Dokumentacja Steamworks
Steam Deck – najczęściej zadawane pytania
Ta strona omawia pytania zadane przez producentów i wydawców podczas naszego wydarzenia o urządzeniu Steam Deck na Steamworks. Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ze strony klientów, odwiedź stronę https://www.steamdeck.com/pl/faq.

Prace rozwojowe bez zestawu deweloperskiego


Jaki jest status zestawów deweloperskich i w jaki sposób decydujecie, kto taki otrzyma?

Wciąż obserwujemy wpływające prośby o zestawy i niedługo wyślemy drugą falę potwierdzeń – jeżeli jeszcze nie przesłałeś(-aś) prośby o sprzęt tutaj, upewnij się, że to zrobisz. Tym niemniej, nie będziemy mieć wystarczającej liczby zestawów dla każdego producenta – przyglądamy się ogólnemu zainteresowaniu społeczności oraz najczęściej granym tytułom pośród osób, które już zarezerwowały Steam Decka. Przez to nadajemy większy priorytet producentom tych gier. Jeżeli jeszcze nie posiadasz zestawu deweloperskiego, możesz sprawdzić zgodność swojego sprzętu ze Steam Deckiem. Wykonaj instrukcje omówione tutaj.


Jestem producentem spoza listy krajów, gdzie Steam Deck zostanie wydany. Czy wciąż mogę otrzymać zestaw deweloperski? 

Tak, wysyłamy zestawy deweloperskie dookoła świata, w tym do regionów, w których nie odbędzie się początkowa dystrybucja urządzenia Steam Deck.


Doszły do mnie słuchy o problemach ze sprzętem deweloperskim EV2. Czy zostały one rozwiązane w finalnej wersji?
Tak, taki był zamysł tych wersji inżynierskich – sprawdzić jakość produkcji i dowiedzieć się, czy istnieją jakieś usterki wymagające rozwiązania. Odnieśliśmy się do problemów zgłoszonych przez producentów (np. zacinający się przycisk B) i nie będą już one istniały w wersji dla klientów.


Czy mogę używać maszyny wirtualnej do prac rozwojowych z udziałem Steam Decka?

Nie zalecamy tego, chyba że sprawdzasz działanie samego interfejsu użytkownika. Nie będziesz w stanie przetestować wydajności karty graficznej na maszynie wirtualnej.


Czy mogę używać Steam Decka ze sprzedaży detalicznej jako zestawu deweloperskiego?

Tak. Zestawy deweloperskie nie mają żadnego specjalnego sprzętu lub oprogramowania, które ułatwiałyby prace rozwojowe. Możesz używać tych samych narzędzi i metod testowania z obydwoma rodzajami urządzenia.


Nie udało mi się otrzymać zestawu deweloperskiego. Czy mogę ominąć kolejkę, by otrzymać wcześniej egzemplarz detaliczny?

Raczej nie w ten sposób, ale pracujemy nad sposobem na przedłużenie programu deweloperskiego poza premierę urządzenia. Więcej informacji na ten temat udzielimy wkrótce.


Czy podczas składania komputera do testów muszę wybrać procesor od AMD, czy procesor od Intela będzie też działał?

Mimo że możesz użyć dowolnego procesora, to możliwe, że lepiej będzie działać procesor od AMD. W ten sposób najbardziej zbliżysz się do środowiska Steam Decka pod kątem testów.


Jeśli moja gra została zweryfikowana na Decku, to czy będzie ona miała większą widoczność na Steam?

Tak, będzie ona bardziej widoczna na Steam Decku. Domyślna strona Sklepu Steam na urządzeniu Steam Deck przedstawia tylko tytuły zweryfikowane na Decku. To powiedziawszy, ogólny Sklep Steam jest wciąż dostępny w zakładce obok i wciąż można w nim przeglądać i kupować wszystkie gry niezależnie od statusu weryfikacji.

Przegląd sprzętu


Czy urządzenie Steam Deck wspiera wielowątkowość?

