Dokumentacja Steamworks
Widoczność na Steam

Wprowadzenie

Wyróżnianie produktów na stronie głównej Sklepu Steam to czynność wymagająca właściwej równowagi. Chcemy równocześnie pokazywać klientom produkty, którymi będą zainteresowani i z których zakupu będą zadowoleni oraz dać szansę nowym grom i programom na znalezienie swojej grupy odbiorców.

Naszym celem jest stworzyć system, który sprawia, że klienci są zadowoleni. Niewątpliwie w toku naszych prac wprowadzimy więcej zmian i udoskonaleń. Informacje znajdujące się poniżej stanowią ogólny zarys tego, jak funkcjonuje on obecnie.

https://www.youtube.com/watch?v=qkmAqBvUBOw

Widoczność podczas wydawania we wczesnym dostępie

When your product launches in Steam Early Access, it will appear in a couple places in the Steam store. To dobry moment, aby upewnić się, że komunikacja dotycząca twojego produktu dociera do potencjalnych klientów na wiele różnych sposobów niezależnie od tego, gdzie się znajdują. To, jak wielu klientów dowie się o twoim produkcie, zależy od tego, jak zostanie on przyjęty na Steam (tj. ilu użytkowników zdecyduje się na zakup i grę, zrecenzowanie produktu itd.).

Twoja gra lub program pojawi się w kilku miejscach:
  • W zakładce „Wszystkie nowe tytuły” w dziale wczesnego dostępu.
  • Jeżeli użytkownicy mają twój tytuł na swoich listach życzeń, mogą otrzymać powiadomienie e-mail na temat jego wydania.

Ponadto twój produkt może wyświetlić się w innych miejscach:
  • Może być polecany konkretnym użytkownikom w różnych sekcjach strony głównej w zależności od ich preferencji oraz gustu.
  • Może pojawić się w sekcji „Wschodzące nowości” na stronie wczesnego dostępu, jeżeli tytuł dobrze sobie radzi.
  • Może pojawić się na liście „Bestsellery” na głównej stronie sklepu oraz na powiązanych z nim stronach gatunków i tagów, jeżeli osiągnął odpowiedni poziom sprzedaży.

Wydanie gry będącej już w fazie wczesnego dostępu jako pełnej wersji

Gdy twój tytuł opuści fazę wczesnego dostępu, to będzie traktowany tak samo jak tytuł wydany w pełni po raz pierwszy i zostaną zastosowane poniższe wytyczne widoczności.

Widoczność podczas pełnego wydawania

Po wydaniu twoja gra lub program pojawi się w kilku miejscach:
  • Najpierw twój tytuł pojawi się w kolejce „Nowe tytuły” oraz na stronie o tej samej nazwie, gdzie będzie widoczny dla użytkowników. Te stanowić będą punkt odniesienia, na podstawie którego możliwe będzie mierzenie zainteresowania klientów. Zobacz dział „Bazowa widoczność” poniżej, by dowiedzieć się więcej.
  • Twój tytuł pojawi się również na liście „Wszystkie nowe tytuły”, która znajduje się na stronie głównej Steam.
  • Jeżeli użytkownicy mają twój tytuł na swoich listach życzeń, mogą otrzymać powiadomienie e-mail na temat jego wydania.

Ponadto twój produkt może wyświetlić się w innych miejscach:

Może być polecany konkretnym użytkownikom w różnych sekcjach strony głównej w zależności od ich preferencji oraz gustu.
Może pojawić się w sekcji „Wschodzące nowości” na stronie głównej, jeżeli tytuł dobrze sobie radzi. Twój produkt może szybko zniknąć z tej listy, jeżeli inne popularne produkty zostały wydane w tym samym czasie.
Może pojawić się na liście „Bestsellery” na głównej stronie sklepu oraz na powiązanych z nim stronach gatunków i tagów, jeżeli osiągnął odpowiedni poziom sprzedaży.

Bazowa widoczność

Po pełnym wydaniu twój produkt zostanie wyświetlony użytkownikom w kolejce „Nowe tytuły”. Oto jak to działa:

  • Zaraz po wydaniu twojego produktu zostanie on dodany do puli tytułów, które również zostały niedawno wydane.
  • Za każdym razem, gdy zalogowany użytkownik Steam odwiedzi kolejkę „Nowe tytuły”, system wygeneruje kolejkę z tej puli, nadając większy priorytet tytułom, które mają najmniej odsłon od wydania.
  • Twój tytuł może nie trafić do kolejki. Zależy to od preferencji użytkowników. Tytuły mogą być filtrowane w zależności od powiązanych tagów lub rodzaju produktu.
  • Gdy użytkownik będzie sprawdzał kolejkę „Nowe tytuły”, trafi on na stronę twojego produktu w sklepie, a system zaliczy to jako odsłonę.

Widoczność szerzona przez graczy

Jeżeli twój produkt radzi sobie bardzo dobrze, to miniatura prowadząca do niego może zostać umieszczona na stronie głównej sklepu.

