Steamworks dokumentáció
Tematikus promóciók
Játékfejlesztők alkalmanként érdeklődnek tematikus promóció tartásáról a Steamen, összegyűjtve és népszerűsítve egy bizonyos témájú, stílusú, környezetű vagy műfajú játékokat. Örömmel fontolóra vesszük ilyen fajta vásárok támogatását, de hogy hogyan kezeljük azokat, az a vásár méretétől és jellegétől függ.

A beszélgetés gyakran akkor kezdődik, amikor egy játékfejlesztő felkeres minket játékok egy viszonylag kis sorával egy témán belül, gyakran más, általa ismert fejlesztőktől. Lehetséges ilyen szűk körű exkluzív esemény tartása, de nehezen tudnánk ezt az eseményt a Steam kezdőoldalán népszerűsíteni.

Ahhoz, hogy egy tematikus vásár láthatóságot kapjon a Steam kezdőoldalán, általánosságban az alábbi megkötéseknek kellene megfelelnie:
  1. A játékosoknak meg kell tudniuk érteni, hogy mi a vásár hatóköre. Mind annak tekintetében, hogyan van leírva az esemény a játékosoknak, mind az eseményen szereplő játékválaszték tekintetében. Például, ha egy eseményt „Városépítő vásárként” mutatnak be, de csak öt városépítő játékot tartalmaz, akkor a játékosok nem fogják érteni, hol az összes többi városépítő játék, és miért csak ez az öt szerepel benne.
  2. A nagy vonalakban leírt eseményeknek a lehető legbefogadóbbnak kell lenniük. Ha az esemény témája olyan széles, mint a „Városépítő vásár”, akkor beszélnünk kell arról, hogyan hívjuk meg az összes városépítő játékot a Steamen részvételre. Ha viszont az eseményed szűk fókuszú, akkor valószínűleg az a legészszerűbb, ha a csapatod egyenként keres meg olyan játékokat, amelyekről úgy gondolod, észszerű volna részt venniük az eseményeden.
  3. A szűkebb eseményeket szűkebbnek kell nevezni. Ha az esemény csak egy kategória játékainak egy részhalmazát tartalmazza, akkor megfelelőbb lehet az eseményt egy „X Fejlesztő és barátai” keretbe foglalni, vagy valami más módon nyilvánvalóvá tenni a játékok közötti összekötő elemet a játékosok számára.

Hogyan tervezz tematikus promóciót?

Hogy a lehető legjobb esélyt add promóciódnak, hogy sikeres legyen, és felkeltse a figyelmünket, a következőket érdemes szem előtt tartani:
  • Tervezz előre – Általában azt javasoljuk, hogy a tervezést legalább három hónappal korábban kezdd meg. Ne feledd, hogy 30 nap várakozási idő van a játékok leárazásai között, ezért fontos időt adni a fejlesztőknek a tervezésre. Nagyobb játékgyűjteményeknél még ennél is több felkészülési időre lehet szükség az összes résztvevő összehangolásához.
  • Ismertesd a teljes tervedet – Gondolkodsz bármi más módon, amellyel az esemény hírét tervezed terjeszteni? Össze van hangolva az esemény valamilyen ünneppel, vagy valami máshol zajló különleges eseménnyel? Ha átfogó képet adsz arról, hogyan illeszkedne a promóciód más tevékenységekhez, az segít jobban megértenünk az egész tervet, és hogy a Steam hogyan illene bele.
  • Ismertesd az esemény fő vonzerejét – Rendben, egy bizonyos stílusú vagy témájú játékokat készítetek, de melyek azok a jelentős játékok, amelyekről a játékosok hallottak, és meggyőző vonzerőt jelentenének? Mivel különbözteti meg magát az eseményed más hasonló eseményektől a kialakítás, vagy a vásárlóknak nyújtott különleges jellemzők tekintetében? Érdekli a részt vevő játékfejlesztőket játékaik leárazása? Vannak érdekes közelgő játékok, amelyek szintén szerepelni fognak?

