Dokumentace systému Steamworks
Bezplatné hry

Novější verze v angličtině

Anglická verze této stránky byla od zveřejnění překladu aktualizována.
Kliknutím zde zobrazíte novější anglickou verzi této stránky.

Přehled

Ve službě Steam je možné vydat hru také jako bezplatnou (někdy se používá termín „Free to play“ nebo „F2P“), což znamená, že si ji uživatelé budou moci stáhnout zdarma. Pro takové hry není nutné zadávat cenu, jelikož využívají bezplatnou licenci, nicméně svůj obsah někdy monetizují skrze mikrotransakce.
Hru můžete nastavit jako bezplatnou už při vytváření aplikace, stačí v sekci „Možnosti:“ zaškrtnout políčko „Toto je bezplatný produkt“.

Nastavení bezplatné hry

Pokud jste svoji hru ještě nevytvořili v systému Steamworks, můžete ji hned do začátku nastavit jako bezplatnou.

Setup1.png

Až hru vytvoříte, najdete ji v sekci „Balíky v obchodě, ceny a data vydání“ s cenou „Zdarma“. Předem upozorňujeme, že tento balík nebude nikdy veřejně viditelný, ale pro náš systém je důležité mít hru vedenou jako bezplatnou.

Setup2.png

Pokud už máte stávající placenou hru, ale chcete ji změnit na bezplatnou, zamiřte níže do sekce Změna hry z placené na bezplatnou.

Prodávání obsahu pro hru


Ať už je Vaše hra bezplatná nebo placená, obsah pro ni můžete prodávat dvěma způsoby: jako DLC nebo skrze nákupy přímo ve hře (mikrotransakce). Oba způsoby jsou pro zákazníky snadno použitelné a oba musí využívat peněženku služby Steam.

Stáhnutelný obsah (DLC)

Chcete-li obsah prodávat jako DLC, musíte pro každý „kus“ obsahu vytvořit samostatnou stránku v obchodu, na kterou budete odkazovat potenciální zákazníky a na které obsah detailně popíšete. DLC mohou zahrnovat skutečné soubory distribuované kupcům, ale také se může jedna pouze o licenci (tzn. soubory jsou zahrnuty už v základní hře, ale odemknou se až po zakoupení DLC). Tak jako tak, Vaše hra by měla pomocí funkce API BIsSubscribedApp kontrolovat, zdali má uživatel licenci pro daný obsah. Více informací naleznete na této stránce.

Pokud nemáte zájem provozovat vlastní backendovou službu, můžete mikrotransakce nabízet prostřednictvím funkce Inventář, která se o prodeje a položky stará za Vás. Více se případně dozvíte na příslušné stránce dokumentace.
Možnou nevýhodou nabízení veškerého obsahu v podobě DLC je to, že pro každý kousek obsahu budete muset dokončit standardní proces vydání (včetně vytvoření stránky v obchodu a vyžádání kontroly). Co víc, na každou změnu ceny nebo čehokoli jiného se budou kontroly vztahovat také.

Možnosti prodeje DLC
Některé typy obsahu se obecně hodí prodávat v obchodu služby Steam jako DLC s informační stránkou, upoutávkou a snímky, zatímco jiné typy obsahu stačí řešit mikrotransakcemi. Volba je nicméně na Vás a na Vaší hře. Pro podrobnosti ohledně mikrotransakcí pokračujte ve čtení.

Nákupy ve hře (mikrotransakce)

Prostřednictvím mikrotransakcí si mohou zákazníci kupovat dodatečný obsah pro hru, zatímco ji hrají. API nabízená systémem Steamworks navíc podporují položky, virtuální měny a všechny další typy obsahu, které by Vaše hra mohla nabízet.

Výhodou tohoto řešení je především jeho flexibilita – kdykoli chcete, můžete měnit nabídky, ceny, popisy a jiné hodnoty.
Nevýhodou je, že musíte mít k dispozici spolehlivý a zabezpečený backend, který bude zajišťovat správu mikrotransakcí, inventářů a vlastnictví, aby nedocházelo k podvodům.

