Dokumentacja Steamworks
Gry Free to Play

Wprowadzenie

Na Steam masz możliwość udostępnienia swojej gry w modelu Free to Play (zapisywany również jako F2P). Użytkownicy mogą pobrać gry Free to Play za darmo. Czasami zawierają one zakupy w grze, by monetyzować swoją zawartość. Gry Free to Play nie wymagają wprowadzenia dla nich cen, gdyż są na darmowej licencji.
Podczas procesu tworzenia aplikacji możesz wybrać oznaczenie twojej gry jako Free to Play – po prostu wybierz „To jest darmowy produkt” w opcjach.

Konfiguracja produktu jako darmowego

Możesz dokonać tego poprzez ustawienie gry jako darmowej w momencie utworzenia jej na Steamworks.

Setup1.png

Gdy już to zrobisz, twoja gra będzie widoczna w sekcji „Pakiety sklepowe, ceny i daty wydania” z dopiskiem „Bezpłatne”. Zwróć uwagę na to, że ten pakiet nigdy nie będzie widoczny, ale jest on ważnym czynnikiem dla naszych systemów, by mogły one rozpoznać grę jako dostępną za darmo.

Setup2.png

Możesz także zmienić model gry z płatnego na darmowy. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź zmianę statusu gry z płatnej na darmową.

Sprzedaż zawartości dla twojej gry


Niezależnie od tego, czy twoja gra jest Free to Play, czy płatna, to istnieją dwa sposoby sprzedaży zawartości dla twojej gry: w formie DLC lub zakupów w grze (mikrotransakcji). Oba te sposoby oferują klientom łatwość dokonania zakupu i w przypadku obu tych dróg nabycia konieczne jest skorzystanie z Portfela Steam.

Sprzedaż DLC dla twojej gry

Sprzedaż twojej zawartości poprzez DLC w Sklepie Steam oznacza, że musisz stworzyć odrębną stronę w sklepie Steam dla każdego sprzedawanego elementu. Dzięki temu będziesz mieć stronę docelową na Steam, na którą pokierujesz klientów zainteresowanych twoim DLC. Jest to też szansa dla ciebie, by szczegółowo opisać zawartość. DLC może zawierać pliki, które chcesz dostarczyć klientom, lub mogą to być po prostu uprawnienia do licencji. Tak czy inaczej, twoja gra powinna zweryfikować stan własności przez wywołanie metody API BisSubscribedApp, by upewnić się, że klient rzeczywiście posiada licencję na daną zawartość. Więcej informacji znajdziesz w naszej dokumentacji.

Jeśli nie interesuje cię zarządzanie swoim back-endem, możesz oferować transakcje w grze przez usługę Ekwipunku Steam, gdzie to my zajmujemy się zarządzaniem twoim ekwipunkiem i transakcjami. Sprawdź dokumentację, by poznać szczegóły.
Możliwą słabą stroną oferowania całej zawartości w formie DLC jest konieczność przejścia przez cały proces wydania (w tym utworzenie strony w sklepie oraz przejście przez proces oceny i wydania) dla każdego produktu. Jakakolwiek zmiana ceny (lub inna zmiana) również będzie musiała przejść przez standardowy proces oceny Steam.

Opcje widoczności DLC
Dla niektórych rodzajów DLC lepszym rozwiązaniem będzie sprzedawanie ich w Sklepie Steam, z własną stroną w sklepie, zwiastunem, zrzutami ekranu i opisem. Inne treści mogą lepiej się nadawać do sprzedaży tylko w grze. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś dokonał tego wyboru samodzielnie i zdecydował się na to, co jest najlepsze dla twojej gry. Więcej informacji znajduje się poniżej.

Transakcje w grze (mikrotransakcje)

Mikrotransakcje dają klientom możliwość zakupu dodatkowej zawartości podczas gry. Dzięki API mikrotransakcji Steam twoja gra może obsłużyć wszelkiego rodzaju transakcje w grze, włączając w to przedmioty, wirtualną walutę lub jakąkolwiek inną zawartość, którą chcesz zaoferować.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że zachowujesz kontrolę i elastyczność tego procesu. Możesz zmieniać oferty, ceny, opisy itd. w dowolnym czasie i jakkolwiek chcesz.
Wadą tego rozwiązania jest to, że potrzebujesz niezawodnego i bezpiecznego back-endu do zarządzania mikrotransakcjami, ekwipunkiem, autoryzacją i uzgadnianiem transakcji w celu zapobiegania oszustwom.

Jeśli planujesz wydać grę z mikrotransakcjami na Steam, sprawdź nasze użyteczne porady, sugestie i najlepsze praktyki w dokumentacji mikrotransakcji.

Aby dowiedzieć się więcej o implementacji API mikrotransakcji Steam, sprawdź nasz poradnik.

