Dokumentacja Steamworks
Konfiguracja transmisji
Ogólne informacje na temat konfiguracji transmisji w obrębie Steam można znaleźć tutaj: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6730-TOAK-6497&l=polish

Wymagania

 1. Konta Steam używane do transmisji nie powinny być ograniczone. Oznacza to, że za pośrednictwem tego konta muszą zostać dokonane transakcje o wartości co najmniej 5 dolarów amerykańskich w obrębie Sklepu Steam.

 2. Konta z ograniczeniami nie będą w stanie utworzyć tokenu RTMP i nadawać na platformę Steam za pomocą RTMP.

 3. Gra musi znajdować się w bibliotece konta, z którego planujesz transmisję. Konto powinno określić identyfikator aplikacji (appID) na stronie transmisji/przesyłania, aby pomóc platformie Steam ustalić, na której stronie w sklepie powinna być wyświetlana transmisja na żywo. Więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej.

 4. Klient Steam nie może transmitować niewydanej gry. Niemniej jednak możesz użyć w tym celu RTMP. Nie ma przeciwwskazań, by pokazać fanom zalążek twojej gry, nad którą dopiero trwają prace.

Konfiguracja strony w sklepie

Na stronie produktu w Sklepie Steam od teraz mogą pojawiać się transmisje na żywo. Poniżej znajdują się instrukcje dotyczące przygotowania twojej aplikacji do transmisji.

Na stronie produktu w sklepie możesz zezwolić użytkownikom na transmitowanie w twoim imieniu. Możesz również zmienić ustawienia powiązane z transmisjami pojawiającymi się na stronie twojego produktu w sklepie. Przykładowo możesz wybrać, czy czat transmisji ma być domyślnie widoczny, ukryty (by wyeksponować twoją grafikę) lub czy ma on zostać całkowicie usunięty z tej strony. Możesz też dodać niestandardową grafikę, która będzie otaczać odtwarzacz wideo, gdy czat jest ukryty lub nieobecny.

 • Przejdź do strony docelowej aplikacji na stronie partnerskiej Steamworks.
  • Wybierz „Edytuj stronę w sklepie” i przejdź do zakładki „Ustawienia specjalne”.
  • Przewiń w dół do działu „Transmisje Steam (beta)” i wybierz przynajmniej jednego transmitującego, który uzyska zezwolenie na transmisję na żywo na stronie twojego produktu w Sklepie Steam. Kolejność pojawiania się prowadzących transmisję zależy od ich rangi. Ranga jest używana do wyboru priorytetu wyświetlania, gdy więcej niż jedna osoba transmituje na żywo w tym samym czasie. Steam wyświetli w takim wypadku transmitującego o wyższej randze na stronie twojego produktu. Rangi transmitujących możesz zmienić, przeciągając ich i upuszczając.

   BroadcasterWhiteList_v1.png

  • Gdy już wprowadzisz zmiany, nie zapomnij wcisnąć przycisku „Zapisz” (przewiń na dół strony), by zachować zmiany. Gdy już to zrobisz, informacje te będą dostępnie w widoku strony w sklepie w wersji beta.
  • Przejście przez proces publikacji twojej aplikacji wprowadzi zmiany do Sklepu Steam. Można to zrobić za pomocą zakładki „Publikacja” na górze strony, a następnie przejście przez cały proces.
  • Pamiętaj, że za każdym razem, gdy dodajesz lub usuwasz konto Steam lub zmieniasz kolejność na liście, zmiany są przechowywane tylko w pamięci. Musisz zapisać, a następnie opublikować zmiany, aby zostały one odzwierciedlone w Sklepie Steam.
  • Znany problem: może wystąpić niewielkie opóźnienie (do 5 minut), dopóki Steam nie wykryje, że transmitujący prowadzą transmisję na żywo na stronie produktu w sklepie. Wynika to z używanego przez nas modelu pamięci podręcznej. Wciąż szukamy sposobów na zmniejszenie opóźnienia. Innymi słowy, pojawienie się takiej transmisji na stronie produktu może zająć do 5 minut. Problem można ominąć, rozpoczynając transmisję wcześniej i odliczając do rozpoczęcia lub wyświetlając statyczne obrazy informujące o tym, że transmisja zaraz się zacznie. Zalecamy rozpoczęcie na 5-10 minut przed właściwą transmisją.
 • Wideo pojawi się na stronie twojego produktu w Sklepie Steam -> http://store.steampowered.com/app/<your appid>
  • Uwaga: po kilku sekundach może być konieczne odświeżenie strony produktu. Wyświetlamy transmisję na żywo tylko po nawiązaniu połączenia. Pierwsi widzowie będą najdłużej ustanawiać połączenie z transmitującym.

