Steamworks Belgeleri
Dallar (Betalar)
Dallar ya da betalar, Steam aracılığıyla herkese açık veya gizli hâle getirdiğiniz uygulamanızın belirli derlemeleridir.

Dallar, Steamworks Uygulama Yöneticisinden Derlemeler sayfasından yönetilir. Mevcut uygulama dalları oluşturduğunuz bütün dalları ve varsayılan dalı listeler.

RimWorld_BranchManagement.jpg

"Yeni uygulama dalı oluştur" butonuna basarak yeni bir dal oluşturabilirsiniz. Bir dal oluştururken tek yapmanız gereken boşluk bırakmadan bu dala anlamlı bir ad vermenizdir. Kullanıcılar oyununuzun beta menüsünden seçim yaparken vermiş olduğunuz bu adı ve açıklamayı göreceklerdir. Eğer bir parola tanımlanmışsa, adı da dâhil olmak üzere dala erişmek için bu parolayı girmeleri istenecektir.

İstemcide özel bir dala geçmek için kütüphane sayfasından oyuna sağ tıklanmalı "Özellikler" seçeneği seçilmelidir. Mevcut sekmeler arasında "Betalar" sekmesi görünecektir.
Betanız, "Girmek istediğiniz betayı seçin" menüsünün altında yer alan açılır menüden seçilebilecektir:

Rimworld_BranchExample.jpg

Test yapan kişilerden veya müşterilerinizden biri bu dalı seçer seçmez Steam istemcisi dalı indirmeye başlayacak ve mevcut yüklü dalla değiştirecektir.

Varsayılan Dal

Varsayılan dal, oyununuzun Steam'deki müşterilere sunulan sürümüdür. Yayınlanma öncesinde ise bu, test eden kişilerinizin varsayılan olarak indireceği sürümdür. Oyununuz çıktıktan sonra varsayılan derlemenizi müşterilerinize göndermek için yapmanız gereken özel bir şey yoktur.

NOT: İçeriğinizi yüklerken varsayılan daldaki derlemeyi otomatik olarak kullanılabilir yapamazsınız. Bunu Uygulama Yöneticisi kısmından elle yapmanız gerekmektedir.

Yeni Bir Beta Dalı Eklemek

Ürününüz için çeşitli gereksinimlerinize uygun olacak ilave dallar oluşturabilirsiniz. Beta dalının en yaygın kullanım amacı test içindir.
Örneğin eğer ürününüz şu anda Steam'de herkes tarafından erişilebilir durumdayken:
 • Hata Raporlamasında karşınıza çıkan bazı sorunları gidermek istiyor ancak oyun güncellemesini müşterilerinize sunmadan önce bu hataları test etmek istiyorsanız;
 • Yeni bir içerik çıkartmadığınız için müşterilerinizin betaya katılmasını ve üzerinde çalıştığınız sürümü denemelerine aldırış etmiyorsanız;
 • Şu adımları takip edebilirsiniz:
  • Uygulama Yöneticinizdeki Derlemeler sekmesinde yeni bir dal oluşturun.
  • Steamworks SDK'de yer alan ContentBuilder araçlarını kullanarak test edilmesini istediğiniz derlemeyi yükleyin.
  • Uygulama Yöneticisi sayfanızı yenilediğinizde en son yaptığınız derleme Son 50 derleme gösteriliyor: adlı listenin en üstünde görünecektir.
  • "Derlemeyi şu dal için kullanılabilir yap..." açılır menüsünden dalı seçin.
  • Seçtiğiniz derleme için "Değişikliği Ön İzle" butonuna basın.
  • Dalınızı Steam'de hemen kullanılabilir yapmak için "Derlemeyi Şimdi Kullanılabilir Olarak Ayarla" butonuna basın.