Dokumentace systému Steamworks
Tipy pro aktualizování her
Služba Steam je vystavěna kolem klíčové vlastnosti, kterou je poskytovat zákazníkům co nejsnáze co nejnovější aktualizace jejich her. Ať už tedy Vy jakožto vývojáři potřebujete opravit nějakou malou chybku, nebo chystáte vydání nového obsahu, jsou Vám k dispozici komplexní nástroje usnadňující nejen samotné vydání, ale také oznámení dané aktualizace.

Na této stránce naleznete sadu obecných tipů souvisejících s aktualizováním produktu a také pár osvědčených tipů, které jsme se naučili z velkých aktualizací našich vlastních produktů a pochytili od spousty dalších produktů dostupných ve službě Steam.

Nezávisle na tom, jestli je Váš produkt bezplatnou „hrou jako službou“, nebo příběhově zaměřeným titulem pro jednoho hráče, skrze aktualizace můžete rozšiřovat svoji uživatelskou základnu a prohlubovat její zážitek. Obecné informace ohledně komunikace se zákazníky pak naleznete na stránce Moderování komunity a v prezentaci Robina Walkera z události Steam Dev Days.
Poznámka: Zákazníci očekávají, že Vaši hru a všechny její budoucí aktualizace získají skrze klienta služby Steam – je tedy důležité, abyste správu aktualizací řešili právě v rámci klienta a nevyžadovali po nikom stahování obsahu přímo ve hře. Klient služby Steam je na vše připraven a nabízí unifikované rozhraní pro stahování a aktualizování produktů, ve kterém mohou uživatelé snadno určit čas pro stahování nebo umístění stažených souborů. A pro Vás jakožto vývojáře jde o nezanedbatelné snížení nákladů!

Aktualizujte, kdykoli potřebujete

Aktualizace jsou nedílnou součástí životního cyklu produktu a kriticky důležitým způsobem komunikace se zákazníky. Prostřednictvím aktualizací nejen opravujete chyby a řešíte problémy, ale velké aktualizace jsou také skvělou příležitostí, jak přidat nový obsah v podobě herních módů nebo libovolných jiných vlastností, které zabaví stávající zákazníky a přilákají zákazníky nové.

Služba Steam je uzpůsobena k tomu, abyste svoji hru mohli kdykoli snadno opravovat nebo rozšiřovat, takže skutečně neváhejte aktualizovat, kdykoli potřebujete. Akorát vezměte v potaz, že když má někdo Vaši hru nainstalovanou, musí před hraním nejprve stáhnout všechny nové aktualizace, což v případě větších aktualizací může znamenat gigabajty dat.

Plánování a cíle

Chcete-li ze své aktualizace vytěžit maximum, nejprve se zamyslete, jakých cílů hodláte dosáhnout. Například patche budete chtít nejspíš vydávat co nejčastěji, aby řešily problémy nahlášené hráči nebo nalezené Vámi při testování. Zároveň je ale dobré přemýšlet dopředu nad dlouhodobějšími aktualizacemi obsahu, které udrží stávající hráče (případně je přilákají zpět).

Ať už je však aktualizace jakkoli veliká, každá je způsobem komunikace s hráči a ukazuje, že nasloucháte zpětné vazbě a máte zájem hru dále vylepšovat.

Opravy chyb a patche

Aktualizování a opravování hry je jedním z nejlepších způsobů komunikace se zákazníky. Pokud tedy vidíte, že se uživatelé potýkají s nějakými problémy, není lepší odpovědi než tyto problémy co nejrychleji opravit (je-li to proveditelné). Ve službě Steam je možné vydávat aktualizované buildy „jako na běžícím pásu“, takže toho využívejte a dle potřeby nebo nutnosti upravujte svůj produkt.

Mimochodem, když vydáváte aktualizaci, hodí se doplnit ji oznámením v komunitním centru hry, z něhož se zákazníci dozvědí, co se změnilo. Pro uživatele jde také o signál, že jejich postřehy nejsou ignorovány.

