Steamworks Belgeleri
Etkinlik ve Duyuru Araçları
In Brief
You can make posts or schedule events to communicate with your players about news, live-events, or updates happening in your game. These posts are surfaced to players throughout Steam.
Level of integration
No game integration required. Complexity of posts can vary from simple text to richly formatted with images, videos, and tables.


We've been hard at work expanding Steam’s Events and Announcements system to enable integrated, eye-catching communications with your players. In the course of developing, launching, updating, and operating your game, you probably have interesting news to share, or moments you want players to be a part of. To that end, we’ve enriched your outreach tools, providing a centralized place to describe events about your game, and enhanced how those events can be surfaced to your audience.

ExamplesSee examples of how events and announcements appear in the Steam store, community, and library.
Graphic AssetsDownload Templates for sizing and text placements on event images.
See Asset Specifications for banner and image sizing, usage, and descriptions

Event Overview Video

Getting Started

Before you post an event or announcement, make sure the account you're going to post from meets the criteria below. Also, keep in mind that the account posting will be shown as the author, along with any public-facing parts of that profile (e.g., avatar, name, comments).

 • Duyuruyu veya etkinliği gönderecek hesabın söz konusu ürünün yayıncı grubunun bir üyesi olduğundan ve partner erişimine sahip olduğundan emin olun. Kullanıcıların ve izinlerin nasıl ayarlanacağı hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak, ürünün Steam Topluluğu merkezinde yetkili ve yönetici olan hesaplar da varsayılan olarak duyuru yayınlayabilirler. Kimlerin duyuru yayınlayabileceğini kontrol etmek için grup izinlerini değiştirebilirsiniz.
 • Bireysel Steam hesabınızın "sınırlı" olmadığından emin olmalısınız. Eğer hesabınız sınırlıysa, topluluk grupları oluşturamayacak veya var olan bir gruba katılma talebinde bulunamayacaksınız. Sınırlı hesaplar hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Duyurular nerede gösterilir?

event_example_store_armello.jpg

Depending on the type of announcement you create, it will be visible through the following channels:

 • Mağaza sayfası - Bir ürün ile ilişkili olan son iki duyuru, ürünün mağaza sayfasının ilişkili DLC bölümünün altında yer alır.
 • Topluluk Merkezi - İlişkili topluluk merkezinde duyurular ana akışta gösterilir. Bunun yanı sıra bir de Haberler sekmesinde gösterilir.
 • Steam Library detail page - With the new Steam Library, your game's improved Library page will show the recent events and announcements you've posted. Buna ek olarak, etkinliği sayfanızda daha da belirgin bir hâle getirmek için bir öne çıkarma görseli sağlayabilirsiniz.
 • Steam kütüphanesi ana sayfası - Steam kütüphanesinin güncellemesinin bir başka özelliği sayesinde etkinlikleriniz ve duyurularınız oyuncuların kütüphane ana sayfasında üstlerde gösterilebilir.
 • Aktivite akışı - Bir ürünü takip eden bütün kullanıcılar aktivite akışlarında o ürünün duyurularını görebilirler.
 • Atölye merkezi - Bir duyuruyu "Atölye" duyurusu olarak etiketlediğinizde o duyuru ürününüzün atölye merkezinde gösterilir.
 • RSS feed - Steam automatically generate an RSS feed for each game, which you can use to post announcements to your own site, social media, or elsewhere. URL biçimi şunun gibidir: https://steamcommunity.com/games/489830/rss

Creating New Events

To create a new event or announcement, you can follow the same paths you're accustomed to:
 • Uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasında Merkez Yetkilisi paneline tıklayın:

  post_announcement_1.JPG

Kategorilere Ayırmak

To create a new event, you'll first be asked to select a category and sub-category. This is important for a few reasons:

 • Kategorilere ayırma, sadece etkinliğin nerede ve nasıl gösterileceğine etki etmekle kalmaz aynı zamanda oyuncuların etkinliğin işlevsel bağlamını anlamasına da yardımcı olur. Her etkinlik türünün oyuncular aynı şekilde sunulması gerekmediğinden sistemi, küçük yama notlarından büyük yılın güncellemelerine kadar olacak farklı etkinlikleri kapsayacak şekilde tasarladık.
 • Bazı etkinlik türleri (canlı yayınlar ya da oyun içi indirimler gibi) bitiş tarihine sahip olduğu için bu tür bir etkinlik türünü seçmeniz durumunda promosyonun bitiş tarihini belirleyebilir ve etkinliğin artık görünmemesini sağlayabilirsiniz.

We know that many events will fall into multiple categories at the same time. Just try to pick the category that best matches the primary elements of your event.

