Dokumentacja Steamworks
Recenzje użytkowników

Wprowadzenie

Użytkownicy, którzy skorzystali z twojego produktu na Steam, mogą napisać jego recenzję i przekazać innym, czy jest warty polecenia. Recenzje mogą pojawić się na stronie twojego produktu w sklepie oraz w Społeczności Steam. Uzależnione jest to od liczby użytkowników, którzy uznają daną recenzję za pomocną. Zarówno oceny pozytywne, jak i negatywne służą do obliczania oceny produktu wyświetlanej na jego stronie w sklepie. Dzięki temu gracze dowiedzą się, jak inni użytkownicy zrecenzowali dany produkt w ciągu ostatnich 30 dni i w czasie jego całej obecności na platformie Steam.

Dzięki recenzjom klienci z łatwością mogą podzielić się doświadczeniami związanymi z użytkowaniem produktu i opisać, w jaki sposób gra lub program spełnia ich oczekiwania. Na oczekiwania użytkowników składa się wiele czynników, np. wygląd strony produktu, wideo i zrzuty ekranu z rozgrywki lub przesłanie egzemplarzy recenzenckich przedstawicielom prasy branżowej itp. Korzystanie z recenzji jako kanału komunikacji może okazać się pomocne w zrozumieniu, czy oczekiwania użytkowników stały na prawidłowym poziomie oraz czy zostały spełnione.

Zasady obowiązujące producentów

Mamy pewność odnośnie danych uzyskanych dzięki recenzjom produktów zamieszczanym przez użytkowników na Steam. W związku z tym nie widzimy korzyści dla użytkownika, gdy producenci proszą użytkowników o publikowanie recenzji. Mając to na uwadze, oczekujemy przestrzegania następujących zasad:

 • Nie próbuj nadużywać ani manipulować systemem recenzji.
 • Nie proś o napisanie recenzji w zamian za gry, DLC, pieniądze lub inne korzyści. Wyjątkiem jest wysłanie kopii gry do prasy lub liderów opinii w internecie w celu uzyskania recenzji danego produktu.
 • Nie proś klientów o napisanie recenzji twojego produktu wewnątrz twojej aplikacji.

Jak wyświetlane są recenzje

 • Wczesny dostęp: gdy produkt zostanie w pełni wydany i opuści fazę wczesnego dostępu, opinie z tego okresu zostaną stosownie oznaczone na stronie w sklepie. Jeśli użytkownik zaktualizuje swoją recenzje z okresu wczesnego dostępu po wydaniu produktu, oznaczenie zostanie usunięte.
 • Recenzje produktów otrzymanych za darmo: podczas pisania recenzji użytkownicy mają możliwość wskazania, że otrzymali produkt za darmo. Ta opcja jest zalecana dla egzemplarzy produktu przeznaczonych dla prasy lub w celach promocyjnych.
 • Recenzje przedpremierowe: jeśli użytkownik otrzyma produkt przed wydaniem (zwykle z odpowiednim kluczem) i napisze recenzję, opinia ta zostanie oznaczona jako „Recenzja przedpremierowa”.
 • Ocena produktu: na górze strony produktu w sklepie wyświetlane są dwa rodzaje ocen: jedna dla ostatnich 30 dni, a druga dla całego okresu użytkowania produktu. Podczas obliczania oceny używane są tylko recenzje pochodzące z kont, z których zakupiono produkt, a nie aktywowano klucz.

Recenzje w bibliotece Steam

Po pewnym czasie gry użytkownik zostanie poproszony w kliencie Steam o pozostawienie recenzji. Jeśli użytkownik pozostawi negatywną recenzję na temat gry, a następnie wróci do niej i spędzi w niej znaczną ilość czasu, Steam może poprosić go o zaktualizowanie recenzji. Może to okazać się cenne w przypadkach, gdy problemy wykryte przez użytkowników w czasie zamieszczenia recenzji zostały rozwiązane lub po prostu, jeśli zmienią zdanie na temat gry.

