Steam Direct
Steamworks Dağıtım Programına Katılım
Steam Direct'e hoş geldiniz! Bu yeni gönderim yolu dünyanın herhangi bir yerinden Steam'e yeni oyunları getirmek için yeni geliştiriciler açısından akıcı, şeffaf ve ekonomiktir.

Aşağıda, Steamworks Geliştirici Programının bir parçası olarak Steam'de oyununuzu nasıl dağıtacağınız, VR tecrübesi veya video yayını hakkında gerekli adımlar açıklanmaktadır. Bu işlem hakkında yaygın sorular ve Steam'de ürün yayınlamak hakkında daha fazla bilgi için lütfen Başlarken belgesine bakın.
Yayınlama Süreci
Oyununuzun Steam'de dağıtıma hazır olması için tamamlamanız gereken birkaç adım vardır. Aşağıda buna dair bir taslağı bulabilirsiniz.
 1. Dijital evrakları imzalayın. Aşağıda ayrıntıları verilen bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
 2. Uygulama depozito ücretini aşağıda belirtilen Steam tarafından desteklenen herhangi bir yöntemle ödeyin.
 3. Banka ve vergi bilgilerinizin yanı sıra kimlik doğrulama evrak işlemlerini de tamamlayarak bize kiminle iş yapacağımızı bildirin.
 4. Yukarıdaki işlemlerden sonra Steamworks'e erişimi sahip oldunuz ve ürününüzü yayınlamaya başlayabilirsiniz. Mağaza sayfanızı kurmalı, derlemelerinizi yüklemeli, Steamworks özelliklerini yapılandırmalı ve istediğiniz fiyatlandırmayı girmelisiniz. Araçlarımızın akıcı bir şekilde kullanılabilmesi için çok çalıştık ve bütün özellikleri ve işlevleri erişiminiz için belgeledik. Daha fazla detay için Steamworks belgelerine göz atın.
 5. Mağaza sayfanız veya oyun derlemeniz yayınlanmadan önce bizim oyununuzu çalıştırma, mağaza sayfanızı inceleme ve doğru bir şekilde yapılandırılıp çalıştığından ve zararlı bir şey yapmadığından emin olmamız gereken kısa bir inceleme süreci bulunmaktadır. Bu, 1-5 iş günü sürebilir.
 6. İlk ürünlerinizi Steam'de yayınlamadan önce ek birkaç zamanlama gereksinimi bulunmaktadır.
  1. Uygulama ücretini yatırdıktan sonra oyununuzu yayınlama gününe kadar 30 günlük bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu bize bilgilerinizi incelemek ve kiminle iş yaptığımızı onaylamak için zaman verir.
  2. Mağaza sayfanızı hazırlamalı ve en az iki haftalık bir süre boyunca herkese açık bir şekilde "pek yakında" olarak yayınlamanız gerekmektedir. Bu, oyununuzu istek listesine ekleyecek müşteri kitlenizi oluşturmaya başlamanıza veya tartışmalara katılmanıza yardımcı olacaktır. Bu ayrıca size ürününüz hakkında nasıl konuştuğunuzu görmenizi sağlayarak "yayınla" düğmesine basmadan en iyi sunumu hazırlamanıza fırsat tanıyacaktır.
 7. Artık yayınlamaya tamamen hazırsınız. Yayınlama kontrolleri artık elinizde ve istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.


Elinizde bulunması gereken belgeler:
Ödeme Bilgisi
Yönlendirme numarası, banka hesap numarası ve banka adresi gibi açık banka bilgilerine ihtiyacımız var, böylece uygulamanızın satışlarına ait ödemeleri nereye yapacağımızı bilebiliriz.

Banka hesabınızdaki hesap sahibinin adının yukarıda belirtilen yasal tanımlamalarla aynı olması gerektiğini unutmayın. Eğer tüzel kişi olarak katılıyorsanız ve işletmeniz için tesis edilen bir banka hesabına sahip değilseniz, devam etmeden önce bir hesap açmak zorundasınız.

Vergi bilgisi
Vergi durumunuzun ve stopaj oranınızın belirlenmesi için kısa bir vergi anketine yönlendirileceksiniz. Bu anketi tamamlamanız için gereken bilgiler; bir şirket veya birey olarak kayıt olup olmadığınıza, sizin ve sizlerin şirketinin nerede yer aldığına bağlı olacaktır. Amerikan vatandaşları ve şirketleri W-9 formunda bulunabilecek olan benzer bilgilere ihtiyaç duyacaklardır. ABD ile vergi anlaşmasına sahip ülkelerde yaşayan vatandaşlar ve bulunan şirketler ise W-8BEN formunda bulunabilecek olan benzer bilgilere ihtiyaç duyacaklardır.

