Steamworks Belgeleri
UTM Analytics
https://www.youtube.com/watch?v=K-qmYY69kqI

Steamworks'teki UTM Analizi, UTM pazarlama kampanyalarınızın nasıl gittiğine dair bilgi sunar. Steam mağaza sayfanıza giden bir bağlantı üzerinde UTM parametrelerini kullanabilirsiniz. Böylece, Steamworks o bağlantının performansı hakkında size bilgi sunacaktır.

UTM nedir?

UTM, pazarlama kampanyanızdaki hangi bağlantıların müşteriler tarafından ne kadar tıklandığının ölçülmesinde kullanılır ve endüstri genelinde standart bir yaklaşım olarak kabul edilir. UTM kullanan bir bağlantıda, bağlantının ardına UTM parametreleri eklenir. Bu UTM parametreleri sayesinde, varış adresini ziyaret eden bir müşterinin buraya hangi bağlantıya tıklayarak geldiği takip edilir. UTM'e dair daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/UTM_parameters

Çalışma şekli

Steamworks, artık bir müşteri oyununuzun mağaza sayfasını ziyaret ettiğinde kullanılan UTM parametrelerini kaydeder. Steamworks'te yer alan bir pano kampanyalarınızın ne durumda olduğunu değerlendirebilmeniz için size bu UTM bilgilerini gösterir.

Raporun üç bölümü vardır: Toplam trafik ve dönüştürmenin genel bilgileri, zaman içindeki toplam trafik ve dönüştürmeyi gösteren bir grafik ve her farklı UTM parametreleri kombinasyonunun performansını gösteren bir çözümleme tablosu. Çözümleme tablosunda belirli UTM parametreleri gösterilecek şekilde filtre uygulayabilir, tabloyu .csv dosyası olarak indirebilirsiniz.

utmdash.jpg

Gizlilik

Müşterilerin gizliliğini korumak için veriler, kişisel bilgiler olmadan genel olarak gösterilir. Bu sayede siz kampanyalarınızın performansına dair bilgi edinirken müşterilerin gizlilikleri de korunmuş olur. Steam'in müşteri gizliliğini nasıl koruduğuna dair bazı bilgiler:
 • Steam ID'si veya diğer kişisel bilgiler hiçbir zaman raporda yer almaz.
 • Ziyaret ve dönüşüm verileri raporda toplam olarak gösterilir.
 • Benzersiz bir UTM parametresi için asgari sayıdaki ziyaretçi eşiği aşılmamışsa bu parametreye ait veriler gösterilmez.
 • Tarayıcı yapılandırmalarına veya çerez tercihlerine bağlı olarak bazı kullanıcılar izlenmez.

Gerekli Steamworks İzinleri

Oyununuzun "UTM Analizi" raporuna sadece oyununuz için "Pazarlama Trafiği Verilerini Görüntüleme" iznine sahip Steamworks hesapları erişebilir.

İzlenen Ziyaretler

UTM Analizi sayfasında izlenen dört ziyaret türü vardır:
 • Toplam Ziyaret: UTM kodu bulunan bir URL ile ürün sayfanıza yapılan ziyaretlerin toplam sayısı.
 • Toplam Güvenilir Ziyaret: ''Toplam Ziyaret''in alt grubudur, bot trafiğini ve arama motoru botlarını hesaba katmaz.
 • İzlenen Ziyaret: Giriş yapmış kullanıcılardan ürün sayfanıza yapılan ziyaretlerin toplam sayısı.
 • Güvenilir İzlenen Ziyaretler: İzlenen ziyaretlerin, anormal davranış sergileyen trafiği içermeyen bir alt kümesi.
Güvenilir İzlenen Ziyaretler: Steam'e gelen trafik, bazen normal kullanıcılardan gelmediğini varsaymamıza neden olan olağan dışı özellikler gösterir. Anormal görünen trafik; istek listeleri, satın alımlar veya etkinleştirmeler için dönüşüm oranına dâhil edilmez. UTM Analizi sayfasında güvenir olmayan ziyaretler de dâhil olmak üzere tüm trafiği görüntülemeyi seçebilirsiniz.

funnel_chart_d.png

Dönüştürmeler

Kullanıcılar mağaza sayfanızı bir UTM bağlantısı aracılığıyla ziyaret edip Steam'e giriş yaptıklarında, Steamworks "İzlenen Ziyaretler" sayısını artırır ve bu kullanıcılardan gelen dönüştürmeleri de rapor eder.

Rapor edilen dönüştürme tipleri:
 • İstek listesine ekleme: Müşteri, oyununuzu istek listesine ekler.
 • Satın alma: Müşteri oyununuzu satın almıştır.
 • Etkinleştirme: Müşteri oynaması ücretsiz oyununuzu yükler veya oyununuzu elde etmek için bir anahtar etkinleştirir.

Dönüştürme zaman aralığı

Steam, kullanıcı yukarıdaki eylemleri UTM bağlantınıza tıkladıktan sonra ilgili eylemi 72 saat içinde gerçekleştirmişse dönüştürme olarak sayar. Bu süre içerisinde kullanıcının farklı sayfaları ziyaret etmesi sorun teşkil etmez.

