Steamworks Belgeleri
Kullanıcı İncelemeleri

Genel Bakış

Steam'de oyununuzu oynamış kullanıcılar, inceleme yazabilir ve oyunu diğerlerine tavsiye edip etmediklerini belirtebilirler. Bu incelemeler, kaç kullanıcının söz konusu incelemeleri yararlı bulup bulmadığına bağlı olarak, oyununuzun mağaza sayfasında ve Steam Topluluğu'nda görünebilir. Olumlu ve olumsuz incelemelerin ortalamaları kullanılarak hesaplanan bir inceleme skoru da aynı zamanda mağaza sayfasında da, ürününüzün çıkışından bu yana ve son 30 gündeki kullanıcı incelemelerinin bir özetini vermesi için görüntülenebilir.

İncelemeler müşterilerin ürününüz ile olan tecrübelerini ve oyununuzun veya yazılımınızın beklentilerini nasıl karşıladıklarını paylaşmaları için kolay bir yoldur. Müşteri beklentileri çeşitli yollar ile ayarlanabilir, ürün sayfasındaki pazarlama ögelerinden, oynanış videoları ve resimlerinden, basına çıkış öncesi dağıtılan oyun kopyaları bunların bir örneğidir. İncelemeler, beklentilerin düzgün bir şekilde tespit edilebilmesi ve karşılanmış olup olmadıklarının ölçülmesini anlamak için bir geri bildirim kanalı olarak kullanılması yararlıdır.

Geliştirici Kullanım Kuralları

Steam'deki ürünler hakkındaki kullanıcı incelemelerinden aldığımız verilere oldukça güveniyoruz. Bu nedenle, geliştiricilerin veya oyun şirketlerinin müşterileri incelemeler için teşvik etmelerinin müşteriler açısından faydalı olduğunu düşünmüyoruz. Buna paralel olarak, kullanıcı incelemeleri konusunda yapmamanız gerekenleri belirten kuralları aşağıda bulabilirsiniz:

 • İnceleme sistemini yapay olarak manipüle etmeyiniz veya suistimal etmeyiniz.
 • Herhangi bir oyun, DLC, para veya başka ödüller karşılığında incelemeleri teşvik etmeyiniz. Basına veya internet kişiliklerine oyunlarınızın kopyasının gönderilmesinin tek beklentisi inceleme veya ön inceleme almak olmalıdır.
 • Müşterilerinize ürünlerinizi kendi uygulamanız içerisinde incelemelerini istemeyiniz.

İncelemelerin Görüntülenmesi

 • Erken Erişim: Bir ürün Erken Erişim'den tamamen çıktıktan sonra, Erken Erişim dönemindeki incelemeleri mağaza sayfasında işaretli olacaktır. Bir kullanıcı Erken Erişim incelemesini bir ürün piyasaya çıkarıldıktan sonra güncellerse incelemedeki Erken Erişim işareti kaldırılır.
 • Ücretsiz İncelemeler: Bir inceleme yazarken müşteriler bir ürünü ücretsiz olarak aldıklarını beyan edebilirler. Bu basın ve promosyon kopyaları için önerilir.
 • Çıkış Öncesi İncelemeler: Eğer birisi ürününüzün çıkıştan önce bir kopyasını alırsa (genellikle bir yayın üstü anahtarı kullanılarak) ve bir inceleme yazarsa, o inceleme bir "Çıkış Öncesi İnceleme" olarak işaretlenir.
 • İnceleme Skoru: Mağaza sayfasının en üstünde iki adet inceleme skoru bulunur. Birisi son 30 günlük dönemdeki incelemeleri diğeri ise ürünün ömrü boyunca olan incelemelerin skorlarını gösterir. İnceleme skorlarına sadece oyunu satın aldıktan (anahtar etkinleştirmeleri katılmaz) sonra inceleme yazan kullanıcıların incelemeleri katılır.

Steam Kütüphanesindeki İncelemeler

Bir oyunu bir süre oynamış kullanıcılardan Steam istemcisinde bir inceleme yazmaları istenir. Bir kullanıcı bir oyun için olumsuz inceleme yazar ancak oyunu uzunca bir süre oynamaya devam ederse Steam, bu kullanıcıya incelemelerini güncellemek isteyip istemediğini sorar. Bu özellik, müşterilerin incelemeyi yazdıkları esnadaki sorunlarının çözüldüğü veya oyuna dair fikirlerinin değiştiği durumlar için faydalı olabilir.

İncelemelerin Moderasyonu

Steam'i müşterilerimiz ve geliştiricilerimiz için güvenli bir ortam olarak tutmak için çok çalışıyoruz ancak suistmal, taciz veya kurallarımızın ihlâl edildiği durumları tespit edebilmek için sizlerin de yardımına ihtiyacımız var. Uygunsuz bulduğunuz veya sahibinin kötü amaçlı olduğunu düşündüğünüz incelemeleri işaretlemenizi rica ediyoruz.

