Steamworks Belgeleri
Yerelleştirme ve Diller

Genel Bakış

Bu rehber dillerin Steam'de nasıl desteklendiğini açıklamaktadır. Steam, 26'dan fazla dile resmî destek veren ve birçok platform özelliğini içeren dünya çapında bir platformdur. Steam mümkün olduğunca fazla dili, para birimini ve ödeme yöntemini desteklediği için dünyanın her yerindeki kullanıcılara en iyi tecrübeyi sağlayabilmektedir. Steam kullanıcılarının %60'ından fazlası İngilizce dışında bir dil kullanmaktadır ve bu yüzden oyununuzu bu kullanıcılar için düzenlemeniz önemlidir.

Yerelleştirme Türleri

Steam, iki farklı yerelleştirme türünü desteklemektedir - mağaza sayfası ve oyun içi. Bu ikisini birbirinden bağımsız olarak kullanabilirsiniz; ancak en uygunu ikisinin de desteklenmesidir.

Mağaza Sayfası

Steam, yazılı açıklama, resimler ve fragmanlar da dahil olmak üzere mağaza sayfanızın tüm içeriğini yerelleştirmenize olanak tanır. Steamworks partner portalında herhangi bir metin düzenleyicisindeyken sağ üst köşesindeki açılır dil listesine tıklayarak birden fazla dil için kopya girebilirsiniz.

Oyun İçi

Ayrıca müşterilerinize oyun içi hangi dilleri desteklediğinizi de söyleyebilirsiniz. Her dil için Altyazı, Arayüz ve Seslendirme seçenekleri vardır.

ingame.PNG
Steam'de oyun içi dil seçeneklerine dair örnek

Eğer bir oyun birden fazla dili destekliyor ancak dile özgü içerik azsa, içeriği ayrı depolara ayırmanıza gerek yok. Oyun bunun yerine tek bir depoyu kullanabilir ve ISteamApps::GetCurrentGameLanguage API'ını kullanarak Steam'e kullanıcının hangi dili seçtiğini sorabilir. Bu, [doclink = # supported_languages]desteklenen dillerde[/doclink] listelenen API dil kodlarından birini döndürecektir. Oyununuzun desteklediği temel dilleri ayarlamanız gereklidir. Bunu Depoları Yönet sayfanızdan yapabilirsiniz.

Öte yandan, ürününüzde büyük miktarda dile özgü veri varsa bu veriyi dillere özgü depolarda saklamanız tavsiye edilir. Her bir dil için bir depo ayarlayın. Bu şekilde Steam, kullanıcıya sadece kullanıcının kullandığı dile özel olan içeriği gönderir. Dile özgü Steam deposu oluşturmak hakkında daha fazla bilgi için Uploading to Steam bölümüne bakın.

Yerelleştirilmiş Uygulama Adları

Uygulamanızın Steamworks Ayarları kısmındaki Genel Uygulama Ayarları'nda ürününüz için yerelleştirilmiş adları girebilirsiniz. Bir dil için yerelleştirilmiş ad ayarladığınızda, Steam'i söz konusu dilde kullanılan müşterilere o ad gösterilir.

Steamworks Ayarları bölümünde belirlediğiniz yerelleştirilmiş adlar, o dilin mağaza sayfasında belirlenen adları geçersiz kılar. Böylece mağaza sayfasında gösterilen yerelleştirilmiş ad, müşterinin kütüphanede gördüğü adla daima aynı olur.

Yerelleştirilmiş ad, o dili kullanılan müşteriler için arama tavsiyelerinde kullanılır. Oyunun yerelleştirilmemiş asıl adı da arama tavsiyelerinde yedek olarak kullanılır. Buna ek olarak bazı eski uygulamalar ve API'lar dili algılamayabilir ve yedek adı gösterir.

Package Names can be localized as well. Select the package you would like to add a localized name to, click edit package name, then add localized name.

Yerelleştirilmiş Topluluk Duyuruları

Announcements posted to your Community Hub and Store page can also be localized.

See the Localization section of the Steam Events and Announcements tool for more information.

