Steamworks Belgeleri
Steam Deck SSS
Bu sayfada Steamworks Steam Deck etkinliğimizde geliştiricilerin ve yayıncıların sorduğu sorular cevaplanmaktadır. Deck müşterileri tarafından sıkça sorulan soruların yanıtları için https://www.steamdeck.com/tr/faq adresini ziyaret edin.

Geliştirici kiti olmadan geliştirme


Geliştirici kiti taleplerinin durumu nedir ve kimlerin kit alacağını nasıl belirliyorsunuz?

Geliştirici kiti taleplerini hâlâ inceliyoruz ve ikinci dalga onayları yakında vereceğiz. Henüz donanım talebi göndermediyseniz, lütfen buradan bir talep gönderdiğinize emin olun. Ancak her geliştirici için yeterli sayıda kitimiz olmayacak. Geliştirici kitlerini gönderirken Steam Deck ayırtan oyuncuların en çok oynadığı ve topluluğun genel olarak ilgi duyduğu oyunların geliştiricilerine öncelik veriyoruz. Geliştirici kitiniz yoksa buradaki yönergeleri takip ederek kendi donanımınızla da oyununuzun Steam Deck uyumluluğunu test edebilirsiniz.


Steam Deck'in satılacağı ülkelerden farklı bir yerde yaşayan bir geliştiriciyim. Geliştirici kiti alabilir miyim? 

Evet, geliştirici kitini Steam Deck'in ilk çıkacağı ülkeler arasında olmayan ülkeler de dâhil olmak üzere dünyanın her yanına gönderiyoruz.


EV2 geliştirici kiti donanımıyla ilgili sorunların olduğunu duymuştum. Bu sorunlar son sürümde düzeltildi mi?

Evet, bu mühendislik örneklerinin amacı imal edilen aygıtları test etmek ve düzeltilmesi gereken sorunlar olup olmadığını test etmektir. Takılan B butonu gibi bazı geliştiricilerin bildirdiği sorunlar düzeltildi ve müşteriler için bir sorun çıkmayacak.


Steam Deck'e geliştirme yapmak için sanal makine kullanabilir miyiz?

Sadece arayüzü test etmiyorsanız bunu tavsiye etmiyoruz zira sanal makineyle ekran kartı performansını test edemezsiniz.


Perakende bir Steam Deck, geliştirici kiti olarak kullanılabilir mi?

Evet. Geliştirici kitlerinde üzerinde geliştirme yapmayı kolaylaştıran özel bir donanım veya yazılım benzeri bir şey yok. Perakende bir aygıtta da tıpkı geliştirici kitinde kullanacağınız aynı araçları ve test yöntemlerini kullanabilirsiniz.


Geliştirici kiti alamadım. Perakende aygıtımı erken almak için sıranın önüne geçebilir miyim?

Muhtemelen bu şekilde olmaz fakat geliştirici kiti programını, Steam Deck çıktıktan sonra da devam ettirmeyi planlıyoruz. İleride bununla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.


Test amaçlı bir sistem toplarken AMD işlemci kullanmam gerekli mi yoksa bir Intel işlemci de aynı işi görür mü?

İstediğiniz işlemciyi kullanabilirsiniz fakat Steam Deck testi için Deck'e en yakın sistemi oluşturmak için bir AMD işlemci kullanmanız daha iyi olacaktır.


Oyunum Steam Deck Onaylı ise Steam'de daha fazla görünürlüğe sahip olur mu?

Evet, oyun Steam Deck'te daha görünür olur. Steam Deck'in varsayılan mağaza ana sayfasında sadece Deck Onayı almış oyunlar gösterilir. Bunun yanı sıra, tek bir sekme uzaklıkta olan Steam mağazasına ("Deck Onayı" durumundan bağımsız olarak bütün oyunlar) göz atılabilir ve buradan oyunlar satın alınabilir.

Donanım Genel Bakışı


Steam Deck çoklu iş parçacığı kullanımını (multithreading) destekliyor mu?

Evet, 8 iş parçacığına kadar destekliyor.


5G veya LTE eklemek gibi bir planınız var mı?

Hayır fakat aygıtı her zaman telefonunuzun internetine bağlayabilirsiniz.


