Steamworks Belgeleri
Yayın Kurulumu
For general information on setting up a stream within Steam, please also see https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6730-TOAK-6497

Gereksinimler

 1. Steam accounts for broadcasting must be non-limited. In other words, there must be at least $5 USD spent on Steam store with these accounts.

 2. Limited accounts will not be able to create an RTMP token and will not be able to broadcast onto the Steam platform using RTMP.

 3. The account used for streaming must own the game you plan to stream (ie, see the game in your Steam library). The account should specify the appid of the game on the broadcast/upload page to help Steam know which store page to show the live stream. More details below.

 4. The Steam Client cannot stream an unreleased game. However, you can use RTMP to stream an unreleased games. It is perfectly fine to give your fans a preview of a game you are working on.

Store Page Setup

A Steam store product page can now host a live broadcast. The following explains how to setup your application for broadcasting.

On the store page, you permit Steam users to broadcast on your behalf. You can also change settings associated with the broadcast appearing on your store page. For instance, you can choose to show broadcast chat, or hide chat by default (so your artwork is more prominent), or remove chat from your store page completely. You can add custom artwork which will surround the video player when chat is hidden or chat is removed.

 • Navigate to the application landing page in the Steamworks Partner site
  • "Mağaza Sayfasını Düzenle" seçeneğini seçin ve daha sonra "Özel Ayarlar" sekmesine gidin
  • "Steam Yayıncılık (Beta)" bölümüne inin ve Steam mağazası ürün sayfanızda canlı yayın yapmaya izinli bir veya daha fazla yayıncuyu seçin. Yayıncıların görünme sıraları onların rütbeleridir. Rütbe kavramı, birden daha fazla yayıncı aynı anda canlı yayında olursa bu durumu çözmek için kullanılır. Steam ürün sayfanızda daha yüksek rütbeli yayıncıyı öne çıkarmayı tercih edecektir. Kullanıcı arayüzünde bir yayınıcının rütbesini değiştirmek için sürükleyip bırakabilirsiniz.

   BroadcasterWhiteList_v1.png

  • Değişiklerinizden emin olduktan sonra, değişiklikleri tutmak için "Kaydetmeniz" gerektiğini unutmayın (sayfanın en altında bulunan buton). Kaydedildikten sonra bilgiler 'beta' mağaza sayfası görünümü için erişilebilir olacaktır.
  • Uygulamanızdaki yayınlama sürecini kullanmak değişiklikleri Steam mağazası için canlı hale getirecektir. Bu işlem sayfanın en üstünde yer alan Yayınla sekmesi ile ve bundan sonra uygulamayı yayınla ile yapılır.
  • Remember, every time you add/remove a Steam account or when re-order the list, the change is only stored in memory. Değişikliklerin Steam mağazasına yansıması için bu değişiklikleri Kaydetmeli ve daha sonra Yayınlamalısınız.
  • Bilinen sorun: Steam'in, yayıncıların sizin ürün sayfanız için yayın yaptığını anlamasına kadar ufak bir gecikme (5 dakikaya kadar) olabilir. Bu bizim depolama modelimiz ile alakalı bir durumdur ve bu gecikme süresini nasıl düşüreceğimizi araştırmaktayız. Bir diğer deyişle, yayının olduğunun anlaşışması ve o yayını mağaza sayfasına yerleştirmek 5 dakika kadar sürebilir. Bu duruma bir çözüm olarak, yayına erken başlayarak kullanıcılara başlangıçta bir geri sayım göstermek veya yayının yakında başlayacağını gösteren sabit bir resim göstermek olabilir. Buna yayından 5 ile 10 dakika önce başlamak yardımcı olabilir.
 • Video ürün sayfanızda görünecektir -> http://store.steampowered.com/app/
  • Not: Birkaç saniye sonra ürün sayfanızı yenilemeniz gerekebilir. Biz sadece, bir bağlantı kurulduktan sonra canlı yayını gösteririz. First viewers will take the longest to establish the connection to the broadcaster.

Store Broadcast Artwork

You can choose to upload custom artwork which will appear on the left and the right columns surrounding the broadcast player. They can be added on the 'Graphical Assets' tab. Image file resolution is 155x337 (width x height). This artwork could be used to explain the streaming event, or provide a call-to-action, or provide social media links.

