Документація Steamworks
ЧаПи стосовно Steam Deck
Ця сторінка охоплює питання, що ставили розробники й видавці під час нашої події Steamworks, присвяченій Steam Deck. Відповіді на питання від користувачів Steam Deck знаходяться тут: https://www.steamdeck.com/uk/faq.

Розробка без набору розробника


Яка ситуація із запитами наборів розробників і як ви обираєте, хто їх отримає?

Ми все ще вивчаємо запити наборів розробників і саме збираємося надіслати другу хвилю затверджених. Тож якщо ви ще не надіслали запит на обладнання ось тут, можете зробити це зараз. Однак ми не маємо достатньо наборів для всіх розробників, тому передовсім обираємо продукти, в які найбільше грають користувачі, які вже зарезервували собі Steam Deck, а також ті, що становлять загальний інтерес для всієї спільноти. Пріоритет отримують розробники цих ігор. Дотримуйтеся інструкцій у цій статті, щоби перевірити сумісність зі Steam Deck на власному обладнанні, якщо у вас немає набору розробника.


Я розробник із країни, де Steam Deck не продаватиметься. Чи можу я отримати набір розробника? 

Так, ми надсилаємо набори розробників по всьому світу, включно з регіонами, які не є частиною початкового запуску Steam Deck.


Мені відомо про проблеми з набором розробника EV2. Вони виправлені в остаточній версії?

Так, для цього інженерні збірки й створені — перевірити виробництво і з’ясувати, чи є якісь проблеми, що потребують виправлення. Різні повідомлені розробниками вади, як-от залипання кнопки B, уже виправлені, і вони не будуть проблемою для користувачів.


Чи можна використовувати віртуальну машину для розробки продуктів для Steam Deck?

Не рекомендуємо. Єдиний виняток — тестування інтерфейсу користувача. Ви не зможете перевірити швидкодію відеокарти на віртуальній машині.


Чи можна використовувати Steam Deck із вільного продажу як набір розробника?

Так. Набори розробника не містять ніякого особливого програмного чи апаратного забезпечення, що робили б розробку на них легшою. Ви можете використовувати ті ж інструменти й методи тестування на екземплярі з продажу, як і на наборі розробника.


Мені не вдалося отримати набір розробника. Чи можу я обійти чергу й отримати екземпляр із продажу раніше?

Імовірно, не таким способом, однак ми працюємо над тим, щоби продовжити програму отримання наборів розробника після випуску Steam Deck. Докладніше — незабаром.


Коли я налаштовую систему для тестування, то мені потрібно використовувати процесор AMD, чи процесор Intel теж згодиться?

Хоча ви можете використовувати будь-який центральний процесор, ми рекомендуємо AMD — так середовище тестування буде якнайближчим до Steam Deck.


Якщо моя гра сумісна зі Steam Deck, чи отримає вона більше видимості в Steam?

Так, вона матиме більше видимості на Steam Deck. Стандартна домівка крамниці в Steam Deck показуватиме лише ігри зі значком «Сумісна». Проте на сусідній вкладці для вас буде доступна вся крамниця Steam — тут ви зможете переглянути та придбати всі продукти, незалежно від їхнього значка сумісності зі Steam Deck.

Огляд обладнання


Чи підтримує Steam Deck багатопотоковість?

Так, Steam Deck підтримує до 8 потоків.


Чи є зараз плани додати підтримку 5G або LTE?

Ми не плануємо додавати підтримку стільникової мережі, однак ви завжди можете підключитися до свого телефону.


Чи є особливі рекомендації для оптимізації тривалості роботи акумулятора?

Рекомендуємо установити у всі ігри обмеження кількості кадрів за секунду або додати його з допомогою нашої програми глобального обмеження к/с.


Чи потрібно розробникам якось підтримувати функцію припинення та продовження гри на Steam Deck?

Спеціально для Steam Deck нічого робити не потрібно. Варто звернути увагу лише на те, що Steam Deck відключатиметься від Wi-Fi після припинення роботи, тому ми рекомендуємо робити резервну копію файлів збереження перед цим. Ми плануємо надати API, що допоможе з цим. 