Twój tytuł otrzyma także sporą dawkę dodatkowej widoczności spowodowanej zainteresowaniem ze strony graczy. Może on znaleźć się w takich miejscach jak lista wschodzących nowości lub na stronach odpowiadających jego gatunkowi lub kategorii. Może pojawić się na liście bestsellerów, jeśli uda mu się osiągnąć taką pozycję, oraz pojawi się w zakładce „Specjalne”, jeśli posiada aktywną zniżkę. Oprócz tego będzie też widoczny w obszarze aktywności znajomych, gdy twoi klienci dokonują zakupu, przesyłają zrzuty ekranu, zdobywają osiągnięcia i omawiają twój produkt. Widoczność generują też rekomendacje kuratorów Steam oraz obecność produktu w kolejce odkryć.

Wszelka widoczność uzyskana przez produkt we wspomnianych wyżej miejscach jest dodatkiem do widoczności wygenerowanej w czasie okresu premierowego i okresu promowania po aktualizacji.

Kluczowe elementy widoczności

Które czynniki mają największe znaczenie w kreowaniu większej widoczności twojej gry w obrębie Sklepu Steam? Oto kilka z tych najważniejszych:

Gracze i zakupy mają znaczenie

Czy ludzie kupują i grają w twoją grę? Stanowi to silny sygnał dla Steam, że występuje zainteresowanie twoją grą i że Steam powinien spróbować pokazać ją większej liczbie graczy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że gracze wiedzą, że gra nadchodzi i cieszą się na myśl o zakupie i zagraniu w grę.

Język ma znaczenie

Gracze wolą grać w gry, które potrafią zrozumieć. Z tego powodu Steam będzie bardziej skłonny pokazywać twoją grę tym graczom, którzy posługują się obsługiwanymi przez ciebie językami. Przetłumaczenie twojej gry na więcej języków uczyni twoją grę przystępną i więcej graczy będzie się mogło przy niej bawić. Aby dowiedzieć się więcej o lokalizacji i językach, sprawdź dokumentację lokalizacji i języków.

Tagi mają znaczenie

Steam kategoryzuje gry według systemu tagowania. Musisz zastosować tagi dla swojej gry podczas procesu konfiguracji strony w sklepie. Jeżeli masz starszą grę na Steam, prawdopodobnie będziesz chciał spojrzeć na nią jeszcze raz i przejść przez kreator tagowania, by upewnić się, że ma ona pełny zestaw tagów. Dzięki temu trafnie opiszesz jej elementy, motywy i gatunki. Aby dowiedzieć się więcej o tagach, sprawdź dokumentację tagów na Steam.

Okres promowania po aktualizacji

Wraz z wydaniem ważnej aktualizacji, nowych treści, funkcji czy DLC dobrze jest przypomnieć nowym i obecnym klientom o twoim produkcie. Stworzyliśmy więc funkcję, która umożliwia właśnie coś takiego.

Dzięki okresom promowania po aktualizacji udostępniliśmy część Sklepu Steam celem wyróżnienia produktów, które otrzymały od producenta znaczącą aktualizację i chce on powiedzieć o niej klientom. Produkty korzystające z tej funkcji będą widoczne dla klientów, którzy posiadają twoją grę w swojej bibliotece lub na liście życzeń.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do dokumentacji okresów promowania po aktualizacji.

Widoczność głównej miniatury w karuzeli


Ten obszar wyróżnia gry i programy z różnych źródeł oraz pozwala na personalizację ze strony użytkownika, by uwzględniać lub wykluczać wybrane rodzaje treści. Domyślnie karuzela może zawierać popularne tytuły, bestsellery, produkty w fazie wczesnego dostępu, dostosowane rekomendacje, programy lub DLC dla produktów, które użytkownik posiada w swojej bibliotece. Ta sekcja jest definiowana na podstawie tego, nad czym gracze spędzają swój czas i na co wydają pieniądze, a nie na podstawie nadzoru Valve. Chcemy pokazać graczom treści, którymi mogą być zainteresowani. Karuzela z głównymi miniaturami produktu jest inna dla każdego klienta – opiera się ona na posiadanych i rozgrywanych grach przez niego samego oraz jego znajomych, a także na bestsellerach. To, że ty widzisz daną grę w tym miejscu, nie oznacza, że twój znajomy też ją tu widzi.

Śledzenie twojej widoczności

Mając pod ręką spersonalizowany i dynamiczny sklep, trudno stwierdzić, gdzie twoja gra będzie wyświetlana i w jaki sposób klienci do niej dotrą.

Aby odnieść się do tej kwestii, wprowadziliśmy nowe narzędzia analizy ruchu sieciowego. Dzięki tym danym możliwe jest zobaczenie tego, gdzie twoja gra się pojawia, częstotliwości jej występowania oraz w jaki sposób wyświetlenia przełożyły się na odsłony klientów na stronie produktu w sklepie.

