Steamworks Belgeleri
Oyununuzu Güncellemenin En İyi Yöntemleri
Steam, oyunculardaki oyunlarınızı en güncel sürümlerinde tutabilme ana özelliği hedefte tutularak geliştirilmiştir. İster ufak bir hatayı gidermek isteyin, ister büyük bir içerik yayınlacak olun Steam'de bu güncellemelerinizi duyurabileceğiniz ve oyunculara aktarabileceğiniz oldukça kuvvetli araçlar vardır.

Bu makalede, güncelleme yaparken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar yer alır. Bu hususların yanı sıra Valve olarak kendi ürünlerimizde yaptığımız büyük güncellemeler ve Steam'de yer alan birçok farklı üründen gözlemlediğimiz en işlevsel yöntemler de yer almaktadır.

Ürününüz ister oynaması ücretsiz bir hizmet ya da ister tek kişilik hikâye olsun, yayınlayacağınız güncellemeler kullanıcı sayınızı ve etkileşime geçilme oranınızı artıracaktır. Müşterilerinizle iletişme geçmekle ilgili daha fazla bilgi için En İyi Moderasyon Yöntemleri belgelendirmemize göz atın ve Steam Geliştirici Günleri'ndeki Robin Walker’un sunumunu izleyin.
Not: Müşteriler oyununuzun ve gelecek güncellemelerinizin Steam istemcisi üzerinden indirilebilir olmasını bekler. Güncellemeler için Steam'i kullanmalı ve oyun çıktıktan sonra kullanıcıların içerikleri oyun içinden indirmelerini gerektirmemelisiniz. Steam, müşterilere oyun güncellemelerini tek bir kaynaktan kolayca indirebilme, indirme konumlarını ve zamanlarını ayarlayabilme özelliklerini sunar. Bu da geliştiriciler için oldukça büyük performans ve maliyet tasarrufu anlamına gelir.

İstediğiniz Zaman Güncelleyin

Güncellemeler, ürününüzün yaşam döngüsünün önemli bir parçası olmakla beraber müşterilerinizle oldukça önemli bir iletişim yöntemidir. Hataları gidermek ve sorunları çözmek için güncellemeler yapmalısınız fakat büyük güncellemeler aynı zamanda yeni içerik, yeni oyun modları veya yeni özellikler gibi müşterilerinizi oyunla etkileşim hâlinde tutmaya devam edecek ve yeni müşteriler çekecek özellikler getirmeniz için de oldukça büyük bir fırsattır.

Steam, kendi planınız dâhilinde, müşterilerinize en iyi hizmeti verebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz zaman oyununuz için bir yama ya da içerik yayınlamanızı çok kolay hâle getirir. İhtiyaç duyduğunuz kadar sıklıkta güncelleme yayınlayabilirsiniz ancak oyununuzu yüklemiş olan oyuncuların oyununuzu oynayabilmesi için her güncellemeyi indirmesi gerekeceğini unutmayın, bu nedenle eğer güncelleme boyutunuz fazlaysa oyuncularınızı da göz önünde bulundurun.

Planlama ve Hedefler

Güncellemenizden en fazla yararı sağlamak için öncelikle başarmak istediğiniz hedefleri düşünmelisiniz. Test aşamasında bulduğunuz ya da oyuncularınızın belirttiği hatalar için muhtemelen sürekli olarak yama yayınlamak isteyeceksiniz. Ancak bunun dışında uzun vadede, oyuncularınızı oyunla etkileşim hâlinde tutacak ve tekrar oynamalarını sağlayacak bir içerik güncellemesini de planlamalısınız.

Güncellemeniz ister büyük ister küçük olsun her bir güncelleme, oyunculardan gelen geri bildirimi dinlediğinizi ve oyuncu deneyimini artırmayı amaçladığınızı gösteren bir tür oyuncularla iletişime geçme yöntemidir.

Hata Düzeltmeleri ve Yamalar

Oyununuzu güncellemek ve yama çıkarmak, müşterilerinizle iletişime geçmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Eğer müşterilerin oyununuzda sorunlar yaşadığını duyarsanız, bu hataları mümkün olan en kısa sürede, eğer mümkünse, gidermekten daha iyi bir yanıt yoktur. Steam, güncellenmiş derlemeleri istediğiniz zaman yayınlamayı oldukça kolay bir hâle getirir. Bu yüzden ürününüzü geliştirmek ve müşteri sorunlarını çözmek için bu özellikten yararlanmaya çalışın.

Bir güncelleme yayınlarken müşterilerinize nelerin değiştiğini anlatmak için Steam Topluluk Merkezi'nizde bununla ilgili bir başlık açmanız yararınıza olacaktır. Bu ayrıca müşterilerinize, onları dinlediğinizi ve tespit edilen sorunlar üzerinde çalıştığınızı gösterir.

