Steamworks Belgeleri
Mağaza Görünümü
Bu bölümde Steam mağazanızın görünümünü yönetirken dikkate alınacak konulara derinlemesine bir bakış sunulur.

Ele alınan konulardan bazıları şunlardır:

UygulamalarBir uygulama (ya da App), Steam'deki bir ürünün ana temsilcisidir. Bir uygulamanın genellikle kendine ait bir mağaza sayfası, Topluluk Merkezi vardır ve müşterilerin kütüphanelerinde de bu uygulama görünür.
Geliştirici ve Yayıncı Ana SayfalarıGeliştiricilerin ve yayıncıların kendi kuruluşları için özel bir ana sayfa oluşturabileceği ve kuruluşları tarafından yapılan veya yayınlanan bütün oyunları gösterebileceği araçlar.
Pek YakındaYayınlanma tarihinden çok daha önce ürününüz için bir Pek Yakında sayfası yapabilirsiniz. Bu yöntemle müşterilerinize ürününüzün Steam'e geleceğini haber verebilir ve ürününüz için bir kitle ve heyecan oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Erken ErişimSteam Erken Erişim, oyununuzu Steam'de hâlâ geliştirme aşamasındayken satabilmenizi sağlar ve müşterilerinize oyununuzun henüz "bitmemiş" olduğuna dair bilgi verir. Erken Erişim, oyunların mevcut derlemelerinin alfa veya beta sürümlerinde oynanabilir olduğunu gösteren ve oyunu yayınlamak için geliştirmeye devam etmeyi planladığınız bir özelliktir.
Mağaza Sayfasını DüzenlemekBu belgelendirme, yayınlanmadan önce mağaza sayfanızı nasıl hazırlayacağınızı ve yayınlandıktan sonra ise mağaza sayfanızı nasıl güncelleyeceğiniz hakkında bilgi vermektedir.
Seri SayfalarıBirbirleriyle ilişkili olan her bir oyun, film, yazılım veya VR tecrübesi için bir seri belirtip ardından bunları bir seri ana sayfasına bağlayın.
Grafik Varlıkları - Genel BakışSteam'de piyasaya çıkarma sürecinin bir parçası olarak ürününüz için çeşitli grafik içerikler sunmanız gerekir. Bunlar Steam mağazasında ve müşteri kütüphanelerinde farklı yerlerde gösterilecektir.
Canlı Yayın (Beta)Oyununuzu ürün sayfanızda veya Steam'deki geliştirici ana sayfasında yayınlamak hakkında daha fazla bilgi edinin.
Yerelleştirme ve DillerSteam, dünya çapında bir platform olarak birçok platform özelliğinde birden fazla dili desteklemektedir. Steam kullanıcılarının %60'ından fazlası İngilizce dışında bir dil kullanmaktadır ve bu yüzden oyununuzu bu kullanıcılar için düzenlemeniz önemlidir. Steam mümkün olduğunca fazla dili, para birimini ve ödeme yöntemini desteklediği için dünyanın her yerindeki kullanıcılara en iyi tecrübeyi sağlayabilmektedir. Bu rehber, dillerin Steam'de nasıl desteklendiğini açıklamaktadır.
Steam'de Ön SiparişTecrübelerimize göre, çok beklenen, çok pazarlanan bir ürün olmadığı müddetçe ön siparişler pek etkili olmamaktadır. Hatta Steam'de, ürünlerin kısa süreli ön sipariş süresine sahip olmalarını tavsiye etmekteyiz.
FiyatlandırmaSteam'deki partnerler ürünlerinin fiyatlarını ayarlamaktan ve yönetmekten sorumludur. Steamworks Geliştirici sitesinde Steam tarafından desteklenen para birimlerinin yer aldığı fiyatlandırmayı ve indirimleri yapılandıracak araçlar sunulmuştur.
Yayınlama SeçenekleriÜrününüze ve yayınlama zamanınıza bağlı olarak "Uygulamayı Yayınla" butonuna bastığınızda karşınıza çıkacak 3 mağaza görünürlüğü seçeneği bulunmaktadır.
Yayınlama SüreciÜrününüzün yayınlanması çoğunlukla sizin elinizdedir ancak yayınlanmadan önce oyununuzun Valve tarafından incelenmesi ve onaylanması gerekmektedir. Yayınlanacağı tarihi seçebilir ve birçok özelliği yapılandırabilirsiniz. Ürününüzün Steam'deki genel yayınlama süreci Steamworks'te ürün açılış sayfanızda gösterilmektedir.
Steam'den bir ürün kaldırmakÜrününüzü bir sebepten ötürü satıştan çekmek istiyorsanız, Valve size gerekli değişiklikleri yapmanız için yardımcı olabilir. Bu belgelendirme, bir oyunu iptal ediyor veya emekliye ayırıyorsanız ya da dağıtım haklarını kaybettiyseniz ve ürünü satmayı durdurmanız gerekiyorsa işinize yarayacaktır.
İnceleme SüreciYapılacaklar listesini tamamladıktan sonra mağaza içeriğinizin ve ürün derlemenizin, oyununuz veya yazılımınız yayınlanmadan önce Valve tarafından incelenmesi gerekmektedir. "İncelenmek için Hazır olarak işaretle" seçeneğine tıklayarak Valve'a; gerekli adımları tamamladığınızı, mağaza sayfanızı hazırladığınızı ve teklif edilecek fiyatları ayarladığınıza ve bunların inceleme için hazır olduğuna dair bilgi vermiş olursunuz.
Steam EtiketleriEtiketler oyununuza uygulanabilecek terimlerdir ve mağaza sayfanızda görünür. Etiketler, oyunu müşterilere açıklamaya yardım eden önemli meta verilerdir ve Steam'in oyununuzu en iyi biçimde tavsiye edebilmesini sağlar.
FragmanlarSteam'de yayınlama sürecinin bir parçası olarak, ürününüz için bir fragman yüklemeniz istenecektir. Fragmanlar, ürününüzün mağaza sayfasında üstte gösterilir ve genellikle potansiyel müşterilerinizin ilk olarak baktığı şeylerden biridir.
Oyununuzu Güncellemenin En İyi YöntemleriGüncelleme yaparken dikkate alınacak genel uygulamaların yanı sıra, Valve olarak kendi ürünlerimizde yaptığımız büyük güncellemeler ve Steam'de yer alan birçok farklı üründen gözlemlediğimiz en işlevsel yöntemler de yer almaktadır.
Kullanıcı İncelemeleriSteam'de oyununuzu oynadığını kaydeden oyuncular inceleme yazabilir ve oyunu diğerlerine tavsiye edip etmediklerini belirtebilir. Bu incelemeler, kaç kullanıcının söz konusu incelemeleri yararlı bulup bulmadığına bağlı olarak, oyununuzun mağaza sayfasında ve Steam Topluluğu'nda görünebilir. Olumlu ve olumsuz incelemelerin ortalamaları kullanılarak hesaplanan bir inceleme skoru da aynı zamanda mağaza sayfasında da, ürününüzün çıkışından bu yana ve son 30 gündeki kullanıcı incelemelerinin bir özetini vermesi için görüntülenebilir.