Velké aktualizace obsahu

Iterace a aktualizace produktu jsou nezbytné, nicméně nelze opomenout ani komunikaci s nimi spojenou. My jsme například zjistili, že pro naše hry je nejvhodnější vydávat velké aktualizace nejvýše jednou za 1–2 měsíce. Díky tomu máme dostatek času připravit samotnou aktualizaci (o řádné kvalitě a velikosti) a zároveň stíháme navnadit zákazníky a vybudovat jistá očekávání.

Váš přístup se pochopitelně může lišit v závislosti na reakcích od uživatelské základny, ale níže pro příklad popisujeme náš přístup, který byl vybroušen roky zkoušení a naslouchání zpětné vazbě:

  1. Poodhalte aktualizaci – 3 až 4 dny před vydáním poodhalte aktualizaci textovou nebo jinou formou. Dávejte hráčům nápovědy, rozdmýchávejte spekulace a jedním vrzem poskytujte informace médiím.
  2. Sledujte fóra a reakce – Před vydáním aktualizace sledujte fóra a reakce uživatelů. Na základě toho můžete ještě upravit nebo vylepšit chystaný obsah, nebo minimálně zjistit, na co se uživatelé nejvíce těší, a podle toho připravit další komunikaci.
  3. Vypíchněte změny funkcí a hratelnosti – V rámci komunikace před vydáním aktualizace vypíchněte změny funkcí a hratelnosti, abyste zvýšili dosah novinek a zájem o ně. Když navíc podobné detaily odhalíte postupně, hráči budou mít možnost je lépe vstřebat a připravit se na samotné hraní.
  4. Připravte metahru nebo soutěž – Když ve spojení s aktualizací přichystáte také něco navíc, například metahru (s přesahem do reálného světa) nebo soutěž, uživatelé budou mít další důvod se zapojit a mnohdy také šířit zprávy mezi své přátele.

Ukázky Ukázky aktualizací, které jsme ve společnosti Valve přichystali pro naše vlastní tituly, můžete vidět na stránkách hry Counter-Strike 2 nebo v případě hry Dota 2 zde a zde.

Všechny popsané rady lze využít pro libovolný produkt nezávisle na jeho žánru nebo velikosti vývojářského týmu. Což nám připomíná, že doporučujeme, aby byl tým zodpovědný za obsah aktualizace také přímo vystavený komunikaci a zpětné vazbě od zákazníků. Pozor, to NEZNAMENÁ, že by Váš level designér měl trávit celé dny odpovídáním na otázky ve fórech, ale spíš že by čtení názorů a zodpovědnost za komunitu měly být starostmi souvisejících vývojářů namísto správců komunity nebo odděleného marketingového týmu. Další informace a konkrétní příklady na toto téma jsme uvedli v této přednášce.

DLC, nebo součást základní hry?

Když pro svoji hru vydáváte nový obsah, máte několik možností, jak ho poskytnout koncovým hráčům. Můžete ho vydat jako stáhnutelný obsah (DLC), prodávat ho přímo ve hře nebo ho jednoduše zdarma zahrnout do základní hry.

K těmto třem možnostem máme pár tipů:
  • Bezplatný obsah => součást hry. Pokud obsah zamýšlíte jako bezplatný, je zdaleka nejlepší ho zkrátka zahrnout do základní hry, takže ho automaticky získají všichni uživatelé a nikdo nebude muset hledat a stahovat nově vydané DLC zdarma.
  • Menší placený obsah => nákup ve hře. Přidáváte-li menší placený obsah, například čepičky, jednotlivé zbraně nebo jiné položky, zvažte prodej přímo ve hře. Systém Steamworks pro takové případy nabízí funkci Inventář, kterou stačí spojit s mikrotransakcemi pro zpracování plateb a převody měn.
  • Větší placený obsah => DLC. Pokud jste připravili větší „porci“ obsahu, například mapy, herní módy nebo celé rozšíření, prodejte ho jako DLC. Díky tomu bude obsah instalován odděleně, takže nabobtnání herních souborů neovlivní ostatní zákazníky a Vy zároveň budete moci obsah řádně propagovat na stránce základní hry v obchodu.

