Steamworks Belgeleri
Steam Atölyesi
Kısaca
Steam Atölyesi hayranlarınızın ve topluluk üyelerinizin oyununuz için içerik oluşturmaya katılabileceği bir yer olarak tasarlanmıştır.
Entegrasyon seviyesi
Oldukça gelişmiştir ancak kullanımınıza bağlıdır. Oyununuzda bir yükleme yolu veya ayrı bir araç yaratmanız gerekir. Ayrıca, içerik oyununuza ya manuel olarak eklenmelidir ya da oyununuz modları diskten indirebilmelidir.

Genel Bakış

Steam Atölyesi hayranlarınızın ve topluluk üyelerinizin oyununuz için içerik oluşturmaya katılabileceği bir yer olarak tasarlanmıştır. Topluluk üyeleri tarafından bu yaratımın şekli, oyunun doğasına ve oyununuzdaki içerik üzerinde ne tür bir kontrol sahibi olmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir.

Bu sayfa Steam Atölyesi'ne ve mevcut farklı modellere genel bir bakış için oluşturulmuştur. Ürününüze Steam Atölyesi'ni entegre etmekle ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen Steam Atölyesi Entegrasyon Rehberi belgesine göz atın.

Video: Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik ve Steam Atölyesi'ne Giriş.

https://www.youtube.com/watch?v=SRyUpR4qOxU

Video: ARK: Survival Evolved oyunundaki KTÜİ ve Atölye

Steam Geliştirici Günleri 2016'da Studio Wildcard'dan Jeremy Stieglitz'in, Steam Atölyesi aracılığıyla desteklenen "Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin" ARK: Survival Evolved oyunu için büyük ve proaktif bir topluluğun oyunun geliştirilmesine nasıl yardımcı olduğu üzerine yapılan bir konuşmayı ve bunun gerçekleşmesi için attığımız teknik ve tasarım adımlarından bazılarını dinleyin.
https://www.youtube.com/watch?v=faweKXUTKgQ

Atölye Markalaştırma Yönergeleri

Atölye'nizi tanıtmak için Steam Atölyesi markalaştırmasını kullanmakta özgürsünüz. Atölye markalaştırma varlıklarını indirmek için buraya tıklayın. Steam markalaştırması hakkında daha genel ve ayrıntılı bilgi için Steam Markalaştırma Yönergeleri belgesine göz atın.

Atölye Türleri

İki ana tür Steam Atölyesi entegrasyon seçeneği bulunmaktadır. Her birinin faydaları ve ödünleri vardır. Bu nedenle hangi seçeneğin ürününüz için en uygun olduğunu dikkatlice düşünmelisiniz.
 1. Kullanıma Hazır Atölye - Herkes, herhangi içerik yükleyebilir ve oyuncular da herhangi bir kürasyon olmadan o içeriği indirebilir. Bu, oyununuzda aslında basit veya karmaşık olan çok sayıda öğeyi, modu veya haritayı desteklemek için en uygun olanıdır. Uygun bir düzenleyici veya doğrulama aracı yaparak üretilen içeriğin oyununuzda düzgün çalışacağından emin olmak için çıkmadan önce daha fazla çalışmanız gerekecek. Bu öğelerin yaratıcıları içeriklerini istedikleri zaman güncelleyebilecektir.

 2. Denetimli Atölye - Oyununuza eklenecek ve kullanılabilir hâle gelecek öğeler üzerinde sıkı bir kontrol sağlamak için en iyi yöntem budur ancak efor ve oyununuza eklenecek her öğe için güncelleme gerektirir. Bu genellikle silahlar, şapkalar veya diğer aksesuar öğeleri gibi küçük ve daha az karışık öğeler için daha iyidir. Bu öğeler satılacaksa, hangi kullanıcıların hangi öğeleri oyunda kuşanmaya yetkileri olduğunu takip edecek kalıcı bir öğe saklama hizmeti (Steam Envanter Hizmeti) ve satılacak öğelerin yer aldığı bir oyun içi mağazası yapılmalıdır. Fiyatlandırma, geliştirici tarafından belirlenir.

