Документація Steamworks
Рецензії користувачів

Огляд

Користувачі, які пограли у вашу гру в Steam, можуть писати рецензії і вказувати, чи рекомендують вони ваш продукт іншим. Ці рецензії можуть з’являтися на вашій сторінці крамниці і в спільноті Steam залежно від того, чи багато інших користувачів вважають їх корисними. Сукупність позитивних і негативних рецензій використовується для обрахування рейтингу гри, який також показується на вашій сторінці в крамниці. Він дозволяє гравцям бачити, як інші користувачі оцінили ваш продукт за останні 30 днів і впродовж усього часу його наявності в Steam.

Рецензії — це зручний спосіб для користувачів ділитися своїми враженнями про ваш продукт і описувати, чи виправдала ваша гра або програмне забезпечення їхні очікування. Очікування користувачів можна створити різними способами — через маркетингове представлення сторінки продукту, через ігрове відео та знімки екрана, через дорелізні копії ігор, що надсилаються пресі, тощо. Рецензії корисно розглядати як канал зворотного зв’язку, що дозволяє зрозуміти чи правильно було створено очікування і чи вдалося їх виправдати.

Правила для розробників

Ми впевнені в даних, які отримуємо від користувацьких рецензій на продукти в Steam. Тому ми не бачимо користі для користувачів, якщо розробники просять писати замовні рецензії на свої продукти. Відповідно до цього, нижче подані правила стосовно користувацьких рецензій, які вам необхідно дотримуватися:

 • Не намагайтеся зловживати чи штучно маніпулювати системою рецензій.
 • Не просіть написати рецензію в обмін на будь-яку гру, додатковий вміст, гроші чи інші нагороди. Виключенням є надсилання копій гри для преси та Інтернет-діячів (блогерів, стрімерів тощо) з метою отримання оглядів на гру.
 • Не просіть користувачів написати рецензію на ваш продукт у вашому застосунку.

Як показуються рецензії

 • Дочасний доступ. Коли продукт виходить із дочасного доступу, то рецензії періоду дочасного доступу будуть позначені на сторінці відповідним чином. Якщо користувач оновить рецензію після виходу продукту з дочасного доступу, то відповідну позначку буде прибрано.
 • Рецензії на безкоштовно отриманий продукт. Під час написання рецензії користувачі можуть вказати, чи вони отримали продукт безкоштовно. Ця опція рекомендується для преси та промоакцій.
 • Рецензії до випуску. Якщо хтось отримає ваш продукт до його виходу (зазвичай за допомогою відповідного ключа) й напише рецензію, то вона буде позначена як «Рецензія до випуску».
 • Оцінка продукту. Вгорі сторінки продукту в крамниці містяться дві оцінки на основі користувацьких рецензій: оцінка за останні 30 днів і оцінка за весь час. Only purchases (not key activation) made by the reviewing account are included in the review score.

Рецензії в бібліотеці Steam

Якщо користувач зіграє в гру певний період часу, то в клієнті Steam йому буде запропоновано залишити на неї рецензію. Якщо користувач залишить негативну рецензію на гру, але пізніше продовжить подовгу грати в неї, то Steam може запропонувати йому оновити рецензію. Це може бути корисним у випадках, коли проблеми, з якими стикалися користувачі, було вирішено або їхня думка про гру змінилася.

Модерування рецензій

Ми наполегливо працюємо, щоби Steam лишався безпечним місцем для користувачів і розробників, але нам потрібна ваша допомога для виявлення випадків зловживань, переслідувань чи порушення наших правил. Просимо вас позначати прапорцем випадки, де рецензія є неприйнятною чи де рецензент вчиняє зловмисні дії.

Скарги на рецензії

Іноді бувають випадки, коли рецензія містить неприйнятний матеріал, наприклад, шахрайство, переслідування чи інші образи. Також іноді трапляються рецензія, що взагалі не стосуються вашого продукту або порушують інші настанови Steam. Ви можете поскаржитися на рецензію через наступні причини:
 • Рецензія є образливою або містить образливі слова чи лайку.
 • Рецензія написана не за темою, не стосується продукту, на сторінці якого розміщена.
 • Рецензія порушує принаймні один із пунктів статті «Правила і настанови Steam: обговорення, рецензії та користувацький вміст».

Скаржитися потрібно лише в очевидних випадках порушення. Якщо ви сумніваєтеся, то лишіть іншим користувачам самим голосувати проти цієї рецензії і скаржитися на неї. У більшості випадків рецензії не по темі не позначаються іншими користувачами як «корисні» й тому не показуються великій кількості користувачів.

