Steamworks Belgeleri
Mağaza Görünümü
Bu bölümde Steam mağazanızın görünümünü yönetirken dikkate alınacak konulara derinlemesine bir bakış sunulur.

Ele alınan konulardan bazıları şunlardır:

UygulamalarBir uygulama (ya da App), Steam'deki bir ürünün ana temsilcisidir. Bir uygulamanın genellikle kendine ait bir mağaza sayfası, Topluluk Merkezi vardır ve müşterilerin kütüphanelerinde de bu uygulama görünür.
Geliştirici ve Yayıncı Ana SayfalarıGeliştiricilerin ve yayıncıların kendi kuruluşları için özel bir ana sayfa oluşturabileceği ve kuruluşları tarafından yapılan veya yayınlanan bütün oyunları gösterebileceği araçlar.
Pek YakındaYayınlanma tarihinden çok daha önce ürününüz için bir Pek Yakında sayfası yapabilirsiniz. Bu yöntemle müşterilerinize ürününüzün Steam'e geleceğini haber verebilir ve ürününüz için bir kitle ve heyecan oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Erken ErişimSteam Erken Erişim, oyununuzu Steam'de hâlâ geliştirme aşamasındayken satabilmenizi sağlar ve müşterilerinize oyununuzun henüz "bitmemiş" olduğuna dair bilgi verir. Erken Erişim, oyunların mevcut derlemelerinin alfa veya beta sürümlerinde oynanabilir olduğunu gösteren ve oyunu yayınlamak için geliştirmeye devam etmeyi planladığınız bir özelliktir.
Mağaza Sayfasını DüzenlemekBu belgelendirme, yayınlanmadan önce mağaza sayfanızı nasıl hazırlayacağınızı ve yayınlandıktan sonra ise mağaza sayfanızı nasıl güncelleyeceğiniz hakkında bilgi vermektedir.
Seri SayfalarıBirbirleriyle ilişkili olan her bir oyun, film, yazılım veya VR tecrübesi için bir seri belirtip ardından bunları bir seri ana sayfasına bağlayın.
Grafik Varlıkları - Genel BakışSteam'de piyasaya çıkarma sürecinin bir parçası olarak ürününüz için çeşitli grafik içerikler sunmanız gerekir. Bunlar Steam mağazasında ve müşteri kütüphanelerinde farklı yerlerde gösterilecektir.
Canlı Yayın (Beta)Oyununuzu ürün sayfanızda veya Steam'deki geliştirici ana sayfasında yayınlamak hakkında daha fazla bilgi edinin.
Yerelleştirme ve DillerSteam, dünya çapında bir platform olarak birçok platform özelliğinde birden fazla dili desteklemektedir. Steam kullanıcılarının %60'ından fazlası İngilizce dışında bir dil kullanmaktadır ve bu yüzden oyununuzu bu kullanıcılar için düzenlemeniz önemlidir. Steam mümkün olduğunca fazla dili, para birimini ve ödeme yöntemini desteklediği için dünyanın her yerindeki kullanıcılara en iyi tecrübeyi sağlayabilmektedir. Bu rehber, dillerin Steam'de nasıl desteklendiğini açıklamaktadır.
Mağaza Sayfasındaki ÖvgülerÖvgüler arasında oyununuzun incelemeleri ve aldığı ödüller yer alır. Bu belgelendirme, size bu övgüleri ürün sayfanıza nasıl ekleyeceğiniz hakkında bilgi vermektedir.
Steam'de Ön SiparişOur experience with pre-purchases is that they tend to be ineffective unless it’s a heavily anticipated, heavily marketed title, and even then we encourage titles to have short pre-purchase periods on Steam.
FiyatlandırmaSteam'deki partnerler ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludurlar. Steamworks geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimleri için, fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur.
Yayınlama SeçenekleriÜrününüze ve yayınlama zamanınıza bağlı olarak, "Uygulamayı Yayınla" butonuna bastığınızda karşınıza çıkacak 3 mağaza görünürlüğü seçeneği bulunmaktadır.
Yayınlama SüreciÜrününüzün yayınlanması çoğunlukla sizin elinizdedir ancak yayınlanmadan önce oyununuzun Valve tarafından incelenmesi ve onaylanması gerekmektedir. Yayınlanacağı tarihi seçebilir ve birçok özelliği yapılandırabilirsiniz. Ürününüzün Steam'deki genel yayınlama süreci Steamworks'te ürününüzün açılış sayfasında gösterilmektedir.
Steam'den bir ürün kaldırmakÜrününüzü bir sebepten ötürü satıştan çekmek istiyorsanız, Valve size gerekli değişiklikleri yapmanız için yardımcı olabilir. Bu belgelendirme, bir oyunu iptal ediyor veya emekliye ayırıyorsanız ya da dağıtım haklarını kaybettiyseniz ve ürünü satmayı durdurmanız gerekiyorsa işinize yarayacaktır.
İnceleme SüreciYapılacaklar listesini tamamladıktan sonra mağaza içeriğinizin ve ürün derlemenizin, oyununuz veya yazılımınız yayınlanmadan önce Valve tarafından incelenmesi gerekmektedir. "İncelenmek için hazır olarak işaretle" seçeneğine tıklayarak Valve'a, gerekli adımları tamamladığınıza ve mağaza sayfanızın ve teklif ettiğiniz fiyatların incelemeye hazır olduğuna dair bilgi vermiş olursunuz.
Steam EtiketleriEtiketler oyununuza uygulanabilecek terimlerdir ve mağaza sayfanızda görünür. Etiketler, oyunu müşterilere açıklamaya yardım eden önemli meta verilerdir ve Steam'in oyununuzu en iyi biçimde tavsiye edebilmesini sağlar.
FragmanlarSteam'de yayınlama sürecinin bir parçası olarak, ürününüz için bir fragman yüklemeniz istenecektir. Fragmanlar, ürününüzün mağaza sayfasında üstte gösterilir ve genellikle potansiyel müşterilerinizin ilk gördüğü şeylerden biridir.
En Çok Satanlar ListeleriSteam has various top sellers lists throughout the store, including the most prominent one on the homepage of Steam. You can also find them when browsing any individual tag, theme, or genre, scoped to that particular category.
Oyununuzu Güncellemenin En İyi YöntemleriA general set of practices to consider when making an update, along with some best practices that we at Valve have learned from the major updates we've made with our own products and by learning from the many other products that are available via Steam.
Kullanıcı İncelemeleriUsers that have recorded playtime on your product on Steam can write reviews and indicate whether they recommend your product to others. These reviews may appear on your product's store page and in the Steam Community, depending on how many other users find that review helpful. The aggregate of positive and negative reviews is used to calculate a review score which is also displayed on your store page, giving an overview of how customers have reviewed your product in the last 30 days and over its lifetime.