Szabályok

Amikor tematikus vásár összeállításán gondolkodsz, az alábbi fő pontokat kell ismerned és elfogadnod:
  1. Az eseményed befogadása, a vásároldal-szerkesztő eszközök használata és bármilyen népszerűsítés a Steamen a Valve belátása szerint történik.
  2. A kezdőoldaladnak egyértelműen ismertetnie kell az eseményt és az azt szervező csoportot is.
    • Továbbá, a Steamen használt bármilyen promóciós szalagképeknek (beleértve az áruházi oldali szalagképeket) egyértelműen meg kell jeleníteniük esemény nevét és azt, hogy ki rendezi/szervezi az eseményt.
    • Kérjük, ne nevezd az eseményedet „____ Fesztnek”, hacsak nem ez volt a neve már a Steamen népszerűsítés előtt is.
  3. Hacsak nincs konkrét megállapodás a Valve-vel, nem tudunk semmilyen konkrét Steam áruházi láthatóságot ígérni az eseményhez. A marketing erőfeszítések 100%-ban rajtad és az érintett játékfejlesztőkön múlnak. Bizonyos esetekben úgy döntünk, hogy segítünk az események népszerűsítésében, de általában addig nem tudjuk meghozni ezt a döntést, amíg nem ismerjük, mely játékok vesznek majd részt, mekkora az esemény mérete, és milyen kapcsolódó promóció vagy tevékenység lesz.
  4. Ha a Valve úgy dönt, hogy népszerűsíti az oldaladat a Steam Áruházban:
    • Közvetítés – Jóvá kell hagynunk, hogy milyen közvetített tartalom kerül bemutatásra. Játékipari beszélgetéseknél és játékbejelentéseknél általában nincs ezzel gond, de mivel nem értékesítünk hirdetési helyet a Steamen, tudni akarunk bármiféle szponzorlogóról, vagy esetleg más márkák vagy üzletek hirdetéseiről az esemény kezdete előtt (és jóváhagyni azokat).
    • Minden szalagképet és más képet réteges .psd fájlként kell a Valve rendelkezésére bocsátani a lokalizációhoz, legalább egy héttel korábban.
  5. Termékoldal szalagkép – Ez a szalagkép jelenik meg az eseményen szereplő alkalmazások áruházi oldalán, és egy kis keresztpromóciós értéket biztosít.
    • Csak akkor használhatsz áruházoldali szalagképeket, ha a vásári oldaladon szereplő minden egyes játék készítője tisztában van ezzel, és jóváhagyja az ilyen szalagképet. Másként mondva, nem lehet meglepetés egyetlen fejlesztő számára sem, hogy a szalagképed megjelenik a játéka áruházi oldalának tetején.
    • Az egyetlen elfogadható szponzorlogók, amelyek megjelenhetnek az áruházoldali szalagképeken, azok magának az eseménynek a név-/címadó szponzorainak logói. Ha az eseményhez másutt gyakran használt név tartalmaz szponzornevet, akkor nem gond, ha az szerepel az áruházoldali szalagképen (pl. az „Az X-Márka szponzorálta Indie Játékfesztivál” vagy az „X-Márka Indie Játékfesztivál” rendben van).
  6. A résztvevők tekintetében:
    • Csak olyan játékokat adhatsz a vásári oldalhoz, amelyekhez a fejlesztőtől vagy a kiadótól engedélyt kaptál.
    • Ha vásárodat általános eseményként mutatod be, játékok széles témájával, akkor az eseménynek nyitottnak kell lennie minden, a megadott témájú, stílusú, környezetű vagy műfajú játék számára. A Valve módosíthatja a kezdőoldaladat további játékok hozzáadására olyan fejlesztőktől, akik kérték a részvételt, bár az esetek legtöbbjében kommunikálni fogunk veled az ilyen fajta változtatásokról.
    • Az rendben van, ha elmondod a résztvevőknek, hogy az eseményednek lesz kezdőoldala a Steamen, de ne ígérj konkrét láthatósági szintet az oldaladon vagy a Steamen.
    • Nem számíthatsz fel díjat a résztvevőknek a vásári oldalon megjelentetésért.

Hozzáférés a vásárépítő eszközökhöz

Miután megállapodtunk abban, hogy észszerű a javasolt eseményed megrendezése a Steamen, hozzáférést tudunk adni a vásároldal-szerkesztő eszközökhöz. Ezek az eszközök lehetővé teszik számodra a részt vevő játékok listájának meghatározását, alkategóriák létrehozását a rendszerezésükhöz (ha szükséges), és egyedi grafikáid feltöltését az oldal hátteréhez és a kapcsolódó marketing szalagképekhez.

Itt megtalálod a szerkesztőeszközök leírását.

Itt pedig a vásároldalhoz minimálisan szükséges elemeket.

Ha megállapodunk vásári kezdőoldal létrehozásában, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy ki fogjuk tudni emelni az eseményedet a Steam kezdőoldalán.