Чи будуть доступні запасні частини? Якщо так, то коли?

Наразі у нас немає інформації, якою ми могли б поділитися, проте ми плануємо надавати запчастини після етапу доставки пристрою.


Чи плануєте ви покращення обладнання?

Наразі ми працюємо над поточним поколінням і не можемо надати будь-яку іншу інформацію.


Скільки відеопам’яті (VRAM) має Steam Deck?

Steam Deck має 16 гігабайтів об’єднаної оперативної пам’яті. Один гігабайт виділений для відеокарти, але, залежно від завантаження, відеокарта може отримувати доступ до 8 ГБ. 


Чи змінюватиметься швидкодія Steam Deck залежно від того, під’єднаний він до джерела живлення чи працює від акумулятора?

Наша мета — забезпечити максимально можливу швидкодію прискореного процесора AMD як під час роботи від акумулятора, так і від джерела живлення. Ми очікуємо, що швидкодія буде однаковою в обох випадках.


Як щодо швидкості Ethernet на док-станції?

Док-станція підтримуватиме Ethernet до 1 Гб/с. 

Steam на Steam Deck


Чи замінить користувацький інтерфейс Steam Deck інтерфейс Big Picture? Якщо так, то коли це станеться?

Ми плануємо, що він замінить інтерфейс Big Picture. Однак зараз робимо все для того, щоб розпочати доставку Steam Deck. Тож спершу нам потрібно переконатися, що все оптимізовано для цієї платформи. Невдовзі після цього відбудеться заміна Big Picture. 


Steam Deck підтримує лише повноекранний режим?

Стандартно Steam Deck буде автоматично запускати гру в повноекранному режимі.  Однак, якщо ви перейдете на робочий стіл, то зможете запускати ігри у віконному режимі.


Чи плануєте ви випустити SteamOS як окрему операційну систему для загального вжитку?

Безперечно, ми плануємо випустити SteamOS як окрему операційну систему. Однак наразі ми не знаємо, коли це станеться. Зараз наша мета — забезпечення чудового досвіду на Steam Deck, але пізніше ми випустимо її й для іншого обладнання.


Чи підтримує Steam Deck інсталяції програмного забезпечення з-за меж Steam і чи можна використовувати його з Proton?

Так. Ви можете інсталювати й додавати будь-які ігри, як і в клієнті Steam. Просто інсталюйте застосунок і потім додайте його в Steam з режиму робочого столу. Усе так, як і на будь-якому іншому ПК.


Чи підтримуватиме Steam Deck віртуальну реальність?

Технічно це можливо. Ми бачили, що люди це роблять, але Steam Deck не був створений і оптимізований для ВР.

AMD


Це відповіді на запитання, поставлені під час сеансу питань і відповідей із Себастіаном Нуссбаумом та Алексом Дойчером з AMD.


Чи підтримуватиме Steam Deck нову функцію динамічної візуалізації Vulkan?

Так. Обладнання Steam Deck уже підтримує цю функцію. Також продовжується робота над підтримкою динамічної візуалізації з боку програмного забезпечення та драйверів. 


Чи буде функція AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) вбудована у Steam Deck?

Ця функція уже доступна для деяких застосунків, які її підтримують. Ігри, що вже мають вбудовану функцію FSR, одразу працюватимуть, але її підтримку буде додано й до майбутніх оновлень ОС. Після цього ігри потенційно зможуть використовувати функцію FSR, навіть якщо не мають вбудованої підтримки для неї.


Чи зможе профайлер відеокарти AMD нативно запускатися на Linux?

Так, він уже сьогодні нативно працює на Linux — графічний інтерфейс користувача та все інше. Ми також вивчаємо підтримку вбудованого в нього захоплення трасування. Дані трасування слід отримати зі свого застосунку, і вже навіть сьогодні їх можна переглянути в Radeon GPU Profiler (RGP) і використати різноманітні інструменти цієї програми.

