Steamworks Belgeleri
Topluluk Duyuruları
Steam aracılığıyla, duyurular özelliğini kullanarak ürününüz hakkındaki güncellemeleri ve haberleri yayınlayabilirsiniz. Mevcut takipçileriniz bu duyuruları birkaç kanal aracılığıyla alırken yeni oyuncular ise ürününüzü Steam'de incelerken göreceklerdir.

Duyurular özelliğini nasıl en iyi şekilde kullanacağınızı düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken birtakım araçlar ve tavsiye edilen yöntemler vardır. Eğer, duyurular özelliği hakkında herhangi bir sorunuz veya sorununuz olursa lütfen Steamworks Destek ile iletişime geçin.

Başlarken

Bir duyuru yayınlamadan önce, duyuruyu yapacak olan hesabın doğru ayarlanmış olduğundan emin olun. Bunun yanı sıra duyuruyu yayınlayacak olan hesabın duyurunun yazarı olarak gösterileceğini ve aynı zamanda bu hesabın herkese açık kısımlarının (avatar, isim, yorumlar vs.) gösterileceğini unutmayın.

 • Duyuruyu yapacak hesabın söz konusu ürünün yayıncı grubunun bir üyesi olduğundan ve partner erişimine sahip olduğundan emin olun. Kullanıcıların ve izinlerin nasıl ayarlanacağı hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak, ürünün Steam Topluluğu merkezinde yetkili ve yönetici olan hesaplar da varsayılan olarak duyuru yayınlayabilirler. Kimlerin duyuru yayınlayabileceğini kontrol etmek için grup izinlerini değiştirilebilirsiniz.
 • Eğer bir Yaratıcı duyurusu yayınlıyorsanız, hesabın partner sitesinde 'Uygulama Pazarlama Verisini Düzenleme' yetkisine sahip olması gereklidir. Bu sayfanın üstündeki Steamworks logosunun yanında şirket adınızı görmelisiniz.
 • Bireysel Steam hesabınızın "kısıtlı" olmadığından emin olmalısınız. Eğer hesabınız kısıtlıysa, topluluk grupları oluşturamayacak veya var olan bir gruba katılma talebinde bulunamayacaksınız. Kısıtlı hesaplar hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Duyurular nerede gösterilir?

Oluşturduğunuz duyurunun türüne göre duyurunuz, çeşitli kanallar aracılığıyla gösterilir:

 • Mağaza sayfası - Bir ürün ile ilişkili olan son iki duyuru, ürünün mağaza sayfasının ilişkili DLC bölümünün altında yer alır.
 • Topluluk Merkezi - İlişkili topluluk merkezinde duyurular ana akışta gösterilir. Bunun yanı sıra bir de Haberler sekmesinde gösterilir. Eğer duyuruyu bir Atölye duyurusu olarak etiketlerseniz, Atölye sekmenizin en üstünde de gösterilecektir.
 • Steam kütüphanesi - Bir ürün seçildiğinde, o ürün ile ilişkili olan son üç duyuru güncel haberler kısmında gösterilir.
 • Aktivite akışı - Bir ürünü takip eden bütün kullanıcılar aktivite akışlarında o ürünün duyurularını görebilirler.
 • Yaratıcı ana sayfası - Yaratıcı ana sayfanızda bir ürünün duyurusu yayınlandığında bu, yaratıcı ana sayfası haber akışında gösterilir. Bunun yanı sıra direkt olarak yaratıcı ana sayfanızda bir duyuru yayınlayabilir ve ilişkili ürünleri etiketleyebilirsiniz.
 • Atölye merkezi - Bir duyuruyu "Atölye" duyurusu olarak etiketlediğinizde o duyuru ürününüzün atölye merkezinde gösterilir.

