Steamworks Belgeleri
UTM Analizi (Beta)
https://www.youtube.com/watch?v=K-qmYY69kqI

Steamworks'teki UTM Analytics, UTM pazarlama kampanyalarınızın nasıl gittiğine dair bilgi sunar. Steam mağaza sayfanıza giden bir bağlantı üzerinde UTM parametrelerini kullanabilirsiniz. Böylece, Steamworks o bağlantının performansı hakkında size bilgi sunacaktır.

UTM nedir?

UTM, pazarlama kampanyanızdaki hangi bağlantıların müşteriler tarafından ne kadar tıklandığı gibi şeylerin ölçülmesinde kullanılır ve endüstri genelinde standart bir yaklaşım olarak kabul edilir. UTM kullanan bir bağlantıda, bağlantının ardına UTM parametreleri eklenir. Bu UTM parametreleri sayesinde, varış adresini ziyaret eden bir müşterinin buraya hangi bağlantıya tıklayarak geldiği takip edilir.

Çalışma şekli

Steamworks, artık bir müşteri oyununuzun mağaza sayfasını ziyaret ettiğinde kullanılan UTM parametrelerini kaydeder. Steamworks'te yer alan bir pano kampanyalarınızın ne durumda olduğunu değerlendirebilmeniz için size bu UTM bilgilerini gösterir.

Raporun üç bölümü vardır: Toplam trafik ve dönüştürmenin genel bilgileri, zaman içindeki toplam trafik ve dönüştürmeyi gösteren bir grafik ve her farklı UTM parametreleri kombinasyonunun performansını gösteren bir çözümleme tablosu. Çözümleme tablosunda belirli UTM parametreleri gösterilecek şekilde filtre uygulayabilir, tabloyu .csv dosyası olarak indirebilirsiniz.

utmdash.jpg

Gizlilik

Müşterilerin gizliliğini korumak için veriler, kişisel bilgiler olmadan genel olarak gösterilir. Bu sayede siz kampanyalarınızın performansına dair bilgi edinirken müşterilerin gizlilikleri de korunmuş olur. Steam'in müşteri gizliliğini nasıl koruduğuna dair bazı bilgiler:
 • Steam ID'si veya diğer kişisel bilgiler hiçbir zaman raporda yer almaz.
 • Ziyaret ve dönüşüm verileri raporda toplam olarak gösterilir.
 • Benzersiz bir UTM parametresi için asgari sayıdaki ziyaretçi eşiği aşılmamışsa bu parametreye ait veriler gösterilmez.
 • Tarayıcı yapılandırmalarına veya çerez tercihlerine bağlı olarak bazı kullanıcılar takip edilmez.

Rapor erişimi

Oyununuzun "UTM Analizi" raporuna sadece oyununuz için "Pazarlama Trafiği Verilerini Görüntüleme" iznine sahip Steamworks hesapları erişebilir.

Dönüşümler

Kullanıcılar mağaza sayfanızı bir UTM bağlantısı aracılığıyla ziyaret eder ve Steam'e giriş yaparsa, Steamworks "İzlenen Ziyaretler" sayısını artırır ve bu kullanıcılardan gelen dönüşümleri de rapor eder.

Rapor edilen dönüşüm tipleri:
 • İstek listesine ekleme: Müşteri, oyununuzu istek listesine ekler.
 • Satın alma: Müşteri oyununuzu satın alır.
 • Etkinleştirme: Müşteri oynaması ücretsiz oyununuzu yükler veya oyununuzu elde etmek için bir anahtar etkinleştirir.

Örnek

Aşağıda bir Steam mağaza sayfasına yönlendiren ve düzgün biçimlendirilmiş UTM parametrelerine sahip bir bağlantıya örnek yer almaktadır.
https://store.steampowered.com/app/480?utm_source=homepage&utm_campaign=summer_sale&utm_medium=web

O bağlantı müşteriler tarafından 20 kez tıklandığında, App ID 480'in UTM Analytics raporu o utm_source, utm_campaign ve utm_medium'un özel kombinasyonunun "Toplam Ziyaret" sütununda 20 ziyaret gösterir.

clicks_conversions.png

Rapor ayrıca 20 ziyaretin 6'sının Steam'e giriş yapmış müşteriler olduğunu göstermektedir. Steamworks, 6 "izlenen ziyaret"in 2 tanesinde istek listesine ekleme, 1 satın alma göstermektedir.

