Dokumentacja Steamworks
Ogłoszenia społeczności
Dzięki Steam możesz korzystać z funkcji ogłoszeń do zamieszczania aktualizacji i aktualności na temat twoich produktów. Użytkownicy obserwujący cię otrzymają te ogłoszenia za pomocą kilku różnych kanałów, a ci, którzy jeszcze tego nie robią, zobaczą je, przeglądając twoje produkty na Steam.

Aby jak najskuteczniej korzystać z funkcji ogłoszeń, warto posłużyć się kilkoma z istniejących już narzędzi, jak również mieć na uwadze nasze zasady tyczące się ich użytkowania. W razie jakichkolwiek problemów związanych z funkcją ogłoszeń, skontaktuj się z Pomocą techniczną Steamworks.

Wprowadzenie

Zanim opublikujesz ogłoszenie, upewnij się, że konto, którego chcesz użyć do publikacji, jest poprawnie skonfigurowane. Pamiętaj także, że konto, za pomocą którego zostanie opublikowane ogłoszenie, wyświetlane będzie jako autor wraz z publicznymi informacjami dotyczącymi danego profilu (awatar, nazwa profilu, komentarze itp.).

 • Upewnij się, że konto należy do twojej grupy wydawcy i posiada stosowne uprawnienia dla danego produktu. Więcej informacji na temat konfiguracji użytkowników i uprawnień można znaleźć tutaj.
 • Ponadto, administratorzy i oficerowie centrum społeczności danego produktu posiadają domyślne uprawnienia do publikowania ogłoszeń. Uprawnienia grupy mogą zostać zmienione tak, aby mieć kontrolę nad tym, kto może publikować ogłoszenia.
 • Jeśli chcesz opublikować ogłoszenie twórcy, konto będzie wymagało uprawnienia o nazwie „Edycja danych marketingowych aplikacji” na stronie partnerskiej. Nazwa twojej firmy powinna być widoczna w pobliżu logo Steamworks na górze strony.
 • Musisz się upewnić, że twoje indywidualne konto Steam nie jest kontem z ograniczeniami. Jeśli posiadasz konto z ograniczeniami, nie będziesz w stanie tworzyć grup społeczności ani prosić o dołączenie do istniejącej grupy. Aby dowiedzieć się więcej na temat kont z ograniczeniami, kliknij tutaj.

Gdzie pojawią się ogłoszenia?

W zależności od typu stworzonego przez ciebie ogłoszenia będzie ono widoczne w wielu miejscach:

 • Strona w sklepie – Dwa ostatnie ogłoszenia powiązane z danym produktem pojawią się pod sekcją DLC na stronie produktu w sklepie.
 • Centrum społeczności – W powiązanym centrum społeczności ogłoszenia będą wyróżnione na głównej zakładce, a także w zakładce Aktualności. Jeśli ogłoszenie zostanie oznaczone jako dotyczące Warsztatu, pojawi się ono również na górze strony w zakładce Warsztat.
 • Biblioteka Steam – Wybranie danego produktu spowoduje, że w sekcji „Najnowsze wiadomości” pojawią się trzy najnowsze ogłoszenia powiązane z tym produktem.
 • Aktywność – Wszyscy użytkownicy obserwujący dany produkt zobaczą ogłoszenia na jego temat w swoich kanałach aktywności.
 • Strona główna twórcy – Po opublikowaniu ogłoszenia na podstronie produktu będzie ono również widoczne na stronie twórcy. Możesz także opublikować ogłoszenie bezpośrednio na swojej stronie głównej twórcy i otagować powiązany z nim produkt.
 • Centrum warsztatu – Otagowanie ogłoszenia jako „Warsztat” spowoduje, że pojawiać się ono będzie w centrum warsztatu danego produktu.

Zamieszczanie ogłoszenia

Typ tworzonego ogłoszenia zależy od tego, czy chcesz je utworzyć dla pojedynczego produktu, czy też jako ogłoszenie wydawcy/producenta, które tyczy się wszystkich gier na twojej stronie głównej twórcy.

 • Ogłoszenie na temat produktu
  Aby opublikować ogłoszenie dla pojedynczego produktu, musisz najpierw przejść do powiązanego panelu administratora w danym centrum społeczności. Tutaj możesz utworzyć nowe ogłoszenie lub edytować to, nad którym pracowano wcześniej:

  post_announcement_1.JPG

 • Ogłoszenie twórcy
  Po skonfigurowaniu strony głównej twórcy ogłoszenia mogą być powiązane z wieloma produktami i wyświetlane przez wszystkie powiązane z nimi społeczności.

  Aby opublikować tego typu ogłoszenia, przejdź do zakładki administratora na stronie głównej twórcy:

  curator_announcement_1.JPG

 • Otagowanie jako „Warsztat” albo „Lista zmian”
  Przed opublikowaniem ogłoszenia będziesz miał możliwość otagowania go jako „Warsztat” albo „Lista zmian”. Ogłoszenia oznaczone jako „Warsztat” będą miały lepszą widoczność w centrum warsztatu, a te oznaczone jako „Lista zmian” będą mniej widoczne, ponieważ nie zostaną wyświetlone na stronie produktu (informacje dotyczące aktualizacji są widoczne, gdy produkt jest wybrany w bibliotece Steam).

Narzędzia ogłoszeń

Poniżej znajdziesz listę narzędzi, które pomogą ci stworzyć treściwe ogłoszenia.

 • Dołączanie obrazów i plików GIF
  Do swojego ogłoszenia możesz dodawać obrazy i wyróżniać je. Dobrze jest dołączyć co najmniej jeden obraz do każdego ogłoszenia. Pierwszy obraz, z którego skorzystano w ogłoszeniu, zostanie użyty do stworzenia wszystkich miniatur i podglądów ogłoszenia.