Wprowadzanie cen i zniżek na transakcje w grze

Dla transakcji w grze nie wprowadzasz cen w Steamworks – wszystkie ceny są obsługiwane przez twój back-end w momencie rozpoczęcia transakcji. Możesz ustalić dowolną cenę, którą uważasz za stosowną.

Każda transakcja jest unikalna, więc możesz ustalić cenę dla każdej z nich osobno.
Zniżki również są zarządzane przez twój back-end. W przypadku mikrotransakcji nie istnieje pojęcie organizowania zniżek poprzez Steamworks. Zamiast tego po prostu dostosowujesz ceny na bieżąco w zależności od potrzeb. Powinieneś rozważyć, w jaki sposób przedstawisz nową cenę klientom jako zniżkę w grze.
Większość producentów ustala ceny, tworząc cennik w bazie danych z listą wszystkich elementów i odpowiadających im cen w każdej walucie. Gdy rozpoczniesz mikrotransakcję z użyciem API InitTxn, skorzystaj z API GetUserInfo, by otrzymać informację o walucie preferowanej przez użytkownika, a następnie sprawdź cenę ustaloną dla danego przedmiotu i waluty. Te informacje przekażesz za pomocą interfejsu InitTxn.

Zalecamy wprowadzenie do bazy danych cen w każdej obsługiwanej walucie, by użytkownikom były wyświetlane kwoty w walucie, której mogą się spodziewać. W przeciwnym razie klienci mogą zobaczyć cenę w obcej im walucie i przezornie anulują zakup.

Określona przez ciebie cena jest powiązana z określoną przez ciebie walutą. W zależności od waluty istnieją dokładne wartości zmian w kwotach, które będziesz musiał stosować.

Jeśli chcesz poznać szczegóły na temat InitTxn, przeczytaj tę dokumentację.

Widoczność gier F2P

W większości przypadków widoczność działa tak samo dla gier F2P jak dla płatnych gier. Znaczna większość funkcji wyróżniania na Steam jest oparta na algorytmach zależnych od zainteresowania klientów. Sklep wyszukuje ogromu sygnałów z informacją o zainteresowaniu ze strony klientów (zwykle mierzonym w przychodzie) i reaguje odpowiednio poprzez dodatkowe wyróżnianie na stronie sklepu. W przypadku gier F2P przychód ze sprzedaży w grze jest brany pod uwagę przy mierzeniu zainteresowania grą w taki sam sposób jak sprzedaż gier płatnych.

Gry Free to Play są wyróżniane na głównej stronie Sklepu Steam w sekcji „Wyróżnione i polecane” (tej zawierającej główne miniatury produktu) tak samo jak płatne gry.

maincap.png

Domyślnie lista „Bestsellery” zawiera gry Free to Play (z opcjonalnym polem wyboru, by wykluczyć gry korzystające z tego modelu). Lista bestsellerów uwzględnia przychód wygenerowany w grze, dlatego gry Free to Play mogą być (i często są) wyświetlane wśród najlepiej sprzedających się gier na Steam.

topsellers.png

Lista „Popularne nowości” bierze pod uwagę liczbę graczy oraz dane ze sprzedaży przy ustalaniu, które z gier mają się na niej pojawić. Z kolei ta o nazwie „Popularne nadchodzące” używa liczby dodań do list życzeń, niezależnie od tego, czy gra jest płatna, czy Free to Play.

Promocje nadzorowane na Steam dla gier Free to Play

Ogólnie gry Free to Play nie kwalifikują się do pól z nadzorowaną promocją (oferta dnia, oferta w środku tygodnia, oferta weekendowa), ponieważ z czasem zrozumieliśmy, że klienci oczekują zniżek na płatne gry w tych centrach uwagi, a nie gier Free to Play ze zniżkami na zakupy w grze. Jednakże nie oznacza to, że gry Free to Play są wykluczone z nadzorowanych działań marketingowych!

Gry Free to Play kwalifikują się do wszystkich innych rodzajów nadzorowanego marketingu w zależności od skali i powodzenia danej gry, włączając w to komunikację natychmiastową, wyróżnienie w centrum gier Free to Play, a nawet baner na górze głównej strony Steam (to dla tych największych i najpopularniejszych tytułów Free to Play).

Centrum gier Free to Play jest jedną z najbardziej popularnych stron na całym Steam oraz zdecydowanie najpopularniejszym centrum zawartości na Steam. Wielu graczy odwiedza centrum gier Free to Play w poszukiwaniu gier, które chcieliby wypróbować i pograć. Wyróżnienie w tym centrum (niezależnie od tego, czy jest ono wynikiem algorytmu, czy nadzorowanego wyboru) może znacząco pomóc zwiększyć widoczność na Steam.

