźć tutaj.
 • Ponadto, administratorzy i oficerowie centrum społeczności danego produktu domyślnie posiadają uprawnienia do publikowania ogłoszeń. Uprawnienia grupy mogą zostać zmienione, aby mieć kontrolę nad tym, kto może publikować ogłoszenia.
 • Upewnij się, że twoje osobiste konto Steam nie jest kontem z ograniczeniami. Jeśli posiadasz konto z ograniczeniami, nie będziesz w stanie tworzyć grup społeczności ani prosić o dołączenie do istniejącej grupy. Aby uzykać więcej informacji o kontach z ograniczeniami, kliknij tutaj.

Gdzie pojawią się ogłoszenia?

event_example_store_armello.jpg

W zależności od typu stworzonego przez ciebie ogłoszenia będzie ono widoczne w następujących miejscach:

 • Strona w sklepie – dwa ostatnie ogłoszenia powiązane z danym produktem pojawią się pod sekcją DLC na stronie produktu w sklepie.
 • Centrum społeczności – w powiązanym centrum społeczności ogłoszenia będą wyróżnione na głównej zakładce, a także w zakładce Aktualności.
 • Strona szczegółów biblioteki Steam – dzięki nowej bibliotece Steam poprawiona strona twojej gry w bibliotece będzie pokazywała ostatnio opublikowane wydarzenia i ogłoszenia. Ponadto możesz dodać obraz centrum uwagi, aby zwrócić uwagę na wydarzenie na swojej stronie.
 • Strona główna biblioteki Steam – w ramach aktualizacji biblioteki Steam twoje wydarzenia i ogłoszenia będą mogły pojawiać się na górze strony głównej biblioteki twoich graczy.
 • Aktywność – wszyscy użytkownicy obserwujący dany produkt zobaczą ogłoszenia na jego temat w swoich kanałach aktywności.
 • Centrum warsztatu – otagowanie ogłoszenia jako „Warsztat” spowoduje, że pojawiać się ono będzie w centrum warsztatu danego produktu.
 • Kanał RSS – Steam automatycznie generuje kanał RSS dla każdej gry, który możesz wykorzystać do publikowania ogłoszeń na twojej stronie, w mediach społecznościowych itp. Format URL wygląda następująco: https://steamcommunity.com/games/489830/rss

Tworzenie nowych wydarzeń

Aby utworzyć nowe wydarzenie lub ogłoszenie, postępuj według tych samych instrukcji co wcześniej:
 • Na stronie docelowej swojej aplikacji na Steamworks kliknij panel administracyjny twojego centrum społeczności:

  post_announcement_1.JPG

Kategoryzacja

Przed stworzeniem nowego wydarzenia poprosimy cię o wybranie dla niego kategorii i podkategorii. Jest to ważne z kilku powodów:

 • Kategoryzacja będzie miała wpływ nie tylko na miejsce i sposób, w jaki pojawi się wydarzenie, ale również pomoże graczom zrozumieć jego kontekst funkcjonalny. Nie każdy rodzaj wydarzenia musi zostać zaprezentowany graczom w ten sam sposób, dlatego zaprojektowaliśmy system tak, aby obejmował wszystkie elementy, od małych list zmian po największe aktualizacje roku.
 • Niektóre rodzaje wydarzeń (takie jak transmisje na żywo lub zniżki w grze) mają daty zakończenia – wybranie tego rodzaju wydarzenia pozwoli ci określić, kiedy promocja zakończy się, a wydarzenie nie będzie dłużej widoczne.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele wydarzeń będzie równocześnie przynależeć do tej samej kategorii. Tym samym postaraj się wybrać kategorię, która najlepiej pasuje do najważniejszych elementów twojego wydarzenia.

Aby móc lepiej zrozumieć wpływ różnych kategorii na to, gdzie i jak wydarzenie się pojawi, zobaczysz podgląd widoczności wydarzenia po najechaniu myszką na każdą z podkategorii.