Büyük İçerik Güncellemeleri

Ürününüzü geliştirmek ve güncellemek oldukça önemlidir ancak bu güncelleme ile ilgili müşterilerinizle iletişimde olmanız oldukça büyük bir farklılık yaratabilir. Kendi oyunlarımız için en iyi büyük güncelleme yayınlama aralığının en fazla her 1-2 ayda bir olduğunu gördük. Bu bize yeterince büyük ve ilgi çekici bir güncelleme hazırlamamıza olanak tanırken aynı zamanda çıkışından önce bu güncellemelerin duyurularını yaparak ve güncelleme ile ilgili ufak kesitler göstererek güncellemeyle ilgili daha fazla heyecan yaratmamıza olanak verdi.

Oyuncuların olumlu olarak geri bildirimde bulunduğu şeylere göre sizin yaklaşımınız değişkenlik gösterebilir. Farklı yaklaşımlar denenerek ve oyuncuların geri bildirimleri dinlenerek oluşturulmuş ve bizim için oldukça iyi işleyen örnek süreç şöyle:

 1. Güncelleştirmeyle ilgili ufak kesitler - 3-4 gün önceden güncellemeyle ilgili ufak kesitler (hikâye biçiminde) gösterin, ipucu verin, spekülasyon oluşturun ve müşterilerinizi heyecanlandırın. Bu sayede ayrıca basının da ürününüzle ilgili haber yapabilmesi için kaynak sağlamış olursunuz.
 2. Forumları ve geri bildirimleri takip edin - Güncelleme çıkmadan önce forumları ve geri bildirimleri takip edin ve bunlara göre içeriğinizi iyileştirin veya küçük düzenlemeler yapın ya da öne çıkan özellikler arasına yazmak için müşterilerinizi en çok heyecanlandıran unsurları bulun.
 3. Özellik ve oynanış değişikliklerini öne çıkarın - Güncelleme öncesi iletişiminizde görünürlüğü, spekülasyonu ve heyecanı artırmak için özellik ve oynanış değişikliklerini öne çıkarın. Bu detayları açıklayarak oynamadan önce oyuncularınızın bu içeriği analiz etmesini ve hazmetmesini sağlamış olursunuz.
 4. Meta oyunlar ve yarışmalar düzenleyin - Meta oyunlar ve yarışmalar düzenleyerek müşterilerinizin etkin bir şekilde ürününüzü arkadaşlarına veya diğer oyunculara pazarlamasını sağlayarak onlara oyun dünyasına katkıda bulunma şansı verin.

Örnekler: Güncelleme duyurusu sayfalarına örnek olarak Valve'da oyunlarımız için hazırlamış olduğumuz bazı sayfaları gösterebiliriz. Counter-Strike: Global Offensive için son güncellemeleri CS:GO internet sitesinin sağ tarafında Dota 2 için bazı güncellemeleri burada ve burada görebilirsiniz.

Bütün bu unsurlar tür ve ekip boyutu gözetilmeksizin her ürün için uygundur. İçeriği tasarlayan ve oluşturan aynı ekibin müşterilerden gelen iletişime ve geri bildirime doğrudan maruz kalmalarını tavsiye ediyoruz. Bu, seviye tasarımcınızın bütün gününü Steam forumlarından gelecek sorulara yanıt vererek geçireceği anlamına GELMEMEKTEDİR. Ancak bu, gelecek geri bildirimin okunması ve topluluğa karşı sorumluluk rolünün farklı topluluk yöneticilerine ve ayrı bir halkla ilişkiler ekibine verilmesi yerine geliştirici ekibe verilmesi anlamına gelmektedir. İlgili örnekler ve konuyla ilgili ilave bilgiler için Geliştirici Günleri sunumlarımızın tamamını izleyin.

İçerik, DLC mi yoksa ana oyunun bir parçası mı olmalı?

Oyununuz için yeni bir içerik çıkarırken, bu içeriği oyunculara nasıl vereceğinize dair birkaç seçeneğiniz olacak. Bunu indirilebilir içerik (DLC) veya oyun içi satın alma olarak satabilirsiniz. Veya ana oyununuza ücretsiz içerik güncellemesi olarak da bunu ekleyebilirsiniz.

Aşağıda, birçok durumda işe yaradığını gördüğümüz tavsiye edilen yöntemler yer almaktadır:
 • Ücretsiz içerik => oyunun bir parçası - Eğer içeriğin ücretsiz olmasını istiyorsanız, bu içeriğin doğrudan ana oyuna dâhil edilmesinin in işe yarar yöntem olduğunu tespit ettik. Bu şekilde oyuncularınız, farklı bir indirme butonuna gidip basmadan (DLC olarak yayınlamanız durumunda bu gereklidir) hemen en son çıkan içeriğe hemen sahip olur.
 • Küçük ücretli içerik => oyun içi satın alımlar - Şapkalar, silahlar veya tüketilebilirler gibi ücretli küçük içerikler ekliyorsanız bunları oyun içi satın alım olarak sağlamak isteyebilirsiniz. Steamworks'te kullanımı kolay Steam Envanter Hizmeti yer almaktadır ve pek tabii ki ödemeleri almak ve para birimlerini dönüştürmek için de Steam Mikrohareketlerini kullanmanız gerekecek.
 • Büyük ücretli içerik => DLC - Yeni haritalar, oyun modları veya genişleme paketi gibi büyük içerikler satacaksanız bunun için DLC kullanmalısınız. Bu, fazladan içeriği almayan oyuncuların dosya boyutlarını az tutarak sadece alıcılar tarafından ayrı bir şekilde yüklenmesine ve içeriği oyununuzun mağaza sayfasında pazarlayabilmenize olanak tanır.