  W przypadku pliku GIF konieczne jest przesłanie go do jednej ze służących do tego witryn internetowych, a następnie zamieszczenie go w ogłoszeniu z odpowiednimi tagami. Przykładowo, jeśli twój plik GIF został zamieszczony na stronie Imgur, wprowadź w ogłoszeniu następujący tekst:
  [img]https://imgur.com/abc123.gif[/img]
 • Linki do Steam
  Jeśli podasz link do strony produktu w swoim ogłoszeniu, link zostanie zagnieżdżony na stronie i dostosowany do niej pod względem graficznym:

  embedded_steam.JPG

 • Ukryte wersje robocze
  Możesz na bieżąco pracować nad ogłoszeniem i – zanim ostatecznie zdecydujesz się na publikację – zapisać je jako ukrytą wersję roboczą. Ukryte wersje robocze są widoczne tylko dla innych członków grupy partnerskiej, którzy posiadają stosowne uprawnienia dla danego produktu. Możesz także powrócić do edycji, wybierając Wyświetl ukryte ogłoszenia z panelu administratora.
 • Lokalizacja
  Po opublikowaniu ogłoszenia domyślny język zostanie ustawiony na angielski. Użytkownicy korzystający ze Steam w innym języku zobaczą angielską wersję ogłoszenia. Warto stworzyć zlokalizowane wersje językowe danego ogłoszenia dla innych popularnych języków, którymi posługują się twoi gracze.
 • Importowanie HTML
  Jeśli wolisz korzystać z HTML lub posiadasz istniejącą wersję HTML swojego ogłoszenia, możesz użyć opcji importu HTML. Spowoduje to przekształcenie istniejącego dokumentu, by korzystał z BBCode, który jest obsługiwany przez nasz system ogłoszeń.

Najlepsze praktyki

Ogłoszenia są znakomitym narzędziem do komunikacji użytkownikami korzystającymi z twojego produktu. Dzięki tej funkcji możesz z łatwością dotrzeć do nowych graczy. Jak w przypadku każdego innego narzędzia, należy pamiętać o stosowaniu się do ogólnych zasad użytkowania, by w pełni wykorzystać tę funkcjonalność.

 • Jasne określenie celu
  Posiadanie jasno określonego celu pomoże ci w tworzeniu treściwych i znaczących ogłoszeń, a także w mierzeniu ich skuteczności. Zastanów się, czy ogłoszenie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie postawionego sobie celu. Przykładowo, jeśli celem ogłoszenia miałoby być rozwianie wątpliwości odnośnie działania jakiejś funkcji gry, może lepszym rozwiązaniem okazałoby się zaktualizowanie tej funkcji.

 • Słuchaj opinii swoich graczy
  Słuchaj swojej społeczności i bierz pod uwagę ich opinie, zanim zdecydujesz się cokolwiek powiedzieć. Zastanów się, jak różni użytkownicy mogą zinterpretować treść twojego ogłoszenia. Zwróć szczególną uwagę na elementy twoich ogłoszeń, które wzbudzają zainteresowanie i otrzymały przychylne opinie graczy, by możliwe było wykorzystanie tej wiedzy w przyszłych postach.

 • Traktuj ogłoszenie jako rozszerzenie danego produktu
  Zważ na to, by nie odrywać się od naprawiania błędów i tworzenia nowych treści, by napisać ogłoszenie. Zaplanuj je tak, by było ono częścią całości pracy.

  Współpracuj podczas tworzenia ogłoszeń – każdy, kto pracuje nad produktem, powinien mieć wkład w to, co chcesz przekazać swoim graczom.

 • Ogłoszenia publikuj w tym samym czasie co aktualizacje
  Aktualizacje produktów i ogłoszenia dają świetny rezultat, jeśli publikowane są w tym samym czasie. Jeśli publikujesz ogłoszenie o jednej z ważniejszych aktualizacji dla twojej gry, możesz również użyć opcji okresu promowania po aktualizacji.

  Więcej informacji na temat tworzenia udanych aktualizacji produktów znajduje się tutaj.

 • Nagradzaj swoich graczy
  Twój zespół stale zapoznaje się z opiniami twoich graczy – wykorzystaj to na swoją korzyść, nagradzając fanów i zwiększając zainteresowanie produktem. Propozycje nagród:
  • Wyróżnienie grafik i zrzutów ekranu tworzonych przez twoich fanów.
  • Odwoływanie się do memów lub żartów funkcjonujących w twojej społeczności.
  • Zamieszczanie informacji o mających dopiero się ukazać materiałach (pozwala to wzbudzić zainteresowanie jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad aktualizacją).

 • Nie przesadzaj z ilością przekazywanych informacji

  Gdy odpowiednio korzystasz z funkcji ogłoszeń, gracze będą z niecierpliwością oczekiwać wszelkich nowych informacji na temat twojego produktu. Częścią tego zjawiska jest jakość produktu sama w sobie, ale dużą rolę odgrywa tu również odpowiednie dawkowanie informacji.

  Dla wielu producentów kuszące może okazać się publikowanie wielu ogłoszeń i udział we wszystkich dyskusjach. Zamiast tego radzimy oddać głos twoim użytkownikom i poświęcić chwilę, by zapoznać z ich opiniami. Jeśli nie masz powodu do opublikowania ogłoszenia, nie rób tego. Ciągła komunikacja tylko po to, by wypełnić bloga, szybko sprawi, że gracze stracą zainteresowanie twoimi ogłoszeniami.