Kullanıma Hazır Atölye

Neden Kullanılmalı

 • Çok sayıda öğeyi desteklemek istediğinizde. Kullanıma Hazır bir atölye oyununuzda, aslında basit veya karmaşık olan çok sayıda öğeyi, modu veya haritayı desteklemeyi kolaylaştırır. Bu oluşturma ve düzenleme araçlarını önceden oluşturarak müşterilerinizin oyununuzla daha fazlasını yapmalarını sağlarsınız.
 • Yaratıcıların içerikleri her zaman güncellemesini istediğinizde. Kullanıma hazır öğeleri kullanan yaratıcılar, içeriği düzenleyerek öğelerini güncelleyebilir, hataları düzeltebilir veya modlarının veya öğelerinin içeriğini ve deneyimlerini genişletebilir.

Başlarken

Başlamak için en iyi yol, müşterilerinizin oyununuzu genişletmek kullanabileceği en uygun içerik türünü düşünmektir. Çok oyunculu oyunlar için tek oyunculu bir oyundan daha makûl farklı içerik türlerine sahip olabilirsiniz. Karar verdiğinizde, artık istemcinizin içeriği nasıl yükleyeceğini ve o içeriği oluşturacak müşterilerinizin ne tür araçlara ihtiyacı olacağına karar vermeniz gerekecektir. Müşterilerinizin heyecanla beklediği bir oyununuz varsa, oyununuz için üretecekleri içerik yollarını bulacaklardır. Ancak daha önceden de söylediğimiz gibi, oyununuz için geniş çaplı modlama düşünüyorsanız, kendi geliştirme araçlarınızı yayınlamanın oyununuzun mantığına uygun içerik üretme ve mod geliştirme için faydalı olacaktır.

Temel modlama ve çalıştırma işlemlerini hâllettikten sonra ISteamUGC API'ı ile birleştirmeniz istemcinizin kullanıcının abone olduğu Atölye dosyalarının hangileri olduğunu bilmesini ve gerekli olduğunda indirmesini sağlar. Bu noktadan sonra, bu ortamda öğelerinizin satılmasına imkân vermek keyfinize kalmıştır. Steam Atölyesi yaratıcılardan banka ve vergi bilgilerini toplar, fiyatlandırma araçlarını ve gerekli kullanıcı sözleşmelerini sağlar, arka uç ödeme işleme sürecini ve vergi kesintilerini yapar. Oyununuz yapması gereken tek şey oyun istemcinize yüklenecek dosyaları belirlemektir.

Entegrasyon

Kullanıma Hazır Atölye modelini oyununuza entegre etmek için göz önünde bulundurmanız gereken tipik unsurlar şunlardır:
 • Tek oyunculu bir oyun istemcisine yükleme yapmak - Müşteriler tarafından gönderilen içeriklerin oyununuzda kullanıma hazır olmasını istiyorsanız oyununuzu içerikleri bu biçimde işleyecek uygun bir şekilde yapmalısınız. Bu genellikle oyununuzun yüklenecek dosyaları kontrol etmesi gerekeceği anlamına gelir. Eğer yeni bir entegrasyon yapıyorsanız, oyun istemcinizin önce Steam kullanıcısının abone olduğu dosyaları kontrol etmesini, ardından da ilgili klasörleri yüklemesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca, mod yaratıcılarının modları üzerinde çalışabilecekleri ve bu dizinden doğrudan yükleme yapabilecekleri bir ortam da oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Çok oyunculu bir oyun istemcisine yükleme yapmak - Oyunun düzgünce çalışabilmesi için aynı öğelere ya da içeriklere birden fazla kişinin sahip olması gibi bir koşul varsa, bu öğeleri ihtiyaç duyan bütün istemcilere indirebilirsiniz. Örneğin, eğer bir kullanıcı Atölye'deki özel bir haritaya abone olmuşsa ve bu haritaya arkadaşını davet ederse oyununuz bunun özel bir harita olduğunu tespit edebilmeli ve diğer kullanıcıyı maça tam olarak bağlamadan önce bu haritayı Atölye'den o kullanıcı için indirmelidir.
 • Öğe yaratıcılardan gelen girdileri yüklemek - Öğe yaratıcılarının girdilerini ISteamUGC API'ını kullanarak Atölye'nize yükleyebilmesi için bir araca ihtiyaçları vardır. Bu, oyununuzdaki bir form kadar basit olabileceği gibi tek başına bir uygulama da olabilir. Kabul edeceğiniz öğelerin kullanıma hazır olması gerektiğinden gönderim aracınız sadece istemcinizin yükleyebileceği dosya formatlarını ve önizleme görsellerini kabul etmelidir. Yaratıcılardan yüklemesini istediğiniz içeriğe bağlı olarak kendi düzenleme araçlarınıza gereksinim duyabilirsiniz (oyun mantığı, oynanış veya var olan görseller dışında yapılacak görsel değişiklikler gibi oyununuzun büyük ölçekli modlamaları için bu araçlar özellikle gereklidir). Örneğin birçok modlanabilir oyun, mod yaratıcılarının geliştiricilerin kullandığı aynı araçları kullanabilmeleri için kendi geliştirici modlarını yayınlamıştır. Eğer hangi dosyaların üzerine yazılabileceği veya oyunun hangi kısımlarının değiştirilebileceği gibi şeyleri kontrol etmek istiyorsanız bu araçlar aynı zamanda, gönderilen içeriği kısıtlayabilir ve doğrulayabilir. Potansiyel Atölye öğe yaratıcılarına sağladığınız bilgilerin bir parçası olarak aynı zamanda bir stil rehberi sağlamak ve gönderilmesini istediğiniz ve istemediğiniz içeriklerden bahseden kurallar koymak isteyebilirsiniz.