Test Etmek

Güncellemenizi yayınlamadan önce muhtemelen bunu bir Steam derlemesinden test ederek emin olmak isteyeceksiniz. Bunu yapabileceğiniz birçok farklı yol mevcut olduğu için lütfen Steam dokümantasyonunda yer alan Test Etmek makalesine göz atın.

Güncellemenizi Yüklemek

Oyununuzun veya yazılımınızın derlemesini güncellemek için tek yapmanız gereken ilk derlemelerinizi SteamPipe'ta oluşturmak için takip ettiğiniz adımları tekrarlamak. Detaylar için SteamPipe dokümantasyonuna bakın.

Uygulamanız müşterilerinize yayınladıktan sonra müşterilerin varsayılan olarak işaretlenmiş olan derlemeyi alacağını unutmayın. Güncellemenizi test etmek için yeni derlemeyi varsayılan dalına almadan evvel SteamPipe kullanarak yüklemeli ardından bu derlemeyi parola korumalı bir şekilde test dalına alarak test etmelisiniz. Derleme dallarınızı yönetmekle ilgili bilgilerinizi tazelemek için Yüklenmiş Derlemeleri Yönetmek makalesine bakmak isteyebilirsiniz.

Derlemenizi Yayınlamak

Derlemenizi yükleyip test ettiğinize göre artık oyunculara sunabilirsiniz. Bunu yapmak için istediğiniz derlemeyi yeni "varsayılan" derleme olarak ayarlamanız gereklidir. Bu yeni içeriği ekleme süreci esnasında yeni depolar oluşturduysanız bu depoları bütün mağaza ve anahtar paketlerine eklediğinizden emin olun. Daha fazla bilgi için Paketler belgesine bakın.

Güncellemenizi Steam'de Duyurmak

Güncellemenizi Steam'de yayınlamaya hazır olduğunuzda bunu müşterilerinize söylemeli ve odaklı geri bildirim için bir yer oluşturmalısınız. Steam, güncellemenizi duyurmanız ve oyuncuları haberdar etmeniz için bir dizi yol sunar:
 • Alternatif Çizimi Kullanın - Müşterilerinize oyununuzdaki güncellemeleri bildirmek için geçici bir kapsül görüntüsü seti kullanabilirsiniz. Steamworks'ün "Mağaza sayfasını düzenle" kısmında Grafiksel Varlıklar sekmesi altında geçici varlık geçersizleştirmeyi tanımlama bölümü bulunur. Daha fazla bilgi: Alternatif Çizimler
 • Duyuru Gönderin - Gönderdiğiniz duyuru veya etkinlikler oyununuzu takip eden (müşteriler sizi topluluk merkezi veya mağaza sayfanızdan takip edebilir) müşterilerin mağaza sayfasında ve Steam kütüphanelerinde gösterilir ayrıca Steam istemcisinin "İndirimler" panelinden de erişilebilir. Daha fazla bilgi: Etkinlikler ve Duyurular
 • İndirim yapın - Büyük bir içerik güncellemesinden en iyi şekilde yararlanmak için bunu oyununuzda indirimle aynı zamanda yapmak iyi olabilir. Bu oyununuzla ilgili heyecan yaratacağından bu sayede oyununuz daha fazla ilgi çeker ve aynı zamanda oyunculara, oyununuzu almaları için de bir neden verir. Ayrıca oyununuzu istek listesine eklemiş kullanıcılara, oyununuzun indirime girdiğini belirten bir e-posta gönderilir. Bu, yukarıdaki bahsi geçen alternatif çizim seçeneğiyle oldukça iyi bir şekilde kullanılabilir. Daha fazla bilgi: İndirim Uygulamak
 • Güncelleme Görünürlük Turu Kullanın - Eğer bu büyük içerik güncellemelerinden biriyse güncellemenizi Steam Mağaza ana sayfanızda göstermek için Steam Güncellemesi Görünürlük Turu kullanılabilir. Bu, yeni ve eski müşterilerinize güncellemeyle ilgili bilgi vermek için oldukça kullanışlıdır. Bu ayrıca, ürününüzü yakın zamanda güncellenmiş ürünler sayfasında da gösterir.
  Güncelleme Görünürlük Turu özelliğini kullanmak için öncelikle güncellemeyle ilgili ayrıntıları içerek bir Steam Topluluk Duyurusu göndermelisiniz. Ayrıntılı bilgi için Steam Güncellemesi Görünürlük Turu makalesine göz atın.