Dokumentacja Steamworks
Listy życzeń
W skrócie
Gracze mogą dodawać gry do swoich list życzeń na Steam, by śledzić te produkty, które ich interesują. Gdy twoja gra zostanie wydana lub zostanie nałożona na nią zniżka, ci gracze automatycznie otrzymają powiadomienie.
Poziom integracji
Nie wymaga się żadnego, z wyjątkiem stworzenia strony w sklepie.

Wprowadzenie

Gdy twoja gra będzie posiadać swoją publiczną stronę w Sklepie Steam, gracze będą mogli zacząć dodawać ją do swoich list życzeń. Przed wydaniem gry ta lista będzie miejscem, w którym twoi fani i zainteresowani gracze będą mogli śledzić twoją grę. Przy okazji da ci to pewne wyczucie o poziomie zainteresowania potencjalnych klientów oraz sposób na powiadomienie ich, gdy twoja gra zostanie wydana lub będzie na wyprzedaży.

https://youtu.be/AVo9fVPcls0

Powiadomienia listy życzeń

Klienci mogą otrzymać powiadomienia e-mail w zależności od zdarzenia związanego z twoją grą, programem lub wideo na Steam. Te zdarzenia mogą się zmienić w przyszłości, ale poniższe informacje prezentują stan obecny.

E-maile o zniżkach zazwyczaj są wysyłane kilka godzin po wydaniu twojego produktu lub nałożeniu zniżki. Przy większej liczbie e-maili czas ich dostarczenia może się wydłużyć.

Customers who have been notified about your game within the last 1-2 weeks (including "now available" e-mails from product launches) will be on e-mail cooldown, and will not receive additional communication until the cooldown period has passed. This period may be extended in periods of high notification traffic (such as Steam seasonal sales).

Zwróć uwagę na to, że klienci muszą zweryfikować swoje adresy e-mail, by otrzymywać wiadomości oraz na to, że niektórzy klienci mogli wyłączyć powiadomienia e-mail w swoich preferencjach i nie będą otrzymywać części lub wszystkich takich e-maili.

Wydanie produktu (pełne lub we wczesnym dostępie)

Kiedy twoja gra zostanie wydana, wszyscy użytkownicy mający ją na liście życzeń otrzymają e-mail z powiadomieniem i/lub powiadomienie push, że już jest dostępna.

Jeżeli twoja gra została najpierw wydana w fazie wczesnego dostępu, to użytkownicy mający ją na liście życzeń otrzymają kolejnego e-maila w momencie pełnego wydania.

Aby dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do wydania, przejdź do tej dokumentacji.

Zniżki promocyjne

Kiedy wprowadzisz zniżkę dla twojej gry, użytkownicy mający ją na swojej liście życzeń otrzymają e-mail z powiadomieniem lub mobilne powiadomienie push, dopóki spełniasz następujące kryteria:
  • Musisz ustalić jakikolwiek rodzaj zniżki wynoszącej przynajmniej 20%, np. moderowane wyróżnione miejsce, oferta tygodniowa lub niestandardowa zniżka.
  • Zniżki muszą wpływać przynajmniej na najniżej wyceniony pakiet dla danej gry. Przykładowo, jeżeli posiadasz zwykły pakiet w cenie 20 $ i pakiet deluxe w cenie 30 $ dla swojej gry, to przecena tylko pakietu deluxe nie spowoduje wysłania powiadomienia e-mailowego – musisz również obniżyć cenę zwykłego pakietu.
  • Zniżki muszą być globalne. W różnych regionach mogą istnieć różne pakiety, ale zniżka musi nastąpić we wszystkich regionach.
  • Zniżka musi trwać minimalnie 8 godzin.
  • Uwaga: jeżeli przez tydzień nie uda nam się wysłać e-maila z dowolnego powodu, przestaniemy ponawiać próby jego wysłania.

Aby dowiedzieć się więcej o zniżkach, przejdź do tej dokumentacji.

Twoje dane listy życzeń

Na stronie szczegółów każdej aplikacji, w sekcji raportów sprzedaży i aktywacji, znajdziesz dział o nazwie „Listy życzeń”. Znajdują się tam statystyki dotyczące dodania, zakupu lub usunięcia twoich produktów z list życzeń użytkowników. Dodatkowo w dziale „Raporty sprzedaży regionalnej” dla każdej aplikacji znajdziesz podział tych statystyk według regionu lub kraju. Te dane są aktualizowane codziennie w stosunku do dnia poprzedniego (np. 2 marca zobaczysz wszystkie dane do 1 marca włącznie).

W grupie Steamworks Development znajdziesz również przeszłą analizę zachowania list życzeń. Zawiera ona średni procent osób, które zakupiły grę po otrzymaniu powiadomienia e-mail oraz które zakupiły grę po dodaniu jej do listy życzeń.

Najlepsze praktyki

Oto nasze trzy najważniejsze sugestie:
  1. Tak wcześnie jak to możliwe zamieść stronę dla twojego produktu informującą o jego przyszłej dostępności. W ten sposób zainteresowani klienci będą mogli dodać go do listy życzeń i otrzymać powiadomienie o jego wydaniu.
  2. Utrzymuj zaangażowanie – nie wydawaj gry i ot tak przechodź sobie do następnej. Wielu użytkowników czeka na dobry powód do zakupu twojej gry, np. opuszczenie fazy wczesnego dostępu, aktualizację zawartości, ofertę promocyjną lub znajomego, z którym mogą zagrać.
  3. Przejrzyj dane dotyczące listy życzeń po wyprzedaży lub wydarzeniu promocyjnym, by lepiej podejmować przyszłe decyzje. Trendy w sprzedaży pomogą ci określić, jaki rodzaj komunikacji wzbudza największe zainteresowanie, tak w postaci zakupów, jak i listy życzeń.