Pil ömrünü uzatmakla ilgili önerileriniz var mı?

Tüm oyunların bir FPS sınırı olmasını öneriyoruz. Bunu oyunun içine bir özellik olarak entegre edebilir veya sağlayacağımız FPS sınırlayıcısını kullanabilirsiniz.


Deck'teki askıya alma ve devam etme durumlarını desteklemek için geliştiricilerin yapması gereken bir şey var mı?

Steam Deck özelinde yapılması gereken bir şey yok. Steam Deck askıya alındığında Wi-Fi bağlantısının kesileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için de kayıt dosyalarını, Deck askıya alınmadan önce yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda yardımcı olmak için bazı API'lar sağlamayı planlıyoruz. 


Yedek parça mağazası olacak mı? Olacaksa, ne zaman olacak?

Şu anda bununla ilgili olarak paylaşabileceğimiz bir bilgi yok fakat Deck çıktıktan sonra mutlaka yedek parça sağlayacağız.


Donanım iyileştirmesi yapmayı planlıyor musunuz?

Şu anda mevcut nesil üzerine odaklandık ve bu konuyla ilgili olarak paylaşabileceğimiz bir bilgi yok 


Steam Deck'in VRAM miktarı nedir?

Steam Deck'te 16 GB tümleşik bellek vardır. Bunun 1 GB'lık kısmı ekran kartına ayrılmıştır fakat yüke bağlı olarak ekran kartı en fazla 8 GB kadar bir belleğe erişebilir. 


Prize takılı olması veya pilden çalışması Steam Deck'in performansını etkileyecek mi?

Hem pilden hem de prizden çalışırken size APU'nun tam performansını sağlamaya odaklanmış durumdayız. Her iki durumda da performansın aynı olmasını bekliyoruz.


Bağlantı istasyonunun ethernet hızı nedir?

Bağlantı istasyonu 1 Gbit/s'ye kadar ethernet hızını destekleyecek. 

Deck Üzerinde Steam


Peki Deck'te kullanılan bu arayüz daha sonra Geniş Ekran modunun yerini alacak mı? Alacaksa, ne zaman alacak?

Planımınız, bunun Geniş Ekran arayüzünün yerini alması. Ancak şu anda Steam Deck'i çıkarma üzerine odaklanmış durumdayız. Bu yüzden öncelikle bu platformu optimize etmek konusunda çalışıyoruz fakat yakında bu arayüz, Geniş Ekran arayüzünün yerini alacak. 


Deck sadece tam ekran modunu mu destekliyor?

Steam Deck, oyunları otomatik bir şekilde varsayılan olarak tam ekranda çalıştırır.  Ancak masaüstüne dönerseniz oyunları pencereli modda da çalıştırabilirsiniz.


SteamOS'i tek başına genel amaçlı bir işletim sistemi olarak yayınlamayı planlıyor musunuz?

SteamOS'i ayrı bir işletim sistemi olarak yayınlamayı kesinlikle planlıyoruz. Ancak şu anda bununla ilgili kesin bir tarih veremiyoruz. An itibarıyla, harika bir deneyim sunması için tamamen Steam Deck üzerinde çalışıyoruz. SteamOS'i de yakında diğer donanımlar için yayınlayacağız.


Deck, Steam dışındaki yerlerden yazılım yüklemeyi destekliyor mu ve bu yazılımlar Proton'la kullanılabilir mi?

Evet. Tıpkı Steam'in masaüstü sürümünde olduğu gibi istediğiniz oyunu yükleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Önce uygulamayı yükleyin, ardından masaüstü modundan bunu Steam'e ekleyin. Uygulama tıpkı bilgisayarda olduğu gibi kütüphanenizde görünecektir.


Steam Deck, VR destekleyecek mi?

Teknik açıdan bu mümkün. İnsanların Deck'i VR kullanacak şekilde değiştirdiğini gördük fakat Steam Deck'i VR için tasarlamadık ve optimize etmedik.

AMD


Bu yanıtlar, soru cevap oturumu sırasında AMD'den Sebastien Nussbaum ve Alex Deucher tarafından verilmiştir.


Steam Deck yeni Vulkan dinamik işleme özelliğini destekleyecek mi?

