Dokumentacja Steamworks
Steam Controller

Wprowadzenie


Wcześniej wiele elementów systemu wprowadzania danych wejściowych Steam zawierało wyrażenie „Steam Controller”, ale stało się to trochę mylące. Teraz Steam Controller oznacza tylko określone urządzenie wejściowe.

Steam Controller

Steam Controller różni się od standardowych urządzeń XInput na kilka sposobów:

  • dwa panele dotykowe z funkcją drgań,
  • dwa cyfrowe przyciski na uchwytach z tyłu,
  • wbudowany żyroskop,
  • jeden analogowy drążek zamiast dwóch,
  • pulsy haptyczne zamiast tradycyjnych „wibracji”.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis sprzętowych elementów wejściowych urządzenia.

Przyciski przednie

Wejście cyfrowe
Kolor i rozmieszczenie przycisków A, B, X i Y są zgodne ze standardem sprzętowym XInput spotykanym w urządzeniach takich jak kontroler Xbox 360.

steam_controller_face.png

Drążek

Wejście analogowe, 2 osie (plus cyfrowe „kliknięcie”).

Analogowy drążek jest właściwie taki sam jak w tradycyjnych kontrolerach i zawiera również funkcjonalność wciśnięcia. Różnica polega na tym, że Steam Controller ma tylko jeden.

steam_controller_joystick.png

Wstecz i Start

Wejście cyfrowe
Przyciski Wstecz i Start znajdują się po bokach przycisku Steam. W przeciwieństwie do przycisku Steam nie są one zarezerwowane przez system — twórcy gier i aplikacji mogą z nich korzystać według własnego uznania.

steam_controller_back_start.png

Przycisk Steam

Zarezerwowany

Centralny przycisk Steam jest zarezerwowany przez system i nie może być używany przez inne gry i aplikacje. Wciśnięcie tego przycisku w grze otwiera nakładkę Steam.

steam_controller_home.png
UWAGA: otwarcie nakładki Steam nie spauzuje twojej gry! To twoim zadaniem jest wykrycie nakładki, a następnie własnoręczne spauzowanie gry.

Możesz wykryć nakładkę, wywołując ISteamUtils::IsOverlayEnabled.

Przyciski górne

Wejście cyfrowe
Przyciski górne są dosyć standardowe.

steam_controller_shoulder_buttons.png

Spusty

Wejście analogowe, 1 oś (plus cyfrowe „pełne pociągnięcie”)
Analogowe spusty w Steam Controllerze posiadają funkcję cyfrowego „kliknięcia” po przyciśnięciu do końca, dzięki czemu można rozróżnić „pełne” i „miękkie” pociągnięcie (podobnie jak spusty kontrolera GameCube firmy Nintendo).

steam_controller_triggers.png

Panele dotykowe z funkcją drgań

Wejście analogowe, 2 osie (plus cyfrowe „kliknięcie”)
Haptyczne panele dotykowe to funkcja odróżniająca Steam Controller od innych urządzeń tego typu. Jest to także najbardziej wszechstronny element wejściowy w urządzeniu. Posiadają one powierzchnie dotykowe o wysokiej rozdzielczości z programowalnymi drganiami oraz funkcjonalnością cyfrowego kliknięcia na każdej z nich. Mogą one generować bezpośredni ruch analogowy z wieloma różnymi ustawieniami użytkownika, ale mogą również emulować inne urządzenia, np. myszy, joysticki, trackballe itp. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest użycie panelu dotykowego z nakładką Steam do tworzenia okrągłych i dotykowych menu na ekranie (patrz: features/steam_controller/%20input_source_modes). Lewy panel dotykowy ma postać wytłoczonego pada kierunkowego, ale oprócz tego jego funkcje są takie same jak prawego panelu.

steam_controller_touchpads.png

Żyroskop

Wejście analogowe, 3 osie
Steam Controller posiada również wewnętrzny żyroskop służący do wykrywania ruchu. Żyroskop jest w stanie w pełni wykryć wszystkie trzy osie ruchu (czyli pochylenie, odchylenie i przechylenie) i może służyć m.in. do celowania w strzelankach z perspektywą pierwszej osoby.

steam_controller_gyro.png

Aktualizacja oprogramowania układowego umożliwiająca korzystanie z Bluetooth Low Energy

The Windows FW update tool installing the BLE FW image or rolling back to production FW can be found here:
Steam Controller FW Update Tool