Введення


Steam Deck має деякі нестандартні елементи керування. Чи Valve заохочуватиме розробників інтегрувати гіроскоп і трекпад у схеми керування замість більш традиційних розкладок?

Залежить від вашої гри й елементів керування, на які ви розраховуєте. Однак ми вважаємо, що гіроскоп у поєднанні з джойстиком чи трекпадом ідеально підходить для значної кількості ігор, і багато гравців захочуть його використовувати.

Вони забезпечують більшу точність для користувачів, що звикли до введення ґеймпада, а також дозволяють перенести принципи роботи миші з робочого столу на портативний формат.  Рекомендуємо спробувати цей стиль введення всім, хто хоче випустити гру, де гравець керує камерою або вказівником, і подивитися, чи він вам підходить.  Для своєї гри ви завжди можете випустити і традиційну конфігурацію, і конфігурацію з контролем руху через введення Steam.


Чи підтримує Steam Deck локальні багатокористувацькі й кооперативні ігри?

Так. Ви можете грати в локальний кооператив на Steam Deck кількома різними способами. Можна підключити контролери через Bluetooth або безпосередньо через USB.  Також ви можете грати через Remote Play Together, коли інші гравці користуються іншим Steam Deck чи ПК.


Які API введення підтримує Steam Deck?

Steam Deck підтримує всі основні API введення: XInput, RawInput, DirectInput, а також введення Steam.  


Введення з сенсорного екрана розглядається як введення миші, чи воно використовує API сенсорного введення?

Стандартно сенсорний екран сприймає дотики як клацання миші у відповідній позиції.  Однак він також підтримує API сенсорного введення через SDL чи Windows Touch.  Цей параметр конфігурації можна ввімкнути у вашому файлі конфігурації введення Steam.


Чи зможуть розробники створювати конфігурації введення Steam для Steam Deck без набору розробника?

Так. Рекомендуємо використовувати контролер PlayStation 4 чи 5, однак розпочати можна з будь-яким.  Контролери PlayStation мають найближчий набір елементів керування до Steam Deck, зокрема вбудований гіроскоп і сенсорну панель.  

Якщо для своєї гри ви плануєте використовувати особливі введення Steam Deck, то вам, звісно, знадобиться Steam Deck для правильного налаштування цих елементів керування.  Однак якщо ви не плануєте використовувати ці введення, то згодиться будь-який контролер.  


Чи рекомендуєте ви використовувати сенсорний екран в іграх, де присутні дії з мишею?

Якщо гра справді орієнтована саме на сенсорну взаємодію, тоді так.  Однак ми вважаємо, що у багатьох іграх, в основі яких лежать дії з вказівником, часто слід надавати перевагу використанню трекпадів.  Вони розроблені для гри й відповідають багатьом принципам роботи вказівника миші, які не так легко застосувати до сенсорних введень, як-от станів наведення, клацання правою кнопкою тощо. З трекпадами ергономічнішою є й взаємодія між керуванням вказівника та рештою введень.  Сенсорні інтерфейси часто потребують набору різних можливостей, які можуть мати сенс для вашої гри або ж ні. Тож це залежить від жанру й стилю інтерфейсу, на який ви розраховуєте.


Чи додає введення Steam додаткову затримку?

Введення Steam не повинно додавати додаткову затримку. Однак якщо у вас виникне така проблема — повідомте нам, як завжди.


Чи ви підтримуєте використання Steam Deck як зовнішнього контролера?

Currently, you can remote play into another machine to treat the Steam Deck as a controller, which will recognize all of the Deck's controls. You can test your game on a desktop PC, use remote play or have multiple controllers using a Steam Deck.


Чи ви підтримуватимете сенсорні меню на сенсорному екрані Steam Deck?

Ми вже підтримуємо деякі віртуальні меню, як-от радіальні меню та сенсорні меню через введення Steam загалом, за допомогою трекпадів і джойстиків. Ми вивчаємо різні способи забезпечення найкращої підтримки сенсорних меню на сенсорних екранах, але поки не маємо конкретних планів.

Proton


Чи буде тестування на Proton надалі частиною процесу подання гри?