Edytor

Po wybraniu kategorii pojawi się złożony zestaw narzędzi pozwalający ci na stworzenie i dostosowanie twojego wydarzenia. Zawiera to nowy typ obrazu nagłówka na górze wydarzenia (który jest wykorzystywany w kilku innych miejscach) oraz natychmiastowy podgląd, który pozwoli ci na szybkie przejście między widokiem edycji a właściwą stroną wydarzenia.
 • Prześlij i zagnieźdź obrazy – możesz przesłać obrazy, by były hostowane na naszych serwerach lub załącz własne, które znajdują się gdzie indziej. Obsługiwane formaty to JPG, PNG i animowany GIF. Szerokość obrazów zawartych w opisie wydarzenia będzie wynosić maksymalnie 800 pikseli.
 • Zagnieźdź filmy z YouTube – możesz wstawić jeden lub wiele materiałów z YouTube i określić, jak powinny być one zaprezentowane na stronie.
 • Automatyczne widgety linków – po dodaniu łącza do określonych stron internetowych strona wydarzenia automatycznie przekształci je na podgląd takiego łącza. Prawidłowe łącza obejmują:
  • Filmy z YouTube
  • Pliki w Warsztacie Steam lub inne współdzielone pliki na Steam, np. zrzuty ekranu, poradniki lub prace graficzne
  • Posty na Twitterze
  • Łącza do strony innej gry w Sklepie Steam
 • Bogatsze opcje formatowania tekstu – nagłówki działów, tabele i listy to zawsze dobry pomysł.
 • Daty rozpoczęcia i zakończenia – zauważysz, że niektóre wydarzenia mają daty rozpoczęcia i zakończenia. Ta opcja pozwala nam na odpowiednią archiwizację pewnych typów wydarzeń po ich zakończeniu. Przykładowo, jeżeli opublikujesz wydarzenie o ograniczonej czasowo ofercie na przedmioty w grze, to prawdopodobnie zechcesz, by twoje wydarzenie zostało zarchiwizowane po zakończeniu, aby uniknąć niezadowolenia graczy, którzy założyli, że promocja nadal trwa.
 • Przygotowanie wydarzeń z wyprzedzeniem – istnieją ustawienia widoczności, które pozwolą ci na wcześniejsze przygotowanie wydarzenia, które nie zostanie opublikowane aż do nadejścia daty wydarzenia (lub innej określonej przez ciebie daty).
 • Importowanie HTML – jeśli wolisz korzystać z HTML lub posiadasz istniejącą wersję HTML swojego ogłoszenia, możesz użyć opcji importu HTML. Spowoduje to przekształcenie istniejącego dokumentu, by korzystał z BBCode, który jest obsługiwany przez nasz system ogłoszeń.

Zapisywanie wersji roboczych

Przygotowując wydarzenie, możesz kliknąć „Zapisz” na dole strony edytora wydarzenia w dowolnym momencie, by zachować twój postęp. Będzie to traktowane jako wersja robocza do momentu wykonania kroków publikacji wydarzenia na Steam.

Lokalizacja

Wydarzenia i ogłoszenia obsługują pełną lokalizację wszystkich pól tekstowych i obrazów. Możesz przesłać przetłumaczone wersje postów i zdjęć, a Steam wyświetli odpowiednią wersję każdemu użytkownikowi na podstawie jego języka. Jeśli nie podano wersji w określonym języku, Steam wyświetli graczowi wersję angielską.

W celu usprawnienia importu kompletny zestaw wierszy lokalizacji można przesłać za pomocą pliku CSV. Aby uzyskać informacje na temat odpowiedniego formatowania, zobacz opcje eksportu CSV na górze każdego wydarzenia.

Publikacja

Jeśli twoja strona wydarzenia jest zadowalająca, możesz kliknąć wielki przycisk „Opublikuj”, by twoje wydarzenie stało się widoczne publicznie. Twoje wydarzenie zacznie pojawiać się graczom w miejscach zależnych od wybranych przez ciebie ustawień widoczności. Może ono pojawić się albo natychmiastowo, by pokazać graczu wydarzenie, albo w momencie jego rozpoczęcia, albo w konkretnym dniu, w którym chcesz, by stało się ono widoczne.

