Dokumentace systému Steamworks
Testování

Přehled

Pro správné otestování aplikace je dobré nejprve pochopit, jak služba Steam doručuje uživatelům soubory.

Navíc doporučujeme, abyste byli obeznámeni s pojmy popsanými na stránce Aplikace.

Možnosti interního testování

Je samozřejmé, že než svoji hru vydáte, budete ji muset otestovat, nicméně co když do testování chcete přibrat také další zaměstnance studia? Nejlepší je přidat tyto testery přímo pod účet systému Steamworks – ve výchozím nastavení totiž první uživatel vytvořený pod účtem systému Steamworks disponuje administrativními oprávněními a přístupem k výchozí rozpracované aplikaci a zároveň může přidávat další uživatele pomáhající s vývojem a testováním této aplikace. Více informací o tomto tématu nabízí stránka Správa účtu systému Steamworks.

Kromě toho si můžete také vyžádat klíče k balíku poskytujícímu okamžitý přístup k aplikaci. O různých typech balíků a klíčích k nim pak pojednává stránka Balíky.

Vývojářské balíky – důležitá poznámka ke konfiguraci

Jakožto partneři systému Steamworks máte ke své vývojářské skupině přiřazený balík speciálního typu, který se trefně jmenuje „vývojářský balík“ (někdy lze zahlédnout anglicky jako „dev comp“) a určuje, která ID aplikací a ID úložišť budou účty služby Steam ve skupině automaticky vlastnit. Je ale důležité dodat, že pouhé přidání nového úložiště aplikaci nebo buildu ještě neposkytuje možnost jeho testování. Ujistěte se tedy, zdali je ID nového úložiště uvedeno ve vývojářském balíku nebo jiném balíku používaném pro testování – stačí v systému Steamworks přejít na vstupní stránku dané aplikace, vybrat možnost „Všechny přiřazené balíky, DLC, demoverze a nástroje“ a rozkliknout balík, jehož obsah Vás zajímá.

Pokud se Vám nedaří v klientu služby Steam stáhnout soubory aplikace, spusťte program „steam.exe“ s možností „-dev“, přejděte do záložky „Konzole“ a zadejte příkaz licenses_for_app <appID>, v němž „<appID>“ nahradíte ID testované aplikace. Tento příkaz Vám vypíše ID balíku použitého pro určení vlastněného obsahu a také by měl vypsat ID úložišť v tomto balíku zahrnutých. Pokud nějaká ID úložišť chybí, budete je do balíku muset přidat. O této a dalších úpravách balíků se dozvíte na stránce Balíky.

Možnosti externího testování – nastavení uzavřeného nebo otevřeného testování


Testování před vydáním je ve službě Steam snadné a bezplatné, přičemž lze uspořádat vše od malých soukromých testování až po velká veřejná testování. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoli rozsah, jde o skvělý způsob, jak posbírat zpětnou vazbu a otestovat uživatelský zážitek bez nutnosti vydávat hru ve formě předběžného přístupu nebo poskytovat testerům permanentní bezplatný přístup. Níže na této stránce jsme tedy sepsali pokyny pro uspořádání uzavřeného beta testování, avšak pokud byste rozpracovanou verzi své hry raději poskytli každému ke koupi, přečtěte si o předběžném přístupu.

Externí testování nejčastěji probíhá dvěma následujícími způsoby:
  1. za použití funkce Steam Playtest,
  2. za použití klíčů s přepsáním stavu vydání hry.

Steam Playtest

Funkce Steam Playtest nabízí bezplatné řešení pro sběr dat z testování bez stresu spojeného se správou seznamů aktivačních klíčů a e-mailových adres nebo obav o narušení uživatelských recenzí či přidání do seznamu přání. Při použití této funkce totiž testování probíhá pod speciálním ID aplikace, které sice je spojené se základní hrou, ale zároveň do ní nijak nezasahuje.

Tato funkce zároveň umožňuje snadné omezení přístupu k testování, takže můžete podle svých potřeb korigovat počty hráčů a testovací aplikaci kdykoli deaktivovat.

Testovací aplikace má přístup ke stejným funkcím systému Steamworks jako Vaše základní hra, ale vyžaduje méně nastavování pro obchod a komunitu, jelikož místo vlastní stránky v obchodu využívá stránku základní hry, takže zákazníci mohou na jednom místě zažádat o přístup k testování a také si „hlavní“ hru přidat do seznamu přání nebo ji alespoň začít sledovat.