Új vásári oldal létrehozása

  1. Hozz létre Steam közösségi csoportot szervezeted vagy eseményed nevével.
  2. Tudasd Valve kapcsolattartóddal a csoportod URL-jét. A Valve engedélyezni fogja a vásáreszközöket egy eseményre a csoportod neve alatt.

Leárazás

Szervezett eseményeken a részt vevő játékok általában szeretnek leárazást is tartani a népszerűsítésük idejére. Nem követeljük meg ezt, és ha az eseményedben egyes játékok a teljes áron maradás mellett döntenek, az nekünk megfelel, de tapasztalataink szerint a játékok legtöbbje az extra láthatóság leárazással való kihasználása mellett dönt.

Ne feledd, hogy 30 nap várakozási idő van a játékok leárazásai között, ezért fontos időt adni a fejlesztőknek a tervezésre.

Ahelyett, hogy stúdiók tucatjai küldenének be saját egyéni kedvezményeket, a Steam létre tud hozni egyetlen kedvezményeseményt, és beállítani, hogy az megjelenjen a részt vevő játékoknak és stúdióknak. Így a leárazási műszerfalon keresztül tudnak leárazást adni ehhez az eseményhez, ugyanúgy, mint más nagy akcióknál, mint a Steam Nyári Vásár, és biztosak lehetnek benne, hogy a kezdő és végdátum megfelelően illeszkedik.

Ahhoz, hogy ezt megtehessék, el kell küldened egy táblázatot az összes részt vevő játék AppID-jével. Kérjük, ezt egy soronként egy játékot tartalmazó táblázatban biztosítsd, részvételi listád véglegesítése után. Érdemes legalább két hónappal előre véglegesíteni a résztvevők listáját annak biztosítására, hogy a résztvevők az eseményed időzítéséhez tudják tervezni leárazási stratégiájukat.

Eseményláthatóság

Kiemelés

Nem minden tematikus eseményt lehet feltűnően kiemelni a Steam kezdőoldalán. Egyes igen jelentős témák, sok jól ismert játékkal jól működhetnek a Hét végi ajánlat helyén. Egyes kisebb témák, néhány jól ismert játékkal kiemelhetők Napi ajánlatként. Más témáknak pedig egyszerűen nincs olyan minket meggyőző felhozatala, hogy indokolt legyen kiemelni azt a teljes vásárlói platformnak.

Mielőtt elköteleznénk magunkat egy tematikus vásáresemény bizonyos módon történő népszerűsítése mellett, nagyon világos képet szeretnénk kapni arról, hogy mely játékok vesznek részt, és lesznek leárazva.

Különleges ajánlatok oldal

Minden vásári esemény automatikusan meg fog jelenni a Különleges ajánlatok oldal „Különleges események” szakaszában az akciós játékokat kereső játékosoknak.

Természetes láthatóság

A Steam eleve úgy van felépítve, hogy kihasználja az ilyen vásárok hálózati hatásait: amikor összeállítod a vásároldalad és bevonod a részvételbe beleegyezett játékokat, be tudsz állítani egy „áruházoldali szalagképet”, amely megjelenik minden egyes részt vevő játék áruházi oldalán. Amikor a részt vevő játékok beindítják saját leárazásukat, a játékosok könnyen visszatalálnak az egyes játékoktól a fő eseményoldaladra, hogy megtalálják az összes kapcsolódó játékot.

Kezdőoldalad közzététele

Mielőtt közzétennéd a kezdőoldalad, hogy láthatóvá tedd azt a játékosoknak, gondoskodnod kell arról, hogy a Valve kapcsolattartód felülvizsgálta és jóváhagyta azt. Kérjük, adj nekünk legalább 7 napot, hogy visszajelzést adjunk vagy változtatásokat kérjünk.

Dönthetünk úgy is, hogy segítünk lefordítani az oldalt több nyelvre, ha érdekel minket az esemény széles körű népszerűsítése a Steamen. Ebben az esetben szükségünk lesz a réteges grafikai fájljaidra, valamint minden egyedi betűtípusra, amelyet a grafikáidban használtál.

Példák

Kérdéseid vannak?

https://help.steampowered.com/hu/wizard/HelpWithPublishing?issueid=927

Készen állsz belekezdeni?

Ha mindez érdekesnek tűnik számodra, elindíthatod a folyamatot az alábbi URL követésével, és a kérdések megválaszolásával: https://help.steampowered.com/hu/wizard/HelpWithPublishing?issueid=938


-