Uwaga: może wystąpić 1-godzinna przerwa przed pojawieniem się twojego wydarzenia w bibliotece Steam, gdyż nasz zespół moderacji sprawdza posty w celu weryfikacji poprawności kategorii i treści dla dorosłych. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do dokumentacji etapu oceny wydarzeń i ogłoszeń.

Edytowanie wydarzenia

Jeżeli potrzebujesz wprowadzić zmiany, możesz edytować swoje wydarzenie w dowolnym momencie. Zwróć uwagę, że po tym, jak wydarzenie zostanie opublikowane, wszelkie kolejne zapisane zmiany mogą natychmiastowo pojawić się graczom (wciąż zastosowanie mają określone ustawienia widoczności).

Kilka uwag:
 • Daty rozpoczęcia – mamy kilka zasad odnośnie dat rozpoczęcia, by mieć pewność, że powiadomienia i widoczność nie powodują konfliktów i nie tworzą logicznych sprzeczności w kodzie:
  • Data publikacji wydarzenia nie może być datą z przeszłości.
  • Nie można przesunąć daty rozpoczęcia wydarzenia, która już minęła, ponieważ spowodowałoby to wysłanie wielu powiadomień, które mogłyby irytować użytkowników Steam.
  • Nie używamy daty rozpoczęcia wydarzenia, by określić to, czy użytkownik widział wydarzenie w różnych miejscach na Steam. Zamiast tego używamy pierwszej daty, kiedy wydarzenie jest widoczne. Ta data będzie używana przez algorytmy Steam do określenia, czy użytkownik Steam widział wydarzenie, czy nie.
  • Przesunięcie daty rozpoczęcia wydarzenia może zdezorientować klientów, ponieważ pobierane lub wprowadzane ręcznie pozycje kalendarza mogą zostać zdesynchronizowane z faktyczną datą wydarzenia.
 • Daty zakończenia – zawsze możesz zedytować datę zakończenia aktywnego wydarzenia, by natychmiastowo zakończyć wydarzenie lub je przedłużyć.

Usuwanie wydarzenia

W najgorszym wypadku możesz usunąć wydarzenie. Przycisk usunięcia znajduje się w prawym górnym rogu na niebieskim pasku widocznym podczas edycji wydarzenia.

Zasady obowiązujące producentów

Wydarzenia i ogłoszenia są znakomitymi narzędziami do komunikacji z graczami z twojej społeczności na nowe sposoby. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których klienci nie osiągnęliby korzyści z używania wydarzeń i ogłoszeń.
 • Używanie niewłaściwych treści – treść wydarzenia powinna być właściwa w odniesieniu do ustawień twojego produktu. Innymi słowy, jeżeli twój produkt został oznaczony jako przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, nie dodawaj do ogłoszenia treści seksualnych lub przedstawiających brutalność. Co więcej – wszystkie zasoby ogłoszenia powinny nadawać się do oglądania w pracy.
 • Promowanie niepowiązanych produktów – jeżeli wydarzenie lub ogłoszenie dotyczy w głównej mierze innego produktu niż ten, dla którego tworzysz ogłoszenie, oznacz je jako promocja krzyżowa.
 • Promowanie innych wersji produktu – wydarzenia i ogłoszenia o innych wersjach twojego produktu powinny być tworzone tylko w przypadku, gdy produkt ma podobne funkcjonalności co wersja na Steam (np. niereklamowanie lepszej wersji dostępnej w innym miejscu). We wszystkich przypadkach powinny być one oznaczone jako promocja krzyżowa, chyba że inna wersja produktu czyni wersję na Steam lepszą (np. wydanie możliwości międzyplatformowego zapisywania gry wśród wielu wersji twojego produktu).
 • Niepoprawne kategoryzowanie wydarzeń – zwracaj szczególną uwagę na wybór kategorii podczas tworzenia wydarzenia/ogłoszenia. To ustawienie kontroluje widoczność w celu upewnienia się, że poprawna grupa klientów zobaczy treści, których oczekiwaliby.