Tak, do 8 wątków.


Czy są obecnie jakieś plany odnośnie dodania obsługi technologii 5G lub LTE?

Nie, za to zawsze możesz podłączyć swój telefon do Steam Decka kablem.


Czy istnieją jakieś konkretne rekomendacje na temat optymalizacji gier pod kątem pracy urządzenia na baterii?

Zalecamy, by wszystkie gry posiadały ograniczenie liczby klatek na sekundę. Może ono być wbudowane w samą grę lub będzie można korzystać z globalnego ogranicznika dostępnego w urządzeniu.


Czy jako producent muszę coś zrobić, by dodać obsługę wstrzymywania i kontynuowania gry na Steam Decku?

Nie musisz robić niczego konkretnego odnośnie samego urządzenia. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że Steam Deck odłączy się od Wi-Fi po wstrzymaniu, więc zalecamy tworzenie kopii zapasowej zapisu stanu gry przed wstrzymaniem. Mamy w planach udostępnienie API, by w tym pomóc. 


Czy będą dostępne części zamienne? Jeśli tak, to w jakim przedziale czasowym?

Obecnie nie mamy żadnych szczegółów na ten temat, ale na pewno będziemy oferować części zamienne po premierze urządzenia.


Czy są jakieś plany odnośnie ulepszenia sprzętu?

Jesteśmy skoncentrowani na obecnej generacji i nie mamy niczego innego do powiedzenia. 


Ile VRAM-u ma urządzenie Steam Deck?

Steam Deck posiada 16 GB zunifikowanej pamięci. 1 GB jest dedykowany GPU, ale w zależności od obciążenia może uzyskać dostęp do 8 GB. 


Czy wydajność urządzenia Steam Deck będzie inna po podłączeniu do ładowania w porównaniu do pracy na baterii?
Naszym celem jest zaoferowanie pełnej wydajności APU w obydwu wariantach korzystania z urządzenia. Oczekujemy, że wydajność w obu przypadkach będzie identyczna.


Co z szybkością połączenia na stacji dokującej?

Stacja dokująca obsługuje szybkości do 1 Gb/s.

Steam na Decku


Czy interfejs użytkownika używany na Decku zastąpi tryb Big Picture? Jeśli tak, to kiedy się to stanie?

Planowo zastąpi on interfejs Big Picture, jednak naszym obecnym głównym celem jest premiera samego urządzenia. W związku z tym chcemy być pewni optymalizacji pod tą platformę jako pierwszą, a dopiero potem nastąpi zastąpienie istniejącego interfejsu trybu Big Picture. 


Czy urządzenie Steam Deck wspiera tylko tryb pełnoekranowy?

Domyślnie Steam Deck będzie automatycznie uruchamiał gry w trybie pełnoekranowym,  ale mimo tego możesz uruchomić gry w oknie, przeciągając je i upuszczając na pulpit.


Czy planujecie wydać SteamOS jako samodzielny system operacyjny do celów ogólnych?

Definitywnie planujemy to zrobić, ale nie mamy jeszcze dokładnych ram czasowych. Obecnie jesteśmy silnie zaangażowani w prace mające na celu świetne korzystanie ze Steam Decka, więc wydanie SteamOS na inne urządzenia nastąpi wkrótce.


Czy urządzenie Steam Deck wspiera instalację programów spoza Steam i czy mogą one korzystać z Protona?

Tak. Możesz zainstalować i dodać dowolną grę tak jak ma to miejsce w kliencie pulpitowym. Po prostu zainstaluj aplikację i dodaj ją do Steam z trybu pulpitowego, a pojawi się ona tak jak na dowolnym innym komputerze.


Czy urządzenie Steam Deck będzie obsługiwać wirtualną rzeczywistość?

Technicznie jest to możliwe. Widzieliśmy próby majsterkowania, ale nie projektowaliśmy ani optymalizowaliśmy Steam Decka pod kątem VR.