İncelemelerin İşaretlenmesi

Dolandırıcılık, taciz veya başka türlü rahatsız edici içeriğe sahip incelemeler olabilir. Ayrıca bazen tamamen konu dışı ve ürününüzle ilgili olmayan ya da Steam yönergelerini ihlâl eden incelemeler de olabilir. Bir incelemeyi işaretlemenizin birkaç nedeni olabilir:
 • İnceleme küfürlü içeriğe sahip.
 • İnceleme konu dışı veya oyununuzun, yazılımınızın veya hizmetinizin bir incelemesi değil.
 • İnceleme şu Steam Kural ve Yönergelerinden bir veya birden fazlasını ihlâl ediyor: Tartışmalar, İncelemeler ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçerik.

Sadece durumun çok net olduğu durumlarda işaretleme yapmalısınız. Emin değilseniz kullanıcıların incelemeye eksi oy vermesine ve şikâyet et aracını kullanmasına izin verin. Çoğunlukla konu dışı incelemeler kullanıcılar tarafından faydalı olarak işaretlenmeyeceğinden, bunlar oyuncuların büyük bir bölümüne de gösterilmemiş olur.

Bir incelemeyi işaretlemek için:
 1. "Tavsiye edildi" veya "Tavsiye edilmedi" başlığına tıklayarak o inceleme hakkında daha detaylı bir görüntü açın.
 2. "Moderatör kontrolleri" için sağ tarafta turuncu bir bölüm bulacaksınız. Burada bir incelemeyi bayraklamak için bir açılır menü vardır.
 3. İnceleme dolandırıcılık içeriyorsa, kullanıcıları rahatsız ediyorsa veya geliştiricilere ve kullanıcılarına karşı taciz içeriyorsa "Kötüye Kullanım"ı seçin.
 4. Eğer inceleme ürününüz ile veya sağladığınız hizmet ile alakasız ise "Konu Dışı"nı seçiniz. Örnek olarak strateji oyununuz hakkında konuşmak yerine bir inceleme dondurmadan bahsederse bu konu dışı olur.
 5. Her seçimde bir onay diyaloğu ile karşılaşacaksınız. Daha sonra "Tamam" seçeneğini seçin. Steam Topluluk Moderatörleri veya Valve Çalışanları daha sonra bayraklı incelemeleri incelerler ve uygun görülmesi takdirde bayrağı kaldırır.

Bir hata mı yaptık?

İşaretlediğiniz bir inceleme Valve moderasyon ekibi tarafından çözüldü olarak işaretlenmişse ancak bunda bir hata olduğunu düşünüyorsanız bizimle irtibata geçin.

İlgili incelemeye giden bağlantıyla birlikte sorunun ne olduğunu kısaca yazın. İncelemeye tekrar bakmaktan ve verdiğimiz karara dair size daha fazla bilgi vermekten memnuniyet duyarız.

İncelemelere Cevap Vermek

İncelemeyi yazan kullanıcının ürününüzle ilgili önemli bilgilere sahip olmadığı veya incelemede yazdığı sorunun o zamandan bu yana düzeltilmiş olduğu durumlar olabilir. Biz de topluluğu bilgilendirmek için, geliştiricilerin bu tür incelemelere cevap vermelerine olanak tanıyan araçlar sağladık.

Bu cevap incelemeyi görebilen herkese görünür olacaktır ve geliştiricinin resmî cevabı olarak işaretlenecektir.

Bir incelemeye doğrudan cevap vermek için:
 1. "Tavsiye edildi" veya "Tavsiye edilmedi" başlığına tıklayarak o inceleme hakkında daha detaylı bir görüntü açın.
 2. "Moderatör kontrolleri" için sağ tarafta turuncu bir bölüm bulacaksınız. Burada "Resmi Geliştirici Cevabı Yaz" bağlantısı göreceksiniz.
 3. Bağlantıya tıkladığınızda, cevabınızı gireceğiniz bir metin alanı karşınıza çıkacak. Lütfen cevabınızı kısa ve öz tutun.
 4. Bu cevap hemen ilgili incelemede görünecektir ve incelemeyi görebilen herkese görülebilir olacaktır.
Her ne kadar isteseniz de her incelemeye cevap vermemelisiniz. Bir geliştiricinin cevabı, orijinal yorumdan daha fazla dikkat çeker ve küçük bir hadisenin büyüyerek bir topluluk tartışması hâline gelmesine sebep olabilir. Bu özelliği, müşterilerin fikirlerinin aksini ispatlamak için kullanmak da kötü bir fikirdir. Direkt ilgi göstermeniz, hatayı doğruladığınız ya da müşterilerinizi susturmaya çalıştığınız izlenimini yaratabilir.