Kompletní pokyny pro nastavení, možnosti konfigurace, tipy a odpovědi na časté dotazy naleznete na stránce Steam Playtest.

Klíče s přepsáním stavu vydání

Ačkoli je pro testování ve službě Steam preferováno použití funkce Steam Playtest (viz výše), k dispozici jsou také klíče s přepsáním stavu vydání, které najdou využití, když chcete testování provést pod ID základní hry a máte s testery podepsanou Dohodu o mlčenlivosti. Pro taková uzavřená testování doporučujeme následující proces.
  1. Ze všeho nejdříve nahrajte build své hry, který má být dostupný testerům. Pokud jste tak ještě neučinili, přečtěte si pokyny na této stránce a sem se vraťte později.
  2. Dále důrazně doporučujeme, abyste zveřejnili stránku hry v obchodě jako Zanedlouho vychází. Díky tomu si budou moci zákazníci hru přidat do seznamu přání a Vy budete moci porovnat očekávání nastavená prezentací v obchodě oproti dojmům testerů. Se stránkou v obchodě bude navíc otevřeno komunitní centrum, které je ideálním místem pro diskuze hráčů a jejich zpětnou vazbu.
  3. Vyžádejte si klíče pro balík s přepsáním stavu vydání. Každý uživatel, který aktivuje jeden z těchto klíčů, si bude moci okamžitě stáhnout a hrát Vaši hru, takže je nerozesílejte, dokud nebudete plně připraveni. Pokud možno si také na této stránce přečtěte dodatečné informace a pravidla klíčů služby Steam.
  4. Zaznamenávejte si rozesílané klíče. Ve výchozím nastavení platí, že když někdo aktivuje klíč, hra mu v knihovně zůstane napořád, ale pokud budete chtít testerům později odebrat přístup, máte možnost. Až se tedy rozhodnete ukončit testování, zrušte klíče pomocí příslušného nástroje. Při rušení klíčů lze mimochodem uvést, že tak činíte z důvodu ukončení beta testování, přičemž tato informace bude přeposlána také testerům.
Poznámka: Pokud byste chtěli různým uživatelům poskytnout přístup k různým verzím hry, například beta testery „umístit“ na jednu větev a média/influencery na jinou, není na tom nic složitého. Vše potřebné o oddělených větvích se dozvíte na této stránce.

Testování DLC

Testování DLC se nijak výrazně neliší od testování základní hry – každé DLC má své vlastní ID aplikace a toto ID musí být obsaženo ve vývojářském balíku nebo aktivováno pomocí klíče. Jediný rozdíl spočívá v tom, že některá DLC skutečně zahrnují obsah, zatímco jiná slouží pouze jako licence, na jejichž základě hra odemyká daný obsah. Vlastnictví druhého zmíněného typu DLC lze přidělit/odebrat v konzoli (program „steam.exe“ spuštěný s možností „-console“) prostřednictvím příkazu enable_license.

Testování demoverze

Testování demoverze se od testování základní hry liší více, protože klient služby Steam nenabízí demoverze her, jejichž plné verze už máte v knihovně (což jakožto vývojáři máte, alespoň co se týče Vaší vlastní hry). Abyste toto chování obešli, musíte si pro demoverzi vyžádat klíč s přepsáním stavu vydání a aktivovat ho na jiném účtu služby Steam, který není nijak spjat s Vaším vývojářským účtem. Jen tak dosáhnete čistého štítu a budete moci demoverzi otestovat z pohledu běžného uživatele.

Více informací nabízí stránka Demoverze.

Přidání přátel pro testování

Potřebujete-li při testování složky pro více hráčů přidat do svého seznamu přátel čerstvě vytvořené účty služby Steam, nezapomeňte na jejich omezení.

Nové účty totiž nemají přístup k některým funkcím komunity služby Steam (kompletní informace najdete na stránce Omezený uživatelský účet), mezi něž patří i odesílání žádostí o přátelství. Vy se tedy budete muset zařídit jedním z těchto způsobů:
  1. Žádost o přátelství pošlete ze svého neomezeného účtu na nový omezený účet.
  2. Na novém účtu aktivujete klíč pro vývojáře, který tomuto účtu poskytne Vaši hru a odstraní jeho omezení, takže z něj budete moci odesílat žádosti o přátelství.