Evet. Steam Deck donanımı bu özelliği hâlihazırda destekliyor ve dinamik işlemeyi yazılım tarafında desteklemek için bu özelliği içerecek sürücüler üzerinde çalışmalara başlandı. 


AMD FSR, Steam Deck'te kullanılacak mı?

FSR, bunu destekleyen bazı uygulamalarda hâlihazırda kullanılabilir durumda. FSR içeren oyunlar olduğu gibi çalışmaya devam edecek. Ayrıca, gelecek sürümlerde FSR desteği işletim sisteminin bir parçası olacak. Bu gerçekleştiğinde, FSR özelliğini yerel olarak desteklemeyen oyunlar bile bu özellikten faydalanabilecek.


AMD ekran kartı profil çıkarıcısı Linux'ta yerel olarak çalışabilecek mi?

Evet, bu profil çıkarıcı, grafiksel kullanıcı arayüzü de dâhil olmak üzere Linux'ta zaten yerel olarak çalışıyor. İzleri (trace) yerel olarak yakalama desteğini profil çıkarıcıya ekleme konusundaki değerlendirmelerimiz sürüyor. Bu sebeple, izleri uygulamanızdan sizin almanız gerekiyor fakat bunu yaptıktan sonra bu izleri görüntüleyebilir ve RGP içindeki araçları yerel olarak kullanabilirsiniz.

Girdi


Steam Deck'te geleneksel olmayan bazı kontroller var. Valve, geliştiricileri daha geleneksel kontrol düzenine bağlı kalmak yerine jiroskop ve dokunmatik yüzeyle hedef almayı içeren kontrol düzenini kullanmaları konusunda teşvik edecek mi?

Bu, oyununuza ve oyununuzda kullanmak istediğiniz kontrol türlerine bağlıdır. Ancak kumanda kolu veya dokunmatik yüzeyle birlikte kullanılacak jiroskopun birçok oyun için ideal olduğunu ve birçok oyuncunun bu tür bir kontrol düzenini kullanmak isteyeceğini düşünüyoruz.

Bu kontrol dizilimi, oyun kumandası girdilerini kullanmaya alışmış kişilere daha fazla hassasiyet sağlarken, fare deneyimini masaüstünden taşınabilir bir formata getirmiş oluyor.  Oyuncunun bir kamerayı veya imleci kontrol ettiği bir oyun çıkaracak bütün geliştiricilerin bu girdi tarzını deneyerek, oyunları için mantıklı olup olmayacağına karar vermelerini tavsiye ediyoruz.  Steam Girdisi yapılandırmalarını kullanarak oyununuzla birlikte hem geleneksel hem de hareket kontrollerini içeren yapılandırmaları çıkarabilirsiniz.


Steam Deck yerel çok oyunculu veya eşli oyunları destekliyor mu?

Kesinlikle! Yerel eşli oyunları Steam Deck'te birkaç farklı şekilde oynayabilirsiniz. Bluetooth veya doğrudan USB ile kontrolcü bağlayabilirsiniz.  Ayrıca Remote Play Together sayesinde farklı Deck'lerdeki veya bilgisayarlardaki oyuncular size katılabilir.


Steam Deck hangi girdi API'larını destekliyor?

Deck bütün büyük girdi API'larını destekler: XInput, Raw Input, DirectInput ve Steam Girdisi.  


Dokunmatik ekran fare gibi mi davranacak yoksa dokunmatik API'ları mı kullanacak?

Varsayılan olarak, dokunmatik ekran dokunma eylemlerine ilgili noktada gerçekleşmiş bir fare tıklaması muamelesi yapar.  Ancak SDL veya Windows Touch aracılığıyla dokunmatik API'larını desteklemektedir.  Bu yapılandırma seçeneği, Steam Girdisi yapılandırma dosyanızdan etkinleştirilebilir.


Geliştiriciler, geliştirici kiti olmadan Steam Deck Steam Girdisi yapılandırmaları oluşturabilecek mi?

Evet. PlayStation 4 veya 5 kontrolcüsü tavsiye ediyoruz ancak diğer kontrolcülerle de yapılandırma oluşturmaya başlayabilirsiniz.  PlayStation kontrolcüleri Deck'teki kontrollere en yakın kontrolleri sunar, ayrıca dâhilî jiroskop ve dokunmatik yüzeyleri vardır.  