To help understand the impact different categories have on where and how an event appears, you'll see a preview of the event's visibility when you mouse over each sub-category.

Düzenleyici

Once you've picked a category, you'll find a robust set of tools to create and customize your event. This includes a new type of header image at the top of your event (which gets used in a few other places), and a snappy preview mode that lets you quickly switch between editing and previewing your event detail page.
 • Görsel yükleyin ve gömün - Görsellerinizi bizim sunucularımızda barındırılması için yükleyebilir ya da başka bir yerde barındırılan görsellerin bağlantılarını kullanabilirsiniz. JPG, PNG ve hareketli GIF formatlarını kullanabilirsiniz. Images included in the body of your event will appear as max of 800px wide.
 • YouTube videoları gömün - Bir veya daha fazla YouTube videosu ekleyebilir ve bunların sayfadaki gösteriliş biçimlerini belirleyebilirsiniz.
 • Otomatik bağlantı widget'ları - Bir internet sitesine giden bağlantıyı eklediğinizde sayfa bu bağlantıyı otomatik olarak o bağlantının ön izlemesi hâline çevirir. Geçerli bağlantılar şunlardır:
  • YouTube videoları
  • Steam Atölyesi dosyaları veya Steam'de paylaşılan diğer dosyalar (ekran görüntüleri, rehberler veya çizimler)
  • Twitter gönderileri
  • Farklı bir oyunun Steam mağazası bağlantısı
 • Zengin metin biçimlendirme seçenekleri - Bölüm başlıkları, tablolar ve listeler her zaman iyi birer seçimdir.
 • Başlangıç ve bitiş tarihleri - Bazı etkinliklerin hem başlangıç hem bitiş tarihi olduğunu fark edeceksiniz. Bu bize tarihi geçen çeşitli etkinlikleri düzgün bir şekilde arşivleme olanağı tanır. Diyelim ki oyun içi öğeler için sınırlı süreli bir teklifle ilgili bir etkinlik oluşturdunuz; oyuncularınızın kafasını karıştırmamak ya da promosyonun hâlâ devam ettiğine dair umut vererek oyuncularda bir memnuniyetsizliğe neden olmamak için bu etkinliğin süresi sona erdikten sonra düzgün bir şekilde arşivlenmesini isteyeceksiniz.
 • Önceden zamanlanmış etkinlikler oluşturmak - Görünürlük seçeneklerinde bir etkinliği önceden hazırlamanıza olanak tanıyan ancak belirlediğiniz tarihe kadar görünür olmamasını sağlayacak ayarlar olduğunu fark edeceksiniz.
 • HTML içe aktarma - Eğer HTML kullanmayı tercih ediyorsanız veya bir duyurunun HTML sürümüne sahipseniz HTML içe aktarma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, mevcut dokümanınızı duyuru sistemimiz tarafından da desteklenen BBCode kullanacak şekilde değiştirecektir.

Taslak Kaydetmek

While you are preparing an event, you can hit 'Save' any time at the bottom of the event editor to save your work in progress. This is saved as a draft until you go through the 'Publish' steps to make your event live on Steam.

Yerelleştirme

Events and Announcements supports full localization of all text fields and images. You can provide translated versions of your post and images, and Steam will display the right version to each user based on their language. If a particular language is not provided, Steam will fall back to showing the English version to that player.

Your complete set of localizations can be uploaded via CSV for streamlined importing. Please see the CSV export options at the top of each event for proper formatting.

Yayınlama

Once you are happy with your event page, you can hit the big 'Publish' button to make your event publicly visible. This will allow the event to start showing up to players based on the visibility settings you have chosen. It can appear immediately to make an upcoming event visible to players, or only when the event begins, or on a specific date you want it to become visible.

Note: there may be a delay of an hour before your event appears within the Steam Library, as our moderation team reviews posts for proper categorization and mature content. For more info, please see Events and Announcements Review Step documentation.

Editing an Event

You can make edits to your event at any time if you need to adjust the contents. Note that once you have published an event, any subsequent changes you save may appear immediately to players (still dependent on visibility settings you specified).