AMD


Te odpowiedzi zostały udzielone podczas sesji pytań i odpowiedzi z Sebastienem Nussbaumem oraz Alexem Deucherem z AMD.


Czy urządzenie Steam Deck będzie obsługiwać nową funkcję dynamicznego renderowania obecną w Vulkanie?

Tak. Sprzęt Steam Deck już wspiera tę funkcję i trwają pracę nad obsługą dynamicznego renderingu od strony oprogramowania dzięki odpowiednim sterownikom. 


Czy technologia AMD FidelityFX Super Resolution będzie dostępna na urządzeniu Steam Deck?

Technologia FSR jest już dostępna w aplikacjach, które ją obsługują. Gry już obsługujące FSR będą działały jak zamierzono, ale obsługa FSR zostanie dołączona do systemu operacyjnego w przyszłym wydaniu. Kiedy już to się stanie, gry będą mogły potencjalnie korzystać z FSR, nawet jeśli one same nie będą natywnie obsługiwać tej technologii.


Czy program profilujący GPU od AMD będzie w stanie działać natywnie na Linuksie?

Tak, działa on natywnie na Linuksie już teraz wraz z graficznym interfejsem użytkownika i całą resztą. Obsługa natywnego zapisu śladów jest czymś, co rozważamy. Już teraz możesz zapisywać ślady wewnątrz swojej aplikacji, a następnie natywnie przeglądać je i korzystać ze wszystkich narzędzi zapewnianych przez RGP.

Wprowadzanie


Urządzenie Steam Deck ma dosyć niekonwencjonalne sterowanie. Czy Valve będzie zachęcać producentów do integracji celowania z użyciem żyroskopu i panelów dotykowych w schematach sterowania zamiast pozostania przy bardziej tradycyjnym układzie?

To zależy od tego, czym jest twoja gra, i od preferowanego przez ciebie rodzaju sterowania. Mimo tego uważamy, że żyroskop w połączeniu z drążkiem lub panelem dotykowym będzie idealną metodą dla szerokiej gamy gier, a także czymś, z czego wielu graczy będzie chciało korzystać.

Te kombinacje oferują większą precyzję dla ludzi przyzwyczajonych do korzystania z kontrolera, ale oprócz tego przenoszą też koncept korzystania z myszy do formy mobilnej.  Zalecamy wypróbowanie tego rodzaju wprowadzania w każdej grze, która ma sterowanie kamery lub kursor i sprawdzenie, czy takie rozwiązanie ma w niej sens.  Zawsze możesz dołączyć do swojej gry zarówno konfigurację tradycyjną, jak i taką ze sterowaniem ruchem. Użyj w tym celu konfiguracji Steam Input.


Czy urządzenie Steam Deck obsługuje lokalny tryb wieloosobowy lub kooperacyjny?

Oczywiście – możesz grać w lokalne gry kooperacyjne na Steam Decku na kilka różnych sposobów. Możesz podłączyć kontrolery poprzez Bluetooth lub bezpośrednio poprzez USB.  Możesz także grać przez funkcję Remote Play Together, kiedy to pozostali gracze korzystają z innych Decków lub komputerów.


Jakie API wprowadzania obsługuje urządzenie Steam Deck?

Steam Deck wspiera wszystkie najważniejsze API – XInput, odczyt bezpośredni, DirectInput oraz Steam Input.


Czy dane wejściowe z ekranu dotykowego są traktowane jako dane myszy, czy używają one API dotyku?

Domyślnie ekran dotykowy traktuje wszystkie zdarzenia dotykowe jako kliknięcia myszą w tym miejscu.  Mimo tego obsługuje on też API dotykowe poprzez SDL lub Windows Touch.  Jest to opcja konfiguracyjna, którą można włączyć w pliku konfiguracyjnym Steam Input.


Czy producenci będą mogli tworzyć pliki konfiguracyjne Steam Input dla urządzenia Steam Deck bez zestawu deweloperskiego?

