Steamworks dokumentáció
Ingyenesen játszható játékok

Újabb verzió érhető el angolul

Az oldal angol változata frissült, mióta ez a fordítás közzé lett téve.
Kattints ide az oldal angol változatának megnézéséhez.

Áttekintés

A Steamen lehetőséged van a játékod ingyenesen játszhatóként (más néven F2P-ként) kiadására. Az ingyenesen játszható játékokat a vásárlók ingyen tölthetik le. Ezek néha játékon belüli vásárlásokkal is rendelkeznek a tartalom monetizálása céljából. Az ingyenesen játszható játékokhoz nem szükséges árat megadni, mert a játék ingyenes licencű.
Játékodat az alkalmazáslétrehozási folyamat során tudod ingyenesen játszhatóvá tenni. Csak válaszd az „Ez egy ingyenes termék” lehetőséget a Beállításokban.

Beállítás ingyenesként

Amikor létrehozod a játékodat a Steamworksben, a Beállításokkal ingyenesen játszhatóvá tudod tenni azt.

Setup1.png

Miután ezt megtetted, a játékod „ingyenes” árral fog szerepelni az „Áruházi csomag” szakaszban. Vedd figyelembe, hogy ez a csomag soha nem lesz látható, de fontos ahhoz, hogy a rendszerünk fel tudja ismerni a játékot ingyenesként.

Setup2.png

Egy játékot át is lehet állítani fizetősről ingyenesre. További részletekért, kérjük, nézd meg a Játék fizetősről ingyenesre váltása szakaszt.

Tartalom értékesítése a játékodhoz


Akár ingyenesen játszható, akár fizetős a játékod, két módon tudsz tartalmat értékesíteni hozzá: DLC-vel vagy játékon belüli vásárlásokkal (mikrotranzakciókkal). Mindkettő módot ad a vásárlónak az egyszerű tartalomvásárlásra, és mindkét vásárlási módhoz Steam Pénztárca használata szükséges.

DLC értékesítése a játékodhoz

Tartalmad DLC-n keresztüli értékesítése a Steam Áruházban azt jelenti, hogy külön Steam áruházi oldalt fogsz létrehozni minden egyes tartalomhoz, lehetővé téve, hogy a Steamen egy kezdőoldallal útba igazítsd a DLC-d iránt érdeklődő vásárlókat, és lehetőséget ad arra is, hogy részletesen leírd a tartalmat. A DLC-knek lehetnek tényleges fájljai, amelyeket terjesztesz a vásárlóidnak, de lehetnek csak licencjogosultságok is. Akárhogy is, a játékodnak a BIsSubscribedApp API-n keresztül kell ellenőriznie a jogosultságot annak megerősítésére, hogy a vásárlónak valóban van licence a tartalomhoz. További információ a dokumentációnkban található.

Ha nem szeretnéd a saját háttérszolgáltatásodat kezelni, játékbeli tranzakciókat a Steam Raktár szolgáltatáson keresztül is kínálhatsz, ahol a raktárad és a vásárlásaid kezelését mi végezzük. Kérjük, további információkért nézd meg a dokumentációt.
Az összes tartalmad DLC-ként kínálásának az a lehetséges hátránya, hogy minden egyes tartalomhoz végig kell majd menned a kiadási folyamaton (többek közt az áruházi oldal létrehozásán, valamint a felülvizsgálaton és a megjelentetésen). Bármilyen árbeli vagy más változtatás szintén át fog menni a normál Steam felülvizsgálati folyamaton.

DLC láthatósági lehetőségek
Némely DLC tartalomhoz észszerű lehet a DLC-t a Steam Áruházban árulni, saját áruházi oldallal, előzetessel, képernyőmentésekkel és leírással. Más tartalmakhoz megfelelőbb lehet a csak játékon belüli értékesítés. Nyugodtan hozd meg ezt a döntést te magad, és tedd azt, ami a játékod szempontjából a legjobb. További információkért, kérjük, nézd meg az alábbiakat.

Játékon belüli vásárlások (mikrotranzakciók)

A mikrotranzakciók lehetőséget adnak a vásárlóknak további tartalmak játék közbeni vásárlására. A Steam mikrotranzakciós API-kkal a Steames játékod támogatni tud mindenféle játékon belüli vásárlást, köztük tárgyakat, virtuális fizetőeszközöket vagy bármely más, általad kínálni kívánt tartalmat.

E megközelítés előnye, hogy megtartod a folyamat feletti irányítást és a rugalmasságot. Bármikor tetszés szerint meg tudod változtatni az értékesítési ajánlatokat, árakat, leírásokat stb.
E megközelítés hátránya az, hogy megbízható és biztonságos háttérszolgáltatásra van szükséged mikrotranzakcióid, raktárad és jogosultságaid kezeléséhez, valamint a vásárlások ellenőrzéséhez a csalások elkerülése érdekében.

