Steamworks Belgeleri
Kullanıcı İncelemeleri

Genel Bakış

Steam'de oyununuzu oynamış kullanıcılar, inceleme yazabilir ve oyunu diğerlerine tavsiye edip etmediklerini belirtebilirler. Bu incelemeler, kaç kullanıcının söz konusu incelemeleri yararlı bulup bulmadığına bağlı olarak, oyununuzun mağaza sayfasında ve Steam Topluluğu'nda görünebilir. Olumlu ve olumsuz incelemelerin ortalamaları kullanılarak hesaplanan bir inceleme skoru da aynı zamanda mağaza sayfasında da, ürününüzün çıkışından bu yana ve son 30 gündeki kullanıcı incelemelerinin bir özetini vermesi için görüntülenebilir.

İncelemeler müşterilerin ürününüz ile olan tecrübelerini ve oyununuzun veya yazılımınızın beklentilerini nasıl karşıladıklarını paylaşmaları için kolay bir yoldur. Müşteri beklentileri çeşitli yollar ile ayarlanabilir, ürün sayfasındaki pazarlama ögelerinden, oynanış videoları ve resimlerinden, basına çıkış öncesi dağıtılan oyun kopyaları bunların bir örneğidir. İncelemeler, beklentilerin düzgün bir şekilde tespit edilebilmesi ve karşılanmış olup olmadıklarının ölçülmesini anlamak için bir geri bildirim kanalı olarak kullanılması yararlıdır.

Geliştirici Kullanım Kuralları

Steam'deki ürünler hakkındaki kullanıcı incelemelerinden aldığımız verilere oldukça güveniyoruz. Bu nedenle, geliştiricilerin veya oyun şirketlerinin müşterileri incelemeler için teşvik etmelerinin müşteriler açısından faydalı olduğunu düşünmüyoruz. Buna paralel olarak, kullanıcı incelemeleri konusunda yapmamanız gerekenleri belirten kuralları aşağıda bulabilirsiniz:

 • İnceleme sistemini yapay olarak manipüle etmeyiniz veya suistimal etmeyiniz.
 • Herhangi bir oyun, DLC, para veya başka ödüller karşılığında incelemeleri teşvik etmeyiniz. Basına veya internet kişiliklerine oyunlarınızın kopyasının gönderilmesinin tek beklentisi inceleme veya ön inceleme almak olmalıdır.
 • Müşterilerinize ürünlerinizi kendi uygulamanız içerisinde incelemelerini istemeyiniz.

İncelemelerin Görüntülenmesi

 • Erken Erişim: Bir ürün Erken Erişim'den tamamen çıktıktan sonra, Erken Erişim dönemindeki incelemeleri mağaza sayfasında işaretli olacaktır. Bir kullanıcı Erken Erişim incelemesini bir ürün piyasaya çıkarıldıktan sonra güncellerse incelemedeki Erken Erişim işareti kaldırılır.
 • Ücretsiz İncelemeler: Bir inceleme yazarken müşteriler bir ürünü ücretsiz olarak aldıklarını beyan edebilirler. Bu basın ve promosyon kopyaları için önerilir.
 • Çıkış Öncesi İncelemeler: Eğer birisi ürününüzün çıkıştan önce bir kopyasını alırsa (genellikle bir yayın üstü anahtarı kullanılarak) ve bir inceleme yazarsa, o inceleme bir "Çıkış Öncesi İnceleme" olarak işaretlenir.
 • İnceleme Skoru: Mağaza sayfasının en üstünde iki adet inceleme skoru bulunur. Birisi son 30 günlük dönemdeki incelemeleri diğeri ise ürünün ömrü boyunca olan incelemelerin skorlarını gösterir. İnceleme skorlarında sadece satın alımlar katılır (anahtar etkinleştirmeleri katılmaz).

Steam Kütüphanesindeki İncelemeler

After playing a game for a period of time, users will be prompted to leave a review inside the Steam client. Bir kullanıcı bir oyun için olumsuz inceleme yazar ancak oyunu uzunca bir süre oynamaya devam ederse Steam, bu kullanıcıya incelemelerini güncellemek isteyip istemediğini sorar. Bu özellik, müşterilerin incelemeyi yazdıkları esnadaki sorunlarının çözüldüğü veya oyuna dair fikirlerinin değiştiği durumlar için faydalı olabilir.

İncelemelerin Moderasyonu

We work hard to maintain Steam as a safe place for customers and developers, but we need your help in identifying cases of abuse, harassment, or violations of our terms. We ask that you flag cases where a review is inappropriate or where the reviewer is engaging in malicious practices.

