Dokumentace systému Steamworks
Seznam přání
Ve zkratce
Pokud zákazníky zaujme Vaše hra, mohou si ji přidat do seznamu přání. Když poté hra vyjde nebo je zlevněna, tito zákazníci jsou na to automaticky upozorněni.
Úroveň integrace
Od Vás je vyžadováno pouze vytvoření stránky hry v obchodu.

Přehled

Jakmile zveřejníte stránku své hry v obchodu, zákazníci služby Steam si ji budou moci přidat do svých osobních seznamů přání, čímž o ni projeví zájem a Vy získáte představu o potenciálních kupcích. Co víc, zákazníci, kteří mají hru v seznamu přání, budou automaticky upozorněni na její vydání a následné slevy.

https://youtu.be/AVo9fVPcls0

Upozornění

Zákazníkům mohou být na základě různých spouštěcích akcí souvisejících s Vaší hrou, softwarem nebo videem zasílána upozornění e-mailem. Tyto spouštěcí akce se mohou v budoucnu změnit, nicméně zde je jejich aktuální výčet.

E-maily upozorňující na slevu jsou běžně rozesílány v řádech hodin od vydání hry nebo zahájení dané slevy. Předem ale upozorňujeme, že při větší zátěži může být zpoždění delší.

Zákazníci, kteří v posledních 1–2 týdnech obdrželi upozornění související s Vaší hrou (včetně upozornění na vydání), jsou dočasně vyloučeni z komunikace a do skončení prodlevy neobdrží žádná další upozornění. Tato prodleva může být prodloužena v obdobích s vysokou frekvencí upozornění (např. při sezónních výprodejích).

Je také důležité dodat, že aby zákazníci mohli obdržet upozornění, musí ověřit svoji e-mailovou adresu, a že zákazníci si mohou nastavit, které typy upozornění chtějí dostávat (a případně jejich odběr odhlásit úplně).

Vydání hry (plné nebo v předběžném přístupu)

Jakmile vydáte svoji hru, ať už formou plného vydání, nebo v rámci předběžného přístupu, všichni uživatelé služby Steam, kteří ji mají v seznamu přání, jsou na tuto skutečnost upozorněni e-mailem a/nebo v mobilní aplikaci.

Pokud hru vydáte v předběžném přístupu a následně ji vydáte naplno, obdrží uživatelé další upozornění.

Pro více informací ohledně příprav na vydání navštivte stránku Proces vydání.

Slevy

Když uspořádáte slevu na svoji hru a jsou splněna následující kritéria, všichni uživatelé služby Steam, kteří ji mají v seznamu přání, jsou upozorněni e-mailem a/nebo v mobilní aplikaci:
  • Výše slevy musí být rovna nebo přesahovat 20 %, na typu však nezáleží (může jít o slevu spravovanou společností Valve nebo vlastní slevu).
  • Sleva se musí vztahovat alespoň na nejlevnější balík dané hry. Pokud tedy máte pro svoji hru jeden běžný balík za 20 USD a jeden nadstandardní (Deluxe) balík za 30 USD, sleva pouze na nadstandardní balík nevyvolá upozornění seznamu přání.
  • Sleva musí trvat déle než 8 hodin.
  • Poznámka: Je-li e-mailová zpráva z jakéhokoli důvodu pozdržena déle než týden, systém se přestane pokoušet o její odeslání.

Pro více informací o slevách navštivte stránku Slevy.

Data

Na stránce Informace o prodejích a aktivacích můžete pro vybranou hru přejít do záložky „Wishlists“ („Seznamy přání“), která zaznamenává přidání/odebrání do/ze seznamu přání a nákupy provedené uživateli, kteří si danou hru přáli. Dále je možné přejít do sekce „Regional sales report“ („Regionální výkazy o prodejích“) a prohlédnout si přidání do seznamu přání dle regionů nebo zemí. Dodáváme, že data ze seznamů přání jsou aktualizována se zpožděním jednoho dne (tzn. 2. března uvidíte všechna data až do 1. března).

Analýzu chování zákazníků v souvislosti se seznamy přání (včetně míry konverzí z upozornění na skutečný nákup a průměrných hodnot prodejů vůči přidáním do seznamu přání) si můžete přečíst v tomto příspěvku.

Tipy

Naše tři nejdůležitější tipy ohledně seznamů přání:
  1. Co nejdříve je to možné, zveřejněte stránku své hry v obchodu jako „Zanedlouho vychází“, aby si ji zákazníci mohli přidat do seznamu přání a byli upozorněni na její vydání.
  2. Udržte si zájem zákazníků tím, že ho sami neztratíte – nepřesuňte se hned po vydání hry na další. Celá řada zákazníků totiž čeká na důvod, proč utratit peníze právě za Vaši hru, a tím důvodem může být přechod z předběžného přístupu na plné vydání, nový obsah nebo sleva.
  3. Po uspořádání slevy nebo účasti na výprodeji si prohlédněte data ze seznamů přání a podle nich promyslete další kroky. Trendy za určitou dobu Vám mohou pomoci určit, který druh komunikace generuje největší zájem v podobě přidání do seznamu přání i skutečných prodejů.

Časté dotazy

S jakým zpožděním jsou rozesílána upozornění e-mailem?