Tak. Zalecamy skorzystanie z kontrolera PlayStation 4 lub 5, ale możesz użyć dowolnego.  Kontrolery PlayStation oferują opcje sterowania najbliższe Steam Deckowi, ponieważ mają wbudowany żyroskop oraz panel dotykowy.  

Jeżeli twoja gra ma zamiar korzystać z metody sterowania specyficznej dla Steam Decka, to oczywiście konieczne będzie posiadanie urządzenia, by najlepiej dostosować sterowanie.  Jeżeli nie masz tego w planach, to przyda się dowolny kontroler.  


Czy zalecacie, by gry wykorzystujące interakcje myszą korzystały z ekranu dotykowego?
Jeżeli twoja gra wyjątkowo mocno skupia się na interakcji dotykiem, to tak.  Jednakże sądzimy, że w wiele gier, które bardziej opierają się na kursorze, będzie lepiej się grało przy użyciu paneli dotykowych.  Są one zaprojektowane pod kątem grania i lepiej wpasują się w wiele konceptów korzystania z kursora, które nie mają tak łatwego zastosowania w formie dotykowej (np. stan najechania, kliknięcie PPM itd.).  Pozwolą one także na bardziej ergonomiczną interakcję między sterowaniem kursorem a resztą metod wejścia.  Interfejsy dotykowe często wymagają innego rodzaju ustępstw i możliwości, które mogą mieć lub nie mieć sensu dla twojej konkretnej gry. W związku z tym odpowiedź zależy od gatunku gry i stylu interfejsu, na którym chcesz się skoncentrować.


Czy Steam Input dodaje opóźnienie?

Steam Input nie powinien powodować dodatkowego opóźnienia, ale tak jak w przypadku każdej kwestii, jeśli napotkasz błąd, daj nam znać.


Czy obsługujecie korzystanie z urządzenia Steam Deck jako zewnętrznego kontrolera?

Currently, you can remote play into another machine to treat the Steam Deck as a controller, which will recognize all of the Deck's controls. You can test your game on a desktop PC, use remote play or have multiple controllers using a Steam Deck.


Czy ekran dotykowy urządzenia Steam Deck będzie obsługiwać menu dotykowe?

Ogółem rzecz biorąc, już teraz obsługujemy menu wirtualne (np. menu kołowe lub dotykowe) dzięki Steam Input poprzez panele dotykowe i drążki. Przyglądamy się sposobom, dzięki którym możemy obsługiwać te menu za pomocą ekranu dotykowego, ale nie mamy jeszcze żadnych konkretnych planów.

Proton


Czy testowanie wraz z Protonem będzie od teraz częścią procesu oceny gry?

Tak, w ramach testów programu Deck Verified mającego miejsce przed wydaniem. Wiele szczegółów na ten temat znajduje się w dokumentacji Steamworks, a program będzie się zmieniał do momentu wydania Steam Decka oraz w przyszłości.


Czy aplikacje niedostępne na Steam będą działały wraz z Protonem i czy będzie można je uruchomić na urządzeniu Steam Deck?

Oczywiście. Proton świetnie współgra z aplikacjami spoza Steam. Z kolei na samym Decku ulepszymy też interfejs, by pozwolić użytkownikom dodawać gry spoza Steam do głównego interfejsu użytkownika.


Z jakiej wersji jądra korzysta SteamOS 3.0?

Zawsze będziemy starać się aktualizować do najnowszej wersji jądra. W tej chwili używamy wersji 5.13 oraz pracujemy nad aktualizacją do 5.15. 


Czy SteamOS będzie mieć system operacyjny o niezmiennym systemie plików tylko do odczytu?

Tak. By default the OS updates will be distributed as a whole OS image, and we recommend installing additional applications via flatpak to avoid issues. If customers want to do more than what’s available by flatpak, they can turn off read-only mode. We don't recommend this though, as they may get their Steam Deck into a bad state or compromise their data. In addition, anything installed outside of flatpak (via pacman for instance) may be wiped with the next SteamOS update. More on that here.