Najlepsze praktyki

Ogłoszenia są znakomitym narzędziem do komunikacji użytkownikami korzystającymi z twojego produktu. Dzięki tej funkcji możesz z łatwością dotrzeć do nowych graczy. Jak w przypadku każdego innego narzędzia, stosowanie się do poniższych ogólnych zasad użytkowania pozwoli ci w pełni wykorzystać oferowane przez niego funkcje.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak wydarzenia i ogłoszenia wyglądają w sklepie Steam, społeczności i bibliotece.

 • Jasne określenie celu
  Posiadanie jasno określonego celu pomoże ci w tworzeniu istotnych i znaczących ogłoszeń, a także pozwoli sprawdzić ich skuteczność. Zastanów się, czy ogłoszenie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie postawionego sobie celu. Przykładowo, jeśli celem ogłoszenia miałoby być rozwianie wątpliwości odnośnie działania jakiejś funkcji gry, może lepszym wyborem okazałoby się rozwiązanie bazowego problemu, który jest przyczyną pojawiających się niejasności.

 • Słuchaj opinii swoich graczy
  Słuchaj swojej społeczności graczy i bierz pod uwagę ich opinie, zanim zdecydujesz się cokolwiek powiedzieć. Zastanów się, jak różni użytkownicy mogą zinterpretować treść twojego ogłoszenia. Zwróć szczególną uwagę na elementy twoich ogłoszeń, które wzbudzają zainteresowanie i otrzymały przychylne opinie graczy, by możliwe było ponowne wykorzystanie tej wiedzy w przyszłych postach.

 • Traktuj ogłoszenia jako rozszerzenie danego produktu
  Decydujesz się więc na stworzenie produktu, z którego będzie korzystać wiele osób. Tym samym przywiązuj taką samą wagę do sposobu, w jaki mówisz o swojej grze jak do strony technicznej swojego produktu. Komunikacja z klientami zasługuje na tyle samo inwencji twórczej co projekt gry. Współpracuj podczas tworzenia ogłoszeń – każdy, kto pracuje nad produktem, powinien mieć wkład w to, co chcesz przekazać graczom.

 • Ogłoszenia publikuj w tym samym czasie co aktualizacje
  Aktualizacje produktów to główny przypadek użycia ogłoszeń. Jeśli publikujesz ogłoszenie o jednej z ważniejszych aktualizacji dla twojej gry, możesz również użyć opcji okresu promowania po aktualizacji.

  Więcej informacji na temat tworzenia udanych aktualizacji produktów znajduje się tutaj.

 • Nagradzaj swoich graczy
  Twój zespół stale zapoznaje się z opiniami twoich graczy – wykorzystaj to na swoją korzyść, nagradzając fanów i zwiększając zainteresowanie produktem. Propozycje nagród:
  • Wyróżnienie grafik i zrzutów ekranu tworzonych przez twoich fanów.
  • Odwoływanie się do memów funkcjonujących w twojej społeczności.
  • Zamieszczanie szczątkowych informacji o przyszłej zawartości (pozwala to wzbudzić zainteresowanie jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad aktualizacją).

 • Balansuj ogłoszeniami, tak jak balansujesz grę

  Gdy odpowiednio korzystasz z funkcji ogłoszeń, gracze będą z niecierpliwością oczekiwać wszelkich nowych informacji na temat twojego produktu. Częścią tego zjawiska jest jakość produktu sama w sobie, ale dużą rolę odgrywa tu również odpowiednie dawkowanie informacji.

  Kuszące może okazać się publikowanie wielu ogłoszeń i udział we wszystkich dyskusjach. Jeśli nie masz powodu do publikacji ogłoszenia, nie rób tego – ciągła komunikacja mająca tylko na celu zapełnienie wolnej przestrzeni może być męcząca dla twoich graczy. Zamiast tego zrób krok wstecz i obserwuj, co się dzieje.

Opinie

Odwiedź dyskusje dotyczące wydarzeń i ogłoszeń w grupie Steamworks Developement, by podzielić się z nami swoimi opiniami, pytaniami lub sugestiami.