  Steamworks API'ının Steam Atölyesi kısmını nasıl kullanmaya başlayabileceğinizle ilgili daha detaylı bilgi için Steam Atölyesi Entegrasyon Rehberi belgesine bakın.

Öğeleri Müşterilere Ulaştırmak

Kullanıma Hazır Atölye modelinde, Atölye'ye listelenen öğeler abone olunabilir (ücretsizse) veya satın alınabilir (ödenirse) bir duruma gelir ve ardından otomatik olarak Steam istemcisi aracılığıyla indirilir (Bunun doğru çalışabilmesi için ürününüze ISteamUGC API'ı entegre edilmiş olmalıdır. Steam Atölyesi Entegrasyon Rehberi ile ilgili teknik belgeye göz atın). Mod güncellemeleri olması durumunda istemcinin güncel kalmasını Steam Atölyesi halleder. Bir mod satın alındığı zaman öğenin ödemesini, ödemelerin tamamlanmasını, yaratıcılara ödemelerin yapılmasını, oyun geliştiricilerine ödemelerin yapılmasını ve gerekli vergi kesintilerini Steam yapar.

Arzu ediyorsanız oyun içi bir Atölye tarayıcısı oluşturabilir ve aynı öğeleri orada da listeleyebilirsiniz.

Denetimli Atölye

Denetimli bir Steam Atölyesi'nin karakteristik özelliklerinden biri, her bir öğenin tarafınızdan onaylanması gerektiği ve öğelerin sahipliğini yönetmek için muhtemelen bir öğe sunucusuna (Steam Envanter Hizmeti'ni de kullanabilirsiniz) ihtiyacınız olmasıdır. Bu süreç size oyununuza eklenecek öğeler üzerinde çok daha fazla kontrol imkânı tanır ancak en azından her öğeyi kabul edecek kadar efor sarf etmenizi gerektirir.

Denetimli Atölye'de, Atölye'ye gönderilen öğeler diğer müşteriler tarafından doğrudan kullanılamaz, bunun yerine müşterilerin oy verecekleri bir kuyruğa eklenerek sunulur. Bu oy verme işlemi size en çok hangi öğelerin istendiğiyle ilintili veri sağlar ve yarım kalmış ya da uygunsuz gönderimleri elemenize olanak tanır.