Tavsiye Edilen Yöntemler

Her türden incelemeyle karşılaşacaksınız. Bazı incelemeler çok faydalı ve yapıcıyken, bazıları ürününüzle ilgili moral bozucu veya eksik değerlendirmeler içerebilir. İncelemeler geri bildirim için bir kanal olarak kullanılmalı fakat ürününüzle ilgili plan ve çabalarınızı şekillendiren tek kanal olmamalıdır.

 • İncelemeleri okumaya ayırdığınız zamanı sınırlayın. Faydalı ve üst düzey geri bildirimleri topladıktan sonra dikkatinizi, ürününüz üzerinde çalışmaya yönlendirmelisiniz.
 • Her incelemeye cevap vermeyin. Bir yanıtla netleştirmeniz gereken incelemeler olacaktır ancak bu yanıtınızın nasıl algılanacağı üzerinde dikkatle düşünmelisiniz.
 • İnceleme bırakanlarla polemiğe girmeyin. Topluluk üyelerinizin birbirlerinin sorularını yanıtlamasına izin verin. Vereceğiniz yanıt, bir kişiyi susturmaya veya bir kişinin fikrinin aksini ıspatlamaya çalıştığınız izlenemi yaratabilir.
 • En İyi Moderasyon Yöntemleri başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz zira buradaki bilgilerin çoğu incelemeler için de geçerlidir.

İnceleme Bombardımanı

İnceleme bombardımanı; çok fazla sayıda oyuncunun, incelemeleri memnuniyetsizliklerini dile getirmek, inceleme puanını düşürmek ve bir cevap almak için kullanmasıdır. Özellikle bu durumla nasıl başa çıkacağınız tam belli değilse bu durum rahatsız edici ve çaresiz hisettiren bir deneyim hâline gelebilir. Ancak endişelenmeyin, bir inceleme bombardımanının etkilerini yönetmek için kullanabileceğiniz özellikler var. İşleri daha da kötüleştirmemek için yapabileceğiniz şeyler de var.

Ne yapmalıyım?

 • Partner Destek kanalımız veya bir e-posta aracılığıyla bize ulaşın. Suistimalleri tespit etmenize ve tartışma merkezinize göz kulak olmanıza yardımcı olmak için size daha fazla bilgi verebilir, ilave moderatörler ekleyebiliriz.
 • İnceleme bombardımanının kaynağını tespit etmeye çalışın. Bir özelliği çalışmaz hâle getirdiyseniz veya yeni bir hataya neden olduysanız, bunları düzeltmek üzerinde çalışmak, size yönlendirilen olumsuz eleştirilerin kesilmesi için muhtemelen en basit yöntem olacaktır. Sorunun kaynağı ürününüzle veya sağladığınız hizmetle ilgili değilse, anormal olduğu tespit edilen incelemeler toplam skora dâhil edilmez. Anormal ve normal incelemeleri nasıl ayırt ettiğimize dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • İnceleme bırakan kullanıcıları sansürlemeyin veya onlarla polemiğe girmeyin zira bu durumda kaybeden taraf her zaman siz olursunuz. Bunları yapmanın olumsuz incelemeleri durdurmaya yardımcı olduğuna hiç şahit olmadık; aksine bunları yapmanın olumsuz incelemeleri artırdığına şahit olduk.
 • Ekibinizdeki birinin hedef hâline gelmesine izin vermeyin. Oyuncularla iletişim kuracaksınız, bunu anonim geliştirici hesaplarından yapmayı tercih edin. Sadece bunun için bir hesap oluşturabilir ve İzinlere Genel Bakış sayfasından bu hesabı partner grubunuza ekleyebilirsiniz.
 • Ekibinizin zihinsel ve duygusal sağlığına öncelik verin. Bu, inceleme bombardımanının ölçmesi zor bir etkisidir ancak böyle bir durumda karşılacağınız en büyük etki de zihinsel ve duygusal olacaktır.

Her şey normale dönecektir.

Şimdiye kadarki bütün örneklerde olduğu gibi, olumsuzluk dalgasının hacmi ve şiddeti birkaç gün sonra azalacaktır. Bu süre zarfında gönderilen incelemeler Steam tarafından ayrı bir grupta tutulacak ve müşterileriniz de bunu görecektir. Konu dışı inceleme bombardımanlarındaki incelemeler toplam skorunuza eklenmez.

