Steamworks Belgeleri
Etkinlik ve Duyuru Araçları
Kısaca
Oyuncularınızı oyununuzla ilgili haberlerden, canlı etkinliklerden veya güncellemelerden haberdar etmek için gönderiler oluşturabilir veya etkinlikler planlayabilirsiniz. Bu gönderiler Steam'de farklı yerlerde oyunculara gösterilir.
Entegrasyon seviyesi
Oyun entegrasyonu gerekli değildir. Bu gönderiler sadece basit bir metinden oluşabileceği gibi görsellerle, videolarla ve tablolarla da doldurulabilir.


Steam'in etkinlik ve duyuru sistemini, oyuncularınızın dikkatini çekecek ve entegre olacak şekilde geliştirmek için uzun süredir çalışıyorduk. Oyununuzu geliştirirken, çıkartırken, güncellerken ve devam ettirirken muhtemelen oyuncularınızın bilmesini isteyeceğiniz paylaşmaya değer ilgi çekici haberleriniz ya da anlarınız olmuştur. Bunu başarmak maksadıyla araçlarımızı zenginleştirerek oyununuz hakkındaki etkinlikleri herkese gösterebileceğiniz merkezi bir yer yarattık ve bu etkinliklerin oyuncularınızın kütüphanelerinde nasıl belireceğine dair geliştirmeler de yaptık.

ÖrneklerEtkinliklerin ve duyuruların Steam mağazasında, toplulukta ve kütüphanede nasıl görüneceğini öğrenmek için şu örneklere bakın.
Grafik VarlıklarıEtkinlik görsellerindeki metin yerleştirmeleri ve boyutlandırmaları için şablonları indirin.
Afiş ve görsel boyutlandırması, kullanım ve açıklamalar için varlık spesifikasyonlarını görüntüleyin.

Etkinlik Genel Bakış Videosu

Başlarken

Bir duyuru veya etkinlik yayınlamadan önce, duyuruyu yapacak olan hesabın aşağıdaki gereksinimleri karşıladığından emin olun. Bunun yanı sıra bunu yayınlayacak olan hesabın bunun yazarı olarak gösterileceğini ve aynı zamanda bu hesabın herkese açık kısımlarının (avatar, isim, yorumlar vb.) gösterileceğini unutmayın.

 • Duyuruyu veya etkinliği gönderecek hesabın söz konusu ürünün yayıncı grubunun bir üyesi olduğundan ve partner erişimine sahip olduğundan emin olun. Kullanıcıların ve izinlerin nasıl ayarlanacağı hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak, ürünün Steam Topluluğu merkezinde yetkili ve yönetici olan hesaplar da varsayılan olarak duyuru yayınlayabilirler. Kimlerin duyuru yayınlayabileceğini kontrol etmek için grup izinlerini değiştirebilirsiniz.
 • Bireysel Steam hesabınızın "sınırlı" olmadığından emin olmalısınız. Eğer hesabınız sınırlıysa, topluluk grupları oluşturamayacak veya var olan bir gruba katılma talebinde bulunamayacaksınız. Sınırlı hesaplar hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Duyurular nerede gösterilir?

event_example_store_armello.jpg

Oluşturduğunuz duyurunun türüne göre duyurunuz, şu kanallar aracılığıyla gösterilir:

 • Mağaza sayfası - Bir ürün ile ilişkili olan son iki duyuru, ürünün mağaza sayfasının ilişkili DLC bölümünün altında yer alır.
 • Topluluk Merkezi - İlişkili topluluk merkezinde duyurular ana akışta gösterilir. Bunun yanı sıra bir de Haberler sekmesinde gösterilir.
 • Steam kütüphanesi detaylar sayfası -Yeni Steam kütüphanesi sayesinde oyununuzun iyileştirilmiş kütüphane sayfasında gönderdiğiniz en son duyurular ve etkinlikler yer alacak. Buna ek olarak, etkinliği sayfanızda daha da belirgin bir hâle getirmek için bir öne çıkarma görseli sağlayabilirsiniz.
 • Steam kütüphanesi ana sayfası - Steam kütüphanesinin güncellemesinin bir başka özelliği sayesinde etkinlikleriniz ve duyurularınız oyuncuların kütüphane ana sayfasında üstlerde gösterilebilir.
 • Aktivite akışı - Bir ürünü takip eden bütün kullanıcılar aktivite akışlarında o ürünün duyurularını görebilirler.
 • Atölye merkezi - Bir duyuruyu "Atölye" duyurusu olarak etiketlediğinizde o duyuru ürününüzün atölye merkezinde gösterilir.
 • RSS akışı - Duyurular her bir oyun için otomatik olarak bir RSS akışı oluşturur ve bunu kendi sitenize, sosyal medyanıza ya da başka bir yere haber göndermek için kullanabilirsiniz. URL biçimi şunun gibidir: https://steamcommunity.com/games/489830/rss

Yeni Etkinlik Oluşturmak

Yeni bir etkinlik oluşturmak için önceden kullandığınız aynı yolu kullanmaya devam edebilirsiniz:
 • Uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasında Merkez Yetkilisi paneline tıklayın:

  post_announcement_1.JPG

Kategorilere Ayırmak

Yeni bir etkinlik oluşturmak için öncelikle bir kategori ve alt kategori seçmeniz istenir. Bu birkaç nedenden ötürü önemlidir:

 • Kategorilere ayırma, sadece etkinliğin nerede ve nasıl gösterileceğine etki etmekle kalmaz aynı zamanda oyuncuların etkinliğin işlevsel bağlamını anlamasına da yardımcı olur. Her etkinlik türünün oyuncular aynı şekilde sunulması gerekmediğinden sistemi, küçük yama notlarından büyük yılın güncellemelerine kadar olacak farklı etkinlikleri kapsayacak şekilde tasarladık.
 • Bazı etkinlik türleri (canlı yayınlar ya da oyun içi indirimler gibi) bitiş tarihine sahip olduğu için bu tür bir etkinlik türünü seçmeniz durumunda promosyonun bitiş tarihini belirleyebilir ve etkinliğin artık görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Birçok etkinliğin aynı anda birden fazla türe sahip olduğunun farkındayız. Etkinliğin ana unsurlarını en çok kapsayacak kategoriyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Farklı kategorilerin etkinliklerin gösterildiği şekiller ve yerler üzerine ne derece bir etkiye sahip olduğunu anlayabilmeniz için farenizi herhangi bir kategori üzerine getirdiğinizde size etkinlik görünümüne dair bir ön izleme gösterilir.