Te dane są oczywiście anonimowe, ale dzięki nim możesz zorientować się, gdzie pojawia się twoja gra i ilu użytkowników klika te miejsca, by przejść na stronę twojego produktu.

Aby zobaczyć dane analityczne ruchu sieciowego, przejdź do działu „Marketing i widoczność” na stronie Steamworks dla twojego produktu i kliknij zakładkę „Analiza ruchu sieciowego w sklepie i na platformie Steam”. Możesz także kliknąć ten link, by zobaczyć wysokopoziomowy przegląd całego ruchu sieciowego dla wszystkich gier z twojego katalogu: https://partner.steamgames.com/pub/navstatsoverview/.

Visibility_Stats.jpg

Najczęściej zadawane pytania

P: Czy mogę skorzystać z okresu promowania po aktualizacji w przypadku wydania mojego DLC?
O: DLC nie posiadają własnych okresów promowania, które z kolei mają gry lub programy bazowe. Jeżeli więc wydajesz DLC, które chcesz wyróżnić za pomocą okresu promowania, musisz wykorzystać jeden z okresów aplikacji bazowej.

Sugerujemy zamieszczenie ogłoszenia w twojej społeczności na temat wydania DLC, a następnie wykorzystanie okresu promowania po aktualizacji w celu wyróżnienia twojej gry lub programu. Możesz użyć krótkiego opisu, by opisać właśnie wydane DLC.

W ten sposób nowi i istniejący klienci zostaną przeniesieni do strony aplikacji bazowej, skąd dowiedzą się więcej o twoim produkcie i zobaczą wszystkie inne DLC, które są obecnie dla niego dostępne.

P: Kiedy mogę rozpocząć korzystanie z okresów promowania po aktualizacji?
O: Musisz poczekać, aż minie początkowy okres promowania po premierze. Jeżeli twój produkt jest we wczesnym dostępie, musisz odczekać dwa tygodnie po premierze.

P: Jak często mogę skorzystać z okresu promowania po aktualizacji?
O: Nie istnieje minimalny czas, jaki musi upłynąć, zanim kolejne wykorzystanie twojego okresu promowania po aktualizacji będzie możliwe. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać je wszystkie jeden za drugim. Zastanów się jednak nad przyszłością swojego produktu – być może w przyszłości zechcesz wydać aktualizację, dla której warto zachować taki okres.

P: Czy muszę skoordynować to działanie z aktualizacją produktu?
O: Tak, te pojawiają się w dziale „Ostatnio zaktualizowane”, który jest wykorzystywany do ogłaszania ważnych aktualizacji do twoich aplikacji, np. nowej zawartości, nowego DLC lub nowych funkcji.

P: Jak dowiem się, gdzie moja gra jest wyświetlana?
O: Analiza ruchu sieciowego na Steam pokazuje konkretne obszary (lub „elementy”) na każdej ze stron Steam, na której ktoś zobaczył twoją grę. Znajdziesz w niej także informacje dotyczące liczby wyświetleń w miejscach, gdzie została umieszczona, a także skąd i ile razy klienci przeszli na stronę gry w sklepie.

P: Jak mogę sprawić, by moja gra pokazywała się większej liczbie klientów?
O: Steam automatycznie wyświetla gry klientom na różne sposoby i w wielu różnych miejscach. Widoczność danej gry na Steam zależy od wielu czynników, w tym reakcji klientów na produkt oraz tego, kto jest jego potencjalnym odbiorcą. Nie każdy klient będzie zainteresowany każdą grą, więc Steam stara się zrozumieć, komu powinien polecić twoją grę i kto najprawdopodobniej ją kupi.

P: Czy zmienia to sposób, w jaki wydaję moją grę?
O: Dla ciebie proces wydawania jest wciąż taki sam, ale od teraz twoja gra może pojawiać się w większej liczbie miejsc na całym Steam. Skup się na stworzeniu świetnej gry i opisz ją trafnie swoim klientom na jej stronie w sklepie, a Steam postara się wyświetlić twoją grę w odpowiednich miejscach na podstawie zainteresowań, preferencji i opinii klientów.

Pamiętaj jednak, że wciąż musisz rozreklamować swoją grę, by zbudować zainteresowanie, którego punktem kulminacyjnym będzie data wydania twojego produktu. Wzbudź entuzjazm wśród społeczności i zbuduj publikę. Stwórz stronę w sklepie zapowiadającą przyszłą dostępność produktu i zamieszczaj ogłoszenia. Niektórzy klienci będą musieli zobaczyć twoją grę dziesiątki razy, zanim przykuje ich uwagę.

P: Czy mogę zapłacić, by moja gra pokazała się większej liczbie klientów?
O: Nie. Nie. Skup się na stworzeniu fascynującej, interesującej i unikalnej gry, a Steam znajdzie najlepsze miejsca na jej wypromowanie na podstawie zainteresowań, preferencji i opinii klientów.