Some things to note:
 • Başlangıç tarihleri - Bildirimlerin ve görünürlüğün çakışmaması ve kodda mantıksal sorunlara neden olmaması için başlangıç tarihleriyle ilgili birkaç kuralımız var:
  • Başlangıcı geçmiş tarihte olan bir etkinliği yayınlayamazsınız.
  • Steam kullanıcılarını rahatsız edebilecek birden fazla bildirime neden olabileceği için başlangıç tarihini geçmiş bir tarihle değiştiremezsiniz.
  • Bir kullanıcının bir etkinliği Steam'deki farklı yerlerde görüp görmediğini belirlemek için başlangıç tarihini kullanmıyoruz. Bunun yerine etkinliğin yayın tarihinden bu yana ilk defa görünür olduğu anı kullanıyoruz. Steam algoritmaları bir Steam müşterisinin etkinliği "görüp" görmediğini belirlemek için bu yayın tarihini kullanır.
  • Bir etkinliğin başlangıç tarihini değiştirmek müşterilerin kafasını karıştırabilir zira oyuncu tarafından girilecek takvim girdileri veya yapılacak indirmeler, etkinliğin kendisiyle eşzamansız bir hâle gelebilir.
 • Bitiş tarihleri - Etkin bir etkinliğin bitiş tarihini hemen bitecek şekilde değiştirebileceğiniz gibi etkinliği uzatabilirsiniz de.

Deleting an event

In a worst-case scenario, you can delete an event. The delete button is in the upper-right corner of the blue bar you see while editing an event.

Developer usage rules

Events and announcements are powerful tools to reach players in your community in new ways. There are a few scenarios where we don’t see customer benefit from using events and announcements.
 • Using inappropriate content - Content in the event should be appropriate relative to the settings for your product. In other words, if your product is marketed as all-ages, don't include sexual or violent content in the announcement. Furthermore, all announcement assets should be safe for work.
 • Farklı ürünleri öne çıkarmak - Yapacağınız duyuru, etkinliği ya da duyuruyu yaptığınız üründen farklı bir ürünü öne çıkarıyorsa bu etkinliği veya duyuruyu "Çapraz Promosyon" olarak seçmelisiniz.
 • Promoting other versions of the product - Events and announcements about other versions of your product should only be made when the product is similar in functionality to the Steam version (eg. no advertising a better version that is available elsewhere). In all cases, these should be tagged as Cross Promotions, unless that other version of the product makes the Steam version better (eg. release of cross platform saves between multiple versions of your product).
 • Etkinliklere yanlış kategori atamak - Bir etkinlik ya da duyuru oluştururken kategori seçimine dikkat etmelisiniz. This setting controls visibility to ensure that the correct audience is seeing the content they would expect.

Best Practices

Announcements are a powerful tool to communicate with anyone using your product. They can also help you reach new players. Like any tool, following best practices will help you get the most out of it.

Click here to see examples of how events and announcements appear in the Steam store, community, and library.

 • Bir hedefiniz olsun
  Aklınızda net bir hedefin olması anlamlı ve önemli duyurular oluşturmanızda size yardımcı olurken aynı zamanda bu duyuruların etkisini ölçmenize de yardımcı olur. Take time to consider whether an announcement is the best way to accomplish your goal. For example, if the goal of an announcement is to reduce player confusion over an in-game feature, try instead to address the root of the confusion in-game.

 • Oyuncularınızı dinleyin
  Topluluğunuzu dinleyin ve herhangi bir şey söylemeden önce onlardan gelen bütün geri bildirimlerin farkında olun. Consider how different player types will interpret your announcements. Pay close attention to what elements of your announcements create interest and quality feedback, so that you can repeat those elements in future posts.

 • Treat announcements as an extension of your product
  So you've decided to create a product for public consumption. As such, respect and prioritize how you talk about your game as highly as the nuts-and-bolts programming. Communications deserve the same creative energy as in-game design. Work collaboratively when writing announcements - everyone working on the product should have input into what you are communicating to players.

 • Duyuruları güncellemeler ile birlikte yapın
  Ürün güncellemeleri, duyurularda kullanmak için biçilmiş kaftandır. If you are posting an announcement about one of your bigger game updates, you can also use an Update Visibility Round.

  You can read more about how to create successful product updates here.

 • Oyuncularınızı ödüllendirin
  Ekibiniz devamlı olarak oyuncuları dinler. Bunu hayranlarınızı ödüllendirerek ve daha fazla ilgi çekerek avantajınıza çevirin. Some rewards to keep in mind:
  • Highlighting fan art and screenshots submitted by your fans.
  • Referencing your community's memes.
  • Teasing future content (this is also a great way to generate feedback and excitement before you actually work on the update).

 • Tıpkı oyununuzu dengelediğiniz gibi iletişiminizi de dengeleyin
  Duyurular düzgün bir şekilde kullanıldığında oyuncular ürününüz hakkında daha çok şey duymak beklentisine girecektir. Part of this anticipation is created by having an exciting product, but communicating selectively also plays an important role.

  Daha çok duyuru yayınlamak ve her tartışma içerisinde yer almaya çalışmak çekici gelebilir. If you don't have a reason to post an announcement, don't post one - constant communication just to fill space risks player fatigue. Instead, take a step back and listen.

Feedback

Please visit the Steamworks Developer Group Events & Announcements Discussions to share any feedback, questions, or suggestions.