Başlarken

Steamworks'te yer alan "UTM Analizi"nin oyununuz için hâlihazırda etkinleştirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu özelliği nasıl kullanabileceğinize dair bazı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Raporları görüntülemek

Oyununuzun "Pazarlama ve Görünürlük" sekmesinden UTM panosuna erişebilirsiniz. Eğer UTM Analizi sekmesini görmüyorsanız, gerekli olan "Pazarlama Trafiği Verilerini Görüntüleme" iznine sahip olduğunuzdan emin olun.

utm_tabs.png

Bir bağlantı oluşturmak

UTM parametrelerine sahip bağlantılar aşağıdaki kriterleri sağladığı sürece Steam tarafından kayıt altına alınır.
 • Steam'deki bir uygulama sayfasına yönlendirme yapmalıdır. Steam'deki diğer sayfalara yapılan yönlendirmeler şu anda desteklenmemektedir.
  store.steampowered.com/app/YOUR_APP_ID
 • utm_source veya utm_campaign parametresini içermelidir.
Desteklenen tüm UTM parametrelerinin listesi:
 • utm_source
 • utm_campaign
 • utm_medium
 • utm_content
 • utm_term

UTM Analizi kısmında rapor edilen verileri iki farklı şekilde değerlendirebilirsiniz:
 • Verilerin zamana yayıldığı bir grafik ve filtrelemeyle sıralamayı destekleyen bir özet tablosu.
 • Verileri, istediğiniz bir araçta analiz etmek üzere .csv dosyası şeklinde indirebilirsiniz.

Bir bağlantıyı test etmek

UTM raporunda yer alan "Bağlantı Test Et" butonunu kullanarak bağlantınızın geçerli olup olmadığını test edebilirsiniz. Bağlantıları ayrıca bir internet tarayıcısında test etmek de iyi bir fikirdir. Not: UTM panosundaki ziyaret sayısı saatte bir güncellenir.

SSS

S: Steam neden UTM Analizi sağlıyor?

C: UTM Analizi, oyun geliştiricilerinden Steamworks'te UTM raporlama araçları için sık sık talep gelmesi üzerine geliştirildi.

S: Kampanyam için neden UTM ziyaretleri göremiyorum?

C: İşte muhtemel bazı sebepler:
 • Steamworks hesabınız "Pazarlama Trafiği Verisini Görüntüleme" iznine sahip değil. Hesap izinleri bilgisi için, lütfen Steamworks Hesabınızı Yönetmek > Grup izinleri'ne göz atın.
 • Kampanyanız eğer yeni başlamışsa UTM panonuzun yenilenmesi için beklemeniz gerekebilir. Ziyaret sayıları saatlik güncellenir.
 • Çözümleme tablosunda gösterirken, özgün UTM parametre kombinasyonlarını, o parametre kombinasyonları karşılayan ziyaretlerin, asgari eşiği tutturamaması hâlinde, dâhil etmiyoruz.
 • Bağlantı ile ilgili bir sorun olabilir. Bağlantınızın, raporlama gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için "Bir UTM Bağlantısını Test Et" aracını kullanın (UTM panosundaki bir buton aracılığıyla erişilebilir).

S: Takip Edilen Ziyaretler nedir?

C: Takip edilen ziyaretler, Steam'e tarayıcıdan, UTM bağlantısını açarak giriş yapmış kullanıcılar tarafından yapılan ziyaretlerdir. Yalnızca takip edilen ziyaretler dönüştürme (istek listesi, satın alma, aktivasyon) raporlaması için uygundur.

S: Bir müşteri, katalogumdan farklı bir oyun alırsa, dönüştürme olarak sayılır mı?

C: Yalnızca istek listesi, satın alma veya UTM bağlantısında kullanılan uygulama kimliğinin etkinleştirilmesi birer dönüştürme sayılır. Dönüştürme bilgilerimizi bunun gibi senaryoları içerecek şekilde genişletmeyi umuyoruz.

S: Müşteri oyuna ait demo ya da indirilebilir içerik indirirse, dönüştürme olarak sayılır mı?

C: Asıl oyunu içermeyen demo ve DLC (indirilebilir içerik) indirmeleri, asıl oyunun sayfasına giden UTM bağlantısı için dönüştürme olarak dâhil edilmez. Bir DLC paketi asıl oyunu içeriyorsa dönüştürme olarak sayılır.

