Dokumentacja Steamworks
Warsztat Steam

Wprowadzenie

Warsztat Steam został zaprojektowany jako miejsce, w którym fani i członkowie społeczności mogą uczestniczyć w tworzeniu treści do gry. Tworzenie treści może przybierać różne formy w zależności od gry i stopnia kontroli nad treścią gry.

Na tej stronie znajdziesz informacje o Warsztacie Steam i jego różnych modelach. Szczegółowe informacje techniczne na temat integracji Warsztatu Steam z grą można znaleźć w sekcji Wdrożenie Warsztatu Steam.

Wideo —wprowadzenie do treści tworzonych przez użytkowników i do Warsztatu Steam.

https://www.youtube.com/watch?v=SRyUpR4qOxU

Wideo — niestandardowe treści i warsztaty w ARK: Survival Evolved

Prezentacja Jeremy'ego Stiglitza ze Studio Wildcard na Steam Dev Days 2016 o tym, jak tworzenie niestandardowych treści w Warsztacie Steam przyczyniło się do rozwoju aktywnej społeczności ARK: Survival Evolved, a także omówienie środków technicznych i artystycznych zastosowanych w celu osiągnięcia tego celu.
https://www.youtube.com/watch?v=faweKXUTKgQ

Przewodnik po tożsamości marki Warsztatu Steam

Podczas promocji swojego warsztatu możesz korzystać ze stylu korporacyjnego Warsztatu. Kliknij tutaj, aby pobrać odpowiednie zasoby z Warsztatu. Aby uzyskać więcej informacji na temat tożsamości korporacyjnej Steam, zobacz Wytyczne marki Steam.

Rodzaje Warsztatu

Istnieją dwa podstawowe typy integracji Warsztatu Steam. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, więc należy zastanowić się, który z nich będzie najodpowiedniejszy.
 1. Otwórz Warsztat — każdy użytkownik może swobodnie pobierać i wysyłać treści. Jest to najlepszy sposób na obsługę dużej liczby prostych lub złożonych przedmiotów, modyfikacji lub map w grze. Uprości to proces sprawdzania elementów, ale jest bardziej prawdopodobne, że pojawi się konieczność pracy z większym wyprzedzeniem, aby utworzyć odpowiedni edytor lub narzędzie do sprawdzania, aby upewnić się, że zawartość praw autorskich działa poprawnie. Autorzy przedmiotów będą mogli w każdej chwili zaktualizować swoje treści. Jeśli zezwolisz na sprzedaż przedmiotów, możesz albo ustalić, które przedmioty można sprzedać, albo udostępnić je do sprzedaży przez samych autorów. Autorzy ustalą cenę przedmiotu, a sprzedaż odbędzie się bezpośrednio w Warsztacie Steam.

 2. Moderowany warsztat — najbardziej optymalny sposób na utrzymanie ściślejszej kontroli nad przedmiotami dodanymi do gry. Należy pamiętać jednak, że za każdym razem, gdy nowy przedmiot jest dodawany, należy go zaktualizować. Ta metoda jest lepiej dostosowana do mniejszej zawartości i uproszczonej struktury: broni, czapek i innych akcesoriów. Podczas sprzedaży przedmiotów należy użyć usługi inwentaryzacji, aby śledzić graczy z uprawnieniami do używania przedmiotów w grze. Musisz także stworzyć Sklep do sprzedaży w grze. Ustalanie cen będzie kontrolowane przez producenta.

Warsztat z przedmiotami gotowymi do użycia

Dlaczego warto korzystać?

 • Możliwość wspierania dużej liczby przedmiotów. Warsztat z przedmiotami gotowymi do użycia pozwala na wspieranie dużej liczby przedmiotów, trybów i map w grach — zarówno tych prostszych, jak i bardziej złożonych. Budując narzędzia do tworzenia i edytowania przedmiotów, zachęcisz użytkowników do większej aktywności związanej z twoją grą.
 • Możliwość aktualizowania zawartości w dowolnym momencie. Autorzy przedmiotów będą mogli aktualizować swoje produkty, tj. edytować zawartość, naprawiać błędy, rozszerzać zawartość i możliwości swoich modyfikacji i przedmiotów.