Moderowanie recenzji

Staramy się, aby Steam był bezpiecznym miejscem zarówno dla użytkowników, jak i dla producentów, ale potrzebujemy pomocy w zapobieganiu nadużyciom, szykanowaniu i naruszeniom naszych warunków. Prosimy o oznaczenie przypadków, w których recenzja jest nieodpowiednia lub recenzent jest zaangażowany w szkodliwe działania.

Oznaczanie recenzji

W niektórych przypadkach recenzje zawierają nieodpowiednie materiały. Mogą to być próby oszustwa, obelgi lub innego rodzaju nadużycia. Czasami pojawiają się recenzje, które są zupełnie niezwiązane z tematem i z produktem, a także takie, które naruszają zasady korzystania ze Steam. Recenzje mogą zostać oznaczone z kilku różnych przyczyn:
 • Recenzja zawiera szykanowanie lub słownictwo o obraźliwym charakterze.
 • Recenzja jest nie na temat lub nie jest recenzją gry, programu lub usługi.
 • Recenzja narusza przynajmniej jedną z zasad i wytycznych dotyczących dyskusji, recenzji i treści tworzonych przez użytkowników Steam.

Recenzje powinno się oznaczać tylko w oczywistych przypadkach. W razie wątpliwości pozwól użytkownikom zagłosować za lub przeciw danej recenzji i skorzystać z narzędzia do zgłaszania. W większości przypadków recenzje niezwiązane z tematem nie zostaną oznaczone przez użytkowników jako pomocne, przez co nie będą widoczne dla innych.

Aby oznaczyć recenzję:
 1. Kliknij „Polecane” lub „Odradzane” w nagłówku recenzji, by otworzyć bardziej szczegółowy widok.
 2. Po prawej stronie znajduje się pomarańczowa kolumna „Ustawienia moderatorskie”, w której znajduje się lista rozwijana z opcją oznaczenia recenzji.
 3. Wybierz opcję „Nadużycie”, jeżeli recenzja zawiera jakąś formę wyłudzenia, szykanowania lub jest w jakikolwiek sposób obraźliwa dla producentów lub użytkowników.
 4. Wybierz opcję „Nie na temat”, tylko jeśli recenzja nie dotyczy produktu lub usługi, którą oferujesz. Przykładowo mogłaby to być recenzja lodów, a nie twojej gry strategicznej.
 5. Po wybraniu jednej z tych opcji pojawi się okno dialogowe z potwierdzeniem. Kliknij „OK”. Następnie moderatorzy Społeczności Steam lub pracownicy Valve sprawdzą oznaczoną w ten sposób recenzję i usuną ją lub oznaczą jako zgodną z zasadami.

Widzisz błąd z naszej strony?

Jeśli oznaczona przez ciebie recenzja została oznaczona jako rozpatrzona przez zespół moderatorów Valve i uważasz, że popełniliśmy błąd, skontaktuj się z nami, podając więcej szczegółów.

Krótko opisz sytuację, załączając link do danej recenzji. Z chęcią przyjrzymy się tej sprawie jeszcze raz i udostępnimy więcej informacji na temat naszej decyzji.

Odpowiadanie na recenzje

W niektórych przypadkach recenzującemu brakowało ważnych informacji o produkcie lub napotkał błąd, który następnie został naprawiony. Aby społeczność była na bieżąco ze zmianami, stworzyliśmy narzędzia, dzięki którym producent może bezpośrednio odpowiedzieć na takie recenzje.

Ta odpowiedź będzie widoczna dla wszystkich użytkowników, którzy mogą zobaczyć samą recenzję. Odpowiedź zostanie oznaczona jako oficjalna odpowiedź producenta.

Aby bezpośrednio odpowiedzieć na recenzję:
 1. Kliknij „Polecane” lub „Odradzane” w nagłówku recenzji, by otworzyć bardziej szczegółowy widok.
 2. Po prawej stronie znajduje się pomarańczowa kolumna o nazwie „Ustawienia moderatorskie”, w której znajduje się lista rozwijana z opcją oznaczenia recenzji.
 3. Po kliknięciu linku ujrzysz pole tekstowe do wprowadzenia twojej odpowiedzi. Pamiętaj, aby twoja wypowiedź była jasna i zwięzła.
 4. Odpowiedź natychmiast pojawi się pod recenzją i będzie widoczna dla wszystkich użytkowników, którzy są w stanie zobaczyć samą recenzję.
Mimo, że może się to wydawać kuszące, nie każda recenzja wymaga odpowiedzi. Odpowiedź producenta często przyciąga więcej uwagi niż sama recenzja. Może to doprowadzić do tego, że mały problem z grą zamieni się w obszerną dyskusję społeczności na jego temat. Nie należy również używać tej funkcji do odrzucania opinii użytkowników. Bezpośredni kontakt może być postrzegany jako wymówka lub próba uciszenia twoich użytkowników.

