Dokumentacja Steamworks
Gałęzie (wersje beta)
Gałęzie (znane również jako wersje beta) to specyficzne kompilacje twojej aplikacji, które zostały publicznie lub prywatnie udostępnione poprzez Steam.

Gałęziami można zarządzać na stronie kompilacji w dziale administratora aplikacji na Steamworks. Dostępne gałęzie aplikacji to lista wszystkich utworzonych gałęzi wraz z gałęzią domyślną.

available_app_branches.png

Możesz utworzyć nową gałąź za pomocą przycisku „Stwórz nową gałąź aplikacji”. Podczas tworzenia gałęzi wystarczy nadać jej sensowną nazwę bez żadnych spacji. Gdy użytkownicy będą wybierać z menu wersję beta twojej gry, zobaczą właśnie tę nazwę. Jeśli ustawisz hasło, użytkownicy będą musieli je wprowadzić, by uzyskać dostęp do określonej gałęzi i jej nazwy.

Aby przełączyć się na niestandardową gałąź w kliencie Steam, kliknij grę prawym przyciskiem myszy w bibliotece i wybierz „Właściwości”. Wśród zakładek znajduje się zakładka „Beta”.
Twoja beta powinna pojawić się w rozwijanym menu znajdującym się pod etykietą „Wybierz betę, w której chcesz brać udział:”

select_branch.png

Gdy tylko tester lub użytkownik wybierze daną gałąź, klient Steam rozpocznie jej pobieranie, zastępując tę obecnie zainstalowaną.

Domyślna gałąź

Domyślną gałęzią jest wersja twojej gry, która jest dostarczana użytkownikom poprzez Steam. Przed wydaniem gry jest to wersja, którą domyślnie będą pobierać twoi testerzy. Po wydaniu gry nie jest wymagane żadne dodatkowe działanie w celu udostępnienia użytkownikom domyślnej gałęzi.

UWAGA: podczas wysyłania zawartości kompilacja nie zostanie automatycznie ustawiona jako aktywna na domyślnej gałęzi. Tę czynność należy wykonać ręcznie na stronie administratora aplikacji.

Dodawanie nowej gałęzi

Możesz stworzyć dodatkowe gałęzie aplikacji, które mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej gałęzie beta tworzone są w celach testowych.
Jeżeli przykładowo twoja gra już miała swoją premierę na Steam:
 • Musisz rozwiązać niektóre problemy, które pojawiły się w raportach błędów, ale musisz posiadać możliwość przetestowania swoich poprawek przed zaktualizowaniem gry dla użytkowników.
 • Nie wydajesz nowej zawartości, więc nie masz nic przeciwko temu, że użytkownicy chcą uczestniczyć i grać w wersję beta, nad którą pracujesz.
 • Oto instrukcja krok po kroku:
  • Utwórz nową gałąź w zakładce „Kompilacje” na stronie administratora aplikacji.
  • Używając narzędzi ContentBuilder w Steamworks SDK, prześlij kompilację, której chcesz użyć do testowania.
  • Odśwież stronę administratora aplikacji, a najnowsza wersja pojawi się na górze listy Ostatnie 50 kompilacji:.
  • Wybierz gałąź z rozwijanego menu „Ustaw kompilację jako aktywną dla gałęzi”.
  • Kliknij przycisk „Podgląd zmian” dla wybranej przez ciebie kompilacji.
  • Kliknij „Ustaw kompilację jako aktywną”, aby gałąź była natychmiast dostępna Steam.