Dokumentacja Steamworks
Aktualizowanie twojej gry – najlepsze praktyki
Jedną z najważniejszych funkcji Steam jest umożliwienie graczom dostępu do najnowszej wersji twojej gry. Czy to potrzebujesz poprawić mały błąd, czy też dodać dużą ilość nowych treści, Steam oferuje niezawodny zestaw narzędzi do publikowania aktualizacji i przesyłania ich użytkownikom.

Poniżej znajdują się czynniki, które należy uwzględnić podczas aktualizacji, a także kilka zaleceń, które opracowaliśmy w Valve podczas pracy z naszymi własnymi produktami oraz z wieloma innymi produktami dostępnymi na Steam.

Bez względu na to, czy twój produkt jest darmową grą jako usługa czy też jednoosobowym tytułem opartym na fabule, aktualizacje mogą zwiększyć liczbę użytkowników oraz pogłębić zaangażowanie. Aby uzyskać ogólne informacje odnośnie komunikacji z klientami, przeczytaj dokumentację moderacji społeczności oraz obejrzyj prezentację Robina Walkera ze Steam Dev Days.
Uwaga: klienci spodziewają się możliwości pobrania twojej gry i przyszłych aktualizacji z poziomu klienta Steam. Jest ważne, byś korzystał ze Steam do zarządzania twoimi aktualizacjami i nie wymagał od użytkowników pobierania zawartości z poziomu twojej gry po jej uruchomieniu. Steam oferuje klientom jednolity styl pobierania i aktualizacji gier, który pozwala im w łatwy sposób zarządzać harmonogramem i umiejscowieniem ich pobrań. Ze strony producentów może też przełożyć się to na znaczące wzrosty w wydajności i oszczędności w kosztach.

Aktualizuj w dowolnym momencie

Aktualizacje są ważną częścią cyklu życia twojego produktu oraz istotną formą komunikacji z twoimi klientami. Należy wprowadzać aktualizacje, aby naprawiać błędy i rozwiązywać problemy, ale większe aktualizacje to również ogromna szansa na dodanie nowych treści, modów albo nowych funkcji, dzięki którym zachęcisz nowych odbiorców, a twoi klienci będą ciągle zaangażowani.

Steam sprawia, że jest bardzo łatwo wprowadzić zmiany lub dodać treści w dowolnym momencie, kiedy tego potrzebujesz, by najlepiej obsłużyć swoich klientów na czas. Aktualizuj swój produkt tak często, jak chcesz, ale pamiętaj, że gracze, którzy zainstalowali twoją grę, będą musieli pobrać każdą aktualizację, zanim będą mogli rozpocząć grę. Dlatego pamiętaj o tym, jeżeli twoje aktualizacje sporo zajmują.

Planowanie i cele

Aby jak najlepiej wykorzystać aktualizację, zaleca się określenie jasnych celów, które zamierzasz osiągnąć. Prawdopodobnie przez cały cykl życia produktu będziesz wprowadzać zmiany, aby poprawić błędy znalezione przez użytkowników lub przez ciebie podczas testowania gry. Ale prawdopodobnie będziesz też myśleć o aktualizacjach zawartości w dłuższej perspektywie, ponieważ utrzymują one zaangażowanie użytkowników i sprawiają, że wracają do gry.

Nie ma znaczenia, czy aktualizacja jest duża czy mała, każda z nich jest formą komunikacji z graczami, poprzez którą pokazujesz, że słuchasz opinii i dbasz o swoich użytkowników.

Naprawianie błędów i wprowadzanie zmian

Aktualizacje i poprawki to jeden z najlepszych sposobów komunikacji z użytkownikami. Jeśli wiesz, że użytkownicy doświadczają problemów podczas gry, nie ma lepszej odpowiedzi, niż rozwiązać je tak szybko jak to możliwe (jeśli to ma sens). Steam umożliwia wdrażanie zaktualizowanych wersji kompilacji w dowolnym momencie, więc skorzystaj z tej funkcji, aby pomóc użytkownikom mającym trudności.

Wdrażając aktualizację, warto dać o tym znać użytkownikom poprzez umieszczenie ogłoszenia w centrum społeczności gry, aby wiedzieli, co się zmieniło. Dzięki temu pokażesz, że słuchasz ich opinii i pracujesz nad zidentyfikowanymi problemami.