Tavsiye Edilen Yöntemler

  • Yerelleştirme planınızda önceliklerinizi belirleyin. - Kendinizi her dil için yerelleştirme yaptırmakla zorunlu hissetmeyin. Bir dile yaptığınız yatırımın geri dönüşünü her zaman alamayabilirsiniz. Mağaza sayfası trafiğinize, satışlarınıza ve topluluk geri bildirimine bakarak bir plan oluşturun. Steam kullanıcılarının hangi dilleri kullandığını görmek için en son yapılan Steam Donanım anketine giderek "dil" sütununu genişletin.
  • Ek dilleri bir güncelleme olarak yayınlayın. Topluluk Duyurularını ve Güncelleme Görünürlük Turları araçlarını kullanarak müşterilerinizi yeni içeriğinizden haberdâr edin. Eğer güncelleme yeterince önemliyse bir indirim de başlatabilirsiniz.
  • Bir dil İngilizceye ne kadar az benziyorsa yatırımınızdan o kadar fazla geri dönüş elde edersiniz. Örneğin, Asya bölgelerindeki birçok müşteri İngilizce bilmiyorken Avrupa'daki birçok müşteri İngilizce bilmektedir.
  • Steam, yerelleştirilmiş ürünlerden yanadır. Dil desteği mağaza sayfasından değil oyun içi dil ayarlarından belirlenir (ancak ürününüz yerelleştirilmişse, mağazanızın sayfasını da yerelleştirmeyi düşünmelisiniz).
  • Dili, coğrafyayla karıştırmayın. - Steam'deki müşteriler farklı diller konuşmakta ve tercihleri coğrafi konumlarından bağımsız şekilde değişmektedir. Ayrıca eğer ürününüz için ek dilleriniz varsa, bu dillerin yalnızca belirli bir bölgedeki müşteriler tarafından değil, tüm müşteri tabanınız tarafından kullanılabilir olmasını sağlamalısınız.

Başarım Dil Desteği

You can localize some of your application's achievement names and descriptions. When you query an achievement string through the API, Steam will return the localized information based on the in game language the user has selected. You can set up your achievement localization data in the Achievement Localization section of the App Admin panel.

Gold Master Dil Desteği

The Gold Master tool can customize the self installing package to the user language. See the Gold Master Localization documentation for details.

Desteklenen Diller

These are the languages supported on Steam.
Türkçe Adı Orijinal Adı API Dil Kodu Web API Dil Kodu
Arapça العربية arabic ar
Bulgarca български език bulgarian bg
Çince (Basitleştirilmiş) 简体中文 schinese zh-CN
Çince (Geleneksel) 繁體中文 tchinese zh-TW
Çekçe čeština czech cs
Danca Dansk danish da
Hollandaca Nederlands dutch nl
İngilizce English english en
Fince Suomi finnish fi
Fransızca Français french fr
Almanca Deutsch german de
Yunanca Ελληνικά greek el
Macarca Magyar hungarian hu
İtalyanca Italiano italian it
Japonca 日本語 japanese ja
Korece 한국어 koreana ko
Norveççe Norsk norwegian no
Lehçe Polski polish pl
Portekizce Português portuguese pt
Brezilya Portekizcesi Português-Brasil brazilian pt-BR
Rumence Română romanian ro
Rusça Русский russian ru
İspanyolca-İspyanya Español-España spanish es
İspanyolca-Latin Amerika Español-Latinoamérica latam es-419
İsveççe Svenska swedish sv
Tayca ไทย thai th
Türkçe Türkçe turkish tr
Ukraynaca Українська ukrainian uk
Vietnamca Tiếng Việt vietnamese vn
Note: API language codes are used with the clientside APIs in the Steamworks API and Web API language codes are used with the Steamworks Web API.

Çeviri Firmalarıyla Çalışmak

There are many great translation companies around the world that specialize in translating gaming content. As you consider your options for who to work with for translating your game content, there are a few things to consider:
  • Hedef dillerine karar verin. - Diğerlerine kıyasla bazı şirketler, bazı bölgelerdeki diller konusunda diğer dillere göre daha çok uzmanlaşmışlardır.
  • Fiyatları karşılaştırın.
  • Yerelleştirme ve yerelleştirme kalite kontrolüne ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Eğer tarafsız bir çeviri kontrolü yaptırmak istiyorsanız; bir şirkete çevirileri yaptırabilir diğer bir şirkete ise kalite kontrolünü yaptırabilirsiniz. Buna alternatif olarak, eğer farklı dilleri bilen topluluk üyeleriyle yakın iletişim içerisindeyseniz bu şekilde doğrudan onlardan geri bildirim alabilirsiniz. Diğer dilleri desteklemeye başladıktan sonra topluluk üyelerinizin size geri bildirim gönderebilmesi için bir yöntem oluşturup oluşturamayacağınızı düşünün (örn. özel bir forum alt başlığı ya da tartışma alanı oluşturmak).
  • Oyununuzun yerelleştirmesinin zorluk seviyesini göz önünde bulundurun. Oyununuz metin ağırlıklı mı, hikâye ağırlıklı mı, dünyanın her yerinden insanların ilgisini kolayca çekebilir mi? Bu gibi kriterler belirli bazı diller için seçeceğiniz çeviri firmasını etkileyebilir.
  • Firmanın önceden üzerinde çalıştığı oyunların listesini isteyin ve bu oyunlarda tam olarak ne yaptıklarını sorun. Her firma en iyi müşterilerini sıralayacaktır ancak oyunun hangi kısmında (oyun içeriği, teknik el kitabı, pazarlama) çalıştıklarını belirtmeyebilirler. Bunların hepsi farklı konular olduğu için arkasını takip edip daha fazla bilgi alıp daha fazla araştırma yapmak size kalmış bir konu.