Bir duyuru yayınlamak

Oluşturacağınız duyurunun türü şu iki şeye bağlıdır; tek bir ürün için mi duyuru yapmak istiyorsunuz yoksa yaratıcı ana sayfanızda yer alan oyunlarla ilgili olarak bir geliştirici ya da yayıncı duyurusu mu yapmak istiyorsunuz?

 • Ürün duyurusu
  Tek bir ürün için bir duyuru yayınlamak için ilk olarak ilişkili Topluluk Merkezi yönetici paneline gitmeniz gereklidir. Oradan yeni bir duyuru oluşturabilir veya üzerinde çalıştığınız herhangi bir duyuruyu düzenleyebilirsiniz:

  post_announcement_1.JPG

 • Yaratıcı duyurusu
  Bir Yaratıcı Ana Sayfası ayarladıktan sonra, duyurular birden fazla ürün ile ilişkilendirilebilir ve bütün ilişkili topluluklarınızda gösterilebilir.

  Bu tür bir duyuru yayınlamak için yaratıcı ana sayfanızın yönetici sekmesine gidin:

  curator_announcement_1.JPG

 • "Atölye" veya "Yama Notları" olarak etiketleme
  Duyurunuzu yayınlamadan önce o duyuruyu Atölye duyurusu veya Yama Notları olarak etiketleme fırsatınız olacaktır. Atölye duyurularının Atölye merkezlerinde fazladan görünürlüğü vardır. Bunun yanı sıra, "Yama Notları" olarak etiketlenen duyuruların görünürlüğü, bu duyurular ürün sayfasında görünmeyeceğinden dolayı düşecektir (yama notları ürününüz Steam kütüphanesinde seçili olduğu zaman gösterilir).

Duyuru Araçları

Bunlar, daha anlamlı duyurular oluşturmanız için ekibinize yardımcı olacak araçlardır

 • Görsel ve GIF yerleştirme
  Görseller duyurularda öne çıkacak şekilde kullanılabilir ve yüklenebilir. Bütün duyurularınız içerisinde en az bir görsel bulunması iyi bir fikirdir. Bir duyuruda kullanılacak ilk görsel, o duyurunun bütün küçük görsellerinde ve ön izlemelerinde markalaştırma için kullanılacaktır.

  GIF'ler için, GIF dosyasını popüler bir siteye yükledikten sonra bu dosyanın URL'ini duyurunuza bir görsel olarak eklemelisiniz. Örnek olarak, imgur üzerinde bir GIF dosyanız varsa bunu aşağıdaki şekilde duyurunuza eklemelisiniz:
  [img]https://imgur.com/abc123.gif[/img]
 • Steam bağlantıları
  Eğer duyurunuzda bir ürün sayfasının bağlantısını yazarsanız bağlantı aşağıdaki şekilde görünecektir:

  embedded_steam.JPG

 • Gizli taslaklar
  Bir duyuru üzerinde çalışabilir ve onu herkese açık olmayan bir şekilde gizli olarak kaydedebilirsiniz. Gizli taslaklar sadece ilişkili ürünün partner grubunun diğer üyeleri tarafından görüntülenebilir. Düzenlemeye geri dönmek için yönetici panelinizden Gizli Duyuruları Görüntüle seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Yerelleştirme
  Bir duyuru yayınladığınızda varsayılan dil İngilizce olarak ayarlanır. Steam'i başka dillere ayarlı olan kullanıcılar duyurunun İngilizce sürümünü göreceklerdir. Oyuncularınızın kullandığı diğer bütün popüler diller için yerelleştirme yapmak iyi bir fikirdir.
 • HTML Aktarmak
  Eğer HTML kullanmayı tercih ediyorsanız veya bir duyurunun HTML sürümüne sahipseniz HTML aktarma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, mevcut dokümanınızı duyuru sistemimiz tarafından da desteklenen BBCode kullanacak şekilde değiştirecektir.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Duyurular ürününüzü kullanan kişiler ile iletişime geçmek için çok güçlü bir araçtır. Aynı zamanda yeni oyunculara erişmeniz için yardımcı olur. Her araçta olduğu gibi, iletişiminizden en iyi verimi alabilmeniz için aklınızda tutmanız gereken birkaç tavsiye edilen yöntem bulunmaktadır.