Oyununuz Steam Deck'e özgü girdileri kullanacaksa, bu kontrollere ince ayar yapmak için doğal olarak bir Deck'e ihtiyacınız olacak.  Ancak bu girdileri kullanmayı planlamıyorsanız herhangi bir kontrolcü de işinizi görecektir.  


Fare etkileşimleri olan oyunların dokunmatik ekranı kullanmasını tavsiye ediyor musunuz?

Oyununuz spesifik olarak dokunma etkileşimini hedefliyorsa, evet.  Ancak imleç tabanlı birçok oyunun dokunmatik ekran yerine genellikle dokunmatik yüzeyleri kullanmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz.  Dokunmatik yüzeyler oyun oynamak için tasarlandı ve imleç tabanlı oyunlarda daha doğal bir deneyim sunuyor zira bir şeyin üzerinde durma, sağ tıklama vb. eylemler dokunmatik kontrol düzeniyle pek kolay uyum sağlayamıyor.  Bu yüzeyler imleç kontrolü ve diğer girdiler arasında daha ergonomik bir etkileşim sağlıyor.  Dokunmatik arayüzler genellikle sizin oyununuz için mantıklı olan ya da olmayan bazı gereksinimlere ihtiyaç duyduğundan bu, oyununuzun türüne ve hedeflediğiniz arayüz tarzına bağlı olacak.


Steam Girdisi ilave gecikmeye neden oluyor mu?

Steam Girdisi ilave bir gecikmeye neden olmamalıdır fakat her şeyde olduğu gibi eğer bu noktada bir hata tespit ederseniz bunu bize bildirin.


Steam Deck'in haricî bir kontrolcü olarak kullanılmasını destekliyor musunuz?

Mevcut durumda, Remote Play özelliğiyle başka bir makineye bağlanarak Steam Deck'i bir kontrolcü olarak kullanabilirsiniz, makine Deck'in tüm kontrollerini tanıyacaktır. Oyununuzu bir masaüstü bilgisayarda test edebilir, Remote Play kullanabilir veya bir Steam Deck kullanarak birden fazla kontrolcüye sahip olabilirsiniz


Deck dokunmatik ekranında dokunmatik menüleri destekleyecek misiniz?

Hâlihazırda radyal ve dokunmatik menüler gibi sanal menüleri Steam Girdisi aracılığıyla destekliyoruz. Dokunmatik yüzeyleri veya analog çubukları kullanarak bu menülerle etkileşime geçebilirsiniz. Bunu, dokunmatik ekranla desteklemenin en iyi yolları üzerinde çalışıyoruz ancak henüz buna dair bir plan geliştirmedik.

Proton


Proton testi bundan sonra oyun gönderim sürecinin bir parçası olacak mı?

Evet, Deck Onayı testlerinin bir parçası olarak oyun çıkmadan önce bu test yapılır. Steamworks belgelendirmesinde buna dair birçok detay var ve bu, Steam Deck çıkana kadar ve çıktıktan sonra da devam edecek.


Steam'de olmayan uygulamalar Proton'la çalışacak mı ve bunlar Deck'te kullanılabilecek mi?

Kesinlikle. Proton, Steam dışındaki uygulamalarla harika bir şekilde çalışmaktadır. Ve Deck'te, kullanıcıların Steam dışı oyunları ana kullanıcı arayüzüne ekleyebilmeleri için arayüz deneyimi üzerinde iyileştirmeler yapacağız.


SteamOS 3.0'da hangi çekirdek sürümü kullanılacak?

Bunu her daim son çekirdek sürümünde güncel tutmaya çalışacağız. Şu anda 5.13 sürümünü kullanıyoruz ve bunu 5.15'e yükseltmek için bir güncelleme üzerinde çalışıyoruz. Bundan sonra da bu değişiklikleri en son sürümde sunmaya devam edeceğiz. 


SteamOS salt okunur ve değiştirilemez bir işletim sistemi dosya sistemine mi sahip olacak?

