Dokumentace systému Steamworks
Cenění

Novější verze v angličtině

Anglická verze této stránky byla od zveřejnění překladu aktualizována.
Kliknutím zde zobrazíte novější anglickou verzi této stránky.
Ve zkratce
Služba Steam podporuje více než 35 světových měn, takže zákazníci vědí, kolik přesně platí, a mohou k tomu využít stovek místních způsobů platby.
Úroveň integrace
Všichni partneři jsou zodpovědní za nastavení a správu cen svých produktů, přičemž služba Steam jim k tomu poskytuje potřebné nástroje.

Přehled

Všichni partneři jsou zodpovědní za nastavení a správu cen svých produktů, k čemuž jsou na stránkách systému Steamworks dostupné nástroje pro cenění a slevy ve všech měnách podporovaných službou Steam. Prvotní cena i všechny její změny jsou kontrolovány společností Valve a zpracování běžně zabere jeden až dva pracovní dny. Naše tipy ohledně cenění jsou založeny na dlouholetých zkušenostech a doporučené ceny berou kromě směnných kurzů v potaz také další faktory. Během každé kontroly se snažíme najít neúmyslné chyby v zadaných cenách, nicméně stoprocentní přesnost garantovat nemůžeme, takže si ceny před odesláním vždy důkladně zkontrolujte.

Možnosti cenění

Služba Steam podporuje několik obchodních modelů využívaných při prodeji herního obsahu: jednorázové nákupy plných her, DLC, mikrotransakce ve hrách a periodická předplatná. Tato stránka je zaměřena převážně na jednorázové nákupy a jejich nacenění, tedy určení cen, které se zákazníkům zobrazí na stránce hry v obchodu.

Více informací včetně pomoci s implementací mikrotransakcí a periodických předplatných naleznete na následujících stránkách:

Oprávnění a podmínky vyžadované pro správu cen

Pouze určité účty vydavatelů disponují oprávněním vyžadovaným pro zadávání/měnění cen nebo nastavování slev produktů ve službě Steam. Pro nové partnery systému Steamworks je výchozím účtem (a tedy disponujícím tímto oprávněním) účet služby Steam, který podepsal Distribuční dohodu služby Steam. Vhodná osoba/účet se však může lišit pro různé společnosti.

Pokud vyžadovaným oprávněním popsaným níže nedisponujete, kontaktujte jednoho ze správců, který má v rámci Vaší organizace (resp. partnera) schopnost přidělovat oprávnění. Seznam správců najdete v pravém sloupci domovské stránky systému Steamworks, pokud tedy sami nejste správci.


Aby účet mohl nastavit nebo změnit cenu produktu, musí splňovat tyto podmínky:

 • Partner systému Steamworks, kterého jste členy, musí být tím, kdo dostává zaplaceno za prodeje daného produktu. Pokud tedy například pracujete na hře s jiným studiem a toto druhé studio je vedeno jako strana pobírající příjmy z tržeb, pak budou mít možnost měnit cenu hry pouze členové druhého studia.
 • Váš účet musí pro daný produkt disponovat oprávněním „Spravování cen a slev“. Více informací naleznete na stránce Správa účtu systému Steamworks.

Aktualizování cen a zadávání slev

Níže naleznete krátké video zaměřené na aktualizování cen a zadávání slev produktů ve službě Steam.
https://www.youtube.com/watch?v=_cPdvPBfy5M

Tipy pro cenění

Při přemýšlení o prvotní ceně své hry (ceně při vydání) si zkuste odpovědět na následující otázky.

 • Kolik času zabere zákazníkům dohrání Vaší hry?
 • Oplývá Vaše hra znovuhratelností (tzn. hra má co nabídnout i při opětovném hraní)?
 • Nabízí Vaše hra režim pro více hráčů?
 • Vychází Vaše hra v předběžném přístupu?
 • Jak jsou naceněny podobné hry?
 • Počítáte s budoucími slevami?