Ha játékon belüli vásárlási lehetőséggel tervezed kiadni a játékodat a Steamen, van néhány hasznos útmutató, javaslat és bevált módszer a Mikrotranzakciók dokumentációban.

Hogy többet tudj meg a Steam mikrotranzakciós API-k implementálásáról, nézd meg ezt az útmutatót.

Ár megadása játékon belüli vásárlásokhoz és leárazásokhoz

Játékon belüli vásárlásokhoz nem a Steamworksben fogod megadni az árat; minden árazás a te háttérszolgáltatásodban történik a tranzakció kezdeményezésekor. Bármilyen, megítélésed szerint megfelelő árat megadhatsz.

Minden tranzakció teljesen különálló, ezért az árakat tranzakciónként tudod beállítani.
A leárazásokat is a te háttérszolgáltatásod kezeli. A játékon belüli tranzakcióknál nem létezik a leárazás fogalma. Ehelyett egyszerűen szükség szerint módosítod az árazást. Gondold át, hogyan fogod a vásárlóknak játékon belül bemutatni az új árat kedvezményesként.
A legtöbb fejlesztő az árazást egy ártáblázat-adatbázisban kezeli, ahol van egy lista az összes tartalomtételről, és a hozzájuk tartozó árak minden pénznemben. Amikor mikrotranzakciót kezdeményezel az InitTxn API használatával, a GetUserInfo API-t fogod használni, hogy megkapd a felhasználó előnyben részesített pénznemét, majd ezt az információt fogod használni az ahhoz a tárgyhoz és pénznemhez általad megadott ár kikeresésére. Az információ továbbadásához az InitTxn API-t fogod használni.

Javasoljuk az adatbázisodban minden támogatott pénznemben megadni az árat, hogy a felhasználók a számukra ismert pénznemben lássák azt. Ellenkező esetben a vásárlók esetleg egy számukra ismeretlen pénznemben fogják látni az árat, és elővigyázatosságból törölhetik a vásárlást.

Az általad megadott ár az általad megadott pénznemhez van társítva. A pénznemtől függően lehet, hogy be kell tartanod bizonyos árazási növekményt.

Ha szeretnéd mélyebbre ásni magad az InitTxn részleteibe, kérjük, nézd meg a dokumentációt.

Ingyenesen játszható játékok láthatósága

Az ingyenesen játszható játékok láthatósága jobbára a fizetős játékokéval megegyező módon működik. A Steamen történő kiemelések nagy többségét egy vásárlói érdeklődésre alapuló algoritmus kezeli. Az áruház kiemelkedő vásárlói érdeklődést keres, jellemzően bevételben mérve, és erre reagál további kiemelésekkel az Áruházban. Az ingyenesen játszható játékoknál a játékon belüli bevételek ugyanúgy vannak beleszámítva a vásárlói érdeklődés mérésébe, mint a fizetős játékoknál az eladások.

Az ingyenesen játszható játékok ugyanúgy szerepelnek a kezdőoldal Kiemelt és ajánlott szakaszában (főkapszulában), mint a fizetős játékok.

maincap.png

Alapértelmezetten a Legkelendőbbek lista tartalmazza az ingyenesen játszható játékokat (egy választható jelölőnégyzettel a kizárásukra). A Legkelendőbbek lista számításba veszi a játékon belüli bevételt, így az ingyenesen játszható játékok is szerepelhetnek (és gyakran szerepelnek is) a Steam legkelendőbb játékai között.

topsellers.png

Az Új és felkapott lista az eladásokon kívül a játékosszámot is figyelembe veszi az ott szereplő játékok meghatározásakor. A Népszerű közelgők lista a kívánságlistázások számát használja annak meghatározásához, hogy mely játékok kerüljenek fel rá, függetlenül attól, hogy a játék fizetős vagy ingyenesen játszható.

Válogatott promóciók a Steamen Ingyenesen játszható játékokhoz

Általánosságban az ingyenesen játszható játékok nem jogosultak válogatott kiemelésekre (Napi, Hét közepi és Hét végi ajánlatok), mert idővel rájöttünk, hogy a vásárlók inkább a fizetős játékok kedvezményes ajánlatait szeretnék látni ezeken a kiemeléseken, kedvezményes játékbeli vásárlásokkal rendelkező ingyenesen játszható játékok helyett. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ingyenesen játszható játékok ki vannak zárva a válogatott promóciókból!

Az ingyenesen játszható játékok minden más válogatott promócióra jogosultak a játék méretétől és sikerétől függően: marketingüzenetre, kiemelésre az Ingyenesen játszható játékok központjában és akár teljes Steam kisajátításra is (a legnagyobb, legnépszerűbb ingyenesen játszható megjelenésekhez).