Для скарги на рецензію:
 1. Клацніть на «Рекомендовано» чи «Не рекомендовано» в заголовку рецензії, щоби відкрити подробиці рецензії.
 2. У правій частині знаходиться помаранчевий розділ з інструментами модерування, де ви можете поскаржитися на рецензію.
 3. Оберіть «Образлива», якщо рецензія містить шахрайство, переслідування чи образи розробників або користувачів.
 4. Виберіть «Недоречна», якщо рецензія взагалі не стосується вашого продукту чи сервісу. Такою рецензією є, наприклад, текст про якість морозива замість відгуку про вашу стратегічну гру.
 5. Після вибору типу скарги з’явиться діалогове вікно підтвердження. Натисніть «Гаразд». Після цього модератори спільноти Steam або співробітники Valve перевірять оскаржені рецензії й вилучать їх або позначать як такі, що відповідають правилам.

Помилка з нашого боку?

Якщо рецензії, на які ви поскаржилися, були позначені командою модерування Valve як вирішені, але ви вважаєте, що ми помилилися, то зверніться до нас для подробиць.

Коротко опишіть ситуацію й надайте посилання на рецензію. Ми поглянемо на неї ще раз і надамо докладнішу інформацію про наше рішення.

Відповіді на рецензії

Можуть траплятися випадки, коли рецензент пропустив важливу інформацію або звертає увагу на помилку, яка вже вирішена. З метою надання спільноті актуальної інформації ми дали розробникам можливість прямо відповідати на такі рецензії.

Цей відгук буде видимий усім, хто може бачити рецензію, і буде позначений як офіційна відповідь розробника.

Щоби відповісти на рецензію:
 1. Клацніть на «Рекомендовано» чи «Не рекомендовано» в заголовку рецензії, щоби відкрити подробиці рецензії.
 2. У правій частині знаходиться помаранчевий розділ з інструментами модерування, де є посилання для написання офіційної відповіді розробника.
 3. Після натискання на посилання ви отримаєте текстове поле для написання своєї відповіді. Не забувайте відповідати стисло та ясно.
 4. Ця відповідь одразу з’явиться під рецензією й буде видимою всім, хто може бачити саму рецензію.
Ця функція може бути спокусливою, але не варто відповідати на кожну рецензію. Відповідь розробника часто привертає значно більше уваги, ніж звичайна рецензія, що потенційно може перетворити невелику проблему у величезну дискусію в усій спільноті. Також не варто використовувати цю функцію для заперечення вражень користувачів. Ваша увага до негативних відгуків може бути сприйнята як їхнє підтвердження або як спроба змусити замовчати користувачів.

Найкращі практики

Ви зустрічатимете рецензії всіх типів. Деякі можуть бути дуже корисні та конструктивні, тоді як інші можуть розчаровувати чи бути неповною оцінкою вашого продукту. Рецензії можна розглядати як один із каналів зворотного зв’язку, але не дозволяйте їм домінувати над вами і знецінювати ваші зусилля.

 • Поставте обмеження на час, який ви витрачаєте на читання рецензій. Коли ви зібрали достатньо корисних відгуків, спрямовуйте свою увагу назад на роботу над продуктом.
 • Не відповідайте на кожну рецензію. Іноді трапляються випадки, коли дещо треба прояснити через відповідь, але обдумуйте те, як ваші слова можуть бути сприйняті.
 • Не сперечайтеся з рецензентами. Дозволяйте спільноті самим відповідати на питання один одного. Вашу відповідь можуть сприйняти як спробу змусити замовчати чи спробу знецінити чиєсь враження.
 • Прочитайте нашу статтю про найкращі практики модерування, оскільки більшість інформації там підходить і для рецензій.

Бомбардування рецензіями

«Бомбардуванням рецензіями» називаються випадки, коли велика кількість користувачів використовують рецензії для донесення своїх негативних вражень, що понижує оцінку продукту й провокує на відповідь. Це може бути неприємним досвідом, особливо, якщо немає очевидно шляху виправити цю ситуацію. Гарною новиною є те, що існують функції, які дозволяють вам зменшити ефект від бомбардування рецензіями. Також є деякі рекомендації, яким ви можете слідувати, аби не зробити ситуацію ще гіршою.

Що мені робити?