Neden Kullanılmalı

Denetimli Atölye modeli aşağıdaki şu gibi durumlar için kullanışlıdır:
 • Her öğeye belirli bir özellik atamanız gerekiyorsa. Atölye üzerinden silah gibi öğeler kabul ediyorsanız; oyununuz içerisindeki oynanış dengesini sağlayabilmek adına bu öğelere hız, kuvvet, güç, yeniden doldurma süresi, vb. özellikler atamak sizin için önemli olabilir.
 • Oyununuza eklenecek içerik üzerinde sıkı bir kontrole sahip olmak istiyorsanız. Oyununuzu oluşturma şeklinize bağlı olarak öğeleri iki farklı şekilde kabul edebilirsiniz:
  • İndir ve derlemeye ekle - Varlıkları yerel makinenize indirip oyun depolarınıza eklemek istiyorsanız. Eğer öğeyi optimize etmeniz ya da sıkı stil kurallarınızı öğeye uygulamanız gerekiyorsa, bu seçenek size öğeyi düzenleme veya değiştirme fırsatı sağlar.
  • Doğrudan istemciye - Kabul edilen her öğenin doğrudan istemcilere indirilebilmesine izin vermek istiyorsanız. Bu, öğe yaratıcılarının hatalara karşı kendi eserlerini güncelleyebilmelerine olanak tanır.

Başlarken

Denetimli Atölye modelindeki sayfanızı kurarak, oyununuza basit bir form ekleyerek ve potansiyel öğe yaratıcıları için kurallar ve bir stil rehberi bilgilerini ekleyerek hemen başlayabilirsiniz. Atölye'ye içerik yüklemek için ISteamUGC API (Bkz. Steam Atölyesi Entegrasyon Rehberi)'ını entegre etmelisiniz. Bu, öğe yaratıcılarının bir öğe oluşturup bunları Atölye'nize topluluğunuz tarafından incelenmek üzere gönderebilmesine olanak tanır. Öğe yaratıcılarına, Atölye'ye gönderecekleri öğelerin tamamlanmış olması gerektiğini söylemenizi tavsiye ediyoruz. Kullanıcıların tamamlanmamış işlerini veya konseptlerini yüklemelerine izin verirseniz, bu konseptlerin gerçek öğelere dönüşme süreçlerini de düşünmeniz gereklidir ki bu da genellikle pek somut sonuçlar vermemektedir.

Atölye'niz tamamlandıktan sonra, kabul edilecek öğelerin satışını yürütecek olan Steam Mikrohareket API'ını ve Steam Envanter Hizmeti'ni entegre etmek üzerinde işe koyulabilirsiniz. Mağazanız hazır olduğunda öğeleri kabul etmeye, ödeme kurallarını ayarlamaya ve bu öğeleri satmaya başlayabilirsiniz.

Entegrasyon

Denetimli Atölye modelini oyununuza entegre etmek için göz önünde bulundurmanız gereken tipik unsurlar şunlardır:
 • Öğe yaratıcılardan gelen girdileri kabul etmek - Öğe yaratıcılarının girdilerini Atölye'nize yüklemek için bir araca ihtiyaçları vardır. Bu, oyununuzdaki bir form kadar basit olabileceği gibi tek başına bir uygulama da olabilir. Sadece öğe yaratıcısının .zip dosyası ve bir önizleme görseli seçmesini gerektiren temel bir yükleyiciyle başlayabileceğiniz gibi gönderi sürecine daha fazla doğrulama adımı ekleyebilirsiniz. Örneğin Team Fortress 2, yaratıcılardan sadece bir .zip ve önizleme dosyası isteyen bir formla başladı. Ancak süreci geliştirmeye devam ettikçe Atölye'ye gönderilen dosyanın oyuna daha kolay entegre edilmesini sağlayacak bir test ortamı ve doğrulama ekledik.

  Potansiyel Atölye öğe yaratıcılarına sağladığınız bilgilerin bir parçası olarak aynı zamanda bir stil rehberi sağlamak ve gönderilmesini istediğiniz ve istemediğiniz içeriklerden bahseden kurallar koymak isteyebilirsiniz.