Grafika transmisji w sklepie

Możesz przesłać niestandardową grafikę, która pojawi się w kolumnach po lewej i prawej stronie, które otaczają odtwarzacz transmisji. Aby to zrobić, przejdź do zakładki „Zasoby graficzne”. Rozdzielczość obrazu wynosi 155x337 pikseli (szerokość x wysokość). Tej grafiki można użyć do objaśnienia transmitowanego wydarzenia, zachęcić klienta do działania lub umieścić tam linki do mediów społecznościowych.

Konfiguracja transmisji

Serwer przesyłania

Automatycznie rekomendujemy hosta RTMP, gdy konfigurujesz swoje ustawienia na stronie http://steamcommunity.com/broadcast/upload/. Opieramy go o ping twojego obecnego komputera i dostępność/obciążenie naszych zasobów sieciowych. Możesz również wybrać inny z tej listy, jeżeli znajdziesz lepsze połączenie:
MiastoAdres URL przesyłania RTMP
Chicago, Stany Zjednoczonertmp:/ingest-any-ord1.broadcast.steamcontent.com/app
Seattle, Stany Zjednoczonertmp:/ingest-any-sea1.broadcast.steamcontent.com/app
Los Angeles, Stany Zjednoczonertmp:/ingest-any-lax1.broadcast.steamcontent.com/app
Waszyngton, D.C., Stany Zjednoczonertmp:/ingest-any-iad1.broadcast.steamcontent.com/app
Frankfurt, Niemcyrtmp:/ingest-any-fra1.broadcast.steamcontent.com/app
Londyn, Wielka Brytaniartmp:/ingest-any-lhr1.broadcast.steamcontent.com/app
Sztokholm, Szwecjartmp:/ingest-any-sto1.broadcast.steamcontent.com/app
Tokio, Japoniartmp:/ingest-any-tyo1.broadcast.steamcontent.com/app
Hongkong, Hongkongrtmp:/ingest-any-hkg1.broadcast.steamcontent.com/app
Singapur, Singapurrtmp:/ingest-any-sgp1.broadcast.steamcontent.com/app
Sydney, Australiartmp:/ingest-any-syd1.broadcast.steamcontent.com/app
São Paulo, Brazyliartmp:/ingest-any-gru1.broadcast.steamcontent.com/app

Konfiguracja transmitującego przy użyciu RTMP

Transmitujący może użyć dowolnego programu przeznaczonego do tego celu, dopóki obsługuje on protokół RTMP. Popularnymi programami do transmitowania są np. OBS czy XSplit. To oprogramowanie jest w stanie nagrywać obraz i dźwięk gry oraz umieszczać obraz z kamery internetowej i niestandardowe nakładki, by transmisja wyglądała profesjonalnie.

Aby utworzyć token RTMP, użytkownik konta Steam używanego do strumieniowania musi dołączyć do grupy Store Broadcast Beta. Bycie członkiem tej grupy zapewnia mu możliwość tworzenia tokena RTMP na platformie Steam.