Najczęściej zadawane pytania

P: Po jakim czasie od wystąpienia zdarzenia powiadomienia są wysyłane?

O: Powiadomienia mogą być wysyłane przez kilka godzin. Jest to uzależnione od liczby użytkowników, którzy muszą otrzymać e-mail. Dodatkowo same powiadomienia mogą zawierać inne tytuły, w zależności od tego, ile takowych użytkownik posiada na swojej liście życzeń.

P: Jak często wysyłane są powiadomienia dla danego produktu?

O: Yes, there is a 1-2 week cooldown between wishlist emails. This can be extended during periods of high traffic (like seasonal sales).

P: W którym miejscu można dostosować swoje preferencje powiadomień?

O: W prawym górnym rogu Steam kliknij swoją nazwę użytkownika, by ujawnić listę rozwijaną, z której następnie wybierz „Szczegóły konta”. Potem kliknij „Zarządzaj preferencjami powiadomień e-mail”, by wybrać rodzaj powiadomień, jakie chcesz otrzymywać.

P: Czy wszyscy klienci otrzymają powiadomienia dotyczące listy życzeń?

O: Te powiadomienia otrzymają tylko klienci, którzy zweryfikowali swój adres e-mail na Steam.

P: Jak mogę śledzić aktywność związaną z powiadomieniami e-mail?

O: Jeżeli dla twojego tytułu zostanie wysłane powiadomienie, odsłony na stronie twojego produktu w sklepie będą widoczne na stronie „Analiza ruchu” w zakładce „Marketing i widoczność” na stronie docelowej twojej aplikacji.

Dodatkowo możesz śledzić kampanie e-mailowe oraz współczynnik przekształceń na zakup, przechodząc na stronę raportów finansowych, klikając na „Wyświetl szczegółową analizę dot. list życzeń” i przewijając na dół strony. Zostaną wyświetlone informacje dotyczące wysłanych powiadomień e-mail w wybranym zakresie czasowym.

P: Jak listy życzeń wpływają na widoczność mojej gry na Steam?

O: Listy życzeń są ważnym czynnikiem w określaniu, gdzie pojawia się twoja gra na Steam. Po tym, jak użytkownik doda twoją grę do swojej listy życzeń, może ona pojawić się w innych wyróżnionych sekcjach wraz z wizualnym przypomnieniem, że ta gra jest na jego liście życzeń. Przed premierą twoja gra może pojawić się na listach wyróżniających nadchodzące gry zgodnie z różnymi filtrami, np. datą wydania, popularnością, tagami lub innymi kategoriami. Dodatkowo, gdy twoja gra zostanie wydana i będzie posiadać zniżkę w ramach wyprzedaży, Steam może wysłać e-maile z przypomnieniem lub inne powiadomienia użytkownikom, którzy umieścili grę na swoich listach życzeń. Ogólnie rzecz biorąc, Steam jest zaprojektowany tak, by każdy gracz widział spersonalizowaną dla siebie ofertę. To, czy gra pojawia się w sekcjach takich jak rekomendacje według tagów czy kuratorów, interaktywny doradca, bestsellery lub ostatnio zaktualizowane, zależy od wielu kwestii. Między innymi są to: jakie gry lubi użytkownik, w jakie gra, gdzie mieszka, jaki język preferuje, w co grają jego znajomi oraz obserwowani kuratorzy Steam. Sklep Steam jest zależny od kontekstu oraz spersonalizowany dla każdego użytkownika na podstawie wielu różnych czynników.

P: Czy istnieje minimalna liczba dodań do listy życzeń, jakie musi posiadać moja gra, by Steam zaczął pokazywać moją grę innym użytkownikom?

O: Nie.

P: Użytkownicy dodali moją grę do listy życzeń. Co teraz?

O: Listy życzeń wskazują na zainteresowanie użytkowników w wyniku podjętych przez ciebie działań marketingowych lub kreowania świadomości na temat twojej gry przed jej premierą. Czy niedawno miała miejsce twoja transmisja lub ujawnienie premierowego zwiastuna gry w mediach społecznościowych? Na pewno ujrzysz wzrost liczby dodań do list życzeń. Czy twoja gra już miała premierę, a ty wydajesz do niej dużą aktualizację i łączysz ją ze zniżką? Nie tylko prawdopodobnie ujrzysz nowych nabywców z grupy użytkowników, którzy już mieli grę na swoich listach życzeń – nowi gracze, którzy widzą ją po raz pierwszy, również ją dodadzą. Może ci gracze czekają, aż znajdą czas na granie, na święta lub urodziny, a może czekają na zniżkę, która bardziej odpowiada ich nawykom zakupowym lub budżetowi.

Z racji tego, że każdy użytkownik dodaje gry do listy życzeń z różnych powodów, nie ma żadnego wzoru, który dokładnie przewidzi sprzedaż wynikającą z listy życzeń. Mimo tego listy życzeń są wartościowym elementem i jednocześnie rezultatem innych podejmowanych przez ciebie działań, by zwiększyć grupę potencjalnych klientów twojej gry w chwili jej premiery oraz w przyszłości.

P: Jak mogę zobaczyć dane dotyczące list życzeń pogrupowane według regionu lub kraju?

O: Na stronie szczegółów każdej aplikacji, w sekcji raportów sprzedaży i aktywacji, znajdziesz dział o nazwie „Listy życzeń”. Znajdują się tam statystyki dotyczące dodania, zakupu lub usunięcia twoich produktów z list życzeń użytkowników. Dodatkowo w dziale „Raporty sprzedaży regionalnej” dla każdej aplikacji znajdziesz podział tych statystyk według regionu lub kraju.