Steamworks Belgeleri
Yayın Kurulumu

Genel Bakış

Bu eğitimde, oyununuzu Steam mağazasında yayınlamak için takip etmeniz gereken adımları göstereceğiz.

Başlamadan Önce

Not: "Sadece Yetişkin" olarak işaretlenmiş oyunlar Steam mağazasında yayınlanamaz.
 • Sınırlı olmayan bir Steam hesabına ihtiyacınız olacak. "Sınırlı olmayan," yayında kullanacağınız Steam hesabının Steam mağazasında en az 5 USD harcamış olması gerektiği anlamına gelir. "Sınırlı" hesaplar (Steam'de en az 5 USD harcama yapmamış hesaplar) RTMP belirteci oluşturamaz ve Steam'deki bir mağaza sayfasından yayın yapamaz.
 • Yayın yapmayı planladığınız hesap, yayın yapmayı planladığınız oyuna sahip olmalıdır. Bunu kontrol etmek için bu hesabı kullanarak Steam istemcisine giriş yapabilir ve oyunu Steam kütüphanenizde gördüğünüzü teyit edebilirsiniz.
 • Bu hesap, ya Steamworks partneri hesabında "Canlı Yayın" iznine sahip olmalıdır ya da Steam Broadcast Beta grubuna üye olmalıdır.

RTMP Kullanarak Yayınızı Kurmak


Aşağıdaki adımlar, üçüncü parti yayın yazılımlarını kullanarak oyununuzu yayınlamak için gereken bilgileri toplama
konusunda size yardımcı olacak. RTMP protokolünü kullanarak Steam'de yayın yapmak. Bu protokolün tam olarak Steam'de nasıl çalıştığını bilmenize gerek olmayacak, ama aşağıdaki kavramlara aşinalık kazanmanız faydalı olacaktır.
 • 1. http://steamcommunity.com/broadcast/upload/ adresine gidin.

 • 2. Yükleme sunucusunu kontrol edin. Steam, IP adresinize göre mevcut konumunuza en yakın olan yükleme sunucusunu otomatik olarak seçer. Farklı bir yükleme sunucusu seçmek isterseniz bunu yapmak için sayfadaki listeden faydalanabilirsiniz. Oyununuzu yayınlayan bilgisayar, videoyu yükleme sunucusuna gönderecek; bu nedenle, gecikme seviyesi en düşük olan sunucuyu (ki genelde bu size coğrafi olarak en yakın konumda bulunandır) seçmeniz önemlidir.

  stream1.png


 • 3. RTMP belirtecinizi bulun. Bu belirteci yayın yazılımına girmeniz gerekecektir.

  RTMP belirteci nedir?

  RTMP belirteci, Steam'de yayın yapmanızı sağlayan bir benzersiz tanıtıcıdır. Bu belirteci https://steamcommunity.com/broadcast/upload adresinde oluşturup oyununuzu Steam'da yayınlarken kullanmayı planladığınız yazılıma girmelisiniz.
  Önemli: Belirtecinizi bir parola gibi düşünün. Asla kimseyle paylaşmayın zira bu belirtece sahip herkes, sizmiş gibi yayın yapabilir. Anahtarınızın çalındığını düşünüyorsanız geçerliliğini kaldırabilir ve bu sayfada yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

  stream2.png


 • 4. Oyununuzun AppID'sini girin.

  Oyununuzun AppID'sini, oyununuzun Steamworks'teki uygulama açılış sayfasından veya Steam mağaza sayfasından görebilirsiniz.

  Yalnızca "ana" oyununuzun AppID'sini kullanmanız gerektiğini unutmayın. DLC, demolar, oyun müzikleri ve bunun gibi diğer ikincil uygulama türlerine ait ID'leri kullanmayın.

  stream3.png


 • 5. Yayın izinlerinizi ayarlayın.

  Yayınınız, varsayılan olarak "Sadece Arkadaşlar"a ayarlanmıştır. Bu, Steam'deki yayınınızın sadece siz ve arkadaşlarınız tarafından görülebileceği anlamına gelir. Bu, yayınızı mağaza sayfasında herkes tarafından görünür olmadan önce test etmenin iyi bir yoludur. Bu seçeneği, bu sayfadaki Hızlı Bağlantılar menüsünün altındaki "Yayın URL'iniz"e tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Yayınınızı mağazanızda görünür hâle getirmeye hazır olduğunuzda, yayın iznini "Herkese Açık" olarak değiştirebilirsiniz.

  stream4.png

OBS Kurulumu (İsteğe Bağlı)

Oyununuzu Steam'de yayınlamak için kullanabileceğiniz birkaç farklı program vardır. Bunların revaçta olanlarından biri de, açık kaynak ve ücretsiz bir seçenek olan OBS'tir. Aşağıda yayınınızı OBS kullanarak yapmaya hazırlanmanız için izlemeniz gereken adımları bulabilirsiniz. Steam, RTMP protokolünü kullanabilen her yazılımı destekler.

stream5.png
 • 1. Dosya-->Ayarlar-->Stream'e gidin.

 • 2. Açılır menüden “Özelleştir...” seçeneğini seçin.

  stream6.png

 • 3. "Sunucu" alanına, http://steamcommunity.com/broadcast/upload/ adresinden seçtiğiniz "Yükleme Sunucusu"nu girin.

 • 4. “Yayın Anahtarı” alanına, http://steamcommunity.com/broadcast/upload/ adresinden sağlanan belirteci girin.

 • 5. OBS'de, Dosya-->Ayarlar-->Çıktı'ya gidin.

  stream7.png

 • 6. Çıktı modunun altında, açılır menüden "Gelişmiş Ayarlar" seçeneğini seçin.
 • 7. Yayın sekmesinde, Anahtar Kare Aralığı'nı 2 olarak girin. Not: Bu adım önemlidir. Bu adımı yerine getirmezseniz yayınınız başlamayacaktır.