Stream Configuration

Upload Server

Based on your current machines ping and our broadcast networks resource availability/congestion, we automatically recommend an RTMP host when you are configuring your settings on http://steamcommunity.com/broadcast/upload/. You can also choose a different one from this list if you find a better connection:
CityRTMP Upload URL
Chicago, USrtmp:/ingest-any-ord1.broadcast.steamcontent.com/app
Seattle, USrtmp:/ingest-any-sea1.broadcast.steamcontent.com/app
Los Angeles, USrtmp:/ingest-any-lax1.broadcast.steamcontent.com/app
Washington DC, USrtmp:/ingest-any-iad1.broadcast.steamcontent.com/app
Frankfurt, DErtmp:/ingest-any-fra1.broadcast.steamcontent.com/app
London, UKrtmp:/ingest-any-lhr1.broadcast.steamcontent.com/app
Stockholm, SErtmp:/ingest-any-sto1.broadcast.steamcontent.com/app
Tokyo, JPrtmp:/ingest-any-tyo1.broadcast.steamcontent.com/app
Hong Kong, HKrtmp:/ingest-any-hkg1.broadcast.steamcontent.com/app
Singapore, SGrtmp:/ingest-any-sgp1.broadcast.steamcontent.com/app
Sydney, AUrtmp:/ingest-any-syd1.broadcast.steamcontent.com/app
São Paulo, BRrtmp:/ingest-any-gru1.broadcast.steamcontent.com/app

RTMP üzerinden Yayıncı Kurulumu

A streamer can use any broadcasting software they would like as long as it supports the RTMP protocol. Popular examples of streaming software are OBS and XSplit. These software will capture your game video, audio, can include your webcam and custom overlays to make a professional looking stream.

To create an RTMP token, the streaming Steam account need to join the 'Store Broadcast Beta' group. The group membership grants them access to create an RTMP token in Steam.

 • Başka bir uygulamayı kullanarak Steam'e yayın yapmak için bir RTMP belirteci oluşturmalısınız. Bu sayfada bulunan yönergeleri gözden geçirin: http://steamcommunity.com/broadcast/upload/
  • Yayın uygulamanızda kullanılacak bir belirteç oluşturmanız gerekli. (Not: RTMP belirteci oluştur butonuna bastıktan sonra RTMP belirtecini görebilmek için lütfen sayfayı yenileyin)
  • Uygulama id'nizi girerek yayının aynı zamanda doğru mağaza, ana sayfa ve topluluk merkezinde görünmesini sağlayın.
  • Yayın uygulamanızda (mesela OBS), bağımsız animasyon kare aralığının 2 saniye olarak ayarlamayı unutmayın. Bu ayar olmazsa uygulamaların birlikte çalışarak yayını başlatması başarısız olacaktır. Bu durum çoğu zaman yeniden bağlanma döngüsü olarak ortaya çıkar.
  • Using the setting for viewer to 'Friends Only' is a good way to test the broadcast is streaming to your private watch page. It prevents anyone but your friends from seeing the stream. However, only Public stream will appear on the Steam Store product page. Testing on public is useful to verify that the artwork and chat settings are working as you would expect.

Önemli Not: When using external software, Steam does not automatically know the game you are streaming. You can tell Steam by entering the appid on the https://steamcommunity.com/broadcast/upload page. The appid is used to connect the stream to the correct game. If the appid is missing, the Steam store product page will not show the stream and it will not be featured on the front page.

2018-09-26_10-11-11.png

Streamers via Steam Client

The Steam client that you use play your games has a native broadcasting feature built-in. It permits you to transmit your gameplay to Steam for other to watch. It is often used by Steam customers to watch their friends play games. It can also be used to broadcast live content to the store product page.

To enable in the Broadcast ability via the Steam Client, simply go to the menu and choose 'Steam' -> 'Settings' -> 'Broadcasting'. Ensure the Steam client's broadcasting privacy settings are set to 'Anyone can watch my games'.
Note: You cannot use the Steam Client to stream an unreleased game.

SteamClientBroadcastSettings.png

Chat Moderation

Each Steam broadcaster can choose to have moderators to help manage chat. Moderators are added via the friends page. By choosing manage friends list, an option will appear that will permit you to promote a friend to a Broadcast Moderator. You can promote as many friends as you need to moderators.

FriendsPage.png

When the moderator are watching you live stream, they will have will have the permissions to remove all messages from a user or to mute a user for a period of time. These are the same action you have on your own broadcast chat. These controls are accessed via right-click on the offending chat message.