Pierwsze kroki

Na początek powinieneś zastanowić się, jakie treści mogą tworzyć użytkownicy, aby rozwinąć twoją grę. Treści w grach wieloosobowych różnią się od tych przeznaczonych dla gier jednoosobowych. Następnie należy zastanowić się, w jaki sposób klient pobierze zawartość i jakie narzędzia będą potrzebne użytkownikom do tworzenia treści. Jeśli użytkownicy polubią twoją grę, znajdą sposoby na stworzenie dla niej dodatkowych treści. Jak wspomniano wcześniej, jeśli chcesz wesprzeć tworzenie modyfikacji na dużą skalę w swojej grze, zaleca się opublikowanie jak największej liczby własnych narzędzi, aby pomóc użytkownikom w tworzeniu konkretnych treści i modyfikacji gry.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu podstawowych mechanizmów tworzenia modyfikacji należy zintegrować interfejs API ISteamUGC, aby klient mógł rozpoznać, które pliki Warsztatów użytkownik subskrybuje i może pobierać zawartość w razie potrzeby. Umożliwienie sprzedaży przedmiotów będzie już bardzo proste. Warsztat Steam będzie odpowiedzialny za zbieranie informacji bankowych i podatkowych od autorów oraz za dostarczanie narzędzi do ustalania cen i wymaganych umów z użytkownikami, a także za przetwarzanie płatności i odliczanie podatku na wewnętrznym serwerze. Twoja gra musi tylko rozpoznać, które pliki należy załadować do klienta gry.

Sposób integracji

Oto typowe elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas integrowania Ready-To-Use Workshop z grą:
 • Pobieranie zawartości do klienta gry dla pojedynczego gracza . Jeśli chcesz, aby zawartość stworzona przez użytkownika była gotowa do użycia w grze, musisz w taki sposób zaprojektować swoją grę, aby odpowiednio obsługiwała dodatkową zawartość. Zwykle oznacza to, że gra będzie musiała sprawdzić, który z plików powinien zostać załadowany. Jeśli pracujesz nad wprowadzeniem nowego produktu, zaleca się, aby klient gry najpierw sprawdził listę plików, które subskrybuje użytkownik Steam, a następnie pobierał odpowiednie foldery. Będziesz także potrzebować określonego środowiska testowego, w którym twórcy modyfikacji będą mogli nad nimi pracować i przesyłać pliki z odpowiedniego folderu.
 • Pobieranie zawartości do klienta gry dla wielu graczy - Jeśli posiadasz przedmioty lub treści potrzebne wielu użytkownikom do poprawnego funkcjonowania gry, pobierz te przedmioty do wszystkich klientów, które potrzebują danego przedmiotu. Np. jeśli gracz wybierze niestandardową mapę w Warsztacie, a następnie zaprosi znajomych na mecz, twoja gra musi rozpoznać tę mapę i pobrać zawartość z Warsztatu do użytku przez innych graczy przed rozpoczęciem gry.
 • Treści są przesyłane przez autorów. Będziesz potrzebował narzędzi, dzięki którym autorzy będą mogli przesłać wygenerowaną zawartość do Warsztatu za pomocą interfejsu ISteamUGC. Może to być część twojej gry lub osobna aplikacja. Ponieważ utworzone przedmioty muszą być gotowe do natychmiastowego użycia, twój zestaw narzędzi powinien akceptować pliki tylko w formacie, który klient gry jest gotowy do załadowania wraz z obrazem podglądu. W zależności od treści, o których przesłanie prosisz autorów, możesz potrzebować własnego zestawu narzędzi (zwłaszcza w przypadku dużych modyfikacji gier, jak np. zmiana schematu gry, procesów i wszystkiego, co wykracza poza granice modyfikacji wyglądu). Np. najczęściej modyfikowane gry wydały własne narzędzia, dzięki którym autorzy mogą korzystać z tych samych narzędzi, co programiści. Narzędzia mogą również ograniczać i weryfikować zgłaszane treści, jeśli chcesz kontrolować, które pliki mogą zostać zastąpione lub jakie aspekty gry zmienione. W ramach informacji dostarczanych potencjalnym twórcom przedmiotów w Warsztacie zaleca się utworzenie przewodnika, a także sformułowanie zasad dotyczących treści, które chciałbyś zobaczyć w swojej grze oraz tych, których nie chcesz publikować.

