Ve zkratce
Zveřejňováním oznámení a plánováním událostí můžete komunikovat se svými zákazníky ohledně novinek, akcí nebo aktualizací týkajících se Vaší hry. Každý takový příspěvek je viditelný na různých místech ve službě Steam.Úroveň integrace
Není vyžadována žádná integrace ve hře. Příspěvky mohou být také tvořeny pouze prostým textem, ale kdo chce, může využít pokročilého formátování včetně obrázků, videí a tabulek.Systém událostí a oznámení ve službě Steam nabízí integrovaný způsob komunikace se zákazníky, který najde využití v průběhu vývoje Vaší hry, při jejím vydání, aktualizování i běžné správě, ale také kdykoli jindy, kdy se budete chtít podělit o něco zajímavého. S tímto systémem jsou pochopitelně spjaté pokročilé nástroje, které lze charakterizovat jako centralizované místo pro popisování událostí a jejich vysílání do světa.
Shrnující video
Začínáme
Než se pustíte do přípravy události nebo oznámení, zkontrolujte, zdali Váš účet (resp. účet, pod kterým chcete příspěvek zveřejnit) splňuje níže popsaná kritéria. Zároveň upozorňujeme, že Váš účet bude u příspěvku uveden jako autor, a to včetně veškerých veřejně viditelných informací z profilu (tzn. avatar, jméno, komentáře).
- Ujistěte se, že je Váš účet členem skupiny vydavatele propojené s partnerem systému Steamworks spravujícím danou hru. Více informací o správě uživatelů a oprávnění naleznete zde.
- Případně ve výchozím nastavení platí, že příspěvky mohou zveřejňovat také správci komunitního centra dané hry (oprávnění lze změnit v nastavení skupiny).
- Ujistěte se, že Váš účet služby Steam není „omezený“. Omezené účty totiž nemohou vytvářet komunitní skupiny ani se připojovat do stávajících. Více informací o omezených účtech naleznete zde.
Kde se události zobrazují?

Události a oznámení se v závislosti na typu zobrazují na následujících místech:
- Stránka v obchodu – Poslední dvě události spjaté s produktem jsou uvedeny na jeho stránce v obchodu pod sekcí s případnými DLC.
- Komunitní centrum – Události se zobrazují v komunitním centru dané hry, a to jak v hlavním feedu, tak v záložce Novinky.
- Stránka v knihovně – Nedávné události a oznámení se zobrazují na stránce dané hry v knihovně. Jednu událost lze také případně určit jako „vybranou“, takže bude zvýrazněna.
- Domovská stránka knihovny – Události a oznámení se mohou zákazníkům zobrazit navrchu domovské stránky knihovny.
- Feed aktivity – Všichni uživatelé, kteří sledují danou hru, uvidí její události ve svém feedu aktivity.
- Workshop – Když tvůrce pro událost/oznámení zaškrtne možnost „Zobrazit také ve workshopu“, uvidí ji i návštěvníci workshopu dané hry.
- Kanál RSS – Služba Steam automaticky generuje pro každou hru kanál RSS, který mohou tvůrci využít ke zveřejňování oznámení na svých stránkách, sociálních sítích a všude jinde. Formát URL adresy je následující: https://steamcommunity.com/games/489830/rss
Vytvoření nové události
Pro vytvoření nové události nebo oznámení postupujte, jak jste zvyklí:
- Na vstupní stránce hry v systému Steamworks klikněte na „Správa událostí a oznámení“.

Kategorizace
Před vytvořením události budete nejprve muset vybrat její kategorii a podkategorii. Tento krok je důležitý hned z několika důvodů:
- Kategorizace ovlivní nejen to, kde a jak se událost zobrazí, ale také pomůže zákazníkům pochopit její kontext. Ne každý typ události musí být zákazníkům prezentován stejným způsobem, a proto jsme navrhli systém, který si vhodně poradí se vším od malých patchů až po největší aktualizace.
- Některé typy událostí (např. přímý přenos nebo sleva na hru) mají datum ukončení, takže když tento typ vyberete, budete moci určit, kdy událost skončí a přestane se zobrazovat.
Mimochodem, dobře víme, že řada událostí spadá do více kategorií – zkuste ale vždy vybrat tu, která primárně odpovídá.
Chcete-li pochopit rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi a dozvědět se, kde se daná událost zobrazí, jednoduše najeďte myší na vybranou podkategorii.
Editor
Až vyberete kategorii, otevře se Vám robustní sada nástrojů pro vytvoření a přizpůsobení samotné události. Mimo jiného je možné přidat úvodní obrázek a obrázek záhlaví (které jsou použity i na několika dalších místech ve službě Steam) a využívat okamžitého náhledu (takže událost nemusíte zveřejňovat, abyste si prohlédli změny).
- Nahrávání a vkládání obrázků – Obrázky můžete nahrát (budou hostovány na našich serverech), nebo na ně odkázat (pokud je máte hostované jinde). Povolené formáty jsou JPG, PNG a GIF. Obrázky zahrnuté v těle (resp. popisu) události se zobrazí s maximální šířkou 800 pixelů.