Ważne aktualizacje treści

Dodawanie nowych treści i aktualizowanie produktu jest bardzo ważne, ale sposób w jaki będziesz to ogłaszać, może zrobić dużą różnicę. Z naszego doświadczenia wiemy, że w naszych grach najlepiej publikować ważne aktualizacje nie częściej niż raz na 1-2 miesiące. Pozwala to na stworzenie ekscytującej i atrakcyjnej aktualizacji, a także daje czas na jej dobrą reklamę przed ostatecznym wydaniem.

Twoje podejście może być inne i wszystko zależy od tego, na co twoi użytkownicy pozytywnie reagują. Poniżej znajduje się przykładowy proces, który działa dla nas oraz który usprawniliśmy, stosując różne podejścia i zwracając uwagę na opinie użytkowników:

  1. Ogłoś aktualizacje z wyprzedzeniem – publikuj ogłoszenia na 3-4 dni przed aktualizacją (możliwie w interesujący sposób). Zostawiaj swoim klientom wskazówki, rozpal ich ciekawość i spraw, by z entuzjazmem oczekiwali nowych treści. W ten sposób dostarczasz również mediom materiały o produkcie.
  2. Bądź na bieżąco z forum i opiniami – monitoruj forum i opinie użytkowników przed wydaniem aktualizacji i odpowiednio poprawiaj treści lub dowiedz się, które elementy gry ekscytują twoich użytkowników najbardziej, tak aby mieć możliwość pracy nad nimi.
  3. Wyróżnij zmiany w funkcjach i rozgrywce – podkreśl zmiany w grze w swoim ogłoszeniu, tak aby były one widoczne i zachęcały użytkowników do dyskusji. Ujawnianie szczegółów kawałek po kawałku pozwoli graczom zapoznać się z nową zawartością, zanim faktycznie zagrają w grę.
  4. Twórz metagry i konkursy – metagry i konkursy pozwalają użytkownikom promować produkt wśród swoich znajomych i innych użytkowników, dając im możliwość współtworzenia świata gry.

Przykłady Poniżej możesz zobaczyć przykłady różnego typu ogłoszeń, które stworzyliśmy w Valve dla swoich gier. Najnowsze aktualizacje dla Counter-Strike: Global Offensive są wypisane po prawej na stronie CS:GO, a niektóre aktualizacje dla Dota 2 znajdują się tutaj i tutaj.

Wszystkie powyższe elementy są dostępne dla każdego produktu niezależnie od gatunku gry czy wielkości zespołu. Stanowczo zalecamy, aby zespół zaangażowany w projektowanie i tworzenie treści gry miał również bezpośredni kontakt z opinią klientów. To NIE oznacza, że projektanci gry powinni spędzać całe dnie, odpowiadając na pytania na forum Steam. Oznacza to, że czytanie opinii i odpowiadanie społeczności powinny należeć do obowiązków zespołu, a nie zostać przekazane menadżerom społeczności lub oddzielnemu zespołowi PR. Obejrzyj pełną prezentację z Dev Days, aby zapoznać się z konkretnymi przykładami i dodatkowymi wskazówkami.

DLC czy część podstawowej wersji gry?

Kiedy publikujesz nową zawartość w swojej grze, możesz ją przekazać graczom na różne sposoby. Możesz sprzedać ją jako DLC lub jako zakup w grze. Możesz też po prostu włączyć ją do podstawowej wersji gry jako darmową aktualizację.

Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które według nas działają dobrze w większości przypadków:
  • Darmowa zawartość => część gry – jeśli chcesz, aby zawartość była darmowa, najlepiej będzie po prostu uwzględnić ją jako część zawartości podstawowej wersji twojej gry. W ten sposób twoi gracze natychmiast otrzymają najnowsze treści bez konieczności klikania osobnego przycisku pobierania (tak jak w przypadku aktualizacji jako darmowego DLC).
  • Niewielka płatna zawartość => zakup w grze – jeśli dodajesz małe płatne elementy takie jak czapki, broń lub przedmioty jednorazowego użytku, możesz rozważyć wprowadzenie ich jako pojedynczych zakupów w grze. Steamworks ma łatwą w użyciu usługę Ekwipunku Steam. Musisz użyć mikrotransakcji Steam, które obsługują przetwarzanie płatności i wymianę walut.
  • Duża płatna zawartość => DLC – jeśli sprzedajesz znaczące aktualizacje, na przykład mapy, nowe tryby lub rozszerzenia, skorzystaj z DLC. Pozwala to na osobną instalację zawartości, co zmniejsza rozmiar pliku dla graczy, którzy jej nie kupią, a tobie pozwala na reklamę dużych treści na stronie gry w sklepie.

