Dokumentace systému Steamworks
Portování mobilních her na PC
V průběhu let jsme byli svědky celé řady úspěšných mobilních her, které se pokusily skrze službu Steam zabodovat také na PC. A zatímco některým se to podařilo, ostatní zapadly. V čem se lišily? Podle nás bylo klíčové, jak moc vzali vývojáři v potaz publikum na PC a přizpůsobili hru jinému formátu. Níže jsme tyto naše postřehy rozepsali, ale zároveň dodáváme, že nejde o žádná pravidla, kterých se musíte držet.

Mimo našich návrhů doporučujeme také zhlédnout přednášku Jamese Vaughana z GDC, kde mluvil o portu hry Plague Inc. z mobilů na PC: http://www.gdcvault.com/play/1021963/Evolving-Plague-Inc-Taking-a

Na co myslet

Kontext

PC hráči preferují delší zážitky, ve kterých mohou strávit svůj volný čas. Není už pak důležité, jestli jde o postupné odhalování příběhu nebo zlepšování se v hádankách či obtížných bossech – primárně jde spíš o jednolitost tohoto zážitku, což mobilní hry uzpůsobené pro kratičké herní relace na záchodě nebo čekání na autobus neznají a bez změny tohoto formátu to mají (na základě historických dat) na PC těžké.

Rozlišení

Zamyslete se nad zobrazením hry. Jsou Vaše grafické prvky dostatečně kvalitní, aby byly použitelné na desktopových monitorech s vysokým rozlišením? Podporuje Vaše hra standardní poměry stran monitorů a využívá celou plochu obrazovky? Má rozhraní Vaší hry správnou velikost napříč různými rozlišeními? Mohou hráči rozlišení změnit, aby odpovídalo jejich monitoru? Tohle všechno PC hráči berou jako samozřejmost.

Ovládání

Drtivá většina hráčů nevlastní dotykový monitor, takže je důležité zvážit změny ovládání a přirozeně zakomponovat klávesnici a myš. A nepodceňujte ani ovladače (neboli „gamepady“), jejichž integrace je díky rozhraní Steam Input snadná a pokrývající širokou škálu zařízení.

Monetizace

PC hráči nemají zrovna v lásce některé formy monetizace používané na mobilech. Například mikrotransakce blokující hratelnost nebo postup ve hře – na mobilech rozšířené, na PC kritizované. Jako řešení jsme už proto viděli, že hry při portování přešly na prémiový model a za jednu základní cenu odemkly všechen svůj obsah, což PC hráči přijali mnohem lépe.

Ve službě Steam lze pochopitelně prodávat také DLC nebo rozšíření jiného typu, nicméně základní hra by měla nabízet kompletní zážitek bez nutnosti doplácet.

Uživatelský obsah

PC nabízí zajímavé možnosti ohledně integrace uživatelského obsahu přímo do her, takže když hráče necháte vytvářet obsah vylepšující nebo rozšiřující zážitek dalších hráčů, vybudujete si se svými zákazníky pevnější pouto a zároveň budete profitovat z většího množství dostupného obsahu. Míra zapojení hráčů je čistě na Vás a může jít o prosté soutěže snímků obrazovky nebo podstatně komplexnější věci jako editory úrovní, z nichž lze výtvory zveřejňovat ve workshopu služby Steam, odkud si je stáhnou ostatní.