Otestování

Jistě není třeba dodávat, že než aktualizaci zveřejníte, hodí se ji otestovat. A protože lze testování provést několika různými způsoby, odkážeme Vás na příslušnou stránku s veškerými podrobnostmi.

Nahrání aktualizace

Pro aktualizování buildu hry nebo softwaru postupujte podle stejných pokynů jako při vytváření počátečního buildu v systému SteamPipe. Více informací najdete na příslušné stránce.

Nezapomeňte však, že jakmile aplikaci vydáte, Vaši zákazníci budou dostávat build z výchozí („default“) větve. Abyste tedy aktualizaci mohli otestovat, nahrajte nový build, aktivujte ho nejprve na testovací větvi chráněné heslem a teprve po vyzkoušení ho přesuňte na výchozí větev. Vše o větvích buildů se dozvíte na této stránce.

Aktivování buildu

Až nahrajete a otestujete aktualizovaný build své aplikace, budete připraveni ho aktivovat a zpřístupnit zákazníkům. Jak? Jednoduše z tohoto buildu udělejte nový výchozí build (resp. build na výchozí větvi). A pokud jste s novým obsahem vytvořili také nová úložiště, ujistěte se, že jste je přidali do všech balíků v obchodu a balíků CD klíčů. Pro více informací o balících zamiřte na stejnojmennou stránku.

Oznámení aktualizace

Vydání aktualizace ale není vše – také je důležité říct o ní zákazníkům a poskytnout jim místo, kde mohou reagovat. Ve službě Steam to jde hned několika způsoby:
  • Využijte přepsání grafických prvků – Pro účely oznámení aktualizace lze dočasně změnit některé grafické prvky aplikace v obchodu. Přepsání je možné definovat, když ze vstupní stránky aplikace v systému Steamworks přejdete do „Úpravy stránky v obchodu“ a poté do záložky „Grafické prvky“. Další informace o přepsání pak najdete zde.
  • Zveřejněte oznámení – Když zveřejníte událost nebo oznámení, objeví se všem zákazníkům sledujícím Vaši hru (což lze provést z komunitního centra nebo stránky v obchodu) na stránce Vaší hry v obchodě, v knihovnách vlastníků Vaší hry a také bude k dispozici ze stránky „Stahování“ v klientu služby Steam. Viz stránka Events and Announcements Tools.
  • Uspořádejte slevu – Pro skutečné vymáčknutí maxima z velké aktualizace obsahu doporučujeme společně s jejím vydáním uspořádat také slevu na související hru. Tím o další stupínek zvýšíte všeobecný zájem o Vaši hru a pobídnete ke koupi nerozhodnější zákazníky. Co víc, pokud už někdo má Vaši hru v seznamu přání, na slevu bude upozorněn e-mailem. Ideálně do toho tedy jděte „all in“ a využijte i výše popsaného přepsání grafických prvků. Případné doplňující informace pak najdete na stránce Slevy.
  • Použijte zviditelnění po aktualizaci – Pokud je Vaše připravovaná aktualizace opravdu velká, použijte zviditelnění po aktualizaci a nechte ji zobrazit na domovské stránce obchodu služby Steam. Skvělá příležitost, jak o aktualizaci informovat nové i stávající zákazníky, a zároveň i způsob, jak hru dostat na stránku s nedávno aktualizovanými produkty.
    Před zahájením zviditelnění po aktualizaci je nutné zveřejnit oznámení obsahující podrobnosti o této aktualizaci. To a mnohem více popisujeme na stránce Zviditelnění po aktualizaci.