Najlepsze praktyki

Napotkasz recenzje wszelkiego typu. Niektóre z nich będą ogromnie pomocne i konstruktywne, a inne będą przedstawiały sfrustrowaną lub niepełną ocenę produktu. Recenzje powinny służyć jako kanał do otrzymywania opinii, ale nie pozwól, aby zdominowały prace nad twoim produktem lub odwróciły od nich uwagę.

 • Wyznacz sobie limit czasu przeznaczony na czytanie recenzji. Po zebraniu znaczącej ilości wartościowych opinii możesz ponownie skupić się na pracy nad produktem.
 • Nie odpowiadaj na każdą recenzję. Czasem warto napisać odpowiedź celem wyjaśnienia pewnego zagadnienia, ale zwróć szczególną uwagę na to, jak zostanie ona odebrana.
 • Nie kłóć się z recenzentami. Pozwól społeczności odpowiadać na swoje pytania. Twoje odpowiedzi mogą zostać uznane za próbę uciszenia lub odrzucenia czyjejś opinii.
 • Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych praktykach moderacyjnych – wiele z informacji w nim zawartych dotyczy również recenzji.

Zalewy recenzji

Zalew recenzji (tzw. review bomb) ma miejsce, gdy duża liczba graczy decyduje się na wyrażenie swojego niezadowolenia, obniżając ocenę produktu i prowokując odpowiedź. Jest to niepokojące i przytłaczające doświadczenie, szczególnie w przypadku, jeśli nie ma jasnego sposobu na odniesienie się do tej sytuacji. Na szczęście istnieją funkcje, które można wykorzystać do zarządzania efektami takiego procederu. Istnieje kilka praktyk, do których warto się stosować, by uniknąć pogorszenia sytuacji.

Co mam zrobić?

 • Skontaktuj się z nami poprzez e-mail lub kanał pomocy technicznej dla partnerów. Prześlemy więcej informacji oraz przydzielimy ci kilku dodatkowych moderatorów, aby pomóc w oznaczaniu nadużyć i monitorowaniu twoich centrów społeczności.
 • Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi zalew recenzji. Jeśli przypadkowo jedna z funkcji w twoim produkcie została zepsuta lub wprowadzony został nowy błąd, najprostszym sposobem będzie naprawienie go i poczekanie, aż przypływ negatywnych reakcji zniknie. Jeśli jest to coś niezwiązanego z produktem lub świadczoną usługą, ten okres negatywnych recenzji nie będzie uwzględniony w ogólnej ocenie. Dodatkowe informacje związane z naszym procesem rozróżniania tych kwestii można znaleźć tutaj.
 • Nie cenzuruj ani nie kłóć się publicznie z autorami recenzji – nie wygrasz. Kłótnie nigdy nie zatrzymywały negatywnych recenzji, a nawet przyciągały ich jeszcze więcej.
 • Nie pozwól, aby ktoś z twojego zespołu stał się celem ataku. W celu komunikacji rozważ użycie anonimowego konta partnerskiego. Możesz w tym celu stworzyć specjalne konto i dodać je do swojej grupy partnerskiej na stronie Użytkownicy i uprawnienia – przegląd.
 • Zdrowie psychiczne i emocjonalne twojego zespołu jest najważniejsze. Jest to potencjalny koszt związany z zalewem recenzji, który ciężko zmierzyć, ale najprawdopodobniej będzie on największym wyzwaniem podczas takiego wydarzenia.

