Dokumentacja Steamworks
Obecność w sklepie
W tym dziale znajdują się szczegółowe informacje na temat zarządzania swoją obecnością w Sklepie Steam.

Oto część omówionych tematów:

AplikacjeAplikacja (App) to główna reprezentacja produktu na Steam. Zazwyczaj ma ona swoją własną stronę w sklepie, swoje centrum społeczności i jest tym, co pojawia się w bibliotekach klientów.
Strony producenta i wydawcyNarzędzia dla producentów i wydawców służące do tworzenia dopasowanych stron głównych dla ich organizacji tak, aby mogli oni wyświetlać wszystkie wyprodukowane lub wydane przez siebie gry.
Przyszła dostępnośćMożliwe jest stworzenie strony w sklepie przedstawiającej produkt i ogłaszającej jego dostępność w przyszłości. W ten sposób dasz znać klientom, że wydajesz swój tytuł na Steam i utworzysz wokół niego zainteresowanie.
Wczesny dostępWczesny dostęp na Steam pozwala ci na sprzedaż swojej gry na Steam w fazie rozwoju oraz poinformowanie klientów, że produkt powinien zostać uznany za nieukończony. Wczesny dostęp to miejsce dla gier, które są grywalne w fazie alfa lub beta, są warte swojej ceny oraz planujesz je rozwijać dalej aż do premiery.
Edytowanie strony w sklepieW tej dokumentacji opisano, jak przygotować stronę twojej gry w sklepie przed wydaniem i jak ją zaktualizować po wydaniu.
Strony serii gierPołącz powiązane gry, tworząc serię dla każdej gry, filmu, programu lub aplikacji VR, a następnie stwórz na ich podstawie stronę główną serii.
Zasoby graficzne – wprowadzenieW ramach procesu wydawniczego na Steam wymagamy od ciebie przesłania różnych zasobów graficznych dla twojego produktu. Są one wyświetlane w różnych miejscach w Sklepie Steam oraz w bibliotekach klientów.
Transmisje na żywoDowiedz się więcej na temat transmitowania swojej gry na jej stronę w sklepie lub stronę główną producenta na Steam.
Lokalizacja i językiSteam jest globalną platformą, która oficjalnie wspiera wiele języków w wielu funkcjach platformy. Ponad 60% użytkowników Steam używa go w innym języku niż język angielski, dlatego dostosowanie się do nich jest ważne. Obsługa tak wielu języków, walut i metod płatności jak to możliwe pomaga zapewnić najlepsze możliwe doświadczenie klientom Steam na całym świecie. Ta sekcja dokumentacji wyjaśnia, w jaki sposób są obsługiwane języki na Steam.
Wyróżnienia na stronie w sklepieWyróżnienia obejmują recenzje i nagrody, które otrzymała twoja gra. W tej dokumentacji opisano, jak dodać te nagrody do strony twojego produktu w sklepie.
Przedsprzedaż na SteamNasze doświadczenia z zamówieniami w przedsprzedaży pokazują, że nie są one zbyt skuteczne, chyba że jest to wielce wyczekiwany produkt z rozległą kampanią marketingową. Nawet w takim przypadku zachęcamy producentów do korzystania z krótszych okresów przedsprzedaży na Steam.
WycenaPartnerzy na Steam są odpowiedzialni za ustalanie oraz zarządzanie cenami swoich produktów. Narzędzia na stronie partnerskiej Steamworks pozwalają dostosować ceny oraz zniżki dla każdej waluty wspieranej na Steam.
Opcje wydawniczeW zależności od produktu i czasu jego wydania dostępne są 3 różne opcje wyświetlania go w sklepie. Możesz wybrać jedną z opcji, klikając na „Wydaj aplikację”.
Proces wydawniczyWydanie produktu zależy głównie od ciebie, ale zanim to nastąpi, Valve musi go sprawdzić i zatwierdzić. Możesz wybrać datę wydania i samodzielnie skonfigurować większość funkcji. Ogólny proces wydania produktu na Steam jest wyświetlany na górze strony docelowej twojego produktu na Steamworks.
Usuwanie produktu ze SteamJeśli z jakiegokolwiek powodu zadecydujesz, że nie będziesz dłużej sprzedawać danego produktu, Valve może pomóc ci w dokonaniu potrzebnych zmian. W tej dokumentacji znajdują się wyjaśnienia, jak anulować lub wycofać grę ze sprzedaży, a także wstrzymać jej sprzedaż w przypadku utraty prawa do jej dystrybucji.
Proces ocenyPo wykonaniu zadań z twoich list kontrolnych twoja obecność w sklepie oraz kompilacje produktu będą musiały zostać ocenione przed wydaniem przez Valve. Musisz kliknąć „Oznacz jako gotowe do oceny”, by pracownicy Valve wiedzieli, że niezbędne działania zostały przez ciebie podjęte i strona w sklepie oraz propozycje cen mogą być przez nich ocenione.
Tagi SteamTagi to słowa kluczowe, które po dodaniu do twojej gry będą widoczne na stronie twojego produktu w Sklepie Steam. Są one ważnym elementem metadanych, który pomaga klientom w rozeznaniu się, czym jest twój produkt, oraz nam w znalezieniu najlepszego sposobu, by im go polecić.
ZwiastunyW ramach procesu wydawniczego na Steam wymagamy od ciebie przesłania zwiastuna dla twojego produktu. Zwiastuny są wyświetlane na górze strony produktu w sklepie i często jest to pierwsza rzecz, którą widzą użytkownicy.
Listy bestsellerówW obrębie całego sklepu Steam znajdują się różne listy bestsellerów, w tym tę najbardziej widoczną na stronie głównej Steam. Możesz je również znaleźć podczas przeglądania dowolnego konkretnego tagu, motywu lub gatunku.
Aktualizowanie twojej gry – najlepsze praktykiCzynniki, które należy uwzględnić podczas wydawania aktualizacji, a także kilka zaleceń, które opracowaliśmy w Valve podczas pracy z naszymi własnymi produktami oraz z wieloma innymi produktami dostępnymi na Steam.
Recenzje użytkownikówUżytkownicy, którzy skorzystali z twojego produktu na Steam, mogą napisać jego recenzję i przekazać innym, czy jest wart polecenia. Recenzje mogą pojawić się na stronie twojego produktu w sklepie oraz w Społeczności Steam. Uzależnione jest to od liczby użytkowników, którzy uznają daną recenzję za pomocną. Zarówno oceny pozytywne, jak i negatywne służą do obliczania oceny produktu wyświetlanej na jego stronie w sklepie. Dzięki temu gracze dowiedzą się, jak inni użytkownicy zrecenzowali dany produkt w ciągu ostatnich 30 dni i w czasie jego całej obecności na platformie Steam.
Gry Free to PlayMożesz wydać swoją grę jako tytuł Free to Play lub, w niektórych przypadkach, zmienić model zarobkowy swojej istniejącej gry na Free to Play. W tej dokumentacji zgłębiamy, jak skonfigurować grę Free to Play, widoczność w sklepie i najlepsze praktyki dla producentów gier Free to Play.