  Więcej informacji na temat rozpoczęcia pracy w Warsztacie Steam Wdrożenie Warsztatu Steamznajdziesz tutajSteamworks API.

Dostarczanie przedmiotów do użytkowników

Elementy umieszczone w Warsztacie są automatycznie dostępne do subskrypcji (jeśli są darmowe) lub do zakupu (jeśli są płatne) oraz do automatycznego pobierania za pośrednictwem klienta Steam (ISteamUGC integracja z twoim produktem jest niezbędna do poprawnego działania). Zobacz techniczną dokumentację tutaj: Wdrożenie Warsztatu Steam). Warsztat Steam zapewnia aktualizacje klienta do najnowszych wersji modyfikacji. Steam obsługuje przetwarzanie zakupu, płatności, płatności dla autorów i deweloperów, a także nalicza wszystkie niezbędne podatki związane z zakupem modyfikacji.

Jeśli chcesz, możesz utworzyć w grze wyszukiwarkę do wystawiania listy przedmiotów.

Moderowany Warsztat

Charakterystyczną cechą moderowanego Warsztatu Steam jest to, że jako programista musisz potwierdzić każdy przedmiot – prawdopodobnie będziesz potrzebował w tym celu serwera przedmiotów (lub Usługi Ekwipunku Steam), aby zarządzać własnością przedmiotu. Ten proces zapewnia znaczną kontrolę nad przedmiotami tworzonymi dla gry, ale wymaga dodatkowych kroków, aby potwierdzić każdy nowy przedmiot.

Przedmioty wyświetlane w moderowanym warsztacie nie są dostępne do użycia bezpośrednio w warsztacie. Zamiast tego użytkownicy otrzymują listę z przedmiotami do głosowania. Dzięki głosom dowiesz się, które przedmioty są najczęściej wybierane przez użytkowników oraz wykluczysz niedokończone lub nieodpowiednie przedmioty.

Dlaczego warto korzystać?

Moderowany Warsztat będzie przydatny w twojej grze jeśli:
 • musisz określić cechy szczególne dla każdego przedmiotu. Jeśli akceptujesz przedmioty takie jak broń poprzez Warsztat, ważne jest, aby przypisać im takie cechy jak prędkość, moc, obrażenia i prędkość przeładowania, aby zrównoważyć rozgrywkę.
 • chcesz dużej kontroli nad tym jakie treści są dodawane do twojej gry. W zależności od ustawień twojej gry możesz akceptować przedmioty na dwa sposoby:
  • Pobierz i twórz Możesz pobierać zawartość na swój komputer i dodawać ją do pamięci gry. Daje to możliwość modyfikowania i edytowania przedmiotu w celu optymalizacji lub narzucenia przestrzegania wyznaczonych przez ciebie zasad.
  • Pobierz bezpośrednio do klienta Możesz bezpośrednio pobrać każdy zaakceptowany przedmiot do klienta gry. Pozwoli to autorom przedmiotów na ich aktualizację w przypadku błędów.

Pierwsze kroki

Możesz natychmiast rozpocząć pracę i skonfigurować moderowaną stronę Warsztatu, dodając prosty formularz w grze i publikując rekomendacje i dodatkowe informacje dla potencjalnych twórców przedmiotów. Aby dodać treści do Warsztatu należy zintegrować interfejs ISteamUGC (Zobacz: Wdrożenie Warsztatu Steam). Dzięki temu autorzy będą mogli pracować nad swoimi pomysłami i dodawać przedmioty do Warsztatu, aby społeczność mogła dokonać ich ewaluacji. Zalecamy, abyś poprosił autorów o publikację ich skończonych przedmiotów w Warsztacie. Jeśli pozwolisz na publikację niedokończonych projektów lub pomysłów, będziesz musiał pomyśleć o procesie przekształcania pomysłów w prawdziwe przedmioty, co często może być trudne do osiągnięcia.

