Dokumentacja Steamworks
Konfiguracja transmisji na żywo

Wprowadzenie

W tym poradniku przedstawimy kroki wymagane do transmitowania twojej gry w Sklepie Steam.

Zanim zaczniesz

Uwaga: gry oznaczone jako tylko dla dorosłych nie mogą być transmitowane w Sklepie Steam.
 • Musisz posiadać konto Steam bez ograniczeń. Oznacza to, że na koncie Steam, z którego planujesz transmitować, musisz wydać co najmniej 5 dolarów amerykańskich w Skepie Steam. Konta z ograniczeniami nie będą w stanie utworzyć tokenu RTMP ani transmitować na stronę w sklepie na Steam.
 • Konto, z którego planujesz transmitować, musi posiadać grę, która będzie transmitowana. Możesz to sprawdzić, logując się do klienta Steam za pomocą tego konta i potwierdzając, że widzisz grę w swojej bibliotece Steam.
 • Konto musi albo posiadać uprawnienie „Transmitowanie na żywo” na koncie partnerskim Steamworks, albo być członkiem grupy Store Broadcast Beta.

Przygotowanie transmisji z użyciem RTMP


Poniższe kroki pomogą ci zebrać informacje wymagane do transmitowania twojej gry z poziomu programu firmy zewnętrznej przeznaczonego do tego celu. Transmitowanie na Steam wykorzystuje protokół RTMP. Nie musisz dokładnie wiedzieć, jak ten protokół działa w celu przeprowadzania transmisji na Steam, ale pewna znajomość z poniższymi pojęciami okaże się pomocna.
 • 1. Przejdź do strony http://steamcommunity.com/broadcast/upload/.

 • 2. Sprawdź serwer przesyłania. Steam automatycznie wybierze serwer przesyłania, który jest blisko twojej obecnej lokalizacji na podstawie twojego adresu IP. Jeżeli chcesz wybrać inny serwer przesyłania, możesz to zrobić, używając listy na stronie. Komputer, który transmituje twoją grę, będzie wysyłał wideo na serwer przesyłania, więc warto wybrać taki, który posiada możliwie jak najmniejsze opóźnienie. Jest to zazwyczaj ten, który znajduje się geograficznie najbliżej ciebie.

  stream1.png


 • 3. Znajdź swój token RTMP. Musisz go wprowadzić do programu transmitującego.

  Czym jest token RTMP?

  Token RTMP to unikalny identyfikator umożliwiający ci transmitowanie na Steam. Wygenerujesz go na stronie https://steamcommunity.com/broadcast/upload, po czym wprowadzisz w programie, który planujesz wykorzystać do transmitowania swojej gry na Steam.
  Ważne: traktuj swój token jak hasło i nigdy go nie udostępniaj, ponieważ każda osoba go posiadająca może transmitować jako ty. Jeżeli uważasz, że jego poufność została naruszona, możesz go unieważnić i wygenerować nowy na tej stronie.

  stream2.png


 • 4. Wprowadź ID aplikacji swojej gry.

  ID aplikacji swojej gry znajdziesz, odwiedzając stronę docelową swojej gry na Steamworks lub odwiedzając jej stronę w sklepie – twoje ID aplikacji znajduje się w adresie URL.

  Pamiętaj, że należy używać tylko ID aplikacji bazowej wersji gry – nie używaj ID aplikacji dla DLC, dema, ścieżki dźwiękowej ani innych drugorzędnych typów aplikacji.

  stream3.png


 • 5. Ustaw uprawnienia swojej transmisji

  Domyślnie twoja transmisja ma ustawienie „Tylko dla znajomych”, co oznacza, że widzisz ją tylko ty oraz twoi znajomi na Steam. Jest to dobry sposób na przetestowanie twojej transmisji, zanim będzie widoczna publicznie na twojej stronie w sklepie. Możesz obejrzeć swoją transmisję po kliknięciu „Adres URL twojej transmisji” w panelu „Szybkie linki” na tej stronie. Gdy będziesz już gotów zmienić widoczność transmisji na twojej stronie w sklepie na publiczną, możesz zmienić to uprawnienie na „Publiczne”.

  stream4.png

Konfiguracja OBS (opcjonalne)

Istnieje kilka programów umożliwiających transmitowanie twojej gry na Steam. OBS to popularna i darmowa opcja będąca otwartym oprogramowaniem. Poniżej znajdują się kroki, jakie należy wykonać, by skonfigurować twoją transmisję w OBS. Steam obsługuje dowolny program tego typu, który obsługuje protokół RTMP.

stream5.png
 • 1. Przejdź do menu Plik --> Ustawienia --> Stream.

 • 2. W menu rozwijanym pola „Serwis” wybierz „Własny...”

  stream6.png

 • 3. W polu „Serwer” wprowadź adres serwera przesyłania ze strony http://steamcommunity.com/broadcast/upload/.

 • 4. W polu „Klucz strumienia” wprowadź token przesyłania ze strony http://steamcommunity.com/broadcast/upload/.

 • 5. W OBS przejdź do Plik --> Ustawienia --> Wyjście.

  stream7.png

 • 6. W menu rozwijanym „Tryb wyjścia” wybierz „Zaawansowane”.
 • 7. W zakładce „Streaming” w polu „Odstęp między klatkami kluczowymi” wpisz 2. Uwaga: ten krok jest ważny. Bez tego ustawienia twoja transmisja nie uruchomi się.