Wszystko wróci do normy

We wszystkich znanych nam sytuacjach taka ilość recenzji i emocje opadają po kilku dniach. Recenzje opublikowane w tym okresie zostaną zebrane przez Steam i odpowiednio oznaczone, co zobaczą twoi użytkownicy. W przypadku zalewu recenzji nie na temat nie będą się one liczyły do ogólnej oceny twojego produktu.

Większość recenzji związanych z zalewami nie jest zazwyczaj oznaczana jako pomocna. Gdy taki atak ustąpi, istnieje małe prawdopodobieństwo, że znajdą się one w się w kanale recenzji. Nie odnotowaliśmy również zależności między takimi zalewami recenzji a zachowaniem związanym z kupowaniem.

Dostęp do recenzji za pomocą API

Możesz wykonać wywołanie API, by uzyskać programistyczny dostęp do recenzji użytkowników, które znajdują się w danym przedziale czasowym lub spełniają pewne kryteria. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne są tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

P: Jestem producentem gier. Czy mogę sam odpowiadać na recenzje?
O: Tak. Gdy zamieścisz komentarz do recenzji twojego produktu, zostanie on oznaczony jako odpowiedź producenta.
Ponadto możesz odpowiedzieć, używając specjalnego pola, przez co twój komentarz będzie bardziej zauważalny.

P: Jestem producentem. Czy mogę usuwać recenzje mojego produktu?
O: Nie bezpośrednio. Jeśli znajdziesz recenzje zawierające nadużycia, możesz je oznaczyć. Recenzja będzie nadal wyświetlana na stronie twojego produktu w sklepie, dopóki moderator nie usunie jej oznaczenia lub jej samej.

P: Moja gra lub program znacząco zmieniły się od czasu wydania. Czy recenzje odzwierciedlą to?
O: Recenzje, które są najbardziej widoczne na stronie produktu w sklepie, są wybierane spośród niedawno napisanych i przydatnych recenzji odzwierciedlających bieżące wydanie twojej gry lub programu. Starsze recenzje będą stopniowo zastępowane nowymi i wszelkie recenzje napisane podczas fazy wczesnego dostępu będą odpowiednio oznaczone.

P: Czy użytkownicy muszą kupić moją grę, by napisać jej recenzję?
O: Zakup nie jest wymagany. Użytkownicy mogą napisać recenzję dowolnego produktu, który uruchomili na Steam. Niezależnie od tego, czy użytkownik aktywował klucz Steam zakupiony w innym miejscu, brał udział w bezpłatnym weekendzie, grał w grę bezpłatną lub poprzez funkcję udostępniania gier, to może on napisać jej recenzję, jeśli z niej korzystał. Obok recenzji zostanie wyświetlona liczba godzin spędzonych przez użytkownika w programie lub grze.

While reviews from all the above situations will be listed and readable, not all reviews count toward the game's review score. Only reviews posted from an account that has purchased and played the game will count toward the review score for that game.

P: Czy użytkownicy mogą publikować negatywne recenzje?
O: Tak. Customers can leave a negative or positive review for any reason. If customers are unhappy with the product, or don't believe that it is delivering on what it promises, they may use the review to tell other customers why they do not recommend it.

P: Czy użytkownicy mogą zgłaszać recenzje zawierające nadużycia?
O: Yes, similar to other content shared on Steam, each review will have a 'flag' button to report offensive content.

P: Niektórzy użytkownicy opierają swoje recenzje na podstawie swoich doświadczeń lub danych niezwiązanych z grą. Czy jest to dozwolone?
A. Yes. Steam reviews tend to be a reflection of how happy customers are with the game itself as well as the value proposition, the business practices, and the experience of being part of that game’s community. This is all valid feedback and a reflection of how customers feel about the experience provided by your game.

P: Moja gra jest celem zalewu recenzji. Czy Steam odpowiednio go oznaczy i usunie z oceny mojego produktu?
O: If your score is being affected by a review bombing (an anomalous change in volume and sentiment), you should reach out to Valve through email or through our Partner Support channel so that the team can assess the reviews and give you more information.

P: Czy mogę użyć recenzji użytkowników Steam w moich materiałach marketingowych?
O: If you would like to use a user review in your marketing material, please reach out to that user and get their permission.