Tüm gereken bilgiler Steamworks kurmak için gerekmektedir. Vergi stopajı hakkında daha fazla detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Steam Direct Ücreti
Kurulumunuzu tamamlamak için Steam'de dağıtımını yapmak istediğiniz her bir ürün için $100.00 ücret ödemeniz gerekmektedir (Steam Direct ücreti). Bu ücreti bölgenizde Steam tarafından desteklenen herhangi bir ödeme yöntemiyle yapabilirsiniz. Steam Cüzdanı'nı kullanan yöntemler buna dâhil değildir.

Bu ücret iade edilemez ancak ürününüz Steam mağazası ve oyun içi satın alımlarla en az $1,000.00 düzeltilmiş brüt gelire ulaştığında geri alınabilecektir. Satışlardan elde edilen gelirin ve bahsedilen ücretin ödenmesi, mevduat ödemesi ters ibraza maruz kalırsa, iade edilirse ya da hileli olduğu belirlenirse alıkonulabilir. Steam Direct Ücreti hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.


Kurallar ve Yönergeler
Steam aracılığıyla dağıtılabilecek içeriklerle ilgili birkaç yönergemiz var. Dağıtımla devam edip etmek istemediğinize karar verirken, lütfen bu yönergeleri göz önünde bulundurun.

Steam üzerinde yayınlamamanız gerekenler:
 1. Nefret söylemi (nefret veya şiddet aşılayan söylemler ya da çeşitli etnik kökene, dine, cinsiyete, yaşa, engele veya cinsel yönelime sahip gruplara yönelik ayrımcılığı aşılayan söylemler)
 2. Gerçek şahıslara ait cinsel içerikli görseller
 3. Uygun bir şekilde etiketlenmemiş ve yaş kontrolüne tabi tutulmamış yetişkin içerikler
 4. Hakaret içeren veya karalayıcı ifadeler
 5. Sahibi olmadığınız veya haklarını elinde bulundurmadığınız içerikler
 6. Kullanılabilir olacağı bölgede ilgili bölgenin yasalarından birini çiğneyebilecek içerikler
 7. Açık bir şekilde incitici olan veya amacı görenleri şoke etmek ya da iğrendirmek olan içerikler
 8. Çocukları herhangi bir şekilde suistimal eden içerikler
 9. Kullanıcıların bilgisayarlarında beklenmedik değişikliklere veya zarara (kötü amaçlı yazılım ve virüsler gibi) neden olacak uygulamalar
 10. Steam giriş bilgileri veya finansal veriler (kredi kartı bilgileri gibi) gibi hassas bilgileri hileli bir şekilde ele geçirmeye teşebbüs edecek uygulamalar
 11. Steam'de çıkmış bir ürünle doğrudan ilgisi olmayan video içerikleri
 12. İnteraktif olmayan 360° VR videoları
 13. NFT veya kripto para takasına izin veren veya bunları üreten blok zinciri teknolojisiyle geliştirilmiş uygulamalar.

Kabul edilen içerik türleri
Steam'de ağırlıklı olarak oyunların dağıtımını yapıyoruz. Oyun olmayan yazılımlar, aşağıdaki kategorilerden birine giriyorsa dağıtım için kabul edilebilir:
 • Animasyon ve Modelleme
 • Ses ve Video Prodüksiyonu
 • Tasarım ve İllüstrasyon
 • Fotoğraf Düzenleme
 • Eğitim ve Rehberler
 • Finans ve Muhasebe
 • Oyuncu Araçları
 • SteamVR Araçları (sürücüler, arayüzler, araçlar)

Yukarıdaki öğelere ek olarak, Steam üzerinde yayınladığınız içerikler ayrıca kesinlikle Steamworks Dağıtım Anlaşması'na, Steam Abonelik Sözleşmesi'ne, Steam Çevrimiçi Yönetmeliği'ne ve Steam Gizlilik Politikası'na uygun olmalıdır.


Başlamak için kaydolun
Steam hesabınızla giriş yapıp Steam Direct'e kayıt işlemine başlamak için aşağıdaki butona tıklayın.