Düzenleyici

Bir kategori seçtikten sonra etkinliğinizi oluşturmak ve özelleştirebilmek için kullanabileceğiniz oldukça işe yarar bir dizi araç göreceksiniz. Bu araçlar arasında etkinliğin en üstünde yer alacak yeni bir başlık görseli türü (birkaç farklı yerde daha kullanılır) ve etkinlik detayları sayfanızı hızlıca düzenleme ya da ön izleme moduna alabileceğiniz işlevsel bir ön izleme modu yer alır.
 • Görsel yükleyin ve gömün - Görsellerinizi bizim sunucularımızda barındırılması için yükleyebilir ya da başka bir yerde barındırılan görsellerin bağlantılarını kullanabilirsiniz. JPG, PNG ve hareketli GIF formatlarını kullanabilirsiniz. Etkinliğinizin gövdesine eklediğiniz görseller en fazla 800 piksel genişliğinde gösterilir.
 • YouTube videoları gömün - Bir veya daha fazla YouTube videosu ekleyebilir ve bunların sayfadaki gösteriliş biçimlerini belirleyebilirsiniz.
 • Otomatik bağlantı widget'ları - Bir internet sitesine giden bağlantıyı eklediğinizde sayfa bu bağlantıyı otomatik olarak o bağlantının ön izlemesi hâline çevirir. Geçerli bağlantılar şunlardır:
  • YouTube videoları
  • Steam Atölyesi dosyaları veya Steam'de paylaşılan diğer dosyalar (ekran görüntüleri, rehberler veya çizimler)
  • Twitter gönderileri
  • Farklı bir oyunun Steam mağazası bağlantısı
 • Zengin metin biçimlendirme seçenekleri - Bölüm başlıkları, tablolar ve listeler her zaman iyi birer seçimdir.
 • Başlangıç ve bitiş tarihleri - Bazı etkinliklerin hem başlangıç hem bitiş tarihi olduğunu fark edeceksiniz. Bu bize tarihi geçen çeşitli etkinlikleri düzgün bir şekilde arşivleme olanağı tanır. Diyelim ki oyun içi öğeler için sınırlı süreli bir teklifle ilgili bir etkinlik oluşturdunuz; oyuncularınızın kafasını karıştırmamak ya da promosyonun hâlâ devam ettiğine dair umut vererek oyuncularda bir memnuniyetsizliğe neden olmamak için bu etkinliğin süresi sona erdikten sonra düzgün bir şekilde arşivlenmesini isteyeceksiniz.
 • Önceden zamanlanmış etkinlikler oluşturmak - Görünürlük seçeneklerinde bir etkinliği önceden hazırlamanıza olanak tanıyan ancak belirlediğiniz tarihe kadar görünür olmamasını sağlayacak ayarlar olduğunu fark edeceksiniz.
 • HTML içe aktarma - Eğer HTML kullanmayı tercih ediyorsanız veya bir duyurunun HTML sürümüne sahipseniz HTML içe aktarma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, mevcut dokümanınızı duyuru sistemimiz tarafından da desteklenen BBCode kullanacak şekilde değiştirecektir.

Taslak Kaydetmek

Etkinliğinizi hazırlarken istediğiniz zaman etkinlik düzenleyicisinin altında yer alan "Kaydet" butonuna basarak ilerlemenizi kaydedebilirsiniz. Bu, "Yayınla" adımına gelip etkinliğinizi Steam'de yayınlayana kadar taslak olarak kaydedilir.

Yerelleştirme

Etkinlikler ve duyurular bütün metinlerin ve görsellerin tam yerelleştirilmesini destekler. Gönderinizin ve görsellerinizin çevrilmiş hâllerini sağlarsanız Steam bunları kullanıcılara, kullanıcıların dillerine göre gösterecektir. Bir dil sağlanmadığı takdirde Steam, o dildeki oyunculara gönderinin İngilizce hâlini gösterecektir.

Daha kolay bir süreç için yerelleştirmelerinizi CSV dosyası ile yükleyebilirsiniz. Düzgün biçimlendirme için lütfen her etkinliğin en üstünde yer alan CSV dosyasını dışa aktarma seçeneklerine bakın.

Yayınlama

Etkinlik sayfanızın hâlinden memnun olduktan sonra etkinliğinizi herkese görünür yapmak için büyük "Yayınla" butonuna basabilirsiniz. Bu, etkinliğin seçtiğiniz görünürlük ayarlarına göre oyunculara gösterilmeye başlamasını sağlar. Gelecek bir etkinliği oyunculara hemen görünür yapmak için anında görünür olabileceği gibi sadece etkinlik başladığında ya da görünür olmasını belirttiğiniz tarihte görünür olabilir.

Not: Moderasyon ekibimiz gönderileri yetişkin içerik ve uygun kategorilere koymak için incelediğinden etkinliğiniz Steam kütüphanesinde görünene kadar bir saatlik bir gecikme yaşanabilir. Daha fazla bilgi için lütfen Etkinlik ve Duyuru İnceleme Adımı adlı belgelendirmeye bakın.

Bir Etkinliği Düzenlemek

İçerikte değişiklik yapmanız gerekiyorsa etkinliğinizi istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Bir etkinliği yayınladıktan sonra yapacağınız değişiklikleri kaydettiğinizde, bu değişiklikler oyunculara anında görünür olacaktır (belirlediğiniz görünürlük ayarlarına bağlı olarak).