Po uruchomieniu Warsztatu zaleca się rozpoczęcie prac nad integracją interfejsu doclink=features/microtransactions]Steam Microtransactions[/doclink] oraz usługi Ekwipunku Steam w oczekiwaniu na sprzedaż zaakceptowanych przedmiotów. Gdy twój sklep będzie gotowy, możesz rozpocząć pracę nad akceptowaniem przedmiotów, tworzeniem zasad płatności oraz sprzedażą przedmiotów.

Sposób integracji

Oto typowe elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas integrowania warsztatu z przedmiotami gotowymi do użycia z grą:
 • Zatwierdzanie treści od autorów — będziesz potrzebował narzędzi, dzięki którym autorzy przedmiotów będą mogli przesyłać swoje treści do Warsztatu. Może to być część twojej gry lub osobna aplikacja. Możesz też zacząć od prostego uploadera, który wymaga od autora wyboru pliku .zip i obrazu podglądu lub stworzyć system sprawdzający poprawność w Warsztacie. Na przykład Warsztat Team Fortress 2 rozpoczął się tylko od formularza zgłoszeniowego, wymagającego od autora wybrania pliku .zip i obrazu podglądu. W trakcie procesu dodaliśmy środowisko służące do testowania oraz sprawdzania, aby upewnić się, że przesłany do Warsztatu plik będzie mógł zostać w prosty sposób zintegrowany z grą.
  W ramach części danych, które zostaną dostarczone potencjalnym autorom Warsztatu, pamiętaj o stworzeniu zasad tworzenia a także sformułowanie zasad dotyczących treści, które chciałbyś zobaczyć w swojej grze oraz tych, których nie chcesz publikować.
  Dobrym pomysłem jest, po przesłaniu przedmiotu do Warsztatu poprzez twoje narzędzie, przekierować użytkownika na stronę tego przedmiotu. To pozwoli im zaakceptować wszelkie umowy, których jeszcze nie zaakceptowali, takie jak Umowa użytkownika Steam lub Umowa Warsztatu.
 • Integracja elementów z grą (opcjonalnie) — Jeśli chcesz przypisać specjalne cechy, na przykład efekty broni lub cokolwiek innego, których autor nie może przydzielić podczas przesyłania, musisz pobrać przedmiot ze strony Warsztatu i dodać zawartość do swojego magazynu. W tym samym czasie musisz przypisać odpowiednie cechy i wprowadzić niezbędne zmiany. Ilość pracy na tym etapie będzie zależeć pracy wykonanej przez twoje narzędzie do weryfikacji oraz od jakości treści otrzymanej od autorów.
 • Pobieranie bez weryfikacji — Jeśli nie musisz edytować przedmiotów lub przypisywać im specjalnych cech, możesz poprosić o otrzymanie przedmiotów bezpośrednio z serwerów treści Warsztatu. Aby uzyskać listę przedmiotów, które posiada użytkownik, musisz użyć ISteamInventory (jeśli używasz Usługi Ekwipunku Steam ). Sprawdź, czy przedmioty, które posiada użytkownik, pochodzą z Warsztatu, a następnie:
 • Usługa Ekwipunku i tworzenie definicji przedmiotów — Jeśli twoje przedmioty są na sprzedaż w grze lub wydawane dla ograniczonej liczby użytkowników, potrzebujesz serwera przedmiotów (lub Usługi Ekwipunku Steam) dla rozróżnienia, którzy użytkownicy posiadają dany przedmiot. Ta usługa będzie również potrzebna do sprzedaży przedmiotów oraz do zarządzania rozdawaniem losowych przedmiotów lub innymi wydarzeniami powodującymi otrzymywanie przedmiotów.
 • Dodawanie zasad płatności — Gdy będziesz gotowy, aby zacząć sprzedaż swoich przedmiotów, Steam będzie musiał wiedzieć, które przedmioty z Warsztatu są powiązane z jakimi definicjami przedmiotów na twoim serwerze przedmiotów lub w Usłudze Ekwipunku Steam. Ten link określa reguły płatności, dzięki czemu Steam prawidłowo rozdziela przychody ze sprzedaży każdego przedmiotu odpowiednim użytkownikom. Kiedy twoja usługa rozpocznie sprzedaż za pośrednictwem interfejsu mikrotransakcji Steam, Steam otrzyma informacje o sprzedanym przedmiocie i będzie w stanie obliczyć kwotę przychodów i płatności dla autorów produktu.

