Dokumentace systému Steamworks
Obchod
Tato sekce dokumentace se důkladně zaměřuje na vše spojené se správou prezentace v obchodu.

Mezi zahrnutá témata patří:

AplikaceAplikace (někdy lze zahlédnout pouze jako „app“) je hlavním zastoupením produktu ve službě Steam. Každá aplikace má obyčejně svoji stránku v obchodě, svoje komunitní centrum a jde o to, co zákazníci vidí ve svých knihovnách.
Domovská stránka vývojáře nebo vydavateleVšichni vývojáři a vydavatelé mohou v obchodu služby Steam disponovat přizpůsobitelnou domovskou stránkou své organizace (zjednodušeně „tvůrce“) a vystavovat na ní vytvořené nebo vydané hry.
Zanedlouho vycházíLibovolně dlouho před vydáním své hry můžete její stránku v obchodě zveřejnit jako „Zanedlouho vychází“, čímž zákazníky ve službě Steam informujete o její existenci a začnete kolem ní budovat publikum.
Předběžný přístupPředběžný přístup Vám umožňuje prodávat hru ve službě Steam, zatímco na ní pracujete, přičemž zákazníci budou upozorněni, že by na ni mělo být nahlíženo jako na „nedokončenou“. Předběžný přístup je vhodný pro hry nacházející se ve fázi hratelné alfa/beta verze, které už dokáží ospravedlnit svoji cenovku a které chcete dokončit se zapojením samotných hráčů.
Úpravy stránky v obchoduTato stránka obsahuje informace o přípravách stránky v obchodu před jejím zveřejněním a aktualizacích po jejím zveřejnění.
Stránky sériíVšem produktům (hrám, filmům, softwaru nebo VR zážitkům) lze určit nadřazené série a následně je sjednotit na stránkách těchto sérií v obchodě služby Steam.
Grafické prvky – přehledV rámci procesu vydání je nutné poskytnout různorodé grafické prvky produktu, které jsou použity na daných místech napříč obchodem služby Steam a knihovnami zákazníků.
PřenosyZjistěte vše o tom, jak vysílat přenos ze své hry na její stránku v obchodě nebo na domovskou stránku tvůrce.
Lokalizace a jazykySteam je globální platforma a jako taková podporuje napříč všemi svými částmi celou řadu jazyků. Také platí, že více než 60 % zákazníků má ve službě Steam nastavený jiný jazyk než angličtinu a v potaz by to měli brát i vývojáři her ve službě distribuovaných. Podpora co nejvíce jazyků, měn a způsobů platby je ostatně tím, co službu Steam odlišuje a povyšuje nad ostatní. Konkrétně na této stránce se dozvíte vše o jazycích/lokalizaci.
Uznání na stránce v obchoduMezi uznání se řadí odborné recenze (od médií) a ocenění, která Vaše hra obdržela. Na této stránce se dozvíte, jak uznání přidat na stránku hry v obchodě.
PředobjednávkyNaše zkušenosti s předobjednávkami jsou takové, že nejde o nic dvakrát efektivního, pokud tedy nevydáváte masivně očekávaný a masivně propagovaný titul. I takovým však doporučujeme jen co nejkratší období pro předobjednávky.
CeněníVšichni partneři jsou zodpovědní za nastavení a správu cen svých produktů, k čemuž jsou na stránkách systému Steamworks dostupné nástroje pro cenění a slevy ve všech měnách podporovaných službou Steam.
Možnosti vydáníV závislosti na produktu a načasování vydání jsou po kliknutí na „Vydat aplikaci“ dostupné tři rozdílné možnosti viditelnosti v obchodě služby Steam.
Proces vydáníVydání produktu (mimo jiného určení data nebo nastavení většiny funkcí) je převážně ve Vašich rukách, nicméně společnost Valve musí každý vydávaný produkt zkontrolovat a schválit. Obecný postup vydání ve službě Steam naleznete ve vrchní části vstupní stránky svého produktu v systému Steamworks.
Vyřazení hry z prodejePokud svůj produkt potřebujete z nějakého důvodu přestat prodávat, společnost Valve Vám pomůže s nezbytnými změnami. Informace na této stránce naleznou využití, když se rozhodnete svůj produkt zrušit či vyřadit z prodeje nebo přijdete o práva na jeho distribuci.
Proces kontrolyJakmile dokončíte příslušné seznamy úkonů, prezentace produktu v obchodu a jeho build budou muset být před zveřejněním/vydáním zkontrolovány společností Valve. Až tedy budete připraveni, u obou zmíněných položek klikněte na možnost „Připravit ke kontrole“ a dejte zelenou procesu kontroly.
ZnačkyZnačky jsou termíny, které mohou být přidány k Vašemu produktu a jsou viditelné na jeho stránce v obchodu. Značky také slouží jako důležitá metadata popisující daný produkt zákazníkům a pomáhající službě Steam s tím, komu ho doporučit.
UpoutávkyV rámci procesu vydání ve službě Steam je nutné nahrát upoutávku produktu, která bude zobrazena na vrchu stránky v obchodě a půjde o jednu z prvních věcí, kterou Vaši potenciální zákazníci uvidí.
Seznamy nejprodávanějších herNapříč obchodem služby Steam je možné narazit na různé seznamy (případně žebříčky) nejprodávanějších her – nejvýraznější je hned na domovské stránce, ale nechybí ani na stránkách jednotlivých značek, témat a žánrů, kde jsou vhodně filtrovány.
Tipy pro aktualizování herSada obecných tipů souvisejících s aktualizováním produktu a také pár osvědčených tipů, které jsme se naučili z velkých aktualizací našich vlastních produktů a pochytili od spousty dalších produktů dostupných ve službě Steam.
Uživatelské recenzeUživatelé, kteří už ve Vašem produktu strávili nějaký čas, ho mohou ve službě Steam zrecenzovat a dát tak najevo, jestli ho doporučují ostatním. Tyto recenze se pak podle užitečnosti určované jejich čtenáři mohou objevit na stránce produktu v obchodu a v komunitě. Souhrn kladných a záporných recenzí je dále použit k vypočtení skóre dostupného taktéž na stránce v obchodu a sloužícího k rychlému obhlédnutí uživatelských recenzí produktu za posledních 30 dní a za celou dobu od vydání.
Bezplatné hryVe službě Steam je možné vydat hru také jako bezplatnou nebo v případě potřeby změnit stávající placenou hru na bezplatnou. Na této stránce se dozvíte vše o nastavení bezplatné hry, viditelnosti v obchodu a nechybí ani tipy pro vývojáře takových her.