Czy fakt, że system jest oparty na protokole Wayland, będzie powodować jakiekolwiek znane problemy z wydajnością w istniejących grach lub powodować zanik funkcji, o których trzeba wiedzieć?

Nie jesteśmy świadomi żadnych różnic w działaniu lub problemach z wydajnością, jednak jeśli użytkownicy coś zauważą, to przyjrzymy się sprawie.


Czy Steam blisko współpracuje z wiodącymi producentami silników gier takimi jak Epic Games lub Unity pod kątem pracy na urządzeniu Steam Deck?

Tak, pracujemy z tymi obydwiema firmami, by upewnić się, że silniki Unreal oraz Unity posiadają integracje ułatwiające prace rozwojowe na Decku w największym możliwym stopniu. Spodziewamy się, że w przyszłości pojawią się udoskonalenia tych silników, które jeszcze bardziej zintegrują ich działanie z naszymi narzędziami rozwojowymi i które uczynią te silniki świetnym wyborem dla Steam Decka. Już teraz producenci pracujący na tych silnikach mogą działać z nimi dosyć swobodnie.


Czy producenci gier mogą używać więcej niż 1 GB pamięci GPU dla tekstur, wierzchołków i innych buforów, czy też wymienione wcześniej 1 GB pamięci wirtualnej stanowi maksymalną granicę?

GPU definitywnie może użyć więcej niż 1 GB pamięci. Obecnie współdzielone może być do 8 GB pamięci, a ta ilość może zostać zmieniona indywidualnie dla każdej gry.


Czy Valve woli, by gry korzystały z Protona, czy posiadały natywną obsługę Linuksa?

Valve nie ma silnej preferencji, wszystko sprowadza się do tego, co jest najwygodniejsze dla danego producenta. Jeżeli łatwiej jest mu osiągnąć najlepsze rezultaty poprzez Protona, to dla nas to dobra rzecz. Z kolei jeśli posiada on wystarczającą wiedzę i zasoby, by utworzyć natywną kompilację dla Linuksa, która oferuje wszystkie spodziewane funkcje i działa wydajnie, a do tego jest w stanie ją utrzymać, to dla nas to jeszcze lepsza rzecz.


Czy istnieje ustandaryzowany sposób zgłaszania problemów z Protonem do Valve?

Tak, oficjalnym miejscem jest strona Protona na GitHubie, gdzie zgłasza i omawia się większość problemów. Jednak jeśli jakiś producent tego chce, to może się do nas zgłosić bezpośrednio poprzez forum Steamworks lub inne metody kontaktu, jakie ma do dyspozycji.

Podsumowanie


Czy możecie podać bliżej określoną datę dostępności SteamOS 3?

W tej chwili koncentrujemy się na dokończeniu kwestii związanych z premierą Steam Decka, więc nie mamy jeszcze żadnego konkretnego terminu. Prawdopodobnie nie będzie to data przed trafieniem urządzenia do sprzedaży.


Czy podczas testowania zgodności z urządzeniem Steam Deck należy skorzystać ze SteamOS, czy też będzie dostępna wersja systemu Steam Decka?
Nie zalecamy korzystania ze SteamOS 2 w celach testowych. Najbliższą obecnie dostępną rzeczą jest Manjaro KDE, ponieważ jest to Linux w dystrybucji Arch (tak jak na Steam Decku) oraz również korzysta z KDE. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź tutaj. Spodziewamy się, że z czasem udostępnimy obraz systemu, który będzie zawierał więcej części zawartych w systemie operacyjnym Steam Decka (np. gamescope i gamepad-ui) dla lepszego testowania 1:1.


Kiedy urządzenie Steam Deck będzie dostępne w większej liczbie krajów?

Wciąż finalizujemy plany z wieloma pozostałymi krajami i terytoriami. Nie mamy jeszcze nic konkretnego do ogłoszenia lub potwierdzenia, ale możemy stwierdzić, że ciężko pracujemy, by Steam Deck był dostępny w Japonii i Australii.