Yayınınızı Test Etmek

Hazır olduğunuzda, OBS kullanarak oyununuzu yayınlamaya başlayın. Ardından, http://steamcommunity.com/broadcast/upload/ adresine geri dönün ve sayfanın sağ tarafında “Yayın URL'niz” bağlantısını bulun.

stream8.png

Bu sayfada oyununuzun oynanışının yayınlanıyor olduğunu göreceksiniz. Bu noktada, yayın izinlerinizi “Sadece Arkadaşlar” olarak ayarladıysanız yayın herkes tarafından görüntülenemeyecektir.

Oyununuz için Bir Steam Etkinliği Oluşturmak

Topluluğunuzu yayınınızdan haberdar etmenizi tavsiye ederiz. Bunu, Steamworks'teki etkinlik aracını kullanarak yapabilirsiniz. Bir canlı yayın/yayın etkinliği düzenlemek için izlemeniz gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz. Steam'deki etkinlikler hakkında daha ayrıntılı bilgiyi şurada bulabilirsiniz: https://partner.steamgames.com/doc/marketing/event_tools.

Şu adımları izleyin:
 • 1. Oyununuzun uygulama açılış sayfasından “Yeni Etkinlik Yayınla”ya tıklayın.

 • 2. “Canlı Yayın/Yayın” seçeneğini seçin.


  stream10.png


 • 3. “Yayın” sekmesine gidin.


  stream11.png


  Buradan etkinlik sırasında mağaza sayfanızda yayın yapmak üzere bir veya daha fazla Steam hesabına yetki verebilirsiniz. Yayınınızın başlığını listeden seçin veya kendi başlığınızı girin. Eğer yayınınıza özel bir ad seçerseniz yerelleştirilmiş başlıkları eklemeyi unutmayın.

  stream12.png


  Yayın yapmayı planladığınız hesabı ekleyin:


  stream13.png


  Önemli: Bu sayfada görünebilmesi için yayını yapan Steam hesabının yayını hazırlayan hesapla arkadaş olması gereklidir.

  Önerilir ama isteğe bağlıdır: Canlı yayınınız için sonradan da kullanabileceğiniz çizimler yükleyin. Bu çizimler canlı yayınınızın her iki tarafında gösterilir.

  Etkinliğinizi kaydetmek için “Kaydet” butonuna basın.

 • 4. “Seçenekler” sekmesine giderek etkinliğin başlangıç ve bitiş saatlerinin doğru olduğunu teyit edin. Yayınınızı etkinlik bitiminden itibaren 24 saate kadar devam ettirebilirsiniz.

 • 5. Etkinlikte yayın özelliğini etkinleştirin.

  stream14.png

  • Etkinliği kaydedin ve yayınlayın. Etkinlik sırasında yayına başladığınızda, yayınınız mağaza sayfanızda görünecektir. Yayına başladıktan sonra yayının mağaza sayfasında görünmesinin 5 dakika kadar sürebileceğinizi aklınızda bulundurun. Bu durumu düzeltmek için yayına birkaç dakika önceden başlayabilirsiniz.

Sorun Giderme:


S: Steam mağaza sayfamda yayınımı görmüyorum!

 • C. Birkaç saniye geçtikten sonra ürün sayfanızı yenilemeniz gerekiyor olabilir. Canlı yayını göstermemiz için önce bağlantının kurulmuş olması gerekiyor. İlk izleyicilerin yayıncıyla bağlantı kurması daha uzun sürecektir.
 • https://steamcommunity.com/broadcast/upload adresine doğru AppID'yi girdiğinizi teyit edin. AppID, yayını doğru oyunla bağlantılandırmak için kullanılır. Eğer AppID eksikse Steam mağaza sayfası yayını göstermeyecek ve yayın ana sayfada öne çıkarılmayacaktır. AppID'yi girip RTMP belirtecini yeniden oluşturarak yayın yaptığınız yazılıma girmeniz gerekecektir.

RTMP Yayın Özellikleri

Steam'de yayınınızı yapmak için haricî bir yazılım kullanıyorsanız bu bölüm sizin için geçerlidir. Şu anda, Steam şu kodlama özelliklerinin ayarlanmasını gerektirmektedir. Eğer videolarınız takılma sorunları yaşıyor veya doğru oynatılmıyorsa lütfen aşağıdakileri kontrol edin:

Video kodlama gereksinimleri

 • Kodek: H.264
 • Profil: Yüksek
 • Seviye: 4.1
 • Kare Hızı: 30 FPS veya 60 FPS
 • Kare Oranı: 16:9
 • Anahtar Kare Aralığı: 2 saniye
 • Maksimum Bit Hızı: 7000 kbps CBR
Ses kodlama gereksinimleri
 • Kodek: AAC-LC
 • Maksimum Bit Hızı: 128 kbps

Yayın Yazılım Notları
VMIX: Varsayılan olarak, VMIX ana profili (Profile Main) ve 3.0 seviyesini kullanır. VMIX'in Steam'de doğru bir şekilde yayın yapması için bu ayarları değiştirmeniz gerekir.

Çoklu Yayın Hizmeti Kullanmak

İçerik Kuralları

Ürün sayfanızda yayın yaparken lütfen içerik kurallarına uymayı unutmayın. Bu kurallar, SSS'de "Ne tarz içerikler yasaktır?" başlığının altında görülebilir. Valve, bu kuralları ihlal eden yayınları denetleyebilir veya ihlali yapan partner hesaplarına karşı başka işlemler (hesap sonlandırma gibi) yapabilir.