Pokud prodej své hry nechcete brát na lehkou váhu, přistupujte k němu jako k jiným obchodním rozhodnutím a nejprve si udělejte průzkum trhu. Pořiďte a zahrajte si podobné hry. Přečtěte si uživatelské recenze a zákaznickou zpětnou vazbu, abyste zjistili, jak jsou lidé spokojeni s cenami v poměru se získanou hodnotou a využijte nasbíraných dat při určování své ceny. Nezapomeňte však, že cílem není prodávat levněji než konkurence. Cílem je pochopit trh a zajistit, že zákazníci za své peníze dostanou odpovídající porci zábavy.

Doporučené regionální ceny

Vývojáři a vydavatelé ve službě Steam určují ceny svých produktů ve všech podporovaných měnách. Těch jsou však desítky napříč různými regiony a pro leckoho může jít o nadlidský úkol.

Abychom Vám tedy se správou cen ve všech měnách pomohli, nabízíme možnost doporučeného převodu pro jednotlivé měny na základě ceny zadané v USD. Vyzkoušejte si to sami – když zadáte částku v amerických dolarech, systém automaticky doplní zbylé měny. Tato doporučení pak můžete použít pro všechny měny, jen pro vybrané nebo klidně pro žádné.

A podle čeho že tato doporučení vypočítáváme?

Je samozřejmě lákavé nahlížet na regionální ceny pouze jako na problém se směnnými kurzy a ceny v jednotlivých měnách těmto kurzům přizpůsobovat, ale tím bychom extrémně podcenili rozdílné ekonomické poměry mezi regiony. Čímž netvrdíme, že na směnných kurzech nezáleží. Záleží, nicméně ač mají makroekonomické důsledky, krátkodobé dopady na kupní rozhodnutí jednotlivců už většinou chybí.

My proto při sestavování doporučených cen jdeme více do hloubky a zjišťujeme, kolik kteří uživatelé platí za zboží a služby. K tomu používáme metriky jako paritu kupní síly a indexy spotřebitelských cen, které pomáhají s porovnáváním cen v mnohem širším měřítku a napříč různými ekonomickými sektory. A jelikož ve službě Steam jsou prodávány hry, pro svá rozhodnutí se specificky zaměřujeme na informace ze zábavních odvětví.
Faktorů je tedy více, což nás ostatně přivedlo k závazku aktualizovat doporučení mnohem pravidelněji než doposud, abychom drželi krok s celosvětovou ekonomikou.

Znovu však upozorňujeme, že námi doporučené ceny nemusíte používat. Ostatně celá řada vývojářů je ignoruje a ceny v jednotlivých měnách určuje sama. A na tom není nic špatného! Přesto doufáme, že pro vývojáře, kteří nemají čas nebo možnosti zabývat se desítkami měn, najde tato služba využití.

Minimální cenové hranice

Ve službě Steam jsou nastaveny dvě spodní cenové hranice:
 1. Minimální základní cena libovolného produktu, která musí po doporučeném převodu do dané měny odpovídat alespoň 0,99 USD. Pro více informací si prohlédněte kompletní tabulku se všemi měnami.

 2. Nejnižší možná cena transakce, která činí 50 % z minimální základní ceny (tedy zhruba 0,49 USD) a umožňuje zlevnění i těch nejlevnějších produktů.
  • Produkt za cenu 0,99 USD (či ekvivalentní v jiné měně) může být zlevněn až o 50 %.
  • Produkt za cenu 1,99 USD (či ekvivalentní v jiné měně) může být zlevněn až o 75 %.
  • Produkt za cenu 4,99+ USD (či ekvivalentní v jiné měně) může být zlevněn až o 90 %.