Czy Valve byłoby zainteresowane posiadaniem tytułów ekskluzywnych na urządzeniu Steam Deck?

Nie, nie ma to dla nas za wiele sensu. Steam Deck to PC i powinien móc uruchamiać gry jak PC.


Kiedy producent prześle grę do weryfikacji na Decku, to jak długo musi czekać na ocenę?

Naszym celem jest podanie wyników w ciągu tygodnia od przesłania. To powiedziawszy, uważamy, że ta rama czasowa może ulec zmianie w zależności od obecnego rozmiaru kolejki oraz złożoności gier znajdujących się w niej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


O co chodzi z tym białym Steam Deckiem z motywem z gry Portal w tle?

Bajer, nie? Był to jeden z (wielu) prototypów, przez który przeszliśmy przed finalnym projektem. Też go uwielbiamy, ale nie będziemy w stanie dostarczyć go na rynek w tym samym czasie co już zapowiedziany model. Przyjrzymy się kwestiom kolorystycznym w przyszłości, ale będzie to naprawdę daleka przyszłość – na dziś nie mamy nic do ogłoszenia.


Jak decydujecie, kto otrzyma zestaw deweloperski?

Przyglądamy się ogólnemu zainteresowaniu społeczności oraz najczęściej granym tytułom pośród osób, które już zarezerwowały Steam Decka. Przez to nadajemy większy priorytet producentom tych gier.


W jaki sposób moja gra może otrzymać odznakę „Zweryfikowano na Decku” i być widoczna w sklepie urządzenia?
Głównym założeniem jest to, że twoja gra będzie oceniona przez nasz zespół testerów (automatycznie lub po twoim zgłoszeniu). Zespół sprawdzi grę pod kątem różnych funkcji zgodności z urządzeniem, np. obsługi kontrolerów, czytelności tekstu, wydajności czy obsługi systemu. Następnie twój tytuł otrzyma odpowiednią kategorię zgodności ze Steam Deckiem i będzie ona widoczna w sklepie urządzenia oraz bibliotece. Wszystkie pozostałe tytuły wciąż będą widoczne w sklepie w zakładce obok niezależnie od kategorii zgodności. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Jakiego rodzaju opinie są udzielane w raporcie programu weryfikacyjnego?

Zobaczysz ogólną kategoryzację oraz które obszary zgodności otrzymały wynik pozytywny lub negatywny (większość tych informacji będzie również dostępna dla klientów). Pojawi się również dodatkowe pole widoczne tylko dla producenta zawierające informacje lub wyjaśnienia od testerów, jeśli będzie to konieczne.


Czy moja kategoria weryfikacji będzie wyświetlana na stronach sklepu podczas przeglądania z komputera lub innego urządzenia niż Steam Deck?

Jeśli masz Steam Decka, to kategoria weryfikacji danej gry będzie widoczna na jej stronie szczegółów. Wszyscy (w tym użytkownicy Decka) będą widzieć wyniki kategoryzacji oraz będą mogli ich użyć jako tagów w wyszukiwarce sklepu. W innym wypadku te informacje nie będą widoczne, jeśli nie korzystasz ze Steam Decka.


Wspomnieliście, że rozmawiacie z Unity i Epic Games, czy skontaktowaliście się też z autorami silnika Godot?
Tak, również z nimi rozmawiamy i aktywnie ich wspieramy. Chcemy, by ich silnik działał dobrze ze Steam Deckiem.


Ile kanałów dźwiękowych obsługuje Steam Deck?

Dwa podczas korzystania z wbudowanych głośników oraz wiele kanałów podczas korzystania z HDMI lub Bluetooth.


Czy pojawi się sposób na instalowanie zewnętrznych aplikacji bez przechodzenia do trybu deweloperskiego?

Tak. Instalacja zewnętrznych aplikacji bez przechodzenia do trybu deweloperskiego będzie możliwa poprzez Flatpak lub inny program.