Örnek

Aşağıda bir Steam mağaza sayfasına yönlendiren ve düzgün biçimlendirilmiş UTM parametrelerine sahip bir bağlantı örneği yer almaktadır.
https://store.steampowered.com/app/480?utm_source=homepage&utm_campaign=summer_sale&utm_medium=web

Bu bağlantı müşteriler tarafından 20 kez tıklandığında, App ID 480'in UTM analizi raporu o utm_source, utm_campaign ve utm_medium'un benzersiz kombinasyonunun "Toplam Ziyaret" sütununda 20 ziyaret gösterir.

clicks_conversions.png

Rapor ayrıca, bu 20 ziyaretten 6'sının Steam'e giriş yapmış müşteriler tarafından gerçekleştirildiğini de göstermektedir. Steamworks, 6 "izlenen ziyaret"in 2 tanesinde istek listesine ekleme, 1 tanesinde de satın alma göstermektedir.

Başlarken

Steamworks'te yer alan "UTM Analizi"nin oyununuz için hâlihazırda etkinleştirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu özelliği nasıl kullanabileceğinize dair bazı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Raporu görüntülemek

Oyununuzun "Pazarlama ve Görünürlük" bölümündeki bir sekmeden UTM panosuna erişebilirsiniz. Eğer UTM Analizi sekmesini görmüyorsanız gerekli olan "Pazarlama Trafiği Verilerini Görüntüleme" iznine sahip olduğunuzdan emin olun.

utm_tabs.png

Bir bağlantı oluşturmak

UTM parametrelerine sahip bağlantılar aşağıdaki kriterleri sağladığı sürece Steam tarafından kayıt altına alınır.
 • Steam'deki bir uygulama sayfasına yönlendirme yapmalıdır. Steam'deki diğer sayfalara yapılan yönlendirmeler şu anda desteklenmemektedir.
  store.steampowered.com/app/OYUNUNUZA_AIT_APPID
 • utm_source veya utm_campaign parametresini içermelidir.
Desteklenen tüm UTM parametrelerinin listesi:
 • utm_source
 • utm_campaign
 • utm_medium
 • utm_content
 • utm_term

UTM Analizi kısmında rapor edilen verileri iki farklı şekilde değerlendirebilirsiniz:
 • Verilerin zamana yayıldığı bir grafik ve filtrelemeyle sıralamayı destekleyen bir özet tablosu.
 • Verileri, istediğiniz bir araçta analiz etmek üzere .csv dosyası şeklinde indirebilirsiniz.

Bir bağlantıyı test etmek

UTM raporunda yer alan "Bağlantı Test Et" butonunu kullanarak bağlantınızın geçerli olup olmadığını test edebilirsiniz. Bağlantıları ayrıca bir internet tarayıcısında test etmek de iyi bir fikirdir. Not: UTM panosundaki ziyaret sayısı saatte bir güncellenir. Dönüşümler, ziyaretten 4 gün sonra sonuçlandırılır.

SSS

S: Steam neden UTM Analizi sağlıyor?

C: UTM Analizi, oyun geliştiricilerinden Steamworks'te UTM raporlama araçları için sık sık talep gelmesi üzerine geliştirildi.

S: Kampanyam için neden UTM ziyaretleri göremiyorum?

C: İşte bazı muhtemel sebepler:
 • Steamworks hesabınız "Pazarlama Trafiği Verisini Görüntüleme" iznine sahip değil. Hesap izinleri bilgisi için, lütfen Steamworks Hesabınızı Yönetmek > Grup izinleri'ne göz atın.
 • Kampanyanız eğer yeni başlamışsa UTM panonuzun yenilenmesi için beklemeniz gerekebilir. Ziyaret sayıları saatte bir kez güncellenir.
 • Asgari ziyaretçi eşiğinin aşılmadığı özgün UTM parametre kombinasyonlarına ait veriler özet tablosunda gösterilmez.
 • Bağlantı ile ilgili bir sorun olabilir. Bağlantınızın, raporlama gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için "Bir UTM Bağlantısını Test Et" aracını kullanın (UTM panosundaki bir buton aracılığıyla erişilebilir).

S: İzlenen Ziyaretler nedir?

C: İzlenen ziyaretler, Steam'e tarayıcıdan, UTM bağlantısını açarak giriş yapmış kullanıcılar tarafından yapılan ziyaretlerdir. Yalnızca izlenen ziyaretler dönüştürme (istek listesi, satın alma, aktivasyon) raporlaması için uygundur.

S: Bir müşteri, katalogumdan farklı bir oyun alırsa, dönüştürme olarak sayılır mı?

C: Yalnızca istek listesi, satın alma veya UTM bağlantısında kullanılan uygulama kimliğinin etkinleştirilmesi birer dönüştürme sayılır. Dönüştürme bilgilerimizi bunun gibi senaryoları içerecek şekilde genişletmeyi umuyoruz.