 • Aby użyć innej aplikacji w celu transmitowania do Steam, należy utworzyć token RTMP. Instrukcje na ten temat można znaleźć pod adresem http://steamcommunity.com/broadcast/upload/.
  • Musisz utworzyć token, który będzie używany w aplikacji do transmitowania (uwaga: odśwież stronę po kliknięciu przycisku „Utwórz token RTMP”, by go zobaczyć).
  • Wprowadź AppID swojej aplikacji, aby transmisja była wyświetlana w sklepie, na stronie głównej i w odpowiednim centrum społeczności.
  • W aplikacji do transmitowania (np. OBS) ustaw odstęp między klatkami kluczowymi (keyframe interval) na 2 sekundy. Bez tego ustawienia procedura nawiązania połączenia i rozpoczęcia strumieniowania nie powiedzie się. Często taki błąd pojawia się jako pętla ponownego łączenia się.
  • Użycie ustawienia dla oglądających „Tylko dla znajomych” to dobry sposób na przetestowania działania transmisji na prywatnej stronie do oglądania. Nikt poza twoimi znajomymi nie będzie mógł oglądać transmisji. Niemniej jednak tylko transmisja publiczna pojawi się na stronie produktu w Sklepie Steam. Publiczne testowanie jest przydatne, aby upewnić się, że grafiki i ustawienia czatu działają poprawnie.

Ważne: gdy korzystasz z programów innych firm, Steam nie będzie automatycznie rozpoznawał gry, którą transmitujesz. Możesz poinformować o tym Steam, wpisując appID na stronie https://steamcommunity.com/broadcast/upload/. AppID jest używane do połączenia transmisji z poprawną grą. Jeśli brakuje appID, transmisja nie wyświetli się na stronie produktu ani na stronie głównej Sklepu Steam.

2018-09-26_10-11-11.png

Transmitujący poprzez klienta Steam

Klient Steam, którego używasz do grania w gry, ma wbudowaną natywną funkcję transmitowania gier. Pozwala na transmitowanie twojej rozgrywki na Steam, by mogli oglądać ją inni. Użytkownicy Steam często korzystają z tej funkcji, aby oglądać grę swoich znajomych. Może być również używana do transmisji na żywo na stronie produktu w sklepie.

Aby włączyć możliwość transmitowania w kliencie Steam, przejdź do menu i wybierz Steam - > Ustawienia - > Transmitowanie. Upewnij się, że ustawienia prywatności zostały ustawione na „Moje gry mogą oglądać wszyscy”.
Uwaga: nie możesz używać klienta Steam do transmitowania niewydanej gry.

SteamClientBroadcastSettings.png

Moderacja czatu

Każdy transmitujący na Steam może wyznaczyć moderatorów do pomocy w zarządzaniu czatem. Moderatorzy mogą zostać dodani poprzez stronę znajomych. Wybierając zarządzanie listą znajomych, ujrzysz opcję pozwalającą ci na mianowanie znajomego moderatorem transmisji. Możesz wybrać tylu moderatorów, ilu potrzebujesz.

FriendsPage.png

Podczas oglądania transmisji na żywo moderatorzy będą mogli usunąć wszystkie wiadomości od użytkownika lub wyciszyć go na jakiś czas. Są to te same działania, jakie posiadasz na swoim własnym czacie transmisji. Można do nich uzyskać dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy na obraźliwej wiadomości na czacie.

ModeratorOptions.png

Aby ulepszyć proces moderacji twojego czatu, możesz również otworzyć okno z samym czatem. Łatwiej zmienić rozmiar takiego okna i wyświetla ono tylko zawartość czatu. Jest ono dostępne tutaj lub poprzez dodanie ID Steam transmitującego do tej strony: https://steamcommunity.com/broadcast/chatonly/<steamid>

Aby przejrzeć wszystkie osoby, które zostały przez ciebie awansowane na moderatora czatu twojej transmisji lub wszystkie osoby, które zostały na nim wyciszone, przejdź tutaj:
https://steamcommunity.com/broadcast/dashboard/.