ModeratorOptions.png

To improve your chat moderation workflow, you can also open a ‘chat-only’ window. This window is easier to resize and only shows chat content. This is accessible here, or by adding the broadcasters steamid to this URL: https://steamcommunity.com/broadcast/chatonly/<steamid>

To review all of the individuals you have promoted to chat moderator on your stream, or to review all of the individuals that are muted from participating in your broadcast chat, go here: https://steamcommunity.com/broadcast/dashboard/.

Tips

 • Oyununuzu yayınlamadan önce, Steam Yayın hesabınıza giriş yapmayı ve steamcommunity.com/broadcast/upload bağlantısındaki AppID'yi ayarlamayı unutmayın. Yayının kendisi birden fazla ürün sayfasında yer alabilirken sadece bir adet AppID seçebilirsiniz. Bu appid ayarlanmış ise kullanıcıların, toplulukta yayınınızı bulduklarında oyunun mağaza sayfasını bulmalarına yardım edecektir. Ayrıca, ana sayfada uygulamanın yayınlanması için bu gereklidir.
 • You can test your setup by setting visibility to Public and checking to see if your broadcast is appearing on the product page. Eğer görünmüyor ise, Steamworks sayfasında uygulama için girilen SteamID'nin doğru olup olmadığını bir daha kontrol edin. Ayrıca, uygulamaya yapılan değişikliklerin yayınlandığından da emin olun.
 • Bu mağaza API'nı kullanarak da Steam'inizin listede görünüp görünmediğini test edebilirsiniz. https://store.steampowered.com/broadcast/ajaxgetpopularpartnerbroadcasts?minviews=0
 • Eğer yayın birden çok platformda varsa ve yayıncı sohbete cevap veriyorsa, önerilerimizden birisi cümleleri sesli tekrar etmek, sorularu başka sözcükler ile açıklamak ve cevap vermeden önce yorum yapmaktır. İçeriğinizi nereden izlerlerse izlesinler bütün izleyicilerinize karşı kapsayıcı olmalısınız. Soruları okumak kaydedilmiş yayınların daha sonraki yayınlarında olayları kaçırmamak için iyi bir yöntemdir.
 • Yayından önce ve sonra sabit bir resim veya döngüde devam eden bir videoyu kullanmak yararlı olabilir. Yayından önce yayın hakkında bilgi vermek için kullanılabilir. Yayının sonunda bir eylem çağrısı veya yayının bittiğini belirten (ve bir sonraki yayının ne zaman olacağının bilgisinin yer aldığı) basit bir teşekkürler mesajı kullanılabilir. Bu Steam müşterilerini yayına erken gelebilmelerini (ve beklemeye karar verdirebilir) veya yayının sonuna doğru gelen müşterilere yardımcı olacaktır.

Content Rules

Remember to obey the content rules when broadcasting on your product page. Those rules can be found in the FAQ under the answer to 'What kind of content is restricted?'. Failure to follow the rules may result in restrictions on your partner account. These restriction can start from your removal from future broadcasts privileges up to the removal of selling your product on the Steam store.

RTMP Streaming Specs

If your stream is using external software to stream content to steam, then this section applies to them. At this time, Steam requires these encoding specs to be set. If you're having issues with videos stuttering, pausing, or not playing back correctly, please check the following:

Video kodlama gereksinimleri

 • Codec: H.264
 • Profil: Yüksek
 • Seviye: 4.1
 • FPS: 30 FPS veya 60 FPS
 • Çerçeve Oranı: 16:9
 • Kare aralığı: 2 saniye
 • Maksimum bit oranı: 7000 kbps CBR

Ses kodlama gereksinimleri

 • Codec: AAC-LC
 • Maksimum bit oranı: 128 kbps

Yayın Yazılımı Notları

 • VMIX: Varsayılan ayar olarak VMIX, Ana Profil ve 3.0 Seviyesini kullanır. VMIX'in Steam'e düzgün yayın yapabilmesi için bu ayarları değiştirmelisiniz.

Restream.IO

 • Eğer aynı anda Twitch, Steam, Youtube vs. gibi platformlara aynı anda yayın yapmanın bir yolunu arıyorsanız. – Restream.io iyi bir seçenektir.
 • Adım adım "nasıl yapılır" temalı bir videoya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://support.restream.io/how-to-stream-games-to-steam