- Vkládání videí z YouTube – Do události je možné vložit jedno nebo více videí z YouTube a specifikovat, jak mají být zobrazena.
- Automatické vytváření widgetů – Když zahrnete odkaz na jednu z konkrétních webových stránek, bude automaticky převeden na widget s detailnějším náhledem. Mezi platné odkazy patří:
- videa z YouTube,
- soubory z workshopu služby Steam (a jiné sdílené soubory ze služby Steam jako snímky, návody nebo obrázky),
- příspěvky z platformy X (Twitter),
- odkazy na stránky v obchodu služby Steam.
- Široké možnosti formátování – Texty záhlaví, tabulky a seznamy přijdou vhod a napomáhají lepší čitelnosti.
- Datum zahájení/ukončení události – Jak už bylo řečeno, některé typy událostí mají jak datum zahájení, tak datum ukončení, díky čemuž jsme schopni vhodně archivovat již proběhlé události. Pokud například vytvoříte událost související s časově omezenou nabídkou na herní položky, tato událost bude po skončení samotné nabídky archivována, aby si zákazníci nemysleli, že je stále platná.
- Plánování zahájení – Událost nemusí být viditelná ihned po zveřejnění a její zviditelnění lze naplánovat, na kdy potřebujete (nebo ji naopak zviditelnit v předstihu před samotným zahájením).
- Importování z HTML – Pokud preferujete HTML kód nebo máte událost v tomto kódu předpřipravenou, můžete využít možnosti importu z HTML. Kód bude však nejprve převeden do BBCode, který je podporovaný naším systémem.
Koncepty
Když připravujete událost, můžete naspodu editoru kdykoli kliknout na tlačítko „Uložit“ a rozpracovanou událost uložit jako koncept. Pro zveřejnění jsou vyžadována ještě další potvrzení, takže se nemusíte bát, že byste se ukliknuli a nedokončenou událost sdíleli se světem.
Lokalizace
Události a oznámení podporují plnou lokalizaci všech textových polí a obrázků. Když lokalizovanou verzi poskytnete, služba Steam ji zobrazí vhodným uživatelům na základě jimi používaného jazyka. Když nějaký jazyk neposkytnete, danému uživateli se zobrazí anglická verze události.
Sadu lokalizovaných verzí lze pro snazší nahrání importovat ze souboru formátu CSV. Aby bylo zachováno formátování, před lokalizací událost exportujte (viz možnosti navrchu editoru) a s těmito soubory pracujte. Pokud se ve Vašem textu objevují speciální symboly (např. ™), lokalizovaný soubor před importem uložte s formátováním CSV-UTF8, jinak se tyto symboly nemusí importovat správně.
Zveřejnění
Až budete se svojí událostí spokojeni, můžete v editoru přejít do záložky „Zveřejnit“ a v ní kliknout na nepřehlédnutelné tlačítko „Zveřejnit“, které zajistí, že se událost začne na daných místech (v souladu s nastavením viditelnosti) zobrazovat uživatelům. Zobrazení je také možné nastavit na okamžité, odložené na zahájení samotné události, nebo odložené na konkrétní datum v budoucnosti.
Poznámka: V knihovně služby Steam se událost může zobrazit až s hodinovou prodlevou, jelikož události pro zajištění správné kategorizace a určení obsahu pro dospělé prochází rutinní kontrolou našimi moderátory. Více informací naleznete na
této stránce.
Upravování události
Zveřejněnou událost můžete kdykoli dle potřeby upravovat, akorát pamatujte, že takové změny už nebudou ukládány do konceptu, ale s uložením se rovnou zobrazí uživatelům (stále však v souladu s nastavením viditelnosti).
Pár poznámek:
- Datum zahájení – Ohledně data zahájení máme pár pravidel, která zajišťují, že nedojde ke konfliktu mezi upozorněními a viditelností a v kódu nevzniknou logické rozpory:
- Není možné zveřejnit událost, jejíž datum zahájení je v minulosti.
- Pokud už byla událost zahájena, není možné přesunout její datum zahájení, protože by tím bylo vytvořeno další upozornění (což by někteří uživatelé mohli považovat za otravné).
- Datum zahájení události není používáno k určení toho, zdali uživatelé událost viděli (samozřejmě teoreticky vzato) na různých místech ve službě Steam. Jako čas „první možné viditelnosti“ je pro účely algoritmů namísto toho používáno datum zveřejnění události.
- Přesunutím data zahájení by mohlo dojít ke zmatení uživatelů, jelikož by byla narušena synchronizace mezi událostí a ručně vytvořenými nebo staženými záznamy v kalendáři.
- Datum ukončení – Datum ukončení aktivní události můžete změnit kdykoli, a to jak pro okamžité ukončení, tak pro prodloužení události.
Smazání události
Událost můžete v krajním případě samozřejmě také smazat. Tlačítko k tomu určené se nachází v pravém horním rohu modré lišty editoru.