Jeśli zastanawiasz się, czy twoja gra spełnia warunki naszych nadzorowanych działań marketingowych, śmiało skontaktuj się z nami poprzez zgłoszenie do pomocy technicznej i spytaj nas.

Marketing twojej darmowej gry


Kreowanie szumu medialnego i budowanie społeczności wokół gry Free to Play niczym się nie różni od promowania płatnej gry – nadal będziesz musiał włożyć dużo pracy, by rozreklamować swoją grę i przekonać do siebie rzesze graczy. Istnieje ku temu wiele sposobów, a to, co zrobisz, będzie zależało od czasu i zasobów, którymi dysponujesz. Na Steam mamy też narzędzia, które pomogą ci w komunikacji z klientami.

Bądź zawsze tam, gdzie gracz

Staraj się dotrzeć tam, gdzie twoim zdaniem będą gracze najbardziej zainteresowani twoją grą – czy to w mediach społecznościowych, poprzez transmisje na żywo lub opiniotwórców, Reddita lub grupy społecznościowe, konwenty lub targi i inne wydarzenia na żywo, czy też cokolwiek innego, co ci przyjdzie do głowy. Niektórzy producenci decydują się również na udział w płatnym marketingu, by zwiększyć świadomość odbiorców o grze oraz ruch na stronie w sklepie Steam, ale nie jest to wymagane i tak naprawdę zależy od budżetu i zasobów przeznaczonych na marketing twojej gry.

Ogółem najważniejszą kwestią dla gier Free to Play jest przyciągnięcie możliwie największej liczby nowych graczy do wypróbowania jej oraz sprawienie, by gra dawała jak najwięcej frajdy i jak najbardziej wynagradzała graczy za włożony przez nich czas, by utrzymać ich na dłuższą metę. Wraz z rozrostem społeczności wokół twojego produktu, a z nią i przychodu, zwiększy się także szum w mediach i widoczność na Steam.

Informuj graczy o aktualizacjach

Oprócz promowania twojej gry w różnych miejscach w internecie, w których gracze dowiadują się o grach, możesz skorzystać z wbudowanych narzędzi Steam, by masowo powiadomić swoich klientów o nowościach w twojej grze.

  • Wydarzenia i ogłoszenia Steam
    Powinieneś używać wydarzeń Steam, by oznajmiać twojej społeczności, co się dzieje w twojej grze, niezależnie od tego, czy są to wydarzenia w grze, ważne aktualizacje lub rozszerzenia, nowe DLC, nowe przedmioty, czy też cokolwiek innego, co twoim zdaniem zainteresowałoby graczy. Jest to doskonały sposób, by ponownie zaangażować graczy, ponieważ wydarzenia Steam pojawiają się w bibliotece użytkownika.

    libraryevent.png

    Więcej o wydarzeniach Steam możesz przeczytać na tej stronie naszej dokumentacji.

  • Okresy promowania po aktualizacji
    Udostępniliśmy część strony głównej Sklepu Steam celem wyróżnienia produktów, które otrzymały od producenta znaczącą aktualizację i o której chce on powiedzieć swoim klientom. Produkty korzystające z tej funkcji będą widoczne dla klientów, którzy posiadają twoją grę w swojej bibliotece lub na liście życzeń.

    Jeśli przygotowujesz ważną aktualizację dla swojej gry, weź pod uwagę okresy promowania po aktualizacji, by dotrzeć do większego grona osób. Jeśli wprowadzasz znaczącą aktualizację, o której chcesz poinformować klientów, kliknij przycisk „Rozpocznij okres promowania po aktualizacji” w dziale „Marketing” na stronie administratora twojej aplikacji. O okresach promowania po aktualizacji możesz dowiedzieć się więcej w naszej dokumentacji.

    doc_store_home_recentlyUpdated_1.jpg

    Gdy ponownie angażujesz graczy za pomocą wydarzeń i ogłoszeń, to ci powracający do twojej gry po zobaczeniu wydarzenia w bibliotece nie są jedyną oznaką, że to działa. Pomaga tutaj również dodatkowa widoczność generowana przez powiadomienia o uruchomieniu gry wysyłane do znajomych grającego oraz przez obecność grających na liście znajomych. Może to wykreować pozytywne zjawisko, w wyniku którego coraz większa liczba graczy jest zachęcana do wypróbowania twojej gry.

Zmiana statusu gry z płatnej na darmową

Jeśli chcesz zmienić model gry z płatnego na darmowy, użyj tego formularza pomocy technicznej, by poinformować nas o tym. Analogicznie prosimy o poinformowanie klientów o zmianie na co najmniej miesiąc wcześniej, by mogli oni podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu gry, która ma zamiar zmienić swój model biznesowy w nieodległej przyszłości.