Dokumentacja Steamworks
Przenoszenie gier mobilnych na Steam
W ostatnich latach jesteśmy świadkami pojawienia się na PC wielu gier pierwotnie opracowanych na urządzenia mobilne. Dzieję się to często za pośrednictwem platformy Steam. W przypadku niektórych gier to działanie zakończyło się powodzeniem, dla innych — całkowitym fiaskiem. O sukcesie tego typu działań decyduje podejście producenta do klientów na rynku PC oraz gotowość do dostosowania gier do nowego formatu. Trudno tu, rzecz jasna, o jakieś łatwe do opisania zasady, a poniższe sugestie to raczej spostrzeżenia, jakie poczyniliśmy, patrząc na premiery gier na Steam.

Polecamy również zapoznanie się z prezentacją Jamesa Vaughana na temat przeniesienia gry Plague Inc. z urządzeń mobilnych na PC: http://www.gdcvault.com/play/1021963/Evolving-Plague-Inc-Taking-a

O czym należy pamiętać

Kontekst

Gracze na PC zdają się preferować rozgrywki wymagające większej ilości czasu, np. zawierające rozległą fabułę lub oferujące rozwijanie swoich umiejętności rozwiązywania zagadek i pokonywanie trudnych poziomów. Treści o mniejszym formacie, które zazwyczaj doskonale spisują się na telefonach (np. kiedy czekamy na autobus), nie cieszą się aż tak wielką popularnością w świecie gier przeznaczonych na komputer.

Rozdzielczość

Weź pod uwagę format ekranu. Czy zasoby graficzne twojej gry dobrze prezentują się na monitorze o wysokiej rozdzielczości? Czy gra została dostosowana tak, by pasowała do proporcji ekranu i korzystała z jego całej powierzchni? Czy interfejs został przeskalowany tak, by wyglądał dobrze w różnych rozdzielczościach? Czy klienci mogą dostosować rozdzielczość, by pasowała do ich monitora? Wspomniane opcje są standardem w odnoszących sukcesy grach na PC.

Urządzenia wejścia

Mało kto posiada monitor dotykowy, więc ważne jest zastanowienie się nad zmianami w przekazywaniu danych wejściowych oraz wykorzystaniem myszki i klawiatury w naturalny sposób. W wielu wypadkach warto też rozważyć obsługę kontrolera – API Steam Input pozwoli ci na łatwe zintegrowanie obsługi wielu kontrolerów.

Model biznesowy

Niektóre kluczowe aspekty monetyzacji obecne na rynku mobilnym nie są dobrze odbierane przez graczy komputerowych. Gracze komputerowi przykładowo wydają się gorzej reagować na mikropłatności, które ograniczają postępy w grze, jeśli gracz nie uiści określonej należności. Odnotowaliśmy przypadki, w których gra po przejściu na rynek PC stawała się płatna, a cała jej zawartość była dostępna bez żadnych ograniczeń. Tego typu rozwiązanie wydaje się odnosić lepszy skutek.

Na Steam można sprzedawać dodatkowe treści jako DLC lub rozszerzenia, ale podstawowa wersja gry powinna oferować graczom pełne doświadczenie z gry bez konieczności dokonywania dodatkowych zakupów.

Treści tworzone przez użytkowników

Rynek PC stwarza świetną okazję do integrowania z twoją grą treści tworzonych przez użytkowników. Jeśli gracze stworzą treści, które ulepszą rozgrywkę dla pozostałych, to pozwoli ci to zacieśnić więzy między użytkownikami i odnieść korzyści z większej puli dostępnej zawartości w twojej grze. Może to być coś prostego, np. galeria najciekawszych zrzutów ekranu lub coś bardziej skomplikowanego, np. edytor poziomów z możliwością eksportu do Warsztatu Steam.