 • Bir hedefiniz olsun
  Aklınızda net bir hedefin olması anlamlı ve önemli duyurular oluşturmanızda size yardımcı olurken aynı zamanda bu duyuruların etkisini ölçmenize de yardımcı olur. Duyuru yapmanın hedefinizi gerçekleştirmek için en iyi yöntem olup olmadığına karar verin. Örnek olarak, eğer bir duyurunun hedefi bir oyun içi özellik hakkında oyuncuların yaşadığı kafa karışıklığını azaltmak ise belki o özelliğin güncellenmesi daha iyi bir yaklaşım olabilir.

 • Oyuncularınızı dinleyin
  Topluluğunuzu dinleyin ve herhangi bir şey söylemeden önce onlardan gelen bütün geri bildirimlerin farkında olun. Farklı oyuncu türlerinin duyurularınızı nasıl anlayacaklarını göz önünde bulundurun. Duyurularınızda ilgi uyandıran ve kaliteli geri bildirim getiren kısımlara dikkat edin. Böylece bu kısımları gelecekteki duyurularda da kullanabilirsiniz.

 • Duyurulara ürününüzün bir uzantısı gibi davranın
  Dikkatinizi hata çözümleri ve yeni içerik üretmek gibi önemli konulardan başka yerlere yönlendirirken dikkatli olun. Ancak eğer bir duyuru üzerinde çalışmaya karar verirseniz çalıştığınız diğer her şeyden önce ona öncelik verin.

  Duyuru yazarken işbirliği yapın. Ürününün üzerinde çalışan herkesin, oyuncularınıza iletmek istediğiniz hususlara dair bir fikir belirtme hakkı olmalıdır.

 • Duyuruları güncellemeler ile birlikte yapın
  Ürün güncellemeleri ile duyuruların bir arada olması çok verimlidir. Eğer büyük oyun güncellemelerinizden bir tanesi hakkında bir duyuru yayınlıyorsanız,[ {BAĞLANTI SİLİNDİ}]Güncelleştirme Görünürlük Turu
[/url] da kullanabilirsiniz.

Nasıl daha başarılı ürün güncellemeleri oluşturabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Oyuncularınızı ödüllendirin
  Ekibiniz devamlı olarak oyuncuları dinler. Bunu hayranlarınızı ödüllendirerek ve daha fazla ilgi çekerek avantajınıza çevirin. Akılda tutulacak bazı ödüller:
  • Hayranlarınız tarafından gönderilen hayran çalışmaları ve ekran görüntülerini öne çıkarmak.
  • Topluluğunuzun şakalarına veya meme'lerine referansta bulunmak.
  • Gelecekteki içerikler için ipuçları veya tanıtımları duyurularda kullanmak (bu aynı zamanda bir güncelleme üzerinde gerçekten çalışmadan önce geri bildirin toplamak ve heyecan oluşturmak için çok iyi bir yöntemdir).

 • Gereğinden fazla iletişime girmeyin
  Duyurular düzgün bir şekilde kullanıldığında oyuncular ürününüz hakkında daha çok şey duymak isteyecektir. Bu beklentinin bir bölümü heyecan verici bir ürüne sahip olduğunuzda oluşur ancak iletişime geçerken seçici olmak da oldukça önemli bir role sahiptir.

  Daha çok duyuru yayınlamak ve her tartışma içerisinde yer almaya çalışmak çekici gelebilir. Ancak bunun yerine durup tartışmaları dinlemeniz daha iyi olacaktır. Bir duyuru yayınlamak için nedeniniz yoksa, duyuru yayınlamayın. Bir blogu doldurmak için devamlı iletişim içerisinde olmak oyuncuların çabucak ilgi kaybetmesine yol açabilir.
 • [/list]