Testowanie

Przed wdrożeniem aktualizacji prawdopodobnie najlepiej przetestować ją własnoręcznie, korzystając z osobnej kompilacji Steam. Można to zrobić na kilka sposobów, więc koniecznie sprawdź artykuł o testowaniu na Steam w naszej dokumentacji.

Przesyłanie aktualizacji

Aby zaktualizować kompilację gry lub programu, postępuj zgodnie z instrukcjami dla tworzenia początkowych kompilacji w SteamPipe. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj artykuł o SteamPipe w naszej dokumentacji.

Zwróć uwagę, że po wydaniu aplikacji użytkownicy otrzymają kompilację oznaczoną jako domyślną. Aby przetestować aktualizację, pobierz nową kompilację za pomocą narzędzia SteamPipe, umieść ją w gałęzi testowej chronionej hasłem, a po przetestowaniu przenieś do domyślnej gałęzi. Szczegółowe instrukcje dotyczące zarządzania przesłanymi kompilacjami znajdują się powyżej.

Publikowanie kompilacji

Po przesłaniu i przetestowaniu kompilacji możesz przedstawić ją swoim graczom. Aby to zrobić, konieczna będzie zmiana pożądanej kompilacji na nową domyślną. Jeśli utworzono nowe magazyny zawartości w procesie dodawania nowej zawartości, upewnij się, że dodasz je do wszystkich pakietów sklepowych i pakietów klucza. Zajrzyj do dokumentacji pakietów, aby uzyskać więcej informacji.

Ogłaszanie aktualizacji na Steam

Gdy jesteś gotowy na wydanie swojej aktualizacji na Steam, daj o tym znać swoim klientom i daj im miejsce na skoncentrowaną dyskusję. Steam zapewnia ci kilka możliwości do ogłoszenia aktualizacji i podzielenia się wiadomością:
  • Skorzystaj z tymczasowej grafiki – możesz użyć zestawu tymczasowych miniatur produktów, aby poinformować klientów o aktualizacji w twojej grze. Pod zakładką zasobów graficznych w sekcji „Edytuj stronę w sklepie” na Steamworks znajduje się dział do tworzenia tymczasowych zasobów. Więcej na temat tymczasowych grafik znajdziesz tutaj.
  • Opublikuj ogłoszenie – kiedy opublikujesz wydarzenie lub ogłoszenie, pojawi się ono każdemu klientowi, który obserwuje twoją grę (co może zrobić z poziomu centrum społeczności lub ze strony w sklepie), na twojej stronie w sklepie oraz w obrębie biblioteki Steam. Będzie ono także dostępne z panelu „Pobierane” w kliencie Steam. Więcej na temat wydarzeń i ogłoszeń znajdziesz tutaj.
  • Wprowadź zniżkę – aby jak najlepiej wykorzystać wydanie dużej aktualizacji, możesz rozważyć zgranie jej ze zniżką na grę. Będzie to najlepsza okazja, aby wzbudzić zainteresowanie wokół gry i zachęcić graczy do zakupu gry już teraz, gdy znajduje się ona w centrum uwagi. Dodatkowo użytkownicy, którzy mają grę na swoich listach życzeń, otrzymają e-mail na temat wyprzedaży. Działa to bardzo dobrze w połączeniu z tymczasowymi grafikami, które opisaliśmy powyżej. Więcej na temat zniżek znajdziesz tutaj.
  • Skorzystaj z okresu promowania produktu po aktualizacji – jeśli jest to ważna aktualizacja treści, możesz użyć okresu promowania po aktualizacji w celu wyświetlenia aktualizacji na stronie głównej Sklepu Steam. Jest to przydatne w celu szerszego ogłoszenia twojej nowej aktualizacji nowym i istniejącym klientom. W ten sposób twój produkt pojawi się również na stronie nowo zaktualizowanych produktów.
    Aby skorzystać z okresu promowania produktu po aktualizacji, najpierw opublikuj ogłoszenie ze szczegółowymi informacjami na temat aktualizacji w centrum społeczności Steam. Przeczytaj artykuł o okresie promowania po aktualizacji, aby uzyskać więcej informacji.