Hatırlamanızda fayda olacak birkaç şey:
 • Başlangıç tarihleri - Bildirimlerin ve görünürlüğün çakışmaması ve kodda mantıksal sorunlara neden olmaması için başlangıç tarihleriyle ilgili birkaç kuralımız var:
  • Başlangıcı geçmiş tarihte olan bir etkinliği yayınlayamazsınız.
  • Steam kullanıcılarını rahatsız edebilecek birden fazla bildirime neden olabileceği için başlangıç tarihini geçmiş bir tarihle değiştiremezsiniz.
  • Bir kullanıcının bir etkinliği Steam'deki farklı yerlerde görüp görmediğini belirlemek için başlangıç tarihini kullanmıyoruz. Bunun yerine etkinliğin yayın tarihinden bu yana ilk defa görünür olduğu anı kullanıyoruz. Steam algoritmaları bir Steam müşterisinin etkinliği "görüp" görmediğini belirlemek için bu yayın tarihini kullanır.
  • Bir etkinliğin başlangıç tarihini değiştirmek müşterilerin kafasını karıştırabilir zira oyuncu tarafından girilecek takvim girdileri veya yapılacak indirmeler, etkinliğin kendisiyle eşzamansız bir hâle gelebilir.
 • Bitiş tarihleri - Etkin bir etkinliğin bitiş tarihini hemen bitecek şekilde değiştirebileceğiniz gibi etkinliği uzatabilirsiniz de.

Bir Etkinliği Silmek

Kötü bir durumda etkinliği silebilirsiniz. Etkinliği silmek için, etkinliği düzenlerken beliren mavi çubuğun sağ üst köşesinde yer alan sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Geliştirici kullanım kuralları

Etkinlikler ve duyurular, oyuncularınıza yeni ulaşma yolları sağlayan güçlü araçlardır. Müşterilerin büyük oranda etkinlikler ve duyurulardan fayda sağlayacağına inanıyoruz.
 • Uygunsuz içerik kullanmak- Etkinlik içeriği, ürününüzün ayarlarına uygun olmalıdır. Bir başka deyişle, ürününüz tüm yaşlara uygun olarak pazarlanmışsa, duyuruya cinsellik veya şiddet içeriği eklemeyin. Ayrıca tüm duyuru varlıkları çalışma açısından güvenli olmalıdır.
 • Farklı ürünleri öne çıkarmak - Yapacağınız duyuru, etkinliği ya da duyuruyu yaptığınız üründen farklı bir ürünü öne çıkarıyorsa bu etkinliği veya duyuruyu "Çapraz Promosyon" olarak seçmelisiniz.
 • Ürünün farklı sürümlerini öne çıkarmak - Ürününüzün diğer sürümleriyle ilgili etkinlikler ve duyurular sadece ürünün Steam sürümüne işlev olarak benzediğinde yapılmalıdır (örneğin, başka bir yerde mevcut olan daha iyi bir sürümün reklamı yapılamaz). Her durumda, bunların tümü çapraz promosyon olarak etiketlenmelidir. Bunun tek istisnası, ürünün diğer sürümünün, Steam sürümünü daha iyi hâle getirdiği durumlardır (örneğin, ürününüzün farklı versiyonları arasında çapraz platformlarda kaydetmeleri mümkün kılmanın yayınlanması).
 • Etkinliklere yanlış kategori atamak - Bir etkinlik ya da duyuru oluştururken kategori seçimine dikkat etmelisiniz. Bu ayar görünürlüğü kontrol ederek içeriğin doğru kullanıcılara gösterilmesini sağlar.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Duyurular ürününüzü kullanan kişiler ile iletişime geçmek için çok güçlü bir araçtır. Aynı zamanda yeni oyunculara erişmeniz için yardımcı olur. Her araçta olduğu gibi, tavsiye edilen yöntemleri kullanmak bu araçtan alacağınız verimi en üst düzeyde tutmaya yardımcı olacaktır.

Etkinliklerin ve duyuruların Steam mağazasında, toplulukta ve kütüphanede nasıl görüneceğini öğrenmek için buraya tıklayın.