Pakliže se chystáte ve službě Steam vydat hru nabízející mikrotransakce, na této stránce naleznete užitečné návody, návrhy a tipy, které jsme zjistili za roky praxe.

A jestli se chcete dozvědět, jak implementovat API související s mikrotransakcemi, přečtěte si tuto stránku.

Cenění nákupů ve hře a pořádání slev

Ceny mikrotransakcí nejsou zadávány v systému Steamworks – veškeré cenění je spravováno Vaším backendem, když dojde k zahájení samotného nákupu. Ceny jsou také plně ve Vaší režii.

Každý nákup je plně odlišitelný, takže cena může být pro každý nákup jiná.
Co se slev týče, ty jsou také spravovány Vaším backendem. Ostatně, abychom byli přesní, pro mikrotransakce neexistuje koncept „pořádání slev“. Zkrátka když potřebujete, změníte cenu. Akorát musíte promyslet, jak novou cenu prezentujete zákazníkům.
Většina vývojářů řeší cenění přes databázi s tabulkou cen, která zahrnuje všechny prodejné části obsahu a odpovídající ceny ve všech měnách. Když je poté mikrotransakce zahájena pomocí webového API InitTxn, přes funkci GetUserInfo získáte informace o zákazníkově preferované měně, které využijete pro vyhledání ceny dané položky a pošlete je dál s webovým API InitTxn.

Do databáze doporučujeme zadat ceny ve všech podporovaných měnách, takže zákazníci uvidí položky ve své místní měně. Když zákazník narazí na neznámou měnu, může se totiž stát, že nákup raději zruší.

Vámi určená cena je spjata s určenou měnou. V závislosti na měně mějte také na paměti specifické přírůstky.

Podrobnosti ohledně webového API InitTxn jsou sepsány zde.

Viditelnost bezplatných her

Viditelnost je pro bezplatné hry z velké části řešena stejně jako pro placené hry, jelikož k „vyzdvihování“ titulů fungují ve službě Steam (až na pár výjimek) algoritmy založené na zájmu zákazníků. Obchod také hledá výkyvy zájmu (běžně měřené v tržbách) a vhodně vyzdvihuje hry na dalších místech. Pro bezplatné hry jsou do zájmu zahrnovány i tržby z mikrotransakcí, které mají stejnou váhu jako běžné prodeje placených her.

Na hlavní stránce obchodu jsou v sekci „Vybrané a doporučené“ (hlavní výběr) bezplatné hry vyzdvihovány stejně jako placené hry.

maincap.png

Seznam „Nejprodávanější“, taktéž na hlavní stránce obchodu, zahrnuje ve výchozím nastavení i bezplatné hry (lze je vyloučit pomocí zaškrtávacího políčka), přičemž i zde platí, že pro výpočet jsou brány i tržby z mikrotransakcí, takže bezplatné hry se mohou (a stává se tak velmi často) umístit mezi nejprodávanějšími produkty ve službě Steam.

topsellers.png

Seznam „Nové a populární“ pak kromě tržeb bere v potaz i počet hráčů a seznam „Populární nadcházející“ je na cenách her nezávislý – zaměřuje se totiž na to, kolik uživatelů má titul v seznamu přání.

Bezplatné hry a marketing spravovaný společností Valve

Obecně platí, že bezplatné hry nejsou vhodné pro ručně spravované propagační sloty („Nabídka dne“, „Slevové šílenství“ a „Víkendová akce“), neboť jsme s postupem času zjistili, že zákazníci na těchto místech očekávají slevy na placené hry místo slev na položky v bezplatných hrách. To však neznamená, že by bezplatné hry byly vyloučeny z ručně spravovaného marketingu!

Bezplatné hry jsou vhodné pro všechny ostatní formy ručně spravovaného marketingu a v závislosti na své velikosti a úspěchu mohou být propagovány v marketingových zprávách, být vystaveny v centru Free to play her a nebo si dokonce zajistit největší slot na hlavní stránce obchodu.