S: Müşteri oyuna ait demo ya da indirilebilir içerik indirirse, dönüştürme olarak sayılır mı?

C: Asıl oyunu içermeyen demo ve DLC (indirilebilir içerik) indirmeleri, ana oyunun sayfasına giden UTM bağlantısı için dönüştürme olarak dâhil edilmez. Bir DLC paketi asıl oyunu içeriyorsa dönüştürme olarak sayılır.

S: Oyun içi satın alımlar üzerinden dönüştürme takibi yapıyor musunuz?

C: Şu anda oyun içi satın alımlar için dönüştürme raporu sunmuyoruz.

S: CD Anahtarları/Ürün Anahtarları üzerinden dönüştürme takibi yapıyor musunuz?

C: Evet, bu dönüştürmeler UTM panonuzun "Etkinleştirmeler" kısmında izlenir.

S: Do you track conversions for playtest apps?

C: We do not currently report conversions for playtest apps.

S: Yedek, küratör, paket gibi diğer topluluk ve mağaza sayfası bağlantılarını destekliyor musunuz?

C: Şu anda sadece uygulama sayfaları desteklenmektedir. Gelecekte desteği diğer sayfa türlerini de kapsayacak biçimde genişletmeyi umuyoruz.

S: Mağaza sayfasında yaş sınırı uygulaması varsa ve bu açılıyorsa UTM bağlantıları kaydedilir mi?

C: Evet, yaş sorgusu sayfası gösterildiğinde o uygulama için UTM tıklaması kaydedilir. Yaş sorgusu bölümünde durmaya karar veren müşteriler yine de UTM bağlantısına tıklamış olarak kaydedilirler.

S: Hangi cihazlar desteklenmektedir?

C: Steam mağazasını gösterebilecek nitelikte bir tarayıcıya sahip her cihaz desteklenmektedir. Buna mobil cihazlar ve tabletler de dâhildir. Müşterilerin mağaza sayfasını UTM bağlantısı aracılığıyla hangi tip cihaz kullanarak ziyaret ettiklerini şu anda göstermiyoruz. Eğer bir kullanıcı UTM bağlantısına mobil bir cihazda tıklayıp Steam'e giriş yapar ve ardından bir bilgisayar üzerinden istek listesine ekleme ya da satın alım yaparsa bunu bir dönüştürme olarak tanırız.

S: Toplam ziyaret sayım neden üçüncü bir tarafın bildirdiğinden farklı?

C: Steam, toplam ziyaretçi sayısını müşterinin, bağlantıya URL'deki UTM parametreleri aracılığıyla gidip gitmemesine göre hesapladığından, Steam tarafından bildirilen ve üçüncü bir parti tarafından bildirilen ziyaret sayısı arasında fark olabilir. Buna örnek olarak müşterilerin UTM parametrelerini içeren mağaza bağlantısını başkalarına göndermesi ya da bağlantıyı tarayıcı geçmişinden ziyaret etmeleri gösterilebilir. Toplam ziyaretçi sayısını hesaplama yöntemimizi değerlendiriyoruz ve bir değişiklik olursa bu belgelendirmeyi güncelleyeceğiz.

S: UTM'yi bir katılımcı programı yaratmak ya da oyuncuları ödüllendirmek için kullanabilir miyim?

C. Katılımcı programı, birinin oyununuzu tanıtma karşılığında bir kazanç elde ettiği programdır. Steam'in bir katılımcı programı yoktur, ancak bazı geliştiriciler, ücretleri Steam'in dışından ödeyerek kendi programlarını yaratmak ve eylemleri takip etmek için UTM kullanmak konusunda istekte bulundular. Kendi katılımcı ya da ödül programınızı yaratırken UTM parametreleri kullanma konusunu iki kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu tarz programlarda kullanıcılar ödülü alana kadar satın aldıkları ürünleri ellerinde tutup ardından iade ederek bu programı suistimal edebilirler. Bunun önlenmesi zor olabilir çünkü UTM raporu bunun için gereken bazı bilgileri sunmamaktadır. Örneğin:
 • Hangi satın almaların hangi UTM parametrelerine ait olduğu özellikle belirtilmez, sadece her bir UTM parametre grubu için toplam satın alma sayısı vardır.
 • UTM ziyaretinden 4 gün sonra ya da daha da sonrasında yapılan iadeler dikkate alınarak toplamda ayarlama yapılmaz. UTM ziyaretleri sürecinin 4 günde bittiği varsayılır.

Yine de Steam mağaza sayfanıza giden UTM bağlantılarını kullanarak kendi katılımcı programınızı yaratmak istiyorsanız aşağıdaki kuralları aklınızda bulundurun:
 • İlgili tüm yasal düzenlemelere uyun. Yasal düzenlemelerin ülkelere göre değişebileceğini aklınızda bulundurun.
 • Katılımcı programınıza katılan herkesten, bunu kendi takipçilerine ve çevrelerine duyurmalarını isteyin.
 • Oyununuzun mağaza sayfasında katılımcı programı reklamları yapmayın.