Evet. İşletim sistemi güncellemeleri varsayılan olarak bütün bir işletim sistemi görüntüsü olarak dağıtılacak. Ayrıca sorun yaşamamak için başka uygulamaları Flatpack olarak yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Flatpack ile yüklenebilir yazılımlar dışında yazılım yüklemek isteyen müşteriler salt okunur modunu kapatabilir. Steam Deck'inizi kötü bir duruma sokabileceğinden veya verilerini ifşa edebileceğinden bunu önermiyoruz. Buna ek olarak, Flatpak dışında bir yöntemle (Pacman gibi) yüklenmiş her yazılım bir sonraki SteamOS güncellemesinde silinebilir. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Sistemin Wayland tabanlı olması mevcut oyunlarda bilinen performans sorunlarına veya bilmemiz gereken eksik işlevselliklere neden olacak mı?

Bilinen işlevsel farklar veya performans sorunları yok ancak kullanıcılar bir sorunla karşılaşırsa, bu sorunları çözmeye çalışacağız.


Steam, Steam Deck'te Epic Games ve Unity gibi büyük oyun moturu geliştiricileriyle yakından çalışıyor mu?

Evet. Unity ve Unreal'ın, Deck için oyun geliştirme deneyimini mümkün olduğunca sorunsuz hâle getirecek entegrasyonlara sahip olması için Unity ve Epic ile çalışıyoruz. İlerleyen zamanda da bu motorlara geliştirme araçlarımızla daha entegre olmalarını sağlayacak iyileştirmelerin yapılmasını ve bu motorların Steam Deck için harika seçenekler hâline gelmesini bekliyoruz. Hatta hâlihazırda Unity ve Unreal, geliştiriciler için oldukça iyi bir deneyim sunuyor.


Oyun geliştiricileri dokular, tepe noktaları ve diğer arabellekler için 1 GB veya daha fazla ekran kartı belleği kullanabilir mi yoksa bahsettiğiniz 1 GB'lık VRAM üst sınır mı?

1 GB'lık VRAM'den daha fazlasını ekran kartıyla kullanabilirsiniz. 8 GB'a kadar olan kısmı paylaşılabilir ve bu miktar oyundan oyuna değiştirilebilir.


Valve, oyunların Proton kullanmasını yoksa yerel Linux desteğine sahip olmasını mı tercih eder?

Valve olarak bu konuda baskın bir tercihimiz yok. Hangisi en iyi deneyimi sunuyorsa onu kullanın. Yani eğer bir geliştirici olarak en iyi deneyimi Proton aracılığıyla verebiliyorsanız, bizce bunun hiçbir sakıncası yok. Bir geliştirici, harika bir deneyim sunabilecek, beklenen bütün özelliklere sahip olacak ve sürdürülebilecek yerel bir Linux derlemesi geliştirmek için nelerin gerekli olduğunu biliyorsa ve bunun için gerekli kaynaklara sahipse yerel bir Linux derlemesi sunmak daha iyi olacaktır.


Proton sorunlarını Valve'a bildirmenin standart bir yöntemi var mı?

Evet, bu resmî olarak birçok sorunun konuşulduğu ve sorunların bildirildiği Proton Github sayfası üzerinden yapılır fakat isteyen geliştiriciler, Steamworks forumları veya sahip oldukları irtibatlar aracılığıyla doğrudan bizimle iletişime geçebilir.

Özet


SteamOS 3'ün çıkışı için kesin bir tarih verebilir misiniz?

An itibarıyla Steam Deck'in çıkışına odaklanmış durumda olduğumuzdan, henüz kesin bir tarih veremiyoruz. Ancak bu, muhtemelen Steam Deck müşterilere gönderilmeden önce olmayacak.


Steam Deck'le işletim sistemi uyumluluğunu test ederken SteamOS mi kullanmalıyız yoksa Steam Deck'in işletim sisteminin bir sürümünü indirebilecek miyiz?

Test için SteamOS 2.0 kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Test için en yakın işletim sistemi Manjaro KDE'dir, çünkü hem Arch Linux tabanlıdır (Steam Deck gibi) hem de KDE kullanır. Yönergelerin tamamını görmek için buraya gidin. İleride, daha iyi bire bir test için Steam Deck'in işletim sistemine ait daha fazla unsuru (gamescope ve belki gamepad-ui gibi) içeren bir görüntüyü sağlamayı planlıyoruz.


Steam Deck ne zaman başka ülkelerden satın alınabilecek?