Pokud ve službě Steam nabízíte produkt, jehož základní cena nebo cena po zlevnění nedosahuje nové minimální hranice, může dojít k jednomu z následujících problémů:
 • Pokud je základní cena produktu v nějaké měně pod hranicí nejnižší možné ceny transakce, produkt nebude možné zakoupit v zemích používajících tuto měnu.
 • Pokud máte naplánovanou slevu, která by v nějakých měnách vyústila v konečnou cenu nedosahující hranice nejnižší možné ceny transakce, produkt nebude možné zakoupit v zemích používajících tuto měnu.
 • Pokud je základní cena produktu v libovolné měně pod hranicí nejnižší možné ceny transakce, nebudete pro tento produkt moci naplánovat nové slevy.
 • Pokud je základní cena produktu v libovolné měně blízko hranice nejnižší možné ceny transakce, může být omezena výše povolené slevy, aby systém zajistil, že konečná cena nespadne pod minimální hranici.

Podrobnosti případně naleznete v našem příspěvku z 15. srpna 2023: Aktualizace minimálních cenových hranic.

Časté dotazy

Moje hra není naceněna v některých podporovaných měnách, vadí to?
Pokud hře chybí cena v nějaké měně, znamená to, že hra není dostupná pro uživatele tuto měnu využívající. Když tedy například nezadáte cenu v japonských jenech, uživatelé z Japonska si nebudou moci zakoupit Vaši hru.

Mé hře chybí balíky, jak mám tedy zadat ceny?
Čas od času narazíme na chybu, kdy sice dojde k prvotnímu vytvoření ID aplikace, ale standardní balíky pro tuto aplikaci vytvořeny nejsou. Pokud se to stane i Vám, přejděte v systému Steamworks na stránku „Všechny přiřazené balíky, DLC, demoverze a nástroje“ a ve vrchní části klikněte na zelené tlačítko „Vytvořit standardní balíky“. Také nás kdykoli můžete kontaktovat a požádat o pomoc, ve vrchní liště všech stránek se pro to nachází odkaz „Podpora“.

Které měny jsou ve službě Steam podporovány?
Kompletní seznam podporovaných měn naleznete na této stránce, kde se nachází také informace o tom, které měny umožňují cenění a nakupování v dílčích hodnotách a jak a v jakých přírůstcích jsou jednotlivé měny vykazovány.

Jak často mohu měnit cenu své hry?
Aby byla zachována hodnota nově vydané hry, žádáme Vás se změnou ceny počkat nejméně 30 dní, ale pokud pro vydání omylem zadáte chybnou cenu vyžadující co nejrychlejší opravu, samozřejmě Vám pomůžeme. V takovém případě nás kontaktujte zde. Poté můžete cenu měnit dle potřeby, ale nezapomeňte, že navýšením ceny v jedné nebo více měnách se na danou hru začne vztahovat prodleva mezi slevami (tzn. nemožnost zadat po 30 dní slevu). Více informací o této prodlevě naleznete na stránce Slevy.


Je možné změny cen naplánovat pro automatické provedení?
Ne, změny cen nelze naplánovat pro automatické provedení, ale je možné určit, jestli chcete změny po zkontrolování společností Valve zveřejnit sami, až se Vám to bude hodit, nebo je nechat zveřejnit ihned po kontrole.

Pokud se změny rozhodnete zveřejnit po kontrole sami, budete upozorněni e-mailem a poté bude na Vás, kdy zveřejnění provedete. Až se tak ale stane, změny budou ihned viditelné pro zákazníky.

Tato možnost je dostupná v sekci „Navržení ceny“ na vstupní stránce balíku.

pricechangeschedule.JPG

Mohu při přechodu z předběžného přístupu na plnou verzi zvýšit cenu své hry?
Ano, ale změnu ceny budete muset vyžádat pár dní před vydáním plné verze, aby stihla být schválena.

Také upozorňujeme, že po zvýšení ceny v libovolné měně nebude možné hru následujících 30 dnů zlevnit. Pokud tedy zvýšíte cenu v rámci 30 dnů po přechodu z předběžného přístupu na plné vydání, počáteční sleva (tzn. sleva při vydání) nebude platit.