Pravidla pro vývojáře
Události a oznámení jsou mocnými nástroji pro interakci s hráčskou komunitou. Napadá nás však několik případů, kdy (příp. za jakých podmínek) události a oznámení nemusí být ku prospěchu veřejnosti.
- Zahrnutí nevhodného obsahu – Obsah události by měl být vhodný pro stejné věkové kategorie jako Vaše samotná hra. Jinými slovy, pokud je Vaše hra propagována jako vhodná pro všechny věkové kategorie, nezahrnujte v události sexuální nebo násilný obsah. Dále také platí, že všechny prvky událostí by měly být vhodné „pro prohlížení v zaměstnání“ (nebo kdekoli jinde na veřejnosti).
- Propagace nesouvisejících her – Pokud událost primárně pojednává o jiné hře, než pod kterou ji zveřejňujete, jako její kategorii vyberte „Křížová propagace“.
- Propagace jiných verzí hry – Události pojednávající o jiných verzích hry jsou povoleny pouze v případě, že zmíněné jiné verze jsou funkčně podobné verzi dostupné ve službě Steam (tzn. je zakázáno propagovat lepší verzi hry, která je dostupná jinde). Tak jako tak, všechny tyto události by měly být kategorizovány jako „Křížová propagace“. Výjimkou jsou případy, kdy jiná verze hry vylepšuje také verzi dostupnou ve službě Steam (např. vydáváte aktualizaci umožňující sdílení uložených pozic mezi různými verzemi Vaší hry).
- Nevhodná kategorizace – Obecně platí, že při vytváření události byste měli dbát na výběr její kategorie, jelikož tato volba ovlivňuje viditelnost události a zajišťuje, že správné publikum uvidí obsah, který očekává.
Tipy
Události a oznámení Vám umožňují jak komunikovat se stávajícími hráči, tak oslovit potenciální nové zákazníky. A jak už to u nástrojů bývá, existuje několik tipů, kterak s nimi co nejlépe zacházet.
Zde si pak můžete prohlédnout ukázky toho, jak se události a oznámení zobrazují v obchodě, komunitě a knihovně služby Steam.
- Stanovte si cíl
Když si stanovíte jasný cíl, bude pro Vás snazší vytvořit smysluplnou a důležitou událost, a navíc budete vědět, jak měřit její efektivitu. Ze všeho nejdříve se však zamyslete, zdali je událost skutečně tím nejlepším způsobem, jak vytyčeného cíle dosáhnout. Pokud například chcete vytvořit událost za účelem osvětlení nějaké matoucí vlastnosti hry, možná by bylo lepší zlepšit samotnou vlastnost.
- Naslouchejte uživatelům
Naslouchejte své komunitě, a než se rozhodnete komunikovat, vezměte v potaz veškerou zpětnou vazbu, zvažte, jak si mohou různé typy uživatelů vykládat Vaše události, a důkladně dbejte na to, které prvky Vašich událostí generují zájem (a tyto prvky opakujte v budoucích událostech).
- Berte události jako rozšíření hry
Vaše hra je produkt určený pro veřejnost, takže komunikaci s ní spojenou berte na stejnou váhu jako její programování a vkládejte do ní stejnou kreativní energii jako do herního designu. Co víc, snažte se události připravovat společně s ostatními vývojáři – každý, kdo pracuje na Vaší hře, by měl mít možnost se zapojit do komunikace s koncovými zákazníky.
- Spojujte události s aktualizacemi
Aktualizace hry jsou ideálními příležitostmi pro zveřejnění události. Pokud navíc připravujete událost související s velkou aktualizací Vaší hry, můžete využít zviditelnění po aktualizaci.
Více informací o tom, jak co nejlépe pojmout aktualizování hry, naleznete na této stránce.
- Odměňujte hráče
Pokud Váš tým naslouchá uživatelům Vaší hry (jak by měl), využijte nasbíraných informací k odměnění fanoušků a vygenerování dalšího zájmu. Například:
- Vyzdvihujte obrázky a snímky obrazovky od fanoušků.
- Sdílejte memy od své komunity.
- Poodhalujte budoucí obsah (také skvělý způsob, jak získat zpětnou vazbu, ještě než se skutečně pustíte do prací na aktualizaci).
- Nepřehánějte to s komunikací
Když jsou události a oznámení používána vhodně, uživatelé se těší, až znovu uslyší o Vaší hře. Na tom má samozřejmě podíl i zajímavost samotné hry, nicméně selektivní komunikace hraje také důležitou roli.
Chápeme, že může být lákavé zveřejňovat jednu událost za druhou a zapojovat se do každé diskuze, ale pokud nemáte důvod událost zveřejnit, nedělejte to. Neustálá komunikace jen pro „vyplnění místa“ může naopak vyústit v odrazení uživatelů. Někdy tedy raději odstupte od klávesnice a jen naslouchejte, co si Vaši hráči štěbetají.