Dokumentacja Steamworks
Przyszła dostępność

Wprowadzenie

Możliwe jest stworzenie strony w sklepie przedstawiającej produkt i ogłaszającej jego dostępność w przyszłości. W ten sposób dasz znać klientom, że wydajesz swój tytuł na Steam i utworzysz wokół niego zainteresowanie. W przypadku nowych produktów musisz przygotować taką stronę co najmniej dwa tygodnie przed ich wydaniem.

Korzyści

Opublikowana strona produktu w Sklepie Steam pomoże w kreowaniu świadomości i zainteresowania wśród potencjalnych nabywców. Po przygotowaniu opisu, grafiki marki oraz kilku zrzutów ekranu i wideo pokazującego twoją grę będzie można stworzyć stronę ogłaszającą jej przyszłą dostępność, by zacząć korzystać z narzędzi dostępnych na Steam. Gdy zostanie już ona opublikowana, będziesz w stanie ją aktualizować w dowolnym momencie.

Aktywacja centrum społeczności: od momentu, kiedy twoja strona będzie widoczna dla klientów, zostanie również aktywowane centrum społeczności. Jest to miejsce, w którym możesz zamieszczać ogłoszenia, prace graficzne oraz dyskutować ze społecznością na temat twojej nadchodzącej gry.

Dostępność na liście życzeń: po opublikowaniu strony zainteresowani klienci będą mogli dodać twój tytuł do swojej listy życzeń. Kiedy już wydasz swój produkt, Steam wyśle e-mail z powiadomieniem do osób, które dodały twoją grę do ich list życzeń.

Przygotowanie

Podstawy: aby opublikować stronę przedstawiającą twój produkt jako wkrótce dostępny, musisz najpierw wykonać wszystkie kroki na liście kontrolnej wydania, a następnie przesłać swoją stronę do zatwierdzenia przez Valve. Lista kontrolna wydania znajduje się na stronie docelowej produktu. Wymagane jest ukończenie wszystkich działań wymienionych w sekcji „Twoja obecność w sklepie” przed publikacją.

Zatwierdzenie strony: po wypełnieniu listy kontrolnej wydania naciśnij przycisk „Oznacz jako gotowe do oceny” w górnej części strony docelowej twojego produktu. Spowoduje to, że strona będzie widoczna dla pracowników Valve i będą oni mogli ją sprawdzić.

Opublikowanie: po tym, jak strona produktu zostanie zatwierdzona, będzie można nacisnąć zielony przycisk z napisem „Oznacz produkt jako wkrótce dostępny”, by ją opublikować.

Aby dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do wydania, przejdź do dokumentacji.

Co i jak jest wyświetlane

Wyświetlanie daty wydania: możesz zmieniać sposób, w jaki data wydania jest wyświetlana oraz jak bardzo konkretna ma ona być. Na podstronie „Edytuj stronę w sklepie” znajduje się dział pozwalający na określenie sposobu wyświetlania daty. Dostępne są zarówno dokładne daty lub niestandardowe, np. „wiosna”.

UWAGA: po tym, jak twoja strona informująca o przyszłej premierze gry zostanie opublikowana, nie będziesz w stanie zmienić wyświetlanej tam daty wydania, chyba że skontaktujesz się z Valve tutaj. Upewnij się, że nowa data wydania będzie tak blisko faktycznej jak to możliwe.
Nie ma problemów ze zmianą daty premiery – plany ulegają zmianie i pojawiają się opóźnienia, ale ostatecznie to ty decydujesz o dacie wydania swojego produktu na Steam. Niemniej jednak chcemy, by klienci odwiedzający sklep otrzymali dokładne i rzetelne informacje.

Wycena: mimo że ceny muszą zostać podane, a następnie zatwierdzone przez Valve przed opublikowaniem strony w sklepie, to nie będą one widoczne dla klientów. Ceny mogą też być swobodnie zmieniane do momentu wydania produktu.

Widoczność: strony dotyczące premier gier mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania oraz na listach w sklepie wymieniających nadchodzące tytuły. Tak jak w przypadku innych produkcji, twoja gra może też zyskiwać na popularności dzięki zainteresowaniu szerzonemu przez graczy w Społeczności Steam i innych miejscach.

UWAGA: po tym, jak twoja strona informująca o przyszłej premierze gry zostanie opublikowana, strony zewnętrzne będą mogły zebrać z niej metadane twojej gry – wliczając w to statystyki i osiągnięcia. Statystyki i osiągnięcia nie będą wyświetlane nigdzie w Społeczności Steam, ale mogą być wyświetlane na innych stronach.