Так, це буде частиною тестування на сумісність зі Steam Deck перед випуском гри. Щодо цього є багато подробиць у документації Steamworks, і тестування на Proton розвиватиметься в процесі випуску Steam Deck, а також після нього.


Чи працюватимуть із Proton ігри, яких нема в Steam, і чи працюватимуть вони на Steam Deck?

Безперечно. Proton чудово працює із застосунками не зі Steam. А на Steam Deck ми покращуватимемо користувацький інтерфейс, щоби користувачі мали змогу додавати ігри не зі Steam до головного екрану.


Яка версія ядра використовуватиметься в SteamOS 3.0?

Ми завжди намагатимемося оновлювати ядро до найостаннішої версії. Наразі ми використовуємо версію 5.13 і працюємо над оновленням до 5.15. Ми й надалі продовжуватимемо впроваджувати зміни у найостанніших версіях. 


Чи матиме SteamOS незмінну файлову систему лише для читання?

Так. By default the OS updates will be distributed as a whole OS image, and we recommend installing additional applications via flatpak to avoid issues. If customers want to do more than what’s available by flatpak, they can turn off read-only mode. We don't recommend this though, as they may get their Steam Deck into a bad state or compromise their data. In addition, anything installed outside of flatpak (via pacman for instance) may be wiped with the next SteamOS update. More on that here.


Чи той факт, що система створена на основі протоколу Wayland, вплине на втрату швидкодії або якихось функцій у наявних іграх?

Нам не відомі функціональні відмінності чи проблеми зі швидкодією, але якщо користувачі зіткнутися з таким, то ми розглянемо їх.


Чи співпрацює Valve з провідними розробниками ігрових рушіїв, як-от Epic Games чи Unity, в питанні розробки на Steam Deck?

Так, ми працюємо і з Unity, і з Epic, щоби пересвідчитися, що рушії Unreal і Unity матимуть необхідні інтеграції для комфортної розробки на Steam Deck. Ми також очікуємо, що завдяки удосконаленням цих рушіїв у майбутньому, вони будуть краще інтегровані з нашими інструментами розробки й оптимізовані для Steam Deck. Проте розробники на Unity та Unreal вже тепер мають достатньо умов для роботи.


Чи можуть розробники ігор використовувати більше ніж 1 ГБ пам’яті відеокарти для текстур, вершин та інших буферів, чи згаданий раніше сьогодні 1 ГБ є жорстким обмеженням?

Безперечно можна використовувати більше ніж 1 ГБ відеопам’яті. Наразі це значення може сягати до 8 ГБ, і його можна змінювати для кожної окремої гри.


Valve надає перевагу іграм, що використовують Proton, чи іграм, що мають вбудовану підтримку Linux?

У Valve немає преференцій. Залежить від того, який із підходів забезпечить кращий ігровий досвід. Тож якщо розробнику легше його досягти за допомогою Proton — це чудово. Якщо ж розробник має знання й ресурси, необхідні для випуску збірки на Linux, яка забезпечить чудовий ігровий досвід й матиме всю необхідну функціональність, а також зможе її підтримувати — це ще краще.


Чи є стандартизований спосіб, як можна повідомляти Valve про проблеми з Proton?

Так. Офіційно це можна зробити через Proton GitHub, де повідомляють й обговорюють більшість проблем. Однак за бажанням розробник може звернутися безпосередньо до нас через форуми Steamworks чи своїх контактних осіб.

Підсумок


Чи відома точна дата випуску SteamOS 3.0?

Наразі всі наші зусилля спрямовані на завершення роботи над Steam Deck, тож поки ми не можемо назвати точнішу дату. Найімовірніше, Steam OS 3.0 з’явиться після того, як ми почнемо надсилати Steam Deck користувачам.


Чи слід використовувати SteamOS для перевірки на сумісність з ОС Steam Deck? Якщо ж ні, чи буде доступна для завантаження версія ОС Steam Deck?