Bombardıman kaynaklı incelemeler genellikle faydalı olarak işaretlenmez. Bombardıman sona erdikten sonra bunların inceleme akışınızda tekrar gösterilmesi çok olası değildir. Ayrıca, inceleme bombardımanları ve satın alma davranışları arasında bir bağ da tespit edemedik.

İncelemelere API Erişimi

Bir API çağrısı aracılığıyla belirli bir tarih aralığındaki veya belirli kriterlere uyan incelemelere ulaşabilirsiniz. Buradan daha fazlasını öğrenin.

Sıkça Sorulan Sorular

S. Ben bir oyun geliştiricisiyim. İncelemelere cevap verebilir miyim?
C. Evet. Ürününüzün incelemelerine yorum gönderidğinizde, yorumunuz geliştiriciye ait olarak işaretlenir.
Ek olarak, özel olarak sağlanmış alanı kullanarak daha belirgin bir şekilde görünecek bir geliştirici yorumu da bırakabilirsiniz.

S. Ben bir geliştiriciyim. Ürünümün incelemelerini silebilir miyim?
C. Doğrudan değil. Kötü amaçlı incelemeleri işaretleyebilirsiniz. Bir moderatör bu incelemeyi silene veya işaretini kaldırana kadar mağaza sayfanızda listelenmeye devam eder.

S. Oyunum veya yazılımım çıkışından bu yana çok değişti. İncelemeler bunu gösterecek mi?
C. Mağaza sayfanızda öne çıkan incelemelerin çoğu, ürününüzün güncel hâlini yansıtması için, yakın zamanda yazılmış faydalı incelemeler arasından seçilmektedir. Eski incelemeler zamanla görünürlüklerini kaybeder ve Erken Erişim esnasında yazılmış incelemeler ''Erken Erişim'' olarak etiketlenir.

S. Müşterilerin inceleme yazabilmeleri için oyunumu satın almış olmaları gerekiyor mu?
C. Satın alım gerekli değildir. Müşteriler, Steam aracılığıyla başlattıkları her ürün için bir inceleme yazabilir. Müşteri, ürünü kullanmış/oynamış olduğu müddetçe, ürünü nereden elde ettiğine (farklı bir yerden temin edilen Steam anahtarıyla, ücretsiz bir oyunu oynayarak, Aile Kütüphanesi Paylaşımı ile oynayarak vb.) bakılmaksızın bir inceleme yazabilir. Müşterinin ilgili oyunda/yazılımda geçirdiği süre incelemede gösterilir.

Yukarıdaki durumlara sahip tüm incelemeler her ne kadar listelenecek ve okunabilecek olsa da, tüm incelemeler oyunun inceleme skorunu etkilemez. Sadece oyunu satın almış ve oynamış hesapların gönderdiği incelemeler ilgili oyunun inceleme skorunu etkiler.

S. Müşteriler olumsuz bir inceleme yazabilirler mi?
C. Evet. Müşteriler herhangi bir sebeple olumsuz ya da olumlu bir inceleme yazabilir. Müşteriler üründen memnun değilse ya da ürünün vaatlerini yerine getirdiğini düşünmüyorsa inceleme yazarak diğer kullanıcılara ürünü neden tavsiye etmediklerini anlatabilir.

S. Müşteriler rahatsız edici incelemeleri bildirebilirler mi?
C. Evet. Steam'de bulunan diğer içerikler gibi incelemelerin de yanında saldırgan içeriği şikayet etmek için bayrak şeklinde bir buton yer alır.

S. Bazı kullanıcılar incelemelerini oyunla ilgili olmayan durum veya verilere göre yazıyor. Buna izin var mı?
C. Evet. Steam incelemeleri, müşterilerin hem oyundan hem de sunduğu değerden, iş uygulamalarından ve oyun topluluğunun bir parçası olmanın getirdiği deneyimden ne kadar memnun kaldıklarını gösteren bir sistemdir. Tüm bunlar geçerli geri bildirimlerdir ve müşterilerin, oyununuzun sunduğu deneyim karşısında nasıl hissettiğini gösterir.

S. Oyunum inceleme bombardımanına maruz kalıyor. Steam bu incelemeleri etiketleyip skorumdan çıkaracak mı?
C. Skorunuz bir inceleme bombardımanı (inceleme sayısında ve görüşte anormal değişim) kaynaklı olarak değişiyorsa, ekibimizin incelemeleri gözden geçirebilmesi ve size daha fazla bilgi sağlayabilmesi için e-posta veya Partner Destek kanallarımız üzerinden Valve ile irtibata geçmelisiniz.

S. Steam kullanıcı incelemelerini pazarlama materyallerimde kullanabilir miyim?
C. Bir kullanıcı incelemesini pazarlama materyalinizde kullanmak istiyorsanız lütfen ilgili kullanıcıyla iletişime geçerek iznini alın.