Wskazówki

 • Przed transmisją gry nie zapomnij zalogować się na konto służące do transmitowania na Steam i podaj numer aplikacji (AppID) na stronie steamcommunity.com/broadcast/upload/. Możesz wybrać tylko jedno AppID, nawet jeśli sama transmisja jest wyświetlana na kilku stronach produktów w sklepie. Określenie AppID ułatwi użytkownikom znalezienie strony w sklepie, gdy trafią oni na twoją transmisję w Społeczności Steam. Konieczne jest również, aby strona główna rozpoznała transmitowaną aplikację.
 • Możesz przetestować swoją konfigurację, ustawiając widoczność na publiczną i sprawdzając, czy transmisja pojawia się na stronie produktu. Jeśli transmisja się nie pojawi, sprawdź poprawność wprowadzonego ID Steam w odpowiednim miejscu w Steamworks. Upewnij się również, że zmiany w aplikacji zostały opublikowane.
 • Możesz również skorzystać z tego API sklepu, aby sprawdzić, czy transmisja pojawi się na liście. https://store.steampowered.com/broadcast/ajaxgetpopularpartnerbroadcasts?minviews=0
 • Jeśli transmisja odbywa się na kilku platformach, a transmitujący odpowiada na pytania na czacie, najlepiej jest przeczytać to pytanie na głos lub sparafrazować je, a następnie skomentować przed udzieleniem odpowiedzi. Zalecamy nie wykluczać części widzów ze względu na platformę wykorzystywaną do oglądania transmisji. Odczytanie pytań na głos ułatwia także zrozumienie nagranej wersji podczas powtórek i retransmisji.
 • Przed i po transmisji warto użyć statycznego obrazu lub zapętlonego wideo. Umieszczone przed mogą informować o nadchodzącej transmisji. Umieszczone po mogą z kolei zachęcać użytkowników do działania lub po prostu im podziękować, gdy transmisja się zakończyła (i kiedy odbędzie się następna zaplanowana). Dzięki temu zarówno widzowie, którzy przybyli na transmisję wcześniej (i zdecydowali poczekać), jak i osoby, które dołączyły pod jej koniec, będą mogły rozeznać się w sytuacji.

Zasady dotyczące treści

Pamiętaj, że podczas transmisji na stronie swojego produktu musisz przestrzegać zasad ustalonych dla treści. Te zasady znajdziesz w dziale najczęściej zadawanych pytań w odpowiedzi na pytanie „Jakie treści są dozwolone?”. Nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować nałożenie ograniczeń na twoje konto partnerskie. Zakres ograniczeń obejmuje m.in. usunięcie uprawnień do przyszłych transmisji, a nawet zaprzestanie sprzedaży twojego produktu w Sklepie Steam.

Wymagania techniczne dla transmisji RTMP

Jeśli używasz zewnętrznego oprogramowania do transmitowania, w tej sekcji znajdziesz potrzebne informacje. Steam wymaga obecnie następujących ustawień kodowania. Jeśli obraz jest zniekształcony, wstrzymany lub nie jest odtwarzany poprawnie, sprawdź następujące pozycje:

Wymagania dotyczące kodowania wideo

 • Kodek: H.264
 • Profil: Wysoki (High)
 • Poziom: 4.1
 • Liczba klatek na sekundę: 30 lub 60
 • Format obrazu: 16:9
 • Odstęp między klatkami kluczowymi: 2 sekundy
 • Maksymalna przepływność: 7000 kb/s CBR

Wymagania dotyczące kodowania audio

 • Kodek: AAC-LC
 • Maksymalna przepływność: 128 kb/s

Uwagi dotyczące oprogramowania do transmitowania

 • VMIX: domyślnie ten program używa profilu głównego i poziomu 3.0. Musisz zmienić te ustawienia, aby prawidłowe transmitowanie na Steam było możliwe.

Restream.IO