Ми не радимо використовувати SteamOS 2.0 для перевірки. Наразі ОС, що найбільш схожа на ОС Steam Deck, — це Manjaro KDE, адже це дистрибутив Arch Linux (як і на Deck), що також використовує KDE. Ось докладніші інструкції. Ми плануємо підготувати образ з ОС, що максимально схожа на ОС Steam Deck з її особливостями (як-от gamescope і, можливо, інтерфейсом ґеймпада), для повноцінного тестування.


Коли Steam Deck буде доступний у більшій кількості країн?

Ми все ще уточнюємо плани з кількома країнами й територіями. Поки не маємо жодної конкретної інформації, але можемо запевнити, що робимо все можливе, щоби Steam Deck став доступним у Японії та Австралії.


Чи зацікавлена Valve в ексклюзивних продуктах для Steam Deck?

Ні, ми не бачимо в цьому великого сенсу. Це ПК, тож ігри на ньому мають працювати так само, як на ПК.


Коли розробник надсилає гру на перевірку сумісності зі Steam Deck, то як довго йому очікувати на результат?

Ми намагатимемося надавати результати впродовж тижня після надсилання. Однак часовий проміжок може варіюватися відповідно до поточної кількості інших ігор у черзі та їхньої складності. Докладніше про це ось тут.


А як щодо білого Steam Deck у стилістиці Portal?

Класно, так? Це був один із багатьох прототипів на шляху до нашого остаточного дизайну. Нам він теж дуже подобається, але ми не плануємо випускати дві моделі одночасно. Ми збираємося розглянути інші кольорові варіанти в майбутньому, але це поки що дуже віддалена перспектива, зараз не можемо нічого анонсувати.


Як ви вирішуєте, хто отримує набори розробників?

Передовсім ми визначаємо, в які ігри найбільше грають користувачі, що вже зарезервували Steam Deck, а також ігри, що становлять загальний інтерес для всієї спільноти. Пріоритет отримують розробники цих ігор.


Як можна отримати для своїх ігор значок «Сумісна зі Steam Deck» та показати його в крамниці Steam Deck?

Для цього вашу гру має перевірити наша команда тестування (або автоматично, або у відповідь на ваш запит на перевірку). Вона перевіряє гру на відповідність різним вимогам сумісності зі Steam Deck, як-от підтримка контролерів, читабельність тексту, швидкодія та підтримка операційної системи. Після цього ваш продукт отримує категорію перевірки на сумісність, яка показується в крамниці на Steam Deck, а також у бібліотеці. Усі інші продукти також показуються в крамниці, незалежно від категорії перевірки, просто на іншій вкладці. Докладніше про цей процес можна прочитати ось тут.


Яка інформація надається у звіті перевірки на сумісність зі Steam Deck?

Ви побачите загальну категорію, а також яким вимогам відповідає чи не відповідає ваша гра (більшість із цього бачитимуть і користувачі). Ви також можете побачити додаткове поле лише для розробника з примітками або поясненнями від тестувальників.


Чи показуватиметься моя категорія сумісності зі Steam Deck на сторінці крамниці у випадку перегляду з ПК чи іншого пристрою, крім Steam Deck?

Якщо ви маєте Steam Deck, то побачите категорію сумісності на сторінці подробиць гри. Усі, включно з покупцями Steam Deck, бачитимуть категорії сумісності в результатах пошуку крамниці, і ці категорії можна буде використовувати як позначки. Якщо ж переглядати крамницю Steam не на Deck, то цю інформацію більше ніде не буде видно.


Ви згадували, що ведете переговори з Unity та Epic. А як щодо Godot?

Так, ми ведемо переговори й з Godot, активно підтримуємо їх і хочемо, щоби цей рушій добре працював на Steam Deck.


Скільки звукових каналів підтримує Steam Deck?

Вбудовані динаміки використовують два канали, але підтримується багатоканальність через HDMI або Bluetooth.


Чи є спосіб інсталювати зовнішні застосунки на Steam Deck без переходу в режим розробника?

Так. Ви зможете інсталювати зовнішні застосунки без переходу в режим розробника через Flatpak або інше програмне забезпечення.