Az Ingyenesen játszható játékok központja az egyik legnépszerűbb oldal a Steam egészén, és messze a legnépszerűbb tartalomközpont a Steamen. Sok játékos látogatja az Ingyenesen játszható játékok központját, hogy játékokat nézzen meg és játsszon, így a kiemelés ebben a központban (akár algoritmussal, akár ajánlás útján) segíthet nagyban növelni a láthatóságot a Steamen.

Ha érdekelne, hogy a játékod jogosult lehet-e ajánlott promócióra, nyugodtan lépj velünk kapcsolatba támogatási jegyen keresztül, és kérdezd meg.

Ingyenes játékod marketingje


Az ingyenesen játszható játékod körüli izgalom felkeltése és közösségének építése nem különbözik egy fizetős játékétól – munkát kell fektetned a játékod marketingjébe és a játékosközösség gondozásába. Számos lehetőséged van játékod marketingjére, és a rendelkezésedre álló időtől és erőforrásoktól függ, hogy melyiket választod. Nekünk is vannak eszközeink a Steamen, hogy segítsenek kommunikálnod a vásárlókkal.

Ott érd el a játékosokat, ahol vannak

Ott igyekezz elérni azokat a játékosokat, akiket szerinted leginkább érdekelne a játékod, ahol vannak: a közösségi médiában, élő közvetítésen vagy influenszereken keresztül, Redditen vagy más közösségi csoportokban, találkozókon, vásárokon vagy más élő eseményeken, illetve bármely más módon, ami eszedbe jut. Egyes fejlesztők fizetett marketinget is igénybe vesznek az ismertség növelésére és a forgalom Steam áruházi oldalra irányítására, de ez nem követelmény, és leginkább a játékod marketingjére elkülönített költségvetésedtől és erőforrásaidtól függ.

Általánosságban véve, az ingyenesen játszható játékoknál a legfontosabb minél több játékos ösztönzése a játék kipróbálására, és idővel remélhetőleg e játékosok megtartása a játék lehető legszórakoztatóbbá és legélvezetesebbé tételével. Ahogy nő a közösséged, és ezzel együtt a bevételed, a Steamen is nőni fog a játékod körüli izgalom és a játékod láthatósága.

Tájékoztasd a játékosokat a játékfrissítéseidről

Amellett, hogy az interneten olyan helyeken népszerűsíted a játékodat, ahol a játékosok játékokról szereznek tudomást, kihasználhatod a Steam beépített eszközeit is, hogy felhívd a figyelmet arra, mi történik a játékodban.

  • Steam események és bejelentések
    Érdemes használnod a Steam eseményeket is, hogy beszámolj a közösségednek arról, mi is történik a játékodban, legyen az játékbeli esemény, nagy frissítés, kiegészítő, új DLC, új tárgyak vagy bármi más, ami szerinted érdekelné a játékosokat. Ez remek mód a játékosok újra bevonására is, mivel a Steam események megjelenhetnek a felhasználók Könyvtárában.

    libraryevent.png

    Még többet tudhatsz meg a Steam eseményekről a dokumentációnk oldalán.

  • Frissítési láthatósági körök
    Elkülönítünk egy helyet a Steam Áruház kezdőoldalán olyan termékek kiemelésére, amelyeknél a fejlesztő egy nagy frissítésről szeretne beszámolni a vásárlóknak. Ezek megjelennek azoknak a vásárlóknak, akiknek a Könyvtárában vagy kívánságlistáján szerepel a játékod.

    Ha nagy frissítésed van a játékodhoz, fontold meg frissítési láthatósági kör használatát a frissítésed iránti figyelem felkeltésére. Amikor nagyobb frissítésről számolnál be a vásárlóidnak, egyszerűen kattints a „Frissítési kör indítása” gombra az alkalmazásod Marketingadminisztrációs oldalán. A Frissítési láthatósági körökről mindent megtudhatsz a dokumentációnkban.

    doc_store_home_recentlyUpdated_1.jpg

    Amikor események és bejelentések használatával újra játékosokat vonsz be, az nem csak azon játékosok számának növekedésével segít, akik esetleg újra beugranak a játékba, miután láttak egy eseményt felbukkanni a Könyvtárukban, hanem amikor ezek a felhasználók elindítják a játékot, barátaik is értesítést kapnak arról, hogy játszanak, és a barátlistájukon is látni fogják ezt. Ez egy olyan kedvező körfolyamatot eredményezhet, amely egyre több és több játékost ösztönöz játékod kipróbálására.

Játék fizetősről ingyenesre váltása

Ha fizetősről ingyenesre szeretnéd váltani a játékodat, kérjük, használd ezt a támogatási űrlapot, hogy jelezd nekünk. Megint csak azt kérjük, hogy legalább egy hónappal a váltás előtt tájékoztasd a vásárlóidat, hogy megalapozott döntést hozhassanak arról, megvásárolnak-e egy olyan játékot, amely a közeljövőben üzleti modellje megváltoztatására készül.