 • Зверніться до нас через електронну пошту або канал служби підтримки партнерів. Ми надамо більше інформації, а також додаткових модераторів, які допомагатимуть позначати образи та стежити за обговоренням у вашому центрі спільноти.
 • Витратьте трохи часу, аби з’ясувати, що спричинило бомбардування рецензіями. Якщо ви зламали якусь функцію чи зробили нову програмну помилку, то найпростіше буде просто виправити їх — це спинить бурю негативних реакцій. Якщо причиною було щось, що не пов’язане з вашою грою чи сервісом, то аномальна поведінка в рецензіях буде вилучена із загальної оцінки гри. Докладніше про те, як ми робимо це розрізнення, ви можете прочитати ось тут.
 • Не намагайтеся цензурувати чи публічно сперечатися з рецензентами — ви цей бій не виграєте. Ми ще не бачили, аби така практика припинила негативні рецензії. Зазвичай вона лише підтримує й посилює їх.
 • Не дозволяйте учасникам вашої команди ставати мішенню. Якщо ви вирішуєте спілкуватися, то робіть це з анонімного акаунта розробника. Ви також можете створити акаунт спеціально для вирішення цієї проблеми й додати його до своєї партнерської групи на сторінці дозволів.
 • Ставте емоційний і психологічний стан вашої команди на перше місце. Цю частину можливої ціни за бомбардування рецензіями важко виміряти, але саме вона може стати найбільшим випробуванням під час такої події.

Ситуація повернеться до нормальної

У всіх випадках потік рецензій та емоцій стихає через кілька днів. Рецензії цього періоду будуть виявлені Steam й позначені як такі для користувачів. У випадку бомбардування не по темі ці рецензії не вплинуть на загальну оцінку продукту.

Більшість рецензій бомбардування зазвичай не позначаються користувачами як «корисні». Після завершення кампанії малоймовірно, що вони будуть видимі у вашій стрічці рецензій. Ми також не спостерігали кореляції між бомбардування рецензіями та купівельною поведінкою.

Доступ до рецензій через API

За допомогою API можна викликати програмний доступ до користувацьких рецензій за певний період або за певними критеріями. Дізнавайтеся більше ось тут.

Часті питання

П. Я розробник гри. Чи можу я відповідати на рецензії?
В. Так, якщо ви коментуєте рецензії свого продукту, то ваші коментарі позначатимуться як текст від розробника.
Також ви можете використати надану спеціальну зону для розробницького коментаря, який показуватиметься ще більш помітно.

П. Я розробник. Чи можу я видалити рецензії на свій продукт?
В. Прямо — ні. Якщо ви бачите образливі рецензії, то можете поскаржитися на них. Рецензія лишатиметься на сторінці крамниці, доки модератор не вилучить її, або не вилучить скаргу.

П. Моя гра чи програмне забезпечення суттєво змінилися з моменту виходу. Чи показуватимуть це рецензії?
В. У найпомітнішому місці сторінки показуються нещодавні рецензії, які були позначені як корисні. Ці рецензії повинні зображати поточний стан вашої гри чи програмного забезпечення. Старі рецензії поступово зникатимуть через появу нових, а рецензії, що написані під час дочасного доступу, будуть позначені відповідним чином.

П. Чи повинні користувачі придбати мою гру, щоби написати на неї рецензію?
В. Придбання не обов’язкове. Користувачі можуть писати рецензії на будь-який продукт, який вони запускають у Steam. Якщо користувач зареєстрував отриманий деінде ключ Steam, брав учать у безкоштовних вихідних Steam, грав у безкоштовну гру чи грав у гру за допомогою функції сімейної бібліотеки — він зможе написати рецензію, якщо має награний час. Проведений користувачем у грі чи програмі час показується в рецензії.

While reviews from all the above situations will be listed and readable, not all reviews count toward the game's review score. Only reviews posted from an account that has purchased and played the game will count toward the review score for that game.

П. Чи можуть користувачі писати негативні рецензії?
A. Yes. Customers can leave a negative or positive review for any reason. If customers are unhappy with the product, or don't believe that it is delivering on what it promises, they may use the review to tell other customers why they do not recommend it.

П. Чи можуть користувачі скаржитися на образливі рецензії?
A. Yes, similar to other content shared on Steam, each review will have a 'flag' button to report offensive content.

П. Деякі користувачі базують свої рецензії на діях чи даних, які не стосуються гри. Це дозволено?
A. Yes. Steam reviews tend to be a reflection of how happy customers are with the game itself as well as the value proposition, the business practices, and the experience of being part of that game’s community. This is all valid feedback and a reflection of how customers feel about the experience provided by your game.

П. Моя гра зазнала бомбардування рецензіями. Чи Steam виявить це й вилучить їх із оцінки мого продукту?
A. If your score is being affected by a review bombing (an anomalous change in volume and sentiment), you should reach out to Valve through email or through our Partner Support channel so that the team can assess the reviews and give you more information.

П. Чи можу я використовувати користувацькі рецензії в своїх маркетингових матеріалах?
A. If you would like to use a user review in your marketing material, please reach out to that user and get their permission.