  Bir kullanıcı gönderim aracınızı kullanarak Atölye'ye bir öğe gönderdiği zaman kullanıcıyı, yeni gönderdikleri öğenin sergileneceği sayfaya yönlendirmek oldukça iyi bir fikirdir. Bu sayede kullanıcıya henüz kabul etmediği Steam Abonelik Sözleşmesi veya Atölye Sözleşmesi gibi sözleşmeleri kabul edebilme imkânı verebilirsiniz.
 • Öğeyi oyununuza entegre etmek (isteğe bağlı) - Eğer bir öğeye kullanıcının yükleme esnasında belirtemeyeceği silah efektleri gibi özel özellikler atamanız gerekiyorsa, bu öğeyi Atölye internet sitesinden indirmeniz ve deponuza eklemeniz gereklidir. Bu süreç esnasında öğeye gerekli özellikleri atayın ve üzerinde gerekli düzenlemeleri yapın. Bu aşamada yapmanız gereken iş miktarı gönderim aracınızın ne kadar doğrulama yaptığına ve öğe yaratıcılardan aldığınız içeriğin kalitesine bağlıdır.
 • Ya da doğrudan indirin - Eğer öğelere özel özellik atamanız gerekmiyor ya da bunlar üzerinde değişiklik yapmanıza lüzum yoksa, sahip olunan öğeleri bir çağrı aracılığıyla Atölye içerik sunucularından direkt olarak alabilirsiniz. Bir kullanıcının sahip olduğu öğeleri almak için ISteamInventory (Steam Envanter Hizmeti'ni kullanıyorsanız)'yi kullanacaksanız. Ardından kullanıcının sahip olduğu her bir öğenin Atölye öğesi olup olmadığını kontrol edin ve sonra:
 • Envanter Hizmeti ve Öğe Tanımları Oluşturmak - Öğeleriniz oyun içinde satılıyor ya da sınırlı sayıda kullanıcıya veriliyorsa, oyununuzun bir öğe sunucusuna (isterseniz Steam Envanter Hizmeti'ni de kullanabilirsiniz) ihtiyacı vardır. Bu sunucu sayesinde oyununuz, öğelerin sahipliğini takip edebilir ve hangi istemcinin hangi öğeleri kuşanmaya izni olduğunu bilir. Bu envanter hizmeti aynı zamanda öğelerin satılması, rastgele düşürmeler veya müşterilere öğe düşmesini tetikleyecek etkinlikler için de gereklidir.
 • Ödeme Kuralları Eklemek - Öğelerinizi satmaya hazır olduğunuz zaman Steam, hangi Atölye öğelerinin, öğe sunucunuzda veya Steam Envanter Hizmeti'nde yer alan hangi öğe tanımlarıyla ilişkilendirilmiş olduğunu bilmesi gerekir. Bu bağlantı ödeme kurallarını belirler ve bu sayede Steam de hangi öğenin satışından elde edilen gelirin bir kısmının hangi kullanıcılara gitmesi gerektiğini bilir. Envanter hizmetiniz Steam Mikrohareket API'ı üzerinden bir satışı tetiklediği zaman Steam, hangi Atölye öğesinin satın alındığını bilir, gelir hesaplamasını yapar ve öğenin yaratıcı veya yaratıcılarına ödemeyi aktarır.

  Ödeme kurallarınızı, uygulamanızın Steamworks ayarlar sayfasının altında yer alan "Yeni Ödeme Kuralları Gir" seçeneğine tıklayarak yönetebilirsiniz.

 • Öğelerin Satışı - Eğer bu öğeleri satacağınız bir mağazaya sahip olmayı planlıyorsanız mağaza arayüzünü kendi oyununuzun içinde oluşturabilir veya Steam Öğe Mağazası'nı kullanabilirsiniz. Steam her satın alımda şu gibi arka uç detaylarını hâlleder:
  • Her Atölye öğesi yaratıcısının banka ve vergi bilgilerini toplamak
  • Satılan öğelere göre her öğe yaratıcısına ödenecek miktarı belirlemek ve ödemeleri yapmak
  • Her öğe yaratıcısı için gerekli gelir vergisi kesintisini yapmak
  • Her öğe yaratıcısına yıl sonu vergi dokümanlarını ulaştırmak