S: Oyun içi satın alımlar üzerinden dönüştürme takibi yapıyor musunuz?

C: Şu anda oyun içi satın alımlar için dönüştürme raporu sunmuyoruz.

S: CD Anahtarları/Ürün Anahtarları üzerinden dönüştürme takibi yapıyor musunuz?

C: Evet, bu dönüştürmeler UTM panonuzun "Etkinleştirmeler" kısmında takip edilir.

S: Yedek, küratör, paket gibi diğer topluluk ve mağaza sayfası bağlantılarını destekliyor musunuz?

C: Şu anda sadece uygulama sayfaları desteklenmektedir. Gelecekte desteği diğer sayfa türleri için de genişletmeyi planlıyoruz.

S: Mağaza sayfasında yaş sınırı uygulaması varsa ve bu açılıyorsa UTM bağlantıları kaydedilir mi?

C: Evet, yaş kısıtlamasına yönlendirme yapılmadan önce UTM tıklaması kaydedilir. Yaş sınırı kısmında durmaya karar veren müşteriler yine de UTM bağlantısına tıklamış olarak kaydedilirler.

S: Hangi cihazlar desteklenmektedir?

C: Steam mağazasını gösterebilecek nitelikte bir tarayıcıya sahip her cihaz desteklenmektedir. Buna mobil cihazlar ve tabletler dâhildir. Müşterilerin mağaza sayfasını UTM bağlantısı aracılığıyla hangi tip cihaz kullanarak ziyaret ettiklerini şu an görüntülememekteyiz. Eğer bir kullanıcı UTM bağlantısına mobil bir cihazda tıklayıp Steam'e giriş yapar ve ardından bir bilgisayar üzerinden istek listesine ekleme yapar ya da satın alma yaparsa bunu bir dönüştürme olarak tanıyoruz.

S: Toplam ziyaret sayım neden üçüncü bir partinin bildirdiğinden farklı?

C: Steam, toplam ziyaretçi sayısını müşterinin, bağlantıya URL'deki UTM parametreleri aracılığıyla gidip gitmemesine göre hesapladığından Steam tarafından bildirilen ve üçüncü bir parti tarafından bildirilen ziyaret sayısı arasında fark olabilir. Buna örnek olarak müşterilerin UTM parametrelerini içeren mağaza linkini başkalarına göndermesi, ya da bağlantıyı tarayıcı geçmişinden ziyaret etmeleri gösterilebilir. Toplam ziyaretçi sayısını hesaplama yöntemimizi değerlendiriyoruz ve bir değişiklik olursa buradaki açıklamaları güncelleyeceğiz.

S: UTM'yi bir katılımcı programı yaratmak ya da oyuncuları ödüllendirmek için kullanabilir miyim?

C: Katılımcı programı, birinin oyununuzu tanıtma karşılığında bir kazanç elde ettiği programdır. Steam'in bir katılımcı programı yoktur ancak bazı geliştiriciler ücretleri Steam'in dışından ödeyerek kendi programlarını yaratmayı ve eylemleri gözlemlemek için UTM kullanmayı istemişlerdir. Kendi katılımcı ya da ödül programınızı yaratırken UTM parametreleri kullanma konusunu iki kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Bu tarz programlarda kullanıcılar ödülü alana kadar satın alma yapıp, daha sonra iade ederek suistimal edebilirler. Bunun önlenmesi zor olabilir çünkü UTM raporunda şunlar olmaz:
 • Hangi satın almaların hangi UTM parametrelerine ait olduğu açık olmaz, sadece her bir UTM parametreleri seti için toplam satın alma sayısı vardır.
 • UTM ziyaretinden 4 gün sonrası ya da daha da sonrasında yapılan iadeler dikkate alınarak toplamda ayarlama yapılmaz. UTM ziyaretleri sürecinin 4 günde bittiği varsayılır.

Yine de Steam mağaza sayfanıza giden UTM bağlantılarını kullanarak kendi katılımcı programınızı yaratmak istiyorsanız, bazı kuralları aklınızda bulundurun:
 • İlgili tüm yasal düzenlemelere uyun. Yasal düzenlemelerin ülkelere göre değişebileceğini aklınızda bulundurun.
 • Katılımcı programınıza katılan herkesten, bunu kendi takipçilerine ve çevrelerine duyurmalarını isteyin.
 • Oyununuzun mağaza sayfasında katılımcı programı reklamları yapmayın.