Testowanie transmisji

Gdy już będziesz gotów, rozpocznij transmitowanie twojej gry z użyciem OBS. Następnie wróć do strony https://steamcommunity.com/broadcast/upload i znajdź po jej prawej stronie link „Adres URL twojej transmisji”.

stream8.png

Na tej stronie powinna być widoczna transmitowana rozgrywka z twojej gry. W tej chwili transmisja nie będzie widoczna publicznie, jeżeli twoje uprawnienia transmisji są ustawione na „Tylko dla znajomych”.

Utwórz wydarzenie Steam dla swojej gry

Dobrym pomysłem jest powiadomienie swojej społeczności o twojej transmisji. Możesz to zrobić, wykorzystując narzędzia wydarzeń na Steamworks. Poniżej znajduje się krótki poradnik konfiguracji wydarzenia z transmisją na żywo lub nagraniem. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na stronę poświęconą wydarzeniom na Steam: https://partner.steamgames.com/doc/marketing/event_tools.

Wykonaj poniższe kroki:
 • 1. Na stronie docelowej twojej gry kliknij „Zamieszczaj/zarządzaj wydarzeniami i ogłoszeniami”, a następnie na stronie, która się otworzy, „Utwórz nowe wydarzenie lub ogłoszenie”.

 • 2. Wybierz „Transmisja na żywo lub nagranie”.


  stream10.png


 • 3. Przejdź do zakładki „Transmitowanie”.


  stream11.png


  Tutaj określisz przynajmniej jedno konto Steam, które będzie posiadało możliwość transmitowania na twojej stronie w sklepie podczas wydarzenia. Wybierz tytuł twojej transmisji z listy lub wpisz własny. Jeśli wprowadzisz niestandardową nazwę, nie zapomnij dodać zlokalizowanych tytułów.

  stream12.png


  Dodaj konto, z którego masz zamiar transmitować:


  stream13.png


  Ważne: konto Steam konfigurujące transmisję i konto transmitujące muszą być znajomymi, by to drugie było widoczne na tej stronie.

  Sugerowane, ale opcjonalne: prześlij grafikę (którą możesz ponownie wykorzystać w przyszłości) dla swojej transmisji. Pojawi się ona po obu stronach twojej transmisji.

  Kliknij przycisk „Zapisz”, by zapisać swoje wydarzenie.

 • 4. Przejdź do zakładki „Opcje” i potwierdź, że czasy rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia są poprawne. Możesz kontynuować swoją transmisję przez maksymalnie 24 godziny po zakończeniu twojego wydarzenia.

 • 5. Włącz funkcję transmitowania w wydarzeniu.

  stream14.png

  • Zapisz i opublikuj swoje wydarzenie. Gdy rozpoczniesz transmitowanie podczas wydarzenia, twoja transmisja pojawi się na stronie twojego produktu w sklepie. Pamiętaj o tym, że może wystąpić 5-minutowe opóźnienie między rozpoczęciem transmisji a jej pojawieniem się na stronie w sklepie, więc możesz rozpocząć transmisję kilka minut wcześniej, by to zrekompensować.

Rozwiązywanie problemów:


P: Nie widzę mojej transmisji na mojej stronie w Sklepie Steam!

 • O: Po kilku sekundach może być konieczne odświeżenie strony produktu. Wyświetlamy transmisję na żywo tylko po nawiązaniu połączenia. Pierwsi widzowie będą najdłużej ustanawiać połączenie z transmitującym.
 • Upewnij się, że na stronie https://steamcommunity.com/broadcast/upload wprowadzono poprawne ID aplikacji – jest ono używane do połączenia transmisji z odpowiednią grą. Jeśli brakuje ID aplikacji, transmisja nie wyświetli się na stronie produktu ani na stronie głównej Sklepu Steam. Musisz wprowadzić ID aplikacji i ponownie wygenerować token RTMP oraz wprowadzić go do swojego programu do transmitowania.

Wymagania techniczne dla transmisji RTMP

Jeśli używasz programu firmy zewnętrznej do transmitowania, w tej sekcji znajdziesz potrzebne informacje. Obecnie Steam wymaga wymienionych poniżej ustawień kodowania. Jeśli wideo zacina się, zatrzymuje się lub nie jest odtwarzane poprawnie, sprawdź następujące pozycje:

Wymagania dotyczące kodowania wideo

 • Kodek: H.264
 • Profil: Wysoki (High)
 • Poziom: 4.1
 • Liczba klatek na sekundę: 30 lub 60
 • Format obrazu: 16:9
 • Odstęp między klatkami kluczowymi: 2 sekundy
 • Maksymalna przepływność: 7000 kb/s CBR.
Wymagania dotyczące kodowania audio
 • Kodek: AAC-LC
 • Maksymalna przepływność: 128 kb/s.

Uwagi dotyczące programu do transmitowania
VMIX: domyślnie ten program używa profilu głównego i poziomu 3.0. Musisz zmienić te ustawienia, aby prawidłowe transmitowanie na Steam było możliwe.

Korzystanie z usługi wielokrotnej transmisji

Zasady dotyczące treści

Pamiętaj, że podczas transmisji na stronie swojego produktu musisz przestrzegać zasad ustalonych dla treści. Te zasady znajdziesz w dziale najczęściej zadawanych pytań w odpowiedzi na pytanie „Jakie treści są dozwolone?”. Valve może moderować transmisje lub podjąć inne działania wobec kont, które łamią te zasady, w tym je zamknąć.