Öğeleri Müşterilere Ulaştırmak

Denetimli Atölye modelini kullanarak müşterilerinize öğeleri ulaştırmanın birden fazla yolu vardır:
 • Mikrohareketler aracılığıyla oyun içinde satmak - Eğer kendi envanter hizmetinizi kullanıyorsanız bunun için Steam Mikrohareket API'ı ile bir entegrasyon gereklidir. Veya kolayca öğe listeleyip satabileceğiniz özelleştirilebilir bir Öğe Mağazası içerenSteam Envanter Hizmeti'ni de kullanabilirsiniz.
 • Rastgele öğe düşürmeleri - Bu, düşürmeleri yöneten ve her öğenin sahipliğini kontrol eden bir öğe sunucusu gerektirir (ya Steam Envanter Hizmeti'ni kullanabilirsiniz).
 • DLC olarak pakete sokmak - Bu genellikle daha az altyapı gerektirir ancak bunu seçtiğiniz zaman Atölye katılımcılarına aktarılacak ödemeleri sizin ayarlamanız gereklidir. Bir DLC'nin parçası olarak satılan her bir DLC öğesi için ne kadar ödeyeceğinizi [tek seferlik ödemeyi (daha kolaydır) tercih edebileceğiniz gibi sürekli olarak her satıştan elde edilecek gelirin bir kısmını ödemeyi de (tarafınızdan sürekli olarak eylem gerektirir) tercih edebilirsiniz] belirlemek için Atölye katılımcısıyla bir mutabakata varmalısınız. Bunların dışında yapılan bu ödemeleri takip etmelisiniz. Ayrıca, iş yaptığınız yere göre gerekli vergi kesintisini hesaplamanız ve uygun vergi formlarını hâlletmeniz gerekebilir.
 • Öğeleri ücretsiz olarak oyununuza eklemek - Bu oldukça az bir altyapı gerektirir ancak bu, öğe oluşturan kişileri çok daha yüksek kalite öğeler yapmaya muhtemelen motive etmeyecektir.

Duyuru ve Çıkarma

Gerekli Pazarlama Materyalleri

Atölye'nizi çıkarmaya hazırlanmak için aşağıdaki şu materyalleri sağlamalısınız:
 • Atölye Üst Görseli - Bu görsel ana sayfada ürününüzü hatırlatacak bir hissiyat vermek içindir. Bunun için burada bir Photoshop şablonumuz yer almaktadır. Bu resim hem oyun logosundan hem de oyunun kendisinden tanınabilir noktalar içermelidir. Lütfen resmin sağ tarafına ürününüzün Steam Atölyesini nasıl kullandığına dair açıklama gelebilmesi için bir boşluk bırakın.
 • Kısa Açıklama - Uygulamanızın Steam Atölyesi'ni nasıl kullandığına dair bir başlık atmalı ve birkaç satırlık bir metin yazmalısınız. Bu, müşteriye Atölye'nizden ne bekleyebileceği ve onu nasıl kullanacağı konusunda yardımcı olacaktır.
 • Araçlarınızın Belgelendirmesi - Eğer internet sitenizde veya Wiki'nizde kullanıcılara başlangıç için bilgi verecek belgelendirmeler varsa lütfen bunların URL'lerini uygulamanızın Atölye yapılandırması sayfasına girin. Eğer yoksa, yeni kullanıcıları Atölye'nizde öğe oluşturmak için kullanacakları araçlarla ilgili bilgilendirmek için bir Steam Rehberi oluşturmayı göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Çıkış Duyurusu ve Zamanlaması

Atölye entegrasyonunuzu çıkardığınız esnada, çıkan bu yeni Atölye'nin beraberinde getireceği bilinirlikten iyice faydalanabilmek için bir indirime gidebilir ve bu sayede Atölye'yi kullanacak yeni oyuncular çekebilirsiniz. Atölye'nizin çıkışına denk gelecek kendi indirimlerinizi de yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen İndirim Uygulamak belgesine bakın.

Ayrıca, oyununuzun yeni Atölye'sini ve indirimini (varsa) gösterebilmek adına ön sayfa görünürlüğü elde etmek için bir Güncelleme Görünürlük Turu'nu kullanabilirsiniz. Görünürlük Turlarıyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen İndirim Uygulamak belgesine bakın.