Chcete-li při nebo po přechodu na plné vydání zvýšit cenu své hry a zároveň s plným vydáním uspořádat slevu, zvažte následující možnosti:
 • Ponechte cenu bez změn, uspořádejte slevu k vydání plné verze a teprve po ní cenu zvyšte.
 • Zvyšte cenu při přechodu na plnou verzi a slevu nepořádejte.
 • Zvyšte cenu dříve než 30 dnů před vydáním plné verze a poté s jejím vydáním uspořádejte slevu.


Mohu se zúčastnit velkého výprodeje, pokud byla má hra vydána teprve nedávno?
Obecně platí, že nelze zadat slevu v rámci 30 dnů od vydání nebo v rámci 30 dnů od skončení počáteční slevy. Je však možné zadat počáteční slevu spjatou s vydáním hry, a pokud k tomuto vydání dojde v rámci 7 dnů před velkým výprodejem (např. Letním výprodejem), společnost Valve Vám pomůže počáteční slevu prodloužit, aby trvala přes celý výprodej.

Také mějte na paměti, že promeškání jednoho výprodeje není konec světa, takže kvůli němu nemusíte měnit datum vydání své hry nebo se jinak stresovat.

Co když chci změnit svoji hru z bezplatné na placenou?
Změna hry z bezplatné na placenou je možná – stačí, abyste nás kontaktovali prostřednictvím tohoto formuláře a my Vám rádi pomůžeme. Upozorňujeme však, že férové jednání se zákazníky je naší prioritou číslo jedna, takže pokud Vaše hra změnou z bezplatné na placenou přijde o nákupy ve hře, žádáme Vás, abyste zákazníky na tuto skutečnost upozornili nejméně 30 dnů předem, aby měli čas použít své herní položky nebo utratit herní měnu, než přestane být dostupná. Plus vezměte na vědomí, že uživatelé, kteří si hru přidali na účet, když byla zdarma, o ni nepřijdou a budou ji moci nadále hrát (a nebudou si ji tedy muset koupit).

Co když chci změnit svoji hru z placené na bezplatnou?
Podobně jako při změně hry z bezplatné na placenou nás kontaktujte prostřednictvím tohoto formuláře a Žádáme Vás ale, abyste nejméně měsíc před plánovaným datem změnu veřejně oznámili, jelikož zákazníci by před nákupem hry měli vědět, že se v blízké budoucnosti chystá změna jejího obchodního modelu.

Podporuje služba Steam hry s placenou inzercí?
Ne, služba Steam nepodporuje placenou inzerci ani příjmy z odkazování, partnerství či ukazování reklam na jiné hry a/nebo produkty či služby. Pokud obchodní model Vaší hry stojí na reklamách, budete muset před vydáním ve službě Steam něco změnit. Zvažte například prodávání své hry za jednorázovou částku nebo ji vydejte jako bezplatnou s mikrotransakcemi či DLC.

Podporuje služba Steam hry využívající „paywall“?
Ne, služba Steam nepodporuje obchodní modely, které mohou zákazníky zastavit v určitém bodě a pro pokračování je nutit do zaplacení. Pokud chcete zdarma ukázat část své hry, vydejte její demoverzi. Ve službě Steam je navíc možné nastavit, že demoverze a plná hra budou sdílet soubory, takže zákazníci budou moci po zakoupení plné hry pokračovat tam, kde skončili v demoverzi. Chcete-li zjistit, jestli je demoverze vhodným řešením pro Vaši hru, navštivte příslušnou stránku dokumentace.

Jaké ceny mám nastavit pro měny, které neznám?
V nástroji pro cenění nabízíme doporučené ceny (viz výše) založené na zadané ceně v USD, které můžete přijmout nebo jakkoli upravit. Nezapomeňte – ve službě Steam jsou ceny vždy jenom na Vás.

Zahrnují doporučené ceny také daně?
Zákazníci z některých zemí jsou zvyklí vidět daně zahrnuté přímo v konečné ceně produktu, zatímco zákazníci z jiných zemí jsou zvyklí vidět daně mimo zobrazenou cenu produktu. Služba Steam proto při zobrazování cen respektuje místní normy a nařízení. Více informací o daních případně naleznete zde.