  Możesz zarządzać regułami płatności za pomocą opcji „Nowe reguły płatności” w zakładce Warsztat na stronie ustawień aplikacji.

 • Sprzedaż przedmiotów — Jeśli planujesz mieć sklep sprzedający te przedmioty, możesz sam stworzyć interfejs dla sklepu lub skorzystać ze Sklepu z przedmiotami Ekwipunku Steam. Przy każdym zakupie Steam będzie dbać o:
  • Zbieranie i przechowywanie informacji bankowych oraz podatkowych dotyczących każdego autora Warsztatu
  • Obliczanie i wystawianie wypłaty dla każdego autora na podstawie sprzedanych przedmiotów
  • Niezbędne potrącenia podatku dochodowego dla każdego autora przedmiotu
  • Wystawienie na koniec roku dokumentu podatkowego dla każdego autora

Dostarczanie przedmiotów do użytkowników

W ramach modelu Moderowanego Warsztatu istnieje wiele sposobów na umożliwienie użytkownikom otrzymywania przedmiotów:
 • Sprzedaż w sklepie w grze poprzez mikrotransakcje — Jeśli używasz własnej usługi ekwipunku, wymagana będzie integracja z interfejsem mikrotransakcji Steam. Możesz użyć Usługi Ekwipunku Steam, która również zawiera konfigurowalny Sklep z przedmiotami, dzięki któremu można łatwo wystawiać i sprzedawać przedmioty.
 • Losowe wydawanie przedmiotów — Wymaga serwera przedmiotu (możesz również użyć Usługi Ekwipunku Steam), aby zarządzać wydawaniem przedmiotów prowadzić rejestr własności dla każdego przedmiotu.
 • Dodatkowe zawartość do pobrania — To rozwiązanie nie wymaga użycia kompleksowego systemu, ale sam będziesz musiał uzgodnić warunki płatności z autorami Warsztatu. W przypadku każdego przedmiotu sprzedawanego jako DLC lub jako część DLC musisz uzgodnić z autorem przedmiotu kwestię płatności (płatność jednorazowa — łatwiejsza — lub bieżący procent opłat licencyjnych (wymaga dodatkowej pracy z twojej strony). Będziesz także musiał prowadzić ewidencję tych płatności, obliczyć podatek pobierany u źródła i dostarczyć wymagane formularze podatkowe w zależności od lokalizacji twojej firmy.
 • Po prostu dodaj darmowe przedmioty do gry — Ta opcja zawiera minimalne wymagania, ale jest mało prawdopodobne, aby motywowała autorów do tworzenia przedmiotów wysokiej jakości.

Ogłaszanie i uruchomienie

Potrzebne materiały marketingowe

Aby przygotować Warsztat na otwarcie, należy przygotować:
 • Obrazek nagłówka Warsztatu — Ten obrazek powinien oddać charakter twojego produktu na stronie głównej. Szablon programu Photoshop można znaleźć tutaj. Powinien zawierać charakterystyczne prace graficzne z gry oraz jej logo. Prosimy o pozostawienie po prawej stronie miejsca na krótki tytuł i tekst opisujący sposób wykorzystania Warsztatu Steam przez produkt.
 • Krótki opis — Podaj nazwę i krótki opis, w jaki sposób aplikacja korzysta z Warsztatu Steam. Dzięki temu klienci będą wiedzieć, czego mogą się spodziewać i jak mogą wykorzystać twoje narzędzia.
 • Dokumentacja narzędzi — Jeśli na stronie internetowej lub stronie wiki znajduje się już dokumentacja z instrukcjami korzystania z narzędzi Warsztatu, należy podać link na stronie zarządzania danymi Workshop w aplikacji. Jeśli nie posiadasz takiej strony, zalecamy stworzenie zestawu zasad dla twojej gry, aby zaprezentować nowym użytkownikom narzędzia dostępne do tworzenia treści w twoim Warsztacie.