Atölye duyurusunu bir pazarlama aracı olarak kullanıyorsanız, gelecek potansiyel müşteriler için oyununuzun Atölye'sinde içerik olması oldukça işinize yarayacaktır. Bu, yeni müşterilere oyunuzun ne olduğuyla ilgili daha derinlemesine bir bilgi verir ve oyununuzu oynayan kişilerin oyununuza olan ilgi düzeylerini gösterir. Aynı zamanda bu, mevcut müşterilere hemen yapabilecekleri bir şey verir ve içerik oluşturucularına Atölye'de ne tür şeyler oluşturabileceğini gösterir. Oyununuzun Steam Atölyesi'nin ön sayfasında görünebilmesi için en azından bir öğenin Atölye'nizde yayınlanmış durumda olması gerekmektedir.

Bunu başarmanın birkaç yolu vardır:
 1. Eğer az sayıda kişiyle test edecekseniz, kapalı beta yapmak ve bu betaya az istediğiniz sayıda kullanıcı davet ederek Atölye'yi çıkarmadan önce sessiz bir şekilde içerik oluşturmak. Beta yapmakla ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.
 2. Ya da insanlara, araçlarınızla nelere yapabileceklerini göstermek için birkaç öğeyi dâhili olarak oluşturabilirsiniz.

Özel beta yapmak

Steam ve Steam Atölyesi, ilk testlere başlayan bir gruba yeni araçlarınızı kullanabilmeleri için izin verebilmenizi ve dolayısıyla Atölye ile olan entegrasyonu test edebilmeniz için özel bir beta yapmayı kolay bir hâle getirir. Bu, üretilen ve yayınlanan içerikle ilgili geri bildirim almanın ve potansiyel olarak Atölye'nizi bir dizi öğeyle birlikte hayranlarınıza sunmanın oldukça iyi bir yoludur.

Bunun iki kısmı vardır:
 1. Oyununuzun betası (Steam aracılığıyla) - İlk adım Steam'de oyununuzun güncellenmiş bir derlemesini oluşturmak ve bunu beta olarak ayarlamaktır. Bu, Steam'e oyununuzun farklı bir sürümünü betaya katılmayı seçen müşterilere göndermesini söyler ve ayrıca bu sürüm isteğe bağlı olarak parolayla da korunabilir.
 2. Atölye'nizin betası (Grup aracılığıyla) - Steam Topluluğu'nda bir grup oluşturabilir ve bu grubun üyelerine Steam Atölyesi'ne erişimi verebilirsiniz. Yahut oyununuza sahip olan müşterilerin tamamına erişim verebilirsiniz.
  1. Test için kullanılacak bir Steam Topluluk grubu oluşturun. Erişimi belirli kişilerle sınırlandırmak istiyorsanız grubu özel olarak bırakın.
  2. Grubun Steam ID'sini edinin. Grubunuzdayken "Grup Profilini Düzenle"ye tıklayın ve ardından açılacak sayfanın en üstünde "ID"yi göreceksiniz (ör. 2667495).
  3. Oyununuzun Steamworks yönetici kısmında "Atölye" sekmesinin altında yer "Genel"e tıklayın ve Görünürlük Durumu'nu "Geliştiriciler ve Test Edenler" olarak değiştirin. Grup ID'sini girmeniz istenecektir. Değişiklikleri yayınlayın.
   workshopvisibilitystate.PNG

Teknik Entegrasyon

Ürününüze Steam Atölyesi'ni entegre etmekle ilgili teknik bilgiler için lütfen Steam Atölyesi Entegrasyon Rehberi belgesine göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

S. Yüklemeler Aile Paylaşımı aracılığıyla bir oyundan veya araçtan yapılabilir mi?
C. Hayır. Geçici bir oyun veya araç lisansına sahip kullanıcılar bunlarla Steam Atölyesi'ne yükleme yapamaz. Yani Aile Paylaşımı veya Ücretsiz Hafta Sonu gibi bir etkinlikle oyununuzun geçici lisansını elde eden kullanıcılar içerik yükleyemez.