Centrum Free to play her je mimochodem jednou z nejnavštěvovanějších stránek v obchodu služby Steam a jednoznačně nejpopulárnějším centrem. Celá řada zákazníků se zde poohlíží po další zábavě a vystavení hry v tomto centru (ať pomocí algoritmu nebo ruční) může dramaticky nakopnout její viditelnost.

Pokud Vás zajímá, zdali je Vaše hra vhodná pro ručně spravovaný marketing, neváhejte se na nás obrátit.

Marketing bezplatné hry


Budování povědomí a hráčské základny kolem bezplatné hry se neliší od placených her – úplně stejně musíte svoji hru „prodat“ a zajistit pro ni komunitu. Konkrétní marketingové kroky pak pochopitelně závisí na tom, kolik času a prostředků na ně můžete vynaložit, ale i v tomto ohledu Vám ve službě Steam nabízíme pomocnou ruku.

Najděte své hráče

Pokuste se získat pozornost hráčů, které by mohla Vaše hra bavit. Kde takové hráče najít? Někteří jistě budou na sociálních sítích, jiné přesvědčí streameři nebo influenceři, spousta se jich zdržuje na Redditu nebo v komunitních skupinách, pár nasbíráte na festivalech nebo jiných společenských akcích a na další budete možná muset úplně jinak. Z vlastní zkušenosti víme, že vývojáři mnohdy využívají placené reklamy, která má za účel zvýšit povědomí o jejich hře a odeslat lidi na její stránku v obchodu služby Steam, ale rozhodně to není nutné. Ba někdy to ani není možné vlivem omezeného budgetu.

Obecně je pro bezplatné hry nejdůležitější, aby si je vyzkoušelo co nejvíce nových hráčů. Dál si je samozřejmě musíte udržet tím, že svoji hru uděláte zábavnou a dlouhotrvající, ale prvním krokem je zajistit růst komunity, se kterou porostou i tržby a povědomí o hře.

Udržujte hráče v obraze

Kromě propagace své hry v různých koutech internetu můžete využít také zabudovaných nástrojů služby Steam a s jejich pomocí hráče informovat o tom, co se ve Vaší hře právě děje.

  • Události a oznámení
    Události a oznámení ve službě Steam jsou tím nejlepším způsobem, jak hráčům sdělovat novinky o své hře, ať už jde o herní události, velké aktualizace nebo rozšíření, nová DLC, nové položky nebo cokoli jiného. A protože na událost mohou hráči narazit i ve své knihovně, často se jedná o podnět znovu naskočit do hry.

    libraryevent.png

    Vše potřebné o událostech a oznámeních se dozvíte na této stránce.

  • Zviditelnění po aktualizaci produktu
    Na hlavní stránce obchodu služby Steam je celá jedna sekce vyhrazena pro hry, které byly nedávno aktualizovány, a jejich vývojáři by o tom rádi řekli co nejvíce lidem. Hry se v této sekci zákazníkům zobrazují podle toho, jestli je mají v knihovně nebo alespoň v seznamu přání.

    Pokud tedy chystáte velkou aktualizaci své hry, zvažte využití takzvaného „zviditelnění po aktualizaci produktu“. Jednoduše na vstupní stránce dané aplikace v systému Steamworks vyberte možnost „Marketing a viditelnost“ a následně klikněte na tlačítko „Zahájit zviditelnění po aktualizaci“. Veškeré informace o zviditelnění po aktualizaci nabízíme zde.

    doc_store_home_recentlyUpdated_1.jpg

    Když hráče zaujmete událostí nebo oznámením, nedojde jenom k tomu, že někteří z nich Vaši hru znovu spustí, ale jak budou hrát, jejich přátelé je také uvidí ve hře a výsledný dominový efekt možná zajistí spousty dalších (i úplně nových) hráčů.

Změna hry z placené na bezplatnou

Pokud chcete svoji hru změnit z placené na bezplatnou, kontaktujte nás prosím pomocí tohoto formuláře. Žádáme Vás ale, abyste nejméně měsíc před plánovaným datem změnu veřejně oznámili, jelikož zákazníci by před nákupem hry měli vědět, že se v blízké budoucnosti chystá změna jejího obchodního modelu.