Upozornění e-mailem jsou rozesílána v řádech hodin od samotných spouštěcích akcí a zpoždění se liší také podle toho, kolika uživatelům musí systém upozornění odeslat. Mimochodem, v jedné zprávě upozornění může být zahrnuto více her, pokud si jich zákazník více přeje a všechny měly spouštěcí akci.

Existuje nějaká prodleva v tom, jak často jsou rozesílány e-maily související s jedním konkrétním produktem?

Ano, mezi upozorněními e-mailem je 1–2 týdny dlouhá prodleva, která může být ještě prodloužena v obdobích s vysokou frekvencí upozornění (např. při sezónních výprodejích).

Kde si koncový zákazník může přizpůsobit předvolby e-mailu?

Každý uživatel může v pravém horním rohu klienta (nebo webového prohlížeče přihlášeného na stránkách služby Steam) kliknout na svoji přezdívku, z rozbalovací nabídky vybrat „Detaily účtu“, kliknout na odkaz „Spravovat předvolby e-mailu“ a zde si přizpůsobit předvolby marketingové komunikace.

Dostávají upozornění e-mailem všichni zákazníci?

Upozornění e-mailem jsou rozesílána pouze zákazníkům, kteří mají ověřenou e-mailovou adresu a tento typ komunikace povolili ve svých předvolbách.

Jak mohu sledovat aktivitu vzešlou z upozornění e-mailem?

Je-li pro Vaši hru odesláno upozornění e-mailem, návštěvy stránky v obchodu z tohoto upozornění vzešlé budou zaznamenány na stránce „Marketing a viditelnost > Analýza návštěvnosti“ dostupné ze vstupní stránky hry v systému Steamworks.

E-mailové kampaně a míru konverzí můžete sledovat také na stránce „Informace o prodejích a aktivacích“, když kliknete na „View detailed wishlist breakdown“ („Zobrazit detailní analýzu seznamů přání“) a sjedete na spodek stránky, kde se nachází informace o upozorněních odeslaných za vybrané časové rozmezí.

Jak přidání do seznamu přání ovlivňují viditelnost mé hry v obchodě?

Přidání do seznamu přání jsou důležitým faktorem pro to, kde se daná hra zobrazí v obchodu služby Steam. Když si uživatel přidá Vaši hru do svého seznamu přání, bude na ni moci narazit v různých sekcích, vždy s vizuálním indikátorem, že už si ji přeje. Před vydáním se tak Vaše hra může objevit v seznamech nadcházejících titulů řazených dle data vydání, popularity, značky nebo jiných filtrů, přičemž až vyjde, zákazníci, kteří ji mají v seznamu přání, jsou e-mailem (příp. v mobilní aplikaci či klientu) upozorněni nejen na tuto skutečnost, ale také na případné budoucí slevy. Obecně platí, že obchod služby Steam je šitý na míru pro každého zákazníka, takže to, zdali se hra objeví v sekcích jako doporučení dle značek, doporučení od kurátora, v interaktivním katalogu, mezi nejprodávanějšími nebo třeba mezi nově aktualizovanými tituly, závisí také na tom, co má daný zákazník rád, co hraje, z jaké země pochází, jaký jazyk preferuje, co hrají jeho přátelé, které kurátory sleduje, a na dalších faktorech. Zkrátka, obchod služby Steam je založený na kontextu a přizpůsobený pro každého zákazníka zvlášť.

Je stanoven minimální počet přidání do seznamu přání, kterého musí moje hra dosáhnout, aby se začala zobrazovat zákazníkům?

Ne.

Zákazníci si přidali moji hru do seznamu přání. Co teď?

Přidání do seznamu přání značí zájem zákazníků vzešlý z marketingu / budování publika před vydáním hry a po něm. Vysílali jste přenos ze své hry nebo jste na sociálních sítích odhalili upoutávku k jejímu vydání? Nejspíš zaznamenáte nárůst v přidání do seznamu přání. Vaše hra už byla vydána a teď pořádáte výprodej doprovázející velkou aktualizaci? Nejenže nejspíš zaznamenáte nárůst prodejů od zákazníků, kteří si hru přáli už dříve, ale také si ji do seznamu přání přidá celá řada „nových tváří“. Proč? Třeba aby si na hru vzpomněli, až na ni budou mít čas. Nebo si o ni řeknou k narozeninám. Nebo si ji koupí sami, až ji zlevníte o něco více.

A právě protože každý zákazník používá svůj seznam přání trochu jinak, není možné z přidání přesně odhadnout prodeje. Na druhou stranu, čísla ze seznamů přání neignorujte a berte je jako výsledky svých snah o rozšíření řad potenciálních kupců.

Kde mohu vidět přidání do seznamu přání dle regionů nebo zemí?

Na stránce Informace o prodejích a aktivacích můžete pro svoji hru přejít do záložky „Wishlists“ („Seznamy přání“), která zaznamenává přidání/odebrání do/ze seznamu přání a nákupy provedené uživateli, kteří si hru přáli. A právě zde je také možné přejít do sekce „Regional sales report“ („Regionální výkazy o prodejích“) a prohlédnout si přidání do seznamu přání dle regionů nebo zemí.