Dokumentacja Steamworks
Listy życzeń
W skrócie
Gracze mogą dodać twoją grę do swoich list życzeń na Steam, by prowadzić rejestr gier, które ich interesują. Gdy twoja gra zostanie wydana lub zostanie nałożona na nią zniżka, ci gracze automatycznie otrzymają powiadomienie.
Poziom integracji
Brak wymaganych z wyjątkiem stworzenia swojej strony w sklepie.

Wprowadzenie

Gdy twoja gra będzie posiadać swoją publiczną stronę w Sklepie Steam, gracze będą mogli zacząć dodawać ją do swoich list życzeń. Przed wydaniem gry ta lista będzie miejscem, w którym twoi fani i zainteresowani gracze będą mogli śledzić twoją grę. Przy okazji będzie to sposób na uzyskanie ogólnych informacji o poziomie zainteresowania potencjalnych klientów oraz sposób na powiadomienie ich, gdy twoja gra zostanie wydana lub będzie na wyprzedaży.

Powiadomienia listy życzeń

Klienci mogą otrzymać powiadomienia e-mail w zależności od zdarzenia związanego z twoją grą, programem lub wideo na Steam. Te zdarzenia mogą się zmienić w przyszłości, ale poniższe informacje prezentują stan obecny.

E-maile o zniżkach zazwyczaj są wysyłane kilka godzin po wydaniu twojego produktu lub nałożeniu zniżki. Przy większej liczbie e-maili czas ich dostarczenia może się wydłużyć.

Klienci, którzy otrzymali powiadomienie o twojej grze w ubiegłym tygodniu (w tym e-maile o wydaniu produktu), nie będą otrzymywać dodatkowych wiadomości przez tydzień.

Zwróć uwagę na to, że klienci muszą zweryfikować swoje adresy e-mail, by otrzymywać wiadomości oraz na to, że niektórzy klienci mogli wyłączyć powiadomienia e-mail w swoich preferencjach i nie będą otrzymywać części lub wszystkich takich e-maili.

Wydanie produktu (pełne lub we wczesnym dostępie)

Kiedy twoja gra zostanie wydana, wszyscy użytkownicy mający ją na liście życzeń otrzymają e-mail z powiadomieniem, że już jest dostępna.

Jeżeli twoja gra została najpierw wydana w fazie wczesnego dostępu, to użytkownicy mający ją na liście życzeń otrzymają kolejnego e-maila w momencie pełnego wydania.

Aby dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do wydania, przejdź do tej dokumentacji.

Zniżki promocyjne

Jakikolwiek rodzaj zniżki równy lub większy niż 20% (np. gwarantowane miejsce na stronie sklepu, oferta tygodniowa lub ustawiona własnoręcznie) spowoduje wysłanie powiadomienia do wszystkich użytkowników mających twoją grę na swoich listach życzeń.

Zniżki muszą wpływać przynajmniej na najniżej wyceniony pakiet dla danej gry. Przykładowo, jeżeli posiadasz zwykły pakiet w cenie 20$ i pakiet Deluxe w cenie 30$ dla swojej gry, to przecena tylko pakietu Deluxe nie spowoduje wysłania powiadomienia e-mail – musisz również obniżyć cenę zwykłego pakietu.

Zniżki muszą być globalne. W różnych regionach mogą istnieć różne pakiety, ale zniżka musi nastąpić we wszystkich regionach.

Zniżka musi trwać minimalnie 8 godzin i maksymalnie 7 dni.

Aby dowiedzieć się więcej o zniżkach, przejdź do tej dokumentacji.

Twoje dane listy życzeń

Na stronie szczegółów każdej aplikacji w sekcji raportów sprzedaży i aktywacji znajdziesz dział o nazwie „Listy życzeń”. Znajdują się tam statystyki dotyczące dodania, zakupu lub usunięcia twoich produktów z list życzeń użytkowników. Dodatkowo w dziale „Raporty sprzedaży regionalnej” dla każdej aplikacji znajdziesz podział tych statystyk według regionu lub kraju. Te dane są aktualizowane codziennie w stosunku do dnia poprzedniego (np. 2 marca zobaczysz wszystkie dane do 1 marca włącznie).

W grupie Steamworks Development znajdziesz również przeszłą analizę zachowania list życzeń. Zawiera ona średni procent osób, które zakupiły grę po otrzymaniu powiadomienia e-mail oraz które zakupiły grę po dodaniu jej do listy życzeń.

Najlepsze praktyki

Oto nasze trzy najważniejsze sugestie:
  1. Zamieść stronę dla twojego produktu informującą, że będzie on wkrótce dostępny, tak wcześnie jak to możliwe. W ten sposób zainteresowani klienci będą mogli dodać go do listy życzeń i otrzymać powiadomienie o jego wydaniu.
  2. Utrzymuj zaangażowanie – nie wydawaj gry i ot tak przechodź sobie do następnej. Wielu użytkowników czeka na dobry powód przed zakupem, np. opuszczenie fazy wczesnego dostępu przez grę, aktualizację zawartości, ofertę promocyjną lub znajomego, z którym mogą zagrać.
  3. Przejrzyj dane dotyczące listy życzeń po wyprzedaży lub wydarzeniu promocyjnym, by lepiej podejmować przyszłe decyzje. Trendy w sprzedaży pomogą ci określić, jaki rodzaj komunikacji wzbudzić największe zainteresowanie, tak w postaci zakupów, jak i listy życzeń.

Najczęściej zadawane pytania

P: Po jakim czasie od wystąpienia zdarzenia powiadomienia są wysyłane?

O: O: Powiadomienia mogą być wysyłane przez kilka godzin. Jest to uzależnione od liczby użytkowników, którzy muszą otrzymać e-mail. Dodatkowo same powiadomienia mogą zawierać inne tytuły z ich listy życzeń w zależności od ich liczby.

P: Jak często wysyłane są powiadomienia dla danego produktu?

O: Jeżeli zdarzenia mają miejsce w odstępie krótszym niż 2 tygodnie, drugi e-mail może nie zostać wysłany do każdego użytkownika.

P: W którym miejscu można dostosować swoje preferencje powiadomień?

O: W prawym górnym rogu Steam kliknij swoją nazwę użytkownika, by ujawnić listę rozwijaną, z której następnie wybierz „Szczegóły konta”. Potem kliknij „Zarządzaj preferencjami powiadomień e-mail”, by wybrać rodzaj powiadomień, jakie chcesz otrzymywać.

P: Czy wszyscy klienci otrzymają powiadomienia dotyczące listy życzeń?

O: Te powiadomienia są wysyłane tylko do klientów, którzy zweryfikowali swój adres e-mail na Steam.

P: Jak mogę śledzić aktywność związaną z powiadomieniami e-mail?

O: Jeżeli dla twojego tytułu zostanie wysłane powiadomienie, aktywność na stronie twojego produktu w sklepie będzie widoczna na stronie „Analiza ruchu” w zakładce „Marketing i widoczność” na stronie docelowej twojej aplikacji.

Dodatkowo możesz śledzić kampanie e-mailowe oraz współczynnik przekształceń na zakup, przechodząc na stronę raportów finansowych, klikając na „Wyświetl szczegółową analizę dot. list życzeń” i przewijając na dół strony. Zostaną wyświetlone informacje odnośnie wysłanych powiadomień e-mail w wybranym zakresie czasowym.