 • Bir hedefiniz olsun
  Aklınızda net bir hedefin olması anlamlı ve önemli duyurular oluşturmanızda size yardımcı olurken aynı zamanda bu duyuruların etkisini ölçmenize de yardımcı olur. Duyuru yapmanın hedefinizi gerçekleştirmek için en iyi yöntem olup olmadığına karar verin. Örnek olarak, eğer bir duyurunun hedefi bir oyun içi özellik hakkında oyuncuların yaşadığı kafa karışıklığını azaltmaksa oyun içinde karışıklığa neden olan şeyin köküne inmeyi deneyin.

 • Oyuncularınızı dinleyin
  Topluluğunuzu dinleyin ve herhangi bir şey söylemeden önce onlardan gelen bütün geri bildirimlerin farkında olun. Farklı oyuncu türlerinin duyurularınızı nasıl anlayacaklarını göz önünde bulundurun. Duyurularınızda ilgi uyandıran ve kaliteli geri bildirim getiren kısımlara dikkat edin. Böylece bu kısımları gelecekteki duyurularda da kullanabilirsiniz.

 • Duyurulara ürününüzün bir uzantısı gibi davranın
  Demek herkesin tüketebileceği bir ürün oluşturmaya karar verdiniz. Öyleyse oyuncularınızla aranızdaki oyunla ilgili iletişime de oyunu programlamaya gösterdiğiniz özeni, saygıyı ve önceliği göstermelisiniz. Oyuncularla iletişime geçerken oyun içi tasarımda kullandığınız aynı yaratıcı enerjiye sahip olmalısınız. Duyuru yazarken işbirliği yapın. Ürünün üzerinde çalışan herkesin, oyuncularınıza iletmek istediğiniz hususlara dair bir fikir belirtme hakkı olmalıdır.

 • Duyuruları güncellemeler ile birlikte yapın
  Ürün güncellemeleri, duyurularda kullanmak için biçilmiş kaftandır. Büyük oyun güncellemelerinizden biri hakkında bir duyuru yayınlıyorsanız Güncelleştirme Görünürlük Turu da kullanabilirsiniz.

  Nasıl daha başarılı ürün güncellemeleri oluşturabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Oyuncularınızı ödüllendirin
  Ekibiniz devamlı olarak oyuncuları dinler. Bunu hayranlarınızı ödüllendirerek ve daha fazla ilgi çekerek avantajınıza çevirin. Akılda tutulacak bazı ödüller:
  • Hayranlarınız tarafından gönderilen hayran çalışmaları ve ekran görüntülerini öne çıkarmak.
  • Topluluğunuzun meme'lerine referansta bulunmak.
  • Gelecekteki içerikler için ipuçları vermek (bu aynı zamanda bir güncelleme üzerinde gerçekten çalışmadan önce geri bildirin toplamak ve heyecan oluşturmak için çok iyi bir yöntemdir).

 • Tıpkı oyununuzu dengelediğiniz gibi iletişiminizi de dengeleyin
  Duyurular düzgün bir şekilde kullanıldığında oyuncular ürününüz hakkında daha çok şey duymak beklentisine girecektir. Bu beklentinin bir bölümü heyecan verici bir ürüne sahip olduğunuzda oluşur ancak iletişime geçerken seçici olmak da oldukça önemli bir role sahiptir.

  Daha çok duyuru yayınlamak ve her tartışma içerisinde yer almaya çalışmak çekici gelebilir. Bir duyuru yayınlamak için nedeniniz yoksa, duyuru yayınlamayın. Gerekli, gereksiz sürekli iletişime geçmeniz oyuncularda bir bıkkınlığa neden olabilir. Ancak, bunun yerine arkada durup bu konuşmaları dinlemeniz daha iyi olacaktır.

Geri bildirim

Geri bildirim paylaşmak, soru sormak veya öneride bulunmak için lütfen Steamworks Geliştirici Grubu Etkinlikler, Duyurular, Tartışmalar sayfalarını ziyaret edin.