Diğer birçok ülke ve bölgedeki çıkış planlarımızı tamamlamaya devam ediyoruz. Şu anda duyurabileceğimiz veya onaylayabileceğimiz bir bilgi yok fakat şunu söyleyebiliriz; Steam Deck'i Japonya ve Avustralya'da satın alınabilir yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.


Valve, Steam Deck'e özel oyunlar istiyor mu?

Hayır, bu bize pek mantıklı gelmiyor. Zira bu bir bilgisayardır ve oyunları da tıpkı bir bilgisayar gibi çalıştırmalıdır.


Bir geliştirici oyununu Deck Verified incelemesine gönderdikten sonra sonuç alması ne kadar sürer?

Sonuçları, gönderimden sonra bir hafta içinde paylaşmayı hedefliyoruz. Ancak bu zaman aralığının bekleme sırasının uzunluğuna ve sıradaki diğer oyunların karmaşıklık düzeyine göre değişebileceğini tahmin ediyoruz. Buna dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Arka plandaki Portal temalı Steam Deck'in olayı nedir?

Çok hoş ama, değil mi? Bu, tasarımı kesinleştirmeden önce yaptığımız birçok prototipten biriydi. Biz de bunu çok seviyoruz ancak hem bunu hem de normal Steam Deck'leri aynı anda pazara süremeyiz. Gelecekte diğer renk seçeneklerini göz önünde bulunduracağız fakat bu çok daha ileri bir tarihte olabilecek bir şey, şu anda bununla ilgili bir duyurumuz yok.


Kimin geliştirici kiti alacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Steam Deck ayırtan oyuncuların en çok oynadığı ve topluluğun genel olarak ilgi duyduğu oyunların geliştiricilerine öncelik veriyoruz. 


Steam Deck'te Onaylandı etiketini nasıl oyunlarımıza uygularız ve bunu Steam Deck mağazasında nasıl sergileriz?

Burada üst düzey plan, oyununuzun test ekibimiz tarafından incelenmesidir (otomatik olarak veya sizin incelemeye gönderiminizle). Kontrolcü desteği, okunabilirlik, performans ve sistem desteği gibi bir dizi Steam Deck uyumluluk öğesini kontrol edecekler. Bundan sonra oyununuz Deck Onayı kategorisi alarak Steam Deck üzerindeki mağazada (ve kütüphanede) görünecek. Tüm diğer oyunlar da Deck Onayı kategorisinden bağımsız olarak mağazada, bir sekme yukarıda görünür olacak. Bu süreçle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Deck Onayı geri bildirim raporunda ne gibi bilgiler olacak?

Genel kategorinin yanı sıra hangi uyumluluk öğesinin geçtiğini veya kaldığını (bunun çoğunu müşteriler de görecektir) ve ayrıca testi yapan kişilerin gerekli konularda sadece geliştiricilere özel ek notlarını / açıklamalarını göreceksiniz.


Steam Deck Onayı kategorim, bilgisayardan ya da Deck dışı bir cihazdan girildiğinde mağaza sayfalarında görünecek mi?

Steam Deck'iniz varsa bir oyunun detay sayfasında Deck Onayı kategorisini görürsünüz. Herkes için (Deck müşterileri dâhil), kategori sonuçlarının Mağaza Arama'da göründüğünü ve etiket olarak kullanılabildiğini göreceksiniz. Aksi takdirde, Steam Deck'te değilseniz bu bilgiyi göremezsiniz.


Unity ve Epic ile konuştuğunuzu söylediniz, Godot'yla da konuşuyor musunuz?

Evet, Godot'yla da konuşuyor, onları aktif olarak desteliyor ve oyun motorlarının Steam Deck'le sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyoruz.


Steam Deck kaç ses kanalını destekliyor?

Tümleşik hoparlörleri kullanırken iki kanalı destekliyoruz fakat HDMI veya Bluetooth ile bağlıyken çoklu ses kanallarını destekliyoruz. 


Geliştirici moduna girmeden Deck'e haricî uygulamaları yüklemenin bir yolu var mı?

Evet. Flatpak veya diğer yazılımları kullanarak geliştirici moduna girmeden haricî uygulamaları yükleyebileceksiniz.