İncelemelerin İşaretlenmesi

There may be some cases where reviews contain inappropriate material, such as scams, harassment, or are otherwise abusive. They are also occasionally reviews that are entirely off-topic and don't relate to your product at all or that violate some Steam Guidelines. There are a couple of reasons why you may want to flag a review:
 • İnceleme küfürlü içeriğe sahip.
 • İnceleme konu dışı veya oyununuzun, yazılımınızın veya hizmetinizin bir incelemesi değil.
 • İnceleme şu Steam Kural ve Yönergelerinden bir veya birden fazlasını ihlâl ediyor: Tartışmalar, İncelemeler ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçerik.

Flagging should be reserved for clear-cut cases. When in doubt, you should allow users to down vote the review and use the report tool. In most cases, reviews that are off-topic won't be rated as helpful by customers and thus will not appear to many users.

Bir incelemeyi işaretlemek için:
 1. "Tavsiye edildi" veya "Tavsiye edilmedi" başlığına tıklayarak o inceleme hakkında daha detaylı bir görüntü açın.
 2. "Moderatör kontrolleri" için sağ tarafta turuncu bir bölüm bulacaksınız. Burada bir incelemeyi bayraklamak için bir açılır menü vardır.
 3. Select "Abusive" if the review contains a scam, harassment, or is otherwise abusive to developers or users.
 4. Eğer inceleme ürününüz ile veya sağladığınız hizmet ile alakasız ise "Konu Dışı"nı seçiniz. Örnek olarak strateji oyununuz hakkında konuşmak yerine bir inceleme dondurmadan bahsederse bu konu dışı olur.
 5. Her seçimde bir onay diyaloğu ile karşılaşacaksınız. Daha sonra "Tamam" seçeneğini seçin. Steam Topluluk Moderatörleri veya Valve Çalışanları daha sonra bayraklı incelemeleri incelerler ve uygun görülmesi takdirde bayrağı kaldırır.

Did we get it wrong?

If a review you flagged was marked as resolved by Valve's moderation team and you think we made a mistake, please contact us for more clarification.

Briefly describe the situation along with a link to the review in question. We're happy to take another look and provide more information on our decision.

İncelemelere Cevap Vermek

There may be cases where the reviewer is missing important information, or may have encountered a bug that has since been resolved. Biz de topluluğu bilgilendirmek için, geliştiricilerin bu tür incelemelere cevap vermelerine olanak tanıyan araçlar sağladık.

Bu cevap incelemeyi görebilen herkese görünür olacaktır ve geliştiricinin resmî cevabı olarak işaretlenecektir.

Bir incelemeye doğrudan cevap vermek için:
 1. "Tavsiye edildi" veya "Tavsiye edilmedi" başlığına tıklayarak o inceleme hakkında daha detaylı bir görüntü açın.
 2. "Moderatör kontrolleri" için sağ tarafta turuncu bir bölüm bulacaksınız. Burada "Resmi Geliştirici Cevabı Yaz" bağlantısı göreceksiniz.
 3. Bağlantıya tıkladığınızda, cevabınızı gireceğiniz bir metin alanı karşınıza çıkacak. Lütfen cevabınızı kısa ve öz tutun.
 4. Bu cevap hemen ilgili incelemede görünecektir ve incelemeyi görebilen herkese görülebilir olacaktır.
Her ne kadar isteseniz de her incelemeye cevap vermemelisiniz. Bir geliştiricinin cevabı, orijinal yorumdan daha fazla dikkat çeker ve küçük bir hadisenin büyüyerek bir topluluk tartışması hâline gelmesine sebep olabilir. Bu özelliği, müşterilerin fikirlerinin aksini ispatlamak için kullanmak da kötü bir fikirdir. Your direct attention can be seen as validation or a defensive attempt to silence your customers.

Tavsiye Edilen Yöntemler

You're going to encounter reviews of all types. Some will be tremendously helpful and constructive, while others may represent frustrating or incomplete assessments of a product. Reviews should be used as one channel for feedback, but don't let them dominate or distract efforts away from the product.

 • Set a limit on the amount of time spent reading reviews. Once the meaningful high-level feedback has been extracted, direct your attention back to working on the product.
 • Her incelemeye cevap vermeyin. There will be times that something is worth clarifying with a response, but be very thoughtful about how your communication will be received.
 • İnceleme bırakanlarla polemiğe girmeyin. Let your community answer each others' questions. Your response can be seen as an attempt to silence or refute someone's opinion.
 • Read our Moderation Best Practices article, as much of the information there applies to reviews as well.