Ogłoszenie o starcie

Opublikowanie integracji Warsztatu to doskonała okazja, aby zorganizować trwającą tydzień promocję twojego produktu. Zapewni to dodatkowe zainteresowanie nowym Warsztatem oraz wzbudzi ciekawość znacznej grupy użytkowników. Możesz ustawić specjalny rabat w związku z uruchomieniem Warsztatu. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do Zniżki dokumentacji.

Dodatkowo możesz również skorzystać z okresu promocyjnego po aktualizacji, aby uzyskać większą widoczność na stronie w celu promocji nowego Warsztatu. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do Widoczność na Steam dokumentacji.

Szeroko zakrojona akcja reklamowa jest przydatna dla potencjalnych klientów, których treść jest już dostępna dla twojej gry w Warsztacie. Zapewni to nowym użytkownikom lepsze zrozumienie twojej gry, a także powali na zaprezentowanie aktywnej i zaangażowanej grupy użytkowników. Pozwala to również obecnym użytkownikom na podjęcie natychmiastowych działań, a twórcy treści mogą poznać rodzaje treści, nad którymi będą mogli pracować w Warsztacie. Co najmniej jeden przedmiot musi zostać opublikowany w Warsztacie, aby pojawić się na liście na głównej stronie Warsztatu Steam.

Oto kilka sposobów na osiągnięcie tego celu:
 1. Możliwe jest używanie zamkniętej wersji beta oraz zaproszenie ograniczonej liczby użytkowników do tworzenia treści przed wydaniem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
 2. Możesz też wewnętrznie stworzyć kilka przedmiotów, aby zademonstrować możliwości twojego zestawu narzędzi.

Zamknięte testy wersji beta

Steam oraz Warsztat Steam ułatwiają korzystanie z zamkniętej wersji beta, aby umożliwić grupie testerów wcześniejsze korzystanie z nowych narzędzi i korzystanie z integracji z Warsztatem. Jest to świetny sposób na śledzenie procesu tworzenia treści i publikowania jej, a także na ewentualne wydanie Warsztatu zawierającego zestaw gotowych przedmiotów dostępnych dla fanów twojej gry.

Proces składa się z dwóch części:
 1. Wersja beta twojej gry (przez Steam) — najpierw musisz stworzyć zaktualizowaną wersję swojej gry i skonfigurować ją jako wersję beta na Steam. Dzięki temu Steam może dostarczyć oddzielną wersję gry, którą użytkownicy mogą wybrać do testowania, a także opcjonalnie zabezpieczyć ją hasłem.
 2. Wersja beta Warsztatu (poprzez grupę) — możliwe jest utworzenie zamkniętej grupy w społeczności Steam i zapewnienie dostępu do Warsztatu Steam tylko członkom tej grupy. Możliwe jest również otwarcie dostępu dla wszystkich użytkowników, którzy posiadają twoją aplikację.
  1. Utwórz grupę społeczności Steam do testów. Zaleca się utworzenie grupy prywatnej, jeśli chcesz przyznać dostęp tylko wybranym użytkownikom.
  2. Uzyskaj Steam ID dla grupy. Na stronie grupy kliknij „Edytuj profil grupowy” i znajdź ID grupy na górze strony (na przykład: 2667495)
  3. Na stronie zarządzania grami Steamworks w zakładce „Warsztat”, kliknij „Ogólne”, a następnie ustaw status widoczności dla producentów i testerów. Zostaniesz poproszony o wprowadzenie ID. Opublikuj zmiany
   workshopvisibilitystate.PNG

Implementacja

Szczegółowe informacje techniczne na temat integracji Warsztatu Steam z grą można znaleźć w sekcji Wdrożenie Warsztatu Steam.