İnceleme Bombardımanı

A review bomb is when a large amount of players use reviews to voice their unhappiness, lower a review score and provoke a response. Özellikle bu durumla nasıl başa çıkacağınız tam belli değilse bu durum rahatsız edici ve çaresiz hisettiren bir deneyim hâline gelebilir. Ancak endişelenmeyin, bir inceleme bombardımanının etkilerini yönetmek için kullanabileceğiniz özellikler var. İşleri daha da kötüleştirmemek için yapabileceğiniz şeyler de var.

Ne yapmalıyım?

 • Partner Destek kanalımız veya bir e-posta aracılığıyla bize ulaşın. We can give you more information, along with adding extra moderators to help you flag abuse and keep an eye on your discussion hub.
 • Spend time figuring out where the review bomb came from. If you broke a feature or introduced a new bug, it's probably as simple as getting to work on fixing it and weathering the storm of negativity. If it's something that is unrelated to the product or provided service, the abnormal period of volume will be removed from the overall score. You can read more about how we make that distinction here.
 • Don't censor or publicly argue with reviewers - it's a battle you won't win. We've never seen it work at stopping negative reviews, but it's an effective way to keep them coming.
 • Don't let someone on your team become a target. If you do communicate, consider doing so from an anonymous developer account. You can create an account specifically for this and add it to your partner group from your Permissions Overview page.
 • Prioritize the mental and emotional well-being of your team. This is a potential cost of a review bomb that is hard to measure, but will likely be the biggest challenge faced during an event like this.

It will return to normal

In all examples, the surge of volume and sentiment will calm down after a few days. The reviews during that period will be bucketed by Steam and identified as such by your customers. In the case of off-topic bombs, those reviews will not contribute to your overall score.

The majority of reviews associated with bombs aren't typically marked as helpful. Once the campaign is over, it's less likely that they will be surfaced in your review feed. We also haven't seen a correlation between review bombs and purchasing behavior.

API Access to Reviews

You can make an API call to get programmatic access to user reviews within a certain date range, or meeting certain criteria. Learn more here.

Frequently Asked Questions

S. Ben bir oyun geliştiricisiyim. İncelemelere cevap verebilir miyim?
A. Yes, when you post in the comments of reviews on your product, your comment will be flagged as being from the developer.
Additionally, you can use the specific provided area to leave a developer comment that will appear more prominently.

S. Ben bir geliştiriciyim. Ürünümün incelemelerini silebilir miyim?
A. Not directly. If you find abusive reviews, you can flag them. The review will continue to be listed on your store page until a moderator deletes the review or removes the flag.

S. Oyunum veya yazılımım çıkışından bu yana çok değişti. İncelemeler bunu gösterecek mi?
A. The reviews that are shown most prominently on your store page are selected from recently-written, helpful reviews, which should reflect the current state of your game or software. Older reviews will phase out over time and any reviews written during Early Access will be labeled as such.

S. Müşterilerin inceleme yazabilmeleri için oyunumu satın almış olmaları gerekiyor mu?
A. Purchase is not required. Customers may write a review for any product they have launched via Steam. Whether that customer registered a Steam key obtained elsewhere, participated in a Steam Free Weekend, played a Free game, or played a game via Family Library Sharing, they will be able to write a review for your product if they have playtime. The customer's playtime in that game or time in that software title will appear next to their review.

S. Müşteriler olumsuz bir inceleme yazabilirler mi?
A. Yes. Customers can leave a negative or positive review for any reason. If customers are unhappy with the product, or don't believe that it is delivering on what it promises, they may use the review to tell other customers why they do not recommend it.

S. Müşteriler rahatsız edici incelemeleri bildirebilirler mi?
A. Yes, similar to other content shared on Steam, each review will have a 'flag' button to report offensive content.

S. Some customers are basing their review on practices or data not related to the game. Buna izin var mı?
A. Yes. Steam reviews tend to be a reflection of how happy customers are with the game itself as well as the value proposition, the business practices, and the experience of being part of that game’s community. This is all valid feedback and a reflection of how customers feel about the experience provided by your game.

Q. My game is being review bombed. Will Steam tag it and remove it from my score?
A. If your score is being affected by a review bombing (an anomalous change in volume and sentiment), you should reach out to Valve through email or through our Partner Support channel so that the team can assess the reviews and give you more information.

Q. Can I use Steam User Reviews in